DIMITROV Nieuw K.L.M.-hoofdkantoor bij de „Witte Brug' POLITIEK RUMOER Benelux-congres van Groothandelaren in levensmiddelen gevangene van de Kominform Bulgarije leeft in vreze voor de toekomst WEERBERICHT om een verstekeling 58ste Jaargang DINSDAG 17 MEI 1949 00 No. 26694 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hfiofdredactle: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte SingeJ 1, Lelden - Giro no.: 67055 Gemeenschappelijke maatregelen aanbevolen (Speciale berichtgeving) Een te Brussel gehouden Benelux- Congres van Groothandelaren in le vensmiddelen is naar wij verne men bijgewoond door ongeveer 300 zakenlieden uit de drie landen, en door de Belgische ministers van Land bouw en van Ec. Zaken. Vier hoofdpunten zijn er in behande ling genomen: 1. de omzetbelasting; 2 dc reglementering van het bedrijf; 3. dc publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie; 4. de vestigingsregelingen. Enige resoluties zijn aangenomen, welke aan de regeringen zullen worden voorgelegd om als leidraad te dienen voor nader te scheppen regelingen. Wat de belasting op de koopwaar betreft, concludeerde het Congres dat het stelsel zoals dat in 1933 in Neder land werd ingevoerd de voorkeur ver dient boven welk ander stelsel dan ook. De heffing bij de bron met vrijstelling van overige schakels, is de beste op lossing omdat zij een volledige, doel treffende en eenvoudige contróle ver zekert. In de conclusie over de bedrijfsorga nisatie wordt, de wenselijkheid uitge sproken, dat de overheid bij de uitwer- fcn» van de wetten en regelingen be treft. Dc publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie zal voortbouwen op vrije, uit het bedrijfsleven zelf voortkomende or ganisaties. Deze dienen dan, mits zij represen tatief zijn, te worden belast met de daarmede gepaard gaande, adviserende en uitvoerende werkzaamheden. H£T LANGZAAMSTE VLIEGTUIG TER WERELD. Te Boston (Massachusetts) is een klein tweepersoons vliegtuig geconstru eerd, dat een snelheid van 43 kilometer per uur kan bereiken en op een terrein gTootte van een tennisbaan kan landen. Een professor van de afdeling vliegtuigbouw aan het technologisch instituut van Massachusetts en een voormalige piloot uit Harvard hebben drie jaar aan gewerkt. Het toe- slel ziet er als een gewoon vliegtuig uit, maar maakt niet veel meer lawaai dan een auto. Volgens de uitvinders ligt het toestel vast in de lucht en is het na 100 meter reeds voldoende opgetrokken om over een gebouw van vijf verdiepin gen heen te vliegen. De landingssnelheid zou geringer zijn dan die van een pa rachutist, INDIA EN HET GEMENEBEST. De constituerende vergadering van India heeft de motie van Nehroe goed gekeurd, waarin om ratificatie wordt verzocht van het besluit der conferentie vin premiers van het Gemenebest, dat r.dia in staat stelt als republiek deel te blijven uitmaken van het Gemenebest. Nehroe zeide, dat een bestendiging van de banden met het Gemenebest de vrijheid of souvereiniteit van India in geen enkel opzicht beperkte. dank voor het aandeel, dat de Ca nadese troepen in de bevrijding van Hol- hnd hadden, heeft de Nederlandse re gering grote hoeveelheden tulpenbollen naar Canada gestuurd. "et dochtertje van de Nederlandse land- wuwkundige attaché in Ottawa. Caro le Tuinman, maakt in Volendams cos- wum een wandeling door het tulpenveld Ottawa's Parliament Hill. OUD-MINISTER ÖASSEN GEEN TWEEDE KAMERLID. Oud-minister Sassen te Vught heeft 'in benoeming tot lid van de Tweede mer niet aanvaard. In een volgende conclusie kwamen dc delegaties overeen, dat het noodzake lijk is de toelating tot het bedrijf al leen open te stellen voor hen, die kunnen aantonen, dat zy de nodige handelskennis en vakbekwaamheid bezitten (hetgeen thans b.v. in België niet nodig is). Teneinde aan de consument in de drie landen goede producten tegen zo laag mogelijke prijzen te waarborgen, zonder voor de handel ondragelijke verplich tingen of lasten te scheppen, achtte men het gewenst om gemeenschappelij ke normen vast te stellen, te zorgen voor een bevoegd contróle-apparaat, en de daarmede verband houdende wetten en regelingen voor te bereiden door een gemengde commissie van ambtenaren en bedrijfsgenoten. De prijzen moeten gebaseerd zijn op de wet van vraag en aanbod. De gemeenschappelijke economische politiek moet leiden tot het gelijkmaken in de drie landen van de regelingen t.o.v. in- en uitvoer en de vervoersta- rieven van de spoorwegen dienen met elkaar in overeenstemming te worden gebracht. De aanvoer naar Berlijn PER SPOOR, LUCHTBRUG EN WATER. Een Britse woordvoerder heeft mede gedeeld, dat tot nu toe 52 treinen met een hoeveelheid van 27.000 ton kolen en 7.200 ton aan andere voorraden Berlijn binnengereden zijn. Ook het vervoer langs de weg verliep normaal. Sinds het einde der blokkade Is via de luchtbrug 22.300 ton aan goederen naar Berlijn gebracht. Op een vraag in het Britse Lager huis of de luchtbrug thans zou worden afgedankt, heeft Bevin, de minister van Buitenlandse Zaken, met een kraohti- ge ontkenning geantwoord. Allereerst moest de toestand volkomen zeker zijn. De vraag werd door Mills (onafhanke- lijk-Labour) gesteld. De plaatsvervangende Amerikaanse gouverneur, Hays, heeft op een pers conferentie verklaard, dat de Sovjet russen „goede trouw" betonen bij het aanknopen van spoorwegverbindingen. Ook de eerste aak uit de Westelijke zones is met een lading stukgoederen en geschenkpaketten te Berlijn aange komen. De aak werd met enige feestelijkheid ingehaald en functionarissen van het Britse militaire bestuur boden de schipper een fles rum aan en zijn ver loofde ontving namens de Berlijners 'n bos bloemen. De schipper zeide te Wit- tenberge een uur te zijn opgehouden, waar een Sovjetrussisohe ambtenaar verzocht had om vervoersvergunningen voor elk van de 5.000 geschenkpaket ten. Hij had later echter toegegeven, dat zulks onredelijk was, daar deze pa ke tten op de vrachtbrief voorkwamen. Yp 1 ve randerlijke bewolking met op de este plaatsen enkele buien, matiee wirirl hnnfrl'zalroliv NOG ENKELE BUIEN. Bilt verwacht tot morgenavond: op de Zwakke Ziii^matlee win<3. hoofdzakelijk tussen rahi 6n ZuicJ-west. Iets lagere tempe- M uur) dan vandaag- (Opgemaakt te 18 MEI. Zon op: 4.42 uur; onder: 2031 uur. 1.57 uur; onder: 9 49 uur jj^jWr te Katwijk te 7.23 en Dit nummer bestaat uit zes pagina's. (Speciale berichtgeving). George Dimitrov, eertijds de held van het Rijksdagbrandproces, de be proefde vriend der Sovjets en trouwe leerling van Marx, is heden ten dage de gevangene van zijn Russische meester Stalin. Zijn „ziekteverlof", dat hij in Bus- land doorbrengt, heeft de getrouwen van zijn partij zozeer verontrust, dat zij reeds op de toekomst vooruitlopend, woorden aan zijn nagedachtenis heb ben gewijd. Kort na het vertrek van de Bulgaarse president naar Rusland zeide zijn boezemvriend, Makarov, tij dens een geheime bijeenkomst van de naaste getrouwen van Dimitrov: „Onze geliefde kameraad verkeert in groot gevaar. Terwijl wij hier te zamen zijn om de toekomst van party en land on der ogen te zien, verkeert Dimitrov, aan wie onze partij zo veel te danken heeft, wellicht niet meer onder de levenden," Deze woorden worden verklaarbaar, wanneer men in aanmerking neemt, wat aan het plotselingen „ziekteverlof" van Dimitrov voorafging. Na het openlijk uitbreken van het conflict-Tito werd een aan het Polit bureau verantwoordelijke commissie naar Sofia gestuurd, om een dergelijk conflict in Bulgarije reeds bij voorbaat onmogelijk te maken. Aanvanfcelyk scheen deze commissie, die de fraaie naam droeg van „commissie ter bevor dering van de BulgaarsRussische culturele uitwisseling", succes te boe ken. Dimitrov, die zich door zijn voor stellen aangaande de vorming van een Balkanfederatie in Moskou reeds in hoge mate had geblameerd, stemde onder die omstandigheden maar al te graag in met het Kominform-concert van woedeuitbarstingen tegen de afval lige Joegoslavische dictator. DUVnTROV'S OMZWAAI. Toen Tito echter geleidelijk aan dui delijk maakte, zich ondanks inwendige politieke en maatschappelijke strubbe lingen, ondanks dé tegenwerking van Moskou en zonder de hulp van de Westerse democraten te kunnen hand haven, begon de tactiek van Dimitrov zich te wijzigen. De Bulgaarse verwij ten en bedreigingen jegens de Jugosla- vische buur verstomden, de zuivering der Bulgaarse communisten van Ti to elemen ten werd stopgezet. De Joegosla vische aanhangers van de Kominform, die naar Bulgarije waren gevlucht en daar aanvankelyx een goed onderko men vonden, kregen het steeds harder te verduren, en oe oorlogsvoorbereidin gen aan de Joegoslavische grens werden gestaakt. Met lede ogen zag de „cultu rele commissie", die met de opdraont naar Bulgarije was gestuurd om juist te zorgen dat deze anti-Tito maatrege len werden uitgevoerd, zich deze om zwaai voltrekken. Gealarmeerd door de wijzigingen in Dimitrovs tactiek drong de Russische militaire attacne in Sofia, Serani, er by de Bulgaarse president op aan, de indertijd ook door hem onderschreven gedragslijn ten aanzien van Tito, uit gestippeld tydens een bijeenkomst te ïalta, en onderstreept door de op drachten van de „culturele commissie', op de meest nauwgezette wyze uit te voeren, 't Antwoord op aeze aandrang, die juist door de functie van Seranin een uiterst dreigend karakter droeg, bevredigde de Russische attaché zo weinig, dat hij directe Russische inter ventie in Buigarye noodzakelijk acht te, om een herhaling van 't Joegosla vische conflict in Bulgarije te voorko men. Hoewel deze interventie eerst vijf maanden later kwam. gelukte de Ko minform in Buigarye, wat haar in Joe goslavië was mislukt; de „afvallige" tot gevangene maken en de machtsoverna me door diens nauwste medewerkers te voorkomen. DIMITROV EN DE BALKAN. De val van Dimitrov is voorts ten nauwste verbonden met zijn plannen tot vorming van een Balkanfederatie, welke plannen in eerste instantie de instemming van Tito verwierven. Min der enthousiast was Stalin, aangezien men zich in Moskou verontrustte over de afnemende populariteit van Rus land op de Balkan, ondanks het feit, dat er een verregaande socialisatie werd doorgevoerd en scherp werd op getreden tegen iedere vorm van her levend fascisme. Deze dalende popula riteit en de daaruit voortvloeiende moeilijkheden bij de „gelijkschakeling" van de Balkan weerhielden Moskou van een politiek, die groter eenheid op de Balkan zou kunnen scheppen. Daaruit vloeide een verdeel- en heers-politiek voort, die er zelfs toe leidde, dat Moskou sinds Juli 1948 de vorming van een zelfstandige Macedo nische staat voorstaat, hoewel deze streek na de oorlog op aandrang van Rusland werd verdeeld onder Bulga rije, Joegoslavië, Griekenland en Alba nië. Het zou immers voor Rusland een koud kunstje zijn, een dergelijke niet levensvatbare staat onder volledige contróle te krijgen, en zich daarmede een sleutelpositie te verwerven in de Balkan, die daardoor als geheel meer or.der contróle van Moskou zou komen. De door Rusland bewapende en gefi nancierde .Macedonische liga", ge vormd uit de meest felle voorstan ders van een Macedonische zelfstan digheid, vormt een fanatieke groep partisanen, die zich gewapenderhand tegen alle nabuurlanden richt en sinds de Russische politiek tot be vordering van een zelfstandig Mace donië blinde gehoorzaamheid aan Moskou in haar vaandel heeft ge schreven. De val van Dimitrov heeft in de kringen van deze liga, die er voor gezorgd heeft dat de oorlog in dat land nog eigenlijk steeds niet is afgelopen, grote verwachtingen ge wekt. DIMITROV EN BULGARIJE. Inmiddels wordt de val van Dimitrov in Buigarye zelf niet alleen betreurd, doch als voorteken gezien voor zeer moeilijke tyden. De persoonlijke am bities van de dictator waren steeds minimaal, en hy stond zich nimmer voor op zyn werk en positie. Niet zoals in andere dictatoriale sta ten zag men in iedere hulskamer zijn portret. Zonder generaalsuniform of de „indrukwekkende" collectie onderschei dingen waarmee vele andere dictatoren zich plegen te tooien, maakte Dimitrov veeleer de indruk van een joviale boer. Dit alles bezorgde hem grote waarde ring onder de Bulgaren, die er slechts zijn streven naar het welzijn van het volk uit konden concluderen. Met de meeste nauwgezetheid streef de Dimitrov steeds naar verwezenlij king van de Marxistische idealen, waar bij hy echter een uitzondering maakte ten aanzien van de boerenpolitiek. Steeds weer stelde hy de doorvoering van de zuiver Marxistisahe politiek ten aanzien van het platteland uit, de sterke herhaalde aandrang uit Moskou ten spijt. Dimitrov wist, dat het voe ren van zulk een politiek in eerste in stantie nimmer door de boeren zou worden gewaardeerd, en de platte landsbevolking maakt het grootste deel van het Bulgaarse volk uit. Tot het laatst toe heelt Dimitrov wel is waar niet met, maar evenmin tegen de boe ren geregeerd. Zowel hiervoor als voor de uitgesproken nationale gevoelens van Dimitrov verwierf deze Bulgaarse dictator zich ook in plattelandskringen ruime waardering. Na de val van Dimitrov wordt wel in de eerste plaats een ommekeer in de plattelandspolitiek verwachten gevreesd. Door Sofia's straten daveren nu de Russische tanks, Russische soldaten zijn plotseling verschenen by bruggen en grensposten, Kominformpolitie bewaakt de openbare gebouwen, waarvan de ambtenaren by het bin nentreden op wapens worden onder zocht. Buigarye leeft in vreze voor de toe komst. De Bulgaarse leider is ver dwenen. zonder dat er een nieuwe is opgestaan. Dat is ook niet nodig: de leiding is al overgenomen door Mos kou Nieuwe vorderingen der roden in China Oe nationalistische troepen hebben onverwachts de drie Jangtse-rivierha- vens Hanjou, Woetsjang en Hanjang oriis gegeven en richten volgens binnen gekomen berichten, een nieuwe verde digingslinie in. die op een afstand van verscheidene honderden mijlen in Zuid westelijke richting is gelegen. De con trole over de zogenaamde „Woehan- steden" waartoe ook Hankou behoort is overgelaten aan de autoriteiten van politie en burgerlijk bestuur. Hankou is door de communisten bezet. De commandant van het in het Han- kou-gebied gelegen garnizoen verklaar de zijn troepen op last van hogere auto riteiten in Zuidelijke richting te heb ben teruggetrokken. Om Sjanghai woedt de strijd hevig voort, maar grote vorderingen schijnen de roden niet te hebben gemaakt. Uit Honkong wordt gemeld, dat Brit se militaire vliegtuieen en toestellen van Engelse burger-luchtvaartmaatschappij en 115 Britse onderdanen en 16 andere buitenlandse ingezetenen van Sjanghai naar Hongkong hebben overgebracht De meesten der geëvacueerden zijn vrou wen. die in de afgelopen 48 uur hadden verklaard voor nood-evacuatie in aan merking te willen komen. Volgens een telegram uit Sjanghai werd aldaar vernomen, dat alle buiten landse luchtvaartmaatschappijen, met ingang van heden, hun geregelde dien sten op Sjanghai zullen stop zetten. De ..British Overseas Airways Corpo ration" verklaarde, dat haar toestellen voor nog te maken vluchten naar Sjang hai beschikbaar bleven. Door de Chinese luchtvaartmaatschappijen werd medege deeld. dat zij hun diensten od Sjanghai zo lang mogelijk zullen handhaven. De buitenlandse scheepvaartmaat schappijen hebben eveneens besloten hun diensten op Sjanghai stop te zet ten. Men meent, dat zich thans geen buitenlandse schepen meer in de haven van Sjanghai bevinden. Hierdoor zijn 400 Portugezen gestrand. Spanje's situatie blijft ongewijzigd GEEN 2/3 MEERDERHEID. Gisteravond is in de algemene ver gadering der V^N., na een nieuw hef tig debat, een resolutie, welke aan dringt op hervatting van de diploma tieke betrekkingen met Spanje, ver worpen, doordat zij de vereiste meer derheid van twee derden niet verkreeg. De stemming was 26 tegen 15 en 16 onthoudingen. De landen, die stemden voor de door Brazilië, Columbia, Peru en Bolivia in- Er zullen niet veel jongens in Nederland zijn. die er een katulltje als huisdier oP na houden. Een jongen in Friesland vond twee ouderloze katuiltjes. Toen hij de beestjes mee naar huis wilde nemen om ze daar groot te brengen, pikten z4J hem met hun scherpe snavels gevoelig In de handen. Hij liet zich echter daar door niet afschrikken en nu is het drietal dikke vrienden. Enige slagers leve ren het benodigde vlees voor de voeding der dieren zonder bon! gediende resolutie waren: Argentinië, Bolivia. Brazilië, Columbia, de Domi nicaanse republiek, Ecuador, Egypte, San Salvador, Griekenland. Honduras, IJsland, Irak, de Libanon, Liberië. Ni caragua. Pakistan, Paraguay, Peru, de Philippijnen, Saoedi Arabié, Siam, Sy rië, Turkije. Zuid-Afrika, Venezuela en Jemen. Tegen stemden: Australië, Wit- Rusland, Tsjeoho-Slowakije, Guatema la, India, Israël, Mexico, Nieuw-Zee- iand, Noorwegen, Panama, Polen, de Oekraïne, de Sovjet-Unie, Uruguay en Jcego-Slavle. OnthoudingenAfghanis tan, België, Birma, Canada, Chili, China, Denemarken. Ethiopië, Frank rijk, Haiti, Iran, Luxemburg, Neder land, Zweden, Engeland en de V.S. Costa Rica en Cuba waren niet aan wezig. Een Poolse resolutie, welke aandringt op een embargo op de uitvoer van wa pens naar Spanje en een verbod in zake overeenkomsten of verdragen met de regering van Franco werd eveneens verworpen met 40 tegen 6 stemmen by zeven onthoudingen. Men werkt in een glazen paleis (Van onze Haagse redacteur). Omdat het volgende week bij de of ficiële opening door Z.K H. Prins Bern- hard daarvoor te druk zal zyn, heeft de heer Plesman thans reeds aan de pers zijn nieuwe hoofdkantoor laten zien. Hij herinnerde daarbij aan het eerste kantoortje op de Herengracht boven het toenmalige theater Verkade, de vesti ging aan de Hofweg en de bouw van de ene vleugel van het thans eindelijk ge heel voltooide hoofdgebouw. Dit is ge legen aan het Kanaal naar Schevenin- gen by de Witte Brug, het-terrein van het vroegere artilleriepark. Op dit terrein staat een kantoorcom plex, dat ruimte biedt aan 1800 em- ployé's en berekend is op een K.L.M., die 200 millioen gulden per jaar om zet. Als die omzet 300 millioen zou bedragen, kunnen wy er ook nog on derdak vinden, aldus de heer Ples man. Hetgeen by de moderne inrich ting al heel gemakkelijk gaat: de af scheiding tussen de kantoorruimten is verplaatsbaar. Het gebouw bestaat thans uit vier enorme vleugels, rust niet op palen, doch op een soort betonnen doos, die op een vaste zandplaat is gelegd. In die „doos" zyn ondergebracht de verwar ming, de reproductie-afdeling, de psy chologische afdeling, de magazijnen en de telefooncentrale voor 1500 toestel len. In de vijf, 'soms zes, verdiepingen daarboven zyn de lynbedrijven en de vele andere diensttakken ondergebracht, waarbij prachtige cantines, gymnastiek zaal enz. Van de 12 verspreide vestigingen in de stad blijven nu alleen nog maar het passage-kantoor aan de Hofweg en het alrfj-station aan de Kalvermarkt. De architecten, het bureau Roosen burg, Verhave en Luyt uit Den Haag, stond voor verschillende beperkende omstandigheden: zo moest rekening Ernstige botsing op lijn Heerlen-Schaesberg 20 WAGONS ONTSPOORD. Op de spoorlijn HeerlenSchaes- bere heeft zich sisteravond vlak bii dc overweg aan het station te Heerlen een ernstig treinongeluk voorge'daan, dat zeer zware materiële schade doch geen persoonlijke ongevallen tot ge volg had. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat een kolentrein die uit Schaesberg kwam. op een hellend traject in de buurt van Heerlen door zijn remmen schoot. Op hetzelfde ogenblik was bii bovenvermelde overweg een losse locomotief aan het rangeren. De kolentrein reed met grote vaart in de richting van deze locomo tiefDe machinist van.de trein kon nog met noodsignalen zijn collega op de rangerende locomotief waarschuwen voor de botsing, die hij zag aankomen. De machinist en de stoker van deze locomo tief brachten zich toen in veiligheid door van de machine te springen. Onmiddel lijk daarna geschiedde de botsing. Ten- worden gehouden met het landelijke karakter dér omgeving, de hoogte mocht slechts 21 meter bedragen, de Kweke rijvaart moest overkluisd worden, de baan van de „blauwe" tram moest wor den ontzien. Maar zy hebben alle moei lijkheden glansrijk overwonnen. En er staat nu een imposant gebouw, dat ze ker ais men er een tijdje aan gewend Is, in ae omgeving niet detoneert. Zo kómt het bijna 1800 man perso neel straks in een glazen kantoor-paleis waar iedereen iedereen kan zien zitten werken. Slechts enkele ruimten zijn privé gehouden doch het beboste duinlandschap geeft meer rust dan aanstormende Convairs en Constella tions Vrijwillig dienstverband voor onderofficieren PLANNEN IN VOORBEREIDING. Teneinde te voorzien in de behoefte aan kader voor het leger, zijn plannen in voorbereiding om de gelegenheid open te stellen als onderofficier een vrijwillig dienstverband gedurende enige jaren met het Rijk aan te gaan. Na af loop daarvan kan onder bepaalde om standigheden recht op een uitkering worden verkregen, al naar gelang het aantal jaren, dat werd gediend. Binnenkort zullen bijzonderheden over dit onderwerp worden gepubliceerd. Hoe de Gouden Koets gaat varen AFVAART 25 MEI TE MIDDELBURG. Aan de mededeling dat de Koningin toestemming heeft verleend om de Gouden Koets in een varende tentoon stelling op te nemen, kan het volgende worden toegevoegd Voor het inrichting van de varende expositie is de keus gevallen op een zg. hoge Kempenaar, een fors binnen schip van 50 M. lang, 6.60 M. breed en een tonnage van 610. Het is de Mawa uit Bergen op Zoom, een sleepschip, dat in de oorlog door de Duitsers in beslag is genomen en destijds voor in vasie-doeleinden is verbouwd. Inmiddels is het schip in zijn oor spronkelijke toestand hersteld. Het ruim is zo hoog, dat de Gouden Koets met een totale hoogte van 3.60 M. er gemakkelijk in geborgen kan worden. Het biedt voorts nog ruimschoots gele genheid tot het opstellen van de overige tentoonstellingsstukken als de calèche, vitrines, uniformen en andere zaken, die by Prinsjesdag behoren. Vrijdag of Zaterdag dat hangt o m. af van de weersomstandigheden zal de koets uit de Koninklijke stallen wor den gehaald en ingeladen worden. Het schip wordt dan naar Middelburg ge sleept, waar de tentoonstelling op 25 Mei officieel zal worden geopend Van daar begint een reis door geheel Ne derland. Omstreeks half Augustus zal men in Den Haag terug zyn. De opbrengst der entreegelden komt gelijk bekend het Nationale Ko ningin Julianafonds ten goede. OPIUM IN EEN KOFFER. Onlangs achterhaalden drie ambte naren van de C.C.D. en opiumsmokkel in Rotterdam. De controleurs hadden op een bepaald punt post gevat. Het viel hun op, dat iemand uit een taxi stapte, een café binnenging en even later terugkwam met een ander persoon in het bezit van een koffer. Deze lieden stapten vervol gens weer in de taxi en reden weg. Een en ander wekte de argwaan van de controleurs en zij volgden de taxi. die. ten slotte bij een hotel stopte. Daar konden de controleurs de mannen aan houden. In een door de verdachten ge huurde kamer werden de koffer gevon den, waarin zich ongeveer 4 kg, ruwe opium bevond, die naar schatting een waarde vertegenwoordigde van circa f. 40.000. De mannen werden gearresteerd. Het onderzoek bracht nog aan het licht, dat de opium met een Zweeds schip, dat op de Levant vaart., was aangevoerd. Eisler komt 24 Mei voor Gerhard Eisler, de 52-jarige Duitse communist, die als verstekeling op het Poolse schip ,3atory" uit de V.S. vluchtte en Zaterdag aan boord van het schip te Southampton werd gear resteerd, zal op 2-4 Mei te Londen te rechtstaan voor de rechtbank van Bowstreet, Deze beslissing is door de Londense politierechter genomen. Hij weigerde vrijlating van Eisler onder borgtooht. De rechtbank van Bowstreet is de enige instantie, die uitleverings- tewesties kan behandelen. Tydens het verhoor op het politiebureau verklaar de de door de Britse raad voor Duitse democratie aan Eisler toegevoegde ver dediger, dat er geen „greintje waar heid" school in de betiteling van Eisler als „Amerika's communist nummer 1". Eisler was altijd Duitser geweest en ontsnapte uit Duitsland, waar hij in de illegaliteit werkte, zo betoogde Eis- lers advocaat. De Poolse ambassadeur te Londen heeft een onderhoud gehad met Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken. In een. uitgegeven verklaring van de Poolse ambassade te Londen wordt om. gezegd, dat de Poolse am bassadeur in dit onderhoud krachtig geprotesteerd heeft tegen „de schen ding van de rechten van de Poolse vlag eevolge van de hevige schok schoot de losse locomotief met erote snelheid over en de rechten van Eisler. die zich op het emplacement tot aan de andere het schip in veiligheid trachtte te stel- kant van het station waar hii tot stil- Ier.." Volgens de ambassadeur werd 't stand kwam. Ongeveer 20 wagons van internationale recht „geschonden toen de kolentrein waren door de botrihg ont- de politie zonder vergunning van de snoord en onder en boven elkaar gescho- Poolse consul of de kapitein van de ven. 1 Batory zich aan-boord van het schip begaf met vertegenwoordigers van de Amerikaanse autoriteiten." Tenslotte wordt verklaard, dat „het met geweld van boord halen van Els- Ier, een politieke vluchteling, die geen misdaad tegen Engeland beging en ver volgd werd door het Nazi-regiem, een schending betekent van de menselijke rechten en de beginselen van de inter nationale zeden." Het Britse officiële standpunt is, dat de arrestatie gewettigd is. omdat de Batory zich in Britse wateren bevond, doch los staat van een gerechtelijke beslissing of de Amerikaanse els tot uitlevering van Eisler ontvankelijk ls. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde mede, dat de kapitein van de Batory door de Ame rikaanse ambassade te Londen ge waarschuwd was. dat de V.S. „verbeu ring" van zijn sohip zouden trachten te verkrijgen, Indien Eisler te South ampton niet zou worden overgeleverd. Een woordvoerder van het ministerie weigerde te zeggen op welke wijze deze „verbeuring" zou kunnen geschieden. Toen Eisler ln het politiebureau van Bowstreet werd verhoord, hielden com munisten buiten een anti-Amerikaanse betoging. Tezelfdertijd kwam de kwes tie Eisler in het Lagerhuis ter sprake. De voorzitter wees een verzoek van de communist Gallacher, de zaak onmid dellijk te bespreken, van de nana. Het Labourlid Paget verzocht de mi- nisier van Binnenlandse Zaken om een verzekering, dat de arrestatie geen af wijking van de Britse gewoonte, poli tieke overtreders niet ült te lederen, met zich met *ou brengen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1