AKKERTJE DE DOOD, DIE BIJNA STIERF... Films van deze weeks Met een enkel woord ZATERDAG 21 MEI Griekenland in bespreking Te Lake* Success worden in de na bije toekomst te New. York verdere in formele besprekingen verwacht tussen de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en de Verenigae Staten over de Balkan. Men grrondt deze verwachting op de ver klaring van de dre regeringen over de besprekingen, die tijdens de Jongste al gemene vergadering van de V.N. met Gromyko zijn gevoerd. Groot-Brittan nië en de Verenigde Staten antwoord den officieei óp een Sovjetrussisch voorstel voor besprekingen ter beëindi ging van de Griekse burgeroorlog met te verklaren, dat zij dergelijke bespre kingen niet wilden beginnen achter de rug van Athene om. Men neemt aan, dat de Sovjet-Unie hét initiatief zal nemen tot voortzetting van de bespre kingen. Men acht het waarschijnlijk, dat de Sovjet-regering een voorstel zal doen voor een nieuwevorm van „verzoe ningscommissie", die het werk van Evatt, Lie en de vertegenwoordigers van Turkije en België zou moeten voortzetten. Dit zou, denkt men. vol doen aan de eis van Groot-Brittannië en Amerika, dat verdere besprekingen gevoerd worden ln het kader van de V.N. Officiële woordvoerders yan 't Griekse departement van Buitenlandse Zaken houden vol, dat zij niets afweten van besprekingen, tussen de Grote Vier ter beëindiging van de burgeroorlog. In formeel wordt de politiek van de Griek se regering samengevat in de volgende vier punten: 1. De opstandelingen moeten zich onvoorwaardelijk overge ven; 2. De regering is bereid amnestie te verlenen aan „rouwmoedige" com munisten; 3. De Griekse communisti sche partii zalniet erkend worden en communistische deelneming aan ver kiezingen zal onmogelijk zijn; 4. X>e Griekse regering zou in overweging kunnen nemen niet-communistlsche linksen aan een verkiezing te laten deelnemen. Strijd in Shanghai nadert hoogtepunt In een toestand van toenemende span ning en onbeschrijflijke verwarring na dert de strild om Sjanghai thans- zijn hoogtepunt. Volgens het laatste offici ële communiqué bevonden de twee spit sen van de communistische legers, die op Woesóeng. de toegangspoort naar de ha ven van Sjanghai, gericht ziln, zich op niet meer dan acht kilometer van el kander. Tengevolge van de in Sjanghai inge voerde verkeersbeperkingen ontstonden grote opstoppingenIn de straten. Nationalistische keurtroepen hebben vele communistische aanvalsgolven op Woesqehe afgeslagep. Minstens één com munistisch regiment werd buiten gevecht gesteld. Door de communisten geleide legers zijn tot diep in het Zuiden doorgedron gen in de richting van Kanton, de, nood- hoofdstad van de nationalisten. De wetgevende joean, welke thans te Kanton gevestigd is. heeft het kabinet verzocht bemiddeling van de Verenigde Naties in te roepen, De joean heeft verder de Sovjet-Unie beschuldigd van schending van het Chi- nees-Sovjetrussisch vriendschapsverdrag door hulpverlening aan" de Chinese com munisten. Volgens generaal Tang wen yi. natio nalistisch woordvoerder in Kanton, heb ben de communisten twee millloen marl geoefende troepen en twee millioen ïe- cruten aan d- verschillende fronten in gezet. De nationalisten hadden noe een millioen man in Zuid-China en zeven honderdduizend in het Noord-Westen. Volgens de communistische radio van Peiping ziln in minder dan een maand tijds in totaal 52 schepen van de natio nalistische vloot naar de communisten overgelopen. JAARVERGADERING NED. BOND VOOR ZIEKENVERPLEGING. De Ned. Bond voor ziekenverpleging heeft zijn 56ste jaarvergadering ge houden in café „De groene weide" te Leeuwarden, onder presidium van dr P. A, Heeres, directeur van het St. Elisa- beth-gasthuis te Haarlem. Deze memoreerde het laagste sterfte cijfer van de wereld, dat voor ons land staat genoteerd en het groot tekort, dat er nog altijd aan verplegenden be staat. Prof. dr J. H. Tuntler uit Gro ningen hield een voordracht over „Problemen uit de sociologie der zie kenverpleging". waarbij hi) de verhou ding besprak van de verplegenden tot haar werk, tot haar collega's, tot de patiënten en tot de overige maatschap pij. Hij betoogde, dat de tijd komt, dat de verplegenden medezeggenschap zul len krijgen in de exploitatie der zie kenhuizen, en dat er contact moet zijn tussen verplegenden binnen en buiten het ziekenhuis. Besloten werd het volgend Jaar te Arnhem bijeen te komen. Agenda ZATERDAG Stadszaal. Cabaretavond K. en O., 8 uur nam. MAANDAG: Plantsoen 43: Alg. verg. „Tot Steun", 3 uur nam. Schouwburg: Het Schouwspel „Liefde ln 1906". 8 uur nam. WOENSDAG: SteenSchuur 0: Splrltlsch Genootschap, 8 uur n.m DE BIOSCOPEN. Casliio Geef mij maar een tweeling" (alle leeft.). Zon. en Don. 2 30, 4.15. 7 en 9.15 u overige dagen 2.30. 7 en 9.16 uur. Lldo „Johnny Belinda" (18 Jr.) Zat,, Zon. en Don. 2.30, 4.30, 7 en 9.15 U.; overige dagen 3.30, 7 en 9.15 uur. LUxor ..Zwarte Engel" (18 Jr.). Zat., Zon. en Don. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u.. overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Trianon ..De zwarte pijl" (14 Jr.). Zat., Zon. en Don. 2.15. 4.30. 7 en 9.15 u.; overige dagen 2.30 .7 en 9 15 uur. Hex King Kong en de Arabieren" (14 jr.). Zat.. Zon. en Don. 2.16, 4.16. 7.15 en 9.15 u.; overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken te Lelden wordt van Zater dag 21 Mei 13 u. tot Woensdag 25 Mei 8 u. waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. Tel. 20523; de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274. De Zohdagsdlen6t der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 ,uur waargenomen door de doktoren Langezaal. Jasperse, Nleuw- zwaag en Postel. Te Oegstgeest door dr Hugenholtz, tel 20390. De dienst der dierenartsen door de heren Van Oostrom en Stol. UIT DE RAADZAAL. DE TEERLING IS GEWORPEN. Hoezeer het vraagstuk van de over weg de Sleutelstad ter harte gaat, werd wel bewezen door de grote belangstel ling op de publ. tribune Donderdag, toen de Raad de grote beslissing moest nemen over het, dat zij direct erkend, wel wat laat ingediende wijzigingsvoor stel van de A.N.W.B, Is de publieke tribune anders akelig leeg, nu was zij vrijwel „uitverkocht". De beslissing is dan gevallen. Of deze echter algemeen voldoening zal schen ken. zijn wij zo vrij te betwijfelen. Het Is een beslissing geworden, genomen in tijdnood! Op zich zelf altijd reeds een weinig elegante wijze voor belangrijke besluiten. Het is niet onze bedoeling nog lang na te kaarten, het zou weinig zin heb ben. Niettemin menen wij toch nog wel enkel.e opmerkingen te moeten ma ken. De gang van zaken verplicht ons daartoe. Zoals gezegd, was het nieuwe plan van de A.N.W.B. rijkelijk laat inge diend. maar dit bewees op zich zelf niets ten aanzien van de Juistheid. Daarom was het goed gezien van de wethouder van Openbare Werken om het plan scherp onder de loupe te ne men. Voor zover hij dat zuiver zake lijk deed, kunnen wij waardering heb ben voor zijn betoog, doch daarnevens deed hij een poging om de betekenis er van enigszins te kleineren en dat was fout. Het versterkte zijn stand punt niet. Te meer niet. waar het Architecten bureau, dat als leidsman voor de ge meente optreedt, oveneens van oordeel was veranderd en zich nu achter het standpunt van de A.N.W.B. had ge schaard! Zie. dat zegt toch wel iets. Bijzonder veel aandacht werd door de wethouder en ook door de burge meester geschonken aan de idee van de A.N.W.B. om de kosten van ver breding van de tunnel aan de Ryns- burgerweg te dekken door het aantal tunnels van zes op vier terug te bren gen. Dat werd vierkant afgewezen en wjj geloven, dat de ganse Raad zich daarmede wel kon verenigen. Dat zou inderdaad waarschijnlijk een zuinig heid zijn geweest, die de wijsheid be driegt. Hoofdzaak was en bleef oi. echter de kwestie van een vijfde doorgang in de Rljndburgerweg-tunnel, waarbij de kosten, zelfs al zouden die 216 ton hebben bedragen, zoals de wethouder 'begrootte, van weinig importantie wa ren, gelet op de belangen, aan het vraagstuk verbonden. Dat moest ook de wethouder erkennen. En nu zouden we alle argumenten voor en tegen op nieuw de revue kunnen laten passeren, het heeft weinig nut meer en we zul len het daarom achterwege laten. Zelfs zonder direct partij te kiezen, was het voorstel van de heer Van Iterson om alsnog de kwestie nog eens zeer zorgvuldig te bekijken, vooral na de- wijziging in houding van het be doelde Architectenbureau, volkomen logisch en ter zake. Zowel A.N.WJB. als dit bureau zijn immers lichamen, die -in deze materie hun sporen heb ben verdiend en als volkomen deskun dig moeten worden beschouwd. Waar de Raad van beide de rapporten nog niet had kunnen bestuderen zekfs B. en W. kenden de motieven van het Architectenbureau nietl was dientengevolge £lle aanleiding om zioh een oordeel voor te behouden, vooral wanneer dit, men zal ons dit niet euwel kunnen duiden, als wij dit opmerken, door ondeskundlgen als de Raad deze in overgrote meerderheid is„ moet wórden genomen. Dan dient bekwame voorlichting met beide handen te wor den aangegrepen. Gelet op de loop van zaken in de Raad, geloven wij, dat de heer Van Iterson het pleit dan ook zeker zou hebben gewonnen, ware het niet, dat wethouder en burgemeester op de vraag of er onoverkomelijke bezwaren waren tot uitstel, de vrees hadden ge suggereerd. dat dit uitstel wel eens ca- tastrophale gevolgen had kunnen heb ben, nl. minstens uitstel van een jaar met zelfs de kans van langer, als de Spoorwegen een ander plan zouden doen voorgaan. Wij durven niet beoor delen. in hoeverre dit gevaar aanwezig was met de heer Kortmann zijn wij het overigens volkomen eens, dat dit wel een zeer onelegante wijze van doen zou zijn geweest maar de Raad durfde deze risico niet voor zün reke ning nemen. En daarmede was de be slissing gevallen. In tijdnood werd ge kozen voor het huidige plan. Er bleef de heer Van Iterson daarom weinig anders over dan zijn voorstel in arren moede terug te nemen, toen al zijn aanhangers successievelijk hun steun opzegden. Tengevolge van het gebrek aan tijd is dus geen onderzoek meer mogelijk geweest in deze voor de Sleutelstad zo bij uitstek belangrijke aangelegenheid en is een beslissing genomen, die niet meer nader is getoetst aan een des kundig onderzoek. Laat ons eindigen met de hoop uit te spreken, dat het resultaat zo moge uitvallen, dat ons nageslacht niet zal komen te zuchten onder de misère van een tunnel-vraagstuk, gelijk wij dat jaren en jaren hebben gedaan onder het overweg-vraagstuk Volkomen gerust zijn wij er, helaas, niet op neem een Internationale Luchtvaartshow op Ypenburg MINSTENS 60 DEELNEMERS AAN BENELUX-RONDVLUCHT. (Speciale berichtgeving) Reeds kort na de bevrijding hebben vooraanstaande personen op lucht vaartgebied de wenselijkheid naar vo ren gebracht om door het organiseren van een groots opgezette tentoonstel ling ons volk meer in contact te bren gen met de luchtvaart en vooral ook de belangstelling van de jeugd te sti muleren. Het is minder vlot gegaan dan men gehoopt had. maar thans staat dan toch vast dat van 23 Juli 31 Juli a-s. de „Hsy" zal worden ge houden: de eerste „Internationale Luchtvaart Show Ypenburg". Er is een commissie van uitvoering ge vormd. waarin alle takken van de lucht vaart vertegenwoordigd ziin en er zal aan de tentoonstelling een uitvoerig feestprogramma worden verbonden om het de bezoekers zo prettig mogelijk te maken. De show zal zodanig worden ingericht, dat tlidens de duur daarvan op leder ge wenst ogenblik kan worden gedemon streerd. Het feestprogramma brengt elke dag iets anders. Het vraagt allereerst aan dacht voor de Benelux-rondvlucht-, waar aan minstens 60 toestellen (Nederlan ders. Belgen, Luxemburgers, Engelsen en Italianen) zullen deelnemen. Het brengt de derde internationale afstands- wedstrild voor luchtbalons om de coupe Andrles Blitz (momenteel ziln er al zes inschrijvingen), heeft aparte dagen ge reserveerd Yoor de modelvliegtuigsport, het zweef- en het sportvliegen. en de parachutisten, en besluit met de derde internationale escadrille-wedstrijd om de Ypenburg-coupe, welke reeds tweemaal achtereen door de Rijksluchtvaartschool is gewonnen de laatste maal met slechts drie. pun ten verschil op de Fransen. Men overweegt ton slotte het organi seren van een Lunapark in de naaste omgeving, een wandeltocht en een ster- rit voor fietsers, motorrijders en auto mobilisten. BRAND OP DE VELUWE. 15 h 20 H.A. natuurschoon verloren. Dat de brandtorens op de Veluwe niet voor niets op het ogenblik alle zijn bezet, bewees de bosbrand, welke gistermiddag uitbrak ten Zuiden van de spoorlijn Harderwyk-Nunöpeet, kort nadat de sneltrein was gepasseerd. De harae wind was oorzaak, dat het vuur zich snel verspreidde, zodat de brand weer van Nunspeet spoedig haar col lega ln Elspeet te hulp riep en tenslot te de centrale van de Veluwse bos- brandweer, Apeldoorn, om een tank wagen verzocht. Na drie uren ingespan nen blussingswerk konden de vlammen tot staan gebracht worden. Inmiddels was een oppervlakte van 15 20 H.A., ln hoofd-zaak dennenbes, deel uitma kend van het Hendriksbos. een prooi van het vuur geworden. Een kostelijk deel natuurschoon is verloren gegaan. In Februari JI. kwam op Flores boven staande ambulance-wagen aan. bestemd voor onze stadgenoot dr H. J. J. A. Nie- mer, gouvernements-arts te Lela. Tot nu toe moesten de patiënten dagenlang per brancard door de bergen vervoerd wor den. waarbij vele onderweg reeds over leden Nu rijdt de „Augustinus" door het Maoejnere-gebied <130 km lang en 60 km breed!) en de 130.000 patiënten zien hun levenskansen verhoogd. Ja. de ambulance is er! Maar het geld is er nog niet!!! Velen zullen zich de orginele wijze herinneren, waarop de Leidse studenten de eerste eelden bijeen wisten te brengen, n.l. Maoemere's ver rukkelijk „show-theater" op het Schut tersveld tiidens de jongste 3 October- feesten Wederom hebben enige studen ten hun tiid beschikbaar eesteld nu a's rondtrekkend toneelgezelschap! Zo zullen dan Den Bosch. Schoorl. Hillegom, Lei den (op Maandag 30 Mei e.k.) en Den Haag zich een avond kunnen amuseren met de Vlaamse klucht: .Van de dood, die bijna stierf", door Jef Vervaevke, re gie: H. Zoutendijk. Helpt mede het batig saldo zo groot mogelijk te maken! Moge ook ditmaal deze oproep niet tevergeefs zijn! ECHTPAAR BOESMAN ONVINDBAAR Was het laatst te Kaldenkïrclien gezien De heer en mevrouw J. Boesman- Visser. de bekende ballonvaarders, zijn sinds Zondag j.l. spoorloos verdwenen. Men vermoedt, dat de heer en mevrouw Boesman ergens in Duitsland zijn. Onder auspiciën van de Keulse Bal lonclub zouden zij Zaterdag 14 Mei te Vaals op Nederlands gebied zijn opge stegen. Deze ballontocht zou het echtpaar dan waarschijnlijk boven Duitsland hebben gebracht. Öp het laatste ogenblik ech ter schijnt deze opstijging afgelast te zijn, alhans blijkens een telegram van de heer Bcesman. Hij en zyn vrouw zijn Zaterdag nog te Kaldenkirchen gezien, vanwaar zij per auto vérder Duitsland ingingen. Zowel in de fami lie als bij de KLM, waar de heer Boes man werkzaam is, verkeert men vol maakt in het ongewisse. Al te onge rust maakt men zich echter niet. Ver moed wordt, dat de papieren van het echtpaar om de een of andere reden niet in orde zijn bevonden. Nieuw lid v. d. Raad van State LUIT.-GENERAAL H. F. M. BARON VAN VOORST TOT VOORST. Het lid der Eerste Kamer, Luit.-Ge- neraal II. F. M. baron Van Voorst tot Voorst is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot lid van de Baad yan State. Luit.-Generaal H. F. M. baron Van Voorst tot Voorst is 2 Augustus 1,866 te 's-Gra/venhage geboren, Hij'bezocht na zijn HBS-tijd de Kon. Mil. Acade mie de Rijschool te Amersfoort ert die te Saumur (Frankrijk) en veiwolgens de Hogere Krijgsschool. Hij nahï in 1906 dienst als tweede luitenant -bi) de cavalerie. Als eerste-luitenant was hij van 1913 tot 1918 leraar aan de K.M.A. In 1924 werd hij ritmeester en in 1926 kapitein van de Generale Staf. Na verdere militaire rangen te hebben doorlopen was 'hij in verschillende be velvoerende militaire functies werk zaam. In 1940 werd hij als generaal- majoor chef van de staf der Kon. Landmacht. Sedert 1945 is hij Militair Raadsheer in het Bije. Gerechtshof te 's-Gravenhage. Sedert 1946 is hij lid der Eerste Kamer. In 1948 verkreeg hij de titel van Luitenant-Generaal. Door de benoeming van Luit.-Generaal H. F. M. baron van Voorst tot Voorst tot lid van de Raad van State ontstaat een KVP-vacaturp in de Eerste Kamer. Voor benoeming tot lid der Eerste Ka mer komt thans in aanmerking de oud minister van Justitie, mr H. A. M. F. Kolfschoten, burgemeester van Eindho ven. WORDT B.F.O. ALS DERDE PARTIJ ERKEND? Na opening van de B.FO. vergade ring van heden werd deze door de voorzitter tot besloten zitting verklaard. De vergadering had voor heden o.a. Us punten op de agenda staan: De.be- soreking van de Van Royen-Biihi- overeenkomst en de vaststelling van de pos tie van de B.F.O. in de Ned. Rep, besprekingen. Van welingelichte zijde heeft Aneta vernomen, dat de mogelijk heid wordt overwogen een verzoek te richten tot de Unci om de B F.O. als o'erde partij in de Ned. Rep. bespre king te erkennen. Een woord van bezinning. DE GEZAMENLIJKJE GESCHRIFTEN, Van grote mannen en bijzondere per- soonüjkheden hoort men wel dat zij zo veel belangrijke dingen gezegd en ge schreven hebben ln artikelen, brochures, uiiaschriiten en boeken, dat het ln som mige opzichten de moeite loont om op een gegeven tiid dat alles samen te bren- gen in wat dan genoemd wordt „de ge zamenlijke geschriften". Als het. kan. wordt er dan zo veel mogelijk samengebundeld in diverse banden, en om het geheel compleet te maken, wordt er soms een ganse levens beschrijving bijgevoegd, zo die althaas uit deze verzamelde geschriften zelf niet genoegzaam duidelijk geworden is. Dit gebeurt alleen met de zeer groten en zeer belangrijken. Doch dit is niet ge beurd met Jezus van Nazareth. Want de apostel Johannes zegt aan het eind van zijn evangelie: er zijn echter nog vele andere dingen, die Jezus gedaan heeft; indien deze één voor één beschre ven werden dan zou, naar ik meen. de wereld zelve de boeken, die geschreven werden, niet kunnen bevatten. Dat komt dus hierop neer dat wat wy van Jezus, en de daden door hem ver richt. •weten, zeer weinig moet genoemd worden. Ja, als wii er goed op letten, is het alles zeer onvolledig en nog oneven wichtig ook. Behalve geboorte en een episode op 12-jarige leeftijd, weten rij niets. Alleen is er de uitvoerigheid van enkele jaren openbaar optreden, waar van dan nog de grootste plaats wordt ingenomen door de lijdens- en stervens- berichten. En blijkbaar is het naar de gewoonlijk aangelegde maatstaf niet be langrijk genoeg geweest om tot de ver zameling der geschriften over te gaan. Het is. wat wij zouden noemen, een bloemlezing geworden. En nog een zeer Ifleine ook! Doch dezelfde Johanens zegt elders: maar wat er beschreven is. is er, opdat gii gelooft dat Jezus ls de Christus, de Zoon van God, en opdat gij. gelovende, het leven hebt in ziln naam. Het is dus maar gelukkig dat de we reld hlet vol gekomen is van deze boe ken. Deze vervulling zou misschien wel belangrijker zijp dan onze hedendaagse vulling: maar wil zouden er nooit mee klaar gekomen zijn. Eq wit wij hebben, is al zo veel en zo groot, dat ondertus sen ons leven er mee gemoeid is. Hoe kunnen hoeden en geschriften be langrijk zijn? Ik wilde wel dat Ik een extra-leven kreeg om mijn bibliotheek eens grondig door te lezen en door te werken. Maar dat gaat nu eenmaal niet. Wij moeten het doen met een enkel bock en met een enkele preep. Doch daarin komt nu toch wel het evangelie ons bijzonder vriendelijk te hulp: idereen kan het aan. en voor geen mens is het te veel. en voor allen is het te verstaan. Want deze verstandelijke werkzaamheid is hulpmiddel voor een veel groter en belangrijker zaak: het leven hebben in Zijn naam! Neem en lees; dat was, naar de le gende. het woord waardoor Augustinus bekeerd werd. Het is nog het middel om waarlijk te weten van een levend con tact tussen God en ons hart. W. H. K. Lldo Naar het toneelstuk van El mer Harris vervaardigde Jean Negulesco de film „Johnny Belinda" en zij werd tot een aangrijpend en volkomen na tuurlijk kunstwerk. De bewogen levensgang van een doof stom meisje, op het eenzame eiland Cape Breton wordt er in weergegeven. Jane Wyman als Belinda te zien in haar subliem stil en onzegbaar gevoelig spel, schenkt op zichzelf reeds een verwonder lijke ontroering. En dan daarnevens al datgeen, wat zich rond en in dit zwijg zame. schuwe leven ln aanvankelijk geestelijke afzondering afspeelt: de toe vallige ontmoeting met dokter Richard son (Lew Ayres), die ten slotte haar man wordt en Belinda het gebarenspel der doofstommen geleerd heeft, haar schokkende ontmoeting met de schurk Locky (Stephen Mc Nally), die haar onteert en ten slotte het wild en be angst verzet tegen hen, die haar haar kind willen ontstelen. Dat stille, op intuïtie gebaseerde leven wordt zo vanzelfsprekend verhaald, dat Belinda en anderen ons tot ver trouwde figuren worden. En bovendien leert u uit dit meesterwerk, welk een bevrijdende wereld kan opengaan voor de doofstomme, die het geluk heeft iemand te ontmoeten als deze idealisti sche. sympathieke en zuivere dokter Richardson. Slechts één zwak element zou wel licht zijn aan te wijzen: een te donkere fotographie, hoewel anderzijds daardoor de sombere entourage toch in treffen de harmonie staat tot de tragische ge beurtenissen. Een inhoudsvolle film van zeldzame kracht, juist om dat alles zo héél eenvoudig en toch boeiend en indringend, wordt uitgebeeld. Luxor Peter Lorre, aangekondigd als de vertolker van het „sinistere" genre, vervult in de film „Zwarte en gel" geen op de voorgrond tredende rol. doch de spanning is er niet min der om. De voornaamste persoonlijk heden zijn Dan Duryea. en June Vin cent van wie vooral eerstgenoemde in een moeilijke rol knap spel te zien geeft. Waar het hier een mysterieuze moordzaak 'betreft, waarvan men de ontknoping eerst in de laatste meters BINNENLAND É1J de Tweede Kamer ls ingediend het wetsontwerp tot goedkeuring van het Noord-Atlantisch verdrag, ondertekend te Washington op 4 April 1949. De minister van Econ. Zaken. prof. dr J. R. M. van den Brink heeft gisteren met twee van "z(Jn .naaste medewerkers een bezoek gebracht aan het Provinciaal bestuur van Noord-Brabant, waar het Welvaartsplan der provincie besproken werd, Op 11 en 12 Juni zal de Jaarverga dering van de Kon Ned. Toonkunste naars Vereniging ln Zwolle gehouden worden. Men verwacht dan 900'toonkun stenaars uit alle delen des lands. Prof. dr Bernet Kempers zal als voorzitter op treden Na afloop van de gisteren gehouden raadsvergadering deelde de burgemeester van Assen, mr J Bothenlus Lohman mede, dat hij voornemens ls om zuiver par ticuliere redenen tegen 1 October a s. ontslag aan te vragen. HIJ heeft de ge meente Assen bijna 30 Jaar gediend. Met de hieronder volgende schepen kan zeepost naar de Overzeese Gebieds delen worden verzonden De datum waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen. Naar Suriname en de Ned. Antillen: 25 Mei s.s. ..Cottica" (23 Mei); naar Indo nesië: 3 Juni s.s. „Zuiderkruis" (1 Juni). De grote provinciale tentoonstelling; de Doen (Drenthe Oud en Nieuw) zal van 29 Augustus t/m 3 September a.s. te Assen worden gehouden. Deze zesdaagse expositie moet o.a. het bewbs leveren, dat Drenthe niet achter staat dIJ de overige provincies. Te Wagenlngcn zijn bij opgravingen langs de Dledenweg wederom ouae graven blootgelegd. In een 30-tal graven zijn gedeeltelijk Vergane geraamten aangetroffen. Men kan nog niet vaststellen, uit welk tijdperk deze begraafplaats dateert. I In aanwezigheid van verscheidene consuls heeft de burgemeester van Am sterdam. mr Ara. J. d'Allly gistemlddag ln het bijna een eeuw oude Zeemanshuls te Amsterdam een moderne internatio nale Zeemansclub geopend. Voor de aanvang van de gala- premlére van Circus Strassburger te Utrecht, waarbij de burgemeester jhr mr de Ranitz meae aanwezig was, Is Carl Strassburger bl) oorkonde benoemd tot erelid van de utrechtse Studenten Rijver- enlglng. Naar verwacht wordt zal dr H N. Boon. chef politieke zaken van het Dep van Bultenl. Zaken, voorlopig de functie van secretaris-generaal van dat departe ment waarnemen, nu de heer Lovlnk be noemd ls tot H.V.K. ln Indonesië. ..De resultaten van het besproeien met de hellcoptere zijn tot dusverre uit stekend geweest", aldus heeft dr W. J. I Maan wetenschappelijk medewerker van de afd. Tuinbouw en Tulnbouwonderwijs van de directie van de Landbouw, ver klaard. De chef Luchtmachtstaf, Lult -Ge neraal C. Giebel, ls vandaag per Lockheed van de Ned. Luchtstrijdkrachten van het vliegveld Valkenburg naar Buckeburg in de Britse zone van Duitsland vertrokken, om de luchtbrug naar Berlijn ln ogen schouw te nemen. BUITENLAND De beroemde vlolist Yehudl Menuhln heeft kortgeleden de hoogste Franse on derscheiding. die ooit aan buitenlanders wordt toegekend, namelijk die van ..Che valier de la Legion d'Honneur" ontvangen De decoratie ..Legion d'Honneur" werd hem reeds eerder toegekend. Aartsbisschop Damasklnos van Grie kenland ls ln de leeftijd van 59 Jaar ln zijn nabij Athene gelegen huls overleden. Aartsbisschop Damasklnos was regent van Griekenland van de bevrijding tot de terugkeer van koning George. De Amerikaanse reuzenvllegboot -..Marshal Mars" heeft op een cllenstvlucht een recordaantal Inzittenden, namelijk 301, vervoerd. De onder communistische leiding staande algemene arbeidersbond van Italië heeft de arbeiders aangespoord heden ln de gehele provincie Milaan twee uur te staken en ln geheel Noord-Itallë een alge mene staking te houden van hedenmiddag 3 uur tot morgen 6 uur. Op de Meghna-rlvier in Oost-Ben- galen, ls een veerboot met 200 mensen aan boord omgeslagen. Ongeveer honderd personen zijn verdronken. Drie spoorwegmannen werden gister avond gedood en twee ernstig gewond bij een botsing tussen een trein, ale op weg was van Llllestroem naar Oslo, en een locomotief. Uit een ambtelijk onderzoek ls ge bleken. dat het nationaal verzekerings stelsel 333 Engelse tandartsen ln de gele genheid stelt Jaarlijks leder meer dan 6 000 p. st. te verdienen, dus meer dan de Britse premier (ongeveer 5 000 pond). 254 tandartsen verdienen per jaar onge veer 4.000 p. st. en 479 3500 pond. De mi nister van volksgezondheid. Bevan. heeft daarom besloten de tarieven voor de tandverzorglng met twintig procent te verlagen. Zweden heeft een Russisch verzoek om onmiddellijke teruggave van de Rus sische Jager, waarin een piloot van de Sov.letrusslsche luchtmacht Woensdag J.l. tc- Stockholm landde, ingewilligd. De Karen opstandelingen hebben ln centraal-Blrma een Karen-staat uitge roepen. De Karens hebben ln hun hoofdkwar tier te NJaunglebln, 150 k.m. ten Noorden van Rangoon, een gedrukte proclamatie uitgegeven, waarin een Karen-staat wordt geproclameerd. Het Nieuwzeelandse vakverbond heeft besloten uit het woreldvakverbond to treden. Aan boord van een vliegtuig der American Overseas Airlines, dat van Frankfort naar Schiphol vloog, ls een Duitse vorstckellng ontdekt. Hij zal mor genavond wederom met een A.O A.-vlieg tuig naar Frankfort worden terugge vlogen. verneemt, zouden wij de spanning voor toekomstige bezoekers goeddeels weg namen, wanneer wij het geheim hier meteen verklapten. Maar we willen er een lief ding om verwedden, dat u de dader 10 minuten voor het einde nog niet kunt aanwijzen. En dat is eigen lijk het hoogste compliment, dat men films als deze kan maken! Li het voorprogramma trekken naast beelden van het Koninklijk bezoek aan Rotterdam, van de wielerronde van Nederland en van de voetbalwedstrijd Holland—Engeland, prachtige opnamen van een Zuidpoolexpeditie onder lei ding van admiraal Byrd de bijzondere aandacht. Rex Leidenaars met stalen zenu wen kunnen deze week hun hart op halen aan de griezelig spannende film „King Kong en de Arabieren". De ge schiedenis is zó spannend, dat men het blijkbaar niet verantwoord achtte de toeschouwers de film in één &;ëer voor te zetten. Deze week krijgen wij hét eerste deel te zien „De wraak van de Toearegs" en dat is dan oolg ruim schoots voldoende. De hoofdrollen Wór den vervuld door Kay Aldrige"- en Clay ton Moore. siob .v Trianon „De zwarte pijl''brangt een romantisch avonturen verhaal,-dat zich afspeelt in de vijftiende eeuw in Engeland, waar de oorlog tussen York en Lancaster juist ls beëindigd. Een van de edelen, die aan de zijde van York streden, misbruikte de chaos en wanorde, die tijdens en direct na de oorlog heersten, om een van zijn mede strijders uit de weg te ruimen, en de schuld daarvan op de schouders van een verslagen tegenstander te schui ven. Deze wordt ter dood veroordeeld, doch ontsnapt als door een wonder aan de executie. Hij verzamelt in de wouden rondom zijn vroegere bezittin gen. waar thans zijn belager heer en meester is, om de wraak te voltrekken, waartoe hy als verslagen Lancaster aanhanger niet openlijk de gelegenheid kan krijgen. Hij vindt een vurig bond genoot in de zoon van de verslagen vroegere kasteelheer, die zich ondanks zijn York-sympathieën aan de zijde van de ten onrechte beschuldigde en veroordeelde stelt. Via talrijke avontu ren. gevechten, intriges en geheimzin nige boodschappen komt de zaak ten slotte in het reine. Een film, die over het algemeen gced wordt gespeeld, maar waarvan net ver haal nu en dan wat drakerig aandoet. De duel-scène in de geheime gangen is typisch een niet geslaagde naboot sing van de meesterlijke opnamen van het duel in „Hamlet". Casino Rond de film „Geef mij maar een tweeling" speelt zich de ge schiedenis af van Aegon, de vader van een tweeling, die ieder op zijn beurt weer een slaaf hebben, die ook twee lingen zijn. De gelijkenis van beide tweelingen is zo treffend, dat hieruit nog al eens verwikkelingen ontstaan. Moeilijk wordt pas de situatie, wanneer één der tweelingen van zijn vrouw hoort, dat haar man al terug is!?!?!? Martha Raye en Allan Jones weten van dit spel der vertrissingen een amusante klucht te maken. „Prins Hendrik" Nieuwe motorreddingboot .GESCHENK VAN PRINSES WILHELMINA. Naar wij van de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Mij. vernemen, heeft de N.V. Stoomvaart mij. „Neder land" te Amsterdam aan H.K.H. Prinses Wilhclmlna een molorred- dingboot ten geschenke aangeboden. Commissarissen en directie van de Mij. ..Nederland" hebben door dit ge schenk uiting willen geven aan een ge voel van erkentelijkheid jegens HK.H., onder wier zegenrijke regering van een halve eeuw de maatschappij zich heef: kunnen ontwikkelen tot een alle we reldzeeën bevarende rederij. H.KH. Prinses Wilhelmina heeft dit geschenk met genoegen aanvaard en bepaald, dat deze motorreddingboot ter beschikking zal worden gesteld van de Noord- en Zuld-Hollandsche Redding maatschappij, ter stationnering op een der posten aan de Nederlandse kust. waar de boot in het menslievend red dingswerk een nuttig gebruik kan vin den. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft te vens te kennen gegeven, dat zij er prijs op stelt, dat aan deze nieuwe motorreddingboot de naam wordt ge geven van haar overleden gemaal, „Prins Hendrik", die steeds een bü* zondere belangstelling voor het red dingswerk heeft getoond, hetgeen me de tot uitdrukking kwam door zijn ere-voorzltterschap van de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaat* schappij en zyn talrijke bezoeken aan reddingsstations. De zelfrichtende dubbelschroef mo- torreddingboot ..Prins Hendrik" zal worden gebouwd te Muiden op de Scheepsbouw Maatschappij v.h. firm* H. Schouten. Ernstige ongelukken in Amsterdam SCHOLIER DOOR DAK GEZAKT; VROUW UIT RAAM GEVALLEN. Gistermiddag was een aantal school jongens aan het voetballen op een ter rein achter de Overtoom te Amsterdam De ba) raakte daarbij op een ongeveer 10 meter hoog in aanbouw zijnde fa briek Een van de jongens wilde de b.J terughalen, doch is daarbij door bet cak gezakt en omlaag ges-ort, In «ru stige toestand is hij opgenomen in het Wilhelmina gasthuis. Ongeveer tegelijkertijd was een 64- jange vrouw in de Burmanstraat te Amsterdam bezig de bloemen voor het raam water te geven. Een der potjes viel naar buiten op een platje vlak on der het raam. Bij haar pogingen het potje te pakken heeft de vrouw zich te \er naar buiten gebogen, waardoor zU uit het raam viel op een binnenplaats- Ook zy is in ernslige toestand naar een ziekenhuis overgebracht. GRIEKS STOOMSCHIP BIJ DE WADDENEILANDEN AAN DE GROND Kort na middernacht ziln noodseinen opgevangen van het Griekse e.s. ,.Ka- tlngohadiipateras" Het schip meldde, dat het bij boei JE-1 vermoedeliik op een miin was eeloDen en water maakte. Om kwart voor twee meldde het- schip, dat het op 53.33 graad NoorderbreeaW en 6.19 graad Oosterlengte aan de grond was gelopen. De reddingboot van Bor- kum en s'eepboothulp ziln uitgevaren om assistentie te verlenen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2