Na drie geheime zittingen heden te Parijs weer een openbare zitting WEERBERICHT Republikeinse ministers gereed voor terugkeer naar Djokja Communistische actie duurt voort Tot nu toe 45000 evacué's 88ste Jaargang DINSDAG 7 JUNI 1949 00 No. 26710 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57U55 Er zou nog niets zijn bereikt Zaterdag zijn de vier ministers van Buitenl. Zaken te Parijs vier uren in geheime zitting bijeen geweest. Schu- man verliet de vergadering voor het einde, daar hij een wereldcongres voor morele herbewapening te Montreux moest bijwonen. Des avonds kwamen de deskundigen van de Westelijke delegaties bijeen om na te gaan of er resultaten waren be reikt. Men achtte de sfeer niet zo be vredigend als op de vorige besloten zit ting. Onverwacht kwam brigade-generaal Benson, de Britse plaatsvervangende commandant van Berlijn uit die stad ter vergadering, naar men gelooft om rapport uit te brengen over de mislukte bespreking van de vier commandanten van genoemde stad. Des avonds dineerde Wysjinsky met Dean Acheson op de Amerikaanse am bassade. Gistermiddag kwamen de ministers voor de derde maal in geheime zitting bijeen, nadat de Westelijke ministers 's morgens hadden vergaderd. De bijeenkomst duurde twee en een half uur. Uit kringen ter conferentie wordt ver nomen, dat de bijeenkomst van heden niet geheim zal zijn. In een communiqué, dat na de verga dering werd uitgegeven, wordt gezegd: ,De ministers van Buitenlandse Zaken, onder voorzitterschap van Schuman, zetten vandaag hun bespreking van de voorstellen van de V. S. en de Sovjet- Unie met betrekking tot Berlijn voort. De volgende bijeenkomst zal morgen om 1530 uur worden gehóuden". Een afgevaardigde verklaarde na af loop van de vergadering: „Er zijn nog geen besluiten genomen". Wysjinsky verliet als eerste het Palais Rose. De drie andere ministers bleven daarna gedurende meer dan 20 minu ten napraten onder het drinken van champagne. Men meent, dat minister Acheson tijdens de gisteren gehouden bijeenkomst gedetailleerde voorstellen heeft inge diend voor het bestuur van Berlijn, wel ke hij eerder op dé dag in het gebouw van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken aan zijn collega's'Bevin en Schuman had uiteengezet. Voor zover valt op te maken uit de Inlichtingen, die zijn verkregen ondanks de dikke mist, die het gesprokene ter conferentie verhult sinds het houden van geheime zittingen, zijn de voorstel len van Wysjinsky door zijn Westelijke collega's zonder enige instemming ont vangen. Waarnemers ter conferentie zijn van mening dat Wysjinsky in zijn voorstel len vooral de nadruk blijft leggen op het uitoefenen van een strikte, zich over alle zaken van enig gewicht uitstrek kende contróle door de door hem voor gestelde nieuwe „kommandatura" voor Berlijn en dat er in zijn plan niet veel ruimte wordt gelaten voor een vergrote onafhankelijkheid en verantwoordelijk heid van een nieuw in te stellen Duits 6tadsbestuur. Volgens Reuter's diplomatieke mede werker werd de genomen beslissing der vier ministers om heden in openbare zitting bijeen te komen, door waarne mers ter conferentie als een slecht voor teken beschouwd. Zij brengen in herinnering, dat de Amerikaanse dele gatie nimmer veel heeft gevoeld voor het houden van geheime zittingen, ten zij hiervan een snelle opheffing van een ontstane impasse kon worden verwacht. Er bestaan echter geen aanwijzingen, dat dit van toepassing zou kunnen zijn op de besprekingen, welke in de afgelo pen drie dagen over het vraagstuk van Winston Churchill en zijn echtgenote hoonden te Epsom de Derby, de klas sieke Engelse paardenrace by, Bézoekers gaven de populaire Winston en mevr. Churchill zulk een enthousiaste verwel koming, dat het echtpaar slechts met moeite uit zijn auto kon stappen. KOELER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meer bewolking met plaatselijk en kele regen- of onweersbuien. Matige wind tussen Zuid en Zuid-West. La gere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 8 JUNI. Zon op: 4.21 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 18.25 uur; onder: 2.35 uur (E K.). Hoogwater te Katwijk be 0.39 en 13.04 uur. nummer bestaat uit zes pagina's. het stadsbestuur van Beriyn ziin ge voerd Aan de hand van deze gegevens ko men genoemde waarnemers tot de slot. som, dat tijdens de zitting van heden in het openbaar aan de dag zal treden, dat het niet mogeiyk was aankno pingspunten te vinden in de gedetail leerde voorstellen, die minister Wys jinsky Zaterdag j.l. met betrekking tot het stadsbestuur van Berlijn heeft in gediend en de oplossing, welke zijn col lega Acheson daarvoor, namens de drie Westelijke mogendheden, heeft voorge steld. Het is mogelijk, dat minister Acheson uit naam van alle drie Westeiyke dele gaties zal verzoeken de zitting van de raad van ministers te verdagen, tenzij zich deze week nieuwe vooruitzichten od het bereiken van een overeenkomst openen. Bevin en Schuman hebben voor 25 Juni een vergadering van de consulta tieve raad der Westelijke Unie in hun agenda staan en Dean Acheson heeft reeds verklaard, dat hij niet langer dan drie weken uit Washington weg wil zyn. Labour bijeen te Blackpool De Britse minister van nationale ver zekering, James Griffiths, heeft, als voorzitter, de openingsrede op de jaar- lykse conferentie van de Labour-party te Blackpool gehouden, waar 1500 af gevaardigden byeen zyn en daarin o.m. verklaard, dat Engeland een wyzlging In het gemenebest heeft aangebracht, „zoals men in de geschiedenis der be schaving nog niet heeft aanschouwd". Het Atlantisch pact heeft een nieuwe gemeenschap van democratische naties gevormd, aldus Griffiths. In de eerste periode van het plan-Marshall waren „opmerkeiyke resultaten bereikt wat betreft herstel en samenwerking". De conferentie besloot het ontwerp plan voor de „tweede vnjf jaar" van de Labour-regering als één geheel te be spreken. De conferentie weigerde met 3.023.000 tegen 1.993.000 stemmen toespraken van Zilliacus en Solley, de parlementsleden, die onlangs wegens hun oppositie tegen de buitenlandse politiek der regering uit de party werden gestoten, te horen. De uitslag werd met applaus gemengd met uitroepen als „schande" ontvangen. Met 4.721.000 tegen 714.000 stemmen steunde de conferentie het besluit van het bestuur om Zilliacus en Solley te royeren. (By deze stemmingen over de beide parlementsleden gaf iedere afgevaardig de het aantal leden op. dat hij op de conferentie vertegenwoordigt) vlulde aan Marshall NA 2 JAAR E.R.P.-HULP. Du ambassadeurs of vertegenwoordi gers te Washington van de zestien landen, die by het plan-Marshall zajn aangesloten, hebben George Marshall Zondag een. groot diner aangeboden ter gelegenheid van het feit, dat Mars hall twee jaar geleden de bekende rede in de Harvard-universiteit hield, waar in hy het Europees herstel programma (E.R.P.) aankondigde. President Tru man en Paul Hoffman, hoofd van de Marshaal-administratie, zaten even eens aan. Truman verklaarde in zyn rede, dat de Verenigde Staten voort zullen gaan, hun kracht en hulpmiddelen te wyden aan de opbouw van een vreedzame voorspoedige wereld. De Nederlandse ambassadeur mr E. van Kleffens zette uiteen, wat Neder land zonder Marshall-hulp geweest zou zijn. „In het begin van 1948", zeide hij, „bevond Nederland zich in een zeer ernstige economische toestand. Een daling van de levensstandaard dreigde; de uit- en invoer liepen ge vaar de voedselrantsoenen moesten verminderd worden. Men vreesde werkloosheid en sociale ongeregeldhe den. De resultaten van de noeste ar beid der voorafgaande jaren liepen ge vaar teloor te gaanEen economi sche en sociale ramp scheen voor de deur te staan....". In zyn beantwoording der redevoe ringen legde Marshall de nadruk op het belang van een spoedige inwerking treding van het Atlantisch Verdrag, omdat het Europese herstelprogram ma „niet genoeg" is om de toekom stige veiligheid van West-Europa te verzekeren. De V.S. betreuren het ernstig, dat enkele landen van Europa zich niet bij dit programma hebben aangesloten. Het is duidelyk, dat dit niet het besluit der volken is, maar van kleine groepen eigenmachtige heersers, die aan Sovjet-leiding ge hoorzamen, aldus Marshall. AMERIKA EN HET ATLANTISCH PACT. Fulbright, democratisch lid van de Amerik. Senaat, heeft medegedeeld dat de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat de tekst van het Atlantisch verdrag heeft goed gekeurd, benevens een rapport, dat de Senaat aanbeveelt het pact te be krachtigen. Daar de leiders van de democrati sche party in de Senaat besloten de behandeling van het verdrag geen voorrang te geven boven veelomstreden wetsontwerpen, zoals dat, strekkende tot het intrekken van de Taft-Hart- ley-arbeidswet, is het niet waarschiin- lyk dat de debatten voor het einde van deze maand zullen beginnen. VONNIS VAN LEWIS GEHANDHAAFD. Het Amerikaanse hof van cassatie heeft de uitspraak van de federale dis- trictsrechter Goldsborough, die John Lewis en de Amerikaanse mynwerkers- bond in April 1948 tot een totale boete van 1.420.000 dollar veroordeeld had, bevestigd. Lewis had geweigerd, gevolg te geven, aan een bevel van het gerechtshof, een staking over de mynwerkerspensioenen te doen beëindigen. Dr L. J. Beel in ons land terug HEEFT NOG GEEN TOEKOMST PLANNEN. Zaterdagmiddag landde op Schiphol de K.L-M. Constellation „Holland" met aan boord de Oud-H.VK., dr L. J. Beel. „Toekomstplannen?", zei dr Beel lachend bij aankomst, „Die heb ik niet. Ik ga eerst met vacantie". Te zyner begroeting waren aanwezig de ministers dr Drees, mr Schokking, mr Van Maarseveen en mr Van Schaick, alsmede prof. Romme, de secretaris generaal van het Dep. van Buit. Zaken Wyck, vertegenwoordigend de chef van dr H. N. Boon, jhr mr H. L. van der de generale staf, de Secretaris van Staat voor de buitenlandse veiligheid in Indonesië, kol. Suria Santosso en de heer Tjio Tan Tjon, adviseur voor Chi nese zaken by het kabinet. Radiorede Prinses Wilhelmina Ten vervolge van haar Paas- boodschap zal H.K.H. Prinses Wil helmina op Donderdag 9 Juni des avonds halfacht over beide zen ders een toespraak houden ter ge legenheid van de Pinkstertyd. Deze rede zal worden gevolgd door een vertaling in het He breeuws. De Wereldomroep zal de rede uitzenden in het Nederlands, En gels, Frans en Hebreeuws. H.K.H. zal de rede persoonlyk uitspreken in het Nederlands, Engels en Frans. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil EXECUTIES VAN POLITIEKE DELINQUENTEN IN BELGIË. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Vrijdag en Zaterdag jl. zijn in Bel gië 11 civielrechtelyk veroordeelde poli tieke delinquenten gefusilleerd. Tege- lijkertyd worden gratie maatregelen voorbereid voor meer dan 1200 lichte gevallen. In de Vlaamse bladen wordt tegen deze executies geprotesteerd. Deze 11 executies brengen het aantal gefusil leerde politieke delinquenten op by de 200. ZUIVERING IN SOVJETRUSSISCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ? Volgens een bericht in de New York Times uit Parys zyn minstens 300.000 leden uit de communistische party ge stoten by een „rustige" zuivering, die in de Sovjet-Unie plaats heeft. Verscheidene belangryke leiders der party-hiërarchie zyn in stilte verdwe nen. VLIEGTUIGONGELUK BOVEN GRIEKENLAND. Een Dakota-vliegtuig van de Griekse luchtvaartmaatschappy „T.A.E.", dat een bemanning van vier koppen aan boord had en 18 passagiers vervoerde, is in het ten Noord-Oosten van Athene gelegen Malakassa-gebied neergestort, waarby het toestel vlam vatte. Red dingsploegen waren niet in staat het in lichterlaaie staande wrak te nade ren. Alle inzittenden zyn omgekomen. Functionarissen van de luchtvaart maatschappy achten het mogelyk. dat saibotage de oorzaak van de ramp is. De Republikeinse ministers, die sedert de aanvang van de tweede politionele actie by de guerilla's verblyven, zyn thans gereed voor de terugkeer naar Djokja, aldus Aneta's correspondent te Djokja. Het zyn de minister van Justitie mr Susanto, de minister voor de voed selvoorziening Kasimo, de minister voor eredienst Kijai Hadji Maskur, voorts een aantal hoge republikeinse autoritei ten o.w. de Republikeinse procureur generaal, mr Tirtawinata. Verwacht mag worden, dat aanstonds na de te rugkeer van Sukarno en Hatta een als dan byeen te roepen zitting van het kabinet voltallig zal kunnen zyn* Met betrekking tot de Republikeinse Legercommandant, Sudirman, wordt officieel vernomen, dat deze een or der tot staking van het vuren zal geven, na een daartoe verkregen be vel van Sukarno. Sudirman is niet gewond, doch heeft een operatie on dergaan in verband met een enige tyd voor de tweede politionele actie acuut geworden longaandoening, waardoor hy thans slechts een long heeft. Sudirman, vergezeld door twee lijf artsen, zou eveneens gereed zyn om zich ek ogenblik naar Djokja te begeven*. In de afgelopen week was te Djokja weer een goed georganiseerde pamflet- ten-actie merkbaar, waarin uiting werd gegeven aan anti-Nederlandse en anti Sukarno-Hatta gevoelens. De pamflèt- ten waren opgesteld in het Indonesisch, Javaans en Chinees. Deze pamfletten bevatten o.a,: „Verdelgt onze vyanden, de Nederlan ders en Sukarno-Hatta, verspreidt het teken van de hamer en de sikkel", „De Nederlanders en hun handlangers zul len wij vernietigen, Sukarno, Hatta en hun kliek zullen we uitroeien, onze Chinese broeders dienen een voorbeeld te nemen aan hun landgenoten in hun vaderland, die tegen -Tsjang Kai Sjek vechten", vertrouw de Sultan niet, ook hy is een vriend van de Hollanders". Zy waren merendeels getekend door „het vryheids-comité onder hamer en sikkel". In totaal waren tot nu toe te Djokja officieus voor evacuatie geregistreerd 45.000 personen. Hieronder waren 17.400 Chinezen, 7.900 werkers bij overheidsdiensten en hun gezinnen en 19.700 anderen. Tot en met 5 Juni waren uit Djokja afgevoerd rond 25.000 evacué's. Hartelijke ontvangst van de nieuwe H.V.K. TOCHT NAAR BANTAM. De nieuwe H.V.K., de heer Lovink, heeft op Pinksterzaterdag de lunch ge bruikt met dr Van Royen en Moh Rum. Tweede Pinksterdag bezocht hij in Bantam gelegerde onderdelen van de eerste infanterie-brigadegroep van de 7 December-divisie Op een tocht van 300 km via Tangerang, Serang en Rangkasbitung, waarby de H.V.K. ver gezeld werd door generaal-majoor Engles. sprak hy met officieren, solda ten, bestuursambtenaren, geestelijken en vertegenwoordigers van alle bevol kingsgroepen. Allerwege werd hem een hartelijke ontvangst bereid. MORGEN OPENBARE B.F.O. VERGADERING. Morgen zal de B.F.O, een openbare vergadering houden ter bespreking van de algemene politieke situatie. Van avond zullen delegatieleiders bijeenko men Dit is de eerste vergadering van de B.F.O. na de tweede Sumatra-con- ferentie. BELGISCH MILITAIR WAARNEMER GEWOND. Te Bojolali (20 km ten Westen van Solo) is de Belgische militaire waar nemer van de commissie der VN kapi tein Ch Jonckheeren uit Brussel, licht gewond aan een der l^nen tiidens een beschieting van een lokaal, waar een voorstelling werd gegeven door de Ni- win. Ziin toestand is gunstig, hii kreeg scherfwonden aan de rechterknie en het onderbeen. Vier doden bij aanval op personeel Deli Mij. „KUNNEN WIJ NOG WEL DOORGAAN?" Zaterdagmiddag heeft een gewa pende bende een aanval gedaan op de olieonderneming Sapit Sëbrang van de Deli-Maatschappij. Een „pickup", waarin waren gezeten de Europese assistent A. M. van der Veen, een aantal ondernemingswach ters en arbeiders en drie Indonesische kinderen, kreeg een vuurovcrval van een bende, die met een Japanse bren- gun in hinderlaag lag. Gedood werden de heer Van der Veen, een ondernemingswachter, een arbeider en een der kinderen. De bende ontkwam met de voor de uit betaling der lonen bestemde gelden ten bedrage van f. 7000. De heer Van der Veen had juist enige weken ge leden het Kruis van Verdienste ont vangen wegens het met levensgevaar redden van een kameraad toen hij lid van de stadswacht was tijdens de inval der Japanners. Honderden planters hebben Zondag de begrafenis te Medan bygewoond, waarbij o.a. het woord werd gevoerd door de hoofdadministrateur der Deli- maatschappy, ir F, R. Kramer en de administrateur van Sapit Sabrang, de heer J. P. Pruis. Deze laatste zeide in de grafrede o.a. „Wy vragen ons af, of wy nog wel door kunnen gaan". In het Nieuwsblad van Sumatra lezen wy nog een bericht, dat de onrust in en rond Medan sterk tekent. Ten gevolge van sabotage Is in de nacht van 23 op 24 Mei de drinkwater voorziening van Medan in ernstige mate in gevaar gebracht, doordat een van de twee hoofdleidingen door mid del van een bom werd stukgeslagen, terwijl de andere eveneens beschadigd werd. En helaas staan de hierboven gesig naleerde gevallen niet op zichzelf. Er is ondanks de overeenkomst van 7 Mei jd. in tal van gebieden nog geen spoor van verbetering te onderken nen Hatta voert besprekingen met Sjafruddin De minister-president van de Repu bliek, Moh Hatta, heeft vergezeld door vyf andere Republikeinse per- soonlykheden, w.o. drie ministers, te Kotaradja het hoofd der Republi keinse noodregering, Sjafruddin Pra- wiranegara ontmoet. Het doel van deze reis was, er de noodregering toe te bewegen, zich achter de overeen komst Van RoyenRum te plaatsen. Prawiranegara had verklaard, voor Sumatra geen bevel tot staking van het vuren te zullen geven, vooraleer de Republikeinse regering terug zou zyn in Djokja en hy had te kennen gege ven, op de hoogte te willen worden ge steld van de inhoud der getroffen overeenkomst. Eerst bracht Moh. Hatta aen onver wacht bezoek aan Singapore, daar de bestuurder van het vliegtuig der Unci, die de tocht van Bangka naar Kota radja in een ruk dacht te maken, uit voorzorg besloot, te Singapore te lan den om benzine bjj te vullen. Toen op het vliegveld te Singapore de benzine voorraad werd aangevuld, verklaarde Moh Hatta, dat de toestand in Indo nesië thans geen enkel verschil ver toont met die van voor de overeen komst van Royen—Rum. Wel zyn de meeste Republikeinse leiders in vryheid gesteld en weer aan de arbeid. Montgomery spreekt in Normandië „INTERNATIONAAL SOLDAAT". Veldmaarschalk Montgomery, voorzit ter van het comité van opperbevelheb bers der West-Europese Unie, verklaarde Zondag in een toespraak tot bewoners van het Normandische dorpje Herman- ville en vele vertegenwoordigers van het Engelse leger, dat Engeland in het geval van een nieuwe oorlog wederom aan de zyde van Frankrijk zou strijden. „Ik wil U zeggen dat U er van verzekerd kunt zyn, dat de troepen van Engeland zy aan zij zullen vechten met de Franse strydkrachten, wanneer de agressie mocht komen. Dit feit kan niet bekend genoeg zijn. Verder wil ik U zeggen, dat ik zelf met hen zal stryden. En als ik in de strijd moet sneuvelen zal ik in Frankryk sneuvelen en daar begraven worden". Montgomery noemde zich een .internationaal" soldaat, daar hy met de leiding belast was van de organisatie der West-Europese verdediging Hij be schouwde zich even goed Fransman als Engelsman. Voorts verklaarde Montgo mery, dat de veiligheid van de West- Europese Unie afhankelijk was van de eenheid der betrokken landen. Montgomery onthulde een plaquette, die de ^plaats aangeeft waar het eerste hoofdkwartier gestaan heeft van de Britse derde divisie, waarover Montgo- j mery het bevel voerde. ANTI-LYNCHWET GOEDGEKEURD. Door de juridische commissie van de Amerik. Senaat is een wetsontwerp tegen het lynchen goedgekeurd, dat bepaalt dat gevangenisstraf tot een maximum van twintig jaar kan worden geëist en boete tot een bedrag van 10.000 dollar kan worden opgelegd, in dien er sprake is van het samenzweren tot, het aanzetten tot, het hel pen of het begaan van een lynch- party; beide straffen kunnen ook gecombineerd worden opgelegd. Voorts wordt in het ontwerp bepaald, dat elke politie-ambtenaar, die zich opzettelyk onttrekt aan zyn plicht om personen er tegen te beschermen ge lyncht te worden of .die weigert deze plicht te vervullen, tot vyf jaar gevan genisstraf en tot 5000 dollar boete kan worden veroordeeld. „GOLD RUSH" IN ZUID-AFRIKA. Zakenlieden en zij, die opties willen verkrygen, laten geen tyd verloren gaan in de „Gold Rush", die ontstond na het bekend worden van de buiten gewoon ryke goudvondst op de boc- dery „Erfdeel" naby Odendaalsrust (Z. Afr.) en zy onderhandelen met boeion en andere eigenaars in het dorp. Hen- nemen, dat op vyf mylen van de boer dery gelegen is. Deze boerdery is het eigendom van 'n ryke boer, die zich uit het bedryf heeft teruggetrokken. Hii f.rfde de boerdery van zijn vader er» gaf haar oaarom de naam „Erfdeel". De leiding berust thans reeds zes jaar bil zyn zoon. De aandelen sty gen per uur. De oud Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr L. J. Beel. is Zaterdag met de K.L.M. Constellatiqn „Holland" uit Indonesië teruggekeerd op Schiphol. Verscheidene autoriteiten waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. V.Ijij.: Dr W. Drees, de minister president; minister mr J. van Schaik; de secretaris van Staat voor de buitenlandse veiligheid in Indonesië, kolonel Suria Santosso: minister mr J. H. van Maarseveen èn dr L. J. Beel. De communistische bedreiging in Indonesië „ZIJ KAN NAUWELIJKS OVERDREVEN WORDEN". Life bevat een uitvoerig artikel on der de titel „Chaos in Azië" van Max Ways, de redacteur van „Time", die onlangs uit China en Z O. Azië is te ruggekeerd. Een belangryk deel is ge- wyd aan de situatie in Indonesië, waai de „opmars naar de chaos misschien tot stilstand zou kunnen worden ge bracht, doch waar het vooruitzicht hiertoe allesbehalve opgewekt is". Verklarend, dat hel woord „orde" en het tegenovergestelde woord „chaos" de sleutels zijn voor het begrip van wat in Azië geschiedt, zegt de schry- ver, dat de communistische overwin ning in China herhaald kan worden in geheel Z.O. Azië, niet omdat het communisme sterk is, doch omdat de kansen op orde, behalve in Irwia, ge ring zijn. Ways zegt, dat de Nederlan ders en Indonesiërs te zamen orde brachten in de Grote Oost. Hy be toogt, dat de kans op het bereiken van orde op Java nu geringer is, „juist" omdat dit gebied verder ontwikkeld is. Schrijver wyst er op, dat dank zy de Nederlanders de levensstandaard op Java van de huidige 48 millioen bewoners hoger is dan die van de 5 millioen mensen 50 jaar geleden. Een van de voornaamste vragen is of de Indonesiërs organisatorisch en technisch alles kunnen volbrengen en of zy de zorg kunnen dragen voor de nog snel groeiende bevolking. Sedert volgens schrijver van een voortzetting van het Nederlandse be stuur gee nsprake is, bestaat er een besliste mogelijkheid van chaos in de letterlijke zin van het woord en „dat is juist, waar de communisten ten tonele verschijnen". Zij deden al hetgeen zy konden om de strijd tussen de Indonesiërs en Nederlan ders te verscherpen. De toekomstige bedreiging van het communisme kan nauwclyk over dreven worden, aldus Ways. Ways meent, dat het experiment van generaal Macarthur in Japan van ge leide sociale en politieke democratise ring het enorme belang moet bewy- zen van de toekomstige verhouding tus sen het Westen en geheel Azië. Vóór alles moeten de Ver. Staten zich ont doen van de mening, dat alles wat in ►Azië gebeurt, slechts een strijd is tus sen imperialisten en nationalisten, DJOKJA'S SULTAN ONTVANGT VAKVERENIGINGSCOMITÉ. De Sultan van Djokja heeft audiëntie verleend aan het comité dat te Djokja werd opgericht voor de vorming van een nieuw verbond van vakverenigingen, dat geen politieke kleur zal hebben, zoals het geval was met de Sobsi, die communistisch georiënteerd was. Het comité bestaat uit Effendi, Banu Arli en Hartomo. Reeds 15 vakverenigingen, w o. die van het personeel van de PTT, de spoorwegen en de Aniem, hebben zich voorstanders van de nieuwe vak centrale verklaard In een rondschrij ven verklaar' het comité de terugkeer van de Republikeinse regering te be groeten: samenwerking met de regering zal richtlyn zyn voor de nieuwe orga nisatie. „DE ZONDAGSSTAKING" VAN HET ENGELSE SPOORWEGPERSONEEL. Het ongenoegen van de vacantiegan- gers en de oproepen van de Britse re gering en vakverbondsleiders ten spyt, heeft het spoorwegpersoneel van Noord oost Engeland op Pinksterzondag op nieuw gestaakt. Van de 981 man gingen slechts 106 aan het werk en de treinen loop voor de vacantiegangers is ten zeerste belemmerd •geweest. 800 man, die op de lynen naar Wales en Cornwall werken, hebben besloten volgende Zondag in staking te gaan. De stakers hebben ultdrukkeiyk ver klaard, dat hun actie geen politieke betekenis heeft, doch voor de Labour- regering, die de spoorwegen 18 maan den geleden heeft genationaliseerd, is de staking een onaangename verrassing, in het byzonder nu de jaariykse party conferentie te Blackpool is begonnen met de voorbereiding van de verkiezings- politiek voor het volgende jaar. ONDERZOEK NAAR DWANGARBEID Het bestuur van de internationale ar beidsorganisatie heeft op aanbeveling van een afgevaardigde van het Ameri kaanse vakverbond A.FL besloten een onderzoek in te stellen naar dwangar beid, met inbegrip van de beweerde slavenarbeid in de Sovjet-Unie. De Poolse en Tsjecho-Slowaakse ge delegeerden, de enige Oost-Europese landen, die in het bestuur zitting heb ben, bestreden het voorstel niet. Er zal een speciale commissie worden ingesteld, die een onderzoek zal moeten Instellen naar „de aard en omvang van dwangarbeid, d£ reden, waarom perso nen dwangarbeid moeten verrichten en de behandeling, die zy krygen" (Maar zy zal Oost-Europa wel niet mogen be treden Red. L.D.). DE WAPEN VONDST IN FRANKRIJK. Naar aanleiding van het ontdekken van wapens in twee auto's die zich op v/eg naar Parijs bevonden, ziin thans in het geheel 16 Dersonen in staat van be schuldiging gesteld „wegens activiteit, die verband houdt met het demoralise ren van het leger". Onder hen bevinden zich twee gemeenteraadsleden van de RPF van de Gaulle. Volgens de wet is het mogelijk, dat in dit verband dood vonnissen uitgesproken worden, KABINETSFORMATIE IN PARAMARIBO. De heer G van der Schroeff, voor zitter van de Nationale Partij Suri name. tevens voorzitter van de aftre dende Staten, heeft de opdracht ge kregen. een College vqn A' gemeen .Bestuur (Kabinet) te vormen. Dp nieu we Staten komen voor het eerst bijeen op 9 Juni. SULTAN VAN DJOKJA WENST SUKARNO GELUK. In verband met de 47ste verjaardag van Sukarno heeft de Sultan van Djok ja een telegram naar Banka gezonden, waarin hy Sukarno, mede namens de ingezetenen van de residentie Djokja karta. gelukwenst. „Heel Diokja ver beidt vol ongeduld de terugkeer van Uwe Excellentie in de hoofdstad. Het vertrouwen van het gehele volk In het beleid van Uwe Excellentie blijft onge schokt", aldus wordt in het telegram cezegd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1