Staking te Berlijn leidt tot vele botsingen Communisten uitgesloten van „Ver. ex-politieke gevangenen" WEERBERICHT Ö6ste J-argang MAANDAG 23 MEI 1949 00 No. 26Ö99 LEIDSCH Directeur: j. w. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 De Sovjet-politie grijpt in Tijdens het weekeinde heeft de sta king van het treinpersoneel te Berlijn dat zijn loon in Westelijke marken wenst uitbetaald te krijgen, zich uitge breid en geleid tot verschillende scher mutselingen met Sovjetrnssische offi cieren of door de Sovjets gecontroleer de Duitse politie. Zaterdagmiddag lag de S-bahn, de bovengrondse spoorweg door geheel Berlijn, reeds volkomen stiL Zondagmiddag was de onder Sovjet russische contróle staande politie in het bezit van de meeste stations van .de hchtspoonveg. 36 uur van bijna onafge^ broden strijd met de stakers ging hier tan vooraf. Zondagmiddag werd het sta ton Charlottenburg door met geweren gewapende politie heroverd, nadat een menigte van ongeveer 2.000 stakers met hun aanhangers arm in arm de 150 man rpwnvegpolitie, die het station bezet yd, langs de rails in de richting van de Sovjetsector had teruggedreven. Zondagochtend reed een trein uit de Sovjetsector langs een der voornaamste •ooorlijnen West-Berlijn binnen. Op elk slation werd ongeveer 20 man spoorweg- ölitle afgezet. Op het station Neukoelln ceïen de inzittenden naar schatting 300 ;hoten op de stakers, die het station sezet hadden. De trein reed weg, toen alle munitie verschoten was. Sinds Zaterdagnacht zijn naar ver luidt 14 personen gewond en 17 personen jtarresteerd door. de Westelijke politie, [tn nog niet bekend aantal stakers is door de spoorwegpolitie naar de Sovjet- wtor overgebracht. toestand is echter uitermate ver- lard. Met elkaar strijdige berichten van stakingshoofdkwartier, spoorweg functionarissen en het hoofdkwartier ,er Westelijke politie maken het onmo gelijk de juiste omvang der persoonlijke aeevallen vast te stellen. Ernst Scharnowski, voorzitter der anti ommunistische vakvereniging UGO eeft de gebeurtenissen van Zondag een poging der communisten, een bur- •eroorlog te ontketenen" genoemd. Zo Ddlg zou de UGO in geheel Berlijn, de jvjetsector incluis, een algemene sta ing uitroepen, aldus Scharnowski. Een Sovjetrussische generaal bezocht ïterdagmiddag, vergezeld door drie of- cleren, een van de door de stakers be tte stations. Hij zeide: .Eerst werken, aaraa Westmarken", waarop de stakers ntwoordden: „Eerst Westmarken, daar- zullen wij werken". Een staker verklaarde, dat alle inter vale, uit West-Duitsland afkomstige einen, zouden worden doorgelaten. Er aren echter tot 18.00 uur plaatselijke jd nog slechts drie treinen uit het Wes- te Berlijn aangekomen, twee hier in waren Britse en Amerikaanse pas- gierstreinen, terwijl de derde een met eenkool geladen trein uit het Ruhrge- ed was Elf treinen werden opgehou- ■n tussen het aan de Britse zonegrens legen Helmstedt en Berlijn. Stakers hebben generaal Kwasjnin, oofd van de afdeling vervoer van het ilitaire Sovjetbestuur aangevallen, toen spoorweginstallaties in de Ameri- unse sector wilde inspecteren. Politie uit West-Berlijn redde hem van 'en wilde menigte", aldus het politie- pport en begeleidde hem in zijn auto =ar de grens van de Sovjet-sector. De sociaal-democratische partij te erlijn heeft een beroep gedaan op dp gezetenen van de stad om hun volle re sympathie aan de stakers te schen- n om, voor de duur van het geschil, gebruik te maken van de kabel- oor"(de ..S-bahn"). De Amerikaanse bevelhebber van Ber- brigade-generaal Frank Howley, sakte bekend dat, indien de onder vjetrussische contróle staande spoor- ^politie op ondemocratische wijze zou treden of er niet in zou slagen de orde handhaven, de Westelijke politie- acht zou ingrijpen. Slechts indien er ernstige wanordelijk den zouden ontstaan of wanneer le- \an de geallieerde bezettingsmacht uitgebreide ordeverstoringen verwik- «M zouden geraken, zou gebruik wor- <hn gemaakt van Amerikaanse troepen. Howley zeide verder nog, dat de sta- op een ongelegen tijdstip ls uitge- GRATIE in finland. Aan Vaino Tanner, Finlands premier öe oorlog, en Edvin Linkomies, mi eter van Financiën in de oorlog, die 1945 waren gevangen gezet, omddt S het land in de oorlog padden ge- &tt, ls door president Paasikivi gra- verleend. .Tanner en Linkomies waren het vo- n5 jaar reeds op parool vrijgelaten, tidat aü de helft van hun straftijd Rn( vijf en een half jaar in de gevan- SHUs hadden doorgebracht, president verleende eveneens gra- f aan Kivimaeki, voormalig gezant te ^rljin Zij mogen allen hun beroep weer óp- Linkomies en Kivimaeki waren "lessor aan de universiteit van Hel- snii. weinig verandering. De Bilt verwacht tot morgenavond: •aonacht op sommige plaatsen nevel 'niist. Overigens tijdelijk wat toene mende bewolking, maar overwegend weer. Meest zwakke wind uit .JenJopende richtingen. Weinig "ver dring van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 24 MEL Zon c 1 op: 4.34 uur: onder: 20.39 uur. op: 3.11 uur, onder: 17.03 uur Rw <L- K ^water te Katwijk te 1.10 en 13.29 u. nummer bestaat uit zes pagina's. broken, daar juist nu de vier-mogend- heden-besprekingen een aanvang zullen nemen. Hij erkende echter dat „aan het recht tot staking van vakbonden niet valt te tornen" waaraan hij toevoegde: „De directie van de spoorwegen heeft bij voorbaat bekend doen maken, dat stakers zuilen worden ontslagen; de tot dusverre door de communistische werk gevers tegenover de georganiseerde ar beiders gebruikte methoden zyn hard vochtig". De plaatsvervangende burgemeester van West-Berlijn, dr Friedensburg, heeft of ficieel bij de Komnlandantura gepro testeerd tegen het gebruik van vuurwa penen door de Oostelijke spoorwegpoli tie op de stations in de Westelijke sec toren van Berlijn. De Ver. Staten en Brazilië OVEREENKOMST TRUMAN—DUTRA De presidenten van de Verenigde Sta ten en van, Brazilië de laatste brengt een officieel bezoek aan Washington zijn het eens geworden over een nieuw program van vijf punten, die nog nader uitgewerkt moeten worden, dat ten doel heeft de beide landen dichter tot elkander te brengen, aldus heeft het Witte Huis verklaard. Het program omvat o.m. economische, fi nanciële en technische steun door de Verenigde Staten aan Brazilië. Het voorziet tevens in de uitvoering van Braziliaanse maatregelen ter begunsti ging van de particuliere investeringen in de republiek Brazilië, en gemeen schappelijke maatregelen tot voorko ming van dubbele belasting. Het Witte Huis meldt voorts, dat de presidenten besloten hebben een ver drag te sluiten met het doel de cultu rele betrekkingen tussen hun heidelan den uit te breiden. Een 27-jarige Russische piloot, wiens vrouw naar Siberië was getransporteerd, landde met een nieuw Russisch vliegtuigtype in Zweden. De constructie van de machie, die een snelheid van 600 km Der uur heeft, werd door de Russen angstvallig geheim gehouden. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken trof" onmiddellijk alle maatregelen om de piloot, die genoeg van het Sovjetsysteem had en het vliegtuig, in veilighéid te stellen, De gelande La-11- machine van de Semy yon A. Lavochkin fabrieken. Sovjet-ontvoeringen te Berlijn GENERAAL HOWLEY ZEGT, WAAROP HET STAAT. Brigade-generaal Howley, de Ameri kaanse commandant van Berlin, heeft een protest van de Sovjetrussische com mandant, Kotlkof, tegen de In hechte nis neming van 9 Duitsers, die de Ame rikaanse sector hadden betreden om de boekhandelaar Schuette te arresteren, van de hand gewezen, Generaal-majoor Kotikof heeft in zijn brief aan Howley verklaard, dat de ne gen Duitsers hadden gehandeld op in structie van de Sovjetrussische autori teiten. In zijn antwoord zeide Howley o.a.: „Ofschoon ik uw oprechtheid apprecieer inde bekentenis, dat deze bende ont voerders op bevel van de Sovjetrussi sche autoriteiten naar de Amerikaanse sector is gezonden, doet dit niets af aan de ernst van hun daad, doch accen tueert het deze zelfs, daar hun daad een onmiddellijke sohending is van de in 1945 uitgegeven en door alle vier bezet- tingsmogendheden ondertekende order van de geallieerde Kommandatura". Generaal Howley verklaarde, dat dui zenden Duitsers onlangs op geheimzin nige wijze zonder spoor na te laten uit hun huis waren verdwenen. Hij haalde verschillende gevallen van ontvoering aan en besloot zijn brief met te verzekeren, dat de Amerikaanse autoriteiten niet zullen dulden, dat per sonen van welke nationaliteit ook uit de Amerikaanse sector van Berlijn wor den ontvoerd. Het Franse begrotingstekort GEEN VERHOGING BENZINE-PRIJS De financiële commissie van de Franse assemblee heeft een vele malen gewij zigde versie van het wetsontwerp van Petsche, de minister van Financiën, tot dekking van een begrotingstekort van 83 100 millioen franc, goedgekeurd. Tevoren verwierp zij het voornaamste punt van het ontwerp om een tekort van 22 milliard franc te bestrijden door de benzine vrij te geven en de prijs van 43.20 franc tot 55 franc per liter te verhogen. De leden der commissie von den de voorgestelde prijs te hoog en waren niet genegen het alternatief van een dubbele prijs een voor vrije benzine en een lagere voor gedistribu eerde benzine ten behoeve van voor rangsverbruikers te aanvaarden. Een ander punt van geschil betrof de bezuinigingen in genationaliseerde industrieën, die zich niet kunnen be druipen. De commissie keurde „in be ginsel" een maatregel goed. die een deel van het tekort van 22 milliard zou achterhalen, dat Petsche door een verhoging van de benzineprijs wilde bereiken, door het toestaan van de ver koop van alcoholische aperitieven, die sinds 1940 was verboden. Premier Queuille verklaarde nog steeds goede hoop te hebben, dat een com promis zou worden gevonden, waardoor een regeringscrisis zou kunnen worden voorkomen. NOG STEEDS NIEZENDE! De 14-jarige Michael Hippisley, de Engelse schooljongen, die nu reeds 14 dagen lang om de paar seconden niest, hield op met niezen, toen hü in een ruimte van een ijsfabriek te Leicester was gebracht, waar de temperatuur 18 ;raden onder nul Fahrenheit bedroeg. Het begon echter weer, zodra hij deze plaats verliet. James Forrestal overleden HIJ WAS OVERWERKT. James Forrestal, de vroegere Ame rikaanse minister van Defensie, heeft zich gisteren van het leven beroofd. Hij is Zondagochtend om 2 uur uit een raam gesprongen op de 17e ver dieping van het marine-ziekenhuis te Behesda bij Washington, waar hij reeds verscheidene weken wegens zwaarmoe digheid werd verpleegd, zo deelt de directje van het ziekenhuis mede. De laatste tijd scheen zijn toestand te ver beteren. Forrestal Is 57 jaar oud geworden. Volgens de behandelende arts was de toestand waarin zijn patiënt verkeerde „het onmiddellijke gevolg van overma tig hard werken zowel in als na de oorlog": men verwachtte, dat een pe riode van rust tot algeheel herstel zou leiden. In 1940 werd Forrestal onder wijlen president Roosevelt onderminister van Marine. Hij was de stuwende kracht achter de bewapening van de V.S. Na de oorlog leidde hi) de „koude oorlog" tegen de Sovjet-Unie in dezelfde geest. Hij stond op het standpunt, dat een militair sterk Amerika de enige werke lijke waarborg kon zijn voor het be houd van de Westerse beschaving. „De middelen om oorlog te voeren moeten in handen zijn van diegenen, die de oorlog haten", zei hij. In Juli 1947 werd hij minister van Defensie en hoofd van de verenigde strijdkrachten (leger, marine, lucht macht). Het plan voor de vereniging der strijdkrachten was door Forrestal zelf opgesteld. Vooral de wetenschappelijke oorlog voering had zijn belangstelling. Het is op zijn aandringen, dat de proeven met de atoombom werden genomen. Zijn directe staf bestond grotendeels uit burger-technici. Voor de generaals was hij een strenge meester. Ofschoon hü hen als schooljongens behandelde, dwong hü hun eerbied en vertrouwen af. In Maart van dit jaar werd Forre stal op eigen verzoek van zün functie ontheven. President Truman heeft nationale rouw bevolen om de nagedachtenis van de gewezen minister van Landsverde diging te eren. Op alle openbare gebouwen, oorlogs schepen en marinevaartuigen, zal tot aan de dag der begrafenis de vlag half stok worden gehesen. ZWEDEN WEIGERT SOVJETRUSSI SCHE VLIEGER UIT TE LEVEREN. Het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft opnieuw geweigerd het verzoek van de Sovjetrussische am bassade in te willigen om een onder houd te mogen heboen met de niet ge noemde 27-jarige bestuurder van het volledig uitgerust gevechtsvliegtuig der Sovjetrussische lucntmacht, die Woens dag j.l. met zün toestel te Stockholm is geland en die aan de Zweedse rege ring heeft verzocht, hem als politiek vluohteling het recht van asyl te ver lenen. TORNADO'S IN WEST-AMERIKA. Tengevolge van tornado's en stormen in vüf staten in het midden van West- Amerika zün tijdens het weekeinde 45 personen om het leven gekomen. Min stens 219 personen werden gewond ep naar schatting $00 huizen vernield. In Virgina vielen hagelstenen zo groot als sinaasappelen. Deze zomer vier Zondagen autorijden Ten einde tegemoet te komen aan dc vele desbetreffende verzoeken, die hem hebben bereikt, zal de minister van Verkeer en Waterstaat gedurende enige Zondagen van het nu komende jaargetijde ontheffing verlenen van het Zondagsrijverbod, en wel op de volgende Zondagen: 5 Juni, 26 Juni, 31 Juli en 28 Augus tus 1949. Op de overige Zondagen zal een afdoende contróle op naleving van het Zondagsrijverbod dienen te worden gehandhaafd. Conferentie te Parijs begonnen Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen. Zaterdag jl. eindigden na ruim een week de voorbereidende besprekingen tussen de zg. kleine drie: dat zün de eerste adjudanten der Amerikaanse. En gelse en Franse ministers van buiten landse zaken, resp. dr Jessup, Kirkpa- trick en Parodi, en des middags en gis terochtend hebben de drie ministers Acheson, Bevin en Schuman de resulta ten der voorbereidingen, neergelegd in een document van 32 pagina's, bestu deerd. Vanmiddag om vier uur zullen dan in het paleis van rose marmer deze drie excellenties voor het eerst hun collega Wysjinsky weer aan de groene tafel ontmoeten. Daarmede zal voor de eer ste maal sedert 16 maanden dus een conferentie worden geopend de waalfde sedert het einde van dg oor log tussen de vertegenwoordigers der 3 Westel. mogendheden en de officiële woordvoerder van Sovjet-Rusland. De wereld heeft daarmee een tüdstip be reikt. dat in diplomatieke kringen als een kruispunt in de jongste geschiede nis wordt gekenschetst. Men is hier de mening toegedaan, dat deze le week beslissend zal worden voor de afloop, het succes of de mislukking van de conferentie, die 3 4 weken zal kunnen duren, want terwül uit offi ciële bronnen of tengevolge van indis creties de standpunteh der Westelüke mogendheden in grote lünen wel bekend zün geworden, tast men omtrent de pre cieze bedoelingen van het Kremlin nog in het duister. Er zün weliswaar ver schillende hypothesen opgesteld t.a.v. voorstellen ,die Wysjinsky ter tafel zou kunnen brengen, maar gelooft men in Parüs deze week zal pas zeker kunnen blijken, wat de Russen nu eigen- lük hebben voorgehad met hun opzien barend initiatief om een wapenstilstand in de koude oorlcg te verzoeken. Zonder vooruit te lopen op de resultaten van deze büzonder belangrijke conferentie, waarvan de vredesverdragen met Duits land en Oostenrijk de formele inzet Vormen, schijnt een gematigd optimis me gerechtvaardigd. De Amerikanen ge ven sterk de indruk spükers met kop pen te willen slaan, en dat de Russen eveneens geneigd zün nu eindehjk tot beslissingen te komen, is een veronder stelling, die nauwelüks gswaagd mag heten. Het is immers duidehjk, dat het Kremlin in Europa althans voorlopig rust wil hebben, teneinde zich met meer aandacht aan China te kunnen wüden. Uit deze duidelijke wederzijdse wens van Rusland en Amerika om tot een verge lijk te komen is de wat terughoudende stem der Fransen en Engelsen te ver klaren. Beide vrezen nl. dat een com promis tussen de zeer uiteenlopende standpunten der twee grote antagonisten in elk geval ten profte van Duitsland uit zal moeten vallen. Een aceoord is slechts mogelijk, zri ons gisteren een Frans diplomaat, op de basis van een veel ruimere vrijheid voor de Duitsers. In dit verband Ls het tekenend, dat er een zestal Duitse waarnemers offi cieel ziin uitgenod'cd, die vorige week in Parüs zijn gearriveerd. A. M. W. J. Hammacher ontvangt Staatsprijs Letter kunde 1948 De minister van O.. K. en W. prof. dr F. J. Th. Rutten. heeft de directeur van het Rüksmuseum „Kröller Müller", de heer A. M. W. J. Hammacher. medede ling gedaan, dat hem de Staatsprüs voor letterkunde 1948 (de P. C. Hooft- priis) is toegekend. De heer Hammacher heeft verschil lende publicaties op het gebied van de beeldende kunst gedaan. De Staatsprijs voor Letterkunde verwierf hij met een biografie over de schilder Eduard Kar- sen. Amerikaanse journalisten naar Indonesië OP UITNODIGING DER NED. REGERING. Een groep vertegenwoordigers van vooraanstaande Amerikaanse dagbla den, weekbladen, radio-omroepen en persbureaux zal volgende maand op uitnodiging van de Nederlandse rege ring Indonesië bezoeken* Men zal in de tweede week van Juni Der vliegtuig uit New York vertrekken en een kort oponthoud in Nederland hebben om zich in verbinding te stellen met re geringsfunctionarissen in Den Haag. Daarna wordt de reis naar Indonesië voortgezet, waar alle faciliteiten voor transport en verbindingen zullen worden verleend, zodat men allen die bii de po litieke situatie betrokken zijn, tegemoet kan treden. Men zal volledig vrij zü'n om de situatie in ziin geheel in ogen schouw te nemen en daarover te be richten. Bil de uitnodigine aan de deel nemers gaf de Nederlandse regering uit drukking aan haar wens „alles te doen, dat er toe kan büdragen de kanalen van verbindingen en voorlichting van dit ver afgelegen deel der wereld (Indone sië) open te stellen. Men verwacht, dat ongeveer 15 journalisten en radiover slageevers zullen deelnemen aan deze reis, die ongeveer een maand zal duren en die verzorgd wordt door de Indone sische afdeling van bet Ned. Voorlich tingsbureau te New York. COMMUNIQUE B.F.O. In een communique van de B.F.O. wordt gezegd, dat in besloten zitting de algemene politieke situatie is besproken. Daarnaast werd de wenselijkheid be sproken van een spoedige deelneming van de in B.F.O.-verband samenwerken de deelgebieden aan de besprekingen In zake het Indonesische vraagstuk in het algemeen. De besprekingen worden van daag voortgezet. ECHTPAAR BOESMAN NA 7-DAAGSE REIS TERUG. Het echtpaar Boesman en de heren C. de Vos en Klootwük zün na een reis van zeven dagen door Duitsland in ons land teruggekeerd. Zü hebben in Duitsland contact op genomen met de Engelse bezettings- en luchtvaartautoriteiten en vernomen, dat de mogelükheid bestaat, dat over enige maanden de privé-sportlucht- vaart weer zal worden toegelaten. In verband hiermede heeft de heer Boes man de uitnodiging ontvangen met de Nederlandse ballon „Henri Dunant" de eerste opstüging sinds 10 jaar te maken bü Keulen. De Engelse bezettingsautoriteiten hebben de ballon, waarmede de heer Boesman zou opstügen in bewaking ge nomen op het ogenblik, dat de Neder landers Duitsland binnenkwamen. Zü hebben de ballon meegekregen toen zü het land weer verlieten. De a.s. Internationale Arbeidsconferentie te Genève MINISTER JOEKES' VOORZITTER NED. DELEGATIE. Tegen 8 Juni is te Genève biieen ge roepen de 32ste Internationale Arbeids conferentie. De voornaamste onderwer pen zijn: het recht van or?anlsatie en van colectieve onderhandeling; arbeids verhoudingen (CAO. arbitrage, samen werking tussen overheid en vakvereni gingen); arbeidsvoorwaarden in over heidscontracten; bescherming van het loon: algemeen raüDort over de lon°n; beroepskeuze-voorlichting: arbeidsbe middeling met winstoogmerk (herzie ning bestaand verdrag): sociale voor waarden voor migrerende arbeiders (idem): gedeeltelijke herziening van de zeeliedenverdraeen van Seattle van 1946 (sociale zekerheid: vacantie met behoud van loon: huisvesting van de beman ning en lonen: arbeidsduur en beman ning). De Nederlandse deleeatie staat onder leiding van: mr M. Joekes. minister van Sociale Zaken. Vertegenwoordiger der werkgevers is mr A. G. Fennema. gedelegeerde van de Werkgeversfederatie voor Internationale Arbeidszaken. Vertegenwoordiger der werknemers is A. Vermeulen, bestuurder van het NVV. Rode haan kraaide op de Veluwe 40 H.A. HEIDE VERWOEST. Zaterdagmiddag woedde een grote heidebrand langs de spoorlijn Koot wijk- Stroc, veroorzaakt door vuur uit een locomotief. Alle bosbrandweren in die omgeving als ook uit Apeldoorn en enkele militaire groepen uit Stroe en de Harskamp kwamen in actie. Niettemin brandde ca. 40 hectaren heide van 't Staatsbosbeheer af, even als een hectare 10 a 15-jarige den nen. Gisteren kraaide op de Veluwe de rode haan zeven maal; de omvang de zer branden bleef echter beperkt. In vüf gevallen, bü Wezep en Stroe éénmaal, en bü Nunspeet driemaal, \*>edde het vuur langs de spoorlün. In het Duitse Reichswald brak gister middag brand uit. Het vuur woedde over een oppervlakte van 5 K.M. in een be bossing van jong dennenhout bü de Gelderberg, tussen de Duitse dorpjes Frasselt en Nütterden, een gebied waar verleden Jaar, toen Nederlandse hout firma's hier kapvergunnlng hadden, niet gekapt mocht worden. DE f. 20.000 GEVALLEN, In de 507de staatsloterij. 1ste klasse, lste lüst. is od lot no 4195 een prüs van f20.000 gevallen. Tydens baggerwerkzaamheden in het Eindhovens Kanaal werden in enkele dagen ruim 30 granaten van verschillend kaliber opgevist. Het levensgevaar aan dit baggerwerk voor het betrokken personeel verbonden en de kans op zeer be- langrüke materiële schade, gaven aanleiding tot het besluit een deel van het Eindhovens Kanaal ter lengte van 4 km n.l. van de haven tot en met de Hul- sterbrug onder Geldrop droog te leggen om de mogelükheid te verkriigen de mu nitie systematisch op te ruimen. Na het voorbereidend werk is men Zondagmor gen begonnen met het opruimen van de munitie C.P.N.-leden distancieerden zich van Grondwet De Nederlandse „Vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezet tingstijd" heeft in haar te Utrecht gehouden extra algemeen congres met 52 tegen 41 stemmen (1 stem was in blanco uitgebracht) besloten, dat het lidmaatschap dezer vereni ging onverenigbaar is met dat der Communistische Partü Nederland. Dc voorzitter, mr B. W. Stomps, heeft het voorstel behandeld, dat zün oor sprong vindt in de bekende verklaring van de Franse communist Thorez, die later door leiders van andere commu nistische partüen (in Nederland o.a. door de heer P. de Groot) herhaald is. Namens de oppositie is tegen dit voorstel het woord gevoerd door de heer Schalker, ^ie dit deed in opdracht van de C.P.N., hoewel hem de gelegen heid hiertoe was gegeven door de afd. Rotterdam van de Ver. van ëx-politie- ke gevangenen. Ruim 20 sprekers voerden het woord, het merendeel tegen het voorstel. Een hunner, de heer Gortzak, wees er o.m. op. dat bij de oprichting ln 1945 geen aanleiding bleek te bestaan communis ten uit te sluiten, alhoewel deze ook toen reeds op hetzelfde standpunt ston- I den als nu. Namens 't hoofdbestuur heeft daar na de heer W. Bakker diens princi piële standpunt verdedigd, hetwelk inhoudt, dat het zich stelt op de grondslag van het vasthouden aan art. 187 van de Grondwet, dat aan alle Nederlanders de verplichting om legt mede te werken aan de verdedi ging van het Rjjk en aan de hand having van het grondgebied. Wanneer men gebruik maakt van de rechten, die de grondwet biedt, heeft men ook de verplichtingen na te ko men, die dezelfde grondwet oplegt. De leden van de C.P.N. hebben zich ln dit opzicht echter gedlstancleerd van de Grondwet en daarom staat het hoofd bestuur op het standpunt, dat deze mensen geen deel meer kunnen uit maken van de vereniging. De vergadering deed daarna bü af- delingsgewyze stemming de boven reeds vermelde uitspraak. Medegedeeld ls. dat de vereniging zal, blijven voortgaan de belangen van de ex-politleke gevange nen en hun nagelaten betrekkingen te blüven behartigen, ook al. kunnen zij geen lid van de vereniging meer zün. De Ned. Vereniging van ex-politieke gehangenen uit de" bezettingstijd zal van 1417 Juni in Apeldoorn een congres houden. PROF. BÖTTCHER OVER DE HUIDIGE STAND DER GRAFOLOGIE. De Ned. Ver. tot bevordering der we tenschappelijke grafologie hield in het Jaarbeursgebouw te Utrecht haar eer ste Grafologische Congres. Prof. dr C. J. F. Böttcher uit Leiden hield een inleiding over „Dé tegenwoor dige stand der grafologie" en betoogde o.a. dat er geen sprake van is, dat het handschriftonderzoek een volledig beeld van de schrijver geeft, evenmin als dit bij een verder voortschrijden van de grafologie ooit het geval zal kunnen zijn. In de meeste gevallen is het dan ook, volgens prof. Böttcher, onjuist om, uitsluitend op grond van een handschriftonderzoek, adviezen te verstrekken op het gebied van bijv. beroepskeus, studiekeus, geschiktheid bjj sollicitatie, enz. Verder wees spre ker erop, dat een groot deel van de sefleuse beoefenaars van de grafologie in onvoldoende of zeer onvoldoende mate beschikt over de onontbeerlijke kennis van de psychologie. Dit remt de vooruitgang van de grafologie - ln hoge mate. Volgens prof Böttcher is, wat de gra^ fologie op het ogenblik nocjig heeft niet ln de eerste plaats uitbreiding en ver- fünlng doch een even gron-ile als cri- tisch onderzoek van juist die opvattin- gén, die als het ware tradities ziin ge worden. Een even onvolledige als slor dig? bewijsvoering is immers kenmer kend voor vrüwel de gehele grafologi sche lteratuur. Tijdens een uitvoerige gedachtenwls- sellng, werd het betoog van prof. Bött cher zowel aangevochten als verdedigd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1