schudt uw lever wakker O VER WEG VRAAGSTUK tot a.s. Donderdagavond uitgesteld Leidse Raad aanvaardt verordenin Vermakelijkheidsbelasting De Amersfoortse gruwelen Berg en Kotalla voor Raad van Cassatie HIT HUIS aan de baai Pamela em de meester omtdekkimgs-reiziger SfcSKis, Radio-programma gflste jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 17 Mei 1949 Tweede Blad No. 26694 Onderzoek naar een kinderbewaarplaats In de gisteravond onder voorzitter schap van de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot gehouden raadszitting werd tot lid der commissie van toezicht op het M.O. benoemd dr K. Reitsma, alhier. WONINGBOUW Bü het voorstel Inzake het bouwen van woningen door de Gemeente aan de De Gijselaarstraat. 2egt de heer A. van Dijk (KVP) geschrokken te zyn van het hoge bedrag. Ziln de bijzondere voorzie ningen hier aangegeven, als centrale verwarming en badkamer, wel verant woord? En wat zijn de financiële gevol gen voor de gemeente? En had hier een particuliere ondernemer niet kunnen worden ingeschakeld? Wethouder Jongeleen erkent dat de prils hoog is, doch niet te hoog. gelet op deze bouwsoort. De bijzondere voorzie ningen zijn nodig met het oog op de toekomst; anders zou straks voorziening codi? blijken. Waar de particulieren nog steeds verstek laten gaan. moet de ge meente het wel doen. Over de huurprijs valt nog niets te zeggen. Bedoeling is aan besteding. Na re- en dupliek wordt het voorstel ïhst. aangenomen. De heer Van Dijk wil geacht worden te hebben tegenge stemd. DRIE FINSE SCHOLEN. Bij het voorstel tot aankoop van per celen grond bil de Van de Sande Bak- buyzenlaan voor het plaatsen van 2 Fin se scholen (een voor Opl. school voor Gymn., HBS en een voor Chr. Onder- vijs) maakt de heer v. Iterson (Prot. Chr P) bezwaar tegen de hoge kosten, ce voorwaarden en e rond verspilling, ter wijl de heer Hendriks vraagt of het ter rein beperkt blijft tot het aan te kopen lerrein of dat ook het reeds in het bezit der gemeente zijnde terrein zal worden bijgetrokken. Z.i, is 3000m2 per school voldoende. De heer Lombert (KVP) maakt bezwaar tegen drie lagenbouw. Da heer Schüller (P. v. d. A.) juicht het voorstel toe. Wethouder Jongeleen weerlegt namens Je meerderheid van B. en W. de ge maakte bezwaren. Finse scholen vragen nu eenmaal plantsoen. De scholen zullen 40 jaar meegaan. De kosten zijn niet te boog. Van Jan. af ligt er al een Finse Khool te wachten! Wethouder Van Schaik beantwoordt r.oz een vraag van de heer D. J. van Dijk (P v. d. A.) over de .grootte van de meivelden der scholen. Het voorstel wordt aangenomen z.h.st. De heer v. 'terson wil geacht worden te hebben egengestemd, evenals wethouder Jonge ren. Nader blijkt, dat ook een Finse school oor R.K. onderwijs te plaatsen op eigen pond, is gevraagd. Ook deze school wordt toegestaan Bij het voorstel om de functionaris 'oor de Nazorg der Ver. Zwakzinnigen zorg aan te stellen in Gemeentedienst vraagt de heer Hosson (KVP) of hier :een kostbare precedent wordt gescha- ?n. Wethouder Menken ontkent dit op rrond van ervaringen van elders. Het betreft hier iets uitzonderlijks. KINDERBEWAARPLAATS Over het schrijven van B. en W. In zake de oprichting van een kinderbe- vaarplaats is mevr. BraggaarDe Does (P. v. d. A.) teleurgesteld door deze af wijzing. Zjj oordeelt een kinderbewaar plaats nodig en noodzakelijk, vooral in i?ze tijden, voor de arbeidersklasse, waar vele vrouwen gedwongen ziln. uit wer- te gaan Is er bij het bestuur van ce vjn. crèche wel voldoende animo aanwezig? Dan had het h.i. zijn werk reeds weer aangevat op groter schaal. W^nt zelfs plaatsing voor 20 kinderen oordeelt zit veel te laag Zil dient een motie in om onder ogen te zien de mo gelijkheid van oprichting van een kin derbewaarplaats. Mevr. v. Staveren (Comm) onder streept de wenselijkheid van zo'n inrich ting, evenals haar partijgenote mevr Vulbrief. De heer Wilmer (KVP) kan de nut tigheid en wenselijkheid van zo'n in richting onderschrijven, maar het be treft nu geen subsidie, gelijk vroeger, maar zelfstandig optreden door de ge meente en dat gaat hem te ver en die wee moeten wij niet op. De heer Woudstra (Prot. Chr. P.) meent dat oppassen van kinderen pri mair een zaak der ouders ls. En gaat dit niet, dan dienen zij eerst zelf een oplossing te vinden en als dat niet ge heel slaagt, dan eerst kan een beroeD od de gemeente worden gedaan, die slechts een secundaire taak heeft in deze. De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) meent, dat mensen, die uit noodzaak uit werken gaan om eed te verdienen, moeilijk geld voor een crèche kunnen uitgeven. Hier ligt z.i. een plicht voor de gemeenschap en hij raadt aan, het vraagstuk in studie te nemen en dan in haar geheel. De heer Van Weizen (Comm.) wijst er op. hoe reeds 40 kinderen werden op gegeven bil een voorlopig onderzoek naar de wenselijkheid van her-oprich- ting van een crèche! Ook officiële in stanties onderschrijven de wenselijkheid. Bovendien, vele ouders zijn niet in staat hun primaire taak te vervullen en dan heeft de gemeenschap de plicht in te grijpen. Of het bestuur der vjn. crèche al dan niet goed werkt, is pecund air. Pri mair Is. dat er een crèche komt van voldoende capaciteit Daarom is ook spr. voor een nauwkeurig onderzoek van deze materie. Ook de heer Plena (P. v. d. A.) verde digt een kinderbewaarplaats, waarvan in vakkringen de noodzakelijkheid steeds meer wordt gevoeld. HU dringt aan op nader onderzoek met inschakeling der organisaties. De heer Frohwein (VVD) onderschrijft dit laatste en een volledig raDDort van de dienst voor sociale zaken lilkt hem gewenst. Ook waar de nood niet alleen is in arbeiderskringen. De heer Knetsch (Prot. Chr. P.) steunt de idee van de heer Piena Inzake nader onderzoek met horen der vakorganisa ties. Wethouder Menken wijst er op, hoe het niet gaat om een bestaande crèche, maar om een nieuwe crèche, want het oude bestuur heeft niets meer achter zich. Spr. noemt enige cijfers om de kosten daarvan te doen beseffen. Voor 20 kinderen zou f. 8.000 p. j. nodig zijn voor meer is er geen plaats afge zien van f. 15.000 voor inrichting en verbetering van het gebouw, (f. 10.000). En dat hebben B. en W. niet aange durfd, waar het bestuur geen andere weg zag om geld te krijgen. De dienst van sociale zaken erkent dat de wenselijkheid spreekt, niet van noodzakelijkheid. Ook Geneesk. Dienst en Arbeidsbureau geven geen definitief uitsluitsel. Het bestuur zou graag aan de gang gaan, maar het wil eerst starten, als het finantieel verantwoord is speciaal wat betreft de inrichting en dat durven B. en W. niet aan. B. en W. willen ech ter gaarne een volledig omierzoek in stellen, doch dan buiten het bestuur om De vakorganisaties kunnen dan wellicht ingeschakeld worden. Wat ech ter ook weer niet wil zeggen dat het bestuur beslist wordt uitgesloten. De heer D. J. van Dijk vraagt, of B. en W. op korte termijn dan een onder zoek willen toezeggen en hoe dit zal plaats vinden. De heer Woudstra kan niet stemmen voor de motie Braggaar, daar daarin niet primair wordt uitgesproken de plicht van particulier initiatief en de plicht der ouders derhalve zonder meer op de gemeenschap kan worden gelegd, zoals, helaas, te veel geschiedt. De heer Wilmer (KVP) heeft geen bezwaar tegen de motie, als B. en W. haar willen overnemen. Anders wel, gezien de toezegging van de wethouder. Wethouder Menken vraagt intrekking der motie na de toezegging van het college. Er zou wantrouwen uit kunnen worden gehaald. Mevrouw Braggaar ziet geen wantrou wen in haar motie, integendeel, alleen een uitspraak van de raad. Namens de meerderheid van B. en W. wordt de motie dan in praeadvies genomen. De Vermakelijkheidsbelasting De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) beziet allereerst de posten van het bioscoopbedrijf en geeft cijfers over de daling van het bezoek sinds 30 April 1948. behoudens een kleine stijging in de vacantie-maanden van dat jaar, waaruit z.i. de noodtoestand voldoende blijkt. Natuurlijk is deze niet alleen een ge volg van deze belasting, dat zij erkent. Het bezettingspercentage in Trianon bedroeg in '45 56 pet, in '46 48 pet, in 47 44 pet, in '48 39 pet en over het le kwartaal van '49 29 pet. Sluiting zou betekenen ontslag van personeel en andere inkomsten der ge meente. Hij verzoekt B, en W. een on derzoek in te stellen naar de rendabili teit der bioscoopbedrijven en het re sultaat ter kennis te brengen van de raad. Spr. oefent dan critlek op verordening en toelichting. B. en W. willen de plaatselijke ver enigingen verlichting brengen, doch heeft deze plaats door het nu voorge lichte, n.l. betaling per oppervlakte? Het is niet duidelijk, naar hij nader uiteenzet. Gezien de samenhang is het moeilijk de verordening paragraaf voor para graaf te beoordelen, alles hangt af van de interpellatie. De heer A. J. van Dijk (KVP) heeft nog altijd bezwaar tegen de naam ver makelijkheidsbelasting gezien, dat alles hier ondervalt. Verlichting juicht hij toe. maar deze is zJ. nog maar gedeel telijk. Duidelijk is er feitelijk weinig. Met cijfers toont hij aan, dat zelfs bij verlies nog betaald moet worden, ook door culturele verenigingen. In het ge wijzigd voorstel van B. en W. is zijn amendement gedeeltelijk verwerkt maar volkomen duidelijk is het weer niet. Hij wijst nog op het schrijven van K. en O en van de N.A.T.U. Spr. had overleg verwacht, dat niet heeft plaats gevonden. Dat betreurt hij en vandaar zijn voorstel. Nemen B. en Wethouders dat over? De voorzitter: neen, slechts voor een deel. De heer Wilmer (K.V.P betwijfelt of B. en W. het recht hebben voor een onderzoek naar de bioscopen zonder toestemming der bioscopen zelfen voorts of dit mogelijk is zonder "zeer diepgaand te gaan. hetgeen vermoe delijk niet practisch is te verwezenlij ken. De heer Knol (Prot. Chr. P.) steunt de heer Wilmer. En waarom alleen een onderzoek naar de bioscopen en niet naar alle andere gevallen? Voor de inspecteurs blijft altijd een zekere vrijheid over. En dan een middenstandskwestie. Zelfs een modeshow ging een gemeente belasten. Hoe staat het daarmee met 't oog op de middenstandsbelangen? De heer Vos V.V.D) meent, dat het moeilijk ls uit te maken welk percen tage van de achteruitgang der bioscopen veroorzaakt is door de vermakelijkheids- belasting. De motie-v. Dijk gaat daarom zeker te ver. Maar kan de Gem. Accoun tantsdienst geen advies uitbrengen? En dan ook over concerten, toneel etc. De hear v. Weizen (Comm.) meent, dat het bewijs geleverd is, dat de ver hoogde belasting niet te handhaven is. Maar zijn de gedane concessies voldoen de? Spr. gelooft van niet, daar z.i. te veel wegen worden opengelaten voor uitzonderingen. Hij dringt op 'n meer uniforme regeling aan. De motie-D. J. van Dijk wil spr. steu nen. Wethouder v. d. Kwaak wijst er op. dat een redactie op te bouwen, die voor ieder spreekt, zeer moeilijk is. De keuze was: een redigeren beperkt of uitvoerig. B. en W. hebben het eerste gekozen, daar er dan minder gelegenheid ls door de mazen te glippen. Spr. ziet een verlichting ook voor de bioscoophouders door niet gebonden te zijn aan 500 M. culturele band. In 1939 bedroeg het bezoek 638.000 personen met een gemiddelde van 46 ct. p. plaats, in 1948 1.172.000 met een gemiddelde van 88 ct. De opbrengst is dus verviervoudigd. Is het dan zo slecht gesteld? Een on derzoek in de grote steden geeft een bevredigend beeld. Geld speelt ook een belangrijke rol! Deze belasting is geen zakelijke be lasting. De ondernemer bepaalt zelf de toegangsprijs in verhouding tot deze belasting. Bovendien. 21 Dec. 1948 is door het Rijk een verplicht percentage vastgesteld. By verlaging van de 35% tot 30% zou de ge»meente f. 30.000 in boeten benevens een vermindering ad f. 14.000 uit de ryksbydrage; by 25% zy'n deze cijfers f. 62.000 en f. 45.000; by 20% f. 96.000 en f. 94.000! Alleen een landeiyke actie kan hier baten. Spr. gaat dan in op diverse details en geeft vergeiykingen om de verlichting te doen uitkomen. B.v.: Litteris betaalde vroeger f. 60 belas ting per keer, nu f. 15, etc. Bij zang betaalt men voor leden en donateurs f. 34 voor de Stadszaal, waaröy con tributies en donaties buiten beschou wing gelaten worden. Billijk is, dat behalve culturele ook morele redenen voor vrystelllng moge- ïyk zyn. Van de motie-D. J. v. Dyk verwacht spr. geen heil, evenmin als van een onderzoek door de accountantsdienst. Gelet op de vele vraagstukken, hier aan verbonden. De heer A. J v. Dyk had tevreden moeten zyn met de jongste wijziging die het bedoelde on dervangt Ieder verzoek van de mid denstand zal naar merites moeten wor den beoordeeld. De heer D. J. v. Dyk wil wel beper king van onderzoek naar de inkomsten uit toegangsbewyzen en zo nodig ook voor andere gevallen dan bioscopen laten B. en W. een landeiyke actie steunen. Hy blyft er by, dat de cyfers der inkomsten voor de bioscopen dalen. Na toezegging van de wethouder in zake nadere beperking en steunen van een landeiyke actie, neemt hy zyn mo tie terug. Ook de heer A. J. v. Dyk, hoewel niet geheel bevredigd, wil zyn amen dement toch Intrekken. De verordening wordt z.h^t. aan vaard met de stemmen van de heren D. J. van DUk en Van Weizen tegen. Overweg-vraagstuk uitgesteld Gezien het late uur, even voor 12, wordt de behandeling der vragen van de heren Schiiller en Van Iterson over het Overwcgvraagstuk uitgesteld tot Donderdagavond 8 uur. Gelet op de aanbesteding is er n.l. haast by en daarom worden suggesties tot uit stel tot volgende week door B. en W. afgewezen. Moordenaar op gTote schaal Voor de Raad van cassatie stonden gisteren Berg en Kotalla terecht, de twee Duitsers, die door hun optreden in het kamp Amersfoort de dood van vele gevangenen op hun geweten heb ben. Beiden werden dorr het Ainttei- damse Byzondere Hof tot de doodstraf veroordeeld. De president, prof. Verzyl, onder vroeg Berg over enkele punten van zijn zeer omvangrijk verweerschrift. Hy had daarin met grote nadruk verklaard dat de 77 Russen, die hij had gefusilleerd, geen krijgsgevangenen waren. „Maakt het dan een verschil of u Russische burgers of krygsgevangenen afslacht?" vroeg de president. „Dat weet ik eigenlyk niet," zei Berg. „Hoeveel Russen heeft u zelf neerge schoten „10 of 15", antwoordde hy met gebo gen hoofd. Prof. Verzyl verklaarde, dat hy de bewering van requirant als zou hy ln Amersfoort met de beste bedoelingen aan het werk zijn gegaan om „de men sen orde te leren", als volkomen onge loofwaardig verwierp. „Hoorde by uw opvoedingsmethoden ook het paardje ryden op Joden?" vroeg hy de requirant. „Neen," zei Berg timide. „Beseft u eigenlyk wel, wat u hebt gedaan, hebt u wel enig schuldbesef „Alleen over de mishandelingen". „U hebt dus geen berouw over de moord op de Russen". „Nein, dat geschah auf Befehl". De raadsman, fair Haakman, hield een uitvoerig juridisch betoog ter toelich ting van zyn cassatiemiddelen. De Procureur-Fiscaal mr baron van Tuyll van Serooskerken achtte bewe zen, dat requirant geweten heeft dat hU Russische krijgsgevangenen ver moordde. Thans komt hjj met uit vluchten als zou hij op bevel en door overmacht gedwongen gevangenen hebben vermoord en mishandeld. Deze uitvluchten verwierp spr. omdat Berg naar zyn oordeel con amore de Duitse terreur had uitgeoefend. Hy noemde hem een moordenaar op grote schaal, die de doodstraf ten volle had ver diend. De Procureur-Fiscaal conclu deerde derhalve tot verwerping van het beroep. Uitspraak 13 Juni a.s. Kotalla, de thans 41-jarige Duitser is een zeer berucht kampbewaarder in Amersfoort geweest. Hy scheen zich zekerder te voelen dan Berg en luisterde met grote aandacht naar de voorlezing van de sententie. Nederlands verstond hy „nur ein beetje". Zijn raadsman mr Hovius bestreed o a. een aantal bewezen verklaarde mis handelingen. Hy verklaarde, dat zijn cliënt ln 1943 een zware zenuwinstorting had en In strenge afzondering in een psychiatri sche kliniek was verpleegd. Dit voorval blliykte naar het oordeel van mr Hovius een verzoek tot een psychiatrisch rap port over de geestesvermogens van ver dachte ten tijde van de begane misda den. Ook werd een beroep op overmacht gedaan. De raadsman zeide voorts, dat Kotëlla zich nooit aan gruweldaden schuldig had gemaakt. Wel had hy ge schopt en geslagen. Dit was niet goed te praten ,zei mr Hovius. Doch wel ver klaarbaar gezien de houding van de ge vangenen in het kamp. Mede in ver band met de hypernerveuse natuur van requirant achtte de raadsman de dood straf een te zware straf. Na dit langdurige pleidooi overhan digde Kotalla een verweerschrift, waar na besloten werd de zitting tot volgende week Maandag aan te houden om de Procureur-Fiscaal ln staat te stellen zyn conclusie voor te bereiden. BEKENTENIS VAN OFFERBLOKKENLICHTER. De recherche te Amsterdam ls er in samenwerking met de rijkspolitie te Weesp, ln geslaagd de 33-1artge Amster dammer W. de Brabander te arresteren. Hy wordt er van verdacht in talrUke Protestante, zowel als Rooms Katho lieke kerken in de omgeving van Am sterdam de offerblokken te hebben ge licht De politie wist uit tientallen binnen gekomen mededelingen een persoonsbe- schryvlng te construeren, welke nauw keurig overeen kwam met het signale ment van De B. Men hield hem aan en weldra volgde een volledige bekentenis. De B. had zyn slag geslagen in kerken in Uithoorn. Aalsmeer. Weesp, Hillegom, Naarden, Laren, Blaricum, Hilversum, Bloemendaal, Dlemen, Nederhorst den Berg, Heer Hugowaard, Wormerveer, Ilpendam, de Rip, Jisp, Ouderkerk, Nieuw Amstel, Noord Scharwoude, Ab coude en Maarsen. Bij zijn arrestatie bleek hy in het be zit van een grote party halve centen RESOLUTIES OP HET INT. SOC. CONGRES TE BAARN. Concentratie op Europees herstel noodzakelijk. Op het Internationaal Socialistisch Congres te Baarn is de Europese een heid besproken; diverse resoluties wer den aangenomen. Het congres onderstreept de noodza- keiykheid om zich te concentreren op de meest concrete en dringende eisen van het Europese herstel, hetwelk een gecoördineerd en uitgewerkt economisch programma verlangt. Het congres is eenstemmig in zyn overtuiging, welke ook die van de arbeidersklasse ls, dat het harmonisch maken van de Europese staathuishoudingen het snelste kan worden tot stand gebracht door de me thoden van het democratisch socia lisme. Een Europese Unie zal moeten zoeken naar steeds engefe economische en politieke relaties met andere delen van de wereld. Het lot van Europa ls onafscheidelijk van dat van de demo cratie over de gehele wereld. Ook resoluties ten aanzien van Grie kenland en Spanje werden aangeno men. r\ Het congres besloot de Nennigroep van de Italiaanse socialisten uit te slui ten van het lidmaatschap van de Co- misco als gevolg van de communistische inslag, die deze party vertoont. Vermoedeiyk zal de volgende confe rentie in het voorjaar van 1950 gehou den worden. De voorzitter de heer Van der Goes van Naters, zeide dat het dringend noodzakeiyk is, dat de organisatie van de Comlsco moet worden hervormd in die zin, dat zU efficiënter en meer effec tief zal kunnen werken. FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 33) Ik voelde op dat ogenblik geen spoor jan vermoeidheid meer. Ik was vast staten er aohter te komen, wat er in het sousterrain van dat obscure café- [ie gebeurde. In vervaagde letters stond hoven, de deur: Joe's Matrozen-eet huis". Er was genoeg licht binnen om ie zien, dat het meubilair bestond uit te gebruikelijke tafels en stoelen en een buffet. Achter het schot, aan het eind van het vertrek, was waarschyn- 'ijk de keuken. De bewoners sliepen ongetwijfeld ergens boven. Het beste '•eek het me, door de achterdeur bin den te sluipen. De straat was gelukkig volkomen uitgestorven. Ik had er i'-eohts een paar seconden voor nodig om over het muurtje aan de achter gat van het café te klimmen. Toen op mijn voeten terecht kwam, be erde ik myn gekwetste been en had eQlge ogenblikken nodig om de pijn, dat my veroorzaakte, de baas te morden. Ik hoorde de zware tred van Jen politieagent, die juist nadat ik uit het gezicht verdwenen was, de hoek de straat om gekomen moest zajn. De aohterdeur was gesloten, maar er 'as ook nog een raam, dat groot ge voeg was om er vlot doorheen te klim men. Na een minuut of tien werk met zakmes en mijn zakdoek, had ik het glas uit het raam, en de rest was Onderwerk. Zoals ik al gedacht had, werd de hele achterkant van het huis in beslag genomen door de keuken, behalve een jauw gangetje, waarop de trap. die uit het sousterrain omhoog voerde, uit ham. "Van ergens boven kwam het ge- hhd van een hevig snurkende man. ten tochtdeur vormde de toegang tot C€ trap, die naar het sousterrain leid- ce- Ik hield de deur open en luisterde aandachtig, maar hoorde niets. Daarna hejon ik doodvoorzichtig, stapje voor Jtapje. de trap af te dalen. b Jk wist, dat de enige manier om je puldloos voort te bewegen, ls héél la-i?zaam te gaan. Na zes treden maakte de trap een bocht. Myn eerste was bij die bocht te komen zon- i *er in de gaten te lopen. Ik geloof, 5ac het me wel een tien minuten ge- u heeft om die zes treden af te da- ul De deur boven aan de trap had ik wat gedaan, zodat deze in duisternis (phuld was. Maar ergens aan het eind de trap was licht te zien. My op teze voorzichtige wyze, centimeter voor centimeter, verder naar beneden bewe gende, kreeg ik gelegenheid rond de bocht van de trap te gluren. Wat ik daar te zien kreeg, maakte me duide- lyk, dat ik geen centimeter verder moest gaan, want nauweiyks een me ter of zes van me verwyderd zat een verzameling boeventronies bijeen, zoals men zich in zyn benauwdste dromen niet zou kunnen voorstellen. De zeven mannen die ik het huis binnen had zien gaan zaten in een kring in een kamer, die gemeubileerd was als een vertrek in een derderangs hotel. Zware gordynen sloten de ramen af zodat het onmogelijk, was van buiten af in de kamer te gluren. - Het café boven was klaarblykelijk de dekmantel voor wat hier eigenlyk plaats vond; het betrof hier waarsohynlyk öf een speelhol óf een opium tent. Geen van de mannen rookte of sprak een woord. Ze zaten er allen by alsof ze op bevelen wachtten. En ze keken allen in de richting van dat deel van de kamer, dat voor my niet zichtbaar was. Gedurende tien minuten hurkte ik daar in het donker op de trap, te bang om een beweging te maken, waardoor ik misschien de aandacht van de mis dadige bende daar beneden zou trek ken. Ik zat me af te vragen, wat pre cies het doel van deze byeenkomst kon zyn. Toen hoorde ik opeens een vaag zoemend geluid, zoals men hoort, wanneer een luidspreker in wehking wordt gesteld, 't Geluid duurde slechts enkele seconden, maar het bleek vol doende te zbn om iedereen in het ver trek tot onbewegeiyke aandacht te brengen. Ik zal jullie niet lang meer nodig hebben, hoorde ik een wonderhjke, me talen, onwezenlijke stem zeggen. Voor dat ik verder ga, wil ik vragen: heeft iemand me misschien iets te vertel len? Er was nu geen kans, dat een van de mannen in myn richting zou ky- ken, ze staarden allen gefascineerd naar de ene kant van de kamer, waar het geluid vandaan kwam. Ik zakte dus voorzichtig een trede lager en volgde hun gehypnotiseerde blikken. Een rood gordijn van een fluwelige stof sloot die ene kant van de kamer, in welke richting men keek, af en vóór het gordyn stond een tafel. De stem, die kennelijk op de een of andere ma nier via een luidspreker sprak, moest ergens achter het gordyn vandaan ko men. Gedurende enkele ogenblikken sprak niemand. Toen verzamelde een van de mannen genoeg moed om te vragen: Waarom werd Billy Turner opge ruimd? Een gemompel in het vertrek getuig de van de instemming vah de aanwe zigen met deze vraag. Omdat hy van plan was, ons te verraden, antwoordde de onwezenlyke stem. Hij had een valstrik bedacht, waardoor inspecteur Brannlgan de hand zou kunnen legden op enige leden van onze organisatie. De straf voor verraad is de dood. zyn er bezwaren? Er kwam geen antwoord. Welk gevaar levert Brannigan op? vroeg een lange, lijkbleke kerel, die iheel goed en doodgraver van beroep had kunnen zyn. Zyn stem was zacht en vloeiend. 64). Terwyi Panda, buiten, op gym nastische wijze de palmboom beklom, was het binnen een toestand van be lang. De Bey sprak namelyk: „Deze hoogstaande caponiet-delver uit het Westen heeft geen caponiet kunnen vin den op de plek, die gij op uw onwaar dige landkaart had aangegeven, o, mis lukt sterveling Dientengevolge zal ik zo genadig zijn, korte metten met u te maken, o, slecht Goedbloed Beul treed nader Hak snel en geruisloos het vervelend hoofd van deze verworpe ling af Dat was natuurlijk zelfs Joris te mach tig. „Deze metten zyn te kort, myn al- lerhoogachtbaarste Bey!" riep hy. „Toe! Laat recht voor genade gelden! Maar Geofrldus Goudbakker en Dop hadden echt veel plezier. „Hoofd er af!" riep Heer Goudbakker tevreden. „Eerst zyn hoofd er af en dan ik myn geld terug, hè, Bey?" „Gy, o, caponietdelvers", sprak de Bey onverstoorbaar, „gy gaat my eveneens vervelen. Geld om terug te geven heb ik niet en gij zyt zelfs te dom geweest om caponiet te vinden! Ook bevallen uw gezichten mij niet langer. Beul, wanneer ge met die Goedbloed gereed zyt, zo hakt gy nog een wijle verder en beëindigt ook deze twee hinderiyke le vens!" Wel, toen was het hek van de dam, zoals men dat noemt. Joris Goedbloed, Geofridus Goudbakker en de toegewyde Dop schreeuwden en Jamrherden om 't hardst Maar dat hielp niets; de beul had zyn zwaard op de historische scheerriem aangezet en naderde met een tevreden lach en zeker had hy nu zijn handwerk voltooid wanneer niet plotseling iets van het dak op de grond was gevallen. Iets hards. Iets glinste rende Caponiet! Hy is niet zó stom als de andere leden van de politie. Hy weet een en ander. Het was nu eenmaal onvermy- delyk, dat het Personeelsbureau vroe ger of later in de gaten zou lopen. Waarom maakt u geen korte met ten met hem? f Degeen. die dit vroeg, was een klein mannetje met 'n rattengezicht en een hese sten In zyn opwinding liep hy op het gor dyn toe, maar een scherp commando beval hem te bltfven staan, waar hy stond. Het rattengeaichtje bleef staan met zyn handen in het gordyn grypend. Ga terug naar Je stoel, beval de yzige onbewogen stem van achter het gordyn. Volkomen van zyn stuk gebracht, strompelde het mannetje naar zyn plaats terug. Als wiè van jullie ook probeert, achter myn identiteit te komen, dan kan hy er zeker van zyn, dat hy sterft, sprak óe metalen stem. Sommigen van jullie denken te weten, wie ik ben. Maar jullie weten dat geen van allen. Zelfs degenen aan de top van de or ganisatie hebben mij nooit gezien. Welke hoop is er voor jullie, er achter te komen? Niemand durfde iets te zeggen. De een of andere dwaas vraagt, waarom ik Brannigan niet uit de weg heb geruimd, vervolgde de stem. Ik heb duizenden kansen gehad om hem neer te schieten gedurende de afgelo pen maanden, zoals ik mijn mensen he'o gezegd om Billy Turner neer te schieten. Maar het ls niet nodig. Als één politieman vermoord wordt, werkt de hele politie met man en macht sa men om de dader te pakken te kry- gen. Dat is iets, dat ik niet moet heb ben. Ik heb maar één doel, nJ. zoveel mogelijk geld byeen te krygen, verder heb ik geen belangstelling. Niemand durfde nog andere vragen te stellen, maar allen staarden met angstige gezichten ln de richting van het zware rode gordyn. En nu- terzake, zei de stem ten slotte. Bertini, iy moest dat laatste bedrag van 500,— innen van mevr Savlll. Je droeg bU die gelegenheid 'n zeer verlepte roos, die iedere kleur had kunnen hebben behalve rood. Je be hoeft niet zo zuinig te zyn en kunt heus wel een paar shilling er aan spenderen om ln het vervolg een frisse bloem te dragen. De lykbleke man werd nog witter dan hij al was. Ik wist niet, dat u daar aanwezig was, stamelde hy op zachte toon. (.Wordt vervolgd) en u zult morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.N (Adv.) VOOR WOENSDAG 18 MEL Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Masqueraders; 8.00: nieuws; 8.18: gram.- muzlek; 8.50: voor de hutsvrouw: 9.00: Chicago Symphonle Orkest; VPRO 10.00: „kinderen"; 10.05: morgenwijding door ds D. Richards; VARA 10.20: onze keuken; 10.30- als de stofzuiger zwygt; 11.00: populair programma; 12.00: Ramblers; 12.30: mededelingen; 12.33: voor het platteland; 12 38: Johan Jong. orgel; 1.00: nieuws; 1.15: kalender; 1.20: Metropole Orkest; 2.00: gesproken portretten; 2.15: Jeugdconcert; 3.00: voor de kleuters; 3.15: mensen, dieren en dingen ln de muziek: 3.30; de regenboog; 4.00: de Roodborstjes; 4.15: het stond ln de krant; 4.45: vragen staat vry; 5.15: Malando; 5.40: plano-duo; 6.00: nieuws; 6.15: varia; 6 20: gram.pl.: 6.30: Ned. strydkrachten; 7.00: gemeente lijke problemen; 7.15: Frans Vester. fluit; VPRO 7.30: „wat geeft het"; 7.40: Jeugd- kroniek; 7.45: een kamp op de maan; VARA 8.00: nieuws; 8.05: voetbalrepor tage; 9.00: Omroeporkest; 9.60: kwartet Jan Corduwener; 10.15: flitsen uit de bij eenkomst ln de Ridderzaal; 10.25: volks liederen; 10.45: ln de tuin der poëzie; 11,00: nieuws; 11.16: Bruce Lowe zingt; 11.3512.00: dansmuziek. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: Te Deum Laudamus; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: muziek by het werk; 9.00: ochtend bezoek bh Jonge zieken; 9.30: waterstan den; 9.35: Symphonlsch Morgenconcert; 10.30: morgendienst door ds H. W. Hlel- kema; 11 00: zangrecital; 11.30: Hllde- brand-mlnlaturen; 12.00: muziek van Tajalkofskl: 12.15: opbouwdag te Rotter dam; 12.30: mededelingen; 12.33: Alma Muslca; 1.00: nieuws; 1.15: Vrli en Biy; 1.45: operamuziek; 2.40: spiegeltje, spie geltje aan de wand; 3.00: planoduo; 3.15: Kamerorkest; 4.00: Melachrlno Strings; 4.15: voor onze meisjes en Jongens; 5.30: de vyf Zapakara's; 5.45: vulkanen en mensen; 6.Ö0: Nederlandse koren en korp sen; 6.30: (RVU) hoe dlerenouders voor hun Jongen zorgen; 7.00: nieuws; 7.15: het nieuws uit Indonesië; 7.30: actueel geluld; 7.45: Engelse les voor gevorderden; 8.00: nieuws; 8.05: opbouwdag te Rotter dam; 0.15; beroemde concerten; 8.50: causerie; 9.10: ensemble Selecta; 9.35: Nederlandse vioolmuziek uit de 18e eeuw; 10.15: wy hebben een woord voor de wereld; 10.45: avondoverdenking; 11.00: nieuws; 11.1512.00: avondconcert. Agenda Gulden Vlies: Ver. van Hulsvrouwen KLM-fllm. 8 uur nam. Schouwburg: Dansavond LlssI May en Henk van Eeuwyk. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ledenvergadering Ver. voor fac. Lijkverbranding, 8 uur nam. Pieterskerkgracht 9: Ledenvergadering Z-H. Ver. „Het Groene Kruis", 8.30 uur nam. WOENSDAG: Stadszaal: Uitvoering Kinderkoor „Ex Animo", b uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenvergada- ring 3 Octoberverenlglng, 8 uur nam. Gerecht 10: Anti-Vivisectiestichting. Le zing van mc1. mr M. Stuart. 8 uur nam. Prediker: Spr. J. Kita en P. Bardel- meyer, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5