Dr Beel's besluit lot aftreden onherroepelijk Laatste Berichten Geen geloof in mogelijkheid der nieuwe gedragslijn Federale gedachte ligt volgens Regering ook daaraan ten grondslag Officiële publicaties Het Leirisch Dagblad UIT DE OMSTREKEN Beurs van Amsterdam DINSDAG 17 MEI Regeringsverklaring in Tiveede Kamer: Minister Van Maarseveen heeft he denmiddag in de Tweede Kamer de ^volgende verklaring afgelegd: „Mijnheer de Voorzitter, De regering kan omtrent de ontslag aanvrage van de Hoge Vertegenwoor diger der Kroon in Indonesië het vol gende mededelen: Op 6 Mei j.l. heeft het kabinet be raadslaagd over de vraag, of de rege- ring haar goedkeuring kon hechten aan de tassen de Nederlandse en Re publikeinse delegaties bereikte over eenstemming. Bij die beraadslagingen beschikte het kabinet over de advie zen van de H.V.K. en van de Neder landse delegatie. De H.V.K. deelde in zijn advies mede, dat hy het ten zeer ite betreurde, dat hij zich niet met het unaniem advies der delegatie, het welk strekte tot goedkeuring der ont worpen statements, kon verenigen. De bezwaren van de H.V.K. waren gericht tegen de vorm en omvang van het herstel der Republiek en de verplich ting om voorlopig verdere staatkundige vormgeving op Java en Sumatra te laten rusten. De H.V.K. gaf overigens te kennen, cat, indien het kabinet - zou besluiten, dat voortaan in de door de delegatie uitgestippelde richting zou m-oeten DR BEET i, wiens aftreden als H.V.K. thans vaststaat. worden gewexkt en dus de tot dusver gevolgde weg zou worden verlaten, het naar zijn overtuiging noodzakelijk was voor de tenuitvoerlegging van dit be leid in Indonesië iemand te benoemen die geloof heeft in de mogelijkheid deze nieuwe gedragslijn te realiseren. Ten einde echter de moeilijkheden van de regering niet te vergroten, was hij be reid het verdere verloop van de preli minaire conferentie af te wachten. Op diezelfde 6e Mei bracht de rege ring haar beslissing ter kennis van de H.V.K. Daarbij werd medegedeeld, dat bet kabinet het- zeer op prijs stelde, dat hij onder de moeilijke omstandig heden van dat ogen/blik ondanks zijn ernstige bezwaren zijn post niet ver liet, waarbij het kabinet de hoop uit sprak, dat de verdere ontwikkeling het de H.V.K. mogelijk zou maken ook na de preliminaire conferentie aan te blij ven. BU de wens dr Beel als H.V.K. te behouden liet het kabinet zich leiden door de overweging, dat de H.V.K. door zijn grote persoonlijke kwalitei ten ln Indonesië algemeen gezien en gerespecteerd is, en dat zijn figuur er berg voor stond, dat de gevallen be slissing van de regering, niettegen staande de bezwaren, die de H.V.K. daartegen had, loyaal zou uitgevoerd worden. In verband daarmede leefde in de boezem van het kabinet- de krach» ge hoop, dat de H.V.K. ook na af loop van de preliminaire conferentie zou aanblijven. Deze hoop vermin derde door een mededeling van de H.V.K. van 7 Mei, waaruit was te lezen, dat zijn besluit om ontslag uit zijn ambt te vragen, vast stond. Toen op 9 Mei desbetreffende berichten uit Indonesië publiek werden, moest het kabinet alle hoop om de H.V.K. tot aanblijven te bewegen, laten va ren. Het Kabinet heeft dit sterk be treurd, mede om de reacties, welke deze ontslagname in Indonesië, in Nederland en in het buitenland kan hebben. De regering is er echter van overtuigd, dat de H.V.K. zijn vervan ging in 's Lands belang noodzakelijk acht. Uit dien hoofde eerbiedigt zij het besluit van de H.V.K. en zal zjj spoedig de benoeming van zijn op volger doen plaats vinden. De regering maakt van deze gelegen heid gebruik om op een ander punt na dere opheldering te geven. Blijkens een door de delegaties van verschillende Sumatraanse gebieden tot mij en anderen gericht telegram meent men, dat de regering ten on rechte heeft verklaard, dat de B.F.O. haar volledige instemming heeft be tuigd met de Nederlands-Republikein se overeenkomst. Men uit bezwaren tegen de punten 4, 5 en 7 van de ver klaring van dr Van Roijen, omdat daar- bii onvoloende rekening ""wordt gehou den met de belangen van Sumatra en omdat de delegaties Vb.n Sumatra voor het sluiten van de overeenkomst niet door de Nederlandse delegatie zijn geraadpleegd. Te dien aanzien zil opgemerkt, dat dr Van Roijen voor het afleggen van zijn verklaring een bespreking had met de voorzitter en de ondervoorzitter van de BF.O.-delegatie. welke voor de onder handelingen was aangewezen en bestond uit Sultan Hamid II en de minister Anak-Agung. Uit naam van hun delega tie deelden deze mede. dat zil geheel met het statement instemden, wat vervol gens werd bevestigd in het perscommu niqué van de BF.O. De regering kan zich niettemin voor stellen. dat vooral in de sfeer van scher- De tegenstellingen, welke tot dusver de verhoudingen in Indonesië beheersten, de vrees is ontstaan, dat door dit staat kundig bestand een ernstige belemme ring in de weg zal worden gelegd aan het federale streven in Sumatra, dat reeds in verschillende uit het volk voort gekomen bewegingen naar buiten was getreden. De regering heeft deze bezwaren ern stig onder de ogen i-ezlen. maar acht ze niet overwegend. Het feit, dat een bestand is aanvaard, betekent niet dat aan het Federale stre ven op Sumatra een einde wordt ge maakt. met name niet wat betreft de voorbereiding door en onder de bevol king van Sumatra zelf. Men mag overi gens niet de oeen sluiten voor de be zwaren, welke verbonden zijn aan de op bouw van een staatkundige organisatie, welke bestemd is een goede basis voor de toekomstige ontwikkeling van de be volking te vormen, in een sfeer van on-, rust en strijd. Dit geldt niet het minst voor Sumatra, waar door specifieke verhoudingen ook onder normale omstandigheden de staat kundige vormgeving met moeilijkheden gepaard zal gaan. Het gevaar van een te haastig handelen in zaken als deze kan slechts lelden tot ernstige schade aan de Federale gedachte als zodanig. In de afgelopen jaren is de Federale gedachte werkelijkheid geworden in de geesten van de meerderheid der In donesiërs. De Federale gedachte ligt ten grondslag aan de thans bereikte overeenkomst, welke in verband daar mede ook uitdrukkelijk het zelfbe schikkingsrecht der Indonesische vol ken. zoals dit door Nederland en de Republiek is aanvaard in art. 3 van de Linggadjati-overeenkomst, hand haaft. Bij de spoedig te houden Ronde Tafel-Conferentie zal dan ook aan de practische uitwerking van dit zelfbe schikkingsrecht volledige aandacht worden gegeven." HUMANISTISCH VERBOND. Is het Christendom een zegen of een vloek? Over bovenstaand onderwerp sprak Maandagavond voor de Gemeenschap Leiden van het Humanistisch Verbond in het Federatiehuls, Gerecht 10 ds P. Eldering, emeritus-predikant te Oegst- geest. Deze bijeenkomst, aldus spr., is een gevolg van de discussies, die plaats von den na zijn lezmg over humanistische bijbelbeschouwing, toen een van de de baters het Christendom een vloek noemde. Het Christendom is een histo risch verschijnsel en een boodschap. Als historisch verschijnsel heeft het gemeen met andere historische ver schijnselen de Hervorming, de Fran se Revolutie, het Communisme dat het vóór- en tegenstanders heeft. De voorstanders noemen het een zegen, de tegenstanders een vloek. De humanist heeft echter, naar het woord van dr J. P. v. Praag, zoveel mo- ?eljjk de waarheid te benaderen. En van dit gezichtspunt uit willen wij het on derwerp bezien. Wanneer spr. ziet wat de mensen van de boodschap van het Christendom, dat toch bovenal de liefde en de naasten liefde verkondigt, er door hun fanatis me en dogmatisme van gemaakt hebben 7" denk maar aan de kruistochten, die de Mohammedanen, die oorspronkelijk zeer verdraagzaam waren, er toe ge bracht heeft de term Christenhonden 111 te voeren dan komt spr. tot de conclusie: het Christendom was een vloek. Maar wanneer hij er op let, dat net Christendom en de kerk, ondanks alle gebreken en die zijn er vele toch door de eeuwen heen de bood- schap van het Christendom de liefde en de naastenliefde heeft uitgedragen en overgebracht, dan luidt zijn uit spraak: het was toch een zegen. Daar door zijn het socialisme en het sociale handelen mogelijk geworden. Er is geen andere godsdienst, meent spr. die dat heelt voortgebracht. En daarom meent spr- dat de humanist op de vraag moet antwoorden: „Het Christendom is méér segen dan vloek geweest. Als taak van het Humanistische Verbond ziet hij: netjeven van de ontkerkelijkte prole tariërs en Intellectuelen en dat proces van losworden van de kerk gaat inter nationaal nog steeds voort weer in houd te geven waarbij de zuivere bood schap van het Christendom de liefde, Qe gerechtigheid en de sociale gedachte een machtige stimulans kunnen zijn. „kpr. lichtte zijn betoog toe aan tal •an voorbeelden en uitspraken. Er volgde op het gesprokene een le vendige discussie. De voorzitter joh. G. Fokkema con stateerde met genoegen, dat deze avond !*er geslaagd was en wekte de aanwe- f*fen op om ook op 23 Mei te komen 'uisteren naar de heer Kwee Swan jhat, die dan over het Chinese huma ne zal spreken. --Voor de Kunstkring „Het Schouw- hebben gisteravond „De Kome- Se,n" ten aanschouwe van een talrijk Publiek, dat de Schouwburg geheel vul- -7^een herhaling gegeven van het blijspel Toontjo heeft een getekend". Het succes was ook nu Seer groot. De heer C. v. Vliet gehuldigd VEILINGVOORZITTER WERD 70 JAAR. Vandaag woei de vlag van de ge bouwen der Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingvereniging „Leiden en Omstreken" aan de Zoe- terwoudse weg vanwege het feit, dat de voorzitter, de heer C. van Vliet, de 70-jarige leeftijd had bereikt. Hedenmorgen werd de heer van Vliet per auto van zijn woning gehaald teza men met zijn echtgenote en in de met groen en bloemen versierde bestuurs kamer der veiling op hartelijke wijze ontvangen door het bestuur, het perso neel en verschillende tuinders. De heer W. Slootweg, 2p voorzitter van de veiling, zeide in zyn toespraak tot de heer van Vliet, dat de 70ste ver jaardag van de voorzitter niet veel met de veiling te maken heeft, maar aan gezien men reeds enkele malen naar een gelegenheid gezocht had hem te huldigen vanwege zijn verdiensten voor de veiling hetgeen o.m. bij het twintig jarig bestaan nog mislukte, meende men in deze verjaring een geschikte gelegen heid te hebben om zulks nu te doen. Spr. wees er op dat de heer van Vliet bijna geheel zijn leven heeft op geofferd in het belang van de veiling en dus van de tuinders. Een zeer moeilijk tydperk daarin was de strijd tussen de twee Leidse veilingen. Het verheugde spreker dat hy de man mocht wezen om als voorztter van de tweede veiling met de heer van Vliet te gaan spreken om een einde aan die stryd te maken. Nadat nog twee jaar verlopen waren alvorens de stryd voorgoed ten einde was, nam de heer van VUet het roer van het schip in handen en door zyn helder inzicht en wys beleid werd de coöpera tieve veiling opgebouwd tot een gewel dig bouwwerk. De omzet, in het begin 1 mlllioen gulden, bedraagt thans 6% millioen, hetgeen een buitengewone prestatie mag genoemd worden. Als biyk van waardering bood spr. vervolgens een stoffelijk aandenken aan, ontstaan aan het brein van de heer Cebol, bestaande uit een electrlsche klok, gebouwd in een miniatuurafmyn- toestel, symboliserend het veilingwezen. Naast de klok staat de spreuk: ,,'t Is lichter te laeken dan beter te maeken". Onder de klok staat de naam van de Coöperatie, waaronder de vier veilings verenigingen, die deze veiling vooraf gingen, nl. Ons Belang, De Eendracht, L.G.T.P. en L.TP.V. De wyzer van het afmyntoestel staat op 70, waarmede de dag van vandaag voor immer is vast gelegd. Voorts staat er als opdracht op: „Aangeboden aan de voorzitter, de heer C. van Vliet. De dank van de leden der veiling voor vele jaren noeste arbeid." Namens het personeel sprak vervol gens de heer K. Cebol, die verschillen de cyfers uit het veilingbestaan naar voren bracht. Als blijvend aandenken bood spr. een portret aan van Konin gin Juliana in statiegewaad. De heer Van Vliet sprak vervolgens een woord van dank. Het verheugde hem hier nog verschillende personen aanwezig te zien, die herinneren aan de grote stryd op velllnggebied, die 20 jaar geleden werd gestreden. Hij dank te voorts voor de grote medewerking, welke het bestuur in al die jaren on dervonden heeft van de heer Cebol, die het administratieve werk geheel heeft opgebouwd. Hy wees er vervolgens op, aat de bestuursleden nu eenmaal het werk doen en vanzelf doet de voorzitter me de, omdat er nu eenmaal een stuur man op het schip moet zijn, maar het bestuur noch de voorzitter kunnen Iets toereiken, wanneer men zich niet ge- VISSERIJBERICHTEN Nog twee ex-Duitse trawlers in lJmuiden Gistermiddag zyn de „Thetis" en de „Fokke Hubert", de twee Duitse restitu tietrawlers die ongeveer gelijk met de Zaterdag gearriveerde „Vorwaerts" in Bremerhaven zyn vertrokken, in lJmui den gearriveerd. De vierde restitutie- trawler, de „Lofoten", wordt in de loop van deze week verwacht. DE VISSERVLOOT OP WEG NAAR DE JACHTGRONDEN. De sterke haringschepen hebben van morgen direct na het verlaten van de havens.hun zwakkere broeders op sleep touw genomen om zo snel mogeiyk de visgronden ter hoogte van de 57ste breedtegraad te bereiken. Bij prachtig weer en een snelheid van 8 myi per uur worder. op verscheidene, schepen al voorbereidingen getroffen voor de vangst, hoewel er nog ongeveer 200 jnyl te varen is. Men verwacht morgenavond op de vis gronden aan te komen en dan direct met de beschikbare netten „aan schot" te kunnen gaan. DOCUMENTAIRE FILM OVER DE HARINGVANGST. De Delftse cineast P. N. Windmeijer, die zich heeft toegelegd op het filmen onder water, vertrok met de haringvloot uit Scheveningen voor het vervaardigen van een documentaire film. SCHEVENINGEN, 17 Mei. Besom mingen: Sch. 45 f. 6230; Sch. 66 f.3040; Sch. 342 f.2070; Sch. 15 f.1520; Sch. 5 f.1670; Sch. 339 f.1800; Sch. 2 f.COO. IJMUIDEN. 17 Mel. 1 stoomtrawler 14.000; IJM 31 f.16.430; IJM 9 t. 12.960; motorlogger: KW 48 f.6650. kustvlssers: IJM 241 f.200; IJM 249 f.300; IJM 230 f.400; DR 41 f.150; DR 42 f.80; DR 58 f.230; DR 28 f.530. Leidse bunkerbouwer- landwachter staat terecht VOOR 2 MILLIOEN GULDEN BUNKERS GEBOUWD OP VALKENBURG. De 52-jarige aannemer P. G. de Jong uit Oegstgeest was de laatste Leidse landwachter, die hedenmorgen voor het Haagse Byzondere Gerechtshof terecht moest staan. Deze verdachte was echter niet alléén landwachter. Als aannemer heeft hij vele werken voor de Duitse weermacht uit gevoerd tot een totaal bedrag van 4,5 mlllioen gulden. Alleen al op het vlieg veld Valkenburg bouwde hy voor 2 mil lioen gulden. Hy had 90 tot 500 mensen in dienst. Tal van bunkers, tankgrach ten en versperringen werden door hem gebouwd, vooral in het Noord-Westen van de provincie Noord-Brabant. Dë president van het Haagse Bijzondere Hof mr Burgersdyk hield de verdachte voor. dat hy door de bouw van de stel lingenlinie Bergen op ZoomRoozen- daal de opmars van de geallieerden in September 1944 belangryk heeft, ver traagd. Vele geallieerde soldateè zyn voor deze linie gevallen. Mr Braun. de Procureur-Fiscaal, doem de De J. een van de belangrykste boü- wers voor de Duitse weermaoht Uit winstbejag is deze verdachte voor de Duitsers gaan werken. Toen de oorlog begon, zat hy geheel aan de grond, doch na afloop er van bezat hy een privé^vermogen van f. 144.000. De fis cale recherche zou er echter wel voor zorgen, aldus mr Braun, dat verdachte even kaal uit de oorlog zou komen als hy er was ingedaan. De Procureur- Fiscaal eiste tenslotte een gevangenis straf van 14 jaar en ontzetting uit de beide kiesrechten. De raadsman van verdaohte, mr J. G. de Jong, bepleitte een mildere straf. Uitspraak over 8 dagen. B. en W. van Voorhout diénen zoveel mogelijk verantwoording af te leggen BESLISSING VAN DE KROON INZAKE INTERPELLATIE WONINGVORDERING. By Kon. Besluit is destyds geschorst, een raadsbesluit der gemeente Voorhout, waarby aan een raadslid is toegestaan B. en W. te interpelleren over het door dat college gevoerde beleid inzake vor dering van een woning krachtens de woonruimtewet 1947. Bedoeld besluit werd destyds geschorst, hangend^ het onderzoek naar de vraae of een zoda nige afleeging van verantwoording over wetstoepassing in strijd was met de ge meentewet. Deze schorsing heeft de Kroon [hans opgeheven. Zjj heeft zich daarbij op het standpunt geplaatst, dat het in 't algemeen gewenst is» dat B. eh W., zo daarnaar' gevraagd wórdt, zoveel mo- geltfk verantwoording aflegeën óver. hun handelingen ook als z|j die ver richt hebben ter ultvcerine van wet ten. Burgerlijke Stand van Leiden GETROUWD: A. H. P. de Ru. lm en H. Bokma jd; J. F. van der Blom jm en M. Kasteele jd. OVERLEDEN: H. P. J. Buytendorp, wednr,, 81 Jaar; H. Krult, man. 73 Jaar; I. van der Zwan, hulsvr. van P. de Ruljter. 40 Jaar; J. Ruy- tenbeek, man. 23 Jaar; C. M Wassenaar, hulsvr. van C. S. Geers, 52 Jaar. Uitwisseling op onderwijsgebied OVEREENKOMST TUSSEN AMERIKA EN NEDERLAND ONDERTEKEND. Tussen Nederland en de Ver. Staten is heden op het Ministerie van Buiten landse Zaken de z.g. Fulbright overeen komst ondertekend waarbii wordt bepaald dat gelden, welke de Nederlandse pee ring aan de rfï 'rint van de Ver Sta ten wegens de aankoop van overtollige lesergoederen schuldig ls. gebruikt mo gen worden d° ui»wisseling od on derwijsgebied. «Ha wderztlds belang Is, te bevorderen. Deze overeenkomst voorziet ln de opricht! m» van een süe- ciale stichting voor het beheer van het „FuTbright fonds". Het ligt niet alleen in het voorne men Amerika-nis* studenten en h leraren aan Nederlandse universitei ten te laten werken, doch tevens om aan Nederlandse stvVi ten en docen ten een tegemoetkoming in de rols- kosten te geven, indien zii aan Ame' rikaanse onderwijsinstellingen gaan studeren of doceren. Men verwacht dat de Nederlandse leden in deze stichting zullen zijn: mr H. J Reinink secretaris-generaal van het Ministerie van O.. K. en W., dr G, Bolkestein. oud-minister ven O.. K. en W„ prof. dr F. A. Venlngh Meinesz, hoogleraar aan de Utrechtse universi teit. dr W, C. Korthals Aaltes. voorzit ter var» het dagelijks bestuur van het Nederland-Amerika Instituut, en mr W, M. E. Loupart. lid van het praesldium van de Raad van Bestuur van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken to .Eind hoven. TRUMAN OVER HET NEDERLANDSE HERSTEL. In zijn aan het Congres uitgebrachte rapport over de werkzaamheden van de Eca in het laatste kwartaal van 1948, heeft Truman o.m. verklaard, dat tot dc landen, wetkc zyn gevor derd tot het tweede stadium van her stel en welke uitgebreide investerings programma's uitvoeren om hun eco nomische leven aan te passen, ook Nederland behoort. Hij verklaarde, dat de Nederlanders met steun van de Eca trachten een waardevermindering van het Testerende industriële- en landbouwvermogen te voorkomen,, de vitale bedrijven herstel len, nieuwe bedrijven oprichten, welke noodzakeiyk zyn Voor de snel aanwas sende bevolking en de industrieën uit breiden als basis voor de levensvatbaar heid na beëindiging van het Europese herstelprogrammal Voorts wees Jnij er op. dat het herstel van de Indonesische handel een be- langryke factor is ln het Nederlandse herstelprogramma. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De voorzitter van het centraal stem- tiurn&u, voor do verkiezing van de leden van do gemeenteraad, brengt ter open bare kennis, dat de lijsten van candldaten voor de op 22 Juni a s. te houden stem ming voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad, voor een leder op de gemeente-secretarie fafd, Bevolking ,a ter lpzage zyn neergelegd. Lelden. 18 Mei 1949. De Voorzitter voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De Burgemeester van Lelden en de Wethouders van Sociale Zaken en Flnan- -clën zijn verhinderd op 18 Mei spreekuur te houden. De krant voor iedereen dragen weet doorde steun van de leden. Daarom vond spr. het Jammer, dat er nog steeds zyn, die zich afzy- die houden van de samenwerking en hij hoopt, dat allen eendrachtig mo gen samenwerken tot het groot maken van de veiling Leiden en omstreken. Hierna sprak nog mej. M, J. Schou ten namens het cantinepersoneel, die dankte voor steeds van de voorzitter ondervonden tegemoetkomendheid en als blijk van waardering een leesstan- daard met rooktoetooren aanbood. Tot slot volgde een druk bezochte receptie, waarby als eerste onder de buitenstaanders zyn gelukwensen aan bood de oud-webhouder dezer gemeen te, de heer Jac. Wilbrink, die als wet houder destijds de grote stryd der vei lingverenigingen in Lelden heeft me de gemaakt. Verder zagen we o.m. de heer A. J Jongeleen, tegenwoordige wethouder van openbare werken, die namens het" gemeentebestuur zyn ge lukwensen kwam aanbieden. Inmiddels was de toeloop van veillngleden, zowel als van handelaren in groenten, fruit en bloemen steeds groter geworden, zo dat het een lange rij van gelukwensen werd. Voor de heer Van Vliet werd het een onvergeteiyke dag. KATWIJK AAN ZEE BRAND IN DE RAHUSENSTRAAT. In de mobbergplaats van de firma Den Duik in de Rahusenstraat ont stond Maandagmiddag brand, welke vermoedeiyk is ontstaan doordat kin deren met vuur speelden. Met 2 stra len op de autospuifc kon door de Kat- wykse brandweer de brand geblust worden. De fabrieksbrandweer van de Ohemische Industrie stond mede klaar om zo nodig hulp te verlenen, maar 'behoefde geen dienst te doen. DS J. N. DE RUITER OP BEZOEK. Ds J. N. de Ruiter van Sneek, die beroepen Is by de Hébv. Kerk alhier, heeft Maandagmiddag een bezoek ge bracht. GEREF. GEMEENTE. Ds M. v. d. Ketterij te Vlaardingen heeft bedankt voor het beroep van de Geref. Gemeente alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN VERKIEZING AMBTSDRAGERS. By de gehouden verkiezing ln de Geref. Kerk werd tot ouderling geko zen de heer J. de Kreek en tot diaken do heer P. de Vries Pzn. OEGSTGEÈST De Simavicollecte heeft in onze gemeente f. 745,26 opgebracht. SASSENHE/M Botsing Naby het viaduct over de Sassenhelmse sloot in de nieuwe Rijks weg, reden twee auto's aohter elkaar. De voorste stopte om iemand mee te laten rijden, met het gevolg, dat de tweede niet tydlg kon stoppen of uit- wyken. Beide wagens werden bescha digd en de bestuurders konden het niet eens worden over de schuldvraag. In de tyd dat de politie gehaald werd, reed de auto, die het eerst gestopt had, weg. Het nummer was echter bekend. WASSENAAR RAADSCANDIDATEN. Gecomb. lyst C.H. en A.R.: 1. C. v. d. Poel; 2. mr dr J, Hazenberg; 3. L. G. Oosterling; 4. mr dr W. F. van Gu- nesteren; 5, mevr. B. M. baronesse Van Harinxma thoe Sloten-Elout; 6. dr J. Buter; 7. G. Verllhd; 8. C. Mansvelt; 9. mr L. G. Hortensiiis;10. H. Th. Boe'rsma; 11. C. Boudewyn; 12. mr C. H. Visser; 13. H. Nell; 14. D. Terpstra; 15. mr C. M. van Sillevoldt; 16. mr S. Leenstra; 17. mej. M. H. G. Grletóiuy- zen; 18. G. J. Hekkert; 19. G. Haas noot: 20. J. de Wit. P. v. d A.: 1. K. Huibregtse; 2. W. Boender; 3. mr C. A, van Gorcum; 4. mevr. mr A. v. d. Goes van Naters- v. d. Plaats; 5. ir W. C. Kool; 6. H. y, d. Hoek; 7. J. H. A. A. Kalff; 3. mevr. G. Sytsma-Schuitmaker; 9. drs J. Ou- .degeest; 10. D. Bloemendaal; 11. mevr. A. H. Verkade-Slottje12. Chr, Theil; 13. mevr. A. Steller-Mansholt; 14., mevr. J. E. Klewiet de Jong'e-Waal- kens. Morgen wordt ten bate van de gezamenlyke Wassenaarse Hervormde jeugdverenigingen, ln het Gebouw voor Chrlstelyke Belangen een bazar ge houden, welke cm halfelf wordt ge opend. 'ïn het bestuur van de V.V.D.- studieclub voor vrouwen, afdeling Was senaar, werden gekozen mevr. L. Bloem bergen -v. Os, voorzitster, mevr. M. v. d. Voort-Verwey, secretaresse, mevr. D. Waalkens-v, d. Goes, pennlngmeester- esse, mevr. L. Struick-Wiepking. ZOETERWOUDE Meisje bij plotseling oversteken, door auto gedood Gisteitniddag omstreeks 17 uur is het 3%-jarig dochtertje van de heer S. al hier op de Noord buur tseweg door een personenauto aangereden en gedood. Het meisje liep langs ae wegkant, toen de personenauto haar inhaalde. Vlak voor de auto stak het kind. dat de auto blijkbaar niet had horen aankomen, zonder uitkyken plotsollng de weg over. De aanrijding geschiedde met zulk een kracht, dat het meisje werd gedood. De chauffeur van de personenauto treft geen schuld. Dr Koets: „Rechten niet prijsgegeven." „Do Nederlandse delegatie heeft in geen enkel opztcht het recht prijsge geven van politieke wilsvorming en vrije meningsuiting", aldus heeft dr P. J. Koets, directeur van het kabinet van de HVK, in een persconferentie verklaard» Het moet mogeiyk zyn, aldus dr Koets, een oplossing te vinden, waarin zowel het verlangen tot eenheid als do wens naar beschikking over het eigen lot bevrediging vinden. PROF. DR IR J. BOESEKEN OVERLEDEN. In de ouderdom van 80 Jaar is gis termiddag te Delft overleden prof. dr ir J. Böeseken, oud-hoogleraar aan de Technische Hogeschool, aJdeling schei kunde te Delft. De crematie zal plaats hebben op a.s. Vrijdag te Westerveld. GOED FIGUUR VAN NEDERLANDSE HERENKAPPERS. Tydens het internationale concours voor dames en herenkappers, dat in Am sterdam gehouden werd, is gebleken, dat de Nederlandse herenkappers hun bui tenlandse collega's verre de baas zijn. Op dit concours waren 110 dames- en herenkapper (sters) verschenen uit Bel gië, Frankrijk, Italië, Zweden Engeland en Nederland. De internationale jury was van me ning, dat de Franse dameskappers nog steeds ver boven hun buitenlandse col lega's kunnen uitsteken, maar tevens, dat de Nederlandse herenkappers dat zelfde doen ten opzichte van de buiten landers. GEEN LENING AAN SPANJE. Volgens een bericht van de „New York Herald Tribune" uit Washington heeft de Amerikaanse export-lmport- bank het Spaanse verzoek om een le ning van de hand gewezen. Het blad schryft: „Andres Moreno, president van de ,3anco Hlspano- Americano" en de speoiale financiële afgezant van generaal Franco, is gis teren met lege handen »it Washington vertrokken, nadat de Vxport-import- bank zijn verzoek om leilngen tot een totaal bedrag van 1.375J 00.000 dollar beleefd had afgewezen". STAKINGEN IN FRANKRIJK. In verschillende delen van Parijs was men vanochtend van electrlsche stroom verstoken als gevolg van een staking by de genationaliseerde electrlciteltslndus- trlc, De arbeiders by de gasbedrijven, die. gisteren hebben gestaakt, zyn vandaag weer aan het werk gegaan. Men neemt aan, dat het einde van de staking by de Parijse effectenbeurs in zicht is. De bedienden hebben besloten de onderhandelingen met de werkgevers over een loonsverhoging te hervatten. De beursbedienden te Lyon hebben bij stemming besloten vandaag weer aan het werk te gaan. Begin Juni begint de Engelse op- leldingskruisor voor cadetten „Devon shire" een reis naar Noonvegen, Zwe den, Denemarken, Nederland en Eire. Het schip, dat 260 cadetten aan boord zal hebben, arriveert 30 Juni in Am sterdam, BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 16 Mei. Als de dageiykse omzet ln aandelen zp laag is als ln maanden niet ge schiedde, geeft dit wel een duideiyk beeld van de slapte ln zaken ln de ef fectenhandel, Op de beurs klaagt men dan ook steen en been en vraagt men zioh steeds sterker af, wanneer de be lemmeringen, die een uitbreiding van de effecten-handl in de weg staan, wor den opgeheven. De handel had van daag weer een zeer traag verloop. Een bericht van het Journal of Commerce dat het pond sterling waarschyniyk dit jaar zal worden gedevalueerd, had niet de minste uitwerking. Integendeel, de staatsschuld was opmerkeiyk vast en de leidende Nederlandse staatsfondsen kwamen alle op een sterk verhoogd niveau, dat zich tot het slot toe wist te handhaven. Echter brokkelde de aandelenmarkt geleidelijk af. Kon. Olie kwam van 288 op 286 Vi, maar wist zien tegen het slot woer tot het openings- pell te herstellen. Van de Industrie- waarden belandde Philips op 220^ en v/as Aku prijshoudend. Unilever moest een deel der koerswinst van de vorige week prUsgeven. In Amsterdam Rub ber kwam pas in de zesde tape een notering tot stand en wel op 141, dus 2V&% beneden Vrijdag. Ook HVA moest een drietal punten prysgeven. Ook in de Tabakken had het aanbod de over hand. De Indonesische credietinstel- llngen kwamen eveneens op lager ni veau. De Scheepvaartafdeling wist zich met moeite te handhaven, ondanks 't onveranderd dividend van de K N.S.M. De markt sloot stil. Locale banken ver toonden een lichte vooruitgang, Dinsdag 17 Mei 1949 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige O. K. koers v. heden Ned. '4a 3V* 100 Ned. '47 3W 3 97A Doliar-Ing. '47 3 103H Investeringscert. 3 97% Ned. p. 1962/4 m.b. 3 98A Indië 77 A3 04yK Grootboek,'46 3 47% ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 83% N. Ind. H.bank 109% Ned. Handelmy152'A A.KU167M, 167 Lever Br247 247^ Philips 220% 222 Wilton Feyenoord 165 Kon. Olie 288% 287% Arnst. Rubber 142 142 Dell-Bat. Riibber 94 - Holl. Amer HJn160 Kon. N, Stoomboot 142% Ned. Scheëpv. Unie 160% H V.A 160% 169% Java Cult. 86% Dell Bat Mij138% Dell My152% 153% Senembah 140 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gcm. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 100% Den Haag 1947 1 8 100* R'dam '37 I, II 3% 101% Industr. Obligaties Lever's Zeep My 3% 102% Kon. Petr. My 3% 1033% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Crediotinstollingen Amsterd. Bank l527/n Rotterd. Bank 162 Twenuche Bank 158% Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr.fabr. 299 Rott. Droogd- My. 325 Zwanenb. Organon 177 Handelsondernemingen Born. Sum. R. My. 148% Internatio 190 Spoorwegen Dell Spoorw. MIJ. ..63 Voorl. genoteerde aandelen Albert Heyn 186 Ned My. Walv.Vrt. 113 Amerik. fondsen Anaconda 29% Shell Union36%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3