Door druilerige ochfendschemer trokken Kalwijks vissers naar de haringgronden Verkoop van ongeregistreerde effecten leidt tot arrestaties De KW 151 als eerste onder grote belangstelling het zeegat nit Met een enkel woord STADSNIEUWS DINSDAG 17 MEI De koortsachtige activiteit, welke gisteren in de vissersplaatsen langs onze kust heerste In verband met 't uitvaren van de haringvloot, had vanochtend in de vroegte plaats ge maakt voor een rustige maar niet minder omvangrijke drukte langs de kaden en pieren, toen duizenden de door motregen uitstomende loggers een laatste afscheidsgroet toezwaai den. De jharingkoorts had gisteren geheel Katwijk te pakken. De grote bussen van de NZH reden af en aan met be manningen, die, bij gebrek aan een eigen haven, hun plaatsen op de log- geis in IJmuiden gingen innemen. Vele familieleden brachten bij het vertrek uit Katwijk een afscheidsgroet, die vanochtend vroeg van de verre kaden 011 pieren van Uxnuiden nog voor een laatste maal kon worden herhaald. Vanochtend omstreeks vier uur 'heer- min door het slechte weer laten weer houden van een massaal afscheid der haringloggers. In Scheveningen. waar gisteren duizenden de trotse parade van de vissersvloot, waarin ook het Hospitaal Kerkschip De Hoop mee voer, bewónderden, stroomde men van ochtend andermaal samen om de vloot te zien, nu niet voor een paradevaart, dooh voor de spannendste jacht der visserij in actie getreden. In Vlaardingen was het de VL 132, welke het signaal gaf voor een oorver dovend fluitconcert, dat de uittocht van de vissers onder enorme belang stelling begeleidde. ONZE PRIJSVRAAG: „WANNEER KOMT DE EERSTE WEER TERUG?" Toen wij zo de laatste Katwijkse log ger, de KW 38, door de pieren vpn „WIJ MOETEN EEN EIGEN HAVEN HEBBEN, HIER REGENT HET". Er zijn uiteraard vele argumen ten aan te voeren voor een eigen Katwykse zeehaven. Tot in den treure zijn deze argumenten aan de diverse autoriteiten en instan ties voorgelegd, doch tot dusverre heeft hun kracht nog niet de zee havenplannen kunnen verwezen lijken. De laatste dagen hebben een Katwijkse schipper een nieuw wa pen in de hand gegeven. Zaterdag regende het tijdens de vlaggetjes dag in IJmuiden. Vanochtend hing er e$n miezerige regenwaas over de kaden, pieren en branding. Veel verder konden we niet zien. Inmid dels was het Zaterdag en vanoch tend omstreeks zes uur in Katwijk droog. „Zie je wel, dat we een eigen ha ven moeten hebben. Het is hier maar een rommeltje. Zelfs op deze dagen regent het. Bij ons is het tenminste droog". Aldus de ver zuchting van een Katwijker, die somber van zijn stuurhut uit de drukte op de wal in ogenschouw nam. WyM«alSlK»! - V 'i -i De haringloggers zwermen de havenhoofden van IJmuiden, de volle zee en de haringscholen tegemoet, door een grijze nevel van motregen in het vroege schemerlicht. (Foto Leldsoh Dagblad—Van Vliet) ste er wederom een geweldige drukte i.i de Wiihelminastraat, waar 600 Kat- wijkers, winnaars van de gratis-ver- voerspiaatsen, uitgeloofd door de win- kelweeicorgdr.isatoren, een plaatsje in dt. autobussen kregen, welke tegen halfzes m óe IJmuider haven arriveer den. Ook enige andere honderden Kat wijkers hadden op eigen gelegenheid IJmuiden opgezocht, zodat naar schat ting tegen de duizend Katwijkers ge tuige waren van het ondanks de drui lerige morgenschemer feestelijke ver trek van de jagers op het goud der zee. Het college van B. en W. opende de stoet van bussen uit Katwijk naar IJmuiden, welke stoet dienstbaar werd gemaakt aan een levendige propaganda voor de aanleg van een eigen Katwijk- se haven. Langs de kaden van IJmuiden dromden duizenden bewonderaars van de gopavoiseerde, aantrekkelijk „opge poetste" loggers, waarvan de beman ningen een laatste persoonlijk contact hadden met familie en bekenden aan de wal. Tegen zes uur, toen de hoop op een zonnige uitvaart allengs meer een Illusie bleek te worden, stroomden ook vele kijkiustigen naar de haven- hoefden, waar ten tijde van het uit varen dichte drommen de vissers een feestelijk afscheid bezorgden. Stipt zes uur kwam er beweging in ,de ryen vaartuigen, en elkaar de eèr betwistend, het eerst de pieren uit te varen, zwermden al spoedig tien tallen loggers naar de havenuitgang. Dc KW 151 „Vooruit" deed deze naam eer aan door als eerste door de ha venhoofden te stomen, voorafgegaan door enige vrachtschepen, waarop vele kijkiustigen op het wijde wat-er binnen rle buitenpieren het fantasti sche schouwspel gadesloegen, dat zich direct na de doortocht van de KW 151 ontwikkelde. De vlaggen in top, veelal rijk gepavoiseerd, glimmend van gerechtvaardigde trots, trokken tientallen loggers dicht opeen de grijze verte tegemoet, door de don ker dreigende havenhoofden, waar tussen de vrijheid van de zee lokte. Schecpsfluiten, gejuich van de toe schouwers, dooi enkele sterke kelen gelanceerde laatste opmerkingen tot de bemanningen, vormden liet ge luidsdecor, dat de feestelijke sfeer van het afscheid verhoogde. Na de KW 151 volgden de KW 110, de KW 9. de KW 20, de KW 124, de KW 49, de KW 227... Een demonstra tieve serie Katwijkers, die als liet ware hun eerste plaats in - de haringvisserij wilden demonstreren door ook bij deze uittocht de schepen van de bhuishaven, de IJmuidenaren, te klappen. Moge ook de terugkeer van de eerste jager met ae Eerste Hollandse Nieuwe zulk een demonstratie van de superioriteit *van ae Katwijkse visserij worden OOK SCHEVENINGEN EN VLAARDINGEN BELEEF DEN FEESTELIJKE UIT TOCHT. Familie en kennissen van de Sohe- veningse vissers hadden zich al even- VRIJE PRIJZEN VOOR RIJWIELEN. Met ingang van 24 Mei 1949 zullen de prijzen voor in het binnenland vervaar digde toerrijwielen worden vrijgelaten. Tot dusverre waren de rijwielfabrikan ten gebonden aan een prijsregeling, welke mede door de daarbij gestelde verplichting 50van de productie af te leveren in z.g, standaarduitvoering, er op gericht was een ruime voorziening van eenvoudige en goede rijwielen tegen redelijke prijzen te waarborgen. De huidige situatie op de rijwlelmarkt is echter langzamerhand dusdanig ge worden, dat de concurrentie merkbaar haar invloed doet gelden en bijgevolg aan de bij de rijwielbranche betrokke nen meer vrijheid kan worden gelaten. IJmuiden naar buiten zagen glijden, stelden we onwillekeurig ons zelf de vraag, welke wij U reeds eerder stel den: wanneer keert het eerste sohip „met goud belaS-n" weer in de haven terug? En we bedachten dat we juist daar over een prijsvraag hadden uitgeschre ven en, teruggekeerd in ons redactie bureau, lagen daar zowaar al enkele tientallen oplossingen op ons te wach ten We twijfelen er niet aan: die tien tallen zullen vóór Donderdagmorgen 11 uur wederom honderdtallen zijn ge worden, want aan deze prijsvraag kan iedereen meedoen. Natuurlijk zijn de Katwijkse abonné's iets in het voordeel, omdat zij tot het laatste ogenblik vóór de sluiting de visserij berichten uit zee kunnen opvangen, maar tenslotte zijn het ook hun echtgenoten, zoons, broers of verloofden, die deze prijsvraag mo gelijk maken. En daarom hebben wij naar een middel gezocht om dit voordeel ook inderdaad te realiseren. Wij menen deze oplossing te hebben gevonden door de gelegenheid tot inlevering der inzendingen behalve aan ons Bu reau Witte Singel 1, ook open te stellen bij onze agent te Katwijk aan Zee, de heer T. van Beelen, Wilhel- minastraat 15. De Katwijkers kunnen dus de aller laatste gegevens, welke hen uit zee bereiken, in hun voorspelling verwer ken, doch ook voor hen geldt, dat de inschrijving onherroepelijk Donder dagmorgen 11 uur sluit. Wij ver wachten tegen dat tijdstip een mas sale aanval op onze Katwijkse prijs vraag-stembus! De KW 151, de eerste die uit IJmuiden uitvoer op jacht naar de Hollandse Nieuwe. De eerste van een dicht opeen de wilde zee tegemoet stormende haring vloot. (Foto Leidsch DagbladVan Vliet Mode-snufjes op Amsterdamse ,F ashion-week' WAT DAMESCONFECTIE BRENGEN ZAL. (Van een speciale verslaggeefster). In Amsterdam is voor de vierde maal de jaarlijkse „Fashion Week" begon nen, waarin de Nederlandse dames- confectie industrie toont, speciaal aan buitenlandse belangstellenden, met het oog op export, tot welke prestaties zij in staat is. Dat Amsterdam hard op weg blijkt te zijn een niet onbelangrijk centrum voor de betere damesconfectie te wor den, is ons gistermiddag wederom duidelijk geworden tijdens het z.g. „Fashlon-gamma", waarmee deze reeds traditioneel geworden export- week op waardige wijze werd geopend. In het Amstelhotel werd door geno digden een show gehouden, welke een algemene indruk bedoelde te geven van hetgeen in het a.s. najaar in de diverse prijsklassen door de Nederlandse da mesconfectie industrie zal worden ge bracht. In 't algemeen werd voortge borduurd op allerlei, dat ook thans reeds gezien wordt. Opnieuw zal in het najaar de ruime sporlmantel een wel kome en zeer modieuze dracht zijn, die dan ook hier in diverse, soms op ver werkte plaids gelijkende, modellen ge bracht werd, met allerlei originele kra gen, zakken en knoopgarneringen. Soms werd de enorme ruimte in de rug sa mengebundeld met een vlot ceintuurtje. De geklede mantels, meest zwart ont braken evenmin. Zeer geslaagd waren de hoeden, veelal kleine modellen. Ja ponnen werden er getoond van het sportieve jeugdige genre tot de hyper- geklede modellen toe. waarbij als van ouds zwart de boventoon voert Ook hier werden allerlei Parijse trouvailles nader uitgewerkt. Lengte van de rok is constant, halverwege de kuit. Een verrassing was het sportieve ein de van deze show: In plaats van in de traditionele avondtoiletten versche nen de mannequins tot slot in sportie ve lange broeken of moderne skibroe ken. met peau de suède en leren jasjes, of windjakken in allerlei tinten, vlotte, kleurige sjaals om hoofd en hals, ter wijl hiertussen door een enkel sportief plooirokje werd getoond. Wat de Nederlandse industrie ook op dit gebied kan presteren, is zeer ver heugend Luitenant-generaal Spoor voor besprekingen naar Djokja Luitenant-generaal S. H. Spoor is hedenmorgen met een B 25 toestel naar Djokja vertrokken voor een bezoek aan de troepen en voor besprekingen. VERORDENING OP HANDEL IN EIEREN. In het Voedselvoorzieningsblad van 14 Mei is gepubliceerd de „Verordening op de handel in eieren 1949", welke de binnenlandse handel in eieren nader reglementeert. Het vervoer van eieren van de pluim veehouder naar de pakplaats van de verzamelaar is vrijgelaten, evenals het vervoer van de detaillist naar de con sument. Het overige vervoer is alleen toegestaan, wanneer de kisten voorzien zijn van een contróle-label met aan duidingen omtrent de inhoud. Rechtstreekse leveringen van pluim veehouder naar consument zijn toege staan, mits deze leveringen beperkt blijven tot een maximum van 25 eieren per aflevering, en niet plaats hebben op een openbare eiermarkt. Belangrijke besluiten voor emigranten naar Canada BELASTINGVERLAGING EN KINDERBIJSLAG. Naar wH van de Stichting voor de Landbouw vernemen is in Canada, het belangrijkste immigratieland voor Ne derlandse land- en tuinbouwers, vee houders en landarbeiders, een aan zienlijke belastingverlaging toegepast, Dit is sinds de bevrijding voor de tweede maal. thans van niet minder dan 32%. De grens, waarbij de inkomstenbelas ting geheven wordt, is voor ongehuw- den verhoogd van 750 tot 1000 dollar, voor gehuwden zonder kinderen van 1500 tot 2000 dollar. Gezinnen met kin deren hebben een hogere, progressief geregelde aftrek. Een belangrijke beslissing ten aanzien van emigranten is verder genomen met betrekking tot de kinderbijslag. Tot nog toe was het zo dat men drie jaar in Ca nada moest wonen, alvorens men voor die bijslag in aanmerking kwam, met uitzondering voor de kinderen, die in Canada geboren weiden. Deze periode is nu verlaagd tot. één jaar. Dat hiervan de Nederlandse grote gezinnen in be duidende mate profiteren is duidelilk. De kinderbijslag varieert van 58 dollar per kind per maand. De grens is 16 jaar. THOMAS DEWEY VANDAAG IN ONS LAND. Thomas Dewey, gouverneur van de Staat New York en gewezen candidaat voor het presidentschap van de Ver. Staten, die op het ogenblik een vacan- tiereis door een aantal Europese landen maakt, arriveert vanmiddag op Schip hol. Na aankomst begeeft hil zich naar Den Haag. Waar de ambassadeur der Ver, Staten, dr Herman B. Baruch, hem een diner zal aanbieden, waarvoor ook verscheidene Nederlandse autoriteiten zijn uitgenodigd. Morgen zal Thomas Dewey naar eBlgië reizen. PROF. VENING MEINESZ ERE- DOKTOR TE BRUSSEL. Op een academische zitting van de Brusselse Universiteit werd aan 16 ge leerden de doctorsbul honoris causa uit gereikt. Onder hen bevond zich prof. dr F. A. Vening Meinesz, directeur van het K. N. M. I. te de Bilt en hoogleraar in de geodesie aan de Utrechtse universi teit. NIESZIEKTE. Negen dagen lang niest hij reeds om de paar seconden, de 14-jarige Engelse schooljongen Michael Nippisley. „Ik schat, dat ik n,u reeds 136.000 maal geniest heb", vertelde hij aan Reuter.' De oorzaak van deze nies ziekte is hooikoorts. Het slacht offer heeft reeds honderden tele grammen en telefoontjes ontvan gen met raadgevingen. De aan bevolen genezingsmethoden va riëren van het drinken van champagne tot het slikken van castorolie en pepermunt. Een hypnotiseur heeft Michael 30 minuten in trance gebracht. Het niezen hield op. Toen de jongen bijkwam, begon het echter weer... Een probleem voor de Staat? Overgegaan Is tot de arrestatie van de Amsterdamse commissionnair in effecten D. B., die tezamen met een vriend, de koopman v. D., die even eens is aangehouden, gehandeld heeft in ongeregistreerde effecten en ver dacht wordt van het plegen van valsheid in geschrifte. D. B. was in het bezat geweest van effecten van v. D., doch had deze ver duisterd. Teneinde het verlies te dek ken stelde v. D. daarop voer, dat D. B„ die lid was van de Ver. voor de Effectenlhandel, zioh zou belasten met de verkoop van ongeregistreerde effec ten, welke v. D. wel wist op te sporen. Via een aantal tussenpersonen wist v. D. voor f. 700.000 van dergelijke „zwar te" effecten bijeen te garen. Deze wer den voorzien van valselijk opgemaakte zgn. stukken verklaringen, die moesten aantonen, dat de effecten geregistreerd v/aren en dus vrijelijk verkocht konden worden, welke op naam van een ma kelaar uit Middelburg werden gesteld. Deze man stond echter geheel bulten de affaire en was zich niet - bewust, dat zijn naam misbruikt werd. D. B. en v. D. rekenden uiteraard niet het volledige bedrag aan inkomsten met de oorspronkelijke eigenaars der effecten af, doch lieten een aanzienlijk bedrag aan „commissieloon" in hun zak glij den. Inmiddels heeft deze zaak wederom de aandacht gevestigd op het niet onaanzienlijk aantal nog niet gere gistreerde effecten, welke zich in ons land bevinden. De verkoop van ef fecten met valse verklaringen heeft tot gevolg, dat volkomen bona-fide mensen in het bezit komen van waardeloze effecten, zonder dat zy zich dat bewust zyn. Uit de kring van de effectenhandel zyn stemmen opgegaan de Staat aansprakeiyk te stellen voor de hierdoor geleden scha de. omdat deze dient te zorgen voor het goed functionneren van de effectenregistratle. BINNENLAND Met drie extra KLM-vllegtulgen is een gezelschap van ruim 100 Zwitserse radlonandelaren op Welschap bij Eind hoven aangekomen. Deze gasten van Philips zullen tijdens een vijfdaags ver blijf een reis door ons land maken. Een bezoek zal o.a. worden gebracht aan Arnhem, Giethoorn. Alkmaar, Amsterdam, de Bollenstreek en Scheveningen. Gelijk gemeld ls er Zaterdagmiddag een demonstratie geweest voor het flat gebouw aan de Kanaalweg te Den Haag, dat reeds 14 maanden leeg staat. De Rijksgebouwendienst verklaart ln verband hiermee, dat het flatgebouw ach tereenvolgens gebruikt werd als legerings ruimte voor Duitse. Canadese en Hollandse militairen, waardoor aan het gebouw be duidende schade werd toegebracht. Na zeer langdurige onderhandelingen ls de eigenaresse van het flatgebouw de N.V. Mij van Stolkweg. bereid gevonden bet gebouw aan het Rijk te verkopen. Nadat op 21 April de eigenaresse definitief had toegezegd haar medewerking tot de verkoop te verlenen, werd opdracht gege ven met de uitvoering der voorzieningen te beginnen. Met de werkzaamheden ls sindsdien begonnen. De minister van Verkeer en Water staat heeft beslist, dat het spoorlijntje CoevordenDuitse grens, dat na de be vrijding is opgebroken wagens gebrek aan rails elders, thans zal worden hersteld. Deze korte spoorwegverbinding ls voor de ln- en uitvoer van veol belang, vooral voor het vervoer van aardappelen en stroo naar Duitsland. De Willem de Zwager-stichting deelt mede dat geen der Inzendingen voor een historisch leesboek voor vaderlandse ge schiedenis in protestants-christelijke geest, ten gebrulke bij het gymnasiaal, middel baar en kweekschoolonderwils. voor be kroning in aanmerking ls gekomen. Na een goed geslaagde proeftocht heeft L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst een nieuwe zeesleepboot, gebouwd door J. en K. Smlt's Scheepswerven NV. te Kinderdijk, aan haar vloot toegevoegd. Het ls de „Rode Zee", de grootste boot. die na de oorlog door deze rederij ls be steld. Ter gelegenheid van de officiële opening van de nieuwe rechtstreekse dienst der KLM op Paramaribo, met In gang van 20 Mei, heeft de KLM, in sa menwerking met Philips te Eindhoven, besloten, de eerste prijswinnaars van de sectie zang van het Internationaal Mu ziekconcours Scheveningen 1948: Maria de los Angelos Morales, uit te nodigen ln Paramaribo, Caracas, Bogota, Havana en Willemstad, ten bate van het Ned. Rode Kruis, Uefdadlgheidsconcerten te geven. ZIJ zal door de Nederlandse pianist An ton Dresden begeleid worden, De algemene vergadering van de Bond van Chr. Polltie-ambtenaren ln Nederland zal van 1113 Juli in de Die rentuin te Den Haag gehouden worden. Het Nederlandse comité van „Le souvenir Francais", heeft het Initiatief genomen een monument te doen plaatsen «n het oorlopskerkhof ln Kapelle (Zee land), waar de ln Nederland gevallen Franse soldaten begraven liggen. Het op te richten monument is ontworpen door Antoon Molkenboer. Het zal van "baksteen en marmer worden opgetrokken en met symbolische voorstellingen ln mozaïek worden versierd. De Schoonhovense middenstandsver enigingen hebben besloten een „zwarte lijst" samen te stellen, waarop ten behoeve van haar leden zullen geplaatst worden de namen van personen, die het met het betalen van gekochte artikelen niet nauw nemen. De Nederlandse ambassadeur in Mexico dr Ch. J. H. Daubanton ls be noemd tot plaatsvervangend voorzitter der Caribische Commissie als opvolger van dr J. C, Klelstra. In de Franse stad Orange, de plaats waaruit ons Koningshuis stamt, ls een afdeling opgericht van de Ver. Frankrijk- Nederland, die zich ten doel stelt de culturele betrekkingen tussen beide lan den te versterken. De burgemeester van de stad en oud-premier Daladler, die het district ln de Franse Kamer vertegenwoor digt, hebben het ere-presldentschap der afdeling aanvaard. Schout bij Nacht F. Stam, v.m. Nederlands vertegenwoordiger bij de „Combined Chiefs of Staff" en marine-» attaché bij de Ambassade te Washington ls met de Nieuw Amsterdam naar ons land vertrokken, vanwaar hij naar Indonesië zal reizen, waar hij de functie van com manderend vlagofficier te Surabaya zal vervullen, BUITENLAND De politie te Frankfort heeft een bende van 73 man, geleld door een 19- Jarlge Jongen, opgerold, die de laatste drie jaar suiker, koffie en steenkool uit goe derenwagens heeft gestolen. De Franse regering heeft besloten, om dit Jaar de som van 46 milliard Franse francs te reserveren om deze te beleggen ln de landbouw. Het staatsgerechtshof te Praag heeft het proces beëindigd tegen de voormalige generaal Karei Kutlvasr en anderen, die vorig Jaar zijn gearresteerd onder beschul diging van samenzwering tegen de staat. Kutlvasr ls veroordeeld tot levenslange dwangarbeid. Luitenant-kolonel Jozef Hruska en twee studenten, Bacllek en Kovarlcek, zyn ter dood veroordeeld. Bij een vliegongeluk tydens een sportfeest te Aleppo (Syrië) zyn Zaterdag 21 personen om het leven gekomen. Er zyn 40 gewonden. Een militair vliegtuig voerde stunts uit en stortte op het stadion te pletter. Het grote aantal doden ls te wyten aan een paniek, die zich van de toeschouwers meester maakte. De plaatsvervangende secretaris generaal van het Italiaanse algemene vak verbond, vertegenwoordiger van de repu blikeinse vleugel in-dit verbond, heeft te Ravenna verklaard, dat de vertegenwoor digers van de republikeinse vleugel, die 130,000 arbeiders telt, besloten hebben uit het algemene vakverbond te treden. De defensie-commissie van het Britse kabinet zal binnenkort byeenkomen, ten einde een gedetailleerd memorandum over de landsverdediging te bestuderen, dat de leider der oppositie, Winston Churchill, minister-president Attlee heeft toegezon den. In de meeste gasfabrieken te Parys en omstreken ls het personeel voor onbe paalde tyd ln staking gegaan, zo delen de C.G.T. en het Frans chrlsteiyk vak verbond mede. In het desbetreffende communiqué wordt verklaard, dat het hier om een wilde staking gaat en dat er geen enkele order ln die zin werd gegeven. Paul van Zeeland, de voormalige Belgische minister-president, ls per vlieg tuig te Teheran aangekomen om de Per zische regering van advies te dienen over zekere economische aangelegenheden. De officiële uitslagen voor geheel Bulgarye van de gemeenteraadsverkiezin gen J.l. lulden als volgt: Ingeschreven: 4.977.089 stemmen: voor de lijsten van het Vaderlandse front: 4.251,208; blanco of ongeldige stemmen: 377.945. Volgens een verklaring van de Bel gische minister van buitenlandse handel, zal met Ingang van 1 Augustus de handel ln tarwe worden vrijgegeven. De subsidies op het brood worden dan eveneens op geheven. Te Calcutta ls een auto met zeven personen van wie vier Zweedse zeelleden waren, ln het water gereden; alle Inzit tenden zyn om het leven gekomen. Prof. dr A. W. Nieuwenhuis 85 jaar NA EEN HALVE EEUW LEEFT ZIJN NAAM ONDER DE DAJAKS VAN BORNEO NOG VOORT. Men schrijft ons: Op 22 Mei as. zal prof. dr A. W. Nieuwenhuis, oud-hoog. leraar in de ethnografie en volken» kunde van Ned. Indië aan de Leldse Universiteit zijn 85ste verjaardag vie ren. Ondanks zijn hoge leef tyd ls prol dr Nieuwenhuis nog steeds wetenschap.' pelijk werkzaam. Zijn bekendheid ver- wierf hij vooral door zijn tochten als eerste Europeaan dwars door Borneo over de hoge onbekende gebergten c-n de waterscheiding van de West- naar de Oostkust. Bij de verschillende Dajak- stammen, onder wie hij vele jaren a't vriend en arts geleefd en gewerkt heeft! is de herinnering aan prof. Nieuwen huis nog steeds levendig, hoewel er se* dert een halve eeuw verlopen is. Dit bleek nog niet lang geleden uit een schrijven van Oeraang Oeraay, voorzi'- ter der Dajakvereniging in Pontianak, aan de rector der Leidse Universiteit, Het is de wens van de jarige die bij- zondere dag in stilte in huiselijke kring door te brengen. Nieuwe directie Geref. Minnehuis In zijn gisteravond gehouden verga dering heeft het College van Diakenen der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede benoemd tot directeur en directrice van het Geref. Minnehuls aan de Kaar senmakersstraat de heer en mevrouw J. v. d. WeesOskamp te Medemblik, mo menteel verbonden aan het Tehuis voor Ouden van dagen „Huize Levensavond" aldaar. VER. VAN OUD-LEERLINGEN DER AMBACHTSSCHOOL Lezing over pottebakkerskunst. Drukke werkzaamheden en de over tuiging dat het gewenst was, dat een geheel nieuw en „verjongd" bestuur de teugels in handen nam, deden de be stuursleden van de Vereniging van Oud-leerlingen der Ambachtsschool, onlangs besluiten om hun mandaat ter beschikking te stellen. Dank zjj hun werkkracht is de Vola thans uitge groeid tot een vereniging, die vele oud- leerlingen tezamen bindt en die de her innering aan een prettige schooltijd weet levendig te houden. Het nieuwe bestuur, dat is samengesteld uit de heren J. P. Zwanenburg, voorzitter; A. van Riet, secretaris; P. Larnan, pen ningmeester; K. van Vli,et, tweede voorzitter en J. Dijkstra,' 2e secretaris/ penningmeester, is in de afgelopen we ken krachtig aan de slag gegaan, met het gevolg, dat ruim 60 nieuwe leden konden worden ingeschreven. Gisteravond werd in ,De Harmonie" onder auspiciën van het nieuwe be stuur een eerste bijeenkomst gehouden, welke met een kort inleidend woord werd geopend door de voorzitter, de heer J. P. Zwanenburg, die in het bij zonder de directeur, de heer G. E. E. Kuijntjes, en enkele leraren hartelijk welkom heette. Hierna hield de heer M. H. Zaalberg van de Potterij Zaalberg te Leiderdorp, een lezing over de geschiedenis, de techniek en de toepassing in het bin nenhuis van de pottebakkerskunst.. Al lereerst stond spreker uitvoerig stil bij de geschiedenis va'n het pottebakken, waarbij hij terugging tot de gryze oud heid, toen uit klei reeds vele huishou delijke voorwerpen werden gemaakt, waarby vooral het rietmotief veelvul dig werd aangewend: Voorts wijdde spreker uit over de belangrijke functie, welke de draaischijl steeds bij 't pot tebakken heeft ingenomen; reeds 4^ duizend jaar voor Christus bediende men zich van een dergelijke schijf. Vervolgens beschreef de heer Zaal berg de grote ontwikkeling, welke deze kunst vooral bij de Chinezen en de Japanne<zen heeft genomen om hierna stil te staan bij de vestiging van het pottebakkersbedrijf in ons land, om streeks de 16e en 17e eeuw. Nadat spreker nog iets had verteld over de schoonheid in lyn, kleur en decor van de pottebakkerskunst, gal hij aan de hand van een fraaie collec tie lichtbeelden een uiteenzetting van de techniek van het bakken, om daar na nog een film te vertonen over de pottebakkerskunst. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het candidaatsexamen godgeleerdheid: de dames M. B. Vos (Den Haag) en O. S. Westerauen van Meteren (Leiden). INBRAAK BIJ N.V. PHARMINON. Door verbreking van het slot van de buitendeur verschaften ongewenste be zoekers zich in de afgelopen nacht toegang tot de kantoorlokalen van ce N.V. Fharmlnon aan de Herensingel. Daar forceerden zij de brandkast, waaruit f. 300 ontvreemd werd. De P°* litie stelt een onderzoek in. VROLIJKE K. EN O.-AVOND. Klaas van Beeck cn andere radio-getrouwen. Zo'n avond „ontspanning" wil er bij èlle kunst, die men bij „Kunst en Ont spanning" te genieten krijgt, toch ook wel in. Dat hebben wij gisteravond ervaren tijdens die vrolijke avond, waarop onz-3 oud-stadgenoot Klaas van Beeck enfn KRO-Amusementsorkest, Jan de Cler, de leider van „Negen heit de klok", ce chansonnière Yvonne Yvette, Piet BKei, de man met de vele stemmen, de tenor Bert Robbe, Ab Koelma en zijn „Moon light dreamers" en de humorist Dries Krijn optraden. In volle vaart trok een gevarieera programma aan oor en oog voorbij. De nonchalante Klaas van Beeck, wiens nonchalance wel een wat te opzetten^ karakter lijkt te hebben, is een uitste kend band-leider en heeft er de animo best in zitten. Zo'n tenor als Bert Robbe. die o.a. met zijn „Zwerverslied" en „Song 01 Songs" een enorm succes oogst, zou ze ker ook zonder geluidsversterker uitste kend te horen zijn, Yvonne Yveue heeft de nodige charme om te boeien en Piet Ekel Imiteerde o.a., met W* hulp van zdjn emmer, vele bekende radiofiguren. Dat daarbij ook een of leden van ons Koninklijk Huis betrok ken werd. moest minder passend ge noemd worden. Jan de Cler wist zijn praatjes wel te verkopen en Dries Krijn was weer ff* in zijn radio-reportages. Het kwintet der Moonlight-dreamers oogstte met zijn speciale ?enre ook heel wat succf* Zo heeft men zich bij al die .'schljf gers" en al die grapjes best geamuseero, al was de zaal dan ook lang niet vol. Een pretentieloze avond.werkt som* als een verfrissend badi

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2