De heer Lovink neemt dr BeePs plaats in Ook de Berlijnse kwestie stagneert te Parijs Bestuursoverdrcicht in Indonesië Nieuwe phase in de oplossing ingeluid WEERBERICHT 58ste Jaargang DONDERDAG 2 JUNI 1949 00 No. 26707, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 en Samemverking vertrouwen kunnen naar het doel leiden Vanmorgen te 8.15 uur Bataviatjjd is de nieuwe H.V.K., de heer Lovink, op het vliegveld Kemajoran aangekomen. Bij zijn aankomst werd hij begroet door de adjudant van dr Beel, luitenant-ter-zee Van Ravesteyn, nee-admiraal Pinke, generaal-majoor Buurman van Vreeden, dr v. Royen, dr Koets, Merle Cochran, de gouverneur van Batavia, Hilman Djajadi- ningrat en andere autoriteiten. Na inspectie van de erewacht, die bestond uit compagnies van het KNIL, de K.L. en de Marine, werd het Wilhel mus gespeeld. Onder escorte van militaire politie op motoren reed de nieuwe H.V.K. per auto naar het paleis, waar hij begroet werd door dr Beel. De heer Lovink gaf een verklaring uit, waarin hij er zijn vreugde over uit sprak, terug te zijn in het land. dat hij leerde liefhebben. Tijdens de vele jaren, dat ik hier gewoond heb. aldus de heer Lovink, is het deze liefde, die mij be- vogen heeft, de functie van H.VJC. te aanvaarden, maar evenzeer een sterk vertrouwen in de toekomst van Indone sië en Nederland. ,Het staat ook voor mij vast, dat geen andere oplossing succes zal hebben dan die, waarin de meerderheid der Indo nesische volken volledig vertrouwen stelt. Hiervoor is het nodig hun natio nale aspiraties te bevredigen. Ieder is het daarover eens en wij -zijn er op dit ogenblik dichter toe genaderd dan ooit tevoren. Geleidelijk is in steeds breder kring het besef gegroeid voor de nood zaak de weg naar het doel te vinden. Nadat men als in een doolhof langs vele paden zocht, die echter allen im passes bleken, moest eens het moment aanbreken, waarop de enig overgeble ven weg niet anders dan naar de uit komst zou moeten leiden. Wanneer deze weg nu in beide volken aan een grote meerderheid zich duide lijk aftekent, is er reden te geloven, dat een succesvolle oplossing nabij is. Dat is de grond, waarop ik mijn geloof ir. de toekomst baseer." DE PLECHTIGE OVERDRACHT. De plechtige overdracht van het be stuur geschiedde vanochtend te 11.00 r BataviatUd in het Gedong Indone- Serikat (het vroegere Volksraadge bouw) Hierbij sprak de scheidende H.V.K., d: Beel, een uitvoerige rede uit, waar aan wij het volgende ontlenen: „Ik behoef wel niet te zeggen, hoe- aeer ik het betreur nu reeds afscheid te moeten nemen zonder datgene te hebben kunnen volbrengen, dat van mij verwacht werd en dat ik mijzelf had voorgesteld: de voltooiing van de over gang naar de nieuwe rechtsorde, welke de bekroning gevonden zóu hebben in de vorming van de souvereine en on afhankelijke Ver. Staten van Indonesië. Factoren buiten mün wil hebben het helaas onmogelijk gemaakt, daartoe de weg te bewandelen, zoals deze na de succesvolle beëindiging van het overleg in Den Haag met de Federa listen zo duidelijk voor ons scheen te liggen." „De inwerkingtreding van het BIO- besluit en de vorming van een Federale interim-regering zouden de overgangs periode inluiden, waarin de eigen In donesische regering de nodige ervaring i kunnen opdoen en het bouwwertt zou kunnen worden voltooid, dat straks als de Ver. Staten van Indonesië zijn intrede in de rij der volkeren zou kun nen doen. Het lalen van de besprekin gen met de Republikeinse leiders, de toenemende terreur in de Federale ge bieden en de hieruit noodzakelijkerwijs voortvloeiende tweede politionele actie, de daarop volgende periode van poli tieke onzekerheid en verwarring, als mede de misvattingen, welke omtrent de doelstellingen en de beweegredenen van het Nederlandse beleid in de in ternationale wereld bleven bestaan, maakten deze weg onbegaanbaar. Het plan van ae vervroegde souvereimteits- overdracht, hetwelk het doorbreken van de ontstane impasse beoogde, onder vond dezelfde moeilijkheden als die nc w juist geschetst heb. Met de vaarding van de verklaringen van ar Van Royen en Moh. Rum d.d. 7 Mei bepaalde de Nederlandse regering een meuwe beleidslijn, welke voor mij con sequenties meebracht, welke ik gemeend heb te moeten aanvaarden." „Een nieuwe phase in de oplossing van het Indonesische vraagstuk is thans ingeluid. Vele moeilijkheden zullen bü het begaan van de nieuwe weg naar voren treden en teleur stellingen zullen niet achterwege blij ven. Ik hoop nochtans van ganser harte, dat u als mijn opvolger er in moogt slagen op korte termijn tot oplossing te geraken van het pro bleem, hetwelk thans reeds zo jaren lang de wederopbouw van dit land in de weg staat. Dr Beel betuigde ten slotte dank en drukte zijn bewondering uit voor het geen tot stand gebracht is en nog da gelijks verricht wordt. „Moge gij in Dagorder van Dr Beel TOT DE STIJDKRACHTEN IN INDONESIË. De aftredende H.V.K. heeft van morgen voor de bestuursoverdracht de volgende dagorder aan de strijd krachten van Land-. Zee- en Luchtmacht in Indonesië gericht: „Nu ik miin ambt als H.V.K. en daarmede tevens het opperbevel hebbersschap over de land-, zee- en luchtstrijdkrachten in Indonesië neerleg, is het mij een behoefte uitdrukking te geven aan mijn gro te bewondering en waardering voor hetgeen door u allen in 'de maan den die voorbij zijn. is verricht". „Onder de moeilijkste omstandig heden hebt gii u od bijzondere wiize van uw taak gekweten. Ik breng eerbiedig hulde aan de na gedachtenis van hen. die het offer brachten v?vn hun leven. Hun ver heven voorbeeld blijve een aanspo ring tot volle plichtsbetrachting. Het is mij een voorrecht geweest mij uw opperbevelhebber te heb ben mogen noemen. Ik dank u allen en ik weet er mij van over tuigd. dat ook miin opvolger onder alle omstandigheden od u zal kun nen rekenen. Mijn goede wensen vergezellen u. leve de Koningin." TAMELIJK KOUDE NACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk koude nacht met hier en öaar nevel of mist en weinig wind. Morgen overdag: toenemende bewol king met later vooral in het Zuidwesten ïan het land weer enige regen, tot ma- of vrij krachtig aanwakkerende *ind tussen Zuid-Oost en Zuid-West €n iets minder koel. (Opgemaakt te 10 uur). 3 JUNI op: 4.25 uur: onder: 20.52 uur, Maan op: 11.07 uur; onder: 1.18 uur. (N.M.). H°o?water te Katwijk te 7.43 en 12.21 uur. 5lt nummer bestaat uit zes pagina's. Indonesië weer vrede en welvaart doen heersen". Hij herdacht ten slotte eerbiedig al len, die bij het streven naar nerstel van recht en orde hun leven offerden. Dr Beel eindigde: „Gods onmisbare zegen zij uw deel. De bevoegdheden en verplichtingen, verbonden aan het ambt van H.V.K., draag ik met deze aan U over". REDE VAN DE HEER LOVINK. De nieuwe H.V.K. sprak na de offi ciële overdracht een rede uit, waaraan het volgende ontleend is: ..Thans is het voor de derde maal, dat ik voet op Indonesische bodem zet. 40 jaar gele den als kind. 20 jaar gelsden als jong ambtenaar, en thans als hoogste amb tenaar van de Kroon en wellicht de laatste, die belast zal zijn met land voogdelij ke functies. Als kind kreeg ik Indonesië lief, als ambtenaar ontwik kelde zich deze liefde tot sterk gevoel van saamhorigheid met dit schone land en zijn bewoners ten aanzien waarvan mijn vader mij van mijn prille jeugd af voor ogen hield „zy zijn er niet voor U, gij zijt er voor hen". Volgens de heer Lovink ligt de naas te toekomst besloten m de betekenis van het grote ambt, dat juist werd overgedragen. „Het is tegelijkertijd het einde van het oude bestel en het begin van het nieuwe. Daarom moet gü in mij ook zien de bijzondere afgezant van Nederland, die in handen van H.M. de Koningin de eed heeft afgelegd, naar vermogen te zullen medewer ken aan de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde in Indonesië en van de V.S.I. Daarna zal deze func tie geheel van karakter veranderen. Dan is er voor Nederland geen taak meer van bestuurlijke aard in Indo nesië". „In die toekomst zullen Hoge Com missarissen van Nederland in Indo nesië en van Indonesië in Nederland voor een belangrijk gedeelte het sym bool en de belichaming zijn van de bijzondere vorm van samenwerking, welke beide landen in vrij overleg zullen hebben afgebakend! De heer Lovink betoogde, dat al leen samenwerking tussen allen dit kan doen bereiken, gepaard aan on derling vertrouwen. Spr. onderscheid de twee opvattingen, nl., die, waarbij alleen met woorden getuigd wordt van instemming met het nieuwe, ter wijl in het diepst van het hart de gebeurtenissen van de laatste jaren niet anders gezien worden dan als symptomen van ontbinding, en die, wanneer in de erebeurtenissen van de laatste jaren slechts een moeizame worsteling gezien wordt van millioe- nen Indonesiërs om zich te onttrek ken aan de ban. waarin de Westerse beschaving en de Westerse techniek het Oosten generaties lang zou hebben gevangen gehouden. „Tus sen beide uiterste onvattingen ligt een eindeloze variatie van klanken en stemmingen, waarin de mens con flicten met zichzelf en zUn omgeving moet overwinnen". Sprekend over de rede van Koningin Wilhelmina op 6 December 1942 zei de heer Lovink: „Slechts twee grote begin selen waren toen reeds duideiyk, in de eerste plaats, dat de toekomstige ver houding kon worden opgetrokken op de hechte grondslag van volledig deelge nootschap en in de tweede plaats, dat geen politieke eenheid en verbonden heid op de duur kunnen blijven bestaan, die niet gedragen worden door vrijwil lige aanvaarding en de trouw van de overgrote meerderheid. In de overeenkomsten van Lingadjati en van de „Renville" werden deze doel stellingen geformuleerd en uitgewerkt Vier hoofdbeginselen werden opnieuw bevestigd: onafhankelijkheid van het Indonesische volk, samenwerking tus sen de volkeren van Nederland en In donesië, een souvereine staat op fede rale grondslag met een democratische constitutie en een unie tussen de Ver enigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden in zijn nieuwe gedaante. Op 3 Februari 1948 herhaalde de Koningin voor Nederland en Indone sië opnieuw het hoge doel, waarnaar beide volken moesten streven. Na het optreden van HJVI. Koningin Juliana gaf deze op 6 Januari 1949 'n plechtige nieuwe bevestiging en uit werking van de Nederlandse doelstel lingen. Sindsdien heeft de gedachte van het houden ener Ronde-Tafelconferentie op zeer korte termijn een zodanig vaste vorm in de geesten aangenomen, dat wij eindelijk duidelijk het ogenblik van de definitieve vormgeving van de nieuwe staats- en rechtsorde voor ons kunnen zien". Reeds vele malen lag het ideaal van onze gezamenlijke en gemeenschappe lijke samenwerking binnen ons bereik om dan weer te vervagen en te ont snappen. Wii allen moeten al onze krachten geven om dit maal te slagen. Daartoe is nodig een onwrikbaar ge loof in de mogelijkheid van samen werking de vaste hoon od een betere toekomst, een diepe liefde voor Ne derland en Indonesië en bovenal Gods zegen. De taak, waarvoor wij allen werken, kan geen van ons alleen vol brengen. Nederland niet. Indonesië niet en de wereld niet. Slechts meer samenwerking en beter begrip dan in het verleden zullen kunnen leiden tot een blijvend resultaat". De heer Lovink besloot met een per soonlijk woord tot dr Beel. waarin hij hem dankte voor de goede wensen en vriendelijke gedachten. Deze redevoeringen werden uitgesproken in de bijzondere zitting van de Voorlo pige Federale regering. Voor het podium had de voorlopige Federale regering plaatsgenomen; voorts waren o.a. aanwezig de deelstaathoof- den Sukawati. Mansur. Tjakraningrat, Wiranata Kusumah. Ac hm mad Kusumo Negoro, Abdul Malik, en Sultan Hamid II. Naar geheime zittingen? Nadat de Sovjet-afgevaardigde op de bijeenkomst van gisteren van de raad van ministers van buitenlandse zaken van de grote vier zijn aanval op het Westerse plan voor een verenigd Duits land nog had voortgezet, ging men over tot behandeling van het tweede punt van de agenda, namelijk de Berlijnse kwestie. De ministers gaven toe. dat de gedurende het weekeinde in het werk gestelde pogingen om het over de Duitse eenheid eens te worden gefaald hadden. De in dit verband door Wysjinsky her haalde argumenten wezen volgens waar nemers nadrukkelijk op de geschillen over de wijze, waarop het vraagstuk be handeld dient te worden. Over de Berlijnse kwestie zeide Ache. son, de Amerikaanse minister, dat hij een oplossing mogelijk achtte, indien men uitging van de stelling, dat de vier mogendheden thans in Berlijn waren op grond van overeenkomsten van Pots dam, dat alle vier in Berlijn zouden blijven en dat zij zulks in harmonie zouden doen. Het behoorde niet nodig te zijn, dat vier mogendheden zich in spanden, waar een overeenkomstig vraagstuk in andere plaatsen een een- Compromitterende vondsten voor Republikeinse hoofdfiguren? Het ..Bataviaas Dagblad" tekent bij het bericht omtrent de huiszoeking in het kantoor op Kepatihan te Djokja aan, „dat de inhoud der in beslag genomen documenten voor bepaalde top-figuren uit het Republikeinse milieu^zeer com promitterend moet zijn". TERRORISTEN-AANSLAGEN IN INDONESIË. Op de grote weg naar Cheribon werd tussen Tomo en Kadipaten een auto be schoten. waardoor de inzittende Kijahi Mochtar. hoofd der afd. Contacten voor Islamitische zaken van het ministerie van Onderwijs en Eredienst van Pasun- dan dodelijk werd getroffen. Tussen Malang en Lawang werd een bus door een bende aangehouden, alle passagiers werden beroofd van geld en kostbaarheden. Een naderende auto deed de bende verdwijnen en redde daar door de enige Europese passagier, wie gelast was. uit te stappen. Een personentrein van Djember naar Surabaja werd in het Pasuruanse tot ontsporing gebracht, waarna de trein onder vuur werd genopien. hetgeen on middellijk werd beantwoord door de in de trein aanwezige militairen. Een pas sagier werd zwaar- en drie licht ge wond. ZEER SNELLE VLUCHT VAN „SURABAJA". De KLM Constellation PH-TES (Su rabaja) die verleden week uit ons land vertrok, heeft op het traject Mauritius- Batavia een zeer snelle vlucht gemaakt. Zij had voor de eigenlijke vliegtyd slechts nodig 12 uur 48 minuten. De bloktijd, d.i. de tijd gerekend van het ogenblik af dat op Mauritius de blok ken voor de wielen werden weggetrok ken tot het moment, dat de blokken op Kemajoran voor de wielen werden ge plaatst. bedroeg 13 uur en twee minu ten. Normaal heeft men voor dit tra ject 14 éi 15 uur nodig. Gezagvoerder Snitslaar kon door te profiteren van een in deze tijd van het jaar op een hoogte van ongeveer 6000 meter boven de Indische oceaan voorkomende pas saatwind deze snelle vlucht maken. COMITÉ VOOR ONTVANGST TE DJOKJA. De Sultan van Djokja heeft het co mité voor ontvangst van de Republi keinse regering te Djokja geïnstalleerd. Voorz. is Tadjuddin Noor, v.m. voor zitter van het Parlement van Oost-In- donesië; vice-voorzitter Hadjar Dewan- toro. Leden zijn Pangeran Purubojo, halfbroer van de Sultan, Ruslan A<o- dulgani, secretaris-generaal van het mi nisterie van Voorlichting en vertegen woordigers van een Chinese vereniging, de Pakistan-League en de Indian-Lea gue. Tadjuddin Noor is via Batavia naar Banka gereisd, waar hij besprekingen zal voeren met president Sukarno. MOH HATTA NAAR KOTARADJA? voudige politie-aangelegenheid was. Hij was van oordeel, dat de gewone zaken in Berlijn geregeld konden worden op basis van meerderheid van stemmen, zonder een vereiste eenstemmigheid. Als basis der besprekingen stelde Acheson voor vast te houden aan het plan van Wysjinsky tot herstel van het gealli eerde bestuursbureau van Berlijn (Kom. mandantura) en het oude Berlijnse stadsbestuur. Schuman. de Franse minister, zeide te hopen, dat de oplossing van het Ber lijnse vraagstuk gemakkelijker zou blij ken dan het probleem van geheel Duitsland. Juridisch gezien, was de grondwet van Bonn niet van toepassing op Berlijn en voor het valutavraagstuk was slechts een zuiver technische op lossing van node, waarbij de regeling van het valutavraagstuk voor geheel Duitsland niet in het geding kwam. Bevin stelde voor, dat bepaald zou worden over welke onderwerpen ge stemd zou worden met meerderheid van stemmen en voor welke vraagstukken eenstemmigheid vereist zou zijn. Daarna nam Wysjinsky het woord en drong krachtig aan op toepassing van de eenstemmigheidsprocedure. Dit was het enige beginsel, waardoor chaos kon worden vermeden. Acheson zeide te be treuren, dat Wysjinsky een standpunt innam, waardoor slechts overeenstem ming kon worden bereikt, indien de drie andere ministers zich bij Wysinsky aan sloten. Door een vereiste eenstemmig heid zou een partij het werk van het bestuursbureau zo lang op kunnen hou den, totdat de andere drie de prijs voor een instemming van de opposant had den betaald. Wysjinsky was blijkbaar niet eens bereid de voorstellen van zijn ambtgenoten te bestuderen. Schuman zeide geen morele of Juri dische gronden voor de Sovjet-houding te kunnen zien. Bevin verklaarde te betreuren, dat de besprekingen over dit vraagstuk van practische aard „gedegenereerd waren tot een juridische argumentatie". Hy had gehoopt, dat er bij de vier ministers in Parys het verlangen zou heersen om tot een oplossing te geraken, zoals dit by de drie Westelijke ministers te Washington had geheerst Na afloop der zitting, welke drie uur duurdé, verklaarde John Foster Dulles, de republikeinse adviseur voor buiten landse zaken der Amerikaanse delega tie, dat men niet zeer ver met het Ber- lynse vraagstuk gevorderd was. Een Franse wooordvoerder zeide. dat de be spreking heden voortgezet zou worden en dat er „een niet ongunstige" stem ming had geheerst. Het Republikeinse bureau te Singa pore heeft bekend gemaakt, dat de Republikeinse premiei drs Moh Hatta, Zaterdag de leiders van de Republi keinse noodregering te Kolaradja op Sumatra zal bezoeken. Hy zal pogen Onafhankelijkheid van Cyrenaica geproclameerd Emir Idriss el Senoessi heeft voor het nationale congres te Bengasi de onaf hankelijkheid van Cyrenaica het Oos- teiyke deel van Libye, dat aan Egypte grenst, afgekondigd en de Britse rege ring verzocht om erkenning van zfln overneming van alle bestuursfuncties. Hij zei voornemens te ziin een nationale regering te vormen, gebaseerd op een gekozen parlement. Engeland heeft bil monde van de Brit se beheerder van Cyrenaica, de Can- dole, bekend gemaakt, dat het de groot- senoessie. geestelijk en wereldlijk leider van een kwart millioen nomadische se- noessis als hoofd van de regerine van Cyrenaica, met alleen verantwoordelijk heid voor binnenlandse aangelegenhe den. erkende en de vorming van een na tionale regering aanvaardde. De Britse regering zal de groot-senoessi uitnodi gen naar Londen te komen voor bespre kingen over de nieuwe regering. HEVIGE STRIJD OM DE BOLIVIAANSE TINMIJNEN. Bolivia staat aan de rand van een burgeroorlog. In het hoog in het Andes- gebergte gelegen Catavl-myngebied werd zwaar gevochten tussen de staken de mynwerkers uit de tinmynen, die be wapend waren met machinegeweren en staven dynamiet en troepen. Men verwacht, dat de Boliviaanse re gering, die reeds de algemene mobilisa tie en de staat van beleg heeft afge kondigd, zeer spoedig zal overgaan tot het van kracht verklaren van de krygs- wet voor La Paz. Als gevolg van de gevechten in het gebied der tinmynen zijn reeds vele personen om het leven gekomen. De be wegingen der troepen, die tot opdracht hadden de opstandige beweging in Ca_ tavi de kop in te drukken, werden door het uitbreken van een algemene (sym pathie)-staking onder de spoorwegar beiders belemmerd. De stakende mynwerkers zyn voor het grootste gedeelte Indianen. De gezinsleden van Amerikaanse in genieurs in het Catavi-gebied worden per vliegtuig weggevoerd. Doordat het gemeentehuis te Heemskerk moet worden gerestaureerd, kunnen daar op het ogenblik geen zittingen van de gemeenteraad plaats hebben, noch kunnen er andere officiële plechtigheden geschieden. Het gem.bestuur heeft daar om voorlopig zyn toevlucht gedocht in het kasteel „Assemburg", dat als jeugdher berg in gebruik is. Als eerste plechtigheid voltrok de burgemeester van Heems kerk de heer Nielen, het huweiyk tussen de KX.M.-vlieger C. Molenaar en mej. A. G. v. d. Ploeg. Sovjets en Joego-Slavië kibbelen De Sovjet-regering heeft een Joego slavische nota. waarin wordt beweerd, dat genoemde regering een „vijandige en discrlminatieve actie" tegen Joego slavië voert, van de hand gewezen. In de Sovjet-nota wordt gezegd, dat Joego-Slavië zich van het recht, een vriendschappelijke houding van de Sov jet-Unie te verwachten, had beroofd, omdat het: 1. Een anti-communistisch, anti-de mocratisch en terroristisch regiem had Ingesteld. 2. Door zijn vijandigheid tegenover de Sovjet-Unie in „het kamp van de vij anden der Sovjet-Unie was terecht ge komen". 3. Had toegestaan, dat de Joegoslavi sche pers „de spreekbuis voor ongebrei delde anti-Sovjetrussische agitatie" was geworden. In de nota wordt een onderscheid ge maakt tussen het volk van Joego-Slavië, tegenover hetwelk de Sovjet-Unie vriendschappelük gezind blyft, en het huidige regiem. SIR BRIAN ROBERTSON WORDT BRITS HOGE COMMISSARIS IN DUITSLAND. Generaal sir Brian Robertson, de Britse- militaire gouverneur en opper bevelhebber in Duitsland, zal, aldus een bekendmaking van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken, de eerste Britse hoge commissaris zyn voor Duits land wanneer de hoge commissie in het leven is geroepen KOMENDE WESTDUITSE VERKIEZINGEN. De drie plaatsvervangende Westerse militaire gouverneurs hebben de pre miers der „Laender" gemachtigd de kieswet voor West-Duitsland af te kondigen. Men meent, dat de Westduitse pre miers de eerste algemene verkiezingen, die sinds 16 Jaar in Duitsland zijn ge houden. op Zondag 14 Augustus a.s. zullen doen houden. De Duitse ministers-presidenten wen sen, dat 60 procent van de parlemen taire candidaten zal worden gekozen bij enkele candidaatstelling in één kies. district, terwyl 40 procent zal worden aangewezen door stemmen, .die worden uitgebracht op ïysten van party-candi daten, die in de elf staten zullen wor den ingediend. HET OOSTENRIJKSE VRAAGSTUK. De plaatsvervangers voor het Oosten- rykse vredesverdrag zyn er niet in ge slaagd een gemeenschappelyk rapport uit te brengen over de geschillen met betrekking tot Duits bezit in Oostenryk. De Franse. Britse en Amerikaanse plaatsvervangers zullen nu een geza- menlyk rapport over hun standpunt in dienen. De Sovjet-plaatsvervanger zal afzonderlijk een rapport inzenden. De Oostenrijkse minister voor het vervoerswezen heeft tegenover Reuter verklaard, dat de onderhandelingen met de Sovjet-russische autoriteiten over een wederom open stellen van de Donau HERDENKING VAN D-DAY. „Wy zyn thans dichter by de vrede dan tydens de laatste drie jaren ooit het geval is geweest," zo verklaarde presi dent Truman in een onderhoud met een groep journalisten, die zich naar Frank rijk zal begeven om er een bezoek te brengen aan de slagvelden, waar zij het Amerikaanse leger na de landing in Normandië vergezelden. Truman zeide. dat hij indertyd ook aan de landing had willen deelnemen, maar dat generaal Marshall, destjjds stafchef van het Amerikaanse leger, hem to oud vond. Prins Bemhard uit Montreal vertrokken EN OP SCHIPHOL GEARRIVEERD. Gistermorgen te ruim elf uur pl. tyd is het K.L.M.-vliegtuig „Batavia" uit Montreal vertrokken voor de terugreis naar Amsterdam. Aan boord bevonden zich Prins Bemhard met gevolg, de he ren Backer van de Ryksluchtvaart- dienst, Hartland van de Nederlandse Emigratiecentrale, dr Plesman en ver tegenwoordigers van de Nederlandse pers en radio, die de reis naar Montreal meemaakten, alsmede generaal Morton, commandant van het district Quebec, met zyn echtgenote, de heer A&selin, voorzitter van het dagelijks bestuur van de gemeente Montreal, met echtgenote, die op uitnodiging van de K.L.M. een bezoek aan Nederland brengen. Het vertrek uit Montreal werd opge luisterd met hetzelfde ceremonieel als by de aankomst. De Prins inspecteerde de erewacht, terwyi saluutschoten wer den afgevuurd. Hij werd uitgeleide ge daan door mr Eschauzier, de Neder landse ambassaderaad, en dr ir Seven- ster, de Nederlandse consul-generaal te Montreal. Hedenochtend ls het vliegtuig op Schiphol gearriveerd. Nationale Partij Suriname wint Staten-verkiezing Gistermiddag is de officiële uitslag der Surinaamse Statenverkiezing be kend gemaakt. De Nationale Party Su riname heeft 13 zetels verworven, de Ver. Hindostaanse Party zes en de Su rinaamse Landbouworganisatie twee. De Nationale Partij Suriname heeft dus de volstrekte meerderheid behaald. „SECRETARIS VAN DE BURGE MEESTER" GEEN OFFICIËLE FUNCTIE. Van de zyde van het gemeentebestuur van Den Haag verzoekt men ons het volgende mede te delen: In de berichten omtrent de hande lingen van drs W. Bos, hoofdambtenaar in tydelijke dienst van de gemeente, die thans ingaande 1 Juli a.s. ontslag heeft gekregen, is deze herhaaldelyk aange duid als „secretaris van de burge meester". Deze functie bestaat echter niet officieel; de heer Bos heeft zich Volgens Reuters diplomatieke corres pondent is het mogelijk, dat de drie Westeiyke ministers binnenkort zullen verzoeken om een vergadering, waar- voor het Oostenrijkse scheepvaartver- I zelf zo genoemd. aan geen publiciteit en geen propaganda keer niet hervat zyn. De onderhande- i Intussen heeft deze betiteling aanlei- zal worden verbonden. llngen waren tien dagen geleden „voor ding gegeven tot verwarring. Bij som- t Zy zouden op deze manier willen on- slechts enkele dagen" geschorst, nadat migen schynt n.l. de mening te hebben 5en*T .wi.nn®n voor "f1 onlangs tussen derzoeken of Wysjlnski werkelijk van de eerste ontmoetingen tussen de Oos- post gevat, dat de zgn. secretaris van de de Nederlanders en de Republikeinen mening is, dat de ministers voor de pro- tenrijkse en Sovjet-russische vertegen- burgemeester en de officiële gemeente- bereikte accoord, aldus het Republi- blemen van deze zitting een oplossing i woordigers "in vrlendschappeiyke geest" i secretaris een en dezelfde persoon zijn. kemse bureau te Singapore. zullen kunnen vinden. J hadden plaats gevonden. Het ia duUWyk, dat dit niet het geval 1*.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1