Amsterdam door felle pakhuisbrand geteisterd Acheson doet voorstel inzake herstel van één bestuurslichaam voor Berlijn „De Hoorndrageris niet meer Vernietigend verlies voor het stedeschoon Brandmeester De Boer door vallend puin gedood c i/V WEERBERICHT Platbranden van kampong was geen represaille maar noodzaak 58ste Jaargang VRIJDAG 3 JUNI 1949 00 No. 26708 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 (Speciale be richtgeving) Een enorme brand, een der felste, welke Amsterdam de laatste jaren beleefde, legde vannacht vier historische pakhuizen aan de Oude Schans in de as. Toen om tien over één de nachtwaker Van Hoorn op ziin ronde het pak huis „de Hoorndrager" Oude Schans 79 controleerde, zag hii rook uit de deuren van het buurpand komen. Onmiddellijk waarschuwde hij via een brandmelder de brandweer, die reeds dadelijk „mlddelbrand"-alarm gaf. In de bovenste 2 verdiepingen, waar lompen lagen opgeslagen bleek de brandhaard te woeden en zo dra de brandweer de laaddeuren had opengemaakt, laaiden de vlammen naar buiten. Om ongeveer kwart voor twee hoorde men een dreun van een explosie en torenhoge vlammen schoten uit het dak, de hele Am sterdamse binnenstad met een grillig rosse gloed verlichtend, het was een gigantisch vlammenspel. Onophoudelijk klonken de gierende sirene's van steeds nieuw aanruk kend brandweer-materiaal. Doch de wakkere mannen stonden voor een schier wanhopige taak. daar gebrek aan ruimte liet insluiten en localise- ren" van de brand belemmerden. derden toeschouwers, die aan de over kant de brand gadesloegen gekleed te water en wisten de 3 man op een zol derschuit te redden. Brandmeester De Boer miste toen reerls het rechterbeen, terwijl het lin kerbeen verbrijzeld was. De twee andere brandwachten had den gapende hoofdwonden. De met veel materiaal aanwezige Geneeskun dige Dienst vervoerde hen naar het Binnengasthuis waar brandmeester De Boer een uur later aan de verwon dingen overleed. Hii was 47 jaar en laat een vrouw en vier kinderen ach ter. Blauwhoedenveem overtroffen COMPLEX IN LICHTE LAAIE. Omstreeks twee uur stonden de per celen 73 en 75 van hetzelfde „Koorndra- ger"-complex in lichte laaie. Noe steeds was de brandweer onmachtig het vuur, dat In een chemicaliën-opslagplaats voedsel gevonden had. te bedwingen De lekkende vlammen hadden inmiddels een zolder, weke geheel met dozen vol kurken ringen eevuid was gevonden. De wind blies de brandende kurk als een feërlek vuurwerk in Westelijke richting over Amsterdam. In allerill rukte nog meer materiaal aan en od last van de heer Schuvte- voerder. commandant van de hoofdste delijke brandweer werden de woonhui zen aan de overzijde van de ca 15 meter brede erracht natgehouden daar een zeer ernstig gevaar van overslaan naar die lichtingdo5r*Tïe~brahden<r wegvliegen de kurk dreigde, t Om 5 voor halfdrie stortte plotseling met donderend geraas het, bovenste deel van de voorgevels der percelen 77 en 75 in. EEN VERSCHRIKKELIJKE INSTORTING. Zo plotseling kwam deze instorting, dat drie brandweerlieden niet tyiig konden ontkomen Zii kwamen in het g.rachtwater. een hunner de brand meester W. de Boer, werd zeer zwaar getroffen door 't vallende puin. Onmiddelliik na de instortine spron gen een tiental mannen van de hon- De vier pakhuizen, daterend uit de 17de eeuw en een Amsterdamse beziens waardigheid. waren een grote vlammen zee. Vooral nu ook nog perceel 79 in lichte laaie stond Met een „waterkanon" van de drij vende brandspuit Jan van der Hevden aan de voorzijde, twee waterkanonnen aan de achterzijde, 6 motorspuiten. 3 ladderwagens te samen 22 stralen en met 82 man vocht de brandweer tegen iet vuur uron lane onder de felle vlam mengloed. De pakhuizen, waarin zeer vele firma's goederen hadden opgesla gen. brandden echter geheel uit Kurk. chemicaliën, dekkleden, huiden lomDen. alsmede meubels 'van de ex- oediteursfirma Reimannstok en Ker sten) waren een zeer gretig voedsel voor de vlammen. Eerst om 5 uur kon de brandweer het bericht Ibrand meester" geven, en het werd halfzes alvorens wat van het vele materiaal kon inrukken. Om 6.15 hing nog een penetrante brandrook over de Amsterdamse binnen stad. die bezaaid was met verkoolde stukjes kurk, die als een vuurregen door heel Amsterdam verspreid waren. De nablussing zal een groot deel van de dag in beslag nemen. De schade van deze brand, welke een veel groter omvang had dan die welke vorig jaar bij Blaauwhoedcn- veem woedde is noe niet te ramen, daar de inhoud van de pakhuizen nog nie» bekend is. Men verwachtte niet dat het na- blussingswerk voor de middag beëin digd zou zijn. RESTAURATIE UITGESLOTEN. Het verlies van het driedelig pakhuis „de Koorndrager" en de zware bescha diging van het gakhuis „De grote Zwaan" aan de Oude Schans is v^r de liefhebbers van het Amsterdams stede- schoon zeer ernstig. D<j?e pakhuizen immers behoorden tot de mooiste van Amsterdam en vormden een bron van studie en genot voor allen, die het architectonische schoon van de hoofdstad aan hot hart gaat. Vooral de expressieve hysbalken van „De Koorndrager" waren uniek. Nu liggen zii verkoold op de gracht en het vuur heeft zo onbarmhartig huis gehouden, dat er geen sprake van res tauratie kan zijn. Dit is mKschien noe wel mogeliik bij ..De erote Zwaan" waarvan het bene denhuis en de eerste twee verdiepingen slechts waterschade hebben opgelopen. Na de brand od het Prinseneiland, waarbii ook enkele oude Dakhuizen on herstelbaar beschadigd werden is de brand van hedennacht een nieuwe zwa- slag in het hoofdstedelijk bezit, aan oude pakhuizen. Het beroemde beeld van een Korendrager dat de gevel van het driedelige pakhuis sierde, is eveneens verdwenen. Dit stamde uit de laatste helft van de 18e eeuw. OORZAAK ONBEKEND. Britse delegatie naar Europese Assemblee Twee ministers van het Britse kern kabinet, Herbert Morrison en Hugh Dalton, en de oppositieleider. Winston Churchill, zullen deel uitmaken van de Britse delegatie naar de assemblee van de Raad van Europa, aldus heetft mi nister-president Attlee in het Engelse Lagerhuis meegedeeld Behalve Churchill zal onder anderen sir David Maxwell Fyfe, vroeger open baar aanklager en eert der Britse aan klagers bij het proces te Neurenberg, in de conservatieve afdeling van de dele gatie zitting hebben. De enige liberaal in de delegatie Is lord Lay ton. president-commissaris van het blad „News Chronicle" en bekend econoom. De delegatie telt 11 Labourleden, 6 conservatieven en 1 liberaal. HERDENKING VAN MARSHALLS REDE Zondag wordt te Washington een diner gehouden ter herinnering aan de rede van generaal Marshall die de stoot gaf tot de hulpverlening der Verenigde Sta ten aan Europa. Deze rede werd op 5 Juni 1947 uitgesproken Als gastheren treden de ambassadeurs en gezanten van alle landen, die Mars hall-hulp ontvangen, od President Tru man en generaal Marshall zullen de ere gasten zijn. Tijdens het diner zullen alle diplomaten, president Truman en Mar shall een korte tafelrede houden. TSING TAO GEVALLEN. De Chinese communisten hebben de havenplaats Tsing Tao in Oost-Sjan- toeng. het laatste nationalistische bol werk in Noord-China en tot voor kort basis van de Amerikaanse vloot, inge nomen. iü__ Omtrent de oorzaak van de brand is noe niets positiefs te melden. Wel staat vast dat gisteren enkele jongens, of jon gemannen. in de pakhuizen zjin <n»wee«t. Zij werden als opslagDlaatsen gebruikt en daarom kwam er zelden iemand Of deze jongens een sigaret hebben gerookt zodat vonken zijnachter gebeven. of dat zij vergeten hebben de motor van dev j-jr 13 gisteren naar ons land ver- fpicrVio liot* n-all-A „if Viohnnn frohviiitr ,r, r De KLM Constellation PH-TDB Batavia die Zondag jl. van Schiphol vertrok voor de oDeningsvlucht van de nieuwe transatlantische KL.M.-liin naar Cura sao via Montreal en Havana, is gistermorgen op Schiphol teruggekeerd. Aan boord bevonden zich behalve Z.K.H. Prins Bernhard en de overige easten. die deze eerste vlucht naar Canada meemaakten, de Canadese generaal Molton en echtgenote, de wethouder van Montreal, de heer Asselln, die de burgemees ter van Montreal vertegenwoordigt en mëvrouw Asselin. die een geschenk van de burgemeester van Montreal voor de burgemeester van Amsterdam mede bracht Bovendien kwamen zes vooraanstaande Cubanen als gasten van de K.L.M. mede. Z.K.H. Ptins Bernhard verlaat het vliegtuig. electrische lier welke zii hebben gebruikt, af tf? zetten, waardoor kortsluiting is ontstaan zijn vraeen. die bii omwonen den zijn gerezen, doch waarop nog geen antwoord is eeeeven De recherche is nog steeds met 't onderzoek bezig en het is noe niet mogeliik geweest de ruïnes te betreden. Voortdurend st^-t nog een dikke stinkende witte walm uit het ge bouwencomplex od en twee waterka nonnen eaan onvermoeid door geweldi ge hoeveelheden grachtenwater in de gebouwen te DomDen. nu Komt ook China ter sprake? De gisteren gehouden bijeenkomst van de raad van ministers van buitenlandse zaken heeft slechts anderhalf uur ge duurd en was de kortste vergadering, die tot dusver gehouden is. De vergadering werd verdaagd om de Sovjet-delegatie in staat te stellen een document over Berlijn te bestuderen, dat de Amerikaanse minister, Acheson, had voorgelegd. Volgens gezaghebbende kringen zullen de ministers heden in geheime zitting bijeenkomen. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat de voorstellen der Weste lijke geallieerden voorzien in het vor men van een nieuwe geallieerde Kom- mandantura, over welker beginselen van procedure de ministers het op de huidige zitting eens moeten worden, het houden van vrije verkiezingen voor een voorlopig gemeentebestuur voor Ber lijn. dat een permanente bestuurswet- geving voor Groot-Berlyn zou opstel len. het treffen van voorzieningen be- treffende het munt- en goederenver keer tussen de Westelijke en Oostelijke sectoren van Berlijn en de wijze, waar op de geallieerden toegang zullen heb ben tot Berlijn. De voorstellen voor de wijze van stem men in de voorgestelde nieuwe geal lieerde Kommandantura zijn tweeledig. Zij betreffen onderwerpen, waarover besluiten kunnen worden genomen bij meerderheid van stemmen en aangele genheden. welke slechts door eenstem migheid der vier geallieerde vertegen woordigers kunnen worden opgelost. Wysjinsky maakte melding van een boodschap, welke door de vier chefs der geallieerde staven op 17 December 1945 aan de geallieerde bestuursraad werd gezonden en waarin is vastgelegd, dat alle besluiten van de Kommandantura "met algemene stemmen moeten worden genomen. Hij bracht daarop in herinnering, dat Acheson had beweerd, dat de regel van eenstemmigheid het voor één mogend heid mogelijk had gemaakt controle over de drie andere uit te oefenen: juist was echter, dat het bestaan van dit ar tikel het onmogelijk maakt, dat de meerderheid zijn wil aan de minderheid kan opleggen., tenvijl de minderheid haar wil nimmer aan de meerderheid kan opleggen, daar geen voorstel ten uitvoer wordt gelegd, indien één der leden hiertegen bezwaar heeft. „Het is niet het beginsel van eenstemmigheid, dat het werk van de Kommandantura heeft belemmerd. Het werd belemmerd. doordat de Amerikaanse commandant nummer bestaat uit acht pagina's. 1 van Berlijn midden in een zitting plot. kwam weer iets van Londen's voor oorlogse luister terug, teen de wacht voor "*t Buckingham Palace. St. Jame's pa!ace en het Marlborough House in froot tenue verscheen met rode tuniek en berenmuts Bij het wisselen van de wacht voor het Buckingham Palace neemt een soldaat *an het regiment van Wales, die wegens <je regen een cape over ziin uniform oraaet, de nlaats in van een Ierse wacht. ®!e als laatste in „battledress" paleis- uienst had gedaan. VEEL BEWOLKING. De Bilt, verwacht tot morgenavond: 0ver het algemeen vgel bewolking met nu en dan enigp regen of motregen. T°ornamehik in het Westen van het kni matige aan de kust vrii krachtiee Zuideliike wind. Des nachts minder k°ud Morgpn overdag oneeve»r dezelfde Itinera tuur als vandaag. (Opgemaakt 10 uur). 4 JUNI. Zon op: 4.24 uur; onder: 20.53 uur. Maan op. 12.33 uur; onder: 1.43 uur jE-K.). «oogwater te Katwijk te 8.47 en 21.25 u. seling verklaarde, dat hij naar huis ging om te slapen, daar hij de volgende dag een heleboel werk had te doen. Deze grofheid had zijn weerslag op de Sov- jetrussische commandant en de andere geallieerde bevelhebbers van Berlijn. Eerstgenoemde besloot, dat hij niet meer aan het werk van een dergelijke Kommandantura kon deelnemen" zo zei Wysjinsky. De vergadering eindigde in een on gewoon goede stemming, waarbij de mi nisters vrij met elkaar schertsten. Tegen het eind van de vergadering deed Bevin een suggestie, of het niet mogelijk zou zijn twee maal per dag te vergaderen, 's morgens en 's middags. Wysjinsky voerde als bezwaar hiertegen aan, dat er dan geen tussentijd zou zijn voor het bestuderen van documenten en voelde meer voor een zitting \s morgens en een 's avonds. Acheson vond Wys- jinky's voorstel redelijk, mdar was niet voor een avondzitting. „Ik zou niet graag in dezelfde situatie komen als die ongelukkige Amerikaanse commandant, die naar huis ging". Wysjinsky ant woordde, dat Acheson zeker niet op de zelfde wijze als de Amerikaanse com mandant gehandeld zou hebben. Het is een kwestie van voldoende nachtrust, aldus Wysjinsky, waarop Bevin repli ceerde: „Naar al die verklaringen te oordelen, die u in de raad hebt afge legd. vraag ik mij af. of u eigenlijk wel ooit tjjd vindt om te slapen (Gelach), Wijsjinsky: „Ik verzeker u. dat ik tij dens de zittingen niet slaap." „Het is echter de plaats, waar ik er dikwyis zin in heb", merkte Bevin op." Indien Berlijn uitgangspunt wordt voor een beperkte overeenkomst, dan voorzien waarnemers te Parijs de mo gelijkheid. dat op den duur de spanning te Beriyn verdwynt. hetgeen zou leiden tot een langzamerhand wijder begrip in geheel Duitsland. Dr Beel naar ons land vertrokken trokken per Constellation van de KLM. Hem werd uitgeleide gedaan door een groet aantal belangstellenden, dat het restaurant van het vliegveld Kemajo- ran geheel vulde, o.w. verschillende lei ders van deelstaten, dr Van Royen, en leden van de Nederlandse delegatie, leden der Voorlopige Federale Regering, DE ONTWIKKELING VAN HET VLIEGWEZEN IN AMERIKA. Senator Johnson (democraat uit Texas) verklaarde in de Senaatscomr missie voor de gewapende diensten, dat de V.S. vliegtuigen hadden ontwikkeld, die een snelheid kunnen bereiken van meer dan 1600 km per uur. Hy basesr- de zyn verklaring cp getuigenissen van practisch werkzaam zynde geleerden en militaire leiders, die zy aflegden voor een sub-commissie, waarvan hy (John son) voorzitter is. Sommige deskundi- de Commissie der V.N., het corps J gen, aldus Johnson, geloofden zelfs, dat consulair, leden der by eenkomst Fede raal Overleg, de adjudant van de heer Lovink en tal van burgeriyke en mi litaire autoriteiten. Berlijnse staking wordt weer voortgezet SOVJET-BESCHULDIGINGEN AFGEWEZEN. Het Amerikaanse militaire bestuur te Berlijn heeft geweigerd een sovjet russische eis in te willigen, welke in hield, dat de West-BerlUnse politie uit de spoorwegstations in Wcst- Berlijn moest worden teruggetrokken. Ds plaatsvervangende sovjetrussische militaire gouverneur van Duitsland, luitenant-generaal Dratvin, had de over een jaar of zes. zeven „onze vlieg tuigen geen piloten meer zullen heb ben." Johnson deelde tenslotte mede, dat het Amerikaanse leger proeven wil de nemen met geleide projectielen, die 10.000 km per uur zouden kunnen af leggen. DE BENZINE-PRIJS FRANKRIJK. IN Met 335 tegen 247 stemmen heeft de Franse nationale vergadering de oor- sprortkeiyke tekst voor het wetsont werp betreffende de benzlne-distributie opnieuw aangenomen. Deze tekst voorziet in een dubbele pryzensector van 43.20 francs per liter voor voor rangsgebruikers en 63.20 francs voor vrije benzine. Zoals bekend, had de raad van de republiek een ontwerp aangenomen tot volkomen opheffing van de benzine- VIER FILMS OVER HET MARSHALL PLAN. Reeds diverse opnamen gemaakt. Naar wy vernemen zal' op verzoek van de Economie Cooperation Administra tion te Washington, welke de nodige fondsen fourneert „March of Time" vier films maken over het Marshall Plan. De eerste film krygt als titel „De geboorte van het Marshall Plan". Hier in wordt o.a. de voorgeschiedenis ver teld van het Europees Herstel Pro gramma en een beschryving gegeven van de gevolgen van de oorlog. „Hoe het Marshall Plan werkt" is het tweede filmpje. De opofferingen welke het Amerikaanse volk zich getroost, de werking van de ECA en de OEEC en de onderlinge steun van de 19 Mars hall Landen vormen de onderwerpen. Het derde filmpje, „Wat het Mars hall Plan in Europa bereikt heeft" toont de vooruitgang in '48 bereikt: verhoogde productie, uitbreiding van de handel en valuta stabilisatie. „Wat men nog moet doen om het Marshall Plan een succes te doen wor den", als laatste film, vertelt over de zeer grote betekenis van de econo mische samenwerking. Veel werk zal nog verzet moeten worden om in 52 op eigen benen te kunnen staan. Dat jaar is echter niet het einde van de samenwerking, integendeel: overleg lus sen de Marshall Landen zal nodig bly- ven opdat het levenspeil gehandhaafd kan worden. De commentaren by deze 20 minuten durende films zullen vertaald worden in de talen van de Marshall Landen. Binnenkort zullen opnamen genomen worden te Parys van de OEEC; in Mei werd in Zuid-Frankryk gefilmd. AMERIKA ANS-CANADESE COÖRDINATIE. De Verenigde Staten en Canada ne men stappen om hun oorlogsindustrieën en hun algemene militaire strategie te coördineren Door een Canadees- Ame rikaanse industriële mobilisatie-commis sie is besloten dat vraagstukken betref fende de beschikbare hoeveelheid men senmateriaal der beide landen hun pro ductie. hulpbronnen en andere proble men gemeenschappelijk ter hand zullen worden genomen. Sinds 1940 bestaat er een gemeen- schappelyke permanente Canadees Amerikaanse defensieraad, die belast is met het opstellen van plannen op uit sluitend militair gebied. DE KERKSTRIJJD IN TSJECHO- SLOWAKIJE. De Tsjechoslowaakse minister-presi dent Zapotocky, heeft heden verklaard, dat de kwestie met de R.K. kerk gere geld zou worden in het licht van de by- drage van de kerk aan de heropbouw van het land. „Wil vragen niet. dat de R.K.-geestelijken heilige missen voor ons opdagen, aldus Zapotocky .doch wil wen sen .ook nlefr zji het volk aansporen niet op Zondag te werken in de vrUwil- lieersbrieades „Nu wii thans er voor staan een be tere gemeenschap od te bouwen en we ten. dat dit hoofdzakelijk afhangt van de oolosslne van onze economische pro blemen. zou het een dwaasheid ziin wan neer wij onszelf ook nog met dergeliike problemen einzen belasten", zeide hy. Vierjarig contract voor bacon-export naar Engeland De Nederlandse regering heeft met het Engelse ministerie van Voedsel voorziening een contract gesloten voor de levering van bacon gedurende 1949, 1950, 1951 en 1952. De minimumhoeveelheden, welke ge leverd zullen worden bedragen voor 1949 10.000 ton. voor 1950 25.000 ton en voor 1951 35.000 ton. De werkeiyke hoe veelheden zullen vermoedelyk aanzien lijk groter zyn. Gestreefd wordt nl. naar 40.000 ton voor 1950 en 60.000 ton voor 1951, welke hoeveelheden door Engeland zullen worden aangekocht in dien ze worden aangeboden. Beide regeringen zullen in 1950 be palen welke hoeveelheid in 1952 gele verd zal worden Overeengekomen is, dat Engeland in ieder geval niet min- Westelyke gealieerden in een brief aan distributie per 1 October, wat dus thans der dan 45 000 ton in dat Jaar zal ko- A Avd.nnncn tv* 4 haat rlfl Tlnti at. o 1 o wor(7o rlovi nrr te imr l nAn tAiniitil i,a n xta^ai.1 i 4 a Volgens Reuter zyn diplomatieke waarnemers te Londen van mening dat tydens de besprekingen te Parys waar. schynlyk de toekomstige dipiomatieke status van de oorlogvoerende partijen in China in beschouwing zal worden genomen. Men concludeert dit uit de reeds geteelde aankomst of verwachte de plaatsvervangende Amerikaanse mi litaire gouverneur van Duitsland, ge neraal-majoor Hays, er van beschul digd de overeenkomst betreffende het bestuur van Beriyn te hebben geschon den. aangezien zy in de afgelopen maand de verantwoordelykheid op zich hsbben genomen voor het handhaven van de orde over het in de Westelijke sectoren van Berlijn gelegen gedeelte van de onder sovjetrussische controle staande spoorweg. Voorts beschuldigde Dratvin het Amerikaanse militaire per soneel er van .zich rechtstreeks in de wanordelijkheden te mengen". In zijn antwoord ontkent generaal Hays de juistheid van de sovjetrussi sche beschuldiging betreffende een schending van de overeenkomst van Berlijn. Hii verboekt generaal Dratvin in de brief de spoorwegautoriteiten in de sovjetrussische sector van Berlijn] opdracht te gsven onderhandelingen te - openen met de West-Berlynse spoor wegarbeiders, opdat er een overeen komst tot stand komt. welke het moge lijk zal maken het spoorwegverkeer te hervatten. Slechts 398 van de 13.875 stakers hebben zich in een referendum uitee- sproken vóór aanvaarding van het aanbod der spoorwegautoriteiten om 60 pet. van hun lonen in Westelijke marken, in plaats van de geëiste 100 pet, te betalen. E?n woordvoerder der stakers ver klaarde. dat de staking zou voortduren, totdat alle eisen zouden ziin ingewil ligd. De staking heeft de gemeente Ber lijn totnogtoe anderhalf milliosn Deut sche mark gekost. De stakers krijgen 60 pet. van hun loon uitbetaald. OOSTENRIJK NIET NAAR MILAAN. door de nationale vergadering is ver- j worpen pen, terwijl van Nederlandse zyde 80.000 ton als maximum is genoemd. ,,Befehl ist Befelhl" betekent geen kadaverdiscipline I recht, dat de Nederlandse troepen in Indonesië moeten brengen. De Zeekrygsraad te Surabaja en het Hoog Militair Gerechtshof in InHor' 1 hebben de verweren niet als juist aan- i vaard. De heren Drees, minister-president en Van Maarseveen minister van Overzeese Gebiedsdelen a i. hebben, ten gevolge op de beantwoording van vragen van de Ten aanzien van de gestelde vraag of heren Van der Goes van Naters en Vor- de regel „Befehl ist befehl" in de Ne- rink betreffende de veroordeling van derlandse rechtsstaat gelding heeft, mer- drie mariniers in verband met hun wei-ken de ministers op. dat op de Neder- aankomst van twee vooraanstaande per- I Het bureau van het Ocstenrykse al- «rtnnliilrViorion uit hot nnflAn«liri-li.AV.A ii c. soonlijkheden uit het nationalistische China te Parys terwyl tevens melding wordt gemaakt van het arriveren in de Franse hoofdstad van de Sovjetrussische ambassadeur by de Chinese regering Roschin, hetgeen doet vermoeden dat onderhandelingen, waarover een strikt stilzwegen zal worden bewaard, te verwachten zijn. gering tot het gehoor geven aan het be vel tot platbranding van een kampong thans o.a. meegedeeld: De genomen maatregel werd door de betrokken compagnie-commandant be schouwd als militaire noodzaak, evenals door de pelotonscommandant en de ser geant-opvolgend-pelotonscommandant, wier Inzicht wordt gedeeld door de com mandant der mariniersbrigade. de krygsraad bij de Zeemacht en het Hoog Militair Gerechtshof in Indonesië, ter wyl ook door de Legercommandant het opruimen van het onderhavige kam ponggedeelte wordt gezien. als een tactische noodzaak om een einde te maken aan de beschietingen en het leggen van mijnen op het weg gedeelte tussen Pakisadji en Kendal- pajak. landse militair uiteraard in het alge meen een strenge gehoorzaamheids- plicht rust. Dit betekent niet, dat naar Neder lands recht de regel: „Befehl ist Be fehl" zou gelden in die zin, dat van be doelde militair „kadaverdiscipline" zou worden gevorderd en dat hy zich ter afwering van een strafrechtelijke ac tie onder alle omstandigheden op het bevel van een meerdere kan beroepen. Er kunnen zich omstandigheden voor doen, waaronder de ontvanger van een dienstbevel by uitzondering zijn mede werking aan de uitvoering daarvan mag en moet weigeren, wanneer dit bevel dui- delyk in stryd met het Nederlands recht of het volkenrecht is. Opeemerkt moet echter worden, dat bij twyfel de gehoor zaamheidsplicht primeert en dat de gemene vakverbond heeft op voo-stel van zijn voorzitter en ondanks de op oosltie der communisten bes'oten, Oost?rryk niet zal deelnemen aan het congres van her wereld vak verbond dar -mstreeks half Juni te Müaan zal wor den gehouden Het bureau heeft bo vendien beslot?n een wavn?m»r te zen den naar de conferentie van Genève. un j Li htair, die zonder voldoende grond zijn m L dienstweigering betrokken I gphoorzaamheidsplicht op zyde schuift, mariniers zagen in het in brand steken niet gevrywaard is tegen een strafrech- -an he» kam nonegedeelte echter slechts •eliike verobrdeling. AnrAtfo illo rl-TAr rAAA L- represaille, daar coen niet en later dat evenmin is gebleken, dat de kampong u-4 vyandeliike elementen herbergde. Im mers. dé kampong werd onderzocht op wapens en springstoffen doch niets van dien aard werd aangetroffen Zij meen den. dat een dergelyk optreden onwet tig was en in strijd met de orde en het De Zeekrygsraad is er van overtuigd, iat hier van een de mens onterende op- iracht allerminst sprake is geweest. De ministers kunnen hieraan toevoe gen. dat de gratieverzoeken, waarom trent indertyd werd medegedeeld, dat sf in behandeling waren, inmiddels zifn ingewilligd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1