HIT OOG GERICHT OP PARIJS! Reeds contact tussen Oost en West te Berlijn WEERBERICHT Welke Katwijkse jager zal de eerste zijn en wanneer? 68ste Jaargang ZATERDAG 14 MEI 1949 No. 26692 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredactie: b w Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 De blokkade van Berlin is opgehe- ,»n. Het is zonder incidenten verlopen, al schijnen er over en weer toch wel enkele klachten te zijn. Berlijn heeft 'eest gevierd, ook al was het doordron- ;en van de overtuiging, dat men er nog lang niet is. Het laat zich begrijpen, rent door de blokkade-opheffing zijn heel wat dingen gemakkelijker en aan- ;enamer geworden. Tussen Oost en West gaapt Intussen .e Berlijn nog een diepe kloof. Van Oostelijke zijde is reeds meermalen ge poogd, contact te verkrijgen, maar het Westen heeft dit totdusver systema- isch afgewezen, zich op het op zich zelf uiste standpunt stellende, dat het on wettig bestuur van het Oosten moet erdwjjnen voor en aleer hereniging mogelijk is. Een zeer moeilijk probleem blijft de raluta-kestie, ten aanzien waarvan beide partijen zich vooralsnog weinig geneigd tonen om concessies te doen. Ds algemene verwachting is trouwens, dat ook straks te Partij dit vraagstuk heel wat haken en ogen zal opleveren. Vol verwachting ziet men de komende besprekingen tegemoet, waaromtrent men natuurlijk reeds de nodige proef ballonnetjes doet opgaan. Het lijkt ons verstandig, zich daarin niet te zeer te verdiepen, want elke essentiële basis ontbreekt. Laat ons rustig afwachten en niet bewust of onbewust meehelpen om de atmosfeer te verstoren voor de con ferentie nog is begonnen. Moskou zal te Parijs echter een geslo ten blok tegenover zich vinden! Elke twijfel daaraan Ls wel uitgesloten, nu heden reeds tussen Amerikaanse, Britse en Franse deskundigen voorbesprekin gen zullen worden ingeluid en de mi- sisters van genoemde drie Westelijken twee dagen voor de ontmoeting met de Russen zal plaats vinden, het gemeen schappelijk standpunt zal worden be paald. Het Westen is zeker bereid tot een overeenkomst, edoch de bereikte eenheid van het Atlantisch pact en van de Raad van Europa zal het niet laten aan tasten. Daarom gaat ook de stichting van een West-Duitse staat zonder on derbreking door. Wil Moskou Oost- Dultsland zich daarbij doen aanpassen, les te beter, maar is dit niet het geval, ian gaat men verder zonder de Sovjets. De weg is uitgestippeld en het Westen eal zich daarvan niet laten afdringen De situatie is wel heel wat ten gunste ran het Westen veranderd sedert Mos- :ou zijn Berlijn-rel begon! Intussen duurt in het Verre Oosten e opmars der roden in het arme China oog geregeld voort, hoewel Sjanghai oog niet is gevallen. Dit terrein is voor loskou van meer betekenis geworden an het Westen, waar de uiterste ex- nnsie langzamerhand toch reeds be- elkt scheen, wanneer men althans niet irect aan oorlog dacht. Afwachten, in hoeverre Moskou in oet Westen offers zal willen brengen no het Verre Oosten te consolideren n verder tot zich te trekken. WERK DER VER. NATIES. Is te verwachten was, heeft de issemblee der Verenigde Naties de hou ding ten aanzien van Spanje heel wat erzacht, ook al is er dan voorlopig nog een sprake van een opneming van het ïanco-Spanje in de volkerengemeen- ■chap. Niettemin, de kentering is er en eze zal zich voortplanten, daaraan be seft niet meer te worden getwijfeld. Verder is Israël als lid tot de Ver volgde Naties toegelaten, waarbij de rabische wereld nog eens demonstreer de tegen de Joodse Staat, zij het tever geefs. En al gaat het Israël thans voor 'e wind, het laatste woord is nog niet leproken en wij blijven op den duur lieuwe moeilijkheden ten zeerste vre- *n. De Arabieren zullen zich niet neer pen bij de geleden nederlaag en elet op de betekenis van het midden maten in de wereldverhoudingen, zal e tijd voor hen werken. de kwestie der Italiaanse kolo- nèn schijnt nader tot een beslissing te omen en wel 'in de richting als door mgeland voorgestaan. Italië zelf heeft och geheel bij de door Engeland voor belde regeling neergelegd, overtuigd, 'at deze het gunstigst is en vermoede- js als enig mogelijke nog de beste dansen biedt. Of echter de twee-derde meerderheid zal kunnen worden ver regen op het Engelse voorstel zal nog "oeten worden afgewacht. Italië zal veren moeten laten, doch is aartoe bereid, omdat het inziet, dat iet zodoende tenminste nog wat over- °udt, terwijl het anders grote kans ftpt, alles te verliezen. Van twee kwa- cn kiest het derhalve het kleinste, f-en schrale troost, maar toch een troost Wordt ook dit vraagstuk tot een op- 'bng gebracht, dan kan de langza merhand ten einde lopende bijeenkomst mer Verenigde Naties ditmaal moeilijk a'3 mislukt worden beschouwd. Voorbereidende besprekingen bijdragen voor het pootvisfonds. Voor het komende seizoen dat op 1 •Jl' a.s. aanvangt, is de bijdrage voor mengelaars voor het pootvisfonds vast heid op 50 cent. Voor een hengelakte m°et boven de normale kosten ^eneens 50 cent worden betaald. Aan jagers van een grote vlsakte A of B en een kleine visakte moeten f. 1 "Lfa storten. VEEL BEWOLKING. Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met enkele re- w«le?' Zwakke tot matige wind, wja.zakelyk tussen Noord en Oost. weinig verandering in temperatuur, ^gemaakt te 10 uur). 15 MEI. Zon op: 4.47 uur; onder: 20.26 uur. •(VM)11 00 2400 uur: onder: 614 uur Hoogwater te Katwijk te 4.54 en U5 uur 16 Mei te 5 39 en 18.13 uur). Quomiej bestaat uit acht pagina's. Generaal Clay, de Amerikaanse be velhebber in Duitsland, heeft in een telefonisch gesprek met het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken verklaard, dat de opheffing van de blokkade door de Sovjets „volledig" was en „in goede geest gedaan". Clay achtte kleine geschillen onvermijdelijk en hij vond het nog te vrceg om er veel waarde aan te hechten. Hij meldde eveneens, dat de handels besprekingen tussen de Russische en Westelijke autoriteiten reeds begon nen waren. Op een afsoheids-persconferentie heeft Clay orni. verklaard, dat de Ameri kaanse politiek op een verenigd Duits land gericht is en blijft. Amerika zou eohter slechts een verenigd Duitsland aanvaarden op basis van vrije verkie zingen en indien de elementaire rech ten, zoals die in West-Duitsland be stonden, aanvaard zouden worden. De te Bonn overeengekomen regering zou door voldoende volmachten voor de ledenstaten niet uit kunnen groeien tot een gevaarlijk over-gecentraliseerd ge zagsorgaan. De opheffing der blokkade was van beide zijden met goed vertrouwen ge schied. De luchtbrug zou gehandhaafd blijven totdat voldoende reserves aan voedsel en kolen waren aangelegd. De kansen voor een verenigd Ber lijn waren even groot als die op een verenigd Duitsland en een volledige te rugtrekking der troepen uit Duitsland zou niet juist zijn. Een geleidelijk te rugtrekken zou zeker in overweging ge nomen worden. Het feit, dat de ministers van Bui tenlandse Zaken bijeen zullen komen wees er op, dat er meer kans op over eenstemming bestaat, dan zes maan den geleden. Indien het Ruhrgebied geïnternatio naliseerd zcu worden, zou het redelijk geacht kunnen worden, dat de Sovjet- Unie een aandeel in de controle zou krijgen. De reizende ambassadeur van presi dent Truman, dr Philip Jessup, is te Parijs aangekomen, waar hij voorberei dende besprekingen zal voeren met Franse en Britse functionarissen. Jessup zei, dat nog geen vastomlijnd programma was vastgesteld voor deze besprekingen. Hij was vergezeld door twee deskundigen voor Duitse en Rus sische aangelegenheden. Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zal 20 April naar Parijs vertrekken om deel te ne men aan de op 31 Mei te houden voorbespreking der Westelijke leiders. De millioenste ton steenkool sedert het begin van de operatie-luchtbrug is per vliegtuig naar Berlijn vervoerd. Bijna twee derde gedeelte van de via de luchtbrug naar Berlijn gezonden goederen bestond uit steenkool. Terugkeer van Tsjang kai sjek De communistische radio in China meldt, dat communistische troepen de kustprovincie Foekien zijn binnengetrok ken. Tsjoengan. in het Noorden van deze provincie, is veroverd, aldus het ra diobericht. In militaire kringen te Sjanghai wordt verklaard, dat de nationalistische troe- Den een ..grote overwinning" hebben be haald in de sector Lotien, 20 km ten NW van Sjanghai, waar herhaalde com munistische pogingen om tot de kleine stad door te stoten, waren verildeld. De Chinese nationalistische partij, de Kwomintang, heeft be-loten Tsjang kai sjek te verzoeken naar Kanton te ko men en „de leiding van het land" op zich te nemen Dit besluit is genomen, zo verklaart men. door de centrale politie ke raad. het hoogste, over de politiek beslissende, orgaan van de Kwomintang. Engeland's zwaai naar rechts De einduitslag van de gemeenteraads verkiezingen in Engeland en Wales, Londen inbegrepen, ls als volgt: Conservatieven Labour Onafhankelijken Liberalen Communisten 1856 zetels. 1778 941 107 11 Uit de einduitslagen van de 28 Lon- dense boroughs blijkt, dat labour de leiding heeft in 17 en de conservatieven in 11 boroughs, waarvan er 6 op labour gewonnen werden. De heer Koos Vorrink. voorzitter van de Partij van de Arbeid, die bij het vlieg tuigongeluk in Denemarken op 17 Januari zwaar gewond werd, is zover hersteld, dat hii sDoedie het ziekenhuis, waar hü verpleegd werd, zal kunnen verlaten.. Wij fotografeerden Koos Vorrink gisteren buiten het ziekenhuis. Aan zijn rechterhand de Nederlandse verpleegster zr. A. W. van Iperen. die na het on geluk met een speciaal vliegtuig naar Denemarken vertrok om hem te verzor gen Haar taak is nu ten einde en zy zal naar Nederland terugkeren. WEERSCHIP IN INDISCHE OCEAAN GEREED. Het eerste weerschip In de Indische Oceaan is uitgerust om dienst te doen als radiobaken en voor het uitzenden van weerberichten. Op weg naar de de finitieve ligplaats, halverwege Batavia en Mauritius, vervult het schip, dat on der gemeenschappelijke controle van de KJL.M. en de autoriteiten van de bur gerlijke luchtvaart in Indonesië staat, reeds zijn taak. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de navolgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Sold. H. Vallinga. Uitgeest. Huzaar le kl. D. Peters. Hoorn. Sold le kl. G. C. Visser. R'dam. Korp. B. van Eek. Rotterdam. Sold. A. J. van de Sande. Sprun- del (N.-Br.). Sold, le kl. L. M. Hoogenkamp. Rotterdam. Sold. A. Uyttenboogaart, Amster dam (O). Sold. J. Bakker. Stadskanaal Sold. A Hoos, Leerdam. Sold. J. E. Kremers. Mill (N.-Br.). Kon. NedL-Ind. Leger: Amb. sergt. inf C. P. Laturiuw, Indonesië. Amb. sold. 2e kl. inf. B. J. A. Lop- pies. id. Tim sold. 2e kl. inf. Liat. id. Man. korp. inf. F. R. Mandagie, id. Man sold. 2e kl inf. J. D. Mottoh. id Jav sold le kl. inf. Soetidjo. id. Amb. sold. 2e kl. inf. J. J. Paais id. Amb. sold. 2e kl. inf. J. Rahan- gear. id. Sold. 2e kl inf. P. A. Philipp. id. OPLEVING GUERILLA-ACTIVITEIT IN OOST-SUMATRA. De laatste 48 uur valt in Oost-Su- matra een verhoogde activiteit van guerilla's waar te nemen. Tussen Arn- hemia en Medan werd 'n militair con- vooi aangevallen, waarbij een sergeant sneuvelde. Dit gebied was gedurende bijna twee jaar volkomen rustig. Een autobus werd nabij Brastagi door een bende aangevallen en geplunderd; ver schillende tabaksschuren werden in brand gestoken. Uit Malang wordt gemeld, dat kort na elkaar een naar huis fietsende Eu ropeaan en een ambtenaar van de ge meentelijke waterleiding op dezelfde plaats werden beschoten. Eerstgenoem de werd door een rugschot gedood, de ander werd ernstig gewond naar het hospitaal vervoerd. In de omgeving van Batu nabij Ma- lang heeft een bende een aanval uit gevoerd op een rijstpellerijde Chinese eigenaar werd gedood. Culturele samenwerking in Westerse Unie Na drie dagen van beraadslagingen is te Brussel door vertegenwoordigers van de staten, leden der Westerse Unie, overeenstemming bereikt over een ont werp programma betreffende de verster king van de culturele betrekkingen tus sen de vijf landen. Het ontwerp zal nu aan de betrokken regeringen ter goed keuring worden voorgelegd Naar verluidt wordt in het ontwerp programma het volgende voorgesteld: 1. Er zal voortdurend contact bestaan tussen autoriteiten op onderwijsgebied der Westerse Unie-landen, die geregeld bijeenkomsten zullen houden. 2. Er zal een uitwisseling plaats vin den van professoren, die aan universi teiten in hun landen colleges geven. 3 Er zal samenwerking tot stand wor den gebracht tussen de omroep-vereni gingen in de vijf landen. In dit verband wordt gestreefd naar het organiseren van gemeenschappelijke uitzendingen. 4. Er zullen films en nieuwsopnamen speciaal op onderwijsgebied worden uitgewisseld. i De West-Duitse staat De elf ministers-president van West- Duitsland verwierpen het voorstel van de constituerende vergadering tot het instellen van een uit 18 leden bestaande commissie, die zou fungeren als inte rim regering. Zy namen zelfs het heft in handen en kozen uit eigen gelederen drie commissies, die zich voorlopig met de staatszaken bezig zullen houden. In een vergadering te Frankfort ver zochten de militaire gouverneurs aan de ministers-president het grondwets ontwerp op 22 Mei te laten ratificeren door de wetgevende organen van de 11 staten. Op 23 Mei zal het ontwerp dan officieel door de vergadering te Bonn worden aangeboden. Derhalve zal de constitutie precies in werking treden op de dag. dat te Parijs de bijeenkomst van de ministers van de grote vier be gint. De drie commissies zullen geen poli tieke functies hebben. Zij zullen het fundament leggen, waarop de eerste re gering van de West-Duitse staat zal kunnen voortbouwen. Bfr is een commissie voor dp techni sche werkzaamheden, een voor de or ganisatorische en een voor de juridi sche werkzaamheden. (U.P.). Arrestatie van smokkelbende te Frankfort 15 TON CACAO EN KOFFIE IN BESLAG GENOMEN. De rijkspolitie en de Rijksrecherche te Amsterdam, onder commando van de kapitein der Rijkspolitie jhr B. F. de Beaufort, hebben in samenwerking met Amerikaanse politiebeambten nabij Frankfort een bende smokke laars overvallen, toen deze bezig was een party van 15 ton cacao en koffie, afkomstig uit Nederland en bestemd voor Zwitserland, op te slaan. De Rijkspolitie had reeds geruime tijd het vermoeden, dat een bende smokke laars, bestaande uit Nederlanders, Duit sers en Polen, grote vrachten cacao en koffie van Nederland via Duitsland naar Zwitserland smokkelde. Eergisteren ver trok wederom een dergelijk transport per vrachtwagen. Een aantal rijksre chercheurs en rijkspolitiebeambten heb ben het gevolgd. In Frankfort zou het overgeladen worden in een loods. De politiemannen slaagden er in zich in deze loods verdekt op te stellen, en toen de bende, bestaande uit elf smokkelaars, met de goederen arriveerde werd zij „met open armen ontvangen". Een der smokkelaars trachtte te ontvluchten. Bij de achtervolging werd op de man geschoten, waardoor hij een schamp schot aan het hoofd opliep. Het gehele complot is gearresteerd. Op een der ar restanten is een bedrag van 4000 dollar gevonden, hetgeen aan de chauffeur van de vrachtwagen, diefde goederen vervoerde ,zou worden uitbetaald. Het onderzoek is nog in volle gang. VALSE TABAKSBONNEN IN OMLOOP. Het C.D.K. brengt onder de aandacht, dat er vervalsingen in omloop zijn van de bonnen der tabakskaarten QA en QC 903. Deze zijn te herkennen aan de kieur, welke iets donkerder is dan die van de echte en meer over helt naar het bruin. In West-Berlijn had een speciale gemeenteraadszitting plaats ter gelegen heid van de opheffing der blokkade, waarbij de burgemeester van West-Ber lijn. prof. Ernst Reuter, dank bracht aan de Westelijke militaire besturen en ver der aan leder, die bij de luchtbrug was betrokken. Generaal Lucius Clay, de aftredende Amerikaanse militaire gouverneur, die de zitting bijwoonde en een afscheidsrede hield, verlaat het stadhuis. HET ENIGE DUITSE WAPEN DAT ENIG NUT HEEFT". Een ingenieur uit Frankfort heeft 'n zakwapen vervaardigd, dat de vorm heeft van een armband. Het kan een stroom van 1000 volt voortbrengen met behulp van een eenvoudige batterij. Het geheel is niet groter dan een sigaretten koker en kan in een vestzak worden op geborgen. Bij een aanval is het voldoen de het contact op het gezicht of op een ontbloot gedeelte van het lichaam van de aanvaller te plaatsen om een ontla ding te veroorzaken. Ofschoon de schok zeer hevig is, zou deze geen nadelige gevolgen hebben. Het apparaat wordt verkocht voor ongeveer 25 mark met de vermelding: „Het enige Duitse wapen dat enig nut heeft". JEFFERSON CAFFERY NAAR ONS LAND. Jefferson Caffery, de scheidende Amerikaanse ambassadeur te Parijs, is gisteren met zijn echtgenote per auto I naar ons land vertrokken. ïJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|||l|||||ll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||!||||||||||||||||||||||| Een actuele (piijs)vraag leder voorjaar weer zijn er enkele dagen, waarop er hoog- spanning heerst in Katwijk, Ijnwidcn en de andere grote vissers- H plaatsen langs onze kust: de haringvloot heeft zee gekozen en wie zal de eerste zijn om de veelbegeerde Hollandse Nieuwe in het I 1 land te brengen? Dinsdag a-s. bij het krieken van de dag trekken de loggers h door de pieren van IJmuiden de haringscholen tegemoet; na één ee I nacht vissen reeds gaan de jagers op volle kracht de andere schepen van de groepen langs om met stampende motor door het zilte nat te snijden voor het lijnrechte, schuimend witte kielzog 1 uit. Zij hebben haast, want Katwijk wacht er op. Wie zal het eê eerst zijn? Wanneer? En hoe laai? 1 Wie, wanneer en hoe laat? Er zijn vele factoren, die het antwoord beïnvloeden. Over een week is het antwoord eegeven. Kunt U het nu reeds voorspellen? Dat is de vraag weike wij voor leggen aan allen voor wie deze dagen die telkenjare weer ople vende spanning betekenen. Welke Katwijkse jager zal het eerste meren langs de kaden van de IJmuider haven? Welke dag en welk tijdstip? Wij hebben voor de beste ant woorden op deze vraag prijzen beschikbaar gesteld, waarnaar iedereen meedingt die ons zijn voorspelling voor Donderdag a.s. te 11 uur v.m. doet toekomen. Zij, die het juiste antwoord het dichtst benaderen, komen voor deze prij zen in aanmerking. Bij de beoor deling van de antwoorden zoeken wij allereerst die antwoorden uit, welke de juiste jager als eerste vermelden en eerst daarna gaan wij uitzoeken, wie het tijdstip het dichtst heeft benaderd. Dus wy verwachten: voor Don derdag 11 uur v.m. a.s. Uw voor spelling, bestaande uit de re- gistraticletters van de eerste Katwijkse jager, de datum en het tijdstip van aankomst be nevens uiteraard Uw naam en adres. De prijzen, welke wij voor de winnaars beschikbaar stellen, zijn: le prtis f. 50; 2e pr. f. 40; 3e pr. f. 30; 4de pr. f. 20; 5e t.m. 10de pr. f. 10.— Volledigheidshalve geven wij hieronder nog een opgave van de groepen Katwilkse schepen, die tot de eerste uitvarende ploeg beho ren. De groeD Parlevliet bestaat uit. de schepen: KW 65. KW 168. KW 12. KW 43, KW 151, KW 130, KW 123, KW 127, KW 175 en KW 110. Voor deze groep zal de KW 65 als iager optreden. De groep A. D. bestaat uit de schepen: KW 14, KW 25. KW 73. KW 2. KW 3. KW 9. KW 47. IJM 268. IJM 75. en Sch 107. Voor deze groep fungeert de KW 73 als lager. De groep Deka bestaat uit de schepen: KW 18. KW38. KW 67. KW 32. KW 20. KW49, en KW 78 Voor deze groep jaagt de KW 78. De groeD Sitoh omvat de sche pen KW 70. KW 129, KW 19. KW 124, waarvan nog niet ls vastge steld, welk schlo zal jagen De groep Van Leeuwen bestaat alleen uit de KW 227, De groep Haasbroek bestaat uit de KW 33 en de KW 97. Van laatstgenoemde 3 groeoen kan bil de vermelding van de laser ee- daan w^rten door 'te ongave ..Jager groeD Sitoh". ..Jager eroeü Van Leeuwen" of „Jager groeD Haas broek". De vroegere Italiaanse koloniën Na het verwerpen van een hele reeks voorstellen, ingediend door de Sovjets, Irak en Egypte, aanvaardde de politieke commissie der V.N. inzake het lot der vroegere Italiaanse koloniën de resolutie van de subcommissie, die gebaseerd is op de Engels-Italiaanse overeenkomst met 34 tegen 16 stemmen en 7 onthou dingen. De Verenigde Staten. Ethiopië, Enge land, de meeste WestEuropese staten, dominions en ZuidAmerikaanse staten stemden voor, het Sovjetrussiche blok, de Arabische landen en de meeste Azia- tisohe landen, waaronder India en Pa kistan, stemden tegen. China, Haiti. Israël, Liberia. Siam, Zweden en Turkije onthielden zich van stemming. ^uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiinÊ De Brits-Italiaanse overeenkomst die in den brede door de Dolitieke commissie is aanvaard, omvat de volgende voorzie ningen 1. Cyrenaica komt onder internatio naal beheer, waarbij Engeland als be herende mogendheid zal ontreden. 2. Fezzan komt eveneens onder inter nationaal beheer, doch met Frankrijk als beherende mogendheid. 3. Tripolitanië komt onder internatio naal beheer tegen het eind van 1951 met Italië als beheerder. 4 Italiaans Somaliland komt onder in ternationaal beheer, eveneens met Ita lië als beheerder. 5. Eritrea zal worden verdee'd en tn- geliifd bij Ethiopië en de Engels-Egyp tische Soedan. INTERNATIONALE VAKVERENI GINGSCONFERENTIE TE GENEVE. Het Engelse vakverenigingscongres (T.U C.) heeft niet-communistische vakverenigingsorganisaties uitgenodigd, zich te laten vertegenwoordigen op een internationale conferentie, die 25 Juni te Genève zal worden gehouden. .Het doel van deze conferentie ls, een gele genheid te scheppen tot overleg in ver band met de noodzakelykheld tot de spoedige oprichting van een doelmatige internationale vakverenigingsorganisa tie en de mogelijke vorm en aard van een dergelijk lichaam te bespreken". De door de conferentie te nemen be sluiten zullen niet bindend zijn voor de deelnemende organisatise. „Waarschijn lijk zal de conferentie besluiten, later >n het jaar een plenaire conferentie van vakverenigingsvertegenwoordigers te be leggen". Door de directie van de Duitse volks wagenfabrieken werd medetzedeeld dat d» vijftigduizendste volkswagen sinds dü oorlog de fabriek verlaten heeft. De beste afnenrrs van de vnlkswaven zlln N«d»rland Betel* 7-vitserland, Zwe den en Luxemburg. (UP.).

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1