Qj MAPLE LEAF !£cJVfa£ott niir Raadsagenda in 1V2 uur afgedaan kauatyOTPt, Sportsplinters HET HUIS AAN DE BAAI Kerkelijk Leven Radio-programma DINSDAG 13 JUNI Het Zondagsrijverbod NIET LANGER DAN STRIKT NOODZAKELIJK! De K.N.A.C. deelt mede. dat de Mi nister van Verkeer en Waterstaat heeft toegezegd, dat het Zondagsrij verbod niet langer zal worden ge handhaafd dan strikt noodzakelijk is. De motorbrandstofpositie is tot dus ver nog niet zodanig dat tot ophef fing van het verbod kan worden over gegaan. BEKROONDE FILM. De jury, welke in overleg met het Ministerie van O.. K. en W. en de Ned. Bioscoop-Bond is samengesteld ter be oordeling van de door genoemd depar tement uitgeschreven prijsvraag voor de vervaardiging van korte films, heeft aan de heer Ytzen Brusse de uitgeloof de prijs van f. 2.000.— toegekend voor zijn film ..Parlevinkers". Zoals bekend waren indertijd uit de tien ingeleverde scenario's, „Parlevin kers" van de heer Y. Brussa en „Na poleon contra Venus" van de heer R. Hornecker ter realisatie uitgekozen. Beide films zullen op het witte doek in wereldpremière gaan tijdens de film voorstellingen. welke in het kader van 't Holland Festival op Dinsdag 21 Juni en Zaterdag 9 Juli te Soheveningen in het Kurhaus Theater en op Zaterdag 25 Juni en Dinsdag 13 Juli in 't Thea ter Tuschinski te Amsterdam worden gegeven. Zij zullen te zijner tijd in de bioscopen worden vertoond. Bijeenkomst Kominform? Verschillende leden van de Poolse re gering menen, dat de Kominform bin nenkort voor de derde maal bijeen zal komen, dit keer om concrete maatre gelen tegen Joego-Slavië te 'bespreken, aldus wordt van officieuze zijde te Warschau vernomen. Wroclaw (het vroegere Breslau) wordt als de waarschijnlijke plaats van sa menkomst genoemd. Voor zover bekend, is de laatste bij eenkomst van de Kominform in Juni 1948 in Roemenië gehouden. Na deze bijeenkomst werd de uitbanning van Joego-Slavië uit de Kominform bekend gemaakt. In genoemde kringen meent men, dat eveneèns de status van godsdienstige instellingen, in het bijzonder die der R.K. Kerk. en de economische positie van Oost-Europa, voor het geval de conferentie te Parijs mislukt, ter spra ke zullen komen. Een vooaanstaand politiek commen tator maakte te Warschau de opmer king: „Daar Wysjinsky er niet in ge slaagd is de Westelijke mogendheden tot een compromis te brengen, is het bijna zeker, dat da koude oorlog zich in een vriezende oorlog zal ontwikke len. Dit zou een bijeenkomst van de Kominform ncdig maken om de opinies achter het vredesfront van de Sovjet- Unie te verzamelen." VERKIEZINGEN IN TRIEST. De zeven pro-Italiaanse partijen, die de terugkeer van Triést tot Italië voor staan. hebben 63% van de stemmen verkregen bij de gemeenteraadsverkie zingen, die Zondag zijn gehouden, al dus de officiële cijiers. De drie partijen, die onafhankelijk heid voor 't gebied willen, kregen 11%, de pro-Kominform-communisten 21% en pro-Tito communisten 2%. DE ZUIVERING VAN SCHACHT. Het zuiveringshof van cassatie te Ludwigsburg heeft besloten, dat het geen jurisdictie heeft over dr Hjalmar Schacht, voormalig president van de Reichsbank onder Hitier. Het besluit werd genomen op grond van het feit, dat -Schacht niet in Noord Wuerttem- berg-Baden woonachtig is en daar niet onder het nazi-regiem heeft gewerkt. Het tribunaal gaf order, dat het drie duizend pagina's omvattende dossier over Schacht" aan de regering van Ne- der-Saksen in de Britse zone, waar Sc.iacht thans woont, zal worden over handigd. Schacht verklaarde, dat zijn fortuin van 1.192.000 Reiohsmark geheel in de Oostelijke zone van Duitsland is, en dat hij het kwijt is. Op het ogenblik schrijft hij een boek over economie. Veel gepraat over woningbouw In anderhalf uur heeft de Raad de agenda afgedaan. Men zou op het eer ste gezicht geneigd zijn te zeggen: keu rig. Maar zo is het toch niet. want bij het slotnummer, de woningbouw, gin gen de sluizen der welsprekendheid weer eens ongelimiteerd open, speciaal bij de re- en dupliek. Het was overbo dig, temeer waar er in wezen geen ver zet tegen het voorstel was. Over de zitting zelve nog het vol gende: Bij het voorstel inzake verpachting van baggerwerk aan J. Kuyf, vraagt de heer v. Weizen (Comm.), of ook an dere gegadigden zijn gehoord. Wethouder Jongeleen antwoordt ont kennend, gezien de jarenlange erva ring van betrokkene. Dit wil echter niet zeggen, dat B. en W. openbare aanbe steding in de toekomst afwtyzen. Bij het punt inzake de begroting 1946 merkt de heer Schüller (P.v.d.A.) op, dat daarin voorkomt een punt, luiden de: „reiskosten voor Joden". Ware het niet beter geweest te spreken van: „Joodse landgenoten". Wethouder v. d. Kwaak zal daarmede voortaan rekening houden. Bij heb voorstel inzake de bouiw van 188 woningen in de Meerburgerpolder vraagt dhr. Hendriks (Pret. Chr. P.): 1. Is het contingent voor 1949, af trekkend het verlies in 1948, werkelijk niet groter aan 35 woningen. 2. Is er al een poging gedaan om een extra-toewijzing te krijgen voor de 6400 extra-woningen, w.v. 825 voor Zuid- Holland. Den Haag en Rotterdam niet inbegrepen? De heer v. Iterson (Prot. Chr. P.), oefent enige critiek op het woningtype G, speciaal wat betreft het één-kamer systeem met veel glas. Beter dan breedte-bouw zou dieptebouw zijn ge weest. De heer Schüller (P.v.d.A.) steunt hem daarbij, evenals mevr. v. Staveren (Comm.) als huisvrouw. De heer A. v. Dijk (K.V.P.) vraagt, hoehet wel staat met de particuliere bouw als dit plan al niet geheel is door te voeren. Hij hoorde trouwens, dat ook verzoeken zijn ingediend van particu liere zijde. Spr. betreurt, dat ook z.i. in dit plan weer te weinig voor grote gezinnen wordt gebouwd. Wethouder Jongeleen wijst de heer Hendriks naar zijn uiteenzetting bij de begroting over de woningpositie in Lei den. waarin hij alles openlijk blootlegde. Inderdaad komen er 825 extra-woningen voor Zuid-Holland, doch hoeveel Leiden zal toegewezen krilgen, is nog niet be kend Het college heeft, alvorens dit be kend was, zich al tot de minister gewend en tot de leden der prov commissie voor verdeling in Zuid-Holland. Het college doet alles wat het kan. ook TREINVERKEER AMSTERDAM- HAARLEM GESTOORD. Vannacht is een van de versterkings draden van de bovenleiding op het baanvak Amsterdam-Haarlem bij Half weg gebroken, waardoor het net zonder spanning is |ekomen. Het treinverkeer van Amsterdam naar Haarlem is hierdoor stilgelegd. In om gekeerde richting wordt echter wel ge reden. Het treinverkeer van Amsterdam naar Dordrecht wordt omgeleid via Uitgeest. De storing die hedenochtend om 6.30 uur begon, is na herstel van de boven leiding om 8.15 uur opgeheven, waar door het treinverkeer Amsterdam Haarlem weer normaal kon worden hervat. Individueel Spr. gelooft, dat reeds ern stig rekening is gehouden met dc grote en zeer grote gezinnen zodat z.i. van oneerustheid geen sprake kan zijn. Een paar particulieren hebben bouw plannen ingediend, «maar meestal niet definitief. Toen het bouwvolume voor 1949 afkwam, heeft het college en de minister dit verdeeld. Dit was speciaal toegedacht voor arbeiderswoningen, doch aan enkele particulieren is toch ook iets toegewezen. Na de toewijzing kwam een aanvrage voor 62 particuliere woningen binnen, dus te laat. Hetgeen hij betreurt. Bij een volgende verdeling hoopt spr, iets te kunnen doen. Ook tegen het type G heeft spr. wel bezwaar, maar de verdeling van het bouwvolume dwingt er toe en er zijn ook voordelen, die hij nader uiteenzet. Van de zijde der woningbouwvereni gingen kwam trouwens ook geen critiek. Volgden re- en duplieken. Bfj de rondvraag merkte de heer v. Iterson nog op. dat hij vergeefs gezocht had naar de „Bailey-delen" voor de tun nel aan de Rijnsburgerweg, waarover de wethouder als klaar had gesproken. Wethouder Jongeleen erkende tot zijn soijt het in deze te hebben misgehad. Deze worden niet gebruikt. De heer v. Iterson meende, dat dan de berekening van de wethouder wel onjuist was geweest. Centrale Nederlandse Verbruikscoöperaties WINSTBESTEDING GROOTSTE PROBLEEM! Gistesen begon te Enschedé het drie daags congres van de centrale van Ne derlandse verbruikscoöperaties. Onge veer 600 afgevaardigden uit alle delen des lands en deputaties uit België, Schotland. Oostenrijk, Engeland en Zwe den, waren naar Enschedé gekomen om dit congres bij te wonen. Gistermorgen werd een gezelschap van ongeveer honderd personen, onder wie de raad van commissarissen, het be stuur het college van advies, de staf der Nederlandse verbruikscoöperaties en de buitenlandse gasten, in de hal van het stadhuis door het gemeentebestuur ont vangen. Het congres, dat in „Ons Huis" wordt gehouden, werd in de middag geopend door wethouder J. Horstman. De heer W. M. Metman. voorzitter van de cen trale van Nederlandsp verbruikscoöpera ties. begroette in het bijzonder de bui tenlandse gasten en hij huldigde enkele veteranen uit de coöperatieve beweging. Spr. deelde mede dat de sigarenfabriek te Valkenswaard wordt herbouwd, voorts dat te Hengelo gronden ziin aangekocht voor een nieuw confectiebedrijf. (Het vorige werd in de oorlog vernietigd). Voor de bouw van een meelfabriek te Rotterdam zal binnenkort de eerste spa de in de grond worden gestoken. In de toekomst moeten wij. aldus spr., ons bezig houden met dc vraag hoe de overschotten moeten worden besteed. Of de overschotten moeten worden uitgekeerd in de vorm van hogp of lage dividenden, dan wel of wij moeten overgaan tot het geven van vaste kortingen, of dat wij moeten meedoen aan het geven van cadeaux. Voorts of wil in de naaste toekomst strijd moeten voeren tegen trusts, kar tels en grootwinkelbedrijven op de grond slag en beginselen van de coöperatieve beweging. Wij moeten zorgen, dat de prijzen van artikelen, die wil verkopen zodanige overschotten bieden, dat naast een dividend behoorlijk gereserveerd kan worden. Na deze toespraak sprak de burgemeester van Enschedé, waarna tal van sprekers uit binnen- en buitenland het woord voerden. -Alleen-verkoop voor Nederland E G. BOUWER', Hendelsvereeniglng Amsterdam-Z. (Adv.) AMERIKAANSE JOURNALISTEN OP DOORREIS NAAR INDONESIË. Hedenochtend zijn per K.L.M.-vlieg- tulg uit New-York de 15 Amerikaanse journalisten, die als gast van de Ne derlandse regering een bezoek zullen brengen aan Indonesië, op Schiphol aangekomen. De buitenlandse gasten lieten zich waardei-end uit over het ini tiatief van de Nederlandse regering journalisten te laten rondkijken in In donesië, opdat zij zich een objectief oordeel kunnen vormen van hetgeen daar gebeurt. Donderdag vertrekken de journalis ten naar - Indonesië. Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn SANAPIRIK Pijnverdrijver bij uitnemendheid Buisje 40-75 ct. De stopzetting van de export naar Duitsland GEVOLGEN VIELEN WEL MEE. Onze Westlandse correspondent schrijft: De gevolgen van het stopzetten van de tulnbouwexport naar Duitsland, zijn gisteren nogal meegevallen. Aan de veilingen was wel is waar een grote aanvoer bloemkool, doch in het al gemeen kon deze nog tegen een vril be hoorlijke Prijs worden afgezet. Een deel bleef onverkocht, doch dit betrof slechts de sterk afwijkende kwaliteit, die ook vorige week reeds op de mestvaalt te recht kwam. Bijzonder Tsjecho-Slowakije is mo menteel een goede afnemer van onze bloemkool, hetgeen onder de huidige om standigheden een catastrophe helpt voorkomen. Reeds de vorige week wer den belangrijke partijen bloemkool per trein naar Slowakije verzonden, en ook gisteren werden talrijke wagons met bloemkool geladen. Een gelukkige omstandigheid Is bo vendien dat het koel weer is en de aan voeren daardoor beperkt blijven. Het hoogtepunt van de bloemkool-oogst valt n.l. in deze weken, en de tuinders heb ben nog zeer onaangename herinnerin gen aan het vorig jaar. toen enkele zeer warme dagen een bloemkool-stroom naar de veilingen deden ontstaan. Toen reden echter de vrachtauto's dag en nacht naar Duitsland, waar een goed afzetgebied voor dit product werd gevonden. Op dit moment gaat het n.l. in hoofd zaak om de bloemkool: van tomaten en fruit is het aanbod nog niet zo groot. Gisteren werd zeer weinig gekocht voor Engeland, wel was er enige export naar België. Enige prijsdaling trad wel in. en waar de vorige week noe tot 20 cent voor bloemkool werd betaald, liep de prijs nu daar iets beneden voor de beste kwali teit. Overigens valt momenteel nog niets mee te delen over de stand der onder handelingen die eevoerd worden om weer export naar Duitsland mogelijk te maken. Men hoopt echter dat spoedig resul taten bereikt zullen worden in het bij zonder voor de torna ten-ooest. die nu spoedig volop eaat beginnen, om van andere producten niet te spreken. AFZONDERLIJKE DEELSTAAT IN MINAHASSA? Op het ogenblik vertoeft te Batavia een delegatie van het comité „Ketane- garaan Minahassa", dat een omvorming beoogt van het gebiedsdeel Minahassa in de status van een deelstaat der te vor men Verenigde Staten van Indonesië. Het doel van het verblijf is. bij verschil lende instanties inlichtingen in te win nen over de te volgen procedure. De delegatie is gistermiddag door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon gedurende een uur in audiëntie ontvan gen. NEDERLANDSE TE NICE VERDWENEN. Jonkvrouwe Joanna de Pesters, een Nederlandse, die sinds 1940 te Nice woonde, is sipds 26 Mei spoorloos ver dwenen. Zij verlief op die dag haar hotel te Nice en liet in haar kamer geld om haar rekening te voldoen, haar paspoort en een pakket ie voor haar vader achter. De politie stelt een onderzoek in. De Wiener Sportklub heeft gister avond op het VUC-terrein met 52 van het Haagse elftal gewonnen. Gino Bartali zal dit jaar niet aan de Ronde van Frankrijk deelnemen. De Italiaanse Wielerbond heeft de ploegen voor deze monsterwedstrijd thans offi cieel bekend gemaakt. In de A-ploeg, die uit 12 renners bestaat, is Fausto Coppi kopman, terwijl in de B-ploeg Magni deze rol vervult. De Leldse damclub ONI speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen het derde tiental van DCL, welke ont moeting in een 119 overwinning voor de gasten eindigde. FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 55) Maar de kolonel had uit dezelfde fles als ik gedronken. Het goed moest er dus ingedaan zijn, terwijl ik boven was geweest. Ik besefte, dat ik me in kel ders onder het Huis aan de Baai moest bevinden, waarvan wij het bestaan nooit hadden vermoed. Toen we des tijds de kleine wijnkelder doorzocht hadden, waren we van mening geweest, dat dat het enige ondergrondse gedeel te van het huis was. Waarschijnlijk wist de kolonel zélf niet eens van het bestaan van deze gewelven af. Terwijl ik in bewusteloze toestand verkeerde, was ik dus vervoerd naar het hoofd kwartier van de mysterieuze leider van de spookgeschiedenis rondom het Huis aan de Baai. Ik twijfelde er nu niet aan, of de man met de maskeradekap had inderdaad naar mij staan staren, terwijl ik nog lag te vechten om weer bij bewustzijn te komen. Ik voelde me wegzinken in een on rustige sluimering. Met 'n schok werd ik wakker door het slaan van een deur. Ik opende mijn ogen en bevond me ten langen leste tegenover de man met de maskerkap in eigen persoon. De lantaarns gaven een spookachtig licht en de kelderruimte was vol gril lige schaduwen. De lugubere figuur stond kaarsrecht en in z'n volle lengte voor me en keek op me neer. De kap viel losjes over z'n schouders, zoaat het niet mogelijk was de vormen van hals en schouders van de drager waar te nemen. Door de spleten van voren keken twee ogen me onheilspeüend aan. Zo, dus je bent tenslotte toch niet zó handig, hè Arien, arme dwaas. De stem werd geaempt door de kap, waar de enige openingen bestemd wa ren voor de ogen. Onaer deze omstan digheden zou geen enkele stem te her kennen zijn. Wie ben je? fluisterde ik, me voor ogen houdend, dat dit niét een nachtmerrie was, waaruit ik zo dade lijk zou ontwaken. Dat weet niemand, dus waarom zou ik het jou vertellen? Het is mijn j kracht, dat ik volkomen onbekend Den voor iedereen. Maar ik ken de zwakhe den van anderen maar al te goed. Jij bent dol op dat goudblonde meisje hè? Ik heb haar als een lokaas ge bruikt om je hierheen te halen. Waarom? Ben ik van zoveel bete- kenis voor je? vrceg ik. Ik voelde mijn krachten terugkomen. 1 Misschien kwam het ook, doordat ik me, zo vlak tegenover de man met de maskerkap. realiseerde, dat hij tenslot te toch niet meer dan een menselijk wezen was. De figuur tegenover mij moest mijn terugkerend zelfvertrouwen gevoeld hebben. Je bent helemaal niet belangrijk voor mij. antwoordde hij. Maar je hebt me een keer in moeilijkheden gebracht en daarom koester ik een wrok tegen je Een stel van mijn ondergeschikten is in politiehanden geraakt door jouw bemoeizucht. Als jij er niet zult zijn, cm te getuigen tegen hen, zal de zaak waarschijnlijk geen voortgang hebben. En dan zullen enkelen van dat stel misschien opnieuw voor me kurftien werken. Opeens kreeg ik de overtuiging, dat Judith nog in gevaar moest zijn. In mijn halfbewuste toestand en volkomen inbeslaggenomen door mijn eigen $hy- sieke conditie, was ik niet in staat ge- 1 weest helder te denken. Maar nu kreeg ik opnieuw dat gevoel van misselijk makende wanhoop bij de gedachte, dat zij in gevaar zou zijn. Wat is er met dat meisje gebeurd? riep ik uit. Ze is tot dusverre volkomen vei lig. Het hangt allemaal van jou af. Wat bedeel je daarmee? De mysterieuze figuur knielde voor me neer. Ergens tussen zijn kleren uit haalde hij een enkel blaadje blauw pa pier te voorschijn van het soort, dat ik maar al te goed kende. Pak dit papier aan, beval hij. Ik zal je bijlichten. Kun je zo zien? Goed zo. Ik wil dat je dit ondertekent. Ik behoefde maar één enkele blik op het papier te werpen om te zien, dat het met de machine, waarnaar de po litie in het gehele land zocht, getikt was Ik las het volgende: „Waarde Brannigan. Gisteravond kreeg ik een aanwijzing, welke me op het spoor bracht van de man die we zoeken. Ik heb zelfs de schrijfmachi ne gevonden. Binnen een dag of wat kan ik je alle bewijzen, die we nodig hebben, verschaffen. Maar ik verzoek je dringend niette proberen op dit moment met mij in contact te ko men. Dat zou fatale gevolgen hebben voor de goede afloop van onze zaak. Als bewijs van mijn succes tik ik dit briefje op de bekende schrijfmachine van de afperser. Je hoort heel spoe dig meer van me. Als steeds je Dat teken ik nooit, zei ik vastbe raden. Brannigan zal jouw bende in tussen wel op het spoor zijn. Dacht je heus, dat hij door een dergelijk door zichtig trucje misleid zou worden? Waarom weiger je dan te teke nen? De logica van deze vraag was on weerlegbaar. Omdat ik daarmee waarschijnlijk een andere vuile truc van jou in de hand zou werken, barstte ik uit. Ik mag dan misschien niet slim genoeg zijn om een en ander te doorzien, maar ik zal zeker niets doen om je te helpen. De man met de maskerkap keek enige tijd zwijgend in mijn richting. (Wordt vervolgd) 14). De Familie Appelveld woonde niet eens bijzonder ver van de kermis, maar het was toch nog altijd net zo ver, dat de zieke Kareltje het niet had kun nen'wandelen en dat de fijne Mevrouw AppelveldBolpiep hem er niet heen1 kon dragen. Maar Panda, sterk en rap als hij nu eenmaal is. had er niet de minste moeite mee. Hij duwde fiks zijn flinke kinderwagen naar het aangege ven adres en daar hielp hij Mevrouw Appelveld nog met het uitladen van het nog steeds draaimolen-zieke ventje. „Mijn beste wensen met Kareltje, me vrouw!" zei hij beleefd, terwijl hij zijn gulden in ontvangst nam. Mevrouw be dankte hem en ging naar binnen en Pandaja, wat denk je dal Panda deed? Nu dat is nogal duidelijk! Hij had 'n gulden verdiend en dat had hem op 'n zeer goed denkbeeld gebracht. Hij keerde zich om en rende terug naar het kermis-terrein met een snelheid als hij tevoren nog maar zelden bereikt had. Daar aangekomen richtte hij een bord op met het opschrift, dat je hierboven zieten hij had onmiddellijk succes. Het was opvallend, zoveel kinderen als er op deze kermis misselijk werden van de snelle draaimolens en de ingewik kelde achtbaan. In rijen stonden de be zorgde moeders met hun onpasselijk kroost op Panda's diensten te wachten en hij bracht de een na de ander met grote snelheid huiswaarts. En een geld dat hij verdiende! WATERPOLO. Wisselbekertournooi van „De Sleutelstad" OM LEIDSCH DAGBLAD-BEKER. Op Zaterdag a.s organiseert de L.Z. en PC. „De Sleutelstad" in de Zwem inrichting De Zijl haar jaarlijkse wis selbekertournooi. Ook ditmaal zullen weer tal van be kende verenigingen present zijn. Zo zullen in afdaling A. waarin ge- spseld wordt om de Leidsch Dagblad- wisselbeker, K.V.G.B. (bekerhouder), H.P.C. (Heemstede) en de Hilversumse Robben, laatstgenoemden met de in ternationals Rohner en Keetelaar. el kaar in een halve competitie bekam pen. In afdeling B. zullen De Zijl, LZC en Brandenburg (Bilthoven) de strijd aanbinden om de NLC-bsker. In deze afdeling zal met veel spanning de ont moeting tussen De Zijl en LZC tege moet worden gezien, temeer daar LZC het vorig jaar De Zijl de beker op het laatste moment ontfutselde. In afdeling C gaat de strijd tussen Zwip (bekerhouder), Zios (Den Haag) en De Sleutelstad. Al met al belooft het weer een inte ressant tcurnooi te worden. VOETBAL. Nederlandse arbiters in trek i Aan de Groningse scheidsrechter Klaas Schipper is de leiding opgedra gen van de wedstrijd NoorwegenZuid- Slavië, Zondag 19 Juni a.s. te Oslo. Dit wordt dan zijn internationaal debuut als referee. Aangezien Karei van der Meer die zelfde dag te Stockholm de ont moeting ZwedenHongarije f'luit zul len op 19 Juni twee Nederlandse scheidsrechters gelijktijdig landenwed- strijden leiden een feit zonder prece dent in de geschiedenis van het Ne derlandse voetbal. NEDERLAND—BELGIË IN NOVEMBER. Naar wij van de zijde van de K.N. V.B. vernemen wordt de wedstrijd NederlandBelgië dit jaar op Zon dag 6 November gespeeld. In een in Juli te houden bestuurs- vergadsring zal beslist worden op welk terrein de ontmoeting plaats heeft. UVSNAESTVED IDRAETS FORENIG. De wedstrijd tussen UVS en de Deen se tweede klasser Naestved Idraets Forenig zal niet, zoals eerst in de be doeling lag op Donderdag as., maar morgenavond gespeeld worden. De Deense ploeg, die tot de sterkste 2e klassers van de Deense Voetbalbond behoort, is als volgt samengesteld: lb Skotnborg, Fride Andersen, Ib Jansen. Evald Hansen, Borge Hansen, Paul Nielsen. Henning Hansen. Richo Andersen, Helge Hansen, Egon Falch en Aage Hermansen. De ontmoeting vangt aan om half- acht. TENNIS. Geplaatste spelers voor Wimbledon De namen van de geplaatste spelers en speelsters voor de Wimbledon kam pioenschappen zijn bekend gemaakt. Ze luiden, in volgorde der plaatsing: heren enkelspel: Schroeder (V.S.), Gonzales (V.S.), Parker (V.S.). Falken- burg (V.S.), Bromwich (Austr.), Drob- ny (Ts. SU, Sturgess (Z.A.) en Sedg- man (Austr.). Dames enkelspel: Louise Brough (VS) Margaret Dupont Osborne (VS), mevr. P. Todd (V.S.). mej. G. Moran (VS), mej. S. Fry (V.S.), mej. J. Quertier (G.B.), mevr. N. Adamson (Fr.) en mej. P. Curry (G3J. Heren dubbelspel: Schroeder en Gardner Mulloy (V.S.), Bromwich en Sedgman (Austr Gonzales en Parker (V.S.), en Drobny (Ts. SI.) en Falken- burg (V.S.). Dames dubbelspsl: L. Brough en M. Dupont Osborne (V.S.), G. Moran en P. Todd (V.S.), M. Blair en J. Quertier (G.B.), J. Gannon en B. Hilton (G.B.). Gemengd dubbelspel: Bromwich en mej. Brough. Sidwell (Austr.) en mevr. Dupont Osborne, Falkenbuvg en mej. Moran, Sturgess en mevr. Summers (ZA). DE MUNNIK KAMPIOEN. Door een 5—0 overwinning op Metse laars 2 is de Munnik I kampioen van haar afdeling geworden. De Leiderdorp- se club behaalde hiermede de titel voor de vierde maal in successie. Thuis won de Munnik 2 met 50 van K.VS. 1 en de Munnik 3 met 4—1 van Tennessee 2. OM DE DAVIS CUP. De resultaten van de wedstrijden ge speeld voor de kwart-finales van de Davis Cup (Europese zone) luiden: HongarijeZwitserland 50. Italië Chili 41; Frankrijk—Tsj. Slowakije 3—2. Na de twee eerste enkelspelen van de wedstrijd Zuid Slavië—Zweden is de stand 11. CRICKET. DE EERSTE TESTMATCH.... Gunstige Engelse kansen. Aan het totaal van Zaterdag 307 voor 5 wickets, voegden dc Britten gisteren slechts 65 toe, zodat het totaal 372 werd. Nieuw Zeeland bracht het aan het einde van de dag tot 312 runs voor het verlies van 9 wickets, zodat het laatste paar 60 runs moet maken om het Engelse totaal te evenaren. Deze opgave zal wel te zwaar blijken .zodat Engeland vermoedelijk met een kleine voorsprong aan de tweede innings be gint. De topscores der Nieuw-Zeelanders waren Sutcliffe 32, Hadley 34. Donnelly 64. Smith 96. Rabone 13 en Mooney 41 not out. MOTORSPORT. DE ASSER T.T. EN HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Zoals bekend heeft de Internationale Motororganisatie besloten tot het in stellen van een wereldkampioenschap. De beslissing zal vallen in een serie van zes van de belangrijkste wedstrijden. Ook de T.T.-races te Assen om de grote prijs van Nederland zijn op het lijstje geplaatst, waardoor dus op 9 Juli niet slechts de onmiddellijke zege van be lang is, maar ook de puntentelling voor de wereldtitel. PREDIKBEURTEN WOENSDAGAVOND. Alplien aan den Rijn Oud. Geref Gemeente, Van Mandersloostraat: 715 uur ds Mieras van Krimpen aan de IJssei. Boskoop Geref. Gem.: 7.30 uur ds Ketterij van Vlaardingen. Katwijk aan Zee Chr. Geref. Kerk- 8 uur ds P. v. d. Bijl. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Muiden C. Treure te Wllsum; te Wijk bij Duur- stede A. Barendrecht te Klundert Be dankt voor Assen (vac. J. Dlepersloot) L. Th. A. v. d. Marei te Wezepe; voor Amsterdam-Sloten A. A. Wildschut pred in alg. dienst te Amsterdam. Aangenomen naar Naarden bijz. pred. pi. S. J. M Huls bergen te Hoedekenskerke. Geref. kerken Tweetal te Assen (vac J. A. Schep) Y. Feenstra te Augustlnusfa en J. v. Harmeien te Garijp. Beroepen te Marknesse K. Runia cand. te Leeuwar den: te Selingen H. Potma te Emmererf- scheidenveen; te Genderen L. Dorst te GriJpskerke. Aangenomen n. Hoogczand Sappemeer (vac. W. Tom) S. G. Bloem te Hoogkerk; naar Vllssingen A. Ver schoor te Santpoort. Bedankt voor Spijk A. Vellenga te Schoonebeek. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Zwijndrecht N. de Jong te Middelharnls' voor Wormerveer Jac. Ovorduln te Mep- pel. H GEMEENSCHAPPELIJKE STUDIE-CONFERENTIE IN OEGSTGEEST. Van 1517 Juni wordt ln het Zen dingshuls te Oegstgeest een gemeen schappelijke studieconferentie gehouden voor alie zendingspredikanten, evange listen en zendingsartsen der Gerefor meerde Kerken en der Verenigde Neder landse Zendingscorporaties. Als voorzit ter der Conferentie zal optreden prof. J. H. Bavlnck en als vice-voorzltter dr E Jansen Schoonhoven. HET NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Blijkens het zoëven uitgekozen Jaarver slag van het Ned. Bijbelgenootschap over April 1948April 1949 steeg het ledental in deze periode van 109.118 op 120.395. 6982 leden en begunstigers werden ln '48 afgeschreven en de nieuwe aanwinst be droeg 5903 leden en 10.942 begunstigers, waardoor einde 1948 het totaal, stond op 116 329. En sedert dien heeft de groei niet stilgestaan en bracht het le kwar taal '49 weer een winst van 4066. DE VROUW VERSCHIJNE MET GEDEKTE HOOFDE! De part. synode van het Westen der Geref gemeenten heeft uitgesproken, dat de kerkeraden moeten toezien, dat men bij het kerkelijk bevestigen van het huwelijk ln eerbaar gewaad verschljne. ln het bijzonder dat het hoofd van de bruid gedekt zij. Was Uw wol veilig in ALKALIVRIJ jaP^^t r j 35 ct per pak Netlo 100 ^r. BILJARTEN DISTRICT LEIDEN NB B. Kampioenschap 3 banden 1ste klasse. Na gehouden voorwedstrijden hebben zich voor bovengenoemd kampioen schap in de eindstrijd weten te plaat sen: G. Teegelaar, Schouten, Mleremet, Wolters (allen Poort v. Cleef), Roo- denburg (O.S.L.), Duindam, Koemans (beiden Royal Noordwijk), Rietbergen (D.O.S.). De eindstrijd vindt plaats in 't club lokaal van de Poort van Cleef op 16, 22, 23, 29 Juni, en zo nodig nog op 30 Juni. VOOR WOENSDAG 15 JUNI. Hilversum I, (301 M.) VARA 7.00: Nieuwsberichten; 7.15: Ochtendgymna stiek; 7.30: Soolallstlsch Strijdlied; 7.33: Musette-klanken; 8.00: Nieuwsberichten; 8.15: Orgelspel; 8.50 Voor de Huisvrouw; 9.00: Johann Sebastian Bach, concert; VPRO: 10,00: „Moeder en kind": 10.05: Morgenwijding; VARA: 10.20: Onze Keu ken: 10.35. Als de stofzuiger zwijgt; 11.00: Populair non stop; 12.00: Mlller-Sextet; 12.30: Mededelingen land- en tuinbouw; 12.33: Voor het platteland; 12.38: Orgel spel; 1.00: Nieuwsberichten; 1.15: Kalen der; 1.20: „Vincentlmo"; 1.50: The Mills Brothers; 2.00: Gesproken Portretten; 2.15: Hans Osleck, plano; 2 45: Gramo- l'oonmuzlek; 3.00 De Regenboog; 3.30: De Roodborstjes; 3.50: Waar zwerven we?: 4.00: Het orkest van de week; 4.15: Voor de Kleuters; 4.30: Vragen staat vrij!; 4.55: Zo de ouden zongen. Piepen de jongen; 5.15: Promenade-Orkest; 6.00: Nieuwsberichten; 6.15: VARA-Varia; 6.20: Het septet Achille Christen, 6.30. Voor de Strijdkrachten, 7.00: Gemeentelijke pro blemen; 7.15: Blaaskwartet; VPRO: 7.30: Voor de jeugd; VARA. 8.00: Nieuws ln 't kort; 8.05: Socialistisch nieuws; 8.10: Holland Festival. 9.05: Malando; 9 30: Verkiezingsuitslagen; 10.45: Er zijn maar weinig11.00: Nieuwsberichten; 11.15: Verkiezingsuitslagen; 12.00. Sluiting. Hilversum II, (415 M.) NCRV: 7.00: Nieuwsberichten; 7.15: Te Deum Lauda- mus; 7.45: Een woord voor de dag; 8.00: Nieuwsberichten en weerrapporten; 8.15: Muziek bij het werk; 9.00: Ochtendbe zoek; 9.30: Waterstanden; 9.35: Concert; 10.30: Morgendienst; 1100: Gedeeltelijke uitzending van de Bondsdag van de bond van Chr. Ger. Knapenver.; 12.00: Glacon- da ensemble: 12.30: Mededelingen land- ei^ tuinbouw; 12.33: NCRV-koor; 1.00. Nieuwsberichten: 1.15: Dolf van der Lin den; 2.00: Arthur Schnabel, plano; 2.40: „Even onder ons"; 3.00: Concert; 3.45. „Alma Muslca". 4.15: Voor onze Jongens en meisjes; 5.30: Maurice Alexander en zijn Musette-orkest; 5.45: „De Simavi- vloot vaart uit"; 6 00: Onze Nederlandse koren en korpsen; 6 30:i Orgelconcert; 7.00: Nieuwsberichten; 7.15: Het nieuws uit Ividoneslë; 7.30: Vacantle voorpret; 7.45: Pianoduo Beers en Van Lanschot; 8.00: Nieuws ln 't kort; '8.05: Programma proloog; 8.15: Uitslagen van de gemeen teraadsverkiezingen; 9.30. Gramofoonmu- zlek; 9.45: Holland Festival: 10 15: Gra- mofoonmuzlek; 10.25: Duo Nap de Klljn, vlooi en Allee Heksch, plano; 10.45: Avondoverdenking; 11.00: Nieuwsberich ten; 11.15: Concert; 11.30: „Als de nacht valt...."; 12.00: sluiting. AGENDA DINSDAG. Hooelandse Kerk: Zento 912. 25 en 7 1/210 uur. School Potel eterlaan: Debatavond K.V.P. 8 uur nam. WOENSDAG. Hooglandse Kerk: Zento 912, 4—5 en 7 1/210 uur. St. Anthoniusclubliuis: Debatavond K.V.P. 8 uur nam. DONDERDAG. Hooglandse Kerk: Zento 912. 2— en 7 1/210 uur. School Os- en Paardenlaaa: Debat- avond K.V.P. 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2