Het botert nog niet ter Parijse conferentie Pemuda's zien in onrusisioken hun broodwinning Vliegtuigen met atoomenergie binnen 10 jaar Zal techniek tot de „vernietiging" voeren? Rapporten der Unci over Djokja Op vele punten reeds overeenstemming EE R B E RICHT 58ste Jaargang VRIJDAG 27 MEI 1949 00 No. 26702 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 „Hel en Paradijs" Bij het beraad van de vier ministers m Buitenlandse Zaken op Woensdag middag, dat bijna 4 uren duurde, zijn gêen nieuwe voorstellen gedaan met betrekking tot het eerste punt der jeenda: maatregelen tot herstel van Jje Duise eenheid. Veeleer deed de uit eenzetting van Dean Acheson, die het crootste gedeelte van de middag vul- lt herinneren aan een vruchteloze discussie, die eind 1947 in Londen werd 6-evcerd. Ook nu drong de Amerikaan se vertegenwoordiger regelrecht door tot wat hier wordt beschouwd als de iern van alle moeilijkheden: de eco nomische politiek door de Sovjet-bezet- ting in haar gebied gevoerd. De Wes- •jlijke mogendheden waren aldus de itrekking van Aohesons betoog niet bereid op de Russische eenheidsvoor- sielien in te gaan, zolang zij vrezen E-oesten, dat de Sovjet-zone door de Russische herstelaanspraken 'n duur- ame verliespost op de Duitse balans bu blijven vormen. Acheson gaf een uitvoerig overzicht van de wijze waarop West-Duitsland „ten koste van vele millioenen dol lars" op de been is gebracht, terwijl de Westerse mogendheden zonder vol ledige gegevens zijn gelaten omtrent de economische toestand in de Sov jet-zone. Wat men er van wist, wees uit, dat een-derde van de totale pro ductie-capaciteit der zone in handen is van Sovjetmaatschappijen, die in sommige basis-industrieën zelfs ne gentig tot honderd procent van de capaciteit opslokten. Met deze opmerkingen van Acheson fis de conferentie metéen terug bij cud zeer, dat in het verleden een over- eenkomst oiimogelijk heeft gemaakt. Over kwesties als deze moest vol- .-es Acheson worden beslist vooraleer êr sprake kon zijn van de instelling on een Duitse staatsraad. De Russi sche herstelpolitiek werd door Acheson cpaieuw de grondoorzaak genoemd van geschillen, die de ontwikkeling in ii richting van de Duitse eenheid in weg staan. In dit verband heeft Meson woorden gebruikt, die de Duit se economen na hun langdurig verzet tegen herstelbetalingen als muziek in de oren moeten heboen geklonken. Wat Duitsland nodig had voor het onder houd van zijn 66 miliioen mensen, voor het herstel van zijn exportpro- cuctie en voor het herstel van de oor logsschade, stelde zodanige eisen aan cja productie-ca/paciteit, dat er geen surplus beschikbaar was, waaruit voor hjrstelaanspraken geput zou kunnen ïorden. Niets kon verder van de Duit- melk worden afgeroomd zonder suaae te berokkenen aan hetgeen in West-Duitsland tot dusverre bereikt vas. Acheson heeft met deze opmer kingen te kennen gegeven, dat de Westelijke mogendheden in dit opeidht ïin Wysjinsky concrete inlichtingen en verzekeringen wensen, vooraleer zij het tijd achten nader in te gaan op zijn ïwrstellen. Schuman en Bevin, die zich tot korte ipeeehes beperkten, onderstreepten het Jöudpunt, dat de economisohe geschil len de wortel van de moeilijkheden Tonnen; volgens Bevin moest de eco- reenische constellatie van Duitsland na de Duitsers zelve worden overge zien; zij was geen zaak van de ge il lieerden, zolang dezen de nodige vei- Meiasmaatregelen handhaafden, ffysjinskl zeide, dat de uiteenzettin gen van zijn Westerse collega's bü hem de vrees hadden doen opkomen, dat de Westel. mogendheden Duits land wensten te controleren zonder de Sovjet-Unie en dat zij zeker geen controle met de Sovjet-Unie wensten. rAls dit waar is," zo zeide Wysjinsky, „waarvoor zijn wü dan hier, want het is dan vergeefs om over Duitslands eenheid te spreken." Ook gisteren hebben de ministers "eer geconfereerd, doch resultaat werd ":!et verkregen. Bevin en Acheson confereerden 's morgens een uur. Tevoren had Be vin een bijeenkomst gehad met zijn delegatie. Er heerst in toenemende mate de indruk, dat een viermogendheden- verdrag over de hervatting van de handel tussen Oost en West wellicht het meeste zal zijn, dat tijdens de huidige besprekingen bereikt zal worden. De (republikeinse) adviseur van de ^nerikaanse delegatie, John Poster Dulles, die als deskundige op het ge- ted der buitenlandse politiek deel uit- Eiakt van de vertegenwoordiging der Verenigde Staten, heeft na afloop van zitting verklaard ►Ons werd een beeld gegeven van paradijs in het Oosten en de hel, - de situatie in het Westen is. Er is 1 dit verband op gewezen, dat een ?oo; aantal Duitsers aan de hel de bzieur schijnt te geven, boven het ?aradys Wysjinsky beweerde n.l., dat cijfers, door z(jn Amerikaanse collega wa tt verstrekt over het herstel in West- «ötsland, geen waarachtig bééld van de situatie gaven. Wysjinski haalde fei ten en cijfers aan, waaruit volgens hem bleek dat de kosten van levens onderhoud in West-Duitsland waren gestegen, terwijl ook de werkloosheid zou zijn toegenomen. Daarop trok hij een vergelijking met de toestand in de Snvjet-Unie en hij maakte melding van de weldaden, die de bewoners van de Sov je truss ische zone waren bewezen in de vorm van leveringen van grond stoffen en afgewerkte producten door de Sovjet-Unie aan Oost-Duitsland. Aoheson sprak de hoop uit dat de Sov jet-minister nog nadere mededelingen Wysjinsky antwoordde hierop, dat men geen geloof moest hechten aan de van dergelijke personen afkomstige verhalen. Hij zeide gemakkelijk verha len te kunnen produceren afkomstig van Duitsers uit West-Duitsland, die naar de Oostelijke zone waren vertrok ken en die ongunstig waren voor de drie Westelijke bezettingszones. BENELUX WORDT INGELICHT. Het Franse departement van Buiten landse Zaken heeft ingestemd met een verzoek van België, Nederland en Lu xemburg om 'op de hoogte te worden gehouden van de gang van zaken ter conferentie. Het Franse departement zal dagelijks aan de ambassadeurs van de Beneluxlanden te. Parijs rapport verstrekken. DE DUITSE DELEGATIE. De Duitse adviserende commissie, die naar Parijs zal gaan om te anbwoor- De conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken is in het Palais Rose te Parijs in een eerste zitting, die bijna twee en een half uur duurde, bij een geweest. Persfotografen en filmoperateurs beheersten de eerste ogenblikken der bijeenkomst. zo a vallen doen over onderwerpen zo als herstelbetalingen en de werking van Sovjetrussische trustmaatsohappijen in de Oostelijke zone. De levendige gedachtenwisselingen, die aan het einde der zitting plaats vonden, droegen over het algemeen een opgewekt karakter. Bevin sprak de hoop uit, dat Wys jinsky in de gelegenheid zou zijn ken nis te kunnen maken met enige van de vluchtelingen uit de Oostelijke zone, die nog steeds in een onverminderde stroom West-Duitsland blijven binnen stromen. Hy voegde hieraan toe dat deze uit gewekenen mogelijk door 't aanschou wen van de „opmerkelijke, in de Oos telijke zone gemaakte vorderingen", zouden kunen worden overreed naar Oost-Duitsland terug te keren. Maan delijks zijn er pl.m. 45.000 vluchtelin gen! den op mogelijke vragen van de vier ministers van Buitenlandse Zaken c-ver Duitsland, zal uit elf afgevaardigden bestaan in plaats van uit acht, zoals eerst was besloten. De delegatie zal samengesteld wor den uit zeven vertegenwoordigers van de parlementaire raad te Bonn, die de verschillende politieke fracties van deze vergadering vertegenwoordigen en uit vier eerste-ministers. Ofschoon de plaatsvervangers der ministers voor 1 Juni hun rapport in zake Oostenrijk moeten opstellen, is de Russische vertegenwoordiger in dit college nog niet in Parijs gearriveerd. Wysjinsky deelde mede, dat hij Zater dag of Zondag zal aankomen, zodat deze commissie onder tijdnood zal moe ten werken. Dr Plesman's visie De commissie der Ver. N. voor Indo nesië heeft de tekst van drie rapporten vrijgegeven, welke zijn goedgekeurd door de eerste subcommissie (commissie voor de terugkeer van de Republikeinse rege ring naar Djokja. Zij betreffen: 1) politieke veiligheid; 2) technische diensten; 3) financiële en economische vraagstukken. Aan het rapport over de politieke vei ligheid ontlenen wij: de datum van overdracht van het gezag aan de Republikeinse regering hangt af van de tijdsduur nodig voor a) evacuatie der burgers; b) evacuatie der Neder landse troepen, die daarna zal plaats hebben. De leden der sub-commissie hopen, dat de terugkeer van de Re publikeinse regering zal kunnen plaats vinden omstreeks midden-Juni. Overeenkomst is voorts bereikt over de volgende punten: 1) beide partijen zullen aan alle gewapende strijd krachten in de residentie Djokja (po litie en strijdgroepen) de order uit vaardigen "om alle wapencontacten te vermijden en elke vorm van sabotage vernieling en subversieve activiteit te staken; 2) op een later te bepalen da tum en na uitvaardiging van de hier bovengenoemde order zal de wapen stilstand formeel worden afgekondigd. 3) Wanneer de datum en het tijdstip waarop de evacuatie van de plaatsen en posten in de residentie door de Neder landse troepen zal plaats hebben, is vastgesteld, zal de Nederlandse delega tie de Republikeinse autoriteiten hier van in kennis stellen 48 u., voordat die evacuatie zal worden uitgevoerd ten einde de Republikeinen in staat te stel len de residentie snel te bezetten. De militaire waarnemers van de Unci zul len hun medewerking verlenen teneinde incidenten te voorkomen. Over enkele jaren passagiers straalvliegtuigen „Het moderne vliegtuig vliegt met een snelheid van 400 km'per uur. We gaan naar de dubbele snelheid daarvan. Over 6, 7, misschien 5 jaar vliegen we met snelheden van 800 km per uur. Dai betekent een veel sneller^ ver plaatsing. door vliegtuigen met straal- voortstuwing. Het betekent waarschijn lijk ook een stap vooruit in de lucht vaart," aldus dr A. Plesman, president directeur van de K.L.M., op een ver gadering van het Dep. 's-Gravenhage van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. IEDERE AFSTAND ZONDER TUSSENLANDING? „Na die periode van de verkeersvlieg tuigen met straalvoortstuwing komen we in het tijdperk van de vliegma chines, die voortbewogen worden door motoren die haar kracht ontlenen aan de atoomenergie. Het schijnt n.l., dat men de atoomenergie heeft kun nen aanwenden voor de voortbewe ging van vliegtuigen. Ik heb berich ten, dat het lichaam, dat belast is met de „research" op het gebied der atoomenergie belangrijk op zijn pro" gramma vooruit schijnt te zijn. Het schijnt verder, dat vliegen met toe stellen, voortbewogen door middel van atoomenergie binnen 8 of 10 jaar mogelijk is. Dat betekent, dat iedere afstand zonder tussenlanding kan worden afgelegd. OPNIEUW ENIGE REGEN. Bilt verwacht tot morgenavond: ^Overwegend zwaar bewolkt met op de ^este plaatsen enige regen. Matige tot cachtige wind tussen Zuid en West. r^oudend vrij koud voor de tijd van jaar, 'Opgemaakt te 10 uur). 28 MEI. op: 4.30 uur: onder: 20.45 uur. GEM)11 op: 417 uur' onder: 2206 uur Hoogwater te Katwijk te 3.28 en •M7 uur. nummer bestaat uit acht pagina's. AANGENAME OF ONAANGE NAME GEVOLGEN. Het betekent ock, dat we naar twee tijdperken toegaan, waarin het er al leen om zal gaan, of *e aangename of onaangename gevolgen van de ont wikkeling der luchtvaart zullen mee maken."0 zo zeide dr Plesman. „Men kan van mij wel zeggen, dat ik objec tief tegenover de luchtvaart sta. Daarom kan men van mij wel aan nemen. dat er een kans is. dat we in een periode komen, waarin we naar de vernietiging gaan. Dat zal ge schieden. wanneer we niet meegroei en met de technische machten, die de mensheid zelf heeft opgewekt en die zü beslist niet kan beheersen. We moeten meegroeien, door overleg tot een oplossing komen en tot een we- «ld van samenleving, door wat voor over te hebben Amerika hééft er wat voor over gehad, en niet alleen uit philanthropie, door het plan-Marshall. Die gedachte van dat plan moet omge zet worden in een multilateraal plan- Marshall. We moeten in vredestijd bereid zijn offers te brengen en die vredestijd zo interessant maken, dat we de oorlog als „vervelend" buiten de deur hou den." LUCHTVAART IS KOSTBAAR. Dr Plesman legde er de nadruk op, dat de luchtvaart kosübaar is. Hij noem de dan ook getallen met zes nullen voor verschillende delen van het bedrijf. Zo kost een 2-motorige Consolidated Vjiltee „Convair Liner", de modernste machine die de KJL.M. thans bezit, f. 1.300.000; voor de 4-motorige Lock heed „Constellation" moet men 3 mil iioen gulden betalen. De fabrikanten verliezen meestal op hun vliegtuigen, omdat het prototype zo kosb'oaar is. Wanneer zij van een eerste type geen 300 exemplaren verkopen, lijden zij verlies. K.L.M.-OMZET. Voor de tweede wereldoorlog bedrceg de omzet van de KLM. f. 12.000.000. De helft kwam uit de Amsterdam—Ba tavia lijn en de andere f. 6.000.000 uit het Europese net. In 1946 bedroeg de omzet f. 69,000.000. in 1947 f. 100.030.000 en f. 150.000.000 in 1948. Men had ge hoopt in 1949 de f. 190.000.000 te kun nen halen, maar de opschorting van de route naar Batavia heeft een streep door de rekening gehaald. Het hoofd kantoor van de K.L.M. Is berekend op een omzet van f. 250.000.000. De tarieven voor passagiersvervoer zijn hoog. In de naaste toekomst zal er gelegenheid zijn om op een minder luxueuse manier voor een belangrijk lager bedrag van het luchtverkeer te profiteren. Dat zal dan een soort van landveilhuizerstarief worden. DE VRIJHEID VAN EN IN DE LUCHT. Dr Plesman sprak voorts o.m. nog over de vrijheid van en in de lucht. Hy toonde zich niet gerust over het streven van sommige landen, die trach ten andere de wet op luchtvaartgebied voor te schrijven. DE NEDERLANDSE PILOTEN. De vraag, of Nederlandse jongeman nen geen goede piloten kunnen wor den, beantwoordde dr Plesman aldus: Het is moeilijk om goede gezagvoerders te vinden. Niet alleen in Nederland, ook elders. Goede piloten moeten zijn zelfbewuste, eigenwijze kerels, zonder de wil om iets te forceren. De K.L.M. heeft onlangs ongeveer 3700 Nederlandse adspirant-piloten 4) Aan alle Nederlandse en Republi keinse commandanten wordt strikt vèrboden op enigerleiwijze in direct contact met elkaar te treden. Indien enig contact noodzakelijk is, kan dit uitsluitend geschieden door een der commissies en/of door de militaire waarnemers van de Unci. 5) Beide partijen stemmen ermede in, dat het nakomen van de orders en de bepalingen van de punten een, twee en vier zal worden geobserveerd door de militaire waarnemers van de Unci. Betreffende de voorziening van mate riaal, nodig voor de uitrusting van de Republikeinse politie, is overeenstem ming bereikt op het punt van unifor men. Opdrachten vow leveranties hier van zijn reeds gegeven. Over de bewa pening van de politie zijn enige moei lijkheden gerezen, welke zo spoedig mo gelijk nader onder de ogen zullen wor den gezien. Met het oog op overneming van de publieke diensten in de residentie zijn partijen overeengekomen dat zij hun personeel zullen instrueren om met elk ander in contact te treden teneinde een lijst aan te leggen van onmiddellijk be nodigde goederen. Wederzijds contact is reeds opgenomen op gebied van de spoorwegen en de P.T.T. Schikkingen zijn getroffen voor functionnering van telefoon, telegraaf en radioverbindingen zowel interinsulair als internationaal. Tussen Djokja en Semarang is reeds telefoonverbinding tot stand gebracht evenals tussen Batavia en Djokja. Op het punt van luchtverbindingen C5 heeft de Nederlandse delegatie het vol gende verklaard: De K.L.M. zal het vliegveld van Djok ja opnemen in baar diensten indien de veiligheid van de passagiers zal zijn gewaarborgd. De voorlopige fede rale regering zal beslissen wanneer dit het geval is. Het gebruik van Repu blikeinse civiele vliegtuigen is nog in discussie en men verwacht, dat een oplossing zal worden gevonden, die het mogelijk maakt voor Republikein se vliegtuigen de routes DjokjaSe marang. DjokjaMedanAtjch of DjokjaSabang te vliegen. Nog geen overeenkomst is bereikt over Republi keinse luchtverbindingen tussen de Republikeinse gebieden en buitenland se mogenheden. Overeenkomst Is voorts bereikt over verscheidene post-faciliteiten. Volledige overeenkomst is bereikt over de voor ziening met olie, benzine, textiel, gezou ten vis en zeep. Over technische aspecten van het geld-probleem is eveneens overeenstem ming bereikt. Afrekening voor de goederen en dien sten. door de voorlopige federale rege ring geleverd, zal geschieden na de vorming van de Ver. Staten van Indo nesië De eerste subcommissie zal na beëindiging van haar werkzaamheden een volledig rapport ter goedkeuring voorleggen aan de beide delegaties. Morgen begrafenis van Generaal Spoor DUIZENDEN BRENGEN HEM EEN LAATSTE GROET. De begrafenis van generaal Spoor is vastgesteld op morgenochtend op het ereveld Menteng Pulo te Bata via. Het tijdstip nog afhankelijk van de aankomst van mevrouw Spoor, dio vandaag per K.L.M.-toestel te Ba tavia verwacht wordt. Langs de katafalk waarop de overle den Legercommandant, generaal Spoor, in een gesloten kist ln het sterfhuis op het Koningsplein te Batavia lag opge baard. passeerden lange rijen van men sen. die een laatste groet kwamen bren gen. Onder hen waren vele autoritei ten. leden van de voorlopige Federale regering, leiders der deelstaten, mili taire en civiele autoriteiten en parti- culierèn van alle standen en landaar den. De chapelle ardente was sober met bloemen versierd, afkomstig van de regering, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, familieleden en vrien den. De kist was afgedekt met de Neder landse driekleur, waarop de helm van de overledene en een kussen met zijn onderscheidingstekenen lagen. De ere wacht werd gevormd door officieren van alle onderdelen van het leger. Raden Suiia Santoso verklaart: Nederland heeft internationale steun nodig Het grote probleem, waar het bij de z.g. Indonesische kwestie om gaat, is vooral van politieke aard en ligt daar in, dat het buitenland van ons een sneller tempo eist dan wij technisch mogelijk achten", aldus kolonel Raden Suria Santoso. secretaris van staat van het Dep. van Binnenlandse Vei ligheid in Indonesië, die met het s.s. „Zeeland" te Rotterdam is aangeko men. Raden Santoso die indertijd heeft deelgenomen zowel aan de besprekingen op de Hoge Veluwe als te Linggadjati en op de Renville en tot wiens arbeids terrein o.a. de voorbereidende defensie der Federale staten behoort, achtte bin nenlandse veiligheid, d.w z. rust en orde in Indonesië niet alleen afhankelijk van de militairen, maar minstens evenzeer van dfc medewerking der bevolking. Ten aanzien van deze laatste achtte hij de grootste moeilijkheid de Pemuda, de jongerenorganisatie waaraan in dè Ja panse tijd de organisatie der bewakings diensten e.d. was opgedragen. De wapenhandel en het krijgsbedrijf vormen het métier van deze uit hun evenwicht geslagen joneeren. Indien zij gehoor geven aan de oproep der Republikeinse leiders om het vuren te staken, zullen zii daarmee tevens hun broodwinning opgeven. Dit is wel een van de belangrijkste redenen, waarom slechts een klein gedeelte der Repu blikeinse bevolking luistert naar der gelijke oproepen. Daarnaast bestaat er ook wel een zeker banditisme, maar dit is toen niet zo uitgebreid als b.y. in Birma en Malakka. Gelukkig zijn er in dit opzicht vor deringen te constateren, maar inheemse politie en ondernemingswachten hebben te lijden aap gebrek aan mensen en vooral aan wapens. Naar de mening van Raden Santoso is er dan ook in Indo nesië behalve een politiek accoord op korte termijn, tenminste evenzeer een sociaal economische planning nodig. Nederland is thans niet ln staat zonder internationale steun Indonesië voldoende uit te rusten en te consoli deren. Leidt het Van Royen-Rum- accoord tot een culturele opheffing van Indonesië, dan kan naar ziin vaste overtuiging zijn land binnen 15 jaar een krachtige mogendheid wor den, mits echter internationale uit buiting uitblijft. Ten aanzien van de toekomst meende Raden Santoso. dat zijn land wegens zijn strategische en geografische situa tie moeilijk iets anders zal kunnen wor den dan een buffer tussen het commu nistische en het democratische blok ln de wereld. Raden Santoso zal met ziin Neder landse echtgenote en beide kinderen on- eeveer vier maanden ziekteverlof te Bilthoven doorbrengen. NIEUW PANDA-VERHAAL Vandaag lopen Panda's avonturen met de meester-ontdekkingsreiziger ten einde. IVforgen vervolgt Maarten Toonder deze serie met een spannend ver haal „Panda op de kermis". PLANNEN TOT REORGANISATIE IN DE V. ST. Na twee Jaar werkzaam te ziin ge- weest heeft de uit 12 man bestaande Amerikaanse commissie onder leiding van oud-president Hoover een beroep op het Congres gedaan om president Tru man een zo groot mogelijke bevoegdheid te geven om ziin regering te reorgani seren. De commissie vroeg het congres: 1. De president toe te staan plannen voor te leggen voor een grondige moder nisatie van de gehele federale opbouw van de staat; 2. Deze plannen in werking te laten treden na 60 dagen, tenzij zij zowel door Senaat als Huis van Afgevaardigden worden afgekeurd; 3. De bevoegdheid van het Congres op administratief gebied uit te schakelen om de uitvoerende macht van de huidige beperkingen te bevrijden. Hoover meent, dat de voorstellen van de commissie de Amerikaanse belasting betaler drie milliard dollar uzi jaar kun nen besparen. aan een keuring onderworpen. 27 werden daaruit gehaald, die mis schien goede piloten kunnen worden. Dit lage percentage ligt niet aan de Nederlandse jeugd. Men moet met alle omstandigheden rekening hou den; de gevolgen van de oorlog en bezetting zijn we nog niet te boven. Men kent ook onder de jeugd een „goed oogstjaar", d.w.z. dat zij grote verschillen toont, wanneer men haar lagen jaar voor jaar met elkaar ver gelijkt. GOEDKOPERE VLIEGTUIGEN? Er is een kans. dat men in de toe komst de vliegtuigen goedkoper kan exploiteren. Dat kan missoaien door verbetering der motoren en door het overgaan op de straalmotor. De g tuigen kunnen dan goedkoper zijn. het onderhoud dier motoren schijnt even- 'eens minder kostbaar. Er zijn proeven genomen met straal motoren, waarbij men ze 1600 uur aan een stuk liet draaien. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Woensdag een studietocht aemaakt door een groot deel van Zuidoostelijk. Zuidelijk en Westelijk Utrecht. Tijdens zijn bezoek aan Veenendaal bezichtigt Z.K.H. een wolspinnerij. Overwinning voor Franse regering De Franse assemblee heeft na vier uren van stormachtig debat met 329 tegen 264 stemmen het voornaamste ar- tiekel aanvaard van de regeringsvoor stellen ter bestrijding van het begro tingstekort van 33 milliard francs. Dit artikel behelst de invoering van een dubbele benzineprijs, namelijk van 63,20 fr voor vrije en van 43.20 fr voor ge distribueerde benzine voor voorrangsver bruikers zoals dokters e.a. De minister president, Queuille, had aan het einde "an het debat verklaard, het besluit van de assemblee te zullen beschouwen als een ..onofficieel vertrouwensvotum". Voor stemden socialisten MRP. radica len en een meerderheid van rechtse ge matigden. Tegen stemden de communis ten. de Gaullisten en een aantal recht se onafhankeliiken. Deze stemming betekent een succes voor de arbitrace van Queuille tussen socialisten en rechtsen inzake de natio nalisatie en de sociale verzekering. Queuille ze'oofde de assemblee binnen kort in de gelegenheid te zullen stellen tot bespreking van deze beide aangele genheden. Het begrotingstekort is hoofdzakelijk te wiifn aan de kosten van de actie in Indo-China en de verliezen van de taatsspoorwegen Men verwacht, dat door de invoering van de dubbele ben zineprijs twinti" milliard op dit tekort zal worden ingelopen. DE NATIONALISATIE DER ENGELSE IJZER- EN STAALINDUSTRIE. Het Britse Hogerhuis heeft zonder op positie het wetsontwerp der regering tot nationalisatie van het grootste deel van de Britse ijzer- en staalindustrie in tweede lezing laten passeren. De leider van de conservatieve oppositie, die de meerderheid uitmaakt van het Hoger huis, verklaarde echter, dat de opposi tie zou staan op een amendement, dat het wetsontwerp niet eerder dan 1 Oc tober 1950 na de algemene verkiezin gen van kracht zou worden. Een spe ciaal wetsontwerp, dat tegen het eind van het jaar van kracht zal worden, zal de bevoegdheid der lords om de wetge ving op te houden, besnoeien. ZONDERLING GEDRAG. De Israëlische politie stelt een onder zoek in naar een incident, dat zich in de Middellandse Zee zou hebben voorge daan. Volgens een politieverklaring zou de kapitein van een schoener, die zich op weg naar een Israëlische haven be vond dertig vaten over boord hebben geworpen en daarop dertig jonge Jood se passagiers met een geweer gedwon gen hebben zich uit te kleden en over boord te springen. Hij zeide „geen in teresse" meer in de voortzetting van de reis te hebben. De passagiers waren af komstig van een haven aan de Middel landse Zee en moesten 1.500 pond voor de overtocht betalen. De maritieme po litie van Haifa heeft 23 personen opge pikt. Men "i-eest, dat de overigen ver dronken zijn.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1