6V SiAW SMATKN Oud P.TJ.-direcfeur-generaal v. d. Yegfe in vrijheid Rumoer om het candidalen-lournooi HET HUIS AAN DE BAAI Gunstige verklaringen voor een „tragische" figuur Een conferentie met voetangels en klemmen Moskou zal in ieder geval trachten er propagandistische munt uit te slaan Panda en de meester ©ntdekkiïngs-reiziger Radio-programma (jHsif [aargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 24 Mei 1949 Tweede Blad No. 26700 VOORMALIG P.T.T. DIRECTEUR- GENERAAL VOOR HET GERECHT. Voor het Haagse Büz. Hof stond te recht de 54-j. electrotechnisch inge nieur W. C. Z. van der Vegte, direc teur-generaal van de P.T.T. in bezet tingstijd. Van der V. was van December 1940— December 1941 raad-adviseur op het Dep. van Volksvoorlichting. Op 1 Januari 1942 aanvaardde hij de be noeming van Directeur-Generaal der P.T.T. en begon zijn partijgenoten, de N.S.B.-ers, te bevoordelen. Er werd een speciale afdeling opge richt, die P.T.T.-ers politiek testte, wanneer zij in aanmerking kwamen voor bevordering of vaste aanstelling. Het resultaat is geweest, dat ongeveer 300 benoemingen werden opgehouden, omdat de betreffende ambtenaren niets voor de „nieuwe orde" voelden. De heer D. Pasman, in bezettingstijd hoofd van de afdeling Personeelszaken vertelde bijzonderheden over deze per soneelspolitiek van Van der V. en de zijnen. Hij noemde de heer Van Glessel, het hoofd van de politieke afdeling, de „kwade genius" van Van der V. Deze was een felle N.S B -er, die iedere ambtenaar wilde ontslaan, die maar enigszins „anti" was. Ook de uitzending van P.T.T.-mensen kwam ter sprake. De heer Pasman dacht, dat ongeveer 5.000 ambtenaren naar Duitsland waren gestuurd. Een petitie van het personeel met het doel een einde te maken aan deze gedwon gen uitzending werd door verdachte beantwoord met het ontslag van de opstellers. Van de andere kant heeft verdachte, aldus getuige, alles gedaan om de Duitsers tegen te werken, toen z|j 10.000 mensen van de P.T.T. ver langden. Toen werkten er evenwel al 5.000 ln Duitsland, terwijl 2.000 tot 3.000 anderen waren ondergedoken. Verdachte had ook nog bewerkt, dat van Rijkswege bijzondere postzegels met toeslag ten bate van het Nederlands legioen verkrijgbaar werden gesteld; door deze zegels heeft de P.T.T. bijna l 900 000 bijeengebracht. Vervolgens kwamen de getuigen a decharge aan hetw oord. De heer Ynte- ma, een v.m. hoofdcommies bij het hoofdbestuur der P.T.T., verklaarde, dat de politieke afdeling „camouflage" was om de Duitsers zand in de ogen te strooien. Hij kon niet aannemen, dat door de politieke afdeling 300 benoe mingen waren opgehouden. Ir Ockers, was door verdachte ln de bezetting belast met het verzorgen van uitgezonden PTT-mensen. Volgens zijn zeggen, had de heer v, d. Vegte alles gedaan om de uitzending van PTT- mensen naar Duitsland te beperken. De Duitser Viebig verklaarde, dat Van der V. op voorstel van Mussert in Augustus 1943 benoemd was tot secre taris-generaal van het Dep. van Wa terstaat. Verdachte zou toen met te genzin dat ambt hebben aanvaard. De Duitsers waren niet helemaal zeker van hem, want men nam aan dat Van der V het Nederlandse belang boven het Duitse stelde. De gevolmachtigde van de „leider" in Zeeland, de heer Dekker, verklaarde, dat verdachte de inundaties in Zeeland had weten te beperken. Er waren 9teeds conflicten tussen de Duitsers en Van der V. op verkeersge bied, verklaarde ir Brands, v.m. plv. secretaris-generaal van het Dep. van Waterstaat. Ten slotte liep het menings verschil zo hoog, dat het departement buiten medeweten van Van der V. werd gesplitst en een nieuw departement werd opgericht, dat van Verkeer en Energie. De president memoreerde nog, dat verdachte de orde van de Duitse Ade laar met de sterren had ontvangen. „U fcheen toch wel goed met de Duitsers op te kunnen schieten", zei mr Ikman van Burck. „Het had niets te betekenen" vond verdachte. Mr dr K J. Frederiks, de ouó-secreta- ris-generaal van Binnenlandse Zaken, verklaarde, dat hij het staatsbedrijf der PTT nooit aan zijn lot heeft overgela ten, zoals in het rapport van de Com missie Westerveld wordt gezegd. v Verdachte noemde zich een goede Nederlander, die alles voor zijn vader land had gedaan. „Dat zei Mussert ook", interrumpeer de de president. Verd „Ik heb zelden een Neder lander ontmoet, die zoveel van zijn land heeft gehouden als Mussert". „Zoveel ellende over zijn land heeft gebracht", vulde de president aan. „De geschiede nis zal daar anders over oordelen" ver klaarde verdachte met grote beslistheid. De Procureur-Fiscaal mr Sibmacher van Nooten verklaarde dan in zijn re quisitoir, dat verdachte thans als de gcede Nederlander naar voren poogt te treden. Tegen de anti-Nederlandse maatregelen, die hij in functie heeft moeten uitvoeren heeft hij echter nooit fel geprotesteerd. Spr. had de houding van verdachte ter zitting sympathieker gevonden indien hü bekend had, dat hij in vele dingen had gefaald. Inplaats daarvan heeft Van der V. gepoogd zich op allerlei wijzen te verontschuldigen. Verd. schijnt vergeten te zijn, welke ellende de N.S.B. over ons land heeft gebracht; daar heeft hü aan mee gewerkt. Het tenlastegelegde bewezen achtend, eiste hü een gevangenisstraf van 7 jaar met aftrek, ontzetting uit de beide kiesrechten en uit het recht om ambten te bekleden voor het leven. Verdachte had twee raadslieden, mr Klaassen en mr Stomps. Mr Klaasse» las o.a. een verklaring voor van dr Hirschfeld, waarin gezegd werd, dat verdachte het Nederlandse belang bo ven het Duitse stelde. Mr Stomps noemde verdachte een man met een groot sociaal gevoel en een groot nationaal besef. Van der V. heeft één grote fout gemaakt: hü meen de, dat ieder, die nationaal en sociaal dacht, idealistisch was als hü. Daarom sloot hü zich aan bü de N.SB. Een „real-politiker" noemde mr Stomps hem, die dacht zoals oud-minister Colün in zün brochure heeft geschre ven, Mr Stomps citeerde de Duitser, dr Calmeyer, die gezegd heeft, dat Van der V. door zün aanblüven zoveel voor zyn land heeft gedaan, dat hü een standbeeld verdiende. De raadsman wees er op, dat verdach te als directeur bü Siemens f. 26.000 per jaar verdiende. Deze functie en dit salaris zeide hü vaarwel, toen hü meen de, dat zijn land hem nodig had. Van der V. is een uitermate tragische figuur aldus mr Stomps. Hü was niet uit op eigen voordeel, maar zocht het belang van zyn land en zijn volk en daarbij heeft hij fouten gemaakt: hü was N.S.B.-er, mr Stomps vroeg ten slotte onmiddellyke invrüheidistcl- ling. Op dit verzoek werd goedgunstig beslist. Uitspraak 3 Juni a.s. ■(Van onze Duitse correspondent). Dat Berlün zich opwindt bü de ge dachte aan wat er te Parüs zou kun nen gebeuren, wagen wü niet te bewe ren. Integendeel: over 't algemeen is de burgerü sceptisoh en de man op straat, die zyn mening nu eenmaal in simplistische formuleringen pleegt te kleden, is er op voorbereid, dat de con ferentie op niets uitloopt. „Wü kennen de Russen," zegt hy en ook al is dat niet waar zijn twüfel aan de goede wil en aan de betrouwbaarheid van Moskou's afgezanten lükt na alle teleurstellende ervaringen van 't jong ste verleden wel enigszins gewettigd. De reactie van de gewone burgerman is begrüpehjk, maar opmerkelük is, dat hy niet alleen is gewend geraakt aan tegenslagen, doch tevens immuun is geworden tegen voorspoed. Zolang de blokkade niet was opgeheven, geloofde hü niet aan de mogelykheid er van en toen de eerste vrachtwagens en trei nen, zij het ook hortend en stotend, uit het Westen Berlün binnen reden, Weven zün ontboezemingen beperkt tot een bedenkelijk: „afwachten". Nu de sinaasappelen en de sardientjes reeds in de etalages prüken en onze tuinman al een dikke sigaar (met Sumatra- dekblad) rookt, zult ge bü het grote publiek tevergeefs naar symptomen van optimisme zoeken. En wü zün er zeker van: ook al levert Parijs gunstige resultaten op, de Berlyner zal ze accepteren met even weinig ophef als waarmede hü zün verdiende loon in de zak stopt. Hij „moet 't eerst nog zien", en als hij 't ziet, bekijkt hü 't door de don kere bril van de achterdocht. In een scherp contrast tot de geme lijke houding der massa staat de luid- ruchtge activiteit der Duitse partijlei ders, die elk. ook zonder hun toedoen •behaald succes voorstellen als een ge volg van hun vernuftige politiek. Ber- lyn's eerste burgemeester, prof. Reu ter. verklaarde triomfantelijk, dat de opheffing van de blokkade te danken is aan het kordaat verzet van zün Westelijke sectoren, dat de luchtbrug een mislukking zou zün geworden zon der de ondersteuning der Duitse demo cratische partüen en dat eigenlük West-Berlün de wereldvrede heeft ge red. Met evenveel pathos verkondigen de Oosttoerlünse demagogen, dat de liquidatie van het beleg van Berlün 'n vrijwillig genomen maatregel, 'n groot moedig gebaar der Sovjets en hun Duitse avant-garde, de communistische S.E.D., is geweest. Welnu, zo zullen de Duitse partüpoliticl ook omspringen met de eventuele resultaten van de conferentie te Parüs. En al zullen hun propagandistische redevoeringen en publicaties niet onmiddellük worden bekroond met de instemming der be volking, evenmin zullen zü bevorderlük zün voor de heropvoeding der Duitse bevolking in democratische geest en er schuilt zelfs een gevaar in voor de toe komst. Iedereen verwacht, dat de Russen zullen pogen te Parüs spükers met koppen te slaan, dat zü althans voor stellen zullen doen, welke een radicale wyziging van de tot nu toe gevoerde bezettingspolitiek omhelzen. Om een laatste kans op inmenging in de gang van zaken in West-Duitsland te be houden en om een dreigende opneming van de Westduitse bondsrepubliek ln het Atlantisch pact-systeem en haar inschakeling in het Westeuropese ver- Het wereldkampioenschap schaken Waar zal het worden gespeeld? (Van onze schaakmedewerker) Het schijnt met de organisatie van het eandidaten-tournooi om het we reldkampioenschap schaken niet zo best te vlotten. Zoals reeds in Augus tus van het vorige jaar. na het con gres van de wereldschaakbond in Zwe den, werd gemeld, zouden 14 spelers ln dat tournooi uitkomen en dc win naar zou het recht hebben om een tweekamp te snelen tegen de nieuwe wereldkampioen: Botwinnik. De uitverkorenen waren de Russen: Smys'of Keres. Bronstein, Boleslavsky, Bondarewsky. Flohr, Kotov, Lilienthal: de Amerikanen Fine en Reshewsky; Najdorf- (Argentinië); Stahlbere (Zwe den) Szabo (Hongarije) en onze land genoot dr Euwe. Het congres kwam over de plaats, waar gespeeld zou worden nog niet tot decisie, maar een speciale commissie bestaande uit vertegenwoordigers van Frankrijk, Amerika, Rusland en Zwe den werd gemachtigd hierover verder te beslissen. Deze commissie is later Inder daad in Parijs bijeen eeweest maar de Russische afgevaardigde verscheen te laat en de overige leden hadden inmid dels de beslissing ten gunste van Argen tinië genomen (de andere gegadigde was Hongarije). De overweging was hierbü voornamelijk dat de laatste wedstriid in Europa had plaats gevonden en men nu aan een Amerikaans land de voorkeur gaf. In Argentinië is men daarop aan het werk getogen maar enige garantie dat de nodige fondsen aanwezle zullen zijn. is tot heden noc steeds niet gege ven. texwyl anderzijd»; de Russische schaakbond bezwaren maakte om zoveel spelers naar Argentinië te sturen. In de Russische schaakpexs ziln felle aanvallen od de beslissing van Parüs verschenen en men betoogt daar dat nu de weredkampioen een Rus is en Rusland het grootste aantal deelnemers dediglng6telsel te verhinderen, zullen zü zich hoogstwaarschüniük opwerpen als voorvechters van de idee der Duit se eenheid. Geen sterveling in Duits land is tegen het herstel van die een heid, behalve dan een categorie van baantjesjagers, die juist in de isolatie van Oost-Duitsland een waarborg zien voor het behoud van hun positie. Die categorie, verzameld in het par tijverband van de SB.D„ schreeuwt evenwel het hardst om eenheid. Als de her-eniging van Duitsland te Parys (nog) niet tot stand komt, zullen zü heimelijk de hemel dankend ver ontwaardigd protesteren. Wordt zij (dus met medewerking der Sovjet- Unie) wel bereikt, dan zullen zü de angst om het vege lüf onderdrukkend victorie kraaien en aanspraak ma ken op de lauweren, die de overwin naar toekomen. Hoe potsierlük zulke bokkesprongen ook mogen lü^en, men mag toch van het politieke onderschei dingsvermogen van het Duitse volk niet al te veel verwachten. Menige on nozele ziel in Oost- en West-Duitsland zou er op den duur kunnen inlopen en onder de suggestie der propaganda tot de overtuiging kunnen komen, dat de alom verbeide herwinning der Duitse eenheid slechts bereikt kan worden in samenwerking met Rusland. Daarom is de samenkomst der ministers te Pa rüs een conferentie met voetangels en klemmen. Wat er ook besloten of niet besloten mocht worden, Moskou zal in ieder geval proberen er politieke munt uit te slaan. Stalin's molens malen langzaam, maar zü malen hoe de wind ook waait levert aan het eandidaten-tournooi de wedstriid alleen maar in Rusland kan worden eehouden. Het jongste geruent. afkomstig uit Hongarije, is nu weer dat de wedstrüd in Boedapest zou worden gespeeld en dat de wereldschaakbond daarmede reeds zou hebben ingestemd Wii ziin nteuws- sierie en zuUen maar afwachten od de dingen, die komen gaan. Maar wil vra gen ons toch wel af of nu alles blük- baar noe zo op losse schroeven staat het niet tüd wordt dat ons land zich er eens in gaat mengen. Indien Neder landse organisatoren er zich voor zou den spannen om de wedstriid hier mo- eeiik te maken, dan is daarin alleen reeds voldoende garantie voor het wel slagen gelegen: dat heeft de ervaring bii talloze gelegenheden al wel geleerd. VOETBAL PROGRAMMA WASSENAARS ELFTAL Op initiatief van de sportvereniging „Wassenaar" zal in samenwerking met de sportvereniging „Blauw-Zwart" een Wassenaars-elftal enkele wèdstrüden spelen tegen bekende sterke clubs. Er zün 4 wedstrüden definitief vast gesteld, waarvan er 2 op het Blauw- Zwart-terrein en 2 op het Wassenaar- terrein gespeeld zullen worden. Het voorlopige programma luidt: 25 Mei: Wassenaars-elftal-ADO-comb. (BI, Zw.-terr.>; 1 Juni: Wassenaars-elf tal- Haags elftal <Wass.-terr.>; 8 Juni: Was senaars-elftalHBS-comb. Wass. ter.) 15 Juni: Wassenaars-elftalUVS (Bl.- Zw.-terr.) ELFTAL GEMEENTEPERSONEEL VOOR GENT. Het elftal van het Gemeenteperso- neel, dat te Gent in het kader van de sport uitwisseling tegen het Gentse Stadspersoneel zal spelen, is als volgt samengesteld: W. Kuiters (ZLC). E. Binsbergen, J. de Leeuw (Lelden). J. de Man (Lugd.), G. den Daas (UW), W. Veldkamp (ASC), F. Penseel (Brandweer), J. Bavelaar (DOCOS), H. Verseput (Lug- dunum), Ch. Godhelp (Brandweer), W. v. Weizen (UVS). Reserves: G. Harkink (Brandweer), J. v. d. Sluis (LPSV) en H. Bosboom. ORANJE WIT—QUICK BOYS VOOR DE BEKER. Voor de KNVB-Zaterdagmiddagbeker is op Hemelvaartsdag de wedstrüd Oranje WitQuick Boys vastgesteld. In onderling overleg is besloten deze wedstrijd cp het Quick Boys-terrein te Kabwük te doen verspelen. Vooraf zal de oude garde van Quick Boys in het veld komen tegen de LFC-veteranen. BRIDGE SCL IOegstg. Bridgeclub Gister avond speelde SCL 1 een wedstrijd over 8 ronden tegen de Oegstgeester Bridge club. De lichtmensen verloren met 170 221 matchpunten. ZWEMMEN LEIDSE SUCCESSEN BIJ KRINGWEDSTRIJD. Bü de Zondag gehouden zwemwed- stryden tussen de Kringen Den Haag en Haarlem waren ook enkele Leidse zwemmers van de partü. W. v. Rooyen (de Sleutelstad) werd eerste op de 50 m schoolslag adspiranten in precies 35 sec., terwül mej. H. Caspers iL.Z.C.) eerste werd op de 100 m schoolslag dames in 1.26.7 sec. Voorts zwom J. Heek de 100 mborst- crawl ln 1.11.8 en de 100 m schoolslag in 1.27 en J. v. d. Reyden de 100 m rugslag in 1.22,—. FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. Dat heb ik haar niet gevraagd. Vraag haar dat de volgende keer, als je haar ziet. En nu ga ik er van door, anders jaagt de zuster me weg. Ik moet al enige uren geslapen heb- ten, toen lk opeens klaar wakker was één grote onbeantwoorde vraag in 0)(jn gedachten. Ik had Judith Taylor vergeten te vragen, of ze me ver klaren kon, wat ze in de nacht, dat Johnny Barnes vermoord werd, in de buurt van het mlsdrüf te maken had gehad. HOOFDSTUK XV. Tien dagen later zaten Brannigan en in de zitkamer van het Huis aan de Baai tegenover kolonel Simpkins, die in deze laatste, dagen jaren ouder ge worden scheen. Ik was geheel hersteld. Gedurende ®ijn herstel hield Brannigan niet op pü woorden van lof toe te zwaaien. De «reis, die mü die bewuste nacht ach terna gezeten hadden, waren gegrepen. Van Edith Simpkins en Fellowes was echter nog geen spoor gevonden, hoe pel de politie alle havens en vliegvel den bewaakte. Huiszoekingen in hotels en pensions hadden evenmin enig re sultaat opgeleverd. Ik begryp niet, wat er met mün zuster aan de hand kan zün, zei de zenuwachtig op en neer lopende kolo nel. Het is mün mening, dat die schurk van een Fellowes haar uit de weg ge ruimd heeft. - Meent u dat in ernst? vroeg Bran nigan. Waarom niet? Grote genade, die «rel heeft een misdadige aanleg. De ^nne Edith was altüd een sterke per soonlijkheid, maar in de handen van pe schurk was ze als was. Voordat hü ten tonele verscheen, waren er nooit moeilijkheden, wilt u dat wel geloven! De conversatie, die ik op het kantoor m de stad afgeluisterd had, maakte, oat we iedere twüfel aan de mede plichtigheid van de kolonel in de chan- ^ge-ceweging hadden laten varen. We ^helden hem, wat we vermoedden. Eerst wilde hij ons nieL geloven, maar wen we hem tenslotte overttiigd had- «r, bleef hij er bü, dat Fellowes de mtr.nder van het chantage-systeem «oest zijn en dat deze Edith Simpkins overgehaald moest hebben om met hem samen te werken. Hoe bent u er toe gekomen Fello wes in dienst te nemen? vroeg Branni gan. Hü was chef de bureau bü een zaak, die werd geliquideerd, antwoord de de kolonel. Hü had prachtige ge tuigschriften. Maar op een zekere dag vond ik in mün boeken de namen van een paar vreemde meisjes, die ge plaatst waren ln huizen, waaraan ik altyd mijn bü<zondere persoonlijke aan dacht wijdde de kolonel blies zün wangen op en streelde langs zijn snor maar toen ik hem hiervan iets zei, deelde hü my mede, dat ik me beter niet met al die details kon bemoeien. Edith steunde hem hierin. En zo hield ik langzamerhand op, -op dergelijke kleinigheden te letten. U zegt. dat u. niets weet van een systeem, dat Fellowes zou hebben, om brieven, die op behoorlijk blauw papier worden getikt met een machine, waar van twee letters niet helemaal in orde zü'n, te verzenden? Nee, meneer, ik kan u verzekeren, dat ik nog nooit dergelüke brieven heb gezien. Brannigan vuurde de volgende vraag zo plotseling op de kolonel af, dat deze van schrik opsprong. Heeft Fellowes u wel eens de in druk gegeven, dat er iemand bóven hem stond, die hem instrueerde? De kolonel verstüfde merkbaar. De blik, die hh in de richting van de in specteur wierp was bedachtzaam. Neen. Waarom? Ik zit er alleen maar over te pie keren. Er is namelük wèl zo iemand. Als we hem vinden, zal dat zeker ook uw belangstelling hefoöen. Toen we vertrokken, lieten we de kolonel ln grote verwondering achter. Brannigan zei hem, dat hy het terrein nog eens over wilde lopen. Hü wees het aanbod van de kolonel om ons te vergezellen echter af. De jachtopziener Bartholomeus was achter het huls bezig het gras te knip pen. Hü keek ons met een nors ge zicht aan, toen we diohterbü kwamen. Heb je nog vreemde figuren hier in de buurt gezien dezer dagen? vroeg Brannigan. Vreemden? Nee. Alleen de domi nee, maar die wandelt hier altüd in de buurt rond. Ik zag hem nog geen tien minuten geleden aan de rand van het bos. Ik geloof, dat het tüd wordt, dat ik ook eens met die meneer ga praten, mompelde Brannigan, terwül hij mü voorging in de richting, die de opziener ons had aangewezen. Dominee Josiah Barlow had ons niet in de gaten, toen we naderby kwamen. Zün hoofd was in een struik verdwe nen, even daarna verdween ook de rest van zün lichaam daarin, behalve zyn voeten; de struik ging hevig heen en weer en na een ogenblik dook de dominee te voorschün met een tor tus sen zijn vingers, die hü zorgvuldig in een fles stopte. Toén hü ons in het oog kreeg, glimlachte hü ons stralend toe. Prachtig zyn de wonderen der na tuur, merkte de dominee op. Ik amu- 70). 'Toen zü bij de uitgang vaD het vliegveld kwamen, sprak Panda streng tot Joris Goedbloed: ,„.Nu moet je me één ding eerlük vertellen! Hoe kwam je aan die diamanten, waar je de piloót er een paar van gaf?" „Eenvoudig, vriendje!" sprak Joris goedmoedig. „Zoals ge weet bekleedde ik bij de Allerdoorluchtigste Bey een tijdlang de post, van Onvrijwillig Kleer borstelaar. Een bittere en verantwoor- delüke arbeid, manneke! Welnu als loon voor mün moeite betaalde ik mjj- .zelve een gering salaris, in de vorm van enig edelgesteente dat ik lostornde van de ryk-versierde gewaden die men mü te borstelen gaf. Eenvoudig, nietwaar? En eerlük dat zult ge me toch toe moeten geven, baasje!" „Eheh..,. nee!" zei Panda,boos. „Natuurlyk niet eerlük! Jü bent gemeen! Dat is alweer diefstal! Leer je het dan nooit af?" „Diefstal? Afleren?" vroeg Joris uit het veld geslagen. „Kom. kom, vriendje ik zal u graag een paar van die dia mantjes schenken, wanneer dat u zach ter kan stemmen!" „Ik wil ze niet hebben!" zei Panda vastberaden „Gestolen goed gedijt niet! En nu wil ik met jou ook nlets.meer te maken hebben jij brengt me altüd van het goede pad af!" Dat was flink van Panda. Joris Goed bloed was ten slotte slecht gezelschap voor hem. Panda liep dus weg, alleen, in de richting van de stad. En Joris keek hem verdrietig na en mompelde: „Ach, ach, daar doet men nu al zün moeite voor!" seer me uitstekend met diteh.... natuurvorsen. Terwijl ik naar het brede, wat ver hitte gezicht van de dominee keek, vroeg ik me af, wat er eigenlük om ging achter dat gebrilde uiterlijk. Het mènselük wezen ls zeker niet minder interessant, zei Brannigan. Mensen werken echter zo depri merend. vond de dominee, terwijl hü de aarde van zün knieën afveegde. De kolonel heeft me verteld over 't spoor loos verdwünen van zün zuster. Die arme vrouw, ik ben bang, dat ze niet levend gevonden zal worden, Maar wiè zou haar wat doen? vroeg de inspecteur. Dat weet lk niet. Maar de kolo nel had het over de een of andere minder aangename relatie, die zü had, en die de oorzaak van haar verdwü- ning zou kunnen zün. Gelooft u, dat zü eerder een slachtoffer is dan zelf schuldig? Daar ben lk zeker van. Edith Simpkins is een wilskrachtige vrouw. Ze heeft een veel sterker karakter dan haar arme broer James. Maar zelfs de flinkste vrouw kan door de een of andere man ten gronde gericht wor den. Toen lk schaduwen van duisternis rondom het Huis aan de Baai begon te ontwaren, speet me dat speciaal heel erg voor hóér. De zwakke herfstzon verdween ach ter een wolk en opeens voelde lk een huivering. De woorden van de dominee hadden precies uitgedrukt, wat ik al tijd gevoeld had ten opzichte van het droefgeestige Huis aan de Baal. Zelfs de flegmatieke Brannigan huiverde ook even. Wanneer is het u het eerst op gevallen. dat er iets niet in de haak moest zijn met het Huls? vroeg ik. Het is altüd hetzelfde geweest. De man, die het destüds liet bouwen, is volgens de plaatselüke legende, spoorloos verdwenen. Sommigen zeg gen, dat hü zich aan de duivel had verkocht. Hoe het ook zy', het verhaal gaat. dat hü bü het aanbreken van zün laatste aardse uren met veel moei te op een nacht uit zün bed is opge staan en nadien nooit meer gezien is. Toentertijd zou geen van de dorpelin gen het wagen in de buurt van het huis te komen. Ze zeiden, dat er 's nachts lichtjes in de bossen waren te zien: dodenlichtjes noemden ze die, geloof lk. En op een keer werd de dui vel zelf ook waargenomen met een zwarte puntkap over zün hoofd, waar in alleen twee spleten voor de ogen. Brannigan keek de dominee strak aan. (VVorüi vervolgd) DUIVENSPORT. Leidse Concourscommissie Wedvlucht met oude duiven vanaf Maastricht. Aantal vogels 1519. gelost te 8 45 uur met N.W. wind. Aankomst eerste duif 12.7 39 uur (830.30 m. per minuut): laatste prllswlnnende duif te 13.22.1 uur <604.54 m per minuut). Uitslag: N. Waasdorp 1. 35. 254: N. v. d. Linden 2. 67. 140. 255: 3. A. van Weeren 3. 164. 243. 263: A. Ahrpndfi 4. 66, 112. 182. 235: A Polak 5. 115. 184 257: P. de Klerk 6 77. 121: J Vogelenzang 7. 110 171. 260; T. Platteel 8 159. T Slngellns 9. 96: N. v d Mey 10. 27: L. de Romeyn 11. 69. 94: W Vlllbrlef 12. 42. 101. 118: J. van Duu- ren 13: R. Pet 14. 38. 83: L v. d. Hul?t 15 236: W. Mlnke 16: P. Onderwnter 17: A. Gllzenil 18 36: H Wallaart 19. 104; J. de Dunne 20: J. Mlnke 21: C. van Dllk 22. 34. 249. 303: J. Staffleu 23. 86. 186. 295: C. Strik 24: J. Balley 25. 116. 143. 219 J. van Alnhen 26. 32. 55: G. van Al- bada 28. 44. 71. 78 113. 169. 218 224. 281: R. P. de Graaf 29. 61 100. 103. 105 129. 174. 233. 269. 277. 298. 300. 301; J. Fllppo 30. 204: J. Neuteboom 31. 292; P. van Griensvecn 32. 85 229: A. Vlllbrlef 33 98: G. Spek 37. 180. 222; H. van Al phen 39. 76. 146. 286 J. v. d. Burg 40. 124. 283. 291: N. Hoogervorst 41: L. Glls- man 43. 282: G. Volkers 45. 287: W. v. d. Arend 46. 73. 119. 138. 230. 234: M. Jonge- leen 47. 288; J. Smit 48. 87. 139. 173. 198, 270; J. Mleremet 49; J. de Hollander 50. 160. 285: H Moonen 51. 60 116. 153. 221, 226, 279; Gebr de Groot 53. 196. 258. 259. 262. 294; G. Grebel 54. 92. 108. 157. 278; P. van Dllk 58. 82. 84 89. 127, 135; J. Mulder 57. 111. 168; G. Geenjaar 58. 123. 250: M. Ncord<"-<-l|et 59. 109; H. dc Haas 62. 109. 256, 273: J. Cave 63. 99. 147; A. v. d. Voort 64. 271; H Abspoel 65: H- Schouten Jr 68. W. Stouten 70; P. v. d. Leek 72 304: P. Gllsman 74. 133. 188. 213, 217. 267; J. Noordormeer 75. 79: J. van Dort 80. 91 156. 247. 274: H. Sterk 81: J. Kluivers 88: A. Slera 90. 223: J. Krekelaar 93. 202. 268: D. de Romeyn 95: J. van Setr- golen 97. 185. 193; J. Nils 102. 176: C. Gcrdes 106: A. v. d. Blom 107. 227; D. Uvthoven 114. 137. 178: P. Vogelenzang 120. 151. 203: J. Slera 122. 253. 272: J. Baart 125: Chr. v. d. Pluym 126. 128: J. Rietkerken 130; N. Bemelman 131. 152, 211: J. Neuteboom 132. 208. 215: R. Rob bers 134; G. ten Braak 136; J. v. d. Blom 141. 239; G, Bouwman 142: J. Llgtvoet 144. 216. 241; J. Degen 145: C. Onvlee 148. 280; F. Hofman 149. 163 177. 238: W. de Romeyn 150: J Segaar 154: C. Hoogeveen 155. 261; S. Jnnsen 158. 167; H. van Riet 161: J. van Alphen 162. 165: J. Bennlng 166: W. Arbouw 170; P. Fasel 172: A. van E<?mond 175. 275: D. v. d. Nleuwendllk 179: J. Wegman 181: H. v. d. Lult 183; J. Laterveer 187; D. Blok 190 205. 297, J. Wassenburg 191. J. v d Wlftitraard 192. 228. Gebr. de Graaf 194. 210; H. Reilken 195: H. v. d. Steen 197; W. Slera 199. 245; K. Stikkelorum 200. 293- H. Lepelaar 201; J van Steenbergen 206; C Vlaardlmrer- broek 207: J van Went 209; A. van Vel- zen 212; H. van Wilk 214; J. Boom 220; A. Piket 225; P. Olyerhoek 231; W. Harte- vcld 232: A. van Polanen 237; W. Meyers 240. D. Nievaart 242; A. de Kroon 244: J. Hofkens 246; H. Fllppo 248: A. Kramp 251; P. van Klaveren 252 302: A. v. d. Broek 264; H. Schouten Sr 265: S van Leeuwen 266; H. Bink 276: J. Pet 284; J. Pracht 289; A. van Noord 290: Van Hees 296; J. Smit 299. WIELRENNEN SWIFT COMBINATIE". Hedenavond wordt de avondtraining hervat met een rit over 35 km. Start 6.45 uur bü de ZU1. J. v. d. Fits wist te Amsterdam, on danks een lekke band, de zevende plaats te bezetten. Jac. de Groot moest de strüd, nadat hy' een drietal premies haa gewonnen, door pech staken. Een zeifde lot ónderging B. Krult. Hemelvaartsdag starten J, v. d. Fits, Jac. de Groot en P. Bouthoorn ln de Ronde van Noord-Holland, een wed strüd over een afstand van MO km. De andere renners starten die dag te Den Haag ln het Fruitmarkt-criterium. TENNIS. BRITS TEAM VOOR TOURNOOI TE NOORDWIJK. Het Britse team voor het internatio naal tournooi te Noordwük van 31 Mei tot 6 Juni bestaat uit de dames P. J. Currey en K. L. A. Tuckey en de heren Lewie en Roberts. Als captain en manager treedt op de heer Stowe. VOOR WOENSDAG 25 MEL Hilversum I, (301 M.) VARA: 7.00: Nieuws; 7.15: Ochtendgymnastiek; 7.30: Het Squire Celeste Octet; 8.00: Nieuws; 8.15" Musette-klanken; 8.50' Voor de Hulsvrouw; 9.00: Sakslksch Staatsorkest; V.P.R.O.10.00 „Kinderen". 10.05: Mor genwijding door ds D. Richards; VARA; 10.20: Onze keuken: 10.35: Als de stofzui ger zwügt; 11.00. Populair Nonstop Pro gramma; 12 00: Accordeola; 12.30: Mede delingen ten behoeve van land- en tuin bouw; 12.33: Voor het Platteland; 12 38: Johan Jong. orgel; 1.00 Nieuws; 1.15: Kalender; 1.20* Malando;; 1.50: Het Milt Herth Trio; 2.00: Gesproken portretten; 2.15: Jeugdconcert; 3.00: De Regenboog; 3.30 uur: De Roodborstjes; 3.50 uur: Waar zwerven w(J?; 4.00 uur: Het orkest van de week; 4 15: Voor de kleuters; 4.30: Vragen staat vrü: 4.55: Zo de ouden zongen, piepen de Jongen; 5 15: Louis Levy speelt filmselecties; 5.40: Kwartet Jan Corduwener; 6.00: Nieuws; 6.15: VARA-Varla; 6.20: The Andrews Sisters; 6.30: Voor de Strijdkrachten; 7.00: Taak en Verantwoordelijkheid; 7.15: Sllvestri,- kwartet; V.P.R.O.: 7.30: „Verleden Jaar ln Ommen; VARA: 8.00 Nieuws; 8.05: Din gen van de dag; 8.10: Soc. nieuws; 8 20: Opera-Concert; 9.00: De Lindeboom. 10.30 Cor Steyn, orgel; 10.45: Van .Boek tot Boek; 11.00: Nieuws; 11.15 De „Hit-Kit"; 11.45: Tango's; 12.00 Sluiting. Hilversum II (416 M.) NCRV: 7.00: Nieuws; 7.15: Te Deum Laudamus; 7.45: Een woord voor de dag; 8.00: Nieuws; 8.15 Muziek bi) het werk; 9.00: Ochtendbe zoek bij Jonge zieken: 9.30: Waterstan den; 9.35: Werken van P. I. Tsjalkofski; 9.45 Symphonle no. 6 ln b opus 74; 10.30: Morgendienst, ds J. P. van Steenbergen, Ned. Herv. Pred.; 11.00: Karei Lelss, te nor; 11.15: Hildebrand-Mlnlaturen: 12.00: Gramofoonmuzlek; 12.30: Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Metropole Orke6t: 1.00: Neuws; 1.15: ..Mandollnata"; 1.45: John Mc Cormack. tenor; 2.00: Kamerorkest; 2.40: „Even onder Ons"; 3.00: Muzikaal Maandblad; 3.30: Alma Muslca"; 4.00: Voor onze Jeugdige Postzegelverzamelaars; 4.15: ..Voor onze meisjes en Jongens"; 5.30: Planoduo; 5.45: „Indianen en Bosne gers ln Suriname"; 6.00: Onze Nederland se koren en korpsen; 6.30: „Hoe dleren- ouders voor hun Jongen zorgen"; 7.00: Nieuws; 7.15: Het nieuws uit Indonesië; 7.30: Het actueel Geluld; 7.45: Herman Nleland, plano; 8.00: Nieuws; 8.05: Pro gramma Proloog; 8.15: Radio Phllharmo- nlsch Orkest; 9.00: De betekenis van de gemeenteraadsverkiezingen (I); 9.20: Sans Soucl; 9.46: Planoduo's; 10.15: ,.wy heb ben een woord voor de wereld": 10 45: Avondoverdenking; 11.00: Nieuws; 11.15: Kamermuziek; 12.00: Sluiting. AGENDA Den Burcht. Balletschool Ann Pasman. 8 uur n.m. Rapenburg 61. Lezing M. B. A. Laffree over moderne talen ln eerste schooljaren, 8.15 uur n.m. WOENSDAG: Steenschuur 6: Splrltlsch Genootschap, 8 uur n.m. DONDERDAG: Hoovl. Kerkgr. 40: Bet- Leger des Helli 7 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5