Café De Vriendschap - Miening 25 - Zoeterwoude Harmonie-kapel T. D. geniet grofe populariteit De heer Lovink heeft geloof in de toekomst Hoopt zicli spoedig in Indonesië weer thuis te voelen STADSNIEUWS 1 JUNI! Officiële publicatie Met een enkel woord MAANDAG 30 MEI OORLOGSGETROFFENEN UIT DE KUSTSTREEK BIJEEN. Willekeur btf waardevaststellingen onteigening? Een aantal afgevaardigden van de stichtingen van oorlogsgetroffenen uit Zandvoort, Castricum, IJmuiden. Velsen, Katwijk. Haarlem, den Helder. Texel en Wieringermeer. vergaderde in hotel Brinkman te Haarlem Besproken werd de Memorie van Antwoord betrekking hebbende op het wetsontwerp vergoe ding materiële oorlogsschade en de toe passing der richtlijnen, die aan dit wetsontwerp ten grondslag liggen. Men kwam tot de conclusie dat het wetsontwerp, zelfs als men uitgaat van het herstel der getroffenen in hun so ciaal en economisch millieu. ontoerei kend is. Geconstateerd werd eefl duidelijke mo gelijkheid voor willekeur. Aan de minis ter van Financiën werd een telegram verzonden, waarin wordt gewezen op de willekeur bij de waardevaststellingen van onroerend goed en onteigening van gronden, vooral in de kuststreken en waarin voorts de minister wordt ver zocht te bevorderen, dat het wetsont werp wordt gewijzigd als aangegeven in de resolutie van het congres van de Landelijke Federatie van Stichtingen van Oorlogsgetroffenen, dat 2 April te 's Hertogenbosch werd gehouden. INTERPELLATIE ROOSJEN WOENSDAG IN TWEEDE KAMER. De voorzitter der Tweede Kamer zal a.s. Dinsdag voorstellen in de vergade ring van Woensdag 1 Juni aan de orde te stellen de interpellatie van mr Roos- jen (AR) in verband met het verbreken van het overleg met de onderwijzers- organisaties met betrekking tot de her ziening der onderwijzerssalarissen. DS VAN RIEMSDIJK ZWAAR GEWOND. Door motorrijder aangereden. Toen in de nacht van Donderdag op Vrijdag de Ned. Herv. predikant ds A. van Riemsdijk te Breede bij Warffum om halfeen nog een luchtje wilde gaan scheppen en met zijn huishoudster en haar zuster aan de rechterzijde van de weg Baflo—Warffum wandelde, nader de van achteren met een snelheid van ongeveer 50 km. een motorrijder met duopassagier. De predikant werd aangereden en neergesmakt, waardoor hij zware ver wondingen en een schedelbasisfractuur opliep. Hij werd in het Diaconessen- huis te GiPningen opgenomen; er be staat weinig hoop meer voor zijn leven. Ds van Riemsdijk zou Zondag aa, zijn afscheidspreek houden wegens aange vraagd emeritaat. De motorrijder bleek te zajn K. J. Vink uit Kantens, die terugkeerde van de kermis te Leens, waar hij enige borrels had gedronken. Hij werd licht gewond; de duorijder kwam met de schrik vrij. BENEN SCHAATSEN VAN 2000 JAAR. In voor de kust van Makkum opge baggerd slijk is een 'historische vondst gedaan, bestaande uit een paar beende ren, geslepen in een bepaalde vorm en voorzien van gaatjes voor de bevesti ging van veters. Deze voorwerpen zouden het proto type van de Friese schaats kunnen worden genoemd. Men schat de ouder dom van deze „sohaatsen", waarop men zich vroeger, waarschijnlijk voorzien van prikstokken, voortbewoog, op onge veer 2000 jaar. Ook in het museum Sta ll ia-Sta te te Oenkerk bevinden zich en kele van deze benen schaatsen. TWEE PERZISCHE PRINSESSEN TE NOORDWIJK, Bezoek aan „Huis ter Duin". De Prinsessen Chams en Fatemeh Pahlavi, zusters van de vroegere Konin gin van Egypte gescheiden vrouw van Koning Faroek en zusters van de Sjah van Perzië arriveerden gister middag per KLM uit Parijs op Schiphol Prinses Chams was in gezelschap van haar echtgenoot de heer Mehrdad Pahlabod en hun twee jarig zoontje Prins Chahbaz. De prinsessen en hun klein gevolg reisden onmiddellijk door naar Noord- wijk, waar zij tegen drie uur arriveer den en hun intrek namen in „Huis ter Duin". De heer en mevrouw Tappen- beck en de heer Roozen van de direc tie van „Huis ter Duin" ontvingen de beide prinsessen met hun gevolg. Om zes uur 's avonds vertrok het vorstelijk gezelschap weer naar Schiphol, van waar hei met het KLM-toestel van acht uur vertrok naar New York op doorreis naar Los Angelos. VERGADERING VAN TOERISTENBONDEN. De Wereldbond van Toeristenbonden en automobilistische organisaties, de Alliance Internationale de Tourisme, die in Scheveningen zijn jaarvergade ring hield, heeft als lid toegelaten clubs uit Griekenland, Oost-Afrika, Bulgarije, Roemenië en Zwitserland. Ook de vroegere leden uit Duitsland zijn opnieuw toegetreden, hetgeen van belang is met het oog op het auto transport door Duitsland naar Scandi navië en Oost-Europa. De volgende jaarvergadering zal in Cairo of in Pa rijs worden gehouden. Op verzoek van Afrika en Australië werd besloten tot instelling van een zonesysteem, hetgeen inhoudt, dat de clubs in die werelddelen een aparte sectie zullen vormen met een afzon derlijk secretariaat, teneinde hun in terne problemen zelfstandig te kunnen behandelen. De vice-president, de heer H. J. van Balen (Nederland), werd herkozen. Zaterdagavond zijn de deelnemers of ficieel door de regering en het gemeen tebestuur van Amsterdam ontvangen in het Rijksmuseum. DE WET OP DE JOURNALISTIEKE VERANTWOORDELIJKHEID. Vele leden van de Ned. Journalisten kring en de Kath, Ned. Journalisten kring hebben Zaterdag te Utrecht op een buitengewoon congres het ontwerp op de wet op de journalistieke verant woordelijkheid besproken. Na discussies (de vergadering duurde ruim vijf uur) werd met zeer grote meerderheid van stemmen het besluit genomen, een ge varieerde commissie te doen samenstel len die over dit ontwerp van wet advies Z3l uitbrengen. Ook zullen in gevolge deze motie stappen worden ondernomen om te komen tot een uitstel van de be handeling van het ontwerp door de volksvertegenwoordiging, totdat de com missie haar rapport zal hebben uitge bracht. De Buitenlandse Persvereniging in Nederland heeft in een resolutie haar ernstige bezorgdheid uitgesproken over het effeot dat een wet op de journalis tieke verantwoordelijkhedd, zoals die bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend op ie werkzaamheden ha- rer leden in hun berichtgeving naar het buitenland zou kunnen hebben. Vanmorgen om 8 uur is de nieuw be noemde Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. Lovink. per KLM-C'onstellation PH-TDI naar Ba tavia vertrokken. Voor zijn vertrek legde hij een ver klaring af, waarin hij zeide, geloof te hebben in de toekomst van Indonesië en van Nederland. „Ik heb geloof in de stichting van een nieuwe rechtsorde in Indonesië, in de stichting van een Ver, Staten van Indonesië en in de samen werking tussen beide landen in Unie- verband en verklaar derhalve met over tuiging, bij het afleggen van de eed in handen van H.M. de Koningin, dat ik aan de verwezenlijking daarvan naar vermogen zal medewerken", aldus de heer Lovink. Mijn aanvaarding van de benoeming tot H.V.K. houdt dan verder in, dat ik eveneens geloof hecht aan de richtlijnen, zoals door de regering thans zijn uitgestippeld voor haar be leid inzake Indonesië en zoals deze nog zeer recent door minister Van Maarseveen in de Tweede en Eerste Kamer nader zijn toegelicht. Als H VK. beschouw ik mij de uit voerder van het beleid der regering. Persoonlijk acht ik het een groot voorrecht naar Indonesië terug te ke ren. De jaren, dat ik daar geleefd en gewerkt heb, hebben mi) een diepe liefde voor land en volk doen opvatten. Ik heb steeds de mooiste herinneringen bewaard aan deze gelukkige tijd. Nu in de gelegenheid te zijn mijn krachten opnieuw aan Indonesië te kunnen wij den, stemt mij daarom tot dankbaar heid. Er is, ontzaglijk veel in Indonesië ver anderd, sedert ik het verliet. Niet al leen aan de oppervlakte van het da gelijkse leven, maar ook dieper, in Twee dames in Zwitserse bergen verdwaald HACHELIJKE BELEVENISSEN DER ZUSTERS BOONACKER. Reddingspatrouilles bestaande uit politiemensen en alpenisten, in totaal 30 man, hebben met speurhonden 40 uur achtereen gezocht naar twee Nederlandse dames, de ongeveer 50-jarige gezusters M. S. en A. C. Boonacker uit Wassenaar. Zij hadden Donderdag haar op 1400 meter hoogte gelegen hotel in het Al- pendistriot Ohampex in Zuid-Zwitser land verlaten om, voor de lunch nog een wandelingetje te maken. Zaterdag avond werden ze teruggevonden aan de rand van de verraderlijke Dorny- gletoher. Op deze plaats, die zij, hoewel niet bijzonder goed ter been, na een ste vige klimpartij van zes kilometer had den bereikt, brachten ze drie dagen en twee nachten door, zonder drinken en met geen ander voedsel dan wat suikerklontjes Toen de reddingsploeg de dames bereikte, waren zij dan ook volkomen uitgeput. De directeur van het hotel, die zelf aan de reddingsexpeditie deelnam, ver telde dat de dames onder doktersbehan deling zijn geweest. Zij zijn bhans weer zeer opgewekt en alle gevaar schijnt ge weken. Waarschijnlijk zijn ze verdwaald en toen gaan zitten wachten tot er iemand kwam zo vertelde de hotel directeur. Donderdagmiddag kwam er een eind aan het mooie weer. Het maakte plaats voor de hevigste slagregen, dde Zwitser land van 't jaar tot nu toe beleefde. De gezusters Boonacker waren 17 Mei van Beatenburg bij het Thunermeer naar Champex gekomen en voornemens daar tot 6 Juni te blijven. AANKOMST VAN DE „VOLENDAM". Het 'troepentransportschip „Volen- cam" wordit in de naoht van Dinsdag op Woensdag in de haven van Rotter dam verwacht. Aan boord bevinden zich circa 700 militairen (geen gesloten on derdeel) die om bijzondere redenen worden gerepatrieerd. De ontscheping zal beginnen op Woensdagmorgen 1 Juni te 9 uur. de harten van zijn bewoners. Maar ik verwacht toch voldoende herken ningspunten te zullen vinden om mtf er ook onder de nieuwe omstandig heden weer spoedig thuis te voelen. En dat zal, naar ik meen, mijn taak aanzienlijk verlichten", zo besloot de heer Lovink, Tal van autoriteiten en belangstel lenden deden de heer Lovink uitgeleide. Onder hen bevonden zich de ministers Van Maarseveen, Götzen, Van Schaik, Stikker en Schokking, de Engelse, am bassadeur sir Phillip Nicols, de Cana dese ambassadeur Pierre Dupuy, de Commandant Zeemacht Nederland Schout bij Naoht L. Willinge, de chef staf van de Ned. Luchtstrijdkrachten luit. generaal C. Giebel en de burge meester van Amsterdam, mr Arn. d'Ailly. De heer Lovink was vergezeld van zijn secretaris mr Téxeira de Mathos. Mevrouw Lovink en de kinderen, waren eveneens bij het afscheid aanwezig. Mevrouw Lovink zal over enkele weken de H.VK. naar Batavia volgen; de kinderen blijven in ons land. Chr. Geref. Kerk ontvangt belangrijke schenking Naar wjj vernemen is de kerkeraad der Chr. Geref. Kerk te dezer stede by testamentaire beschikking een zeer belangrijke schenking ten deel ge vallen. Deze schenking omvat de na latenschap van een ingezetene van Voorschoten. Hoewel het bedrag der nalaten schap nog niet precies bekend is. staat wel vast, dat het ruim vol doende is om hiermede de gehele schuldenlast der Chr. Geref. Kerk te delgen. Ds H. Jonker bedankt voor beroep Ds H. Jonker, Ned. Herv. predikant te Bodegraven, die in de vacature van ds J. C. van Apeldoorn was beroepen als predikant der Ned. Herv. Ge meente alhier, heeft voor 'dit beroep bedankt, LEIDSE SCHEIDSRECHTERS VIERDEN FEEST. 20-jarig bestaan herdacht. Twintig jaar is het geleden dat de Leidse scheidsrechters besloten zich in een vereniging te organiseren. Diverse instanties stonden daar aanvankelijk scepWsoh tegenover, maar het kleine groepje van 29 man zette door. Daarna kwam een fusie tot stand, wat een ver hoging van het aantal leden met zich meebracht. Ondertussen waren ook de verenigingen gaan inzien dat een ccheidsrechtersvereniging geen weelde ic en het aantal donateurs nam gesta dig toe. De groep Leiden werd boven dien uitgebreid tot de groep Ledden en Omstreken en deze telt thans ruim 100 leden. Dit alles memoreerde de voorzitter, de heer P. C. J. de Geer, toen hij Za terdagavond in een met bloemstukken gesierde Burohtzaal een welkomstwoord sprak tot de velen, dde gekomen waren om het twintigjarig bestaan feestelijk te herdenken. Onder hen bevonden zich het bestuur van de L.V.B., afgevaardig den van het hoofdbestuur en collega bestuurders uit Haarlem, Den Haag, Gouda en Rotterdam. Na ddt welkomstwoord ging het gor dijn op en presenteerde de bekende Vlaamse radio-humorist Willy Vervoort zijn cabaret „Cheerio In Holland", dat een overwegend muzikaal programma braoht. Na afloop sprak de voorzitter dank woorden, waarna een bal onder leiding van de heer C. van Leeuwen het feest besloot. VISTIJD; natuurlijk een daagje vissen bij UITVOERIG LEIDS MUZIEKL Y CEUM Een prettige middag. Op de uitvoering van het Leids Mu- zieklyceum is het een gesnap van vele kleintjes, die zich gaan laten horen, zij het in zangspel of individueel, maar ook oudere leerlingen treden op en tonen wat zil na maanden van studie waard zlln geworden. Zo was dat ook weer Zaterdagmiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal het geval, waar tevens vele ouders en vrien den der uitvoerenden bliik van hun be langstelling gaven. De directrice, mejuffrouw Westen- dorff en haar helpsters waren als steeds volop in actie om het programma, dat piano-, viool en blokfluitnummers, ais- mede dansjes voor de kleuters en oude ren en een uitvoering der koorklas be vatte. vlot te doen verlopen en daarbij heerste de allerbeste sfeer. Hartelijk klonk telkens het applaus wanneer een al of niet zenuwachtige executant zijn solo ten beste had gege ven en men bewonderde de durf. waar mee allen het podium betraden. Niet dat alles even goed lukte, maar het voordeel van een dergelijk optreden is tenmin ste voor de optredenden zelf dat zij hun eventuele verlegenheid leren over winnen. De grappige dansjes bijv. ,Rood- kape en de Wolf" en „Marijke's verjaar dag" sloegen erg in en hetzelfde kan gezegd worden van de prestaties der koorklas. waarvan de vele leden in aar dige costuums tiidens het lentespel „Prins Zonneschijn" blijk gaven, de vele instructies goed ter harte genomen te hebben. Er waren aardige vertolkingen, vooral van de ouderen waarvan speciaal ge noemd zil die van de heer M. Rodenburg, wiens vertolking van Schubert's Im promptu in As veel waardering genoot. Zo was deze prettige middag voorbij, voordat men het wist en er zal nog lang nagebabbeld zijn met de ouders over de vreugde, welke de muziek kan geven, vooral als men eerst hard heeft ge zwoegd, om een stukje speelrüp te ma ken. Nu maar weer hard gewerkt voor een volgende keer! H, INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN OOR DE OPENBARE KLEUTER KLASSEN AAN DE PAUL KRUGER- STRAAT EN AAN DE MARESINGEL. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemene kennis, dat tot 1 Juli a.s„ gedurende een kwartier vóór de aanvang van elke schooltijd, gelegen heid bestaat tot inschrijving van leer lingen voor de omstreeks 1 September a.s. te openen klassen voor voorbereidend la ger onderwijs (kleuterklassen) ln de schoolgebouwen aan de Paul Krugerstraat 28 en aan de Mareslngel 54. De kinderen moeten op het tijdstip van toelating de leeftijd van 4 Jaar hebben bereikt. De Secretaris De Burgemeester, J. BOOL. F. H. VAN KINSCHOT. Leiden, 30 Mei 1949. Herdenking van het 40-jarig bestaan Vier enveloppen met inhoud, 14 nieu we instrumenten en een schat van bloemstukken waren Zaterdag de tastbare bewijzen van de populariteit, welke de Harmoniekapcl T. en D., wier leden in een prachtig nieuw donkerblauw uniform waren gesto ken, in onze stad geniet. Daarnevens lieeft het T. en D. op dc receptie en feestavond ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan niet aan belangstel ling ontbroken, zodat bestuur en le den op een zeer geslaagde jubileum viering kunnen terugzien. Onder hen, die ter receptie in de kleine Stadszaal verschenen, merkten wij om. op de heren W v. d. Laan, B. de Koning en E. W. Wiehers Rollancet, van wie de eerste in een hartelijk speechje getuigde van de grote waarde ring, welke men in de kring van de 3 Octobervereniging heeft voor dit ge zelschap. Telkens weer als men uw kapel hoort spelen, aldus spreker, staat men verbaasd over de prestaties en zulks temeer als men bedenkt, dat gij geen beroepsmusici zijt, doch alle mu- ziekkennis in de vrije uren vergaart. De heer Van der Laan besloot met het uitspreken van de beste wensen en deed zijn felicitaties vergezeld gaan met de overhandiging van een bloemenmand Achtereenvolgens boden daarna hun gelukwensen aan, mevr, L. Webbers Tisseur, presidente van het Damesco mité, die namens dit comité een en veloppe met inhoud cn twee bazuinen aanbood, de heer J. J. Kettenis, die namens de donateurs eveneens twee bazuinen en een geschenk onder cou vert overhandigde, de heer J. G. Wak- ka als vertegenwoordiger van het Mu- TONEELGROEP NED. ROTOGRAVUREMIJ. Ook de personeelsvereniging van de Nederlandse Rotogravure Maatschappij heeft een toneelgroep als onderafdeling. Deze groep gaf Zaterdagavond in de Schouwburg een opvoering van het to neelstuk van Joh. Fabricius „Onder één dak". Het was een waagstuk om met dit moeilijke stuk als première in de schouwburg op te treden. Bijzonder zwaar was wel de rol van de Vader en men moet dan ook grote waardering hebben voor de heer S. Smit die zich op het laatste nippertje met deze rol belast zag, daar de oorspronkelijke spe ler ziek was geworden. Over het alge meen werd er aardig gespeeld, vooral toen de spelers de eerste aarzeling had den overwonnen. Het publiek was erg „goed-lachs", wat wel eens storend werkte. De voorzitter, de heer G. van Oosten, opende de avond met een kort wel komstwoord, waarin hij in het bijzon der de directie en bedrijfsleiding van de N.R.M. en een groep van de „Neder landse Invaliden Bond", die deze avond als gast aanwezig waren, begroette. Nieuwe visbootjes. Prima consumpties. Telefoon K1715 -- 289 (Adv.) Nog juist voor het verstrijken van deze maand, komt zich een derde dia manten bruidspaar melden. Ditmaal valt dit voorredht aan het echtpaar C. H. v. d. Linden-Beij, wonende op de Waaragracht 29, ten deel. Morgen gaan de bruidsdagen in, terwijl op Zondag 12 Juni, de trouwdag valt. De 82-jarige bruidegom (zijn echtgenote telt 79 len tes), was ruim 25 jaar werkzaam als machinist-stoker bij de N.V. v. 't Hooft Co. aan de Oude Rijn, waarna hij nog 17 jaar als stoker resp. aan de Chr. school in het Noordeinde 38 en aan de Chr. H.B.S. heeft dienst ge daan. De laatste 10 jaar geniet hij van een welverdiende rust. Reeds van 1903 af lid van de Chr. Nat. Werkmans bond, stelt hij op zijn hoge leeftijd nog altijd ibelang in het christelijk organi satieleren. Hun nakomelingsohap be staat uit 12 kinderen, waarvan er nog 10 in leven zijn. 32 kleinkinderen en 8 achterkleinkinderen, die tezamen dit ouderpaar met grote liefde omringen en er zeker voor zullen zorgen, dat zij in de komende bruidstijd niet worden vergeten. Bruid en bruidegom ook enze gelukwensen! (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet). BINNENLAND. Te Hilversum is de algemene leden vergadering gehouden der Ned. Ver. ..AVO." (Arbeid voor onvolwaardigen). De A.V.O. telde einde )9t8 ln totaal 3221 leden met 45 afdelingen. - B. en W. van Amsterdam hebben de muziekprlJs-1948 der gemeente, groot f. 1500. uitgeschreven voor een orkest werk met of zonder soil, toegekend aan Geza Frld voor „Paradou-Fantaisle Sym- phonlcue in 5 delen", op advies van de daartoe aangewezen Jury, bestaande uit Rudolf Escher, Hans Henkemans en Wil lem van Otterloo. Onder presidium van haar voorzit ter, mr H. Boelen, heeft de liberale In ternationale „Groep Nederland" haar jaarlijkse algemene vergadering te Am sterdam gehouden. De aftredende be stuursleden mevr. A. C. de Granada, mr W. Bakhuys-Rozeboom en de heren P R Bon, S. Brecbaart en A. G. Scheerder werden herkozen. H.K.H. Prinses Wilhelmina zal als werkend lid van de Apeldoornse Ver. van schilders en schilderessen, van 12 Juni tot 2 Juli a.s. exposeren ln de zaaltjes van de MIJ. tot Bevordering van de Teken kunst in het Prlncessehof te Leeuwarden. De 24-jarlge ongehuwde sleper B. Bek. wonende ln het Gezellenhuls te Slt- tard, werd op de 410-meter verdieping van Staatsmiln Emma zwaar gewond aan getroffen onder een half omgeslagen steenwagen, die met de zijkant tegen de betonwand lag. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Heerlen overge bracht, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. Met een concert in Bournemouth, heeft het Concertgebouw-orkest zlln tour- née door Engeland besloten. Vandaag keert het orkest in Amsterdam terug. Te Amsterdam Is pen oprichtings vergadering gehouden van de Vereniging tot vernieuwing der opvattingen omtrent misdaad en straf (V O.M.S.) onder voor- zlttei schap van mr A. Stempels. Tijdens de opvoering van een Ach terhoeks openluchtspel „Het gluulend peerd" (Het gloeiende paard) in 't dorp Terborg ter gélegenheld van de Terborgse Middenstandstentoonstelling, ls een ge deelte van de tribune ingestort. Een zevental personen werd gelukkig niet ernstig gewond en de ruim 200Ö toeschouwers konden na een korte on derbreking het verdere verloop van het spel bijwonen. Op het eiland Schiermonnikoog ls een hert waargenomen, een volwassen exemplaar, dat zich er kennelijk niet zeer thuis gevoelt. Hoe het dier op het eiland verzeild ls geraakt, ls niet bekend. Herten heeft men er nog nooit ontmoet! Gistermiddag zijn ln Rotterdam de Britse torpedoboten CC 104, MTB 5730 en MTB 524 gearriveerd. De oorlogsbodems, die tot Vrijdag a.s. te Rotterdam zullen verblijven, hebben ligplaats genomen, ln de Parkhaven. BUITENLAND. In Cyprus zijn voor het eerst sinds 1946 gemeenteraadsverkiezingen gehou den, die ln een overwinning voor de rechtse partijen die ln totaal 13.000 stemmen behaalden zijn geëindigd; op de linkse partijen zijn 11.000 stemmen uitgebracht. Opgeschrikt door de ln de laatste tijd voor ae rechter gebrachte gevallen van kindermishandeling eist het Britse publiek thans maatregelen tegen deze er gerlijke misstanden, waarover de be schaafde burgers zich schamen. Een hef tige verontwaardiging ls gewekt door ge publiceerde verhalen over Jonge Jongens en meisjes, die Jarenlang ln kamers wer den opgesloten gehouden, die mishandeld werden met gloeiende poken, uitgehon gerd of totaal door hun ouders ver waarloosd. Aan ae minister van binnenlandse za ken ls verzocht de maximumstraf voor dergelijke „Belsen-mlsdaden" te verho gen. De minister antwoordde, dat de be staande bepalingen wel toereikend waren, doch dat de magistraten van de strafmo gelijkheden te weinig gebruik maakten. De employó's van de Parfjse effecten, beurs, die drie weken gestaakt hebben, hebben besloten het werk te hervatten. De effectenmakelaars hebben hun eisen, een onmiddellijke loonsverhoging van 13 procent, na korte tijd gevolgd door een verhoging van 5 procent, Ingewilligd, nadat de regering had toegezegd de kos ten te dekken. Zo scherp als nimmer te voren heeft de Tsjechoslowaakse minister van voor lichting, Kopecky, de R.K. blsschopoen beschuldigd van deloyaliteit en van "po gingen om „schadeberokkenende politieke activiteit" te organiseren. Georges Bldault, de voormalige Franse minister van bultelandse zaken, is gekozen tot voorzitter van de MRP,. met 150 afgevaardigden de tweede party ln het Franse parlement. Twee Tsjechoslowaakse militaire vliegtuigen zijn Woensdagnacht tijdens een onweersbul bij de Moravische grens tegen elkaar gevlogen. De bemanningen van belde toestellen 14 man ln totaal kwamen om het leven. Een vrouw, die van haar man scheidde en met een koopman uit Hameln ln het huwelijk trad. moest het enige tijd later gedogen door haar eerste echtge noot te worden aangesproken als.... schoonmama De eerste echtgenoot huwde name!tik de dochter van de koopman uit Hameln. Naar verluidt de ergste brand ln de geschiedenis van Calcutta heeft 'n groot gedeelte van Calcutta's handelscentrum op de oever van de Hoogly verwoest. De schade wordt on 30 mlllioen ropljen ge schat. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor, Een tweemotorlge bommenwerper van de RAF, ls op een oefenvlucht. by Donauwerth ln Beleren neergestort Twee Engelse piloten kwamen om het leven. Voortaan zal in Polen de Russische taal ln alle scholen voor kinderen van ongeveer 10 Jaar en ouder verplicht zijn. Het algemeen Belgisch Vakverbond, te Brussel ln buitengewoon congres bij eengekomen, heeft besloten het wereld vakverbond te verlaten, Het besluit werd met 642.122 tegen 78.182 stemmen, bij 29.668 onthoudingen, genomen. Door het Roemeense ministerie, be last met de behandeling van godsdien. stlge aangelegenheden, ls bepaald dat 140 geestelijken en leden van het admini stratieve personeel van de R.K. kerk ln Roemenië, wo. 2 bisschoppen, niet langer door de staat zullen worden bezoldigd. Van officiële zijde ls verklaard, dat déze stap werd genomen op grond van de „ondemocratische" houding van de be trokkenen. Do 30.000 ambtenaren in Grieken, land die een week hebben gestaakt, zul len heden het werk hervatten. De rege ring heeft een deel van hun eisen tot verhoging der salarissen Ingewilligd, Emanuel kardinaal Suhard, aarts bisschop van Pariis, ls gisteravond in zün palels ln de leeftijd van 75 jaar over leden. De Syrische regering heeft een be sluit uitgevaardigd, waarbij alle politieke partijen ln Syrië, in afwachting van de afkondiging van een nieuwe grondwet, worden ontbonden. Het bezoeken van de Fröbelscholen zal verplicht worden gesteld, opdat de opvoeding tot het communisme ln de eerste Jaren kar) beginnen, aldus heeft de Tsjechoslowaakse minister van onder wijs verklaard, De kiezers van de ln de nabijheid van Brunswijk gelegen stad Wolfsbrug de bakermat van de Duitse „volkswagen" blijven het op uiterst rechts houden Nadat de „Duitse rechtse partij" wegens haar nationalistisch karakter door het Britse militaire bestuur werd verboden, is een nieuwe ...Duitse partij", opgericht, wier candidaten in vele gevallen dezelfde zijn als van de voormalige „Duitse rechtse partij". Bij de verkiezingen voor de gemeen teraad wist de „Duitse partij" meer dan 50 van de uitgebrachte stemmen te be halen. ziekgezelschap ,De Post" en de Leidse Bond van Harmonie en Fanfare-korp. sen. („De Post" vorgde ook al voor een enveloppe met inhoud) de heer P J. Boom, voorzitter van het Jubileumfonds van T en Dmede namens ,Nut en Vermaak", de heer A. J. v. d. Born, die namens' de feestcommissie het bestuur met een enveloppe met Inhoud verraste, de di rectieleden, de heren H H, Tieleman en A. H. Dros en voorts afgevaardigden van verschillende zusterverenigingen en veie anderen, o w de mede-oprichters van de kapel, de heren F. Schoijz en J. Fillppo. Een ogenblik moest deze re ceptie worden onderbroken voor een muzikale hulde, welke het Leids Politie Muziekgezelschap het jubilerende be stuur kwam brengen, na afloop waar van de heer Dragt de gelukwensen aan bood. DE FEESTAVOND. In aansluiting op deze receptie vond ln de avonduren in de geheel bezette Stadsgehoorzaal een feestelijk samen zijn plaats, dat mede werd bijgewoond door de president-commissaris van T. en D., de heer Hennes, de directie, be stuursleden van de 3 Octobervereniging en afgevaardigden der zusterverenigin gen. Nadat de avond met een pittige mars, gespeeld door het jubilerende korps, was geopend, sprak de voorzitter, de heer H. Cornet, een kort woord, waar in hij in het bijzonder dank bracht aan de beschermheren van de kapel, de he ren H. H. Tieleman en A. H. Dros, die het mede hadden mogelijk gemaakt.dat de leden thans over zulke prachtige uniformen beschikken. Ook het dames comité werd in deze hulde betrokken, terwijl ten slotte de directeur, de heer W. J. Smolders, werd gehuldigd voor zijn kundige leiding. Hem werd een en veloppe met inhoud en aan zijn echtge note bloemen overhandigd. De heer H. H. Tieleman, die hierna namens de directie het woord voerde, huldigde de kapel voor haar in de af gelopen 40 jaar geleverde prestaties. Spr. bracht ook hulde aan de oprich ters voor hun initiatief en aan de diri genten, die het gezelschap tot zulk een hoog muzikaal peil hebben weten op te werken, waarvan de vele op concoursen behaalde prijzen getuige. De huidige di recteur, de heer Smolders, werd meteen krans gehuldigd. Als jubileumgeschenk bood spr. namens de directie 6 clarinet- ten, een trombone, en piston en een trompet aan. Niet weinig verrast door deze kostbare aanwinsten dankte voor zitter Cornet voor deze geschenken. In twee ouvertures en de bekende Kel- zerwals van Joh. Strauss gaf de kapel blijk van haar gevorderde prestaties, terwijl een mars van Hermann Starke dit muzikale gedeelte afsloot. Na de pauze zorgde een variété-ge zelschap o.l.v. Kees Manders voor een gevarieerd programma, dat ln een vlot tempo verscheidene goede nummers bracht. Het succes was groot! Een geanimeerd bal oJ.v. de heer J. Alphenaar en met medewerking van het dansorkest „The Jobelo's" vormde het slot van deze zeer geslaagde jubileum viering. T, en D. kan tevreden zijn! Het probleem der grote stadsjeugd ZIJ MIST EEN GEESTELIJK FUNDAMENT. De afdeling Leiden van de vereniging van Christelijke ondenvijzers en onder wij asressen in Nederland hield Zater dagmiddag in Liberty een vergadering. De middag werd geopend met het zin gen van Psalm 95 vers 1 en 4, waarna de voorzitter, dr H. Schilp, een gedeel te uit Openbaringen 21 voorlas. Na het huishoudelijk gedeelte, sprak de heer A. v. d. Baan over „De stadsjeugd". Spr. vroeg zich allereerst af, aan welke jeugd gedacht moet worden, als men het over de stadsjeugd heeft. In het bijzonder gaan dan de gedachten uit naai- de opgeschoten jongens en meis jes, die men op Zaterdag en Zondag over Stationsweg en Breestraat kan zien slenteren: de asfalt-jeugd, zoals men dat tegenwoordig noemt. Bij deze jeugd vindt men dezelfde geestelijke gesteldheid terug, die we ook bij andere jongeren terug vinden, alleen in gro vere vorm. Vervolgens zette de heer v. d. Baan uiteen, hoe deze massa-jeugd langzaam aan is gegroeid. Omstreeks 1800 was het stadsleven nog geschoeid op dorpse leest, o.a. blijkt dit duidelilk uit het gezinsleven. Het gezin was ln die tyd een productieve eenheid: samen werkte men aan het weefgetouw, dat in het voorhuis stond. De band tussen de gezinsleden was zeer hecht. Toen be gon echter het industrialisatie-proces, hetgeen gepaard ging met urbanisatie. De rust en gelijkmatigheid verdwenen en maakten plaats voor onrust en be weeglijkheid. Op velerlei gebied drong een vervlakking door en ontstond er een eenheidsmens, die overal of mis schien Juist nergens thuis is. Ook ln het gezin zien we de vervlakking op treden: vader en moeder zijn weinig thuis, want beide moeten werken om de verdiensten enigszins in overeenstem ming te brengen met de kosten voor het levensonderhoud. De kinderen moe ten zichzelf maar vermaken. Deze ont binding van het gezinsleven had tot ge volg dat de ouders practisch nooit tijd hebben, eens rustig met de kinderen te praten, vandaar ook dat de kinderen hun moedertaal niet goed meer kun nen spreken en heel weinig kennis heb ben van spreekwoorden en zegswijzen. De algehele vervlakking wordt ook nog in de hand gewerkt doordat het kind heel weinig in contact komt met de natuur. Allerlei problemen werpen zich voor hem op, zonder dat hij er een op lossing voor weet. Vragen blijven onbe antwoord. want vader en moeder heb ben geen tijd of ze weten er zelf niets vanaf. Het gevolg is dat het kind op houdt met vragen en de problemen over zich heen laat gaan. Komen de kinderen van school af en gaan ze „het leven in", dan wordt het al niet veel beter. Het werk is eentonig en men hoeft er niet bij te denken - Red.), Zo raakt de mens alle be langstelling voor problemen kwijt. Na tuurlijk vindt dit zijn terugslag in de vrije-tijdsbesteding. Men zoekt sensa tie en die wordt gevonden in bioscoop en beeldroman. Tot slot besprak de heer v. d. Baan de vraag hoe hier geholpen kan wor den. Het onderwijs heeft daarin een grote taak. Allereerst moeten de kin deren in contact worden gebracht met de natuur. Verder moet de school min der passieve kennis geven; de kinderen moeten liever een beperkt terrein goed leren kennen, zodat ze er belangstelling voor krijgen, dan dat ze een groot ter rein slechts oppervlakkig leren bezisn. Daar kunnen we het echter niet bij laten, aldus spr. Uiteindelijk spruit deze gehele vervlakking, het nihilisme en defaitisme voort uit het feit dat de jeugd geen vast geestelijk fundament meer heeft en dat God en Zijn getwj voor deze jeugd geen werkelijkhe.d meer zijn. Wij .aldus spr., weten echter van Jezus Christus en het is onze taak de jeugd be wijzen op Hem. die ook hun verscheurde leven weer wil helen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2