OF SLA HOORT SALATA Tweede Kamer achter actoord Van Royen-Rum HEI HUIS AAN DE BAAI Maar van juichen is geen sprake... De kost is moeilijk verteerbaar Panda en de meester ontdekkingsreiziger RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Radio-programma flRjtf laargang LE1DSCH DAGBLAD Woensdag 18 Mei 1949 Tweede Blad No. 26695 De overeenkomst, waartoe de preliminaire besprekingen te Batavia op 7 Mei jj. hebben geleid, en die op Amerikaanse wijze de „Van Royen—Rum-State ments", is gedoopt, heeft gisteren de instemming van de Tweede Kamer ver kregen. Hetgeen niet anders venvacht werd. Natuurlijk nam die instemming niet het karakter van toejuichen aan. Daar voor is die overeenkomst te moeilijk verteerbaar, en voor menigeen onverteer baar: getuige het ontslag van dr BeeL Daarvoor is het ook te moeilijk voor sommige fracties, om haar houding tegenover de kiezers aannèmelijk te ma ken. Die zeiden als het ware aan de regering: „Ga uw gang maar, wjj zien er ook geen andere uitweg op." Slechts bij de P. v. d. A. was de aanvaarding minder schoorvoetend. Terwijl de belangstelling binnen in de vergaderzaal aanvankelijk evengtoot was, als gedurende voorgaande Indonesië-debatten buiten op het Blnnen- bof was er geen toeschouwer te bespeuren al spoedig zakte de aandacht en vertoonde de Kamer de aanblik van een gewone vergadering over een alle- I daags onderwerp. RESERVES VAN ROMME. Prof. Romme (KVP) begon met er I jan te herinneren, dat het doel der tweede politionele actie was geweest, om ten slotte te komen tot politiek overleg. Als een soort verwet wees hij er daarbij op, dat wij toen bereid wa- I ren om alle, ook internationale, moei lijkheden tot het uiterste te dragen. Hoe dan ook. de regering had gemeend dat op 7 Mei jJ. met de Van Royen—Rum- I statements het ogenblik was gekomen weer te trachten, door overleg tot I een oplossing van het Indonesische pro bleem te komen. Spreker wilde nog graag een verklaring van de regering, waarom zij tot haar koerswijziging was overgegaan, zonder tevoren met de Ka mer overleg te plegen. Ook wenste hij voor de Kamer nog wat meer licht over ce ontslagaanvrage van Beel. Wat spre- I ker als lid van het College der Negen Mannen daaromtrent weet, verandert niet aan het feit, dat dit ontslag bij hem en zijn gehele fractie zwaar weegt. 1 Het werkelijk bestaan van een ver- I tiuuwensgrondslag moet nog blijken uit de uitwerking van de Statements. Hier in zijn moeilijk te verwerken de bevrie zing" van het proces der vorming van nieuwe deelstaten en het spreken van _s:aat" in plaats van „deelstaat" waar het de Republiek betreft,' en het hand haven der republikeinse ambtenaren in I gebieden buiten Djokja. In het bericht van 11 Mei j.l. over Ta- I januli leest spreker een poging, om die I bevriezing wat te ontdooien. Maar het is voor sprekers fractie onmogelijk te beslissen, aleer zij de uitwerking der Statements voor zich heeft De heer Romme vraagt dan ook, dat de regering het resultaat der commissoriale werkzaamheden met de Kamer overlegt, voor zij daarin een bftluit neemt. Dit kan b.v. via de vaste kamercommissie voor Indonesische zaken. Spr. dringt voorts aan op handha ving van het positieve recht, in casu van de grondwet en het Bio-besluit en wenst geen verschil van status tussen de Republiek en de andere deel staten. „Ik heb enige reserves gemaakt", zo besluit de heer Romme, „maar mij zorgvuldig onthouden de regering te bemoeilijken, haar mening waar te maken. Niets zal ons liever z\jn, dan die reserves te kunnen opgeven". OUD HEEFT GEEN EINDOORDEEL. De heer Oud (WD) wijst op de fou ten in het verleden, waarmee wij nu at ten. De nieuwe koers, waarop wij destijds hebben aangedrongen, kwam tot uiting in de tweede politionele actie. Reeds in zijn rede op de partijdag van 8 April j.l. heeft de heer Oud gewezen op een eventuele terugkeer van de Re publiek naar Djokja, onder bepaalde voorwaarden. Is aan die voorwaarden voldaan in de Van RoyenRum-Statements Die vraag is op het ogenblik niet te beant woorden. Zij vormen slechts een begin- selaccoord, dat nog moet worden uit gewerkt. Maar bevat dat beginselaccoord dan iets, dat de vervulling dier voor waarden onmogelijk maakt Neen. Hoe wel ook de heer Oud valt over het woord „staat" in plaats van „deelstaat", acht hij de overeenkomst naar de in houd wel aanvaardbaar. De wederpartij doet slechts beloften, doch zij kon moei lijk anders in de toestand waarin zij verkeerde. Spreker sluit zich aan by de rege ringsverklaring wat betreft het ontslag van dr Beel. Hü noemt het een betreu renswaardig feit, om de persoon van de H.V.K., doch ook om het tijdstip en de reacties, welke het meebrengt. Een H.V.K. is geen minister met politieke verantwoordelijkheid, en be hoeft dus ook niet af te treden als zijn inzicht niet wordt gevolgd. An derzijds kan niemand hem dwingen te blijven, maar aan het ontslag wor de dan niet het karakter gegeven van een politiek feit. Is het in deze tijd daarom wel een gelukkig beleid om voor H.V.K. een zeer geprononceerde politieke figuur aan te wijzen De heer Oud komt dan met nadruk op tegen de mening als zouden door de overeenkomst de offers onzer sol daten vergeefs gebracht zijn. Er is nu een mogelijkheid van sla gen aanwezig al is het niet meer dan een mogelijkheid. Doch de oppositie weet geen betere oplossing. Er is geen alternatief. „Een eindoordeel spreek ik niet uit", zo eindigt de WD-lcider, „doch pas als de gehele regeling is uitgewerkt. In de huidige omstandigheden zie ik in wat de regering wil proberen de enige mogelijkheid." SCHERMERHORN IS OPGELUCHT Prof. Schermerhorn (P. v. d. A.) grijpt eveneens In het verleden terug en zegt weinig vertrouwen in de zending van ambassadeur Van Royen te hebben ge had. 7 Mei was daarom een aangename verrassing. Het is nog maar een be scheiden begin, doch een opluchting voor sprekers Indonesische vrienden. Een tweede verrassing was volgens spre ker de grote openhartigheid van de re gering en van de minister van O. G. Wat betreft de koerswijziging vertrouwt de heer Schermerhorn, dat ook bij het volk een beter inzicht in de omstandig heden zal baanbreken. Met dit alles hadden wfj in 1946 bij Linggadjati meer perspectieven dan thans. Het wantrou wen tegen de partner deed naar allerlei waarborgen zoeken. Drie jaar lang zocht men naar een oplossing in de geest van de notaris, toen men de weg van de soldaat niet zonder meer dorst te gaan. Spr. brengt hulde aan Van Royen en diens medewerkers. De Statements zijn voor ons een bron van nieuwe hoop. Ook al zjjn we niet blind voor de gevaren zowel in eigen huis als btf de vrienden overzee. Maar wjj ge loven dat dit de enige weg is, die voert uit net moeras. Inzake het ontslag van Beel is spre ker het eens met de heer Oud. Een H.V.K. van wie bekend is geworden, dat hij tegen het accoord is, is niet de meest aangewezen man om het uit te voeren. Tegenover de verlangens van Anak Agung betoogt de heer Schermerhorn, dat wij toch moeten weten, aan wat voor soort staat wij de souvereiniteit gaan overdragen. En spreker besluit met er op te wyzen, dat wij die rust in In donesië moeten scheppen, waarin het communisme niet kan gedijen. ZANDT EN WELTER TEGEN. De heer Zandt (St. Ger.) en de heer Weiter (Nat. Kath.) verklaren zich tegen de voorlopige overeenkomst. Zjj is vooral teleurstellend voor onze sol daten. De terreur die zij met zoveel offers hebben gebroken, zal weer op steken. Beel, die als premier te toe geeflijk was, is al dat toegeven nu zelfs te erg geworden. De regering, die in Februari j.l. nog de „onduldbare aanmatiging" van de Commissie der Ver. Naties afwees, laat nu toe dat de Unci In Indonesië regeert. Sinds Sassens aftreden doen wij niets an ders dan verder afglijden. OVERBODIGE HERHALINGEN De avondvergadering was een reprise van de middigbiieenkomst: redevoerin gen zonder enige sensatie .waarop som migen toch eigenlijk hadden gehoopt. En zonder spanning of hoogtepunt, die men op erote parlementaire dagen verwacht, j Het was dan ook geen grote dag. En gehoord, wat de gezamenlilke sprekers te berde hebben gebracht, zijn wij van mening, dat de Kamer beter had kun nen volstaan met het aanhoren der re geringsverklaring Desnoods had zii in dien er een motie ware ingediend, korte verklaringen kunnen afleggen. Maar al les wat daar bovenuit is eezegd. was op zijn best overbodige herhaling van vroe ger reeds 2o vaak verdedigde standpun ten. De heer JVelter (Nat. Kath.) zette zijn rede nog voort met een heftige aanval op de Ver. Naties en Ver Staten, die wel durven tegen een kleine staat als de onze. doch Engeland en Frankrijk on gemoeid laten. TILANUS BEZORGD. De heer Tilanus (CH) wees op de aan grijpende gebeurtenissen in andere Azia tische staten, waar men de zorg voor de orde aan de autochthone bevolking over liet De beklemmende vraag vdbr spr. par tij is, of bij de overeenkomst van 7 Mei niet de juiste grenzen ziin overschreden. De voortdurende persoonwisselingen aan onze zijde moeten noodwendig onze onderhandelingspositie verzwakken. In dit verband betreurt hii. dat wil nog steeds geen minister van O G. hebben, ook al bewondert hii de wijze waarop minister Van Maarseveen ziin taak ver vult. Ook voor Beel heeft de heer Tila nus waardering en hij stelt enige vra gen naar aanleiding van diens ontslag. De overeenkomst van 7 Mcl heeft zeker enige lichtpunten, maar als ge heel vervult zü sprekers fractie met bezorgdheid. Spr. onthoudt zich van een oordeel, tot de regering eeant- woord heeft op de vragen die gesteld werden. „GEWOGEN EN TE LICHT BEVONDEN". De heer Schouten (AR) is tegen het regeringsbeleid en herhaalt de bezwa ren. door de voorgaande sprekers be reids onder woorden gebracht. Bovendien had hij gewild dat de Nederlandse troe pen in de residentie Djckja bleven tot handhaving van de orde. Want nu zou het wel eens op bloedbaden kunnen uit lopen. daar de Republikeinse regering aan gezag heeft ingeboet Voorts is de overeenkomst een dolkstoot in de rug voor de federalen. Dat er geen alternatief is. ligt aan de regering. Als zii met een voorstel ware gekomen en amendementen wa ren toegelaten, dan zou spreker wel een andere onlossing aan de hand hebben gedaan. Nu moet hij volstaan met van de overeenkomst te zeggen: „Gewo gen en te licht bevonden". De heer De Groot (Comm.) is nog niet overtuigd, dat de regering een andere koers gaat varen. Indonesië moet een pion tegen het volksdemocratlsche Chi na worden, gelijk wij hier een pion zUn in de Amerikaanse strijd tegen het com munisme. Over het ontslag van de H.V.K. wil spreker alleen dit zeggen, dat zeker 90 To der Nederlandse militairen-in Indonesië Beel zullen benijden dat hij zijn repa triëring zo makkelijk „voor mekaar' weet te krijgen. Spreker besluit met de indiening van een motie, waarin wordt gevraagd om erkenning van de Republiek a^ onaf- hankelilke staat, herstel van de mili taire toestand van voor Dec. 1948 en (dit klopt met het vorige punt) onmiddellijke demobilisatie onzer troepen in Indonesië. Nadat aldus voor elke fractie een spre ker het woord had gevoerd, verzocht de voorzitter de volgende debaters zich wat te matigen, om de nachtvergadering niet al te lang te doen duren. De heren Goedhart (P. v. d. A.), Ger- brandy (AR), Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) en Gortzak (Comm.) ge ven alsdan hun visie op het Indonesische probleem, daarbij minder de aan de or de zijnde punten behandelende, dan wel elkaar bestrijdend. Te halftwee des nachts werd de ver gadering verdaagd tot vanmorgen Toen voerde de minister het woord. ENGELAND EN DE IERSE REPUBLIEK. Het Britse Lagerhuis heeft zonder stemming in derde lezing de „Ireland bill" aanvaard, waarbij de afscheiding van de republiek Ierland uit het Ge menebest wordt vastgesteld dcch waar bij tevens wordt verklaard, dat Noord- Ierland deel zal blijven uitmaken van de dominions van koning George tenzij zijn parlement anders beslist. In deze wet wordt verder tot uitdrukking ge bracht, dat de republiek Ierland naar de opvatting van de regering geen vreemde mogendheid is en dat haar burgers de rechten zullen genieten, die door de wet op de Britse nationaliteit aan de onderdanen van de dominions worden verleend. De oppositie steunde de regering. HANDEL TUSSEN OOST- EN WEST- DUITSLAND. Duitse deskundigen uit Oost- en West-Duitsland zijn tot overeenstem ming gekomen over uitruil van goede ren tussen de Westelijke en de Ooste lijke zones, aldus een communiqué van het onder Sovjet-Russische con trole staande Duitse nieuwsbureau A D.N. Voor reeds betaalde goederen, die In West- of Oost-Duitsland zijn op geslagen, zullen terstond verladings-, papieren worden gegeven. Hangende de instelling van een clearing zullen indi viduele transacties niet belemmerd wor den. UIT DE RAADZAAL. DE RAAD WEER EENS OP ZIJN PRAATSTOEL. De Leidse Raad had Maandag weer eens last van een oude kwaal: breed sprakigheid! De niet overladen agenda eiste eventjes 4,.i uur. en dat. terwijl bekend was, dat het belangrijkste punt, buiten de agenda om, het laatst in be handeling zou komen: het Overweg- vraagstuk. En dat, terwijl bovendien de voorzitter neg eens met klem had aan gedrongen op kertheid, waarschuwend, dat men anders niet gereed zou ko men Het heeft alles niet mogen baten. De raad, cp zijn praatstoel, vulde de tijd van half acht tct middernacht met het afwerken der agenda en het Overweg- vraagstuk moest werden uitgesteld. Daarvoor is nu een aparte zitting bepaald op morgenavond, daar de Spoorwegen op spoed aandringen. Het was niet nodig g6weest, zo de Raad zakelijk en kort ware gebleven. Maar dat bleek te yeel gevraagd te zijn. Wij hebben er reeds meermalen op gewezen, dat geenszins gevraagd mag en kan worden dat de Raad „gemuil korfd" wordt, maar waartoe dienen herhalingen en brede uitspinning? Dat kest tijd en geld! In hoeverre de ko mende verkiezingen een woordje heb ben meegesproken, zullen we maar in 't midden laten. Feitelijk begon het trekken reeds 'bij het voorstel tot grondverkoop bij de Van de Sande Bakhuyzenlaan in de Rodenburgerpolder ten behoeve van twee Finse scholen, die broodnodig zijn. Het bezwaar gold hier niet zozeer de soholen als wel de toekomstige bouw van woningen in de omgeving, alhoe wel dat niet rechtstreeks aan de orde was. Een bijzonder feit hierbij was, dat ook de betrekken wethouder geacht wilde worden te hebben tegengestemd. De heer Jongeleen verklaarde niet na der. waarom hij in B. en W. een min derheid vormde, daar naar de reden niet werd gevraagd en hij niet wilde traineren, hetgeen te prijzen valt. Drie scholen zullen er kernen. Een druppel in de emmer, zoals men weet, daar Leiden er immers 18 nodig heeft binnen enkele Jaren. Enfin, het begin is er. Natuurlijk zouden normale scholen welkomer zijn, maar waar dit tot de vrome wensen behoort, mogen we ons neg gelukkig prijzen met een drietal Finse. Slechts ,op één bezwaar zouden wij nog willen' wijzen: deze scholen hebben natuur.ijk geen gymnastiek-lokaal, en toch is gymnastiek-onderwijs zeer ge wenst. Zou er voor deze drie soholen tezamen niet één lokaal zijn te bouwen als oplossing? Breed uitgemeten werd de kwestie van een kinderbewaanplaats. Voor een deel was het schrijven van B. en W. daartoe oorzaak, want dit kon inder daad de indruk wekken alsof het col lege de idee van een kinderbewaar plaats zonder meer afwees. Hetgeen na het betoog van de wethouder aller minst in het voornemen bleek te lig gen. Slechts afgewezen werd de sug gestie van het bestuur van de vm. crèohe. Overigens willen B. en W. de kwestie zelf nog volledig in ogenschouw nemen, daar zij zelf feitelijk de wen selijkheid van zo'n inrichting erken nen, al zijn zij nog niet zover de nood zakelijkheid volmondig te onderschrij ven. Ware het schrijven van B. en W. zó gesteld geweest, het debat zou heel wat zijn bekort en de motie-Braggaar om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van oprichting ware vermoedelijk aohterwege gebleven. Derze motie is voor prae-advies in handen van B. en W. gesteld, daar de meer derheid van het college haar wilde accepteren. Bezwaar was er immers niet. daar motie en bedoeling van B. en W. elkaar dekten. O.i. zal bü gron- Alleen Duyvis maakt Salatai (Adv.) FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 54) - Eén van mijn mensen bevond zich tussen de menigte. Ik neem zo nu en can steekproeven, of mijn systeem goed werkt. Geef mij nu het geld maar nier. Met een trillende hand telde de doods- oenauwde man vijfhonderd pond in biljetten van 5 pond uit op de tafel, die voor het gordijn stond. - Klopt, zei de metalen stem. Je bint je provisie van 50 pond er af cenien. Ds man nam tien vijf-pond-blljetten en haastte zich terug naar zijn plaats. - Jones, die hoogadellijke mevrouw B-öwman moest jou 5000 pond betalen. je die ontvangen? De man met het rattengezicht liep snel op de tafel toe en legde daar vier Passen bankbiljetten neer. Er zijn slechts 2000 pond in bil- Men van één pond, zei hij met tril ende stem. Toen ze me die gaf, deelde 26 me mee, dat dit alles was, wat ze °P dat moment kon opbrengen; de r«fc zou later komen, moest ik u zeg gen. Er kwam geen antwoord van achter gordijn. In de kamer was het ock cooastü. - U gelooft me toch, riep het rat- .ngezioht cp hysterische toon uit. U ®en^t tooh niet, dat lk u tegen wil "srcen of bedriegen? - Ik weet het niet, antwoordde de metalen stem. Een ieder van jullie zou graag bedriegen, als hij er de kans tce kreeg. Waar heb je het geld van- «aa gehaald om het laatste gedeelte °P dat huis in Romford af te betalen? 7" Dat heb ik van mijn spaarduiten paan, antwoordde het rattengezicht °P zelfbewuste toon. Ik zal dat laten uitzoeken. Als pgeen je zegt met de waarheid in ^enstemming is. krijg je Je provi- JJ uitbetaald. In het tegenovergestel- geval zul je krijgen wat je verdien- -« loon is. Ga weer op je plaats zit- Ik heb jullie reeds gezegd, dat ik jullie niet lang meer nodig zal hebben. De organisatie zal ophouden te be staan. Maar ik zal te werk gaan op een wijze, die jullie niet kunt volgen. De politie is bezig achter een en ander te komen. Ik was hierop voorbereid. Op een goede dag, waarschijnlijk vrU spoedg, zullen jullie een oproep voor onze laatste bijeenkomst krijgen. Da&r- na zal ik jullie niet meer nodig heb ben. Spreek echter geen woord over wat eventueel je vermoedens zijn. Weest op je hoede voor inspecteur Branmgan. Hij heeft een grote prut ser, genaamd Arlen, als helper en een detective Burton.. Ze zijn beiden waar deloos en kunnen me niets doen: Over tien minuten kunnen jullie beginnen hier weg te gaan. één voor één of ge tweeën. Ik heb de politie laten aflei den en jullie zult dus niet lastig ge vallen worden, als je het huis verlaat. De metalen stem hield op met spre ken. Jn de doodse stilte, die hierop volgde, kraakte plotseling de houten leuning van de trap, waartegen ik leunde cp een wijze, die niets aan dui delijkheid te wensen overliet. Zeven verschrikte gezichten keken omhoog. Ik wist, dat ik niet zichtbaar voor hen was, maar als een van hen een paar passen deed om een onderzoek in te stellen, zou ik onmiddellijk in de gaten lopen. Ik moest snel beslissen wat te doen. Met enige handigheid zou ik me wel zonder een geluid te maken op de trap kunnen omdraaien en snel om hoog kunnen sluipen. Ik moest daarbij echter op de trapleuning steunen en maakte hierdoor een grote fout, want het hout van de leuning bleek volko men wrak te zijn, met het gevolg, dat ik hulpeloos de trap afstruikelde. Als ik op mijn hoofd terecht was gekomen en even mijn positieven had verloren, zou ik in één ogenblik overüieesterd zijn geweest door dat stel boeven. Ik bezeerde echter alleen mijn knie, die razende pijn deed, maar verder liep ik geen letsel op. Er bleef me maar één ding over om te doen, dat was de trap weer op te rennen en op die wijze te trachten zo snel mogelijk het huis uit te komen. Het geheel speelde zioh in een dergelijk tempo af, dat de man nen in ds kamer nauwelijks tijd had den om zich te. realiseren, wat er eigen lijk gebeurde. Het moet voor hen de verrassing van hun leven zijn geweest, toen ik daar opeens naar beneden kwam duikelen om daarna pijlsnel weer langs de trap omhoog te schieten. Maar welke voordelen ik ook mocht hebben van hun sprakeloze verbazing, van lange duur waren deze niet. Een revolverschot weerklonk en kwam te recht in de muur even boven mijn hoofd. Ik hoorde voetstappen achter me. Ik draaide me in de bocht van de trap even om, om achteruit te trap pen, waarbij ik het rattengezicht tegen zijn kaak raakte. HU viel terug tegen ce anderen aan en ik klom zo snel, als mijn bezeerde been het toeliet, de laatste treden op. Ik zag een glimp van een groot bleek gezicht dat om een hoekje keek van de trap, die naar de volgende etage voerde, maar ik had op dat moment geen tijd om een ver der onderzoek in te stellen. Ik rende de keuken door, het raam stond nog open, precies zoals ik het achtergelaten had, en mU-n laatste obstakel was nu het muurtje. Juist toen ik er overheen geklommen was, hoorde ik weer een revolverschot en schampte een kogel mUn schouder. Een ogenblik later ren de ik de verlaten straat »af. Ik had wel ingezien, dat tegen de tijd dat ik over overige vijf mannen telden ieder Seld neer, hetgeen naar 'lk Platte op een totaal bedrag van jj^n 'O00 pond kwam. Ik trachtte de -Tien van de mensen, die gechan- ?':V0, Werden, zo goed mogelijk in mijn S'en te prenten. .-lotte üep deze vertoning op haar lï-L metalen stem liet een laatste c-vuwend geluid horen. 65). „Caponiet!" riep Joris Goed- bloed onmiddellijk, toen dat klontje voor zijn voeten viel; want Joris was een I kenner van caponiet als weinigen. En Goudbakker riep „Héé!" en de Bey i riep „Ho!" Dat de Bey „Ho!" riep was natuurlijk het belangrijkste, want daar- door wachtte de beul nog even met hak ken. Iedereen was natuurlek nieuws gierig om te weten waar dat klontje vandaan gekomen was maar dat raad sel werd al spoedig opgelost. Want wie I kwam daar langs een zuil naar bene den glUden van het dak? Niemand min der dan Panda. Want Panda was het paleis binnen gedrongen langs een palm boom en een balconnetje en zo was hij daar vlak onder het dak terecht geko men en hU had alles gezien. En toen de sultan hoofden wilde laten hakken, wierp hy een van zijn kostbare capo niet j es midden in de kring. „Ach, manneke!" prevelde Joris ge roerd. „Ik wist toch, dat gij mij niet ver geten zoudt...." „Wat heeft dat te betekenen?" vroeg de Bey intussen streng. „Hqfl ik u de toegang tot myn paleis niet ontzegd, o, kleinste aller wurmen?" „Ja, meneer de Bey", antwoordde Panda beleefd, terwyi hij van zijn zuil afkwam en midden in de kring stapte. „Dat had u gedaan, maar nu heb ik intussen ergens erg veel caponiet ge vonden. KUk maar..,." en hij liet zien, dat hy nog véél meer klontjes by zich had. het muurtje geklommen was, enige van de mannen by de voordeur gekomen zouden zyn, en dus sloeg ik snel een zijsfl-aat in. Myn opzet was om door de zystraatjes zo gauw mogelijk de plaats te bereiken, waar ik de taxi had laten wachten. Tot het moment, dat lk be gon te rennen, had ik me niet gereali seerd, hoe erg mUn been me pUn deed. Ik moest me leiyk bezeerd hebben bij de valparty van de trap. En op myn schouder had ik een vreemd vochtig gevoel alsof ik bloedde. Ik liep zo hard mogelyk en omkijkend zag ik de eer sten van myn achtervolgers de hoek van de straat omkomen. Ik begreep, dat ze in de straat geen revolver zouden durven gebruiken, maar ik begreep ook, dat ik hen met myn bezeerde been niet kwUt zou kun nen raken. Terwyi ik me er al op voor bereidde hen tegemoet te treden en te j»echten. hoorde lk opeens het gesnor van een motor achter me. Mijn eerste reactie was, dat waarschijnlijk een van de gTOte zwarte auto's ingeschakeld was bij de aohtervolging. Maar even omkij kend. ontdekte ik de bekende vorm van een Londense taxi met de my bekende chauffeur aan het stuur. De taxi reed midden op de weg en dwong miin ach tervolgers. die nu op geen vijftien meter afstand genaderd waren, zich te ver spreiden. Miin ogen traanden en ikhyg- de van inspanning ik voelde dat mUn staat van uitputting niet zo zeer het ge- vole was van de achtervolging als wel van bloedverlies maar ik wist noe een extra spurt te volbrengen en op de tree plank van de taxi te springen. Houd Je goed vast. meneer, riep de chauffeur, lk zal de deur voor u open maken. Hij moest gezien hebben, dat ik op m'n laatste benen liep. en even daarna liet ik me od de bank van de taxi neer vallen. Vaag hoorde ik. hoe hij sneller begon te rilden en hoe miin achtervolgers schreeuwden, maar ik was in 'n toestand van verdoving geraakt. Ik kwam ech ter binnen enkele minuten weer bij ten gevolge van het hevige schokken van de taxi. Ik hees mezelf wat omhoog en keek door het achterruitje. Een gro te zwarte wagen met felbrandende lich ten volgde ons. Opnieuw nam mijn chauffeur onder luid gepiep en geknars een bocht en ik werd voor de zoveelste maal in een hoek geslingerd. De erote wazen achtervolgde ons. maar kon zich niet op dezelfde eemakkeUike wijze ke ren en wenden als de taxi. De motor daarentegen was natuurlilk veel zwaar der en in een normale race langs de rechte weg. zouden we gauw Ingehaald zijn. Mijn chauffeur wist dit en hij ver trouwde op ziin kennis van deze warwin kel van nauwe vuile straatjes en plein tjes om de andere wagen kwiit te raken. tWorat vervolgd; dii; onderzoek de noodzakelijkheid spoedig blijken. Waarom echter zoveel sprekers zicCi moesten doen horen? Drie van de vier aanwezige communis ten zelfs! En waarom het principiële, waarover in wezen weinig verschil van mening bestond, zo scherp naar voren meest worden ge Dracht? Het inschakelen der vakorganisaties lykt ons neg niet zo verwerpelUk. Slotstuk was de verordening op de vermakelijkheidsbelasting. Op zich zelf geen byzonder aangename materie, daar immers ook cp cultureel en mo reel gebied daarvan 'n terugslag wordt ondervonden. Had wethouder v. d. Kwaak zyn toelichting eerder kunnen geven, dan waren vele woorden onge sproken gebleven, dat staat vast. Juist, waar hét hier een zeer genuanceerde materie betreft, kan men mceiiyk al te scherp formuleren en moet men ver trouwen op soepelheid by de toepas sing en deze ls toegezegd. Voor de culturele verenigingen bete kent de nieuwe verordening zonder twyfel een grote verlichting en dat is slechts toe te Juichen, want onder de oude dreigde direct gevaar ten aanzien van het voortbestaan van diverse ver enigingen. w.o. zelfs met roemryke re putatie. Dat gevaar lykt ons voorlopig afgewend en dat wil al heel wat zeg gen. Het bioscoop-debat leek ons weinig vruchtbaar, daar de regeling in deze feiteiyk van hogerhand is opgelegd en slechts landeiyke actie hier iets zal vermogen te bereiken. De heer D. J. van Dyk zag dat tenslotte ook wel in en nam zyn motie inzake een onder zoek naar de situatie by het bloscocp- bedrUf waarvan practisoh weinig tereent zou zyn gekomen, gezien de vele facetten, daaraan verbonden te rug, genoegen nemend met de toezeg gingen van de webhouder. Hoevele onnodige woorden ontgleden de rUen der tanden! DOODSTRAF GEEIST TEGEN- DUITS KAMPBEWAKER. De Advocaat-Fiscaal by het BUz. Ge rechtshof te Amsterdam mr B. J*. Be sier eiste de doodstraf tegen de 54-ja rige Duitser Heinrlch Anton Dohmen uit Duisburg die tydens de bezetting bewaker was in het kamp Amersfoort en zich aan vele gruwelen heeft schul dig gemaakt. VOORMALIG DIRECTEUR ARBEIDSBUREAUX KRIJGT 4 JAAR. De Rotterdamse Kamer van het Haagse BUz. Gerechtshof heeft de 46- jarige Th. van der Reep, gewezen rijks ambtenaar uit Hillegom wegens hulp verlening aan de vUand veroordeeld tot vier Jaar gevangenisstraf met aftrek en verlies van de beide kiesrechten voor het leven. Verd. had als leider van het Gemeen- teiyk Arbeidsbureau te Hoofddorp en daarna als waarnemend directeur van de Gewesteiyke Arbeidebureaux te Haarlem en Alkmaar zich byzonder be- Uverd voor het uitzenden van arbeiders naar Duitsland. Ook zou hy aan Duitse instanties namen en adressen hebben doorgegeven van onderduikers, Joden en illegale werkers. De eis luidde 15 jaar. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Holten J. B. Weener te Heerjansdam. Bedankt voor Njjkerk (vac. A. P. v. d. Kooy) P. J. F. Lamens te Elspeet; voor Hoek (Z.) A. P. Plomp te Maurlk; voor Oosterend (Fr.) (toez.) L. Tammlnga te TJerkgaast. Geref. Kerken Beroepen te Poortu- gaal en te Scharendyke G. N. Lammens cand. te 's-Gravenhage; te Franeker (vac. S. D. Lankhuyzenj A. W. Bol te Enumatll: te Ommen (vac. J. F. Colenbrander) D. J. Modderaar te Oude-Pekela. Aangenomen naar Glanerbrug W. G. Berkhoff re6. Legerpred. te Amersfoort, die bedankte voor Elburg. Bedankt voor Meerkerk W. J. v. Hoek te Zulllchem. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Rotterdam I. de Bruyne te Hilversum; voor Schevenlngen C. Smits te Driebergen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Ter- neuzen T. Dorresteyn te Opheusden. VOOR DONDERDAG 19 MEI. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendeymnastlck; 7.30: gram.muziek. 7.50: dagopening door dr A. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: gram.- muzlek; 8.55: van vrouw tot vrouw; 9.00: Spaans concert; 9.30: soft and sweet; 10.00: morgenwijding door ds H. v. d. Els- kamp; 10.15: arbeidsvitaminen; 10.60: kleutertje luister; 11.00: orgelconcert; 11.45: de scheepsjongen Yvonnek; 12.00: Metro~~le Orkest; 12.30: mededelingen; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: gram.pl.; 1.00: nieuws; 1.16: aansluiting met de BBC; 2.00: mogelijkheden en moeilijk heden voor pensionhouders; 2.15: solisten- programma; 3.00: klimop; 4.00: Assortl- mento; 5.00: reizen en trekken; 6.20: welk dier deze week; 5.30: kwintet Johnny Meyer; 5.50: Ray Ventura en zyn orkest; 6.00: nieuws; 6.15: sportpraatje; 6.30: Ned. strijdkrachten; 7.00: radiostrip; 7.10: les gars de ParlB; 7.40: de bond van staats- penslonnerlng; 7.45: RVD antwoordt; 8.00: nieuws; 8.05: ln het radio zoeklicht; 8.15: Radio Phllh. Orkest; 9.00: vertellingen ln woord en muziek; 9.30: opmerkingen over Feestelijke gezondheid; 9.45: pianomuziek; 0.00: de stormwind vertelt; 10 30: Sky- masters; 11.00; nieuws; 11.1612.00: gra- mofoonmuzlek. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.16: lichte ochtendklanken; 7.45: morgengebed en liturgische kalenden 8.00: nieuws; 8.15: pluk do dag; 9.00: voor de vrouw; 9.05: muziek houdt fit; 9.30: waterstanden; 9 35: Boston Promenade Orkest; 9.40: schoolradio; NCRV 10.00: muziek van Mozart; 10.15: morgendienst door ds L. S. den Boer; 10.45: Westminster Abbey special Cholr; KRO 11.00: de zonne bloem; 11.40: schoolradio; 12.00: Angelus; 12.03 schoolradio; 12.13: Herman Schey, zang, 12.30: mededelingen; 12.33: Prome nade Orkest. 12.55: zonnewyzer; 1.00: nieuws; 1.20: Amusementjs Orke6t; 1.45: roeromme; NCRV 2.00: zangrecital; 2.30: muziek van J. S. Bach; 2.40: even onder ons. 3.00: middagconcert; 3.30: vloolrecl- tal; 4.00: bybellezlng; 4.45: toneelmuziek; 5.00: radio jeugdjournaal; 5.30: onze zingende en voordragende Jeugd; 5.50: Jeugdprogramma; 6.00: Leger des Hells- kwartler; 6.15: overheldsoersoneel ln ver gadering; 6.30: wy zingen op de Jubo; 7 00: nieuws. 7.15: Nederlandse organis ten: 7.30: actueel geluld: 7.45: gram.- muzlek; 7.55: een goed woord voor een goede zaak; 8.00: nieuws ln het kort; 8.05 proloog; 8.15: laatste steravond: 10.15: de vaart der volken; 10.35: muziek van Fr. von Suopé; 10.45: avondoverden king; 11.00: nieuws: 11.15: Sweellnck kwartet; 11.4512.00: Irra Petlna zingt. Agenda WOENSDAG: Iszaal: Uitvoering Kinderkoor „Ex nlmo". o uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenvergade ring 3 Octoberverenlglng, 8 uur nam. Gerecht 10: Antl-Vlvlsectlestlchtlng. Le zing van mei mr M Stuart. 8 uur nam. Prediker: Spr. J. Kits en P. Bardel- meyer, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5