In gunstige sfeer is der de conferentie grote vier begonnen West-Duitse grondwet afgekondigd EERBERICHT De eerste doden bij Berlijnse staking gevallen Opperbevelhebber Spoor plotseling ernstig ziek 88ste Jaargang DINSDAG 24 MEI 1949 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Wysjinsky aanvaardt Westelijke agenda De ministers van buitenlandse zaken van Engeland. Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zijn gistermid dag te Parijs hun besprekingen over Duitsland begonnen met een geheime conferentie van twee en een half uur in het. zwaar bewaakte Palais rose. De ministers zullen hedenmiddag op nieuw confereren. Een Franse gedelegeerde verklaarde na afloop van de vergadering, datdevier ministers het .zonder te veel moeite" eens geworden waren over de door Schu- man voorgestelde agenda, die de drie Westelijke ministers van te voren had den vastgesteld. De agenda omvat de volgende vier punten: 1. De politieke en economische kwes ties. die geheel Duitsland betreffen; 2. Berlijn en het muntprobleem: 3. Het vredesverdrag met Duitsland: 4. Het vredesverdrag met Oostenrijk. Wysjinsky. de Sovjetrussische minister tan buitenlandse zaken, stelde daarop een andere agenda voor: 1. Viermogendhedenbeheer over Duits land; 2. Economische eenheid van Duitsland met inbegrip van de voorwaarden voor verwezenlijking hiervan; 3. Voorbereiding van een Duits vredes verdrag: 4. De Duitse muntkwestie met mbegrip van de Berlijnse. Acheson. gesteund door Bevln. maak te bezwaar tegen het plaatsen van het viermogendhedenbeheer als eerste punt op de agenda. Hij zeide. dat het onmo- reliik is het beheer van Duitsland te tesoreken alvorens men wist. wat men moest beheren Wysjinsky stemde daarop in met de door Schuman voorgestelde agenda, doch hij behield zich het recht voor de muntkwestie van geheel Duitsland te temreken. Even bracht Schuman de kwestie naar voren van de onbevredigende uitvoering van de New Yorkse overeenkomst tot opheffing van de Berlijnse blokkade. Hij zeide te hopen, dat de moeilijkheden slechts van tijdelijke aard zouden zijn, zodat het niet nodig zou worden de kwestie in de raad van ministers der grote vier te bespreken. Acheson stelde voor. dat de plaatsver vangers van de ministers die het Oos tenrijkse vredesverdrag voorbereiden, per 1 Juni een gemeenschappelijk rapport over hun vorderingen zouden uitbren gen. Een kleine' schermutseling, zij het ook een coed gehumeurde, deed zich voor, toen Wysjinsky 't vanzelfsprekend zeide te achten dat ieder van de Dartijen er naar streefde overeenkomst od elk punt van de agenda met inbegrip van de Duitse kwestie te bereiken. Waarop Bevin zeide: ..Dat hangt voor m Toot. deel van u af", en Wysjinsky: Jn een bijeenkomst van vier mogend heden hangt drie maal zo veel af van drie partijen als van een". Tot verrassing van de overigen bracht Wysjinsky ook de Japanse kwestie op het tapijt door te informeren, wanneer de erote vier met China als vijfde een ontwerp-vredesverdrag voor Japan wil den bespreken. (De vraag rijst: welke Chinese regering Acheson verklaarde zich bereid Wys- iinsky's vraag op een later tijdstip te 'Ksoreken en Bevln brak een lans voor deelneming van de dominions aan de tevnrekingen. Wysjinsky antwoordde hierop, dat hij tiet had bedoeld de kwestie voor plaat sing op de agenda voor te stellen, doch dat het zijn nut had te weten, welke woblemen voor toekomstige vereaderln- gen van ministers in het verschiet lagen. Hij was van mening dat de domi nions natuurlijk aan de voorbereiding het vredesverdrag moesten deelne men. ofschoon de raad van de ministers fr de eerste hand aan diende te leggen. Een Franse woordvoerder verklaarde, dat de atmosfeer ..zeer gunstig" was en alle gedelegeerden in goede stemming Karen. Toen Bevin het Palais rose verliet. Tïoee een verslaggever hem: „Ging het ?oed". waarop Bevin repliceerde: „Ik aaak het erg goed". Er is besloten, dat na elke plenaire zitting mededelingen aan de pers zullen Korden verstrekt. Spaak, de Belgische minister van bui tenlandse zaken, is te Parijs aangeko men. Zijn aanwezigheid aldaar kan in Terband worden gebracht met de wens Tan de Beneluxlanden om op de hoogte te 'olijven van het verloop der bespre ngen van de ministers. Stemmingsbeeld °nze Parijse correspondent telefo- ceerde ons hedenochtend: Wie Wysjinsky heeft kunnen gade- ^an tiidens voriee conferenties in Pa n's en laatsteliik noe bij de UNO en de oennnering aan deze ODvlieeende norse ®an die alleen maar verschrikkelijke oingen scheen te kunnen zeeeen. verge rs met het beeld van deze heer in een VRIJ KOUD WEER. Oe Bilt verwacht tot morgenavond: l gelend bewolkt met plaatselijk en- buien. Meest matige wind uit Wes- «nke richtingen. Tamelijk koud voor tild van het jaar. 'Opgemaakt te 10 uur). 25 MEI. op: 4.33 uur; onder: 2041 uur. ^n op: 3.22 uur onder: 18.17 uur (L.K.) te Katwijk te 1-51 en 14.06 u. ^1 nummer bestaat uit zes pagina's. onberispelijk blauw costuum, die gister middag op de cour van het paleis van rose marmer uit een enorme auto stap te.-die kon menen met 2 volslagen ver schillende personen te maken te heb ben, Dit was een bejaarde, beleefde heer. die een vriendelijk woord had voor iedereen, die hem benaderde fotogra fen en .journalisten zelfs inbegrepen. En toen de Russische minister een diepe neiging maakte voor mevrouw Be vin en een kus drukte op haar rechter hand. toen leek dit tafereel op een schilderij van Watteau. Het was bijna een idylle. Het hele paleis is bovendien versierd met rozen, gladiolen en chry santen. voor welke decoratie de eigena resse, de gravin de Talleyrand, een chè- que van 2000 gulden uit New York had overgemaakt. Nadat de fotografen en journalisten met beleefde aandrang uit het paleis waren verwijderd .is om 7 minuten over 4 de eerste zitting begonnen, die in een atmosfeer van wederzijdse goede wil moet hebben plaats gevonden. Men herinnert zich, hoe bilvorige conferenties er soms weken passeerden alvorens de agenda kon worden vastge steld. Gisteren daarentegen waren bin nen enkele uren de ministers het over het Drogramma eens. Wysjinsky legde zich bij een Westelijk voorstel neer om de politieke aspecten van Duitsland de voorrang te verlenen boven de economische en zijn collega stemde er daarna mee in. aan het eind van de besprekingen ook het verdesver- drag met Japan in studie te nemen. Daarmee schenen de Russen al van de aanvang af aan te willen geven, welke waarde het Kremlin aan de gebeurte nissen in het Verre Oosten hecht. Of het nieuwe China t.z.t. zal worden uit genodigd. is een punt. dat zeker nog met, passie besproken zal worden. Doch dat zijn zorgen van later tijd. Nu kan men alleen al zeggen, dat de 16de conferentie der 4 ministers od veel belovende wijze is aangevangen. Er heerst optimisme in Parijs. Voordat zy hun Russische collega Wysjinsky zouden ontmoeten op de confe rentie der „Grote Vier", die gisteren in het Marble Rose-Paleis te Parijs begon, hielden de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke landen der „Grote Vier" nog een voorbereidende bespreking op het ministerie van Buiten landse Zaken. - De drie ministers in de lift van het ministerie. V.l.n.r. Ernest Bevin, Dean Acheson en Robert Schumann. Acht doden bij ongeluk met pantserauto LIEP OP TREKBOM VAN 250 K.G. Zondagmorgen is even ten noorden van Djokja een pantserauto op een trekbom van 250 K.G. gelopen. Van de negen inzittenden werden acht personen gedood en een gewond. Een achter de pantserauto rijdende brenncarrier werd beschoten, waarbij een militair werd gedood. Onder de 9 doden is een kapitein, een sergeant majoor, twee korporaals en vijf solda ten. De begrafenis heeft gisteren op het ereveld te Semarang plaats gehad. DE TWEEDE CONFERENTIE VOOR SUMATRA. Alle federale gebiedsdelen op Suma tra, hebben de uitnodiging tot het bij wonen van de conferentie voor Sumatra, die Vrijdag begint, aanvaard, behalve Banka, terwijl Biliton alleen waarne mers zal zenden. UNCI-FUNCTIONARISSEN EN REPUBLIKEINEN NAAR DJOKJA. In het vliegtuig van de Commissie der V.N. zijn vanmorgen de Republikeinse leden van de subcommissie voor het herstel der Republikeinse regering naar Djokja vertrokken, alsmede van de Unci de heren Cutts (Australië), Blham (België), Glennabbey (Ver. Staten), militaire waarnemers en leden van het secretariaat der Unci. TEGENSTELLING BANK A-REPUBLI KEINEN EN REP. NOODREGERING? Volgens „Het Dagblad" te Batavia is er een scherpe tegenstelling ontstaan tussen de vooraanstaande Republikei nen op Banka en de Republikeinse noodregering op Sumatra, doordat de laatste een besluit heeft genomen waar- In wórdt bepaald, dat alle aangelegen heden. die betrekking hebben op Su matra, zullen worden afgehandeld door leden van de noodregering, terwijl ook andere kwesties, die tot de competentie van de leden dezer noodregering be horen, die buiten Sumatra verblijven, aangetrokken zullen worden binnen de kring van de bevoegdheden der Suma- traanse leden van de noodregering. GROTE BRAND TE BALIKPAPAN. Zaterdagavond is te Balikpapan brand uitgebroken in een olietank van de oude zuurfaibriek op Pandansari, Gis teren kon de brand nog niet worden geblust, doch het vuur levert geen ge vaar rneer op. De oorzaak is onbekend. WEER ROKEN OP HAAGSE TRAMBALQONS. (Van onze Haagse redacteur). De Haagse gemeenteraad besloot het rookverbod op de trambalcons weder op te heffen. De bedreiging van Sjanghai Nantsjang, de geboorteplaats, van het Chinese communistische leger en de hoofdstad van de provincie Kiangsi is door de communisten ingenomen. Het is de derde provinciale hoofdstad, die de communisten ten Zuiden van de Jangtse hebben veroVerd. Boven Sjanghai is de lucht thans rood gekleurd van het kanonvuur en de brandende huizen aan beide zijden van de Whangpoe. Vluchtelingen zwerven bij duizenden doelloos door de straten. Naar verluidt zijn onder communisti sche leiding staande troepen Sikawel binnengetrokken, ongeveer 8 km. van het centrum van Sjanghai gelegen. De havendienst van Sjanghai heeft bevel gegeven, alle schepen van plaatse lijke rederijen, die niet in gebruik zijn, onmiddellijk te laten zinken. De verovering van Tsipao, een natio nalistisch steunpunt op nog geen 5 km. ten Zuiden van het vliegveld Hoengjao, door de communisten is van nationa listische zijde officieel toegegeven. Tsipao ligt aan de zuidwestelijke rand van Sjanghai. Verwacht wordt, dat nu de beneden loop Van de Whangpoe weer is vrijge maakt, drie schepen met 19.000 ton rijst vanavond de haven van Sjanghai zullen binnenst omen. MILITAIRE CONFERENTIE IN ENGELAND. Twee honderd hoge Britse legeroffi cieren zijn te Camberley ln het Engel se graafschap Surrey op een speciaal beveiligde plaats bijeengekomen om de Britse defensie te bespreken. Dertien regeringsdepartementen zijn vertegenwoordigd bij de besprekingen, die vijf dagen zullen duren en de naam „Oefening Brittannia" dragen. Waarnemers van de marine en lucht macht zijn aanwezig. Legercommandanten uit Duitsland, het midden-Oosten, Oostenrijk en het Verre Oosten zijn voor de conferentie naar Engeland overgekomen. Deskundigen op wetenschappelijk en ander gebied zullen nieuwe ideeën met betrekking tot oorlogvoering en defen sie uiteenzetten. Streng bewaakte, geheime voorwer pen zullen worden getoond. KLACHTEN OVER LILIËNTHAL. Er is order gegeven tot een onder zoek vanwege het Amerikaanse Con gres naar beschuldigingen, ingebracnt te gen David Liliënthal, die meer dan twee jaar voorzitter is geweest van de Amerikaanse commissie voor de atoom energie, van „ongelooflijk wanbeheer" van het Amerikaanse atoombompro gramma. De benoeming van Liliënthal werd destijds een feit na een heftig debat in de Senaat- De beschuldigingen houden verband met het verlenen van faciliteiten in zake atoomenergiestudie aan een com munist en anderen. Senator Bourke Hiqkenlooper (re publikein uit Iowa) had het ontslag van Liliënthal geëist. Senator Vanden- berg (republikein uit Michigan) vroeg om een „diepgaand onderzoek". Hevige gevechten in station Tiergarten ,De drie commandanten van West-Ber- liin hebben 't verzoek van het gemeente bestuur van West-Berlijn. toe te staan dat stations van de Westelijke sectoren door de Westberlynse politie worden overgenomen van de politie uit de Sov jet-sector van de hand gewezen. Zij voegden er evenwel aan toe. dat onmid dellijk toestemming zou worden verleend voor interventie door de Westberlijnse politie indien de orde zou worden ver stoord. De Britse militaire treindienst naar en van Berlijn, die Zaterdag en Zondag vanwege de stakinv werd eestaakt, werd gisteren hervat. De Berlijnse staking heeft het goederenvervoer naar Berlijn zodanig vertraagd, dat slechts 2 goede rentreinen in de afgelopen 24 uur in Berlijn arriveerden. Alle stations ln de Franse sector zijn nu in handen van de spoorwegpolitie onder Russisch opper toezicht. Volgens mededeling van dr Fricdens- burg, de plaatsvervangende Westber lijnse burgemeester, ziin twee perso nen om het leven gekomen in de eer ste phase van. naar men aanneemt, een georganiseerde poging om dc voornaamste S-bahn-stations in de Westelijke sector van Berlijn van de onder Sovjet-controle staande spoor wegpolitie te zuiveren. In de loop van gisteravond kwam het tot een grote vechtpartij in het station Tiergarten in de Britse sector. De sta kers hadden de spoorwegpolitie, die het station bezet hield, er reeds van in ken nis gesteld, dat zii zich van het gebouw wilden meester maken. Volgens een van de stakingsleiders zou kolonel Stewart, de leider van de Britse dienst voor open bare veiligheid, aan de mannen van de spoorwegpolitiee hebben medegedeeld, dat hij hun veiligheid niet kon garan deren. wanneer zii niet van houding ver anderden. Het ..garnizoen" van het sta tion telde een viifhonderd man. Het station Tiergarten had reeds van het begin af een der hoofddoelen van de stakers gevormd. In de namiddag werd het gebouw, dat door een cordon van politie uit de Westelijke sector was afgezet, belegerd door een menigte van drieduizend stakers en sympathiseren- den. Te half tien in de avond begon de menigte door het cordon heen te bre ken en toen ten slotte de eerste hon derdtallen stakers er in geslaagd waren het gebouw binnen te dringen, werd de grote stationshal het toneel van een bit ter gevecht. Stakers en spoorwegpolitle- mannen rolden met elkander over de stenen vloer en vuur- en slaewapenen vlogen her en der. Ook werd er met ste nen geworpen en een aantal door pa niek aangegrepen politiemannen begon in het wilde weg op de opdringende me nigte te schieten. Terwijl het gevecht in het gebouw gaande was. kreeg de Westelijke politie buiten het station versterking Zii drong toen door zijingangen het gebouw bin nen en zuiverde onder hantering van de gummiknuppel, de stationshal van sta kers zowel als sooorwegDolitie. De leider van de Britse dienst voor openbare veiligheid, kolonel Stewart, overreedde de spoorwegpolitie het sta tion te verlaten en stelde het gebouw onder bewaking van de Westerse politie. De spoorwegpolitiemannen, van wie sommige gewond waren, vertrokken langs de spoorlijn naar de Sovjetsector. Volgens de Westerse politie begonnen de ongeregeldheden toen stakingsbrefcers in gezelschap van spoorwegpolitie en Russische soldaten het station binnen gingen. Een der spoorwegpolitiemannen, aldus de mededeling, loste van de spoor baan af zes schoten op de aanvallers, waarbij hij een zestien-jarige jongen in het hoofd raakte. Volgens de Duitse radio van de Ame rikaanse sector ziin bij de ongeregeldhe den 72 personen gewond van wie er twaalf zouden zijn getroffen door scho ten van de spoorwegpolitie. Nog op 2 andere stations werd de spoorwegpolitie door Westberlijnse politie vervangen. Verder wordt uit Amerikaanse bron gemeld, dat de Sovjet-autoriteiten de spoorwegdirectie bevel gegeven hebben voor vanavond de contröle over alle s!7^- tions en spoorweginstallaties van Berlijn in handen te nemen. De Oostberliinse politiechef, Paul Markgraf, heeft met krachtige maatre gelen gedreigd tegen belemmering van de spoorwegpolitie bij de uitoefening van haar functie en tegen aansporing tot gewelddaden. De situatie, zoals deze in het afgelo pen weekeinde in de Berlijnse stations was. waarbij de stakers uit West-Ber lijn zich gesteld zagen tegenover bewa pende politie uit de Sovjetrussische sec tor van de stad, heeft het argument ver sterkt. dat elke oplossing van het Duitse vraagstuk, waarbij de ongewapende po litie in West-Duitsland zou komen te staan tegenover de bewapende politie macht in Oost-Duitsland. een zeer groot gevaar zou betekenen voor de nieuwe Westduitse staat, welke te Bonn is uit geroepen. Met ingang van gisteren benoemd tot generaal Generaal G. II. Spoor, opperbevel hebber der Nederlandse Strijdkrachten in Indonesië, is Maandagmorgen, na enkele uren gewerkt te hebben, plotse ling ernstig ziek geworden, aldus is van officiële militaire zijde te Batavia be- Gcneraal Spoor, kend gemaakt. Dc ziekte liet zich dade lijk ernstig aanzien, terwijl in de loop van de dag weinig verandering optrad, zodat de toestand nog steeds zorgwek kend is. Volstrekte rust is geboden. Dr L. J. M. Beel heeft hedenmorgen aan luitenant-generaal Spoor meege deeld, dat hij bij Kon. Besl. van 23 Mei is bevorderd tot generaal. Generaal- WAARDERING VOOR HERSCHOOLDE SILIWANGI- TROEPEN. De territoriale commandant in West- Java, generaal-majoor E. Engles, hield te Tasikmalaja een toespraak tot pelo- tbhs van de Siliwingi-troepen, die hun herscholing hebben beëindigd. Hij zeide, het bijzonder te waarderen dat deze troepen, vooroordelen en mis verstanden ter zijde hebben willen stel len om, na herscholing met het Ne derlandse leger te willen samenwerken bij het brengen van orde en rust aan de bevolking van Pasundan. Generaal Engles zeide te wensen, dat dit voor beeld door vele duizenden moge worden gevolgd „tot geluk van uw volk en tot heil en zegen van uw vaderland." majoor D. *C. Buurman van Vreeden, chef van de Generale Staf, is belast met de waarneming van de functie van legercommandant ln Indonesië, daar het uitgesloten is, dat generaal Spoor de eerste tijd zijn werkzaamheden kan hervatten en ook bij gunstig verloop van de ziekte een langdurige rustperiode vereist zal zijn. Koningin Juliana heeft telegrafisch haar grote spijt betuigd met de ziekte en generaal Spoor de beste wensen doen toekomen voor zijn herstel. De Ko ningin legde er in het telegram de na druk op, met hoeveel genoegen zij het besluit tot zijn bevordering had onder tekend. EEN HARTAANVAL? Het Franse persbureau A.F.P. ver neemt uit gezaghebbende bron, dat ge neraal Spoor een hartaanval heeft ge had. Mevrouw Spoor Is met spoed uit Nederland naar Bataria opgeroepen, waar zjj Vrijdag a.s. wordt verwacht. Massa-evacuatie uit Djokja in vier phasen Met betrekking tot de organisatie van de evacuatie uit Djokja deelt het Dep. van Sociale Zaken o.a. mede, dat de alg. leiding berust bij het Dep. van So ciale Zaken te Batavia, hiertoe bijge staan door het Dep. van Verkeer, Ener gie en Mijnwezen voor het vervoer te land, door de afd. Scheepvaartzaken van het Dept. van Econ. Zaken voor het vervoer ter zee, door het leger voor beveiliging van de afvoerroute en door het Dep. van Volksgezondheid voor de medische dienst, welke de vaccinatie tegen pokken en inrichting van nood hospitalen te Semarang verzorgt. De leiding der organisatie heeft de evacuatie uit Djokja stopgezet en nieu we richtlijnen ontworpen voor een eva cuatie en masse. De maatregelen zijn voorlopig gebaseerd op een totale af voer van 30.000 personen, doch het schema is elastisch. Het tempo der massa-evacuatie wordt belemmerd door beperkte capaciteit van het vervoer te land, de opvangmogelijk heden in Midden-Java en de afvoer uit Semarang over zee en per trein. Voorts wordt een overzicht gegeven over het schema, dat de afvoer in vier opeenvolgende phasen organiseert. Er wordt naar gestreefd, de massa evacuatie uit Djokja en vooral de on derbrenging der geëvacueerden op hun uiteindelijke plaatsen van bestemming rustig en zonder schokken voor de des betreffende gemeenschappen te doea verlopen. Het 1800 ton metende Zweedse stoomschip „Bergsund". dat op weg was van Londen naar Huil, kwam tfen gevolge van een aanvaring met een trawler in de Humber tot zinken. De uit 25 personen bestaande bemanning kon zich met reddingboten in veiligheid stellen. Om het scheepvaartverkeer ln d« Humber niet te stremmen, werd de „Bergsund". die eerst tien maanden ge leden van stapel is gelopen, naar de walkant gesleept. Plechtigheid te Bonn Gistermiddag is de constituerende vergadering van Bonn in plechtige zitting bijeengekomen om de West duitse grondwet voor de federale re publiek Duitsland af te kondigen. De Westelijke bezettingsmogendhe- den werden vertegenwoordigd door haar plaatsvervangende militaire gou verneurs. Alle 11 Westduit-se ministers-presiden ten waren voor deze zitting naar Bonn overgekomen. De burgemeester van West-Bsrlijn, prof. Reuter, was temid den van de leden van de constitueren de vergadering gezeten. De constitutie werd officieel afge kondigd op hetzelfde ogenblik, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hun conferentie in Parijs openden. Zy treedt onmiddellijk in werking. De zitting begon en eindigde met or gelmuziek. De afkondigingsrede werd gehouden door Adenauer, president van de constituerende vergadering. Er werd niet gedebatteerd. De zwart-rood-gou- den vlag van de nieuwe Westduitse re publiek wcei van de gevels van vele buizen in deze rustige universiteitsstad en geboorteplaats van Beethoven. Adenauer gewaagde in zijn rede van een nieuw tijdperk dat in de geschie denis van het Duitse -volk aanbrak. Hij was van mening, dat „indien de gealli eerde ontmantelingspolitiek uitgevoerd wordt als thans besloten is, de politie ke opbouw van een nieuwe Duitse de mocratie ernstig gevaar zal lopen." Hij verzocht de verantwoordelijke ge allieerde autoriteiten deze kwestie niet alleen uit een economisch maar in de eerste plaats uit politiek oogpunt te bezien. Alle leden van de constituerende ver gadering. behalve de" twee communis tische. ondertekenden het document. Onder applaus van de publieke tri bune tekende vervolgens de Westber lijnse burgemeester, prof. Reuter. Ten slotte tekenden de ministers- presidenten en kamervoorzitters van de elf Westduitse „Lander", met inbegrip van Beieren, welks parlement de grond wet had verworpen. DE „PERMANENTE LACHER". Australië wenst niet achter te blijven by de niezende schooljongen uit Enge land en is tot de ontdekking gekomen, dat zich binnen zijn grenzen een „permanente lacher" bevindt. Het be treft hier een voormalige zeekapitein in het St. Vincent's ziekenhuis te Sydney. Volgens de artsen van dit zie kenhuis is het verschijnsel het gevolg van een ziekte, die in Australië nog slechts twee keer is geconstateerd en in de gehele wereld niet meer dan vijftien maal. De ziekte ontstaat doordat zich bloeddeeltjes vastzetten ln de hersens. De toestand van de zeeman is inmiddels kritiek geworden. (United Press). MILITAIREN EN DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Bij de te houden verkiezingen voor de- gemeenteraden zal het niet moge lijk zijn in een andere gemeente te stemmen dan in die, op welker kiezers lijst men voorkomt. In het algemeen, stemt men dus in die gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opge nomen. Aan kiesgerechtigde militairen, di# aan deze verkiezingen wensen deel te nemen, dient volgens mnisterlële be schikking daartoe gelegenheid te wor den gegeven.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1