Westelijke ministers doen te Parijs voorstellen WEERBERICHT De ontwikkeling in Duitsland Minister Mansliolt bespreekt huidige landbouwpolitiek (58ste Jaargang MAANDAG 30 MEI 1949 00 No. 26704 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 67055 Heden antwoord van Wysjinsky Zoals verwacht kon worden Is de con ferentie aer ministers Zaterdag in een nieuw stadium getreden doordat de Westelijke vertegenwoordigers hun sug gesties, reeds gedurende de afgelopen dagen gedaan, in de vorm van een con creet voorstel hebben gepresenteerd. Dit wil niet zeggen, dat men nu ook in bet stadium is gekomen, waarin de discussies een beter uitzicht op resul taat hebben verkregen. Wysjinsky's eerste waardering zijn oordeel zal hij pas na zorgvuldige bestudering van het document geven was negatief. Het leek hem een weinig bruikbaar siuk om als basis voor vierzijdige sa menwerking te kunnen dienen. Het voorstel, dat door Bevin namens de drie delegaties werd gedaan heeft generlei verrassend element in zich, een omstandigheid, waarop Acheson zelve in de zitting van Zaterdag de aandacht vestigde. Het is de concrete formule ring van alle eisen, die door de Weste lijke mogendheden zijn gesteld sedert zij in Duitsland hun eigen weg- gingen, de weg van economisch herstel en po litieke zelfstandigheid van het onder hun toezicht staande gebied. In de af gelopen dagen heeft Wysjinsky deze eisen vele malen horen herhalen zon der er zich nochtans toe te laten ver- lelden vroegtijdig te laten blijken op welke punten hij eventueel tot toege ven aan het westelijk inzicht geneigd zou zijn. De voorstellen schijnen na de eerste afpaling der standpunten van belde pirtijen, naar de heersende opvatting, weinig reële kansen te hebben. Zij heb- ten de indruk gemaakt er voornamelijk op gericht te zijn de Russische verte genwoordiger niet langer een excuus te verschaffen om over de van hem ge vraagde concessies het stilzwijgen te bewaren. Daarnaast tonen zij, naar wordt opgemerkt, aan hoezeer de Westelijken er van overtuigd zijn, dat een nieuw compromis, dat de grond oorzaken der tweedracht laat voortbe staan, onaanvaardbaar is. Wat de voorstellen zelve betreft: zij hebben nauwkeurig de lijn gevolgd, die feitelijk reeds sedert vele maanden was uitge stippeld. Ter regeling van de verhouding tus sen de bezetting en de Duitse regering wordt voorgesteld een bezettingsstatuut op te stellen van een karakter als het thans in WestcDuitsland aangekondigde. Op economisch gebied omvatten de eken uiteraard stopzetting der herstel- leveringen uit de lopende productie en teruggave der in Sovjeteigendom over genomen grootbedrijven aan Duitsers. Uitzonderingen op dit laatste zouden evenwel met vierzijdige goedkeuring mogelijk blijven. Ook Acheson's els van stopzetting der herstelbetalingen is gematigd: de leve ring van industriële uitrusting als her- stelgoed blijft mogelijk- Wat ten slotte een eventueel herstel van de geallieer de contróleraad aangaat, wil het Westen met het vetorecht breken. In zoverre, dat men het gebruik er van tot uitzon derlijke gevallen wil beperken. Na hetgeen door de Russische verte genwoordigers officieel en in de propa ganda over het Westelijk bezettingssta tuut, de grondwet van Bonn. de federa tieve Weststaat en het vetorecht is ge zegd, lijkt er weinig kans te bestaan op overeenstemming op basis van deze ge fileerde voorstellen. Bevin heeft bij het indienen van het voorstel gezegd, dat het Westen niet meer kon denken aan terugkeer tot de t-asis van de overeenkomst van Pots dam. Het was niet mogelijk een rege ling te ontwerpen, die de ontwikkeling van vier jaren over het hoofd zou zien. Kennelijk doelde Bevin hier op de ont wikkeling in West-Duitsland in de laatste anderhalf jaar. Bovendien kon ook de wens van de Duitsers naar een Eisen regering niet voorbij worden ge- rier. De Duitsers moest ten slotte ook vordtn toegestaan hun plaats, econo misch en politiek in de gemeenschap van de naties weer in te nemen, zy het met deze reserve, dat de samenwerking met andere landen zich ln het belang van ce veiligheid niet tot militair ter rein zou mogen gaan uitstrekken. Alvorens Wysjinsky zijn negatief vooncpig oordeel gaf had hfj driemaal herhaald, dat „al hetgeen thans wordt voorgesteld reeds in December 1947 coor Molotof als uitgangspunt is ge nomen". Dit voorstel was volgens V/ysjinsky dan ook „een bekentenis van gemaakte fouten en een poging om deze goed te maken". Hij voegde er aan Ive, dat „deze poging beter laat kwam <hn nooit". Dit sloot evenwel geen MINISTER STIKKER NAAR PARIJS. Met ligt in het voornemen van de mi- Bister van Buitenlandse Zaken, mr D. u Stikker, zich in het midden van de T°'gende week naar Parijs te beseven cm o'aar besprekineen van de OEEC 'Organisation European Economie Coö- Djration) bij te wonen. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR, De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Koude nvcht met zwakke wind en in de vroege f9h'.enj op enkele plaatsen tijdelijk Pevel of mist. Morgen overdag meest Zuid-Westelijke wind met onge- T*sr dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 31 MEI. Zon op: 4.27 uur; onder: 20.48 uur. Maan op: 6.53 uur; onder: 0.05 uur D (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 5.19 en 17.47 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's, waardering van de voorstellen in. De Russische minister vreesde voorts, dat hij door het gezamenlijk voorstel van de Westerse collega's voor een voldon gen feit was geplaatst. Dit laatste werd door Bevin ontkend. Dit document was volgens-hem in genendele een fait ac compli, doch het moest dienen als basis waarop vooruitgang zou kunnen wor den gemaakt. In hoeverre dit inder daad het geval zal zijn kan reeds heden blijken, wanneer Wysjinsky, naar ver wacht wordt, zijn antwoord zal geven. Er is evenwel niemand, die verwacht dat de Russische vertegenwoordiger enige neiging zal tonen om tegemoet te komen aan het verlangen van het Westen om een volledige terugkeer van de Sovjetzone uit het volksdemocra- tisch vaarwater te bewerkstelligen. Zo meent men de tweede week der confe rentie met weinig gunstige prespectie- ven tegemoet te gaan. Dit temeer, om dat de strubbelingen op het Berlijnse toneel niet nalaten een onaangename indruk te maken. Er is dan ook reden voor de verwachting dat de ministers het raadzaam zullen achten in een van de volgende zittingen de uitvoering van de „wapenstilstand" in de koude oor log. waartoe te Washington werd be sloten, ter sprake te brengen. Volgens het Duitse nieuwsagentschap Dena heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, te Offenburg, in de Franse zone. een ontmoeting gehad met de Duitse mi nisters-presidenten uit de Franse be zettingszone van Duitsland (Offenburg, in de staat Baden, ligt op een afstand van 30 kilometer ten Zuid-Oosten van Straatsburg, aan de andere zfjde van de Rijn), Te Straatsburg heeft Schu man een rede gehouden ter toelichting van het bekende Franse standpunt. George Zaroebin, Sovjet-ambassadeur in Londen en Russisch plaatsvervanger bij de besprekingen over het Oosten rijkse vredesverdrag, is Zaterdag per vliegtuig uit Londen naar Parijs ge gaan. De K.L.M. heeft Zondag haar dienst op Canada geopend. Als commissaris van de KIM. maakt Z.KJH. Prins Bern hard deze eerste vlucht mee; ook de di recteur van de K.L.M., dr A Plesman, behoort tot de passagiers. H.M. de Ko ningin en de oudste twee prinsesjes hebben Prins Bernhard op Schiphol uitgeleide gedaan. Wij zien hier Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene even voor het vertrek in gesprek met Prins Bernhard en de heer Ples man. DE WESTELIJKE KIESWET GOEDGEKEURD. De militaire gouverneurs der drie Westelijke bezettingszones van Duits land hebben uiteindelUk hun goedkeu ring gehecht aan de kieswet voor West- Du ltsland welke door de grondwetge vende vergadering te Bonn is opgesteld. Zij hebben er slechts enkele wijzigin gen van ondergeschikt belang in aan gebracht. De militaire gouverneurs verklaarden te hopen, dat de premiers zioh met de aangebrachte veranderingen zouden kunnen verenigen en dat zij deze zou den bekrachtigen, de dat-um voor het houden van algemene verkiezingen zou den bepalen en in hun respectieve sta ten aanvullende verordeningen zouden doen uitvaardigen. De voornaamste wijziging ,die de drie Westerse militaire gouverneurs hebben aangebracht, voorziet er in dat alle functies van practisch bestuursbeleid, welke met de verkiezingen verband houden, door de premiers worden uit geoefend en niet door functionarissen, die verantwoording verschuldigd zijn aan de grondwetgevende vergadering te Bonn. DE STAKING TE BERLIJN. De Britse commandant van Berlijn, generaal-majoor Bourne, heeft de di recteur-generaal van de spoorwegen in de Sovjetrussische zone die haar werkzaamheden ook over de Westelijke sector van Berlijn uitstrekken Krei- kemeyer geschreven, dat het zijn plicht is „zo soedig mogelijk" de grieven van HET LIJDEN VAN CHRISTUS WORDT VERFILMD. De vervaardigers van de film „Mon sieur Vincent", die overal een groot suc ces is geweest, ziin thans begonnen met een uiterst delicaat gegeven, n.l een film over het lilden van Christus. De scenario-schril ver Abel Gance heeft 25 jaar lang hieraan gewerkt en de tekst aan verschillende theologen voorgelegd. Besloten is om twee versies te maken één waarin Christus in de film wordt uitgebeeld en één waarin alleen zijn stem wordt gehoord. De namen van de medespelers zullen niet bekend worden ^emaakt De regering van de staat Israël heeft RTT rriMvniGn niet alleen verschillende faciliteiten ge- STAKING BIJ FORD GELINDIGD. geven om in het Heilige Land te Lil de 13.000 in de Westelijke sectoren van Berlijn stakende spoorwegarbeiders weg te nemen. Britse en Amerikaanse luchtbrug vliegtuigen streken opnieuw in Berlijn neer in een tempo van meer dan 30 toestellen per uur ondanks de Russische waarschuwing, dat een van de lucht- corridors in verband met Russische manoeuvres onveilig zou zijn. DE STROOMLEVERING AAN WEST-BERLLÏN. De burgemeester van de Russische sector van Berlijn, Friedrioh Ebert, heeft aan het gas- en electriciteitsbe- dryf van zijn sector een brief gezonden, waarin hij verklaart, dat „het gemeente bestuur van Groot-Berlijn niet langer de levering van stroom aan de Weste lijke sectoren op kosten der belasting plichtigen van de Oostelijke sectoren zal kunnen waarborgen". Ebert gelastte de directie van het bedrijf met klem een regeling van de betalingskwestie te eisen. MAX REIMANN OPNIEUW GEARRESTEERD. Max Redmann de West-Duitse com munistische leider, is door Duitse po litie in Paderborn (Noordrijn-West- falen) gearresteerd. Hij moet nog een vonnis van drie maanden gevangenis straf ondergaan wegens verklaringen „welke de bedoeling van het Britse mi litaire bestuur in een kwaad daglicht stelden". De uitvoering van dit vonnis wa,s opgeschort om Reimann de gele genheid te geven deel te nemen aan het werk van de parlementaire raad van Bpnn bij het opstellen van de consti tutie. Reimann had geen toestemming ge kregen om de Britse zone van Berlijn te verlaten voor het houden van een rede op de bijeenkomst van het „Duitse volkscongres". Reimann is overgebraoht naar de De- rendorf-gevangenis te Dusseldorp. Het Volkscongres, dat gisteren te Ber lijn in de Oost-zone met veel vertoon is geopend, besloot eenstemmig een te legram aan het Britse militaire bestuur te zenden waarin om Reimann's onmid dellijke vrijlating wordt gevraagd. B.F.O. zal aan besprekingen deelnemen De voorzitter van de B.F.O., Sultan Hamid II, verklaarde dat verwacht kan worden, dat de B.F.O. aan de Nederlands-Indonesische besprekin gen zal deelnemen. Hij zeide, dat hieromtrent 'n brief van de Commis sie der V.N. is ontvangen. Het secretariaat van het B.F.O. heeft de voorzitter van de Sumatra-confe- rentie, Abdul Malik, verzocht naar Ba tavia te komen, in verband met de be sprekingen, welke morgen tussen de Nederlandse en de republikeinse dele gaties zullen aanvangen. Abdul Malik is lid van de speciale BFO-delegatle, die is samengesteld om eventueel aan de preliminaire besprekingen deel te nemen. Ook o.a. Anak Agung en Djumhana, ae premier van Pasundan zijn uitgeno digd. De laatste dagen hebben leden van de speciale delegatie van de BFO tal van informele contacten gehad met leden van de Unci, leden van de Repu blikeinse en Nederlandse delegaties en met Republikeinse politieke leiders. PRESIDENT SUKAWATI NAAR BATAVIA. President Sukawatl van Oost-Indone- sië heeft zich naar Batavia begeven om afscheid te nemen van dr Beel en om dr Lovink te verwelkomen. ABDUL MALIK OPENDE SUMATRA-CONFERENTIE. „Deze tweede conferentie voor Suma tra is er niet om tweedracht te zaaien in onze Indonesische gelederen. Wij streven niet naar een scheuring tussen ons en onze. broeders. Wy beseffen te goed ,dat een breuk een bron van vele en ernstige' conflicten tussen Indone siërs zou vormen", aldus zeide de voor zitter der tweede conferentie voor Su matra ,de heer Abdul Malik, in de rede waarmede hy deze conferentie Zaterdag te Medan heeft geopend. Hij besloot als volgt: Onze conferentie heeft in de aller- eesrte plaats ten doel ,om in onderling overleg de voor het welzijn van land en volka best mogelijke koers te bepalen, rekening houdend met de kracht van de wind en de gesteldheid der zeeën rond Sumatra". Vooraf had de vergadering enige ogenblikken stilte in acht genomen ter nagedachtenis van generaal Spoor. HET AANTAL SLACHTOFFERS VAN DE GRIEKSE BURGEROORLOG. Volgens door de Griekse generale staf gepubliceerde cijfers zijn in de pe riode van Juni 1946 tot Maart 1949 826 officieren en 10.101 manschappen van de regeringstroepen gesneuveld in de strijd tegen de guerillastrydkrachten. In dezelfde periode verloren de guerilla-strijders 28.992 doden. Dit cij fer is vastgesteld door telling van de gesneuvelden op de slagvelden. Volgens het communiqué zijn 3516 burgers door de guerilla-strijders terechtgesteld. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Donderdag plechtige overdracht ambt H.V.K. Donderdagochtend te 11 uur zal in het Gedong Indonesia Serikat (voormalig Volksraadsgebouw) in tegenwoordigheid van de leden der voorlopige Federale regering de plechtige overdracht geschieden van het ambt van Hoge Vertegen woordiger van de Kroon. De heer Lovink wordt enige uren daarvoor te Batavia verwacht. Dr Beel zal Donderdagavond naar Nederland reizen. Chinees kabinet afgetreden De fungerende Chinese presiden-t, Li tsoeng jen. heeft het ontslag van het kabinet van Ho ying tsjin aanvaard. Hij heeft generaal Tsjoe tsjen, voorma lig voorzitter van de rechtsprekende joean, tot minister-president benoemd. Yoe sen, de voorzitter van de contro lerende Joean, verklaarde aan Reuters correspondent ,dat Tsjang kai sjek bin nen enkele dagen naar Kanton zou komen om zijn functie als hoofd van ae Kwomintang, doch niet van de rege ring, te hernemen. Hij zou de funge rende president Li tsjoeng jen ten volle als zodanig steunen. Politieke waarnemers zien in het feit, dat de Sovjetrussische ambassadeur in China, generaal-majoor Nikolai Ro- schen, uit Kanton is vertrokken om naar Moskou te gaan, de eerste aanwij zing, dat de Sovjets spoedig het com munistisch regiem zullen erkennen, aan gezien het gebruikelijk is gezanten terug te roepen alvorens de erkenning op een ander regiem over te dragen. Te Sjanghai is de toestand volkomen normaal en de radiotelefonlsche dien sten tussen Sjanghai en grote steden in Noord- en Centraal China werden her vat. Ook de spoorlijn SjanghaiNan king functionneert weer normaal. Nederlandse kolonie in Sjanghai veilig De Nederlandse Consul-Generaal te Sjanghai heeft aan het Ministeris van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat, voor zover hem bekend, de Nederlan ders te Sjanghai veilig zijn en Neder landse eigendommen niet zijn bescha digd. Het nieuw ontworpen bezoldigingsbesluit Naar wij vernemen is zeer binnenkort het advies van de Raad van State aan de Kroon te verwachten over het nieuw ontworpen bezoldigingsbesluit voor bur gerlijke rijksambtenaren. Een door paarden - .getrokken caisson bracht de vroeeere minister van defen sie van de V.S.. James Forrestal. naar ziin laatste rustolaats op het Arlington kerkhof. 65.000 burger- en militaire autoriteiten, onder wie president Tru man, waren op het kerkhof aanwezig. men. maar een deel van de kosten hier van voor haar rekening genomen. OPSTAND IN ETHIOPIE? Door radio-Roma zijn berichten om- Gisterochtend hebben, de onderhande lingen tussen de afgevaardigden van Ford en de vakvereniging van arbeiders van het autobedrijf tot een overeen komst geleld welke een einde heeft ge maakt aan de staking van 106.000 ar uitgebroken als gevolg waarvan reeds 300 doden zouden gevallen zijn in he vige gevechten in de nabijheid van de hoofdstad Addis Abeba. Voorts wordt nog gemeld, dat de op standelingen op 18 dezer een sterke af deling regeringstroepen die als escorte voor de kroonprins fungeerde, in een hinderlaag hebben doen lopen. Het leven van de kroonprins bleef gespaard, doordat hij zich niet in de auto bevond, waarin hij gewoonlijk rijdt. Te Londen weet men echter van niets en de Abessijnse gezant ontkende deze berichten. rende 25 dagen heeft stilgelegd,. Deze overeenkomst voorziet in de op richting van een uit drie leden samen gestelde arbitragecommissie, die moet uitmaken, of Ford het recht heef* het arbeidstempo op te voeren als deze zulks nodig acht. De arbeiders van Ford staken sedert 5 Mei jl. uit protest tegen de opvoering van het arbeidstempo. De commissie zal er ook over beslissen, of het jongste ontslag van 35 arbeiders om disciplinaire redenen zal worden in getrokken. De overeenkomst dient door de leden der vakvereniging bekrachtigd te worden. Gericht op zo groot mogelijke productie Als -besluit van de voorjaarsvergade ring van het Drents Landbouw Genoot schap ."heeft Zaterdag in Assen minis ter S.L. Mansholt gesproken over de Landbouwpolitiek, zoals die door de re gering wordt geveerd. Het beleid is ge richt op het verkriigen van een rede lijke bestaansmogelijkheid voor boeren tuinder. De landbouw mag niet apart worden gezien; het landbouwbeleid moet aangepast worden in het natio- naal-economische beleid en er dient voldoende evenwicht in dit beleid te zijn. Daarbij moet rekening worden ge houden met de mogelijkheid, dat de nieuwe maatregelen ook in België en Luxemburg uitvQerbaar zijn. Een an dere belangrijke factor is de zorg voor die maatregelen, opdat de persoonlijke bedrljfsvryheid niet aangetast wordt, wat hierop neerkomt, dat de landbouw een eigen verantwoordelijkheid zal moeten dragen. Het beleid is verder gericht op een zo groot mogelijke productie, waar voor de geijkte middelen (landbouw onderwijs enz.) worden gebruikt. De Nederlandse landbouw kan niet ra tioneel gedreven worden, indien de veestapel niet van behoorlijke om vang is. De veestapel moet dus wor den verminderd, zodat zü in overeen stemming is met de hoeveelheid voer of de hoeveelheid veevoeder moet ver hoogd worden. Gezorgd moet worden dat de productie van eigen grond be langrijk wordt gestimuleerd. Sprekende over de richtprijzen merk te de minister op. dat het voor de toe komst niet nodig is. dat de prijs der varkens op f. 2.05 gehandhaafd büjft De Nederlandse veehoudery mag aan spraak maken op een redelijke beloning van de arbeid en voor een redelijk be staan is het Landbouwegalisatiefonds noodzakelijk. De minister bepleitte voorts de wenselijkheid van Duitslands' herstel op de markt. De leveringsplloht noemde minister Mansholt onherroepe lijk verbonden aan een vaste rundvlees prijs. Spr. bepleitte de wenselijkheid van het minder produceren van boter, waarvoor reeds een stelsel is ontwor pen. evenals voor de heffing per kip. hoewel hij zich daarover niet bijster enthousiast toonde. Tenslotte bepleitte minister Mansholt een goed georganiseerde landbouw. Hij zegde o.a. toe de kwestie der boterprijs- verlaging van 15 cent opnieuw te zul len bekaken. Tevens gaf hij de verze kering, dat straks in de broodmelange rogge zal worden opgenomen. ONRUST IN BOLIVIA. 15 Ingenieurs vermoord. De Boliviaanse regering heeft Vryclag j.l. een aan'al politici, leger-offlcle-en en arbeidersleiders onder wie de secretaris van de federatie van mijn werkers, senator Juan Lechin doen arresteren, waarna de arrestanten, die er van werden beschuldigd te hebben samengezworen om een algemene sta king in Bolivia uit te roepen, hetgeen de eerste stap in de richting van een burgeroorlog zou moeten zijn, naar Chili werden gedeporteerd. Toen de mijnwerkers, werkzaam in de tinmijnen in het afgelegen Catavi-ge- bled, het nieuws van deze deportaties vernamen, zetten zij 15 Ingenieurs onder wie zeven Amerikanen als gijzelaars gevangen, verklarend, dat zij hen niet in vrijheid zouden stellen, voor en aleer aan Lechin zou zijn toege staan naar Bolivia terug te keren. La ter werd medegedeeld, dat de 15 gijze laars door de mijnwerkers zijn ver moord. De regering heeft troepen ge zonden. BU botsingen zouden een 150 doden zijn gevallen. Prins Bernhard vloog naar Montreal KONINGIN ZEI: „IK GA OOK MEE!" „Ik ga ook mee", zeide H.M. de Koningin schertsend by het ver trek van de KLM-Constellation „Ba tavia", die gistermiddag startte voor de openingsvlucht van de nieuwe lijn AmsterdamCuracao via Montreal en Havanna. En zy stapte enkele mi nuten voor het vertrek met de Prin sesjes Beatrix en Irene naast de Prins die deze vlucht meemaakt, het vliegtuig in. Toen de piloot, Ph. A. van Rees. chef vlieger Noord van de Atlantische dienst, de motoren echter aansloeg en de ster ke luchtstroom alle aanwezigen op het platform naar hun hoeden resp. hun haren deed grijpen, stonden de Konin gin en haar beide dochters reeds weer op de begane grond en zagen de Con stellation klokslag 5 uur naax de start baan taxiën. De Canadese ambassadeur A. Dupuy en de burgemeester van Amsterdam, mr Arn. d'Allly, bevonden zich onder dis talrijke autoriteiten, die het gezel schap, o.w. de secretaris van de prins, de heer W. Thomassen, de adjudant van de Prins, majoor C. C. Geertsema, kapitein-vlieger Sonderman, de direc teur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst, de heer W. F. Backer en de di recteur Stichting Landverhuizing Ne derland ,de heer A. A, Hartland, uitge leide deden. De „Batavia" yervoert tevens 'n persoon lijk schrijven van de burgemeester van Amsterdam aan zijn ambtgenoten in Havanna en Montreal en voor de laat ste tevens een kristallen bokaal, waar op de woorden geschilderd zijn: „Held haftig, vastberaden, barmhartig", de Amsterdamse wapenspreuk .die Konin gin Wilhelmina bij haar regeringsju bileum aan de hoofdstad heeft toege kend. De Prins zal niet naar Curacao door vliegen doch korte tijd in Montreal vertoeven. Op 2 Juni a.s. wordt de „Ba tavia" reeds met Prins Bernhard op Schiphol terug verwacht. Prinsesjes dansten voor „Pro Juventute" EEN CHARMANTE EN ARTISTIEKE VOORSTELLING. De Sohouwburgzaal van Grand Thea tre Gooiland in Hilversum had Zater dagmiddag wel enige malen groter kun nen zijn om aan het aantal aanvragen te voldoen van hen, die de kindermid dag wensten bij te wonen, waarin de leerlingen van de danseres Gabriëlle Destree een uitvoering gaven ten bate van de vereniging „Pro Juventute Gooiland". Onder de leerlingen bevon den zich de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet, terwijl H.M. Koningin Julia na de voorstelling bijwoonde. Het was een charmant en artistiek welverzorgd program, dat werd uitgevoerd. Het begaafde dansen van de jeugdige leerlingen, bracht de toeschouwers telkenmale tot luid en enthousiast applaus en menigmaal zelfs tot open doekjes. Die vielen ook ten deel aan twee der jonge danseresjes, n.l. Ma rietta van de Berg cn Roswitha van de Bos, achter welke namen de Prin sesjes Beatrix en Irene schuil gingen voor zover van schuilgaan spraite kon ztfn. Beatrix boekte vooral succes in enkele komische creaties, Irene meer als het verlegen, lieftallige meisje. De uitvoering was zoals de voor zitter van „Pro Juventute" het uit drukte een daad van onoc-zoig^e, bevoorrechte kinaeren, voor de mfader bevoorrechte jeugd, die verzoig;ng ür.n- gend nodig heelt. Het werd een voor stelling met groot succes, ook financi eel. Er waren voor ae Uitvoerenaen vc.e bloemen. H.M. de Koningin ondernieid zle'n na afloop geruime tijd mei uajuel.e ui tree en de andere leaen van net ge zelschap. Daarna keeide ZO met „e Prinsesjes naar het paleis bWaiay* i„- j rug. VERGADERING NEDERL. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Onder leiding van de heer H. van Poiig'.-est uit Leiderdorp zeue oe Ver. tot bescherming van d.eitn haar jaarvergadering te Maastricht voort met de bespreking van een aantal al- delingsvoorstellen. Hierbij werd o.a. ge klaagd over misstanden bij de behan deling van dieren, o.a. bij de levering van binnenlands vee voor het Bedrijfs- schap voor vee en vlees, doordat tijdens het transport het drinken en voederen der dieren nogal eens te wensen over laat. Door een gelukkige samenwerking met Rijks- en Gemeentepolitie wordt het toezicht op deze veetransporten steeds strenger, doch het hoofdbestuur Is bereid om ln deze richting nog meer aandrang uit te oefenen. Als plaats voor de algemene verga dering van het volgende jaar werd Haarlem aangewezen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1