Leids Kunstcentrum wenst een beeld van het artistieke leven te geven Films van deze week; Historische Boerhaave-zaal in Caecilia-gasthuis voor nageslacht bewaard y,';e.emd„ellI.:sePJ5^er^fn1.]?y_zic,h.t0,ch I tus- want dan worden wij elk met onze Met een enkel woord De spoorwegstaking in Engeland steeds ernstiger De Britse premier Attlee heeft zich gisteren van de labour-conferentie te Blackpool naar Londen begeven ter bij woning van een sDoedvergadering van het kabinet over de ergste na-oorlogse industriële crisis in Engeland. Volgens de laatste berichten hebben de Londense machinisten en stokers van de sDoorwegen besloten zich aan te slui ten bij de staktne van- hun collega's; die alleen voor Zondagen geldt.-. Op alle belangrijke trajecten van Lon den naar het Noorden en Westen wordt dit weekeinde het spoorwegverkeer met st-illeggine bedreigd'. Het district Londen van de nationale bond van spoorwegpersoneel heeft de 50.000 spoorwegarbeiders van Londen voor Maandag opgeroepen tot een més- savergadering. Op deze vergadering zal worden voorgesteld tot staking over te gaan. omdat de onderhandelingen over een algemene loonsverhoging zijn afge keken. De directie van de spoorwegen heeft verklaard niet te willen onderhan delen. zolang de vakbond niet meer po gingen in het werk stelt om de Zon- daesstakingen te doen eindigen. De Britse, minister, van Arbeid, Isaacs, heeft uit naam van Attlee het verzoek om reerglngsinterventie in de kwestie der Zondagstakingen verworpen. Zolang de stakingen voortdurden, zei hij. kon echter niet op de hulp van zijn depar tement worden gerekend. Isaacs verzocht het vakbondsbestuur om de verzekering, dat. voor zover het de vakbond betrof, de Zondagsstakingen zouden ophouden De aanwezigheid van de ministers voor de strijdkrachten op de spoedvergadering van het kabinet doet- vermoeden, dat de regering een groter gebruik van troeoen overweegt om de gevolgen van de sta king der .^noormannen en havenarbeiders te verzachten. Sigrid Undset overleden Sigrid Undset. de bekende Noorse schrijfster en Nobelprijswinnares, Is te Oslo na een kort ziekbed op 67-jarige leeftijd overleden. Sigrid Undset ,die hrT925 tot de R.K. kerk overging, was vooral bekend om haar middeleeuwse boeken, in het bij zonder de serie van „Kristen Lavrans- datter". Zij werd te Kalundborg in Denemar ken uit Noorse ouders geboren. In 1907 publiceerde zij haar eerste succèsvolle roman „Fru Marta Oulie", die vier jaar later door Jenny1' werd gevolgd. Vij verwierf in 1928 de Nobelprijs voor literatuur. Toen haar vaderland in 1940 door de Duitsers werd overvallen richtte zij een oproep tot- het Noorse volk. De volgende maand wist zij na een gevaarlijke reis Stockholm te bereiken en vernam daar, dat haar zoon in., de strijd tegen de Duitsers was gesneuveld. In Augustus kwam zij .vla Moskou, Wladiwostok en Japan in de Verenigde St.aiten aan. De Duitsers hadden in Noorwegen aL haar boeken op de ver boden lijst gezet. In 1912 huwde zij Anders Svarstadt, welk huwelijk in 1925 werd ontbonden. DE ONTMANTELING IN DUITSLAND GAAT DOOR. Ingevolge een ultimatum, dat de Britse autoriteiten aan de fabrieksraden van de „Krupp Treibstoffi-Werke" te Wanne-Eickel en van de „Gewerkschaft Viktor" te Castrap-Rauxel hebben ge zonden en waarin hün werd bevolen het lijdelijk verzet tegen de ontmanteling der installaties voor de fabricage van benzine en rubber in het Ruhrgebied Zondag te middernacht te staken, heb ben deze raden besloten hun verast, dat sedert 8 Juni duurde, op te geven, Op genoemde datum zouden de ontmante lingsoperaties 'in vier fabrieken der synthetische industrie in het Ruhrge bied dje op de lijst der verboden in dustrieën voorkomen, een. aanvang nemen. De arbeiders van twee andere fabrie ken te Dortmund en Bergkamen heb ben doen weten, dat zij eveneens hun verzet zullen staken, Dr Kurt Schumacher, voorzitter van de sociaal-democratische partij in West- Dultsland, verklaarde, dat de instruc ties betreffende de ontmanteling van fabrieken ln het Riihr-gebled voor de vervaardiging Van synthetische olie, een poging waren om de Duitse economie te verzwakken en de Duitse concurren tie ten gunste van de overwinnende mogendheden uit "té schakelen. De instructies hadden niets te maken met ontmanteling, zo zei hij. Mr Van Kleffens confereerde met James Webb WEST-DUITSLAND TER SPRAKE. De Nfederland.se ambassadeur in de VB., mr Van Kleffens, heeft gisteren een half uur geconfereerd met de Ame rikaanse waarnemende Minister van Buit. Zaken, James Webb. Nit ae conferentie verklaarde mr Vari Kleffens. dat hij verschillende punten met betrekking tot West-Duitsland had besproken. Scheermessen-mysterie in Arnemuiden Zij gaan plotseling staken! In Arnemuiden. het pittoreske vis sersdorpje bij Middelburg, Is 'n kap pers-mysterie het gesprek van de dag. ZATERDAG 11 JUNI Casino „Gekke toeristen", met de Amerikaanse komieken Abbott enCas- tello, is een film, welke van nonsens aan .elkaar hangt. Als chauffeurs van een gestolen autobus maken zij de ong: looflijkste avonturen mee. Ofschoon er momenten zijn. dat men om hun zon derlinge capriolen zal moeten lachen, gaat deze film mank aan goedkoop suc ces. Ook Rex brengt deze komieken, nu ln een gooi.en smijtfilm „Veilig, vlug. voordelig", op het witte doek. In deze film fungeren Abbott en Costello als mannen van de dienstverrichting. LIdo Een film over een oud gege ven, een heel oud gegeven Het is krijg, een liefdespaar wordt gescheiden Hjj vertrekt met het leger, zij blijft achter. De oorlog loopt ten einde, is afgelopen. De geliefde keert echter niet terug. Zij wacht, maanden en maanden, totdat overwinnende leger. Zij willen trouwen. Hij die ten strijde trok is niet vergeten, doch wordt, volkomen natuurlijk', dood gewaand. Doch onverwacht daagt hjj op; een menselijk wrak. Het meisje kent zichzelve niet meer. An wiens roep moet zij nu gehoor geven? De inner lijke strijd wordt haar te machtig, zij gaat er door ten gronde, zij is niet meer Zwitserse filmwerken zien wij niet veel, en dat ia jammer. Ook al moge op „Na de storm" wel het een en- ander Wielrijders, wist U, n0 Q„:,-r0 -«*• wauui, mtuuiueii eii ma/Hiiueii, lotaax 7-1 Y.an het dorpje kap- 'het jaren wordt. Dan komt de tweede per zagers, en zijn bediende Victor man in haar leven, een officier van het deden vorig jaar November de vreem- ------ de ervaring op, dat hun scheermes sen, waarmede zij de klanten be werkten, op een gegeven moment de dienst weigerden. Wat zij ook deden, de stoppels wil den niet verdwijnen. Messen werden gescherpt, andere messen geprobeerd, nieuwe messen gekocht, het hielp alle maal niets. Sedertdien is dit „.ver schijnsel" herhaaldelijk voorgekomen en kapper ZUgers heeft al dikwijls klan ten ongeschoren naar huis moeten stu ren. Zelfs kwam het voor, dat zijn zaak vol scheerklanten zat en dat de mes sen, die het ene ogenblik nog vlot over de kin gleden, plotseling weer ln sta king gingen. Langzamerhand is de kap per zich Ongerust gaan maken en hij kreeg het denkbeeld, dat wellicht elec- trische invloeden het zonderlinge ge drag van zijn werkinstrumenten bepa len. Daarcm stapte hij naar de Zeeuw se Electriciteits Maatschappij, doch daar lachte men hem uit, zoals ook zijn colega's ln Middelburg hem hadden uit gelachen, toen hij bij hen aanklopte om advies. De barbier laat het er echter niet bil zitten en gaat nu schrijven naar de Technische Hogeschool te Delft en aan zijn vakgroep. Voor alle zekerheid heeft hu thans zes messen op het dichtbij gelegen post kantoor gebracht, teneinde die te ge bruiken als de messen in de salon er weer ae brui aan geven. "psc aan te merken zijn. De fotografie is vrij star, er zit geen beweging in. De regisseur Gustav Ucicky heeft zijn hoofdrol spelers. Marte Haroll en Nicholas Stuart, gedwongen tot vaak flets spel. vele scènes worden daardoor verzwakt. Dat overigens, de nlet-Zwitsers in •deze film, Amerikanen, hun moede;taal spreken in hét onderling verkeer, be hoeft nauwelijks vermeld te worden; men denke slechts aan „De laatste kans". De algemene indruk die „Na de storm" ons gegeven heeft; het had beter gekund. Trianon Naar de roman „Green Dolphin Street" werd de gelijknamige film vervaardigd. Zij zou zeker minder langdurig hebben kunnen zijn, om meer te boeien. Er zijn in dit verhaal, dat zich omstreeks 1850 afspeelt, talrijke wat melodramatische gebeurtenissen, voordat men kan spreken van een gelukkig hu welijk tussen de mannelijke hoofdper soon met de vrouw, die hij oorspronke lijk niet had willen trouwen. Zijn ge voelens gingen aanvankelijk uit naar haar zuster, maar door een bijzondere toevalligheid komt de andere zijn een zaamheid m verre lapden delen. Zjj blijkt een vrouw met een sterke wil te zun, die hem in vele moeilijkheden tot grote hulp is. Haar zuster vindt ten slotte steun in een sterk geloof. Dit is in het kort de kern van een veel bewo- I gen geschiedenis, met Lana Turner, Van Hoflin, Donna Reed en Richard Hart in de hoofdrollen. Mooie fotografie, fraaie cost'uums en een pittoreske en tourage maar als geheel wel erg ge rekt. Luxor „Vergeten levens", waarin Greer Garson de sympathieke hoofdrol op bewonderenswaardige wijze vervult, richt zich in het bijzonder tot de vrou wenharten, die ongetwijfeld in grote ge tale diepbewogen zullen worden door het lot der onschuldige schepseltjes, die als ..onwettig kind" ter wereld zijn geko men. Hun lot moge ook thans nog alles behalve benijdenswaardig zijn. het is in ieder geval dragelijker dan een halve eeuw geleden, toen tói levenslang het ..schuldig" dat bii hun geboorte door een wrede maatschappij over hen werd uit gesproken. moesten meezeulen. Het is in deze tijd. dat de vrouwelijke hoofdper soon, vertolkt, door Greer Garson zich opwerpt als kampioene dezer ten on rechte verdrukte onschuldjes en ons in aanraking brengt met het leed der laat 19de eeuwse vondelingen bewijzen. De instelling is af en toe op het randje van het sentimentele maar er wordt ge voelig en uitstekend gespeeld, waardoor niemand onbewogen kan blijven. Walter Pidgeoh, Greer's partner uit ..Mrs Miniver" en Felix Bressart. bekend uit tal van vooroorlogse Duitse films, (o a. De privé-secretaresse" met Re- nate Müller!) zijn de belangrijkste te genspelers in dit boeiende verhaal, dat in kleuren wordt uitgebeeld. MIJNHARDTJES wekken op bij geestelijke en lichame lijke vermoeidheid en verdrijven ««a^M^^MalLerlei pijnen, (Adv.) Marine oefeningen der Westerse Unie BIJNA 100 SCHEPEN MET 22.000 MAN IN ACTIE. Over de komende oefeningen der ge combineerde Westerse Unie Marines vernemen wij van de zijde van het Mi nisterie van Marine nog, dat het begin er van op de avond van de 30ste Juni zal worden ingeluid door de saluten van de Franse kruiser „Montcalm" en de Nederlandse kruiser Hr Ms „Tromp" aan de Britse vlag. Deze saluten. zullen Wedstrijd Zomerzegels- Rimboekisten Wilt u een goede daad doen en een reisje met z'n beiden naar Brussel winnen? Het Comité Zomerzegels en de Nlwin stellen u daartoe in de gelegenheid. Zend aan de directeur van het Postkan toor te Doorn een briefkaart waarop boven de normale porto van 6 cent ten minste een extra frankeerwaarde van 25 cent aan ZOMERZEGELS is geplakt. Schrijf op die briefkaart het aantal kaarten, dat naar uw mening tot 1 Juli a.s. binnen zal komen Voor diegenen, die het juiste aantal raden of dit het dichtste benaderen zul len drie fraaie prijzen ter beschiking worden gesteld. Bij meerdere goede op lossingen beslist het lot. U moogt zoveel oplossingen inzenden als u wilt, mits u CICVAA vlC Vlag, ycoc öölutcil 6LU1CI1. J. I I- door het Brftcp vtWtomnvhm Hm* de kaarten met minstens -25 cent «xtra ïmplae^ble 42 fJTe 1 fankeanvaarde aan ZOMERZEGELS Britse „honié1 fleet" "met. 21" schoten wor- beplakt. den beantwoord. Schepen, van- drie na- °P|3renSst komt ten wede aan het ties - ËngelaMi,-Frankrijk én Neder- lSende" van NIWIN Rimboekisten naar ,-r.a -„.li-,. isde buitenposten in Indonesië en aan de PRIMA LIGSTOELEN v.a. Fl. 9.60 VOUWSTOELEN v.a. Fl. 15.9? KUSSENS EN KLEEDJES v.a. Fl. 7.63 (adv.) KERK EN STAAT IN TSJECHO SLOWAKIJE land zullen ter rede van Penzance ten anker gaan; rZjj lateh dé volgende ochtend de ec-hó's van het kanongebul der over de Mounts Bay. schallen, wan neer de Vlag van de opperbevelhebber der Biltse „home fleet",, admiraal Sir Rhodérick Mc Grigor; die tevens tijdens de oefeningen 'hét opperbevel over de gezamenlijke vloten voert, wordt gesalu eerd. De scheepskapellen zullen de Brit se, Franse en Nederlandse volksliederen spelen. Later, als de Britse, 'Kr'anse en Nederlandse schepen wederom op zee zjjn, zullen eenheden van de< Belgische Marine zich bij hen. voegen. Zjjn de oefeningen eenmaal in volle gang, dan zullen ongeveer 22.000 man aan boord van 98 oorlogsschepen in actie zijn. Het verband van deze sche pen is als een zinnebeeld van de so lidariteit der Westerse Unie. Hier Wordt ih vredestijd een voorbeeld van samenwerking tussen de marines van verschillende nationaliteit gegeven, zoals in de geschiedenis nog niet voor komt ln de loop van de ochtend van de le Juli zullen de bevelhebbers der Franse en Nederlandse marines hun opwach ting maken bij de opperbevelhebbers der „Home Fleet" aan boord van H.M's Implacable, daarna zal admiraal Mc Grlgor' tegenbezoeken brengen aan boord van de Franse en Nederlandse vlagge- schepen. Voordat de schepen op 4 Juli naar sociale en culturele doeleinden (o.a. tu berculose- en rheumatiek-bestrijding)^ waarvoor het Comité Zomerzegels werkt. SPOORWEGEN EN VERKIEZINGEN. De directie der Ned. Spoorwegen deelt mede. dat in verband met de gemeen teraadsverkiezingen, die op 15 of 22 Juni worden gehouden, de reizigers, die weekkaarten hebben, dit keer zon der bijbetaling voor de heenreis van de m„n.pn" «mrak m\*t» W*T deze kaart gebruik kunnen maken met stige en kerkehike'termlnolocip treinen die volgens de dienstregeling ™n «Un Een woord van bezinning. KERK EN WERELD. Er moet een niet onaanzienlijk aan tal mensen bestaan van wie gezegd wordt, dat tót een gaaf en edel karak ter hebben, terwijl zjj toch niet als godsdienstig, althans niet als „kerke lijk" bekend staan. Hiertegenover moet worden vastgesteld, dat het bij velen die als godsdienstig te boek staan en kerkelijk meeleven, lang niet alles goud is wat er blinkt. De ervaringen, die wij met deze beide categorieën opdoen brengen ons tot dieae conclusie; dat het in de kerk niet beter is dan in de we reld en dat het in de wereld niet slech ter is dan in de kerk. Toch kennen wij deze onderscheidin gen, want zjj zijn er nu eenmaal. Doch het zou noodlottig zijn, dat de zoge naamd binnenkerkelijken er beter aan toe zouden zijn dan de zogenaamde buitenkerkelijken. Deze scheidingen, zo vaak door aller lei soorten van mensen bewerkt en ge propageerd. zijn nu eenmaal niet naar de betekenis van het evangelie en zeker niet naar de bedoeling van de Heer van Kerk en Wereld: Jezus Christus Wat is n.l. het geval? Het zijn met name de zogenaamd buitenkerkelijke mensen tot wie de boodschap van het evangelie het eerst gericht is. De niet- godsdienstige mensen hebben Jezus als hun helper en redder aanvaard. Zeker, er waren enkele godsdienstige groepe ringen. die Hem ook als Heer erken den; maar het waren er slechts weini gen. De schriftgeleerden en de fari- zeërs. de mensen van de godsdienstige en kerkelijke aristocratie uit die dagen moesten niet veel van die Jezus van Nazareth hebben. Maar het volk hoor de Hem gaarne. En de erkenning welke Jezus ten deel viel wat zijn persoon en werk betrof, was in meerderheid niet van de mensen van de kerk. Meer nog. De wijze waarop Jezus tot tot 12 uur vertrekken. Voor de terug reis geldt die dag de regeling ah voor wèekkaarthouders op Zaterdag. CONGRES NER. VER. VOOR E.H.B.O. Op de jaarvergadering van de Ned. Ver. E.H.B.O. te Almelo kwam het punt vast stelling van het nieuwe „gentleman- agreement" tussen de E.H.B.O. en het Ned. Rode Kruis ter sprake. Het hoofd bestuur der E.H.B.O. stelde de afgevaar digden voor tot vaststelling daarvan over te gaan, waartoe besloten werd. De financiële toestand der E.H.B O. geeft, aldus de penningmeester, mr J. H. Warmelink, reden tot optimisme. Er is pver 1948 een voordelig saldo van f. 13.224.-V Met grote zekerheid mag ge rekend worden op een goed resultaat van de E.H.B O.rweek en -loterij. De eerste dag van dit congres werd besloten met een verwelkoming door B. en W. van Almelo ten gemeentehuize. Het moet ongetwijfeld een verheu gend initiatief worden geacht, dat enige Lcidse kunstenaars, daarin krachtig gestimuleerd door de wethou der van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, kort geleden hebben genomen en dat het doel heeft om aan het ar tistieke leven ln en om de Sleutelstad dagen. En zijn protesten gingen wel het meest uit tegen die mensen, die zich op hun godsdienstig bezit en hun ker kelijke practijken lieten voorstaan Zo was het ook na Pinkster. Hoewel de apostelen zich allereerst richtten tot de godsdienstig? lagen der bevolking spoedig werd het hun tot hun grote verbazing duidelijk, dat de niet-gods- dienstige en niet-kerkelijke mensen veel meer luisterden naar de boodschap van het evangelie. En wat aan iemand als Paulus overkwam is wel zodanig geweest, dat hij besloot op een bepaald moment zich nu voortaan en voorgoed tot de „heidenen" te wenden. Zo bestaat er dus wel een diep en innerlijk verband tussen de woorden Kerk en Wereld; en dit opschrift zal ons meer dan eens aanleiding geven op de betekenis er van in te gaan. Want het evangelie is niet alleen bestemd voor hen die binnen de omgrenzingen van de. kerk zijn en er tóch op laten voorstaan. Christus Is niet gekomen om te roepen: de rechtvaardigen, maar de zondaars tot bekering. En het volk, waarvan, het godsdienstige Israël zeide; dat. het vervloekt was, omdat het de wet niet kende, was juist het voorwerp van Zijn bijzondere liefde en zorg. Voor hen. die' om wat voor reden ook tóch vera? van aangetrokken gevoelen tot het kerkelijk en godsdienstig bedrijf, heeft het evangelie een meer dan „ge wone" kans. Het is de verdienste van Suzanne de Diétrich, dat zij enkele boeken geschre ven heeft, die in het Hollands zijn ver taald en waarin de grote betekenis van de evangelie-boodschap van Jezus Christus voor de mensen van heden verrassend duidelijk en ontdekkend gen ter rede van Penzance worden ge houden. De eigenlijke manoeuvres wor den gehouden in het Engelse kanaal en de Golf van Biscaye en duren tot 7 Juli. Op deze dag zal de gecombineerde vloot naar Engeland terugkeren en ten an ker gaan in" de baai van Weymouth. worden geëerbiedigd en dat de misluk king van de onderhandelingen tussen kerk en regering te wijten is 'aan de bisschoppen. Zoals men weet heeft de aartsbisschop van Praag, mgr Beran. echter in een rondschrilven aan de priesters dd 28 Mei Jl. verklaard, dat dat niet meer dan twee personen naast1 weldra een katholieke actiebeweigng elkaar mogen fietsen En wist U ook, buiten de bisschoppen om in het leven dat het inhalen in de regel slechts door zou worden geroepen, maar dat het op één wielrijder geschieden mag? Laat J straf van kerkelijke sancties verboden Door een aantal priesters en gelovigen is te Praag een nationaal comité „voor katholieke actie" opgericht. Het zal de legaties naar de bisschoppen zenden om hen te verzoeken de onderhandelingen met de staat te hervatten. In een door de nieuwe organisatie tot de gelovigen gerichte oproep wordt o.m. gezegd, dat de rechten van de kerk en de godsdienst- „nVFpaRPFI MFt STARTPISTOOL, vrijheid door het huidlüe staatsbestel t ROVER8SPEL Mti Maar de Amerikaanse sigaretten verdwenen De politie heeft een roofoverval tot klaarheid gebracht, waarbij aan een Vlisslngse koopman een aantal Ameri kaanse sigaretten werd ontstolen ter waarde van ongeveer f. 1600.—. Enkele verenigden zich daartoe in de Stich ting het Leidsc Kunstcentrum, waar toe inmiddels ook verscheidene niet in Leiden woonachtige kunstenaars zün toegetreden. Tijdens een gisterochtend in het Stad huis gehouden persconferentie heeft wethouder Van Schaik. in zijn kwaliteit als voorzitter van het Stichtingsbestuur, zee gaan zullen voorbereidende o.efenin- J ons enkele bijzonderheden over het werk onder te doen. Daarnaast biedt deze stad en haar wijde omgeving ook voor SlOl44mdes4'4e^dwa"r4r44SheeftgestSld' Dat onszelt tot Klaarheid meerdere bekendheid (e Eeven. z« voor de activiteit, van een vereniging als °rancE gaven en krachten mee betrokken in van de Stichting verteld. Vooraf heeft de heer Van Schaik gewezen op de be langrijke plaats, welke Leiden, als cen trum van Rijnland, op zo verschillend terrein Inneemt. Vooral ook op cultu reel gebie^ behoeft Leiden, met haar vele musea en wetenschappelijke inrich tingen, voor weinig steden in Nederland niet aan de indruk onttrekken, dat tot op heden veel is nagelaten om Leiden in het toeristisch verkeer sterk te. be trekken. Het gemeentebestuur, dat tóch hier terdege van bewust is, hoopt in de naaste toekomst hartelijke betrekkingen met de Leidse V.V.V. aan te knopen. Vervolgens wees de wethouder er op, dat ook op kunstzinnig gebied nog een grote achterstand is in te halen, temeer daar Leiden en omgeving krachten in haar midden heeft, die tot nu toe te weinig naar voren zijn gekomen. In dit verband juichte spreker het streven van het Leidse Kunstcentrum hartelijk toe. Meer dan tot dusver het geval was, zal middels deze stichting de schilder-, weef- Zijn dienst. W. H. K. zoveel mogelijk ruimte vrij voor andere weggebruikers AGENDA Zoeterwoudse weg: Alg, Verg. van Aan deelhouders N.V. Ned. Electrolasch MIJ.. 11.15 uur voorin. Stadszaal (Föyer): Leerlingenuitvoering Muziekschool M. v. T 7.30 uur nam. Kaasmarkt: Spr. A. Nauta en H. v. d. Brink, 8 uur nam. ZONDAG: Kaasmarkt: Spr. ds M. \V. J. Geursen en W. F. Kloos. 7.30 üur nam. DONDERDAG: ZuidsingelAandcelhoudersverg. N.V. Kon. Ned. Grof6mederl>. 2$ uur nam. DR BIOSCOPEN. Trianon „Green Dolphin Street" (14 Jaar) Zat en. Zon 2.30. 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Iiex „Veilig, vlug. voordelig" (alle leeft) Zon 2.15. 4.15. 7.15 en 9.15 uur; overige-dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Gekke toeristen" (alle leeft.) Zon 2.30, 4.45, 7 en'9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9,15 uur. LI(lo „Na de storm" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30. 4:45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.1.5 uur. Luxor ..Vergeten levens" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt. an Za terdag 11 Juni 13 uur tot Zaterdag 18 Juni 8 uur waargenomen door de Apo theek Duyster; Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hed(jnmlc.ciag 2 uur tot Maandagmorgen uur waargenomen door de doktoren Lahr, Langezaal, Meyboom en Nieuwzwaag. Te Oegstgeest door" dr Van Vliet-de Vries. tel. 22331'en dr Lanen-Baron, tel. 2161C. -- De dienst der dierenartsen door de heren Van Oostrom en Stol. was van die niet-katholieke katholieke actie" deel uit te maken Het katholieke actie-comité is samen gesteld uit 60 leden, onder wie de alge mene secretaris van de katholieke volks- weken geleden trachtte deze Vlisslngse zakenman aan twee personen dit rook- materlaal te vérkopen. Men kwam over een, dat de twee adspirant-kopers 's avonds met het benodigde geld in het pakhuis van de koopman zouden komen. Alles verliep volgens de plan nen, maar toen het op betalen aan- party, 11 volksvertegenwoordigers, als- kwam stak een van de z.g. kopers de mede verscheidene hoogleraren. Daar enboven hebben 72 priesters de oproep van dit comité ondertekend. HONGAARS ARCHIEF VERDWENEN. Het socialistische ochtendblad te We nen .Arbeiter Zeiiung" meldt, dat kolo nel Oszo, personeelschef van het Hon gaarse ministerie van binnenlandse za ken .gisteren is doodgeschoten bij een poging om over ds Oostenrijkse grens te komen. Volgens dit blad had Oszo. toen hij trachtte te ontvluchten, het com plete archief van de Hongaarse spion- nagedienst bij zich. De documenten wa ren echter ai verdwenen voordat de Hongaarse politie Oszo achterhaalde en de Hongaarse communistische regering zoekt thans in koortsachtig tempo naai de ontvreemde documenten, zo schrijft de „Arbeiter Zeitung". (.United Press). hand in zijn binnenzak en trok in plaats van zijn portefeuille een revol ver. Men dwong de ontstelde koopman met zijn handen omhoog tegen devmuur te gaan staan, waarna de beide dieven er met het. geld en de sigaretten per auto vandoor gingen. De teleurgestelde koopman durfde ni9t naar de politie, I omdat hij voor de sigaretten geen invoer- rechten had betaald. Vofige week hoor- de de Vlisslngse politie echter geruchten over de roofoverval en zij wist de ge- dupeerde koopman op te sporen. Deze vertelde .alles. Na een nauwkeurig on- I derzoek werden te Middelburg en St. Laurens twee personen gearresteerd, die ten slotte bekenden de overval gepleegd 1 te hebben. Het bleek, dat de revolver, waarmede zij de koopman bedreigd hadden, slechts een startpistool was. Een der beide Boerhaave-zalen ln het oude St. Caecilla-Gasthuis, welke thans voor het Leidse Kunstcentrum worden ingericht. BINNENLAND. De minister van Verkeer en Water staat heeft een commissie Ingesteld, welke tot taak zal hebben te adviseren omtrent hier te lande te treffen voor zieningen, voortvloeiende uit bepalingen van de internationale burgerlijke lucht vaart-organisatie betreffende de verge makkelijking van internationaal lucht vervoer. In het Frans Halsmuseum te Haar lem ls geopend de tentoonstelling „Het edele ambacht 1949". Deze expositie zal voorlopig tot 10 Juli te Haarlem biyven. In de Öude Singel te Schoonhoven ls het lijkje van een pas geboren jongetje drijvende gevonden. Aan een der beentjes was een .Ijzeren voo- werp gebonden Nederland heeft als restitutie de terugkeer verzocht van de trawler „Lofo ten" die tijdens de oorlog op een Neder landse werf ls gebouwd. De Lofoten" heeft thans als thuishaven Bremerhaven; de eigenaar ls nog niet officieel op de hoogte van de restitutie-eis gesteld. (U.P.) Verschenen is het verslag der Tweede Kamer betreffende het ontwerp van wet tot vaststelling van de begroting van het Landbouwegalisatlefonds dienstjaar 1949. Met de hieronder volgende schepen kan zeepost naar de Overzeese Gebieds delen worden verzonden. De datum waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zlin bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen. Naar Indonesië: 18 Juni m.s. Langkoes (16 Junf); naar de Ned. Antillen: 18 Juni m.s. Hydra (16 Juni); naar Suriname. 24 Juni m.s. Bonaire (22 Juni). Een beschikking van de minister van Econ. Zaken ls gepubliceerd, waarbij -de prijzen zijn vrijgelaten van het bereiden van bout en de volgende goederenhouten gereedschappen en stelen; houten keu- kenelementen gowel afzonderlijk als in combinatie, houten hakken, houten clo setzittingen en andere houten sanitaire oj-tlkelen. houten vaten, broelraamlijsten. hoptwol, rotting en brandhout, houten kruiwagens. Gisteren is de -Delftse cineast P H. Wlndmeyer met een drietal medewerkers naar Zwitserland vertrokken om een do cumentaire te vervaardigen van de ho- kllmmlng van de Mont Blanc. De heer H. D. Louwes. voorzitter-van de Stichting van de Landbouw ls gekozen tot vice-voorzltter van de Internationale Bond van Landbouwproducenten. Herhaaldelijk spelen kinderen langs en op de spoorbaan van Deventer naar Zutphen en Almelo, nabij de rangeer terreinen te Deventer. Gisteravond kostte dat aan een 9-Jarlg zoontje van de familie G. het leven, toen het kind onder een uit Zutphen komende trein raakte. BUITENLAND/. Radio Tirana meldt, dat oud-pre mier Kotsji door het hooggerechtshof ter dood veroordeeld is wegens samenwer king met maarschalk Tito om Albanië onder diens heerschappij te brengen. Kotsji was, tot bij het vorig Jaar ont slagen werd. secretaris-generaal van de communistische partij. Pandl Kristoe, de vroegere president van de staatscommissie en leider van het politbureau in Albanië, werd tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bij een botsing tussen politieke ge vangenen en politie te Calcutta werden twee gevangenen dodelijk gewond cn 18 personen gewond. en beeldhouwkunst uit Leiden en om geving naar voren worden gebracht, terwijl ook voor de kunstenaars op ke ramisch gebied een ruime plaats wordt ingeruimd. Dat het gemeentebestuur zeer veel belangstelling voor deze stich ting aan de dag legt, moge o.a. blijken uit het feit, dat besloten is een aantal straks te exposeren werken aan te kopen. Het gemeentebestuur is echter noff verder gegaan en heeft onlangs een bedrag uitgetrokken ter restauratie van de Boerhaave-zalen in het St. Caecilia-gasthuis, waar het Leidsc Kunstcentrum een gastvrij onderdak zal vinden. Ofschoon dit bedrag slechts voldoende is tot een voorlopig onder houd van deze historische zalen, hoopt spreker, dat in de toekomst nog eens kan worden overgegaan tot een alge hele restauratie. Wethouder Van Schaik pryst zich gelukkig, dat op deze wijze een omgeving van grote histori sche waarde voor ondergang wordt behoed. Spreker is van mening, dat met de op richting van het Leidse Kunstcentrum een eerste stap is gezet op de weg van de verheffing van de kunst uit Leiden en omgeving. In aansluiting op deze uiteenzetting heeft de voorzitter van de tentoonstel lingscommissie, de heer W. E. Bos, aan dacht gevraagd voor de op 25 Juni a s. in een der Boerhaave-zalen te openen tentoonstelling van keramiek, edelsmeed- werk en schilder-, weef- en beeldhouw kunst. Reeds 35 werkende leden hebben zich bij de stichting aangemeld, die zich weer in gezelschap weten van plm. 25 kunstlievende leden. Een buiten Leiden woonachtige jury zal uitmaken, welk werk geëxposeerd wordt. In deze bijeenkomst heeft verder de heer M. Jonkman van de V.V.V. te Noordwijk enkele plannen bekend ge maakt, welke deze vereniging ln de a s. zomer denkt uit te voeren. Zo zal in overleg met het Leidse Kunstcentrum de „Leidse" tentoonstelling naar Noord- wijk komen. Met het bestuur van de Kon. Schouwburg te Den Haag worden nog onderhandelingen gevoerd om op In de bekend gemaakte namenlijst van het nieuwe Hongaarse kabinet komt o inderdaad de naam van Laszlo Rajk niet deze tentoonstelling ook de schilderijen te exposeren, welke thans een plaats hebben ln de foyer van deze schouwburg, 'i Voorts zal onder auspiciën van de V V V. op 1 Juli in Huis ter Duin een gala- concert worden gegeven, waartoe de 8 I eerste prijswinnaars zijn uitgenodigd van het van 13 tot 20 Juni in Den Haag te houden Nationaal Vocalistenconcours 1949, georganiseerd door de Stichting j „Union Bel Canto". De opbrengst van dit gala-concert zal worden afgestaan aan de Niwin, Een kleine ruimte van Huis ter Duin zal deze avond worden af- 1 gestaan aan het Leidse Kunstcentrum, f waar enkele inzendingen reeds heen zul- len wijzen naar de komende tentoon- stelling. L -- - - ---- Nadat Harm Smeedes nog enkele me- «voïêMn Staitoren'0' E dedelmsen had gedaan over het Voca- gevoi0e >an stakingen. ilstenconcours, heeft de directeur van voor. In het vorige kabinet was Rajk minis ter van buitenlandse zaken en van voor lichting. HIJ was lid van het politbu reau "van de (communistische! Hon gaarse arbeiderspartij. Rajk was niet aanwezig, toen het nieuwe parlement bijeen kwam én zijn naam stond niet op de lijst van gekozen parlementsleden, ofschoon hii bij de on langs gehouden verkiezingen lijstaanvoer der in het kiesdistrict Gyoer was. Het Bulgaarse ministerie van bui tenlandse zaken heeft dp tekst gepubli ceerd van een nota, die ls overhandigd aan de Joegoslavische legatie te Sofia, waarin de onmlddGlllike vrijlating wordt Seëlst van een tiental Bulgaren, die in oegcslavië zouden zijn gearresteerd. In de Noord-Afrikaanse havens Bone Volgehs gezanghebbende bronnen overweegt de Australische regering de er kenning de facto van het communistische bewlnd°in China, zodr'a'sprake" ls"van°eên vreemdelingenbezóek o&ii onze stad „stabiele regering" (U.P.). J krachtig wenst te stimuleren. het V.V.v -kantoor te dezer stede nog eens onderstreept, dat de V.V V. h®j

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2