Wysjinsky doet te Parijs een nieuw voorstel WEERBERICHT Dr Van Roy en verwacht 20 Juni terugkeer Rep. regering Richtdatum voor R.T.C. 15 Juli Motie van wantrouwen in Staten der Ned. Antillen Kanttekeningen bij Blackpool Langdurige wapenstilstand tussen Oost en West? SSste Jaargang ZATERDAG 11 JUNI 1949 No. 26714 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red "1507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Mislukking zonder pessimisme Het wil te Parijs nog altijd niet vlot ten, dank zij de onverzettelijkheid der Sovjets. Vrij algemeen Is dan ook de indruk, dat Parijs niets of althans bit ter weinig zal opleveren. En, dat Is het zerkwaardige, toch heerst er weinig pessimisme. Men redeneert aldus: het was op uit- dmkkelijk drijven van Moskou, dat de ?arijse conferentie werd doorgezet, nadat de Sovjets zelfs door opheffing der Berlijnse blokkade prestige-verlies daarvoor offerden! Ook al blijkt men na te optimistisch te hebben gedacht, riettemin hebben de Russen getoond, if's over te hebben voor de mogelijk heid van een regeling en dat blijft de :oop wettigen, dat ook bij een momen tele mislukking de deur niet in het slot zal worden geworpen, doch zal blijven openstaan. Waarvoor anders het door drijven van deze conferentie? Men kan moeilijk zeggen, dat in deze gedachten- gang niet een dosis waarheid ligt ver dolen. Het is inderdaad zo, dat on begrijpelijk zou zijn, dat Moskou gaat praten met verlies van prestige zonder dat het zelf de mogelijkheid van een regeling zou hebben onder ogen gezien. Al houdt het nu de voet nog geheel dwars, bewijs van een opzettelijke po ging om de conferentie te doen misluk ken, mag men daaruit niet disteleren. Het is niet voor de eerste maal, dat men de Russen ziet vasthouden tot het laatste, om dan plotseling een zwen king te makenTrouwens, heeft Wysjinsky zelf daar deze week niet het Jrappante voorbeeld van geleverd, door plotseling, toen men volslagen dreigde vast te lopen, onverwachts overstag te gaan, al wist hij de eer te redden door ten tegenvoorstel te doen, dat in wezen hetzelfde beoogde als het Westen bij monde van Acheson had voorgesteld, I zodat hU van aanvaarding zeker kon |iijn? Men weet. hoe de vork in de steel zat Het eerste agenda-punt, de poli tieke regeling van 't Duitse vraagstuk, was scheef gelopen, daar Moskou on herroepelijk weigerde de richting in te slaan van de stichting van de West- duit-se staat, waaraan het Westen op zijn beurt niet wil laten tornen. Het Westen heeft zich op Bonn vast gebe ten en denkt er terecht niet aan om hetgeen zo moeizaam werd opgebouwd, weer in gevaar te laten brengen. Toen werd overgestapt naar het tweede punt. de regeling van het vraagstuk Berlijn. Wederom hielden de Russen hardnekkig vast aan hun standpunt en dit scheen voor een ogenblik het lot der conferentie te bezegelen. Toen kwam Acheson opeens met de idee naar voren, om de vier militaire comman danten van Berlijn op te dragen voor 13 dezer met een rapport voor de dag ie komen Ier regeling van deze kwestie. W.ütrom zeide Wysjinsky neen en de erkenning der mislukking van Parijs sfiieen daar ie zijn. Maar opeens ver anderde tie Rus toen van mening en gat zijn ja, zy het dat hij in p.aais •■an een gemeenschappelijke opdracht aan de vier commandanten stelde een afzonderlijke opdracht, hetgeen in we Kn op hetzelfde neerkomt. En zo heeft men weer respijt tot 13 1 dezer! Zelfs verzette Wysjinsky zich tegen afvoering 'van het eerste agenda punt, dat dus te allen tijde opnieuw '.er tafel zaï kunnen worden gébracht! Hoe weinig waarschijnlijk het ook lijkt, daarin zou nog een mogelijkheid I kunnen zijn gelegen voor een nieuwe terugtocht van Moskou. Het meest I waarschijnlijke blijft vooralsnog, dat het Moskou in de eerste plaats te doen is om een econcmisch-finantiële rege ling, waarvoor het wellicht nieuwe of fers over zal hebben, al liggen die ver moedelijk dan niet op politiek terrein. Zoals gezegd, al wordt algemeen re kening gehouden met de waarschijn lijkheid. dat Parys slechts weinig zal opleveren, in tegenstelling tot vorige conferenties merkt men van pessimis me slechts een bitter beetje. Het is alsof men voorvoelt, dat het herstel van het contact op zich eelf reeds 1 winst betekent. Of daarin de oorzaak moet worden gezocht voor de aanhou dende geruchten over een ontmoeting tussen Truman, Stalin. Attlee en Queuille (als die tenminste dan nog Frans premier is)? Er is een zeker crediet op vertrou wen en geheel misplaatst lijkt het niet, ook al zU direct volmondig erkend, dat cr geen tastbare bewijzen voor aan te Toeren zijn. Wie weet anders de vraag te beant woorden. waarom Moskou de conferen tie heeft doorgedreven, als het wist, dat het op niets zou uitlopen? Welk voor deel zou daaruit zijn te behalen? Het zou het Westen nog meer dan voorheen op een kluitje dringen zonder dat daartegenover 'n enkel lichtpunt staat. Want ook in Duitsland is de gang Tan zaken eerder gunstig voor het Westen dan voor het Oosten en juist op het winnen van de Duitse sympa thieën is immers het streven van Mos kou in de eerste plaats gericht. Moskou's gangen zijn echter onbere- I «nbaarl 1 AF EN TOE ZONNESCHIJN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer en verander lijke bewolking, die overdag op vele Plaatsen af en toe zonneschijn toelaat. Meest matige wind uit Westelijke rich- Dngen. Weinig verandering ln tempe ratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 12 JUNI 2on op: 4.20 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 23 22 uur; onder: 4.58 uur (V.M.) Hoogwater te Katwijk te 3.55 en 16.27 'Springtij(13/6 te 4.53 en 17.15 uur). 1 Geen afbreken der besprekingen In de gistermiddag; gehouden verga dering van de vier ministers van Buitenlandse Zaken heeft Wysjinsky voorgesteld, dat de Groote Vier een vredesverdrag voor Duitsland zullen ontwerpen en zich verplichten tot het terugtrekken van alle bezettingstroe pen uit Duitsland binnen een jaar na sluiting van het vredesverdrag. De regeringen van de vier landen zouden binnen drie maanden elk een ontwerp-vredesverdrag bij de Raad van ministers van Buitenlandse Zaken indienen. Intussen zou de huidige zit ting van de Raad de laatste hand kunnen leggen aan de procedure, die de voorbereiding van het verdrag eist. Na een debat van vier uur eindigde de vergadering. Een Franse gedelegeer de zei bij het verlaten van het gebouw, dat de Raad morgen opnieuw bijeen zal komen, wanneer Wysjinsky, naar ver wacht wordt, zal antwoorden op de critlek, die zijn voorstel bij de Weste lijke ministers heeft ontmoet. Schuman had voorgesteld om Wys- I jinskys voorstel voor onmiddellijke be studering naar de plaatsvervangers der ministers te zenden, waartoe be sloten werd. Acheson oefende sterke critiek op Wysjlnskys voorstel, doch hij beloof de het te zullen bestuderen. Hij sprak echter over de „vertragings tactiek" van de Sovjetrussische delega tie en zeide: „Wij zijn hier niet ge komen om een soort diplomatiek me nuet te dansen." Hij verklaarde zich tegenstander van het bespreken van een vredesverdrag met Duitsland alvorens de Grote Vier het er over eens waren met wat voor een soort Duitsland zij een vredesver drag zouden moeten sluiten. Acheson achtte het „een misdadige tijdsverspilling" voor de ministers om de procedure voor de voorbereiding van een vredesverdrag te bespreken en hij stelde voor, dat de plaatsvervangers deze kwestie zullen analyseren. Acheson zei, dat hij niet veel langer dan tot eind volgende week uit de Ver enigde Staten kon wegblijven. Naar aanleiding van het Sovjetrus sische voorstel om de bezettingstroepen binnen een jaar na l\et sluiten van het J ÉT Unie nog wel 50 jaar kon duren voor men aan het sluiten van een vredes verdrag toekwam. Bèvin verklaarde, dat hij genoeg had van de veronderstelling, dat de Sovjet- Unie alleen belang had bij een vredes verdrag met Duitsland en hij protes teerde tegen „de overmaat van deugd, die de Sovjet-Unie aan haarzelf alleen toekent." Radiorede voorzitter Koperen Huwelijksfeest Maandagavond te tien minuten over acht zal voor de radio over beide zen ders mr L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland spreken in zyn kwaliteit van voorzitter van het comité ter voorbereiding van de viering van het Koperen Huwelijksfeest van H.M. de Koningin en ZK.H. de Prins der Nederlanden. In 'n verklaring over zijn beleid zeide Bevin uit naam van de Britse rege ring, dat hy moest herhalen wat hy op de conferenties van Moskou en Londen had gezegd: „Wij zijn hier om vrede te maken en geen propa ganda. Onze motieven zijn oprecht en wü wensen, dat zij duidelijk be grepen worden, wij willen geen over eenkomsten met voetangels en klem- men. Wij willen Duitse eenheid en rukken, geen voorgewende eenheid, waarach ter 'n Duitsland, verdeeld door zone- barrières, schuil gaat." „Wij willen een democratisch-Duits- land en geen schyndemocralie, waar een paar mannen tyrannieke macht uitoefenen." CHINESE REGERING BEREIDT ONTRUIMING VAN KANTON VOOR. Gemeld wordt, dat de Chinese natio nalistische regering inderhaast voorbe- reidingen treft om Kanton haar 2de hoofdstad binnen twee maanden te ontruimen, in verband met een drei gende aanval van de onder communis tische leiding strijdende legers die in SdE?711161*8 Hoenan en Kiangsi op- „Wij willen een centrale Duitse re gering, m^ar geen gecentraliseerde re gering in die zin, dat zij opnieuw een dictatuur kan worden. Maar bovenal wensen wij geen marionnettenregering." „Wij willen een vredesverdrag met Duitsland, een rechtvaardig verdrag bij welks voorbereiding een open oor wordt verleend aan allen met inbegrip van Duitsland zelf." „Dit is het weloverwogen standpunt van Engelands regering en dit is het standpunt, dat wij op het ogenblik in nemen." Over het voorstel van Wysjinsky zei de Bevin, dat hy bereid was het aan de Britse regering voor te leggen. Hij zeide echter de Duitsers en „onszelf niet te willen bedriegen met dit voor stel, dat wy reeds sinds de declaratie van Warschau kennen." (De declaratie van Warschau werd door de acht Oost- europese landen vorig jaar zomer af gelegd). Bevin zeide, dat de Sovjetrussische regering het Westen moest vertrouwen, zodat het Westen haar ken vertrouwen. „Wanneer door diplomatieke kana len een datum is vastgesteld voor een andere Raad van 9 .nisters van Buiten landse Zaken, kunnen wij misschien in een nieuwe conferentie in betere sfeer tot een beter begrip komen en een Het nationalistische kamp blijft even verdeeld als tevoren. De nieuwe pre mier, maarschalk Yin sji sjan, is niet ln staat een kabinet te vormen. Vele leden van de wetgevende Yoean (•parlement) hebben Kanton reeds ver laten en zich naar Formosa begeven. De guerillastrydgrs ontwrichten het verkeer over gedeelten van de spoorlijn HankouKanton, die nog in nationa listische handen is. De communistische radio in China meldt, dat de communistische troepen Tzekam, 190 km ten Oosten van Kan ton, hebben veroverd. De voorzitter der Nederlandse delega- Suriname op de R.T.C. van de party e. dr Van Rnvon heeft zouden zUn en ot dit niet zou kunnen betekenen, dat de Nederlandse regering voornemens is de Ned. Indonesische Unie te vormen alvorens over te gaan tot overdracht van de souvereinitelt, verklaarde dr Van Royen deze kwestie niet als zodanig te beschouwen en dat eventuele deelneming van Suriname en de Ned. Antillen normaal is, evenals deelneming van de minderheidsgroepen. Deze kwestie zou op de te Batavia te houden voorbesprekingen ter tafel kun nen worden gebracht. Naar de mening van dr Van Royen is het vraagstuk van deelneming door Suriname en de Ned. Ar.tillen niet een punt waarvan reeds kan worden vastgesteld dat deze gebie den zullen deelnemen met stemrecht. Dr Van Royen voegde hieraan toe, dat genoemde gebieden zouden kunnen deelnemen als adviseurs, waarnemers of als subcommissie in de Nederlandse delegatie of, in geval het gaat over min derheidsgroepen, als onderdeel van de Republikeinse delegatie of van de dele gatie van de B.F.O. Dr Van Royen antwoordde bevesti gend op de vraag, of hij vertrouwen stelt in de Republikeinse leiders, met wie hy thans de besprekingen voert. tie, dr Van Royen, heeft tegenover het Republikeinse blad „Merdeka" ver klaard. dat aan de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja twee voorwaarden moeten vooraf gaan, n.l. evacuatie van de burgerpersonen en het vinden ener „formule" voor het be vel tot het staken van het vuren. Dr Van Royen hoopte, dat tegen het eind van deze week een vorm zal kun nen worden gevonden voor dit bevel. Daarna zouden de Nederlandse troepen onmiddellyk worden teruggetrokken, waarvoor tenminste een week nodig is. Naar verwacht wordt zal dan de terug keer van de Republikeinse regering op 20 Juni kunnen plaatsvinden. Hij ontkende dat men in een „kri tiek" stadium zou zyn. Ten aanzien van de datum van de Ronde Tafel-Conferentie verklaarde dr Van Royen, dat deze zo spoedig mogelijk zal worden gehouden. Hy hoopte, dat na de terugkeer van de Republikeinse regering en nadat de overeenkomst zou zijn goedgekeurd door het Republikeinse parlement, de „richtdatum" 15 Juli kan zijn. DE POSITIE DER NED. ANTIL LEN EN SURINAME. Op de vraag of de Ned. Antillen en vredesverdrag uit Duitsland terug te__0. trekken zeide Acheson. dat het met de waarlijk democratisch Duitsland instel- ..vertragingstactiek" van de Sovjet- I len," zo zeide hij. (Van onze Londense correspondent) Bevins betrekkelijk optimisme over Parijs komt hierop neer, dat nu ten minste de mogelykheid aanwezig schynt, dat Oost en West. zonder tot overeenstemming te komen, elk in de eigen invloedsfeer hun weg zullen gaan, met een minimum van economische sa menwerking. Evenals in China dat waarschijnlijk het geval is, waar het communisme jaren nodig zal hebben zich met behulp van het Westen te consolideren, zou er thans ook in Europa een punt bereikt zyn, waar Oost en West elkaar min of meer zullen ont zien, zonder een haarbreed af te wij ken van hun blijkbaar onverzoenlyke standpunten. Dit zou stroken met de verwachting, welke Londen reeds bij de hervatting der besprekingen van de mi nisters koesterde. Als voorwaarde voor een dergeiyk on uitgesproken vergelyk op smalle basis beschouwt men in Londen, dat er een regeling komt, niet alleen inzake Ber- lijn, maar ook betreffende Oostenrijk en Griekenland. De weg is dus waar schijnlijk nog lang. Het congres van Blackpool heeft meer dan ooit beseft, dat dit eventuele re sultaat. hoe mager ook, voor het be- langrykste deel te danken zal zijn aan Bevins yzeren geduld. Hij was niet al leen onverzettelijk tegenover de Russen, maar wist ook op gevaarlyke momenten de onstuimigheid van anderen te rem men. Het was een immense voldoening voor hem, dat thans eindelyk de La- bourpartij gesloten achter hem staat Zijn tegenstanders zyn door de feiten bekeerd en degenen, die deze niet wil den zien, zyn uit de party gezet. Zelfs degenen, die zich tegen de uitstoting van Zilliacus hadden verzet, lieten van oppositie niets blyken. De „Manchester Guardian" heeft echter een woord van critiek. Bevin verliest te veel uit het oog, zégt het blad, dat de politiek jegens West-Duitsland, hoe gerechtvaardigd cn onvermijdelijk ook, ernstige onrust in Oost-Europa heeft teweeg gebracht. Het Westen zal alles moeten doen om on nodige vrees te vermyden. De Russen zullen alleen inbinden, wanneer zy voelen, dat oorlog van Westelijke kant uitgesloten is en tevens, dat liet voor hen onmogelijk is een oorlog te winnen. Ook het Lagerhuislid Crossman, die een scherpe waarnemer is en veel in vloed heeft als publicist, wil de nadruk hiet leggen op bewapening, doch op het voeren van een socialistische politiek, welke volgens hem de beste verdediging is tegen het communisme. De gebeurtenissen, zegt hy. hebben bewezen, dat het rode leger het com munisme volgt en niet omgekeerd. Deze opvatting is niet in strijd met die van Bevin, wiens levensmotiel is, dat hij tegenstand niet door geweld, doch door redelyk overleg wil breken. Dit blyft ook zyn houding tegenover de Russen, die nog steeds met de grootste leger macht tegenover het Westen staan. De komende Europese assemblée in Straatsburg kan ook op Bevins steun rekenen. Hy juicht het toe, dat hier het persoonlijk contact tussen de vol keren wordt ingeschakeld, iets dat nood- zakelyk is, omdat maatregelen op pa pier niet voldoende zyn. Een Stap vooruit is ook, dat de La-. bourpartij een delegatie zal sturen naar Partij-politieke belangen contra algemeen belang In dc vergadering der Staten van de Ncd. Antillen heeft de heer Jonckhcer „Teneinde de wryving te beëindigen, een motie van wantrouwen ingediend tegen het huidige kabinet". Daarin wordt o.m. gezegd, dat de party-politirke belangen by het ka binet zwaarder hebben gewogen dan het algemeen belang. De heer Gerharts wees op de fascistische neigingen van dr Da Costa Gomez en tilde hierby een exemplaar van „Mein Kampf" op dat hij vergeleek met „Nos Lucha" („Onze Stryd", het blad va-n Pa Costa Gomez' partij). Spreker was voorts van mening, dat er overeenkom- sten waren met de „lijfwacht" van Hit- Ier en de „Hitlerjugend" ("Gomezju- gend") en verklaarde, dat „deze pesti lentie moest worden uitgeroeid". De heer Dussenbroek verklaarde eenzelfde soort teireur op Aruba te zien. Dr Da Costa Gomez zweeg gedurende de ge hele vergadering, daar zijn mening niet werd gevraagd De motie werd aange nomen met negen stemmen tegen zes stemmen. Na de stemming deelde de heer Jcnckheer mede, dat de oppositie nu rustig kon heengaan en de beslissing van het bestuur afwachten. Hierna ver lieten acht leden van de oppositie de vergadering. Het quorum was nu verbroken, waar door de vergadering moest worden ge sloten, zodat de agendapunten (goed keuring der geloofsbrieven van twee leden der coalitie en de vertegenwoor diging in Nederland) niet konden wor den behandeld. Hy verklaarde voorts, dat het vraag stuk van de keuze van de staatsvorm ol de staatkundige organisatie van enig gebiedsdeel gezamenlyk zou moeten worden behandeld onder in ternationale controle. INTER-INDONESISCHE CONFE RENTIE TE DJOKJA. „Merdeka" had eveneens een onder houd met de voorzitter van de Repu blikeinse delegatie, Moh. Rum. Deze noemde eveneens 20 Juni als datum „voor de overneming van het bestuur over het gebied van Djokja door de Sultan, waarna nog 5 tot 7 dagen nodig zoudenzyn voor de ontvangst v&n de republikeinse leiders". Hy zeide voorts, dat het de wens is van dc Republiek, dat de inter-Indo- nesische conferentie (als voorberei ding op de R.T.C.) te Djokja zal wor den gehouden". Na de terugkeer van de Republikeinse regering in Djokja zal de Republiek de Indonesische na tionalistische leiders voor deze con ferentie naar Djokja uitnodigen. Over de besprekingen gaf Rum als zyn mening te kennen, dat deze op hoog niveau niet teleurstellend zy'n ge weest. De vertraging in de besprekin gen is het gevolg geweest, van de on voorziene evacuatie van Djokja en de incidenten aldaar. Ongeveer een half millioen mensen heoben in Londen het schitterende schouwspel gadegeslagen, dat de ..Trooping the Colour"-ceremonie (wat het best is te vertalen door „Groet de vlag") bood De sprookjesachtige parade werd gehouden ter gelegenheid van de 53ste verjaardag van Koning George. De koninklyke familie met enige easten. sloeg de parade van het balkon van het Buckingham Palace af. gade (links) Tweede van links staat koningin Elizabeth, geheel rechts nrinco- n- -_-.-a.3- - Prinses Elizabeth volgde haar vader tezamen met de her koning zich naar de parade begaf. Rechts op de foto: prln.es Margareth Rose, en derde van réchts kóningin Mary. pS Slabekme?'dehe* de koniJicr ippmf ïa£a?,r^f achttr de 0Pen koets, waarin de koning zich naar de parade begaf. Recht.* nn rte fntn- de koning neemt in gale-uniform beneden aan het Buckingham Palace de parade af. Israël, op uitnodiging van de Histad- roeth, de joodse vakbewegingsorganisa tie. Deze delegatie zal tevens een be zoek brengen aan andere landen van het midden-Oosten, waarmede men on getwijfeld wil laten uitkomen, dat de Engelse politiek dit gebied zoveel mo gelijk als een geheel wenst te zien. James Griffiths, minister van natio nale verzekering, hield de sluitingsrede op het congres. Hij verklaarde, dat de Labourparty bii de algemene verkiezingen van 1950 zou vechten niet alleen voor het opbou wen van een nieuw en schoner Enge land, maar ook voor de gehele wereld. „Ik geloof, dat wy in dit land het voorrecht hebben gehad in de afgelopen vier jaren aan de gehele wereld de ma nier te tonen, waarop een nieuwe so ciale orde moet worden opgebouwd", aldus Griffiths. De conferentie eindigde met het zin gen van het socialistische lied „De rode vlag". Dit nummer bestaat uit acht pagina's. I De neger-arbeiders van Joseph P. Ryan's Internationale Scneepssjouvsci .«.jen Verbond waren in proteststaking gegaan, omdat er naar zii beweerden rassen onderscheid werd gemaakt. Toen een aantal blanke arbeiders op hardhandige wijze een einde aan hun protesten wilde maken, moest de New-Yorkse politie er aan te pas komen, om te verhinderen, dat de straat een slagveld werd. GRANAAT IN MEVROUW SUKARNO'S TUIN. In de tuin van het huis van mevr. Sukarno in Djokja werd hedenmor gen dooi een onbekende dader een handgranaat geworpen Raden Purbojo, secretaris van mevr. Sukarno, vernam 's nu-rgens om vier uur gerucht in de tuin doch vend niets. In de loop van de morgen werd een niet-ontplofte hand granaat ontdekt. De militaire waarne mers van de Unci werden hiervan in kennis gesteld, Deze stelden in sa menwerking met Nederlandse militai ren een onderzoek in. De handgranaat werd door Nederlandse militairen on schadelijk gemaakt. Teinverkeer nabij Noordwijkerhout gestagneerd Gistermiddag omstreeks vyf uur is tussen Amsterdam en Den Haag naby Noordwijkerhout een afspaninrichting van de electrische bovenleiding der spoorwegen gebroken. Hierdoor kwamen de draden slap te hangen en werd het spoorverkeer gestagneerd. Doordat het juist op een spitsuur gebeurde, was deze stagnatie ernstiger dan de ge beurtenis op zich zelf zou doen vermoe den. Gedurende geruime tijd moest het verkeer tussen Lisse en Leiden over één spoor worden gevoerd. Enkele treinen zyn uitgevallen en vele reizigers kwa men later dan gewoonlijk thuis. Om goed kwart over zeven kon het trein verkeer weer normaal doorgang vindén, doch het duurde nog wel even voor alles weer normaal verliep, door de achter stand die was ontstaan. NAAR OPHEFFING DER TABAKSINDUSTRIE. Naar het A.N.P. verneemt, draait de sigarettenkerftabakindustrie sincls eni ge maanden op een verhoogd niveau en wordt binnenkort een productie ver wacht, die een voorziening van onge veer 34 rantsoen per week mogeiyk za! maken. Hieruit valt af te lelden, dat gestreefd wordt naar een ruimere beschikbaarstelling en zelfs naar een i opheffing van de rantsoenering van ta- i baksartikelen Hiernanr gevraagd antwoordde het Dep. van Econ. Zaken, dat omtrent 'n i datum van eventuele rantsoen verhoging of opheffing der rantsoenering "nog j geen mededelingen kunnen worden ge- I daan. Algemene verkiezingen in West-Duitsland De ministers-presidenten van de elf West-Duitse staten hebben besloten, dat de verkiezingen voor het eerste parlement van de „bondsrepubliek Duitsland" op 14 Augustus zullen wor den gehouden. Het zyn de eerste alge mene verkiezingen ln Duitsland sinds 16 jaar. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Sold. Ie kl. A. Klooster. Nieuw Beerta (Gr.). Mar. 2e kl. C. S. A. Damhuis Wees- perkarspel. Sold. W. A. Buiting Didam. Kapt. E. Roering. Engel. Sold. R. Talstra, Tietjerksteradeel. Korp L. H. J. Tuenter, Verseveld (gem. Wisch). So'd. Ie kl. J. E. van Petten. Am sterdam-C. Sold. H. J. M. van der Avort. Rot terdam Sold L M. Mieris. Utrecht. Sold A W. Kooken. Budel. Sold le kl. P. Stok. Barendrecht. ^old. G van Aavaeren. Sneek. So'd le kl. J E. an Petten. Am sterdam-C. Snjrt. T. C. van Beek, Nieuwkoop (Z.H.). Sold T Golverdlngen Hardinxveld. Sold. G. J. J. Couwenbergh Heer len. Korp A L. Sjouken. 's-Gravenhage j

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1