Het Duitse vraagstuk in behandeling Aanbieding van geschenken voor het Koninklijke Koperen feest Oostenrijk wil eindelijk vrede en vrijheid Onze Harmg-raad wedstrijd Natuurlijk vielen ook hier dé prijzen in Katwijk WEERBERICHT Het hele volk wordt er in betrokken 88ste Jaargang ZATERDAG 21 MEI 1949 No. 26698 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Historic zal worden gemaakt Volgende week begint te Parijs de conferentie der grote vier. Zonder over drijving mag worden gezegd, dat deze conferentie de meest belangrijke gevol gen zal hebben voor de toekomst van ons werelddeel. Men weet, hoeveel voet angels en klemmen verwijderd moesten worden voor en aleer deze conferentie tot de mogelijkheden ging behoren en men kan slechts vermoeden, welke moei lijkheden nog moeten worden overwon nen, om tot een regeling te komen in de vraagstukken, die daar in de Franse hoofdstad ter tafel zullen worden ge bracht. Zo langzamerhand is immers wel duidelijk geworden, dat de besprekingen zich niet zullen beperken tot het Duitse geschilpunt, doch dat ook de vrede met Oostenrijk ter sprake zal komen en zelfs vermoedelijk de Griekse affaire, gelet op het feit, dat Gromyko in Ame rika deze materie heeft aangesneden. De kwestie Duitsland alleen zou ove rigens alleen reeds stof genoeg hebben doen opwaaien! Verbazen behoeft men zich niet, dat alierwege gewaarschuwd wordt voor een direct optimisme, al is de Berlijnse blok kade dan opgeheven. Zij het dan ook Diet zonder enkele stagnaties en klach ten over en weer. Maar daarover be hoeft men zich niet te verbazen, want het spreekt bijkans van zelf, dat deze blokkade-opheffing niet geheel zonder stoornissen zou kunnen verlopen. Wij hechten dientengevolge niet te veel waarde aan de onrust-wekkende berich ten, die aanvankelijk de ronde deden. Werd het zelfs niet zo voorgesteld, als of de Russen een „kleine blokkade" had den doen volgen op de grote? Momenteel hebben de Russen nog de meest denkbare aanleiding om zich in schikkelijk te tonen Het is niet zonder spanning, dat de wereld thans het oog richt naar de „ville Lumière". Want, al hoort men van alle zijden terecht de waarschu wing om zich niet over te geven aan ijdele hoop, toch beluistert men daar nevens geluiden, die verwachtingen trekken. Alle deelnemende partijen ver klaren van de goede bedoelingen der tegenpartij overtuigd te zijn en dat op zich zelf wil in de huidige omstandig heden nog al iets zeggen na het wan trouwen, dat nog slechts kort geleden alierwege heerste omtrent eikaars standpunt, 't Kan verkeren Wat niet wegneemt, dat de moeihjk- I heden legio zullen zijn. Speciaal nu belde partijen feitelijk de scheiding Oost-West hebben doorgevoerd. Na de stichting van de West-Duitse staat ceze is in wezen een feit, al maakt Beleren dan voorbehoud hebben de I Sovjets Immers in het Oosten ook een eigen staat opgericht onder gezag van I de Volksraad, al is dit meer schijn dan wezen, daar men de verdeling van 2/3 voor de Volksraad en 1/3 tegenstem- I mers feitelijk zou kunnen omdraaien, hetgeen waarschijnlijk nog te rooskleu- rig voor het communisme zou ziln bij werkelijk „vrije" verkiezingen. Niette min, deze Volksraad is er en zal zich doen gevoelen: al zou het maar alleen j zijn als tegenwicht tegen de West- 1 Duitse regering. Vooralsnog ziet nog niemand, hoe en op welke wijze de hereniging van Duits land tot de mogelijkheden zal gaan be- horen Niet te ontkennen valt. dat de Duit- sers door d^ze verhoudingen een zeer gunstige positie hebben ingenomen. Want belde partijen zullen als het ware dingen naar hun gunst. Laat ,ons echter hopen, dat dit niet zal leiden tot over dreven tegemoetkomingen, want anders zou het herstel van onze Oosterburen wel eens een te snel tempo kunnen aannemen, hetgeen gevaren in zich bergt. Zelfs voor degenen, die in wezen belang hebben bij een Duits herstel, zoals wij zelf. Voor de conferentie aanvangt, zijn de voornaamste deskundigen der Weste lijke mogendheden reeds bijeen geweest, om een gemeenschappelijk standpunt te bepalen en het schijnt, dat daarbij ver zadend goede vorderingen zijn gemaakt. De genomen conclusies worden echter geheim gehouden en gissingen zfjn zieehts gevaarlijk. Dean Acheson, Be- hn en Schuman zullen heden hun oor- oeel nog vellen over deze voorlopige besluiten, zodat het West-en als een eenheid zal kunnen optreden tegenover het Oosten. Zou men er in slagen om over het Duitse probleem tot overeenstemming 'fi komen, dan lijkt ons het Oostenrijkse vraagstuk en dat van Griekenland slechts van bijkomstige aard. In dat ge val betekenen belde aangelegenheden zlechts weinig Blijft er echter over Duitsland onenigheid, dan zullen beide andere genoemde landen daarvan de terugslag ondervinden. Zo zjjn de Europese kwesties nu een maal onverbrekelijk aan elkaar ver bonden Spoorstaking te Berlijn De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, is gisteravond in Parijs aangekomen voor de voorbereidende be sprekingen met zijn westelijke ambtge noten. In antwoord op vragen van journalis ten zei Bevin: „Ik heb thans niets te zeggen. U kunt beter komen, wanneer ik wegga". De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, wordt he denmorgen per vliegtuig verwacht. WEST-DUITSE CONSTITUTIE AANVAARD. De West-Duitse constitutie is thans door de vereiste twee derde meerderheid van.jd.e .ll West-Duitse staten geratifi- ce&Sfl.'jHDe ratificatie door de parlemen ten 'Van Noordrijnland Westfalen, Ne- der-Saïcsen, Sleeswijk Holstein (Britse zone) en Hessen en Bremen in de Ame rikaanse zone heeft het aantal staten, die huïi steun aan de grondwet geven, op 9 gebracht. Slechts één staat. Beie ren, verwierp de constitutie. Morgen zal de staat Zuid-Wuerttemberg (Franse zone) als laatste staat over de grondwet stemmen. BEZOEK VAN S.E.D.-MANNEN. Ondanks het verbod van het Britse militaire bestuur zijn politici uit de Sovjetrussische zone van Duitsland (vertegenwoordigers van het door de Sovjets gesteunde Volkscongres), in het stationsrestaurant te Hannover tezamen gekomen met sympathiserenden uit West-Duitsland. Na een half uur verschenen twee Brit se ambtenaren, die de namen van de aanwezigen noteerden. Op verzoek van deze ambtenaren werd de vergadering afgebroken. Zij werd eohter voortgezet in een ander restaurant. Een aangekondigde persconferentie was ook door de Brit-se autoriteiten ver boden. In een officiële Britse verklaring wordt gezegd, dat de vier-mogendhedenbijeen- komst op Karlshorst over de interzonale handel in Duitsland, „bevredigend en nuttig" is geweest. Er werden hoofdza kelijk technische zaken besproken. RUMOER IN WEST-BERLIJNSE RAAD. Gisteren moest de gemeenteraadszit ting in West-Berlijn worden afgebroken, daar' de niet-socialistische leden als één man de zaal verlieten en zodoende het quorum niet aanwezig was. Er ontstond een scherpe woordenwisseling tussen dr Schreiber, leider van de christen-demo- cratisohe fractie en Swolinsky, plaats vervangend fractieleider van de sociaal democraten over rantsoenering en con trole. Zij beschuldigden elkaar van de magogie. SPOORWEGSTAKING IN BERLIJN BEGONNEN. Hedennaoht te 00.00 uur plaatselijke tijd is de aangekondigde staking van naar schatting twaalfduizend Westber- iljnse spoormannen, om betaling van lonen ln Westmarken, begonnen. Van de zijde van de Westerse vak- i bond (U.G.O.), die tot de staking heeftte prijs. opgeroepen, werd medegedeeld, dat groe pen pro-communistische spoorwegfunc tionarissen zich op verschillende stati ons van de luchtspoorweg in de Weste lijke sector verzameld hadden om de contröle over het verkeer in handen te nemen. Kort na middernacht heeste er volko men verwarring bü de luchtspoorweg. Op de meeste stations in de Westelijke sector waren de plaatskaartenloketten gesloten en de passagiers konden er zon der kaartje het perron op gaan. Een aantal treinen reed nog. ofschoon er op verschillende stations in de Westelijke sector geen personeel aanwezig was om de Installatie te bedienen. Buiten de stations waren politieposten opgesteld. Op verschillende stations kwam het tot incidenten. Op het station Neukoelln (Amerikaanse sector) ranselden pro- Westerse spoorwegbeambten leden van de door de communisten gesteunde jeugdorganisatie af en verhinderden hen het station over te nemen. Op het station Wannsee (Amerikaan se sector) werd een propagandist van de socialistische eenheidspartij door een spoorwegbeambte afgeranseld. Sovjetrussische soldaten en politie mannen van Oost- en West-Berlijn ke ken toe zonder in te grijpen. Stakers en pro-Sovjetrussische spoor wegbeambten raakten slaags op het station Sc-hoeneberg (Amerikaanse sec tor). De laatsten slaagden er in een trein te bezetten die de stakers tot stil stand hadden gebracht. Politiemannen uit de Westelijke sectoren weigerden in te grijpen, daar naar hun mening dit stationsterrein onder beheer der Sovjet- autoriteiten staat. Het bestuur der spoorwegen te Ber lijn (onder Sovjet-contróle) heeft ge dreigd alle spoorwegarbeiders der Wes telijke sectoren, die gevolg geven aan het door de Westelijke vakbond gegeven bevel tot staking, te zullen ontslaan. Het heeft alle met verlof zynde spoor arbeiders teruggeroepen, de 8-uren-dag afgeschaft en spooruersoneel uit de Oostelijke zone naar Berlijn, ontboden. Het heeft verder een communiqué uit gegeven waarin verklaard wordt, dat maatregelen genomen zijn om de nor male werking te verzekeren van de elec- trische stadsspoorweg en van de lijnen tussen Berlijn en de Oostelijke zone. De Westelijke vakbond heeft zijner zijds aangekondigd. dat men zich met geweld zal verzetten tegen elke poging van spoormannen uit de Sovjetsector om de contróle over de stations van de luchtspoorweg in West-Berlijn in han den te nemen. Er zullen geen worden uitgezet, doch stakers zullen bij tussenpozen de stations bezoeken om stakingsbreking te voorkomen. MAARSCHALK TITO ZET DOOR. Maarschalk Tito verklaarde op een conferentie van leden van zijn oude garde-divisie te Belgrado, dat wat de betrekkingen van Joegoslavië tot het Oostelijke blok betrof, „de verantwoor delijkheid voor de huidige situatie in de eerste plaats bij de Sovjet-unie ligt." Zij moest beseffen, dat zij een vergis sing begaan had en deze herstellen. Tito zeide vervolgens, dat „ondanks al les onze toestand niet zo slecht is. Ons doel is het socialisme te vestigen." Met betrekking tot het Joegoslavische leger verklaarde hij: „Wij hebben als eerste deel van onze taak ons van de macht verzekerd. Wij moeten nu waakzaam zijn, omdat onze „bondgenoten" zullen trachten ons leger te verzwakken, om dat zij het niet konden vernietigen. Ook indien er enige honderden mensen zijn, wier meningen verschillen van 98% van de bevolking, betekenen zij nog niets. Dergelijke elementen moeten ver wijderd worden en wij zullen hen ver wijderen." Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil QUEUILLE VOERT BESPREKINGEN. Er vormde zich een lange m van auto's op de hoofdweg naar Berlijn, toen Rus sische autoriteiten te kennen hadden gegeven, dat alle vrachten, die niet uit levensmiddelen bestonden, van een zegel van de Duitse Economische Commissie in de Sovjet-zone, moesten zijn voor zien. Een aantal chauffeurs ging aan de kant van ae weg slapen in afwach ting van de opheffing van deze her nieuwde Russische blokkade. De Franse premier, Henri Queuille, heeft besprekingen gevoerd met de lei ders van de parlementsfracties der in zijn regering vertegenwoordigde partij en. om te pogen een dreigende kabi netscrisis af te wenden, waarvan spra ke is naar aanleiding van het rege ringsbesluit de benzine in de vrije han del te brengen, doch tegen hoog belas- GEZAGSORGAAN VOOR HET RUHRGEBIED. Op de eerste zitting van het inter nationale gezagsorgaan voor het Ruhr- gebied is Georges Kaeckenbeeck, een oosterit'vooraanstaand Belgisch economisch deskundige, aangewezen als secretaris. De voornaamste taak van de organisa tie is te bepalen welk deel van de pro ductie aan kolen, cokes en staal van het Ruhrgebied voor export en welk deel voor gebruik in Duitsland bestemd zal zijn. Kaeckenbeeck heeft de rang van ge zant en heeft Belgie enige malen ver tegenwoordigd op de V. N. Hij is ook president geweest van de Pools-Duitse arbitrage-commissie voor Opper-Silezië. i Aan de jaarlijkse invasie van de haringvloot, ingeluid door de KW 227 „Karei Doorman", is ditmaal een andere invasie voorafgegaan. Een papieren invasie, die zich als een lawine uitstortte over onze Redactiebureaux. Vandaag precies een week gele den publiceerden wii onze prijs vraag: „Welke Katwjjkse jager voert de eerste Hollandse Nieuwe aan. op welke dae en welk uur?", en de postbestelling van Maandag morgen bracht ons reeds de eerste antwoorden op die vragen. 24 uur later waren het er reeds enkele tientallen eewordep en Woensdag morgen was het eerste honderdtal ruimschoots gepasseerd. „Maar we verwachten de grote stroom eerst morgen" schreven we Woensdagavond niet kunnende en durvende denken, dat deze ver wachting op een dusdanige wijze in vervulling zou gaan! Tot Donderdagmorgen gaven de oplossingen van weinig voorkeur blijk; de KW 65. KW 73. KW 78 de jager van de Sitoh-groep. zll allen genoten ongeveer dezelfde papula- riteit. Maar dit beeld veranderde als bij toverslag toen Donderdag morgen de eerste vangstberichten uit zee bekend werden. Toen werd de KW 227. de ..Karei Doorman" van schipper Van Leeuwen op slag favoriet en de KW 65 (116 stem men). KW 73 (153 St.). KW 78 (76 st.) en de Sitoh-jager (92 st.) kregen er practisch geen stem meer bij. Het stemmental van de KW227 vloog daarentegen met sprongen omhoog. Onze brievenbus te Lelden maar vooral die van onze hoofd agent te Katwiik-aan-Zee. de heer T. van Beelen. kon de toevloed ter nauwernood verwerken. Heel Kat wijk leefde mee en dong mee-. Som mige enveloppen, kennelijk afkom stig van visserij-bedrijven, bevat ten collectieve inzendingen met meer dan 30 stembiljetten en na dat de inschrijving om klokslag elf uur was gesloten en onze koerier de oogst naar Leiden had overge bracht, stond ons Redactlebureau in het exclusieve teken van de ko mende „Hollandse Nieuwe", Met man en macht zijn wij bezig geweest de enveloppen te openen en de inhoud te sorteren, zodat wil bet totaal resultaat dezelfde avond nog konden melden: 1224 inzendingen ongeacht enige tientallen telaat- komers die wij billijkheidshalve buiten beschouwing hebben moeten laten. Zéér ten nadele van een hunner die 8.12 uurals vermoe delijk tijdstip van aankomst had opgegeven Dc KW 227 spande hierbij ver reweg de kroon met 748 stembil jetten!!! Schipper Van Leeuwen heeft ziln talrijke schare supporters niet te leurgesteld! Hij won onbetwist de haringstritd, doch daarmede was' onprijsvraag nog niet beslecht. Het geschatte tijdstip van aan komst te IJmuiden varieerde van Donderdagavond 9 uur tot Za terdagavond omstreeks dezelfde tijd. De winnaar bleef slechts één minuut van het werkelilke ogenhllk van aankomst, n.l. Vrijdagmorgen te 8.14 uur verwijderd Na zorgvuldige schifting werden de prijzen aan de navolgende abon- né's toegekend, die dus het tjldstip van 8.14 uur het dichtst benader den: 36 lste Prijs (f- 50.)H. Brussee, J. van Brakelstraat 2e prijs (f.40): Joh. Schaart, Kanaaldijk 8 3e prijs (f. 30)T. v. d. Plas Mr. Fockstraat 15 4e priis (f. 20)mevr. N. Nijghv. d. Bent, Havenstraat 32C 5e prijs (f. 10)H. van Duyn, Abeel plein 26 6e prijs (f. 10)M. v. d. Plas, De Waal Malcfijtstraat 119 7e prijs (f. 10)W. van Duyn, De Waal Malefjjtstraat 111 8e prijs 1®)Ouwehand, Jan van Brakelstraat 52 9e priis (f.10): J. v. d. Plas, Varkevisserstraat 120 10e prijs (f. 10)J. Bokslag, Havenstraat 30. Alle prijswinnaars rijn woonachtig in Katwijk, De prijzen zullen aan de win naars worden toegezonden, Onze hartelijke eelukwensen gaan er op deze plaats aan vooraf! Uit bovenstaande erelijst blijkt, dat het él Katwijk was wat de klok sloeg, hoewel ons ook talloze inzen dingen van elders bereikten. Geen wonder: waar een bevol king zó intensief meeleeft met hen die in de visserij hun voornaamste bron van inkomsten vinden, valt concurrentie van buitenstaanders nauwelijks te duchten. Ook él zijn die buitenstaanders ook nog zo dol op Hollandse Nieuwe"!!!! En/of op een prijs van het „Leidsch Dagblad"!!!! AANSLAG OP VROUW TE DEN HAAG. Vannacht omstreeks kwart voor drie j* 'n haar woning in de Kempstraat te ,,en Haag een aanslag gepleegd op de vrouw A. S. Kwist Met 'n scherp •oonverp werden haar vier steekwon- aan het hoofd toegebracht. Zij is aoor de G.G.D. naar het ziekenhuis gebracht. Haar toestand is thans lelijk wel. De Politie heeft een ar- r*Utie verncht. ZONNIG WEER. verwacht tot morgenavond: kpp nac-ht. Morgen overdag zonnig fu.ï er- tets warmer behalve hier en r aan de kust. Meest zwakke wind U1-uiteenlopende richtingen. 1 Opgemaakt te 10 uur). 22 MEI. .on op; 4.37 uur; 20.37 uur. op: 2.52 uur; onder: 14.42 uur Katwiik te 11.37 en 24.03 l23/5 te 0.17 en 24.42 uur). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiniii Dewey door koningin Juliana ontvangen In Thurgau in Zwitserland maakt men voor deverdelging van schadelijke Mei kevers gebruik van de Amerikaanse mist-sproeier (links). Om 1 km ge boomte te besproeien heeft men 150 liter nodig van een mengsel dat na de besproeiing op de bladeren blijft kleven en zelfs door regenwater niet is te ver wijderen. Een ander apparaat, dat in de omgeving van Thurgau wordt ge bruikt. is de hogedrukpomp van John Bean. Doordat deze pomp een druk van 10 atmosfeer ontwikkelt, kunnen zelfs de kruinen van de hoogste bomen wor den bereikt (rechts). Het uitvoerend comité ter voorberei ding van de koperen bruiloftsviering van de Koningin en de Prins der Ne derlanden deelt o.a. mede: „Op 7 Juli a.s. zal het 12% jaar ge leden zijn, dat Neerlands Koninginne met haar gemaal in de echt werd ver bonden. Voor de uitvoering van een gezamen lijke herdenking werd een plan ontwor pen omvattende zowel de feestviering op de herinneringsdag, als de aanbie ding van een passend bescheiden ge schenk van alle Nederlanders. Het ge vormde uitvoerend comité besloot ten aanzien van dit laatste punt aanslui ting te zoeken aan een door de regering gekoesterd voornemen om het totaal verouderde Huis ten Bosch te restau reren en zoveel mogelijk in de oude glorie te herstellen. Ook de omgeving, waarin het gebouw ligt, verkeert echter in zodanig deplo rabele staat, dat een nieuwe parkaanleg noodzakelijk zal zijn. Deze parkaanleg nu zou een waardig geschenk van het Nederlandse volk aan zijn vorstin kunnen vormen, in de nationale gedachte. passend Bi, nummer bestaat uit acht pagina's. Socialisten tegen koning Leopold GEEN STOP-ZETTEN VAN PERS-ACTIE. Het bestuur van de Belgische socia listische partij heeft in een verklaring, Koning Leopold het recht betwist een persactie stop te zetten, die de vier socialistische bladen in België tegen hem voeren. Dinsdag protesteerde de Koning, ge lijk bekend, in 'n schrijven aan Spaak, de socialistische minister-president, te gen de beschuldigingen, die de Belgi sche socialistische pers tegen hem heeft ingebracht. De verklaring van het be stuur der partij luidt als volgt: „De Koning heeft aan de vooravond van nieuwe algemene verkiezingen niet het recht, oui sancties te verzoeken tegen bladen, die critiek oefenen op zijn be sluiten en handelingen op grond van authentieke en onweerlegbare bewijzen, die zij aan de Belgische openbare me ning voorleggen." De morele belangen van de Bel gische monarchie ..moeten niet gelijk gesteld word'.n met het persoonlijke geval van de Koning, die weloverwogen het verbond met het land verbrak door zich in Mei 1940 aan ae vijand over te geven", aluus deze verklaring. Dr Gruber waarschuwt: geduld is ten einde De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, dr Karl Gruber. heeft in een toespraak op het congres van de Volkspartij de vier grote mogendheden gewaarschuwd, dat, indien er geen op lossing voor het Oostenrijkse vraagstuk gevonden wordt op de bijeenkomst te Parijs, „wij het ontwerp-verdrag over boord zullen gooien". Hij zei, dat Oostenrijk van de Parijse bijeenkomst gebruik moet maken „om te verhinderen, dat de Oostenrijkse kwestie tot in het oneindige wordt ge rekt". „De grote mogendheden moet wor den duidelijk gemaakt, dat deze be zetting. die als bevrijding wordt ge camoufleerd, ten einde moet komen. Wij moeten het deze mogendheden duidelijk maken, dat het geduld van het Oostenrijkse volk op is. Van nu af zal het Oostenrijkse volk een poli tiek van grotere activiteit volgen en de Oostenrijkse belangen boven de eisen en bevelen van de geallieerde besturen stellen". „Indien de grote mogendheden de huidige gelegenheid niet gebruiken, zul len wy de kwestie der ontruiming van ons land op de agenda van internatio nale conferenties zetten onverschil lig of er een verdrag of geen verdrag is. In dit geval moet de Oostenrijkse regering de oprichting eisen van een voldoende groot Oostenrijks federaal leger, waarna de bezetting moet eindi gen Indien een der grote mogendhe den weigert ons verzoek in te willigen, zullen wij die mogendheid voor de V.N. beschuldigen van een agressieve daad jegens de Oostenrijkse staat". Dr Gruber ging voort: „Ik geloof, dat wij de wereld aldus duidelijk zullen maken dat wij met gsweld elke aanval op onze grenzen met alle ons ter be schikking staande middelen zullen af slaan. Wij zullen dit allemaal eisen en absoluut niets minder, omdat wij na vier jaren van bezetting er niet tevre den mee kunnen zijn, dat ons gedeelte lijke vrijheid wordt afgeven na einde loze discussies. Wy willen onze algehe le vryheid. Hiervoor zullen wij een be roep doen op het Oostenrijkse volk. de internationale openbare mening mobi liseren en ten slotte een bpro o doen op de bescherming van de V.N." Het Comité is er zich volkomen van bewust, dat deze tijden voor brede lagen van ons volk uitermate druk kend zijn. Daarom wordt er bepaal delijk prijs op gesteld, dat enerzijds geen offers worden gevraagd of ge bracht, doch slechts een geringe bij drage worde geschonken, welke nie mand zal kunnen bezwaren, terwijl anderzijds iedere Nederlander by de uitvoering van het geheel zal zyn betrokken. Hier worden dus metterdaad slechts de „vele kleintjes" gevraagd en die vraag vormt de grote aantrekkelijkheid van het plan. Men kan o.a. storten op gironummer 80 ten name van het Comité Koperen Bruiloftsviering Kon. Echtpaar te 's-Gravenhage. De te vormen provinciale comlté's zullen verder, naar de aard van iedere provincie, het plan mede tot uitvoering helpen brengen. Voorzitter van het Provinciaal Comité Zuid-Holland is mr A. Blom, advocaat en procureur, Prinses Julianalaan 31, Rotterdam, tel. 25418. Tydens een bespreking vertelde bur gemeester Visser van Den Haag, dat de parkaanleg met adviezen \an Prinses Wilhelmina onder supervisie van prof. Bylhouwer uit Wageningen zal worden ontworpen. Het plan zal 8 Juli door mr Visser op Huis ten Bosch te Den Haag in de vorm van tekeningen of een ma quette in aanwezigheid van de leden van het erecomité, de provinciale voor zitters en hun secretarissen, worden aangeboden. Tegen 9 Juli organiseert de burge meester van Baarn. jhr Van Beeck Cal- koen te Soestdyk een ochtend-defilé van „georganiseerd Nederland", dat uit ongeveer 1500 personen zal bestaan. 's Middags zullen 1500 vertegenwoor digers en vertegenwoordigsters van de Nederlandse jeugd defileren. Deelnemers aan beide defilé's zullen na afloop daar van de gasten van de Koningin en de Prins zyn in de tuinen van paleis Soest dyk. Op 9 Juli zal een tweede deel van het nationale geschenk, de aanvulling van een antiek tafelservies, dat bij de Ko ninklijke familie ln gebruik is, door het i uitvoerend comité worden aangeboden. De Kon. Marine zal het glaswerk I voor het Kon. jacht „Piet Hein" aan bieden. Hoewpl de bijdragen voor de kope ren bniiloftegesebenken in één pot I zullen vloeien, zal steeds een deel In het paleis Soestdyk hebben H. M. de Koningin en Z.K.H, Prins Bernhard gistermiddag om vier uur de heer en mevrouw Dewey ontvangen. Het bezoek duurde ongeveer een uur. De Koningin, de Prins en de Amerikaanse gasten dronken de thee op het terras achter het Paleis. ERE-DOCTORAAT R. KORTEWEG. De Academische Senaat van de Ryks- universiteit te Groningen heeft beslo ten op Woensdag 22 Juni a.s. tijdens de viering van het 67ste lustrum der Groninger Universiteit het ere-docto- raat in de geneeskunde te verlenen aan de heer R. Korteweg, arts te Amster dam, werkzaam by het Ned. Kanker instituut te Amsterdam. Het is wegens zyn grote verdiensten op het gebied van kankeronderzoek, dat hem het eredoctoraat zal worden verleend. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zyn gerap porteerd: Kon. Ned.-Ind. Leger: Jav. sold. 2de kl. inf. Koesman, In donesië. Man. sold. 2de kl. Inf. I. Endoio, ld. Man. serg. inf. S. L. Langoy, id. Jav. korp. Soeparman, id. Soend. korp. Agoes, id. Jav. sold, lste kl. Karmin, ld. Amb. sold. 2de kl. inf. M. Harmo- slal, ld. Amb sold. 1ste kl. Lnf. S. Lawan- suka, id. Jav. sold. 1ste kl. Art Bero, ld. Tim. sold. 1ste kl. Inf. R. Doming- gus, id. Soend. vr«w. dieristpl. Kardi bin Saria, ld. Man. sold. 1ste kl. Qumajas, id. Amb. soldaat 2de kl. Inf. P. Pasal- bessy, id. van de parkaanleg door één provincie worden aangeboden. Tot dit park zal een tennisbaan behoren en voorts wordt overwogen of er een zwembad aan kan worden toegevoegd. Behalve bij de giro zyn ook bij vier grote bankinstellingen rekeningen ge opend waarop men bqdragen kan stor ten of overmaken. Het comité heeft het gebruik van collectebussen voor deze inzameling als ongepast van de band gewezen. Gedrukte formulieren* waarop men bijdragen in daaron ge plakte postzegels ran 5 cent af ka* inzendt^ *ull-n worden verspreid.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1