Geen Oostelijke delegatie te Parijs toegelaten De staking te Berlijn duurt voort WEERBERICHT Tweede Kamer accepteert diverse wetsontwerpen Engelse parlements-cominissie in September naar ons land Frankrijk geen land voor socialisatie-experimenten Alle overheidsbedrijven werken met verlies. En Sijmen mag betalen 88ste Jaargang WOENSDAG 1 JUNI 1949 00 No. 26706 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red .21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Wysjinski zegt nog eensneen Van gezaghebbende Westelijke zijde Parijs is verklaard, dat de drie Wes telijke ministers thans de bespreking in het vraagstuk der Duitse eenheid Js geëindigd en zonder resultaat beschouwen en van oordeel zijn, dat de raad van ministers van Buitenlandse Zaken heden zal beginnen met de be- fpreking van het vraagstuk Berlijn. Westelijke functionarissen legden er echter de nadruk op, dat dit niet offi cieel op de zitting van gisteren was verklaard. Het was echter aan het eind van de bijeenkomst duidelijk, dat de Westelijke ministers geen verder com mentaar te geven hadden op Wysjins- ky's voorstellen en ook niet op hun eigen voorstellen, zo veegden zij er aan toe. De Westelijke ministers hebben op de bijeenkomst van gisteren, die drie en een half uur duurde, een voorstel van Wysjinsky, om een delegatie van het Oostduitse volkscongres te ont vangen, eenparig verworpen, omdat deze delegatie naar hun mening het Duitse volk niet vertegenwoordigde. De Sovjetrussische minister, Wysjins ky, deed op de bijeenkomst (de acht ste) een aanval op het Westelijke be- Kttingsstatuut, dat, zo zei hij, geen tijdsduur aangaf en voorzag in een on bepaalde en blijkbaar langdurige bezet- ;ing van Duitsland. Hij achtte het veel «tekenend, dat in het bezettingssta- tuut werd gezegd, dat alle belangrijke Juncties voor de bezettingsmogendhe- den zouden worden gereserveerd. Het tezettingsstatuut der Westelijke gealli eerden was niet in het belang van het Duitse volk, aldus Wysjinsky. Het stond de totstandkoming van een vredesverdrag het werkelijke belang van het Duitse volk in de weg. Het bezettingsstatuut trachtte de scheuring van Duitsland, die was bereikt als ge volg van de ad tie der drie Westelijke mogendheden in de laatste achttien maanden, te bestendigen. Wysjinsky verwierp opnieuw het plan voor Duitse eenheid van de Westelijke mogendheden, dat op de constitutie van 3onn was gebaseerd. Foster Dulles, de Amerikaanse des kundige in buitenlandse aangelegenhe den, verklaarde na de bijeenkomst: ..Zeer goed werk is heden verricht, maar een beslissing is nog niet geno men." De plaatsvervangers der vier minis ters, die het vredesverdrag voor Oos tenrijk voorbereiden, hebben 24 uur uitstel gekregen om hun rapport over de huidJge stand der besprekingen te voltooien. m In Franse kringen spreidt men een zeer opvallend optimisme ten toon ten aanzien van het vraagstuk der econo mische samenwerking. Voor de 257ste keer werd in het gesticht voor oud-militairen te Chelsea de jaar lijkse Eikel-dag parade gehouden. Dit test is ter ere van de stichted van het tehuis, koning Karei II. De eikel her- Imiert aan de boom. waarin de koning Éch heeft moeten verstoppen voor de tueDen van Oliver, Cromwell. Een sergeant van het vrouwelijk le- K-korps begroet een 84-jariee sergeant- dragonder met een kus. wat de oude "s niet eens zo leuk schijnt te vinden. Een Stille Oceaan-verdrag De Australische minister-president, Joseph Chifley, heeft in het parlement medegedeeld, dat de premiers van Groot-Brittannië, Australië en Nieuw- Zeeland tijdens de kortgeleden gehou den conferentie van ministers-presiden ten der leden van het Britse Gemene best zijn overeengekomen voort te ?aan met het opstellen van een ver- dedigingsverdrag voor het gebied van <k Stille Oceaan. De drie genoemde landen zouden trachten ook andere lan den tot dit verdrag te doen toetreden. Het was niet mogelijk gebleken het aanzien te geven aan een meer uit gebreid Stille Oceaan-verdrag. Chifley verklaarde verder nog, dat Australië ale pogingen in het werk had iesteld om de regeringen van andere k'anghëobende landen, zoals Neder land en Portugal, voor het sluiten van «n dergelijk verdrag te interesseren. plaatselijk enige regen. De Bilt verwacht tot morgenavond: verder toenemende bewolking met ïoornameliik vanavond en vannacht Naatseliik enige regen. Later wisselend bewolkt mej, hier en daar enkele buien, wakke tot matige wind hoofdzakeliik mt Zuidelijke richtingen. Morgen iets temperaturen dan vandaag. 'Opgemaakt te 10 uur). 2 juni. Jn op; 4.25 uur; onder; 20.50 uur. ttian op: 11.07 uur; onder; 1.18 uur (NM.) H^iwater te Katwijk te 6.49 en 19 23 u WRAAK VAN EEN SCHRIJVER. Naar de „Neue Züricher Zeitung meldt, had het Londense weekblad ,,The New Statesman" onlangs een prijsvraag uit geschreven voor een parodie op de ro mans van Graham Greenes, de beken de auteur. De deelnemers aan deze prijsvraag moesten de titel en het begin van een natuurlijk gefingeerde roman van Gree nes inzenden. Toen de prijzen werden uitgereikt, bleek, dat een der prijzen door Graham Greenes zelf gewonnen was. De auteur had onder drie verschil lende pseudoniemen zijn geluk beproefd. lïwee nabootsingen, van zijn eigen stijl konden geen genade vinden in de ogen van de jury. Strijd in Tsjecbo-Slowakije DE R.K. GEESTELIJKHEID NEEMT HANDSCHOEN OP. Mgr Josef Beran, aartsbisschop van Praag en primaat van Tsjeoho-Slowa- kije, heeft in een brief aan de geeste lijkheid, die te Praag bekend is ge maakt, verklaard, dat verdere pogingen om met de communisten te onderhan delen „hopeloos en te vergeefs" zijn. Mgr Beran breidde zijn onlangs ge uite bedreiging van excommunicatie uit tot alle katholieken, die anti-kerkelijke maatregelen aanmoedigen; te voren was slechts medewerking aan de „beperking van de rechten en vrijheden der kerk" een reden voor excommunicatie. De aartsbisschop ontzegde de katho lieke volkspartij het recht zich katho liek te noemen en verbood de verkoop van onder communistisch toezicht uit gegeven bladen in of voor de kerken. Mgr, Beran concludeerde in zijn brief, dat de op het communistische partij congres afgelegde verklaringen het dui delijk hadden gemaakt, dat de jeugd zou worden gedwongen de staatsscho len te bezoeken, waar slechts een Marxistische ideologie zou worden on derwezen. Thans achtte hy iedere poging tot onderhandeling met de communisten hopeloos en te vergeefs omdat de ka tholieke kerk geen afstand kan doen van haar recht om haar jeugd op te voeden. Stakers houden voet bij stuk De spoorwegautoriteiten uit de Sov jetrussische zone van Berlijn hebben, na een voorstel van de burgemeester van West-Eerlijn te hebben verworpen, dat inhield de thans tien dagen oude spoor wegstaking door middel van onderhan delingen te beëindigen, een rechtstreeks beroep op de stakers gedaan om het werk te hervatten. In een door de directie van de spoor wegen in de Sovjetrussische sector van Berlijn en door het onder communisti sche leiding staande vrije Duitse vak verbond gezamenlijk uitgegeven commu niqué dat tegen de staking is gekant wordt de stakers opnieuw het voor stel gedaan, dat 60% van hun lonen in Westmarken zullen worden uitbetaald, terwijl „geen repressaille-maatregelen" zullen worden genomen. Door een woordvoerder van het hoofd kwartier der stakers werd echter ver klaard. dat het communiqué geen enkele wijziging in de situatie heeft gebracht. Hij verklaarde, dat de stakers het werk niet zullen hervatten, voordat hun eisen de betaling van hun gehele loon in Westmarken, erkenning van de in West- Berlijn in' het leven geroepen vakver eniging van spoorwegarbeiders en het niet nemen van represaille-maatregelen tegen de stakers zijn ingewilligd. In het communiqué wordt de schuld voor het uitbreken van de staking op de Westberlijnse autoriteiten geworpen, die „weigerden een gedeelte van het aan de West-Berlijnse spoorwegarbeiders in Oostmarken uitbetaalde loon in West marken om te wisselen". Er wordt verder in gezegd dat de di rectie der spoorwegen in de Sovjetrus sische sector van eBrlijn, die, zoals ge- Dit nummer bestaat uit zes pagina's. DE KIESWET IN WEST-DUITSLAND. De 11 ministers-presidenten vanWest- Duitsland hebben gisteravond to Bad Schlangebad vergaderd. In de loop van de nacht hebben zij een kieswet opge steld voor de toekomstige Westduitse staat. In de nieuwe wet, die in grote trekken de door de raad van Bonn goed gekeurde kieswet volgt, is een zeker aan tal amendementen opgenomen, die be antwoorden aan de wenken van de be zettende mogendheden Deze amende menten zijn gegoten in de vorm van eenvoudige voorstellen, die de gouver neurs zullen voorgelegd worden. Zij slaan o.m. op de kwestie van de „reisstem- brief". Aan de hand van de oorspronkelijke tekst van de verkiezingswet van Bonn dringen de ministers-presidenten aan op het toestaan van de j, stembrief", dienaar hun mening het de kiezers moet moge lijk maken hun stem uit te brengen op om het even welk stembureau. De ministers-presidenten zijn ingegaan op het verzoek der gouverneurs het aan tal vertegenwoordigers van Berlijn als adviseurs bij de vergadering tot acht .te beperken. Zij hebben echter de wens uit gesproken. dat die adviseurs niet aan gewezen worden door de Berljjnse ge meenteraad. doch verkozen worden op dezelfde wiize als de afgevaardigden van de Westduitse staten. De ministers-presidenten stellen verder voor meer afgevaardigden rechtstreeks te doen kiezen. De kieswet-kwestie zal nu opnieuw voorgelegd worden aan de drie opperbevelhebbers van West-Duits- land. LUCHTBRUG-RECORD. De Britse en Amerikaanse lucht brugvliegtuigen hebben over de maand Mei een nieuw record gevestigd, door in 27.718 vluchten 250.816 ton goederen naar Berlijn te vervoeren, dat is 15.500 ton meer dan over April. Verschrikkelijk gevolg van ontploffende granaat EEN DODE EN EEN ZWAAR GEWONDE. Een zware explosie deed zich gister avond voor in de woning van de familie Rijken in de Keldermanstraat te Til burg. Twee zoons waren op zolder bezig met het demonteren van een granaat met het noodlottige gevolg dat het oor- 'oestuig ontplofte. De oudstp zoon Wal- ther. oud 17 jaar. die vreselijk verminkt werd. overleed vrii spoedig, zijn jongere broer Piet. oud 13 jaar, werd dadelijk in het ziekenhuis geopereerd Hü ver keert in ernstige toestand. meld, opdracht heeft gegeven dat, met ingang van morgen, alle aan stations in West-Berlijn genomen treinkaartjes in Westmarken zullen moeten worden vol daan, mogelijk meer dan 60% van de lonen der Westberlijnse spoorwegarbei ders in Westmarken zal doen uitbetalen, indien dit door de ontvangsten zou worden gerechtvaardigd. In zijn verwer ping van het door de burgemeester van West-Berlijn, prof. Reuter, gedane aan bod om ae staking door middel van on derhandelingen te beëindigen, verklaart de directeur-generaal van de spoorwe gen in de Sovjetrussische sector: „U heeft onze eerdere voorstellen meer dan eens verworpen en daarom zullen wij deze zaak thans zelf regelen". Prof. Reuter verklaarde in zijn ant woord op het schrijven van Kreikemey- er o.a. dat dit duidelijk uit „prestige overwegingen" is ingegeven, hieraan toe voegend: Met het. oog op uw houding, die onverenigbaar is met het op juiste wijze leiding geven aan het beheer der spoorwegen, behoud ik mii mijn verdere vrijheid van handelen voor". VALSE VOORLOPIGE STUKKENVERKLARINGEN. Inschakeling „Waarborgfonds Rechtsherstel". Onlangs ls, gelijk bekend, gebleken, dat een effectenfirma stukken in om loop heeft gebracht, die niet voor de ef fecten-registratie waren aangemeld en voorzien waren van valse voorlopige z.g. stukkenverklaringen (waarvan aange melde effecten vergezeld dienen te gaan) De „Vereniging voor de Effectenhan del" deelt nu mede, dat zij door de Mi nister van Finaciën gemachtigd is te verklaren, dat door inschakeling van het Waarborgfonds Rechtsherstel maat regelen zullen worden getroffen ter be scherming van de belangen van de hou ders van de door een beursfirma in het verkeer gebrachte en van valse voor lopige stukkenverklaringen voorziene ef fecten, voor zover zij deze te goeder trouw via aankoop ter beurze verkregen hebben. De vervalsers zullen jegens het Waar borgfonds Rechtsherstel tot vergoeding der schade gehouden zijn. Ontslag drs. Bos der Haagse gemeentedienst Officieel wordt medegedeeld, dat de hoofdambtenaar in tijdelijke gemeente dienst drs W. Bos, na aanvankelijk ge schorst te zijn. met ingang van 1 Juli 1949 ontslag uit de gemeentedienst is verleend. PRIJSVERLAGING GAS- EN STOOKOLIE. Tengevolge van een voortgezette da ling van de noteringen voor gasolie en stookoliën op de wereldmarkt, worden de prijzen van gasolie, stookolie, mid delzware stookolie en zware stookolie met ingang van 1 Juni 1949 verlaagd. Deze verlagingen bedragen voor; Gasolie %5 ct. per 100 liter; stookolie f. 1,25 per 1000 liter; middelzware stookolie f. 1.75 per 1000 kg.; zware stookolie f. 1,90 per 1000 kg. werp tot goedkeuring van het op 16 Oc tober 1948 te Parijs ondertekende ver drag inzake intra-Europese betalingen en compensaties. Een wijziging van de Vissertjwet werd aangenomen met 59 tegen 11 stemmen. De tarieven voor de consenten voor de uitoefening der kust visserij en voor de vlsakten worden ver- noogd, resp. met ingang van 1 Januari 1950 en 1 Juli 1950. n h.st. is aanvaard het wetsonrw2rp tof goedkeuring van de op 23 Maarc 1949 te Washington ondertekende internatio nale tarwe-overeenkomst. De Kamer ging verder o.a. accoord In de gistermiddag gehouden verga dering der Tweede Kamer is de voor zitter gemachtigd, tezamen met do President der Eerste Kamer, de beide Huizen van het Engelse parlement uit te nodigen om een delegatie in de tweede helft van September een be zoek aan ons land te doen brengen. Met aantekening, dat de CPN geacht wilde worden te hebben tegengestemd, werd z. h. st. aanvaard een wetsont- De burgemeester van Rotterdam mr Oud opende Maandagavond in museum Boymanseen tentoonstelling van honderd schilderijen van de Nederlandse schilder Kees van Dongen, die in Frankrijk woonachtig is. Een aantal jeugdige Rotterdamse kunstbroeders van Van Dongen opende de tentoonstelling voor een tweede maal en ook „officieel". Zij boden Kees van Dongen een schaaltje Hollandse Nieuwe aan en hielden fraaie redevoeringen, waarbii zij het gewenst achtten om hoge hoeden op te zetten. Kees van Dongen begon intussen zijn haring te verorberen! Dr Sukiman gaat met Republ. Noodregering spreken Naar Merdeka" verneemt, is op ini tiatief van vice-president Moh. Hatta. aan dr Sukiman, voorzitter der Masjumi en minister van Binnenlandse Zaken van de Republiek, opgedragen, zich in verbinding te stellen met mr Sjafrud- din Prawiranegara. het hoofd van de Republikeinse noodregering. Besprekingen speciale B.F.O.-delegatie Vanmorgen hebben leden van de spe ciale delegatie uit de BFO voor deel neming aan de besprekingen te Batavia een oriënterend onderhoud van twee uur gehad met de leden van de Republi keinse delegatie. Van de BFO-dedelgatie namen Sultan Hamid II. Abdul Malik, Djumhana en het plaatsvervangend lid Diapari van Oost-Indonesië deel; van de Republikeinse delegatie: Rum, Supo- mo. Djuanda en Ali Sastroamidjojo. Gistermiddag werd de reeds aange kondigde bespreking gehouden tussen de speciale delegatie uit de BFO en de Ne derlandse delegatie, die eveneens onge veer twee uur duurde. De besprekingen handelden om. over de voorwaarden en omstandigheden betreffende de Ronde- Tafelconferentie. Honderden namen afscheid van dr Beel receptie in het paleis koningsplein.. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr Beel, neeft gisteravond in het paleis Koningsplein te Batavia een druk bezochte afscheidsreceptie gehou den. Onder de tal.oze bezoekers bevon den zich o.a. de president van Oost- Indonesië, Sukawati, de Wall Negara van Pasundan R. A. A. Wiranata Ku- sumah, de Wali Negara van Zuid Su matra Abdul Malik, de Wali Negara van Madura, R. A. A. Tjakraningrat en vele andere vooraanstaande federale leiders, leden der Voorlopige Federale regering, de voorzitter der BFO( Sultan Hamid, leden van het corps consulair, de apos tolische delegaat mgr De Jonghe d'Ar- doye, leden van de commissie der V.N. en tal van hooggeplaatste civiele, mili taire cn kerkelijke autoriteiten. Voorts waren er vertegenwoordigers van han del en bedrijfsleven en van de Batavia- se samenleving. „BERITA INDONESIA" VERSCHIJNT WEER. Het Republikeinse dagblad „Berita Indonesia' dat sedert 6 Januari niet mocht verschjnen, kan blijkens een besluit \an de gouverneur van Batavia wederom worden gedrukt, uitgegeven en verspreid. met een ontwerp tot wijziging van de Postwet. Hierdoor zal de verplichting tot uitbetaling van een postwissel of postbewijs na een jaar vervallen. Tot nu toe was deze termijn twee jaar. Door de goedkeuring van een naturalisatie-ont werp zullen 23 personen de hoedanig heid van Nederlander verwerven. Nog heeft de Kamer een aantal be grotingswijzigingen goedgekeurd. Daar onder was er een tot wijziging van de begroting van het departement van Overzeese Gebiedsdelen voor 1947. De gewone en de gehele dienst moesten worden verhoogd met een bedrag van f. 2.960.442. Hieronder is een bedrag van f. 171.931 als kosten van de C. v. G. D. Het wetsontwerp werd z.h.st. aange nomen, met aantekening evenwel, dat de A.R-fractie en de heren Welter <N KP) en Zandt (SG) geacht wilden wor den te hebben tegengestemd. 1000 NEDERLANDSE OUD-STRIJ DERS NAAR NIEUW-ZEELAND? Reuter verneemt uit Wellington, dat de Nederlandse regering haar heeft ge vraagd. of een aantal leden van de Ne derlandse strijdkrachten in Indonesië, na hun demobilisatie, zich als land arbeiders in Nieuw-Zeeland kan vesti gen. Waarschijnlijk zal de regering te Wellington zich bereid verklaren cp deze basis 1000 oud-strijders toe te laten. DE EVACUATIE UIT DJOKJA. De militaire commandant van Djok jakarta, kolonel Van Langen, heeft be kend gemaakt, dat de gelegenheid tot opgave voor evacuatie. Zaterdag a.s. wordt afgesloten. Na deze datum blijft evacueren uiter aard mogelijk, doch de Nederlandse in stanties kunnen dan geen faciliteiten meer garanderen. De grote stroom van aanmeldingen is thans geluwd. Sociale Zaken registreerde in de laatste dagen der vorige week 40 families dagelijks. Het totale cijfer blijft zich bewegen om de reeds vermelde 45.000 personen. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Kon. Landmacht: Wachtmeester KL Prins, Bedum (Gr.). Sold. D. B. Doppen, Lich tenvoorde. Sold. Ie kl. J. M Schenkenberg, Amsterdam (C). Sold. S. Bos, Musselkanaal. Sold. W. van Hset gem. Heumen. Hu zaar J. W. Vendrig, Montfoort (U.). Sold. G. Bennink, Zuidwolde (Dr.). (Van onze Parijse correspondent). Men weet, dat de politieke barometer in Frankrijk, na jaren lang stormen en zwaar weer te hebben voorspeld, sedert een maand of wat gunstiger tijden be loofde. De product5 2 steeg zienderogen, de meeste prijzen daalden, de staatsle ning slaagde boven verwachting, de in flatie geleek definitief bedwongen en zelfs de minister van financiën trok een opgeruimd gezicht. Zijn rekening sloot, de zaken klopten en dit jaar in elk geval, aldus zijn plechtige belofte, zou men van hem niets meer te duch ten hebben. Zelfs de grauwste pessi misten geloofden zo binnenkort wel weer, gelijk vroeger, als God in Frank rijk te zullen kunnen leven. Nu blijkt plotseling dat de zaken eigenlijk helemaal niet kloppen. Die zelfde minister Petsche heeft in de Kamer verklaard, dat zijn begroting een tekort van 83 milliard vertoont en een begroting behoort, evenals een deur, nu eenmaal gesloten te zijn. Het Franse volk had zich dus maar weer even heroisch te tonen. Het was zo weer gebeurd. Wat extra belasting op de benzine, die vrij ongeveer 65 cents komt te kosten een paar opcenten elders, en de staat zou dan verder wel zien, wat er nog in haar eigen administratie te bezuinigen viel. Het refrein was be kend. Maar de Kamerleden toonden dit keer weinig animo om met het koor in te stemmen. Eerst wflden ze wel eens weten, hoe de wind zo eensklaps was gedraaid Is de economische toestand inderdaad opeens dan weer zoveel ongunstiger ge worden? De linkse pers ontkent dat en zegt, dat de regering tracht, door een alarmerend beeld op te hangen van de situatie, zichzelf wapens in handen te spelen tegen de twee enige vernieuwin gen, die de bevrijding Frankrijk heeft gebracht: het principe van de nationa lisaties en het instituut der sociale verzekeringen. Het is ongetwijfeld waar, dat het begroting-tekort nog geen 15 procent van het budget vormt. Ca tastrofaal lijkt dat dus niet, maar de regering weet, dat het in Frankrijk no dig is forse woorden in de mond te nemen, wanneer men er op gesteld is enige aandacht te trekken. En dit laatste is wel nodig, want zonder in- giijpen, zonder radicale correcties althans, in het beheer der genati onaliseerde industrieën en bedrijven, dreigt de begroting permanent lek ie blijven Er zijn eigenlijk twee lekken; het ene wordt veroorzaakt door de oorlog in Vietnam en het andere door de genationaliseerde bedrijven. De oor log in Indo-China hoopt men bij te kunnen leggen dank zij de missie van Bao-dai. En de nationalisaties? In hun hart zouden premier Queuille en zijn liberale medeleden in het kabinet de bedrijven, die de staat tot zich heeft getrokken, eigenlijk het liefst maar weer terugschenken aan het individuele be heer. Maar de socialisten en in iets mindere mate de progressieve katholie ken. willen daar niet van weten. Zonder socialisten is er, om mathe- matiseh-parlementaire redenen, in Frankrijk vandaag geen kabinet te vor men. Men zoekt de redding dus nog maals in een compromis. De regering heeft daarom plechtig beloofd, dat aan het principe van de nationalisaties niet getornd zal worden. Zekermaar toch acht ze 't wel gewenst, dat ieder een erg goed weet, wat dit beginsel de belastingbetalers Jaarlijks kost. Onder nemingen, die vroeger flinke dividen den uit konden betalen, zijn thans, onder de vleugels van de staat, defici tair geworden. Zij moeten door hoge subsidies in leven worden gehouden. Men zie naar de mijnen, die alle na de bevrijding in overheidshanden kwa men, en vooral naar de spoorwegen, die al langer een staatsbedrijf waren. Die spoorwegen vooral zijn momenteel het object van zware, en zeker niet onver- diendp critiek. Een rapport heeft pas uitgewezen, dat er in dit bedrijf schrik barend met miljiarden wordt gesmeten. De directeur-generaal ls dan ook af gezet. Wat men de leiding verwijt, is niet haar duidelijke streven de technische outillage te moderniseren, het aantal locomotieven en het wagenpark uit te breiden en evenmin dat men zich veel moeite geeft de arbeidsvoorwaarden van het uitgebreide personeel een dertigste van de werkende bevolking van Frankrijk te verbeteren. Maar wel heeft men bezwaar tegen de exces sen, welke in beide richtingen aan de dag zijn getreden. Men acht het b.v, overdreven 50 milliard francs te spen deren aan de electrificatie van het tra ject ParijsLyon, wanneer, volgens de deskundigen, 35 milliard ruimschoots voldoende was geweest. Overdreven eveneens, stations te bouwen, die ingericht zijn op een ver voerscapaciteit van 3000 wagons per dag. terwijl er niet mepr dan een 700 passeren. Overdreven eveneens, alle stationsklokken, tot in de kleinste plaatsje toe, door electrische apparaten te vervangen en dergelijke instrumen ten zelfs in WC's te installeren, etc. etc. En wat de verzorging van het perso neel betreft: is het nu beslist wel nodig geweest, vragen vele zich af, in Caen er. Limoges sportparken in te richten ten koste van enkele honderden mil- Uoenen, waarvoor naderhand zo weinig belangstelling blijkt te bestaan, dat het aantal betaalde leerkrachten er de voetballers en athleten verre overtreft. In het rapport worden tientallen van deze staaltjes van mateloze verspilzucht geciteerd en ze hebben te meer veront waardiging verwekt, aangezien, als steeds Sijmen het gelag weer mag be talen. Voor dit geval speciaal de Franse automobilist. Want de regering hoop* mei de opbrengst der verhoogde vrije benzine het tekort van de spoorwegen te kunnen dekken. Een voornemen, waaruit wel bijzonder veel cynisme spreekt, omdat de overheid in de strvjd tussen rails en wegvervoer sedert jaren reeds alles deed om de ontwikkeling van het automobilisme en speciaal van het transportvervoer langs de weg te beperken en te beknotten Nu on danks die officiële bescherming de trein het loodje legt in de strijd tegen de auto, wordt de overwinnaar nog veroordeeld het tekort van de verliezér bij te passen. Dat is onsportief, vindt men algemeen. Zolang de overheid er niet in slaagt de exploitatie van haar eigen bedrijven rendabel te maken of althans met een minimum aan gezond verstand en rechtvaardigheid te voeren, mag men zich niet verwonderen, dat het beginsel van de nationalisatie een slechte pers houdt in Frankrijk. Uit het feit echter, dat bijna zonder uitzonde ring hier alle staatsbedrijven met ver lies moeten werken, dringt zich de vraag op of de Fransman met zijn in dividualistische karakter wel ooit m staat zal zijn in dienst der overheid productief werk te verrichten. In tegen stelling met de Hollander, ontbreekt het de Fransman ten enemale aan verant woordelijkheidsbesef ten aanzien van de gemeenschap. Wat men daarover ook heeft beweerd, de Fransman is niet uit het socialistische hout gesneden. In stinctief beschouwt hij de staat als ztfn natuurlijke vijand. En daarom delft systematisch ierier Frans overheidsbe drijf ondanks alle privileges, het onder spit tegen het. hoewel geknechte, par ticuliere initiatief. Dit is geen land voor socialisatie-experimenten

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1