Laatste berichten Londense predikanten achter de tapkast Toekomstig voedsel .J EEN VARENDE SNELTREIN op de Rijn UIT DE RIJNSTREEK Beurs van Amsterdam DINSDAG 24 MEI Tegen Seyffardt's adjudant doodstraf geëist „Als ooit een verdachte, die officier was in het Nederlandse leeer ziin eed T3n trouw aan de Konineln heeft ge broken. dan is het deze verdachte. Ik verzoek uw Hof hem schuldig te ver klaren aan militair verraad en hem te veroordelen tot de doodstraf", aldus de Procureur-Fiscaal bij het Bijz. Ge rechtshof te Den Haae in ziin requisi toir hedenmorgen in de zaak t«o-Pn de 54-jarige J. T. Tuinstra uit 's-Gra venhage, die eedurende de bezetting als eriffier en later als raadsheer fun geerde bij het „Vredesgerechtshof". In de tenlastelgeine werd hem nog verweten, dat hij als beroepsofficier n.l. kaoitein van het Nederlandse leeer de lotsverbondenheid" van Nederland en Duitsland or> gearde er door n.'ddel van deze nropaganda trachtte Nederlan ders te bewezen in Duitse kr^esdienst te treden. Voorts was hij juridisch ad viseur van het Vril'vhiteers Legioen Ne- dprland. en toen generaal Seyffardt wiens adjudant hil was in Februari 1943 werd vermoord trad hij op als waarnemend vommandant van het Le gioen. Uitspraak over 14 dagen. 10 JAAR VOOR AANNEMER DE JONG UIT OEGSTGEEST. Tegen de 52-jariee aannemer P. G. de Jon* uit Oegsteeest. die 14 dagen gele den voor het Biiz. Hof te 's-Gravenhage terecht stond, eiste de Procureur-Fiscaal 14 jaar gevangenisstraf met aftrek. De j. was niet alleen landwachter geweest, maar had tot een totaal bedrag van 4,5 millioen gulden als aannemer voor de Duitse wehrmacht gewerkt. Het Hof ver oordeelde hem hedenmorgen tot 10 jaar eevaneenlsstraf met aftrek COMITÉ VOORBEREIDING KOPEREN BRUILOFTSVIERING. In verband met de ontslagaanvrage van de burgemeester van 's-Gravenhage heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A Kesper de leiding op zich genomen van het uitvoerend comité ter voorbereiding pp de kooeren bruiloftsviering van H.M d? Koningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden. DE POSITIE DER INDONESIE- VLIEGTUIGEN. Uit Amsterdam vertrok gisteren ge- zazvoerder Maus met d PH-TPK- naar Batavia. Uit Batavia is gistermiddag ge start de PH-TET (Tilburg) met gezag voerder le Good. Vanmiddag wordt ge zagvoerder Maus met de PH-TPK- naar (Gouda) op Schiphol verwacht. VIERING 12%-JARIG JUBILEUM KONINKLIJK PAAR. De minister van Binnenlandse Zaken heeft per circulaire aan de gemeente besturen medegedeeld, dat het naar ziin mening geen aanbeveling verdient alom in den lande feestelijkheden te organi seren op de dag van de 12'4-Jarige echt vereniging van het Koninklilk echtpaar, aangezien Hunne Koninklijke Hooghe den blijk hebben gegeven de viering als een huiselijk feest te beschouwen. K.L.M. HOOFDKANTOOR IN GEBRUIK GENOMEN. Vandaag is het hoofdkantoor van de K.L.M. aan de Raamweg te Den Haag officieel in gebruik genomen. Z.KJi. Pruis Bernhard heeft te dezer gelegen heid de sluitsteen gelegd voor de nieu we, vierde, vleugel van het gebouw. Deze steen is aangebracht in de hal van de hoofdingang aan de zijde van de Badhuisweg. Onder de aanwezigen waren de mi nisters Spitzen, In 't Veld en Göbzen, vertegenwoordigers van verscheidene ministeries, van het provinciaal be stuur, van de gemeentebesturen der grote' gemeenten, de Amerikaanse am bassadeur. dr Herman Baruch, verte genwoordigers van. buitenlandse lucht vaartmaatsohappijen, delegaties van de oudste vertegenwoordigingen van de K.L.M. in het buitenland, n.l. Enge land, Zwitserland en Scandinavië en voorts die leden van het personeel, die langer dan 25 Jaar in dienst der maat schappij zijn. T/T w De president-directeur van ae dr A. Plesman, heeft ter gelegenheid van deze plechtigheid het woord ge voerd. HEVIGE WOLKBREUK IN OOSTENRIJK. De hevigste wolkbreuk in Oostenrijk finds 30 Jaar heeft de dood van twee Personen ten gevolge gehad Er bestaat ernstig gevaar, dat de Donau buiten zijn oevers zal treden De rivier is de laat ste 24 uur 3 meter gestegen. Veel dor pen ln Oostenrijk zijn ontruimd. Op 19 belangrijke punten is het verkeer op de hoofdwegen gestremd. Hedenavond en Donderdag a^s. zal na de nieuwsberichten van 8 uur over Hilversum I een reportage gegeven morden van de concerten in Engeland door het Concertgebouworkest. hortuskikkers klagen! Namens de kikkers uit de Hortusvijver bereikt ons onderstaande klacht: De mensen klagen de laatste tild zo over verstoring van de Zondagsrust, ^'aar aan ons droevig lot wordt niet ge dacht Opgewonden kinderen die op het ^asveld lopen (wat niet mag) jagen ons van ons plekje in de zon. waar we eerst toet zoveel moeit* ziin opgeklommen, «auwelyks zitten we op een waterlelie- Wad. of we worden met steentjes en af plukte bloemen gegooid. Komen we okhtbij de kant dan worden we met a^erukte takken geprikt. Ze benemen de rust, die nodig is voor onze swaakconcerten. Laat men ook aan ons jeuken en aan die lastige kinderen de toezang ontzeggen". bazar diakonessenhuis. Het bestuur van het Dlakonessenhuis pft besloten in het a.s. najaar ter ^sterking van het Bouwfonds een pte bazar te organiseren in de nieu- zusterafdeling aan de Witte Singel. Met dit doel heeft zich een dames comité gevormd, dat reeds druk bezig h met de inzameling en vervaardiging ■®n allerhande nuttige en fraaie ar- lieien. Mochten er onder de lezers en 'pressen zijn, die artikelen of werk- <vu4xen voor dit doel willen afstaan, op. ziin onderstaande dames gaarne deze in ontvangst te nemen, [.^'dragen op deze wijze hun steen- ,ie, bij voor de bouw van het nieuwe "op waaraan in onze stad zulk een vt beh°eftp bestaat, mevr. a. Groen-Nieuwenhuizen Se- *aar. Pieterskerkhof 36. presidente, mevr. M. E. Wenslnck-Daubanton,- 'ite Singel 21 secietaresse. .luster J. Elema, besturende zuster U;aionessenhuls. Originele campagne van de Britse Kerk (Van onze Londense correspondent) Klokgelui van Londen's vijfhonderd kerken heeft de grootste actie ingezet, welke de Engelse staatskerk „de Church of England" ooit heeft georganiseerd. De bisschop van Londen, dr J. W. C. Wand, had reeds kort na de oorlog het plan opgevat om op radicale wijze de strijd aan te binden tegen kerkelijke onver schilligheid en ongeloof. Thans heeft hij aJle krachten gemobiliseerd om de bood schap. welke de kerk te brengen heeft, onder de mensen te verspreiden. Het eeldt hier een algemeen getuigenis, geen sectarische propaganda. Ook de ande re kerkgenootschappen stemmen met de actie in. De Church of England is de oudste en officiële kerk, welke reforma tors van karakter, de katholieke ere dienst en vorm heeft behouden. De kerk is van mening, dat tegenover de morele crisis, waarin de wereld verkeèrt. een positiever houding dan tot dusver het geval is geweest, moet worden aange nomen. Daarbij deinst men niet terug voor de toepassine van de modernste publiciteits-middelen alsook voor een manier van optreden, welke in vele op zichten uniek is. De 150 speciale missio narissen met hun 1700 assistenten klop pen op alle huisdeuren driemaal, om de drie-eenheid te symboliseren. Geestelij ken staan achter de tapkast in open bare drinklokalen. bedienen zelf debler- pomp en voeren vertrouwelijk* gesprek ken met de cafébezoekers. Soms klim men ze op een stoel voor een korte toe spraak, waarna vaak met het publiek een psalm wordt gezongen. De predi kanten spreken de m+i.iete toe op de voetbalvelden en mengen zich onder de bootwerkers. In de fabrieken staan zij te praten aan de werkbanken. Kantoor deuren gaan voor hen ooen. Op de drukste punten van Londen en in de stille straatjes kan men deze moderne ..kruisvaarders" vinden Een der grote avondbladen met een onlaag van meer dan een mil'ioen heeft ziin hoofdartikelenkolom voor een week aan de bisschop van Londen afgestaan Ook dat is iets origineels. Dat kan men ook zegeen van het engageren van een „luchttek^naar'. die met zijn vliegtuig een kruis van rook langs de hemel zal trekken, dat zes mijl lang zal zijn. zodat heel Londen het kan zien. .Begint van binnen" staat er op de grote affiches, die overal ziin aangeplakt. Dit is het motto van deze campagne, welke gefi nancierd wordt uit het fonds voor de restauratiè van vernielde kerkgebouwen. Waarom kerken opbouwen, als ze leeg blijven?, vroegen de geestelijke autoritei ten zich af. GAAT HET TE VER? Al deze reclame, hoe eerbiedwaardig het doel er van moge ziin, heeft nogal wat crltiek uitgelokt. Is deze luidruch tigheid, vragen sommigen, niet in strijd met het wezen der kerk? Is het nodig, dat zil in deze eeuw van rumoer harder schreeuwt dan de rest? De bisschop antwoordt op dit bezwaar met te verwijzen naar de oudste tijden van het Christendom, dat nooit enig middel geschuwd heeft om zijn stem hoorbaar te maken. De handel kan in dit opzicht misschien zelfs nog iets van de kerk leren, voegt dr Wand daaraan toe. die overigens natuurlilk eeri onder scheid maakt tussen onvermijdelijke methoden om de aandacht te trekken en de predikinp van het evangelie, dat vanzelfsprekendin een andere sf<vr moet geschieden. Een andere nieuwig heid, die met succes wordt toegepast, vormt- de vertoning van films in som mige kerken, waarvan het onderwerp geschikt is om er een predikatie over te houden. Brieven uit Indonesië Vergeet ze niet: de jongens over zee Een lezer zendt ons de volgende ge voelige impressie, waaraan wij met ge noegen een plaatsje inruimen. „Iedere militair in Indië kent ze: die dagen, waarop de rijst met vitriool schijnt te zijn toebereid en waarop ge U in waarheid de zwakke mensenziel voelt, die een sterfelijk lichaam met zich mee torst door het leven. Een mismoe dige olijkerd heeft Uw schoenenpaar uitgerust met loodbeslag, er zetelt een merkwaardige pijn tussen Uw schouder bladen en ge weet waarachtig niet meer, welk onderwerp ge tijdens de spaarzame conversatie met Uw lotgeno ten nu weer zult aansnijden. Het valt U eensklaps in dat ge al maanden achter een dezelfde vervelende lieden om U heen ziet, dezelfde lege gesprekken met hen voert, dezelfde kwalijke geuren in ademt en tegen diezelfde groene pal men, groene sawah's en groene unifor men zit aan te kijken. Uw bestaan schijnt alle kleur, geur en smaak te hebben verloren. Het zal 'een fikse malaria zijn, denkt ge, die zijn schaduwen vooruit werpt, of het luste loze visitekaartje van een kwaadwillige dysenterie I Maar dan schiet eensklaps de veldpost uit de slof: stapels licht blauwe enveloppen warrelen Uw stulp binnen Een verrukkelijke lentewind waait langs Uw slapen en ge leest het schoon ste proza, dat ooit ter wereld (met een ballpoint) geschreven werd, het proza van haar die aan U alleen komt vertel len, wat haar oog heeft gezien en haar hart heeft bedacht: „Aan de meeste struiken zitten nu heel kleine blaadjes. Als 't regent, ste ken die jong-groene knoppen zo schat tig af tegen '1 donkere natte hout, zoals bij de perenboom. Aan de ribes hangen al kleine trosjes; bij de sering kun Je precies zien, waar bloemen in de knop zitten. Wat een feest zal het zijn, als we dat volgend jaar samen zien." Zie het gebeuren: de zielige kaarsen vlam op de tafel verandert in een kroonluchter van kristal en verguldsel, in Uw hart breekt een ruisende melodie zonder woorden los, waarbij Mendels sohn en Tschaikowsky met de mond vol tanden staan. Ge verlaat de dode hoek achter Uzelf, voelt geen pijn en vergeet de verveling, de onzekerheid, de ver moeienis. En Uw schoenen blijken toch nog wel het gewicht te hebben, dat ze géschikt maakt voor de lange mars naar een tuin in Holland. Waar een dierbare gestalte zich buigt over de rose trosjes van de ribes.... LEIDEN. 24 Mei. Coöp. Groentenvelling. Prei 6—7; .Rabarber 6—13; Uien 2,90-— 3 10, Peen 2851; Andijvie 1246; Stoof- sla 10—12; Aardbeien 152—385; Snij bonen 135240: Stambonen 260; Peulen 167175; Postelein 4654. Spinazie 8 38; Tomaten 50142, per 100 kg. Kom kommers 2353; Bloemkool 1371: Sla 26.90; Perziken 740, per 100 stuks. Peterselie 4606 70; Radijs 46.70; Sel derie 2.50—6; Peen 3449, per 100 bos. In oorlogstijd hebben wil aan den liive gevoeld, wat een belang rijke factor „eten" in ons leven betekent! De voorstellingen die wij ons toen maakten van de overdadige smulpartilen. die we, zonder aan de slanke llln te denken, zoüden houden, wanneer de oorlog een maal afgelopen was. waren —ma terialistisch als we van nature zijn eenvoudig fantastisch. Nooit zouden we meer een brood jes- of croquettenwlnkel voorbij lopen, zonder er even in te wip pen. om ons te goed te doen. Nooit zouden we meer een room taart je laten staan of een krummel brood weg gooien. En nu? De croquettenwinkels lopen we voorbij, omdat Lieftlnck de beur zen plat drukte en de vuilnisbak ken liggen weer vol hompen brood, waarvoor iemand in de laatste oor logsdagen graag een paar tientjes betaald zou hebben, zo iemand hem belachelijk idéé, een homp had aangeboden..,. Werelds* zaken ziin dus betrek kelijk Maar de stormbal ten aanjsien van het eten wordt weer gehesen! Dies is het zaak, waakzaam te zijn en misschien tóch de croquet tenwlnkel binnen te stappen, om nog een moment te genieten, vóór het,te laat is Daar vernemen wii tenminste, dat professor Vochow van de Har vard Universiteit tot zijn chemi sche vriendjes gezegd heeft, dat de wereld er mee moet ophouden haar laatste reserves od te eten. Dat etensprobleem zit vol voet angels en klemmen: nog een korte tild en het vlees en de eieren moe ten althans volgens dezelfde professor van de menu's ge schrapt worden, omdat de lieve diertjes, die .een en ander produ ceren. zelf te veel voer opeisen. En zo komt deze hooggeleerde nog met andere aardige grapjes, die de haren te berge doen riizen: onze kleren moeten synthetisoh zijn. opdat de afdragerties omgezet kunnen worden in suiker. Daar gaan de aandeeltjes H.V. A Maar we krijgen toch een pro fessorale hoofdschotel om van te watertanden: we gaan genieten van bomen, die eetbaar gemaakt wor den door omzetting van de cellu lose in suiker. Wie verheugt zich déér niet op?.'. Nee: voor ik mij op die bomen ga werpen, zal ik toch eerst zien of er neg genoeg in miln beurs zit voor een taartje, een croquet of een belegd broodje. Door alle bomen van het voed- seVbos der toekomst, zien wil haast niet meer de zaligheden, die er in étalages der confiserieën liggen opgetast. En als door de vrije concurrentie der toekomst nu eens ook de prij zen wat achteruit lopen, kunnen "wij er misschien nog net aan te pas komen, voordat de eerste sui kerboom in onze.maae verdwijnt. De suikerboom. door professor Vochow zo hartelijk aangeprezen, maar die we od 't ogenblik nog maar liever niet lusten fantasio Noviteit, op het gebied van de scheepsbouw (Van onze Duitse correspondent). In het najaar van 1944 ondernam een Amerikaanse jager een verkennings vlucht boven de Neckar, toen hij op de rivier een zonderling vaartuig ontdekte, dat op een drijvende Zeppelin leek. Hij veronderstelde met een onbekend model van de Duitse oorlogsmarine te doen te hebben, dook uit de wolken omlaag en waarschuwde de boordkanonnier, die het vuur opende en de zonderlinge boot met kogels doorzeefde. Onmiddellijk na afloop van de oorlog begon Ir Peschkes met de restauratie van zijn zwaarbeschadigde „Rijn-ex^ press", het 'resultaat van jarenlange studie, proefnemingen en arbeid. On langs is het gerepareerde schip van sta pel gelopen en binnen enkele weken hoopt de bezitter zijn snelverkeersdienst tussen Mannheim en Keulen te openen. Sinds 1926 houdt Peschkes zich met de constructie van snelboten met pro peller aandrijving bezig. Hij vervaardigde zijn model -volgens de nieuwste wetten en de nieuwste ervaringen der aërodyna mische techniek en experimenteerde er mee in de werkplaats, op zijn eigen werf te Bonn en in de stroom- en wiridkana- len.'Als voorbeeld diende hem de snoek, de soepelste en beweeglijkste van alle ALPHEN PROPAGANDA-FEESTAVOND JONG VOLKSONDERWIJS. In de bovenzaal van Hotel Centraal is gisteravond een propaganda-feest- avond gehouden waarvoor ondanks het vergevorderde seizoen grote belangstel ling bestond. Het was de voorzitter van Jong Volks onderwijs, de heer De Bruin, die deze belangstelling met genoegen constateer de en alle aanwezigen met een kort welkomstwoord begroette. De heer Knook hoofdonderwijzer van de school aan de Oudshoornseweg sprak een kort propagandawoord, waarbij spreker voornamelijk wees op het grote belang van Volksonderwijs in de strijd voor de Openbare school. Spr. besloot zijn met aandacht beluisterde rede met de wens, dat wij allen in de toekomst mogen pal staan voor het volksonder wijs en daarom Onverdeeld naar de Openbare School. Door de toneelgroep van Volksonder wijs werd het toneelstuk in drie be drijven „Worst en Aristocratie" opge voerd en gehoord het applaus en de lachsalvo's in de zaal, hebben alle aan wezigen zich met dit kostelijk blijspel zeer geamuseerd. Met een kort woord werd deze avond besloten door de heer De Bruin, terwijl daarna nog een gezellig samenzijn plaats vond, waarbij een bandje uit le den van Volksonderwijs zich liet horen. Burgerlijke Stand Geboren: Arle. z. van J. Glelen en T. Verkade; Willem GUs- bertus, z. van J Zuidam en N. Verkaae, Willy Gerardn. d. van M Stapper en T. Voskuilen; Elizabeth, d. van J. Kersber gen en E. Burggraaf. Ondertrouwd: J. Staring. 32 jaar en J. W. Vergeer. 29 Jaar: A. van Dam. 20 Jaar en Grietje J. Verhorst. 22 Jaar. Getrouwd: J. Kanis, 49 Jaar en C. Krommendijk, 45 jaar; P. J van der Zwet. 26 Jaar en M. A. de Rilk. 24 J.: J. van den End. 25 Jaar en Elisabeth M. Klerks, 24 Jaar; T. van der Kwaak. 26 laar en W. C. de Graar. 30 Jaar; C. F Braster. 39 jaar en J. Bronsgeest. 44 Jaar; H. de Vos. 28 J en J. Baelaan. 21 Jaar; P H. Verkade. 29 jaar en E. H. Vis. 27 Jaar; C. A. Oudshoorn. 25 Jaar en Elisa beth Chr. Rogaar. 24 Jaar Burgerlijke Htand Geboren Leendert. z. van J. Verdulin en P. A. ter Wal; Mari- nus, z. van J. Verkade en A. J. van Kla veren. Overleden: Marljtje Koelewljn, 85 Jaar, wed. van A. Breeveld; Hendrlka Suzanna Broer, 52 Jaar, ongehuwd; MatthljB Bruy- nes, 44 Jaar. Geboren: Hendrlkus NI coladus Johannes Maria. zoon van P. C. Hoogervorst en van J. M. Kleljn; Anna Lydla. d. van C. J. Lambour en A. L. Maaskant; Bastlaan Gerrlt Cornells An- thonius. z. van C. A. v. d.. Hoorn en A. den Brave; Adriana Petronella Maria. d. van A. J. Schepers en S. Vergunst. Aaron Alfred, z. van A. N. Cohen en T. S. Brei- ner: Gerrlt Jan Diederik, z. van E. J. Goedhart en D. Koren. Ondertrouwd: C. Idenburg. 26 Jaar en A. Veltman, 30 Jaar. De eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, is toegekend aan de heer W. van Wa- geningen, fabrieksbaas bij de dakpan- nenfabriek Van Rijn en Klöot alhier. ALKEMADE Burgerlijke Stand Getrouwd: N. M. Hulgsloot en M. G Wesselman; P. W. Olljerhoek en H. M. Kerkvliet. Overleden; AUda de Jong. wed van J. Hogenboom, 74 Jaar; Antonlus van Aart. 73 Jaar; Anna Catharlna Brugman, echtg. van J. P. van Klink, 36 Jaar. BODEGRAVEN Grote plannen voor het marktwezen EEN AUTOMARKT EN EEN FEESTE LIJKE VOORJAARSKAASMARKT. Het gemeentebestuur heeft besloten het reeds bestaande marktwezen uitte breiden met een automaxkt, die cp Vrijdagmiddag zal worden gehouden. Deze plannen bestaan al geruime tijd, maar op 3 Juni as. zal thans de ope ning plaats hebben. Bodegraven, dat in het hartje van Holland ligt en aan een knooppunt van grote verkeerswe gen, dat bovendien beschikt over een marktterrein zoals er niet veel in Ne derland te vinden zijn, is voor 'n auto markt wel een uitermate geschikte plaats. Het gemeentebestuur heeft zeer ernstig de bezwaren, die tegen het we zen van een automarkt bestaan, over wogen, maar is toch tot de conclusie gekomon, dat het wezen van een vrije markt niet aangetast mag worden, al zal er met pijnlijke zorg voor worden gewaakt, dat de goede naam, die de gemeente als marktplaats al een kleine driekwart eeuw bezit, niet zal worden aangetast. Intussen heeft de marktcommissie ook overwogen wait er gedaan kon wor den om nu de kaasdistributie met zijn nivelleringsmethoden weer ten einde loopt en kwaliteit weer een rol gaat spelen de nationale en in ternationale naam van de volvette boe- rekaas, die nog nergens ter wereld overtroffen wordt en voor de handel waarvan Bodegraven het belangrijkste centrum is, weer te herstellen. Het suc ces dat verleden Jaar geoogst werd met een historische feestmarkt heeft ertoe geleid, dat men besloten heeft voortaan ieder Jaar, wanneer de échte Meikaas weer voor het eerst wordt aangevoerd, een feestelijke voorjaarsmarkt te hou den. Aan de kaasbereiders is gevraagd op die dag hun kaas te komen mark ten in het historische boerenccstuum en zoveel mogelijk op de wijze, waar op dit een halve eeuw geleden ge schiedde. Verleden jaar is dat 'n groot succes geworden en het staat nu al vast, dat er dit jaar neg veel meer boeren en boerinnen in ouderwetse kledij ter markt zullen komen. Natuur lijk worden daarvoor ook dit Jaar weer prijzen beschikbaar gesteld, maar bo vendien worden prijzen uitgeloofd voor extra zware partijen kaas en voor uit zonderlijk goede kwaliteiten. Het plan heeft ae volle sympathie van alle auto- rlteiten-ap dit gebied en waar deCom- -missarfe'- van de Koningin in de Pro vincie Zuid-Holland toegezegd heeft op deze dag Bodegraven te bezoeken, zal het aan;' óffciële belangstelling zeker niet ontbreken. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells Martlnus Maria, z. van Arie G. van Vliet en Johanna J. van der Star; Margrieta Maria, d. v. Isaak van Dalen en Emma Margrieta van der Grift; Pleter, z. van Jan PotuiJt en Marrigje de Waard; Phlllp- fus, z. van Cornells R. Kemp eri Maria Zimmerman; Wilhelmus Jacobus Cor nells Maria, z. van Johannes E. van Zoest en Catharlna M. J. Kraan: Pleter. z. van Nicolaas Meeüse en Cornelia van der Linden. Ondertrouwd: H. T. ReiJn. 26 Jaar en G. E. van Uk. 23 jaar; W. Kazemler. 32 Jaar en T. Baars. 27 Jaar. Getrouwd: T. Overes, 26 Jaar en E. J. G. Wolswijk. 25 Jaar; J. J. Biesheuvel. 34 Jaar en N. van der Boon. 29 Jaar. BOSKOOP NUMMERING CANDIDATENLIJSTEN Bij besluit van het Centraal Stem bureau is de nummering van de voor de gemeenteraadsverkiezing ingediende candidaten lij sten als volgt samenge steld: -. Prot. Chr. Greep; 2. P.v.djA.; 3. K.V.P. en 4. V.V;D. Zwemseizoen geopend Het zwem- seizoen in deze gemeente is weder ge opend. Alhoewel het nog geen ideaal zwemweer Is, waren er toch reeds heel wat liefhebbers (sters) om in het Zul- derbad verkwikking te zoeken. Vermelden wij nog, dat het bad een niéuw pakje heeft aangetrokken, en da«t het geheel een goede beurt heeft gehad en' keurig verzorgd is. Burgerlijke Stand Geboren: Jacoba Dirkje, d. van H. Borst en S. J. Verburg. Getrouwd: G. H. Boogerd, 25 Jaar en M. M. Brurté, 23 Jaar; C. J. van der Meule, 30 Jaar en G. M. Kompeer. 26 Jaar; A. v. d. Heiden,. 24 Jaar en P. van Gijzel, 23 Jaar. Overleden: Adriana Neeltje Cornelia HeiJkoop. echtgen. van G. Jongejan, 26 Jaar; Catharlna Maria Wassenaar, echt genote van C. Geers, 52 Jaar. OUDE WETERING DS v. d. BOS BEROEPEN. Ds W. v. d. Bos, Geref. predikant alhier, ontving een beroep naar de Gref. Kerk van Pijnacker. WADDINXVEEN Burgerlijke Stand Geboren: Albertus Pleter. z. van J. A. van der Laan en M Alblas; Mattheas Cornells Andreas, z. van C. J. Nederend en M. J. A. Moons; Abra ham Clazlnus, z. van C. G. van Hoven en M. E. van Vuuren; Hendrik, z. van N. Rijnsburger en J. Pollnder; Wilhelmus Maria, z, van W. Steenland en M. J. H Erben. OndertrouwdJ. van Egdom en D. Kagchelland; C. Kool en H. aen Hertog. Getrouwd: J. Heeren en D. van der Welde; D. Verbeek en J, M. C. van Hol ten; G. J. de Jong en N. W. van Ringelen- steln; B. van der Flier en M. van Tol; J. van der Laak en A. van der Sloot; D. Oskam en J. E. Brouwer. Overleden: Gerrlgje Bonofaas. 72 Jaar; Joseph VermeiJ, 7 weken; Neeltle _van EUk, 85 Jaar, weduwe van K. Sekerls; Aarlaan Versluis, 70 Jaar. WOUBRUGOE Burgerlijke Stand Geboren: Gijsber- tha Franclsca Maria. d. van L. J. v. d. Berg en M. A. Colljn; Cornelia Gerarda Anna, d. van L/C. Rljkelljkhulzen ëh T. W. v. Beek. Ondertrouwd: Marlnus Pleter Van der Endt, 20 Jaar, won, te RUnsfaterwöude en Miesje Moermanr25 Jaar. waterbewoners. De thans in de oude tol- haven van Mannheim aan de steiger liggende „Pe-f 114", zoals de contructeur zijn maaksel noemt, bestaat uit een dubbele romp, die nauwelijks boven het wafer uitsteekt, en waarvan de wanden onderling, alsmede met de opbouw uit lichtmetaal en glas, elastisch zijn ver bonden. Inderdaad een noviteit op het gebied van de scheepsbouw. Vier jaren moeizaam werk en een paar honderd duizend mark heeft het Pesch kes gekost, voordat zUn constructie in de huidige vorn; gereed-kwam. De Jun- kers-vllegtulgmotor met de grote pro peller, die aanvankelijk op de boeg van het schip was aangebracht, fheeft hij op last van de bezettingsautorkeiten moe ten vervangen door een minder opval lende motor. Het 38 meter lange vaar tuig, dat een inhoud heeft van 26 ton en een diepgang van slechts 50 centi meter, biedt plaats aan een bemanning van vier koppen en aan 34 passagiers. Stroomafwaarts ontwikkelt het een snel heid van 42 kilometer per uur; stroom opwaarts. van 35 kilometer per uur. De afstand van Mannheim naar Keulen kan de varende sneltrein afleggen in zeven uur. Peschkes is er van overtuigd dat zijn Rijndienst een groot succes zal worden én dat zusterschepen van de „Pe-f 114" binnen enkele jaren op alle grote rivie ren van de Europese staten en hun over- zese gebieden in dienst zullen worden gesteld. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN. 24 Mei Aangevoerd 184 partijen kaas. Eerste soort f. 1,71 f. 1,74; Tweede soort f. 1,65f. 1,69; Zware tot f.1,78. BOSKOOP. 23 Mei Rozen, gr. bloemig per pos. Pechtold 1,101.90: Butterfly 80—1,70; Better Times 1.90—2,60; Florex 1.501,80: Duisburg 1.703.20; Rosalan- dla 1.30—1.70; .Vlerlanden 1,40—2,60; Edlth Helen 1.80—2,00; Hadley 1,00—2.20; Parel van Aalsmeer 801,20. Babyrozen per bos: Sweetheart 751.00; Ellen Poulsen 951.10; Else Poulsen 85 1.20: Juweeltjes 1,702.20; Orleans 45 85; Polyantharozen 1.001,60; Dorus Rij kers 43—85; Pauls Scarlet 55;96; Gloria Mundl 1.30—1,60; Wolfsglorle 651.10. Diversen per bos: Lupinen 2535; Vio lieren. dubb. 1.502.00; Leeuwenbekjes 4851; Lathyrus 2644; Pyrethrum ln soorten 2938; Margriet 1421; Lelies 1,502,40; Boerenploenen 45; Iris 2435; Campanula 3555; Rhododendronbloemen 45—75. Diversen per stuk: Mevr. le Coultre 34 56; id. Prins Hendrik 2844; Babyrozen in pot 6070. KATWIJK AAN DEN RIJN. 23 Mei Groentenvelling. Spinazie 1525; Sla 3.10—7,. Rabarber 3.20—9.20; Radijs 4.10 —6,10; Prol 5—5.20; Postelein 37—38; Bloemkool I 57—65; Idem II 42-43; Sel derie 3.60—4,50; Peterselie 88,30; Raap stelen 0,901; Komkommers 3334. ROELOFARENDSVEEN, 23 Mei Bloe menveiling. Pyrethrum 1038; Margrie ten 518; Lupine 1517; Trollium 49; Spitfire 2548; Anemonen 715; Irissen 22—35; Lathyrus 12—19: Calla 8—14; Pioenen 2027; Papaver 10—30; Bruids anjers 918; Tulpen 1826. Groentenvelling. Aardbeien 3345. per doosje; Aardbeien i pnd. 4402; Aard beien pnd. .afw. 24—48; Kropsla 2,00 5.90; Spinazie 8.0018.00; Bloemkool 18.00 46,00. Bospeen 36,0042.00; Peulen 125.00—100,00; Snijbonen 140,00—210,00; Snijbonen stek 105,00120,00 per 100. NIEUWE UITGAVEN Verschenen bij: Kosmos. Amsterdam: In de serie „Weten en Kunnen": De africhting van de rashond, door C. A. Kruis, met foto's en tekeningen. Stijlen in de bouwkunst, door J J. Vriend. Geill. Het zelf bereiden van verschillende soorten gebak, met ca 125 recepten, door M. J. Krabbe. De plant in huls. door A. C. Muller-Id- zerda, Geill. Koffietafelgerecht, met ca 175 recepten, door M. J. Krabbe. De Muidqrkring. Bussum: De Radio-avonturen van Handige Bob. Radiobouwschema, in Beeldverhaal, voor de jeugd. Hafkamp, Amsterdam: Jongensstad, roman, door Nico J. P- Smith. Deze rompn is gebouwd op de ideeën van de ook ln Nederland be roemd geworden Father Flanagan, die ook hier ingang hebben gevonden Er wordt de strHd Li beschreven van de directeur van een opvoedingsgesticht te gen ouderwetse begrippen en opvattin gen. en hoewel r.e romanvorm is gekozen en de namen gefingeerd zijn, worden er vele problemen ln behandeld, die Lhans ook in Nederland grote belangstelling hebben. De Oorts, Heemstede: Het bloeitijdperk van het Ned. Volks lied. door Max Frlck van Wely. Van het ontstaan tot de zeventiende eeuw. Wolters, Groningen. Wezen en wording der Klassieke Sans- kritliteratuur, Rede uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van buiten gewoon hoogleraar aan de universiteit te Amsterdam, door dr Adr. Scharpe. Uitg. Mfj Holland: Binnen de Lichtkring, roman, door Wilma.'Deze roman, die als een vervolg te beschouwen is op „De Lichtbrug" van dezelfde schrijfster, behandelt de strijd, die een jonge dóktersvrouw voert om haar kinderen te beschermen tegen de nadelige invloeden, die in oorlogstijd en ook in de na-oorlogse laren het kinder land van alle zi'den bedreigen en de beveiligende kring van het huiselijk le ven binnendringen. VISSERIJBERICHTEN KATWIJK AAN ZEE. 24 Mei Vangst- bericht van hedenochtend: KW 124 9 k., KW 123 5 k KW 175 8 k„ KW 127 3 k KW 151 7 k„ KW 130 7 k., KW 168 15 k.. KW 43 3 k„ KW 18 17 k.. KW 67 23 k., KW 32 25 k.. KW 20 15 k.. KW 97 18 k.. KW 33 22 k.. KW 14 26 k KW 25 36 k.. KW 3 22 k.. KW 9 23 k., IJM 268 30 k.. IJM 75 11 k.. SCH 107 16 k. Gemiddelde vangst Schevenlngen 13 k.. Vlaardlngen 5 k. en Katwijk 15 k. SCHEVENINGEN, 24 Mei Besommin- §en: SCH. 140 f.6060. SCH. 46 f.4200, CH. 225 f. 3420. SCH. 87 f 1970. SCH. 177 f.2000, SCH. 65 f.1500, SCH. 18 f.1170, SCH. 2 f.1160. IJMUIDEN, 24 Mei Besommingen IJm. 99 f. 15400: KW 41 f. 3920; KW 76 f.5270; IJm. 213 f.270; IJm. 226 f.130; IJm. 249 f. 180. Aanvoer 1770 kisten. Geen harlngaanvóer. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Beker—Van Zeggelen, d.. Voorburg; Cornc—Doeve. d„ Den Haag; Ten SeldamKokee, d.. A'dam; Wijsman Van Wassenaer, z„ Bogota (Columbia); KnottenbeltBakker, z., Hengelo; Vos Kouwenaar. d., A'dam. Gehuwd: H. L. Steunebrlnk en M. E. de Wigny, A'dam. Overleden: A. A. Veen—Müller. Scheve nlngen: C. Bisschop—ten Harmsen van der Beek. v.. 78 J., Den Haag; C. A. DuetzVan Dokkum, v., 66 j., A'dam; L. H. MüllerSchippers; v., 81 J., Den Haag; P. N. van ReeuwiJk, m., 59 J„ R'dam; P. A. Rutgers van der Loeff, m.. 78 1.. Hut zen; W. H. van Marle, m., 84 J., Soest. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 23 Mei. DIVIDEND KONINKLIJKE 9%. Het verloop van de effectenmarkt was vandaag zeer rustig. De ondertoon van de markt blijft betrekkelijk goed, zodat ook thans de koersen over het alge meen iets hoger lagen dan JJ. Vrijdag. Kon. Olie werd in de eerste tape ge daan van 284 op. 286, waarna een af brokkeling volgde, in afwachting van het dividend over 1948. Tijdens de beurs werd bekend, dat de Konnklijke 9% dividend in contanten zal uitkeren. Het gevolg van deze bekendmaking was, dat de koers hiervan enige steun on dervond en in de laatste tape weer 286V6 gedaan werd. Het hoofdfonds sloot op 285 3/4. Het jaarverslag der Koninklijke wordt met belangstelling tegemoet gezien. De lndustrlemarkt was bepaald vast voor Unilever, die 3% aantrokken. Ook Philips was licht gevraagd op 222. Enige belangstelling ging ook uit naar de scheepvaartmarkt, in verband met de emissie der Holl. Stoomboot Mij. waarvan de claims he den verhandeld werden op f. 21 tegen een theoretische waarde van f. 25. In aandelen Holl. Amerika Lijn kwam geen notering tot stand. De claims werden vernomen op f. 69,—. Vandaag werden voor het eerst verhandeld de aandelen der Machinefabriek „Alk maar", en wel op een koers van 120. De Indonesische markt was zeer rustig gestemd, ofschoon goed prijshoudend, hetgeen vooral tot uiting kwam voor de Tabaksfondsen. Er ging ook weer enige belangstelling uit naar aandelen Indische Tramweg Maatschappijen, die vrijwel onveranderd waren. De Neder landse Staatsfondsen waren wederom vrij goed gedisponeerd. Dinsdag 24 Mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige O. K. koers v. heden Ned. '48 3X 100 Ned. '47 3K 3 97% Dollar-Ing. '47 3 105 Investeringscert. 3 97A Ned. p. 1962/4 m.b, 3 98yk Indië '37 A 3 95 Grootboek '46 3 97^ ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 78*4 N. Ind. H.bank 108% Ned. Handelmij149% A.K.U165 165% Lever Br248>/2 250% Philips 220% 221% Wilton Feyenoord 158 -Kon. Olie 285*4 286% Amst. Rubber 139 */2 Deli-Bat. Rubber 90% Holl. Amer. lijn 154 Kon. N. Stoomboot 140 Ned. Scheèpv. Unie 156% 158% H.V. A156% 155% Java Cult. 82 Dell Bat. Mij. 135% Deli Mij151% 150% Senembah 135*4 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem Leningen A'dam 1947 (3%) 3 100-^ Den Haag 1947 I 3 luu.s R'dam '37 I, II 3% 101*4 Industr. Obligaties Lever's Zeep My 3% 103% Kon. Petr. MIJ 3% 103^ NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 154 Rotterd. Bank 162% Twentsche Bank 158% Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr.fabr. 310 Rott. Droogd. My. 319% Zwanenb. Organop 171 Handelsondernemingen Born. Sum. H. My. 143 Internatio 186% Spoorwegen Deli Spoorw. My. 63 Voorl. genoteerde aandelen Albert Heyn 186% Ned. My. Walv.Vrt. H3 Amerik. fondsen Anaconda 28% Shell Union36

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3