Tussen Drente en Overijiel ligt een rijk oliegebied ,Wat de Leidse Raad Maandag a.s. zal behandelen RECHTZAKEN Kerkelijk Leven UIT DE OMSTREKEN C. J. M. V. KATWIJKERS „Dof/e grond," aardstralen en wichelroedelopers DINSDAG 10 MEI Dienst van Sociale ZaJcen verbonden, zodat uit dezen hooide aan een crèche geen behoefte bestaat. BOUW VAN ACHT WONINGEN. Docr de Directeur van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit werd een plan aanhangig gemaakt tot de bouw van 8 woningen op een ter rein aan de De Gijselaarstraat, te bou wen met gebruikmaking van de „Fi nancieringsregeling Woningbouw 1947" en bedoeld voor het huisvesten van ho ger personeel der Lichtfabrieken. Het behoeft geen betoog, dat de tot standkoming van een aantal woningen, geschikt voor hoger gemeentepersoneel, dringend gewenst is; immers het is vrijwel onmogelijk de hier bedoelde ca tegorie van personen huisvesting te verlenen, terwijl todh het dienstbelang er ten zeerste mede gebaat is, dat de van elders gekomen of komende func tionarissen zich hier vestigen. Dit pro bleem dcet ziah echter niet alleen voor ALLERLEI. van de overheid en de steunregeling en W stellen voor te voldoen aan d?, verpliohting voor haar medebracht SS ?arnbfoomelotten°h0opn de I nlet^er "ali exploitatievergoeding en de vending wegens beloning van vakonderwijzers. Voorts geven B en W. in overwe ging het van f. 100 tot f. 50 terugge brachte subsidie aan de afd. Leiden der Mij. voor Tuinbouw- en Plantkun de voor 'n tuinbouw-tekencursus weer op f. 100 te brengen, f. 4000 wordt ge vraagd voor 't aanschaffen van kamp en keukenmateriaal ten behoeve van massa-jeugdkampen, waarover de or ganisaties tegen vergoeding gebruik ■kunnen maken. Het beheer zou in handen komen der Leidse Jeugd Actie. B. en W. willen voldccn aan het ver zoek van de Gevers-Deutz-bewaar- sohool te Oegstgeest het subsidie met 25% te verhogen. De kosten bedragen f. 40,33. Voorgesteld wordt de buffetten van de Stadszaal wederom te verpachten aan W. F. van Ingen Sohenau Jr. te gen een pachtsom van f. 3000; het ter rein var 50 m2 aan de Oude Rijn no. 174a (vrijgekomen door afbraak brand spuitenhuisje) te verhuren voor f. 40 p. j. aan de Ver. voor Ohr. Fröbelsoho- bij de Lichtfabrieken, ock andere tak- len; 'n subsidie te verlenen van f. 1350 ken van gemeentedienst hebben met over het laatste kwartaal van 1948 en f. 3300 verder p. j. aan het bestuur der Ver. Zwakzinnigenzorg ten behoeve van de avondverzorging van oud-leerlingen van het buitengewoon L.O. In de verordening op het Marktgeld willen B. en W. de prijzen aldus vast leggen: per dag f. 0,35, per jaar f. 31,20 per m2. De watertol in de Haarlemmertrek vaart bij het Leidse Hout willen B. en W, weer verpachten aan P. Ciggaar te Oegstgeest. voor f 600. Voorgesteld wordt te verkopen aan de Gebr. Van Ulden een strook water van de Trekvliet, groot 45 m2, voor i, 0,20 per m2; aan de heer N. Hen drlks een strook grond aan de Sophia straat voor f. 10 per m2. De beneden woning Nieuwsteez 10 willen B. en W weer verhuren aan J. P. Jongeleen voor f. 300 p. J. Eervol ontslag zal worden verleend aan mej. J. C. Korswagen als onder wijzeres aan de O-L. school Zuidsingel B Als lid van de commissie van toe zicht op het M.O. (vacature ir F.Stok- "huijzen) worden voorgedragen: 1. dr K, Rietsma, 2. ir M. C. de Jong. De functionaris voor de Nazorg van de Verenigde Zwakzinnigenzorg willen B. en W. in vaste dienst nemen. GEEN KINDERBEWAARPLAATS. B. en W. willen een kinderbewaar plaats afzeggen. B. en W. zeggen om.: De uitvoerige bsprekingen, welke w\j 'hebben gehouden met de Vereniging tot verzorging van kleine kinderen hebben aangetoond, dat een zeer be lang rijk subsidie nodig zou zijn voor de instandhouding van een inrichting als bedoeld. Bij een zuinig geraamde exploitatie immers is het tekort, bij een capaciteit van 20 kinderen en een dag prijs van f. 0,50, reeds te stellen op f. 8.000,Indien het aantal kinderen groter wordt, stijgt het totale tekort nog. Dit tekort zal geheel voor reke ning van de gemeente moeten komen, daar de instelling niet over middelen •beschikt en op bijdragen van particu lieren niet kan worden gerekend. Wij zijn van oordeel, dat een zo hoge uitgaaf welke, per kind berekend, bovendien ver zou uitgaan boven het geen in enkele andere gemeenten voor dit doel aan subsidie wordt gegeven onder de huidige omstandigheden niet verantwoord zou zijn. In de jaren vóór de oorlog tooh maakte een belangrijke categorie vrouwen ten behoeve van haar jonge kinderen van de toenmaals bestaande crèdhe gebruik, omdat zij door gebrek aan voldoende gezinsln- kemsten aangewezen waren op steun Tien jaar geëist tegen verrader uit Sassenheim Tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en uitsluiting van de beide kiesrechten voor liet leven eiste de Advocaat-Fiscaal bij de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof tegen de 54-jarige bloembollenkweker A. Krins uit Sassenheim wezens ve 'aad. Hem was ten laste geleed, dat hij in 1943 tijdens de artsenstaking in M;.KTt van dat jaar de namen van vier artsen, die op hun naamborden de vermelding van hun beroep bedekt hadden, had doorgegeven aan de Duitser Ganz. Hij zou voorts aan een NSB functionaris een lijst van namen van 50 dorpsgenoten, die naar ziin mening in aanmerking kwamen voor de „Arbeitseinsatz" heb ben doen toekomen en er bii de SD op hebben aangedrongen, dat de burge meesters van Voorhout en Sassenheim, die fel ..anti" waren vervangen werden. Ten slotte werd hij er van beschuldigd pastoor W. J. Warmenhoven uit Voor hout en enige andere RK-geestelijken aan de SD te hebben verraden wegens hun anti-nationaal-socialistische uitla tingen Pastoor Warmenhoven had daarvoor zes maanden in het concentra tiekamp Amersfoort doorgebracht. Verd. ontkende dit laatste hem tenlaste ge legde feit te hebben gepleegd. Uitspraak over 14 dagen. DRIE JAAR VOOR COLLABORERENDE AANNEMER. De Rotterdamse Kamer van het Haag se'Bijz. Gerechtshof heeft de 60-jarige aannemer B Teeuw veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf gelijk aan de tijd van detentie een boete van f-10.000.- en uitsluiting van de beide kiesrechten voor de tijd van 10 jaar. wegens colla boratie met de viiand. Verdachte was er van beschuldigd, dat hij van 19401-'45 ten behoeve van de vij andelijke oorlogsvoering hulzen zou heb ben gesloopt in Den Haag. Noord-wijk, Castricum. Zandvoort en de Haaremmer- meer. Voorts dat hij van 1940'44 op het vliegveld Schiphol stratbanen had aangelegd en herstelwerkzaamheden zou hebben uitgevoerd. Ten slotte dat hij in Den Haag grote bunkers zou hebben ge bouwd. DE ZAAK HERS. De Bjjz. Raad van Cassatie heeft nog maals behandeld de zaak van F. Hers te Wassenaar, die door het Byz. Ge rechtshof te Den Haag was veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, omdat hij als arts de heer Polak van zijn vrijheid had beroofd, Joodse landgenoten ge keurd had en hen naar Duitsland had doen zenden, lid van de Waffen-SS is geweest en een huis van de „Ambo" heeft gekocht. De Procureur-Fiscaal persisteerde bh zijn eerder gestelde conclusie 10 jaar gevangenisstraf met aftrek. dezelfde moeilijkheden te kampen daarom komt het haar beter voor, dat de onderhavige bouw niet vanwege de Lioh tr abrieken plaats vindt, maar rechtstreeks door de gemeente ter hand worat genomen, opaat de woningen kunnen worden verhuurd aan aile daarvoor in aanmerking komende ge meens -amotenaren. De woningen zijn ontwerpen op het terrein, gelegen aan de Zuid-Westzijde van de De Gijselaarstraat, tussen ae De Meij van Streefkerkstraat en de Burggravenlaan, en bevatten twee woonkamers op de begane grond, 3 slaapkamers en een bacucamer op de vercueping, terwijl op de zolderverdie ping gelegenheid bestaat tot het in richten van ten minste één s.aapkamer. Overeenkomstig de bestemming van het terrein volgens het uitoreidings- plan, behoren deze woningen tot de zgn. „betere bouw". Het plan, dat als schetsplan reeds door de Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Directie van de Weder opbouw en de Volkshuisvesting werd goedgekeurd, werd ontworpen aan de hand van de bepalingen van de „Finan cieringsregeling Woningbouw 1947". Omdat er rekening mede dient te wor den gehouden, dat het plan Intussen zal worden getoetst aan de bepalingen van de „Financieringsregeling Wo ningbouw 1948 merken B. en W. op, dat de gemiddelde inhoud der wonin gen M.3 meer bedraagt dan de als maximum gestelde inhoud van 500 M.3 en de mogelijkheid bestaat, dat de in houd moet worden verminderd. Dit zou gevonden kunnen worden door de woningen 0.10 m tot 0.15 m ondieper te maken. Met de Commissie voor Openbare Werken zijn B. en W. van mening, dat in deze woningen enkele bijzondere voorzieningen moeten worden getrof fen, n.l. de aanleg van een centrale verwarmingsinstailatie en het inrichten van een badkamer. De stiahtingskosten worden door de Directeur van Gemeentewerken ge raamd op rond f. 220.000,waarin be grepen zowel ae kosten der extra voor zieningen ad f. 28.000—, als de koop som van 1750 m2 bouwgrond, bere kend tegen f. 13,50 per M.2, tot een bedrag van f. 23.625,— en een rente verlies op de grond van f.945.—. B. en W. tekenen hierbij aan, dat de even- genoemde f. 28.000,— bij de berekenmg van de door het Rijk toe te kennen bijdrage ingevolge de Financierings regeling niet in aanmerking worden genomen; deze kosten kemsn geheel voer rekening van de gemeente. Dit brengt met zion, dat deze bij de definitieve vaststelling van de huren tegen kost prijs op rendabele basis aan de huur ders in rekening moeten worden ge bracht. De nodige grond is reeds eigendom van de gemeente en dient uit het Grondbedrijf te worden genomen. Het is nog niet mogelijk nadere ge gevens te verstrekken omtrent ae bij drage, welke het Ryk in deze zal ver strekken, in verband waarmede om trent de huurprijzen ook nog niets valt te zeggen. Ten slotte delen B. en W. mede, dat omtrent het tijdstip, waarop het on derhavige plan tot uitvoering zal kun nen komen, nog niets met zekerheid kan worden gezegd. Wel staat vast, dat het voor 1949 toegewezen bouw- contingent geen ruimte tct deze bouw biedt. PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG 11 MEI. Boskoop Geref. Gem.: 7.30 uur cand. J. W Kersten van Rotterdam. Katwijk aan Zee Geref. Gemeente (Remisestraat) 7.30 uur ds J. v. d. Berg van Utrecht. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Hoek (Z A. P. Plomp te Maurlk. Aangenomen naar Hoogvliet J. R. H. Heldcma cand. en hulppred. te Zoeter- woude ,dle bedankte voor Rltthem. Bedankt voor Vlissingen mr G. A. Alma te Llsse, voor Almelo A. de Jonge te Borkum (Fr.). Geref. Kerken Tweetal te Utrecht (vac. dr R. J v. d Meulcn) W. C. v. d. Brink te Veenendaal en P. Knijper te Zeist. Beroepen te Utrecht (vac. dr R. J. v. d Meulen) W. C. v. d. Brink te Veenendaal; te Meerkerk W. J. van Hoek te Zuillchem die bedankte voor Montfoort; te Drachten L G Pleysant te Paesens; te Elburg W. G. Berkhof! legerpred. te Amersfoort; te Zwartsluis J. S. v. d. Bos te Nleuwlande; te Veendam J. v. Wijngaarden te Groote Gast Bedankt voor Nijkerk O. C. Broek-Roe- lofs te Woerden Aangenomen naar Oostburg J. B. v. Mechelen te Roozendaal. Geref Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Sappemeer H. J. Meyerlnk te Droge- ham. Beroepen te Zutphen J. v. d. Haar, cand te Utrecht. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Vlis singen D. Henstra te Broek op Langen- dljk en J- H Velema te Bunschoten. Bedankt voor Assen Jac. Overduln te Meppel Geref. Gemeenten Tweetal te Krab- bendljke J. B. Bel te Dirksland en C. v. d. Woestljne te Ridderkerk. Bedankt voor Genemuiden W. C. Lamaln te Grand-Rapids (Am.); voor Rotterdam (vac. wijlen G. H Kersten) W. de Wit te Middelburg; voor Woerden H. Llgtenberg te Rotterdam-W. Het houden van processies PROT. KERKEN' RICHTEN ZICH TOT DE RAAD VAN MINISTERS. Het contact in overheidszaken van de Oecumenische Raad, omvattende: de Ned. Herv. Kerk, de Evang. Lüth Kerk. de Hersteld Evang. Luth. Kerk, de Doops gezinde Gemeenten, de Remon. Broeder- Nieuwe olievelden aangeboord (Speciale reportage). Bij de oorspronkelijke Nederlandse eisen tot afstand van Duits gebied be vond zich ook het grootste gedeelte van de graafschap Bentheim, n.l. het deel dat een diepe inham vormt tussen de provincies Drente en Overijssel. Deze landstreek, die vanouds een Nederlands karakter heeft gedragen, was tot voor luttele jaren van zeer weinig betekenis. Men schonk er in Duitsland maar wei* nlg aandacht aan en het was slechts hoogst spaarzaam van wegen en ver keersmiddelen voorzien. Dat de Duitsers echter speciaal over dit gebied zo'n lawaai hebben gemaakt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat het voor luttele jaren plotseling econo misch zeer belangrijk is geworden door de aanwezigheid van rijke aard- olielagen. Thans is de situatie zo. dat bijna dc helft van dc olie, die in Duitsland wordt gewonnen, uit het z.g. Eemsland komt. De productie neemt nog steeds toe en verwacht kan worden, dat binnenkort een sterke stijging zal plaats hebben doordat nieuwe bronnen zijn aangeboord. Deze week werd in Duitse financiële kringen sensatie verwekt doordat, gelijk wij reeds mededeelden, bekend werd gemaakt, dat in de nabijheid van Rühlertwist, ten Noord-Westen van Lingen, een groot nieuw olieveld was aangeboord. De aandelen van de Deut sche Erdöl A.G., die dc boringen liet verrichten, stegen in een paar dagen van 14 tot 17*0 mark. Dit bericht is voor ons aanleiding geweest een onderzoek ter plaatse in te stellen. Zo positief als het eerste bericht luidde, is in werkelijk heid de situatie niet. Rühlertwist ligt niet ver van Coevorden, zodat het geens zins uitgesloten is, dat ook op Neder lands gebied in die omgeving olie zal worden aangetroffen. Hoewel ook Schoonderbeek vrij nabij is, moeten deze boringen, die vlak bij het kanaal van Coevorden naar Alte Picardie zijn ver richt, betrekkingen hebben op een ge heel nieuw veld. De olie werd aange- troffen op een aanzienlijk mindere diep- te dan waarop zij elders in de omgeving voorkomt, n.l. op 740 m. Men vond hier lagen doordrenkt met olie, een goede aanwijzing, dat men op een ryk veld gestoten is. Maar volkomen zekerheid bestaat daaromtrent nog lang niet. De boringen moeten worden voortgezet, ten einde definitieve gegevens te hebben. Een teleurstelling is hier nog zeer goed mogeljjk. Hoewel dit zeer in het geheim geschiedt, Is het ook nu bekend gewor den, dat olieboringen worden verricht in het gebied van Lage en Uelsen, vlak. bij de Nederlandse grens ten Noorden van Ootmarsum. Zover ons bekend is, heeft men tot nu toe geen positieve re sultaten bereikt. Wel is bij de vierde bo ring olie ontdekt, maar deze is zo dik, dat ze niet gewonnen kan worden. De boringen worden echter voortgezet en mochten ze tot resultaat leiden, dan schijnt de kans niet uitgesloten, dat men ook op Nederlands gebied olie aantreft. Dat laatste Is ook het geval met het olieveldvan Emlicheim, dat zich op Ne derlands gebied voortzet bij Schoonder beek. Het grootste deel van dit veld be vindt zich op Nederlandse bodem, maar de Duitsers werken aan hun kant met man en macht om er een behoorlijk deel van mee te krijgen. De laatste maanden is echter gebleken, dat het Z.W. van Emlicheim, eveneens in de graafschap Bentheim gelegen olieveld van Georgsdorf nog belangrijker is. Daar werden tot nu toe de beste resultaten verkregen. Ook het iets Noordelijker ge legen veld van Adorf is van belang en dat in wat meer Oostelijke richting ge- KATWIJK AAN ZEE Beroep Ned. Herv. Gem. In de va cature van ds H. A. Jellema is toezeg ging van beroep uitgebraoht op ds J. N. de Ruiter, Herv. predikant te Sneek, die in 1910 geboren werd. PRIJSUITREIKING BEVRIJDINGSFEESTEN. In Casa Cara had gisteravond door het bestuur van de Oranjevereniging de uitreiking der prijzen plaats. De voor zitter mr J. v. d. Plas heette allen har telijk welkom en deelde mede. dat de burgemeester verhinderd was ziin uitge loofde beker zelf te overhandigen. Door de reders was een wisselbeker beschik baar gesteld bii het touwtrekken. Eige naar wordt de groep, die hem 3 maal achtereen of 5 maal in totaal gewonnen heeft. In 't vervolg zal deze gegeven wor den aan een groen, die een bepaald be drijf cf vereniging vertegenwoordigt. Bij de sDrookjesoptocht kreeg de Ju liana Kleuterschool de le prijs n.l. de beker van de burgemeester; het hoofd dei- school mej. Couvee. nam die in ont vangst. De 2de prijs viel ten deel aan de Ohr. Opleidingsschool; het hoofd de heer C. van Rooijen. kreeg f. 20 voor dekking der gemaakte onkosten, de 3de prijs kreeg de Groen van Prinsterer. hoofd de heer D. Goedhart, (f.15). Bij de middagoptocht verkreeg de Chr. Huishoudschool van mej. 'H. Z. v. d. Weerd f.25 als le prils: de 2de prijs (f.20.-) ging naar de jhr de Savornin Lohmanschool van de heer S. H. van Eybergen: het hoofd van de Oranje- school de heer J. Volbeda, ontving als 3de prijs (f.15.). Bij de vrije groep ontving mej. T. v. Plas de lste prijs f25. de 2de prijs C. van Duijn f. 15.-. Bij het touwtrek ken kreeg de groeD van Kr. van Diik de wisselbeker met f.25; 2de prijs Rederij Ipsulinde van de heer B, G. Lammens (f. 20.)3de priis rederij A. den Duik (f.15); 4de prijs M. Parlevliet (f.10). Er waren mooie prijzen voor het ring- riiden met versierde sjezen. De lste pr. verkreeg Jan Verdoes: een mooie zwa- rooktafel. Er werden verder nog mooie Drijzen uitgereikt, ook vöor de an dere wedstrijden, die gehouden zijn. dering in de zaal Amicitia. Na gebrui kelijke opening door de voorzitter de heer Willemse werden de jaarverslagen uitgebraoht. welke getuigden van een gezond verenigingsleven. Tot afgevaar digden naar de Algemene Vergadering werden benoemd de heren K. Spruit en P. van Prooijen. Het aftredende bestuur werd in z'n geheel herkozen. Door het hoofdbestuurslid de heer De Jong. wer den verschillende problemen nader toe gelicht. Aan de heren D. v Gorssel en C. v. Meohelen en H. Meijer werd het gouden insigne voor 25 jaar trouw bondslidmaatsohap uitgereikt. NOORDWIJKERHOUT RAADSAGENDA Donderdag komt de raad in openbare zitting bijeen. De agenda vermeldt o.a.: Voorlopige vaststelling gemeentereke ning 1947; vaststelling der vergoeding voor scholen over 1948; aankoop grond van C. v Vuuren;reconstructie van het hoofdriool in de Dorpsstraat -f Haven straat; toekenning premieregeling wo ningsplitsing aan G. Kriizer en Gebr. Seysener; vaststelling gemeentebegro ting dienst 1949. 6„111UC dan vormen van een oproep of verkon- schap. dc Oud-Katholieke Kerk. de Unie dlglng. al dan niet gesaecularlsecrd. die van Baptistengemeenten, de Bond van I slechts bedoelen de aandacht van net Vrij Evang. Gemeenten, met de Geref. stiaat-publiek tot zich te trekken De legen terrein van Dalum is eveneen* Kerken'en de Chr. Geref. Kerken heeft voorbijganger kan zich aan deze oproep van grote betekenis, zich met een adres tot de raad van 1 onttrekken en doorlopen. Op Woensdag 11 en Donderdag 12 Mei a.s. wordt door de Chr. Reciteerver. Ora et Labora, het karakterstuk opge voerd „VROUWE REGINA" in de Kapel. Kaarten verkrijgbaar bij de boekhandelaars Pauw, Volharding en De Jong. (Adv KATWIJK Burgerlijke Stand Geboren: Jan, z. van N. v. d. Plas en A. van DulJn; Jacoba, d van W. Durleux en A. van der Wiel; Gerrlt, z. van A. vanDulJn en L. van den Oever; Gerard Marie, z van C. v. d. Gugten en T. Vletter; Henrlcus T. M., z. an M. W. G. Smects en E. A. O Goes- sens; Magdalenus, z. van M. Schoneveld en G. van der Melj: Florls. z. van F. van der Plas en M. van Duijn. Ondertrouwd: C. v. Duljvenbode en Tr. van Dijk; D Loef en J. Plug. Getrouwd: J. Varkevlsser en C. Ouwe hand; H. van Duijn en C. van den Burg; D. Zujjderduljn en A. A J. Verdoes; J. Verhart en J. Haasnoot; W. van der Bent en W. L. BerkhelJ Overleden: A. A. Dompeling, 2 Jaar; A. van Dijk. 74 Jaar. LISSE CHR. HISTORISCHE UNIE. Voor de CHU sprak Maandagavond de heer H. Kikkert, lid der Tweede Ka mer. over het onderwerp „Nieuwe vor men, de oude eis". Na een inleidend woord van de heer A. Tibboel. sprak de heer Kikkert over het sociaal-economi sche beginsel der CHU •Daarbij liet sjr. uitkomen dat de CHU niet Is een con servatieve. doch een democratische par tij. De heer Kikkert merkte op. dat veel van vroeger (o.a. werkverschaffing en steun) onder nieuwe benaming terug keert (DUW en sociale bijstand). De heer Kikkert besloot met een principieel woord, waarin hij vooral de aanwezigen aanspoorde on het uitdragen van het be ginsel. CHR. BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL. Maandagavond hield de Christ. Bond van Overheidspersoneel haar jaarverga- SASSENHE/M Burgerlijke Stand Geboren: Marga- retha Geertrulda. d. van L. v. d Niet en C. M. Spruit; Pleter Jan, z. van P J van Hest en G. v. Splinteren; Johannes Ge- rardus, z. van J. van Llerop en A. J Reeuwljk; Lovodicus Petrus, z. van J. van Leeuwen en J. C- Heemskerk; Maria Jo anna, d. van Th, H. Berbee en C. J. Wülvlnghoff; AUda Wilhelmlna Adrlana. d van A. Groeneveld en W. A. Jansen. Overleden; G Moolenaar-v. Vliet. 74 J. Ondertrouwd: Pleter Spaargaren. 19 Jaar en Jeanne J. de Jong, 21 jaar; Dirk Was- slnk, 32 Jaar en Adolphlna P. J. van Eg- mond, 28 Jaar. VOORSCHOTEN Rijkspostspaarbank Gedurende de maand April werd op het postkantoor bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f. 14.686,57 en terugbetaald f. 20.570.01. WASSENAAR Receptie W.P.S. en S. De Wassenaarse Politie Sohiet- en Sportvereniging heeft niet te klagen gehad over geringe belangstelling op de receptie Zaterdagmiddag in Huize Nieuw Rijiksdorp. Het bestuur zat rond om in de bloemen, welke van vele kan ten waren toegestroomd. Nadat door de dames van de leden een mooie clu'o- vlag met toebehoren, grensvlaggen en emblemen waren aangeboden, sprak wethouder mr dr Hazenberg als voor zitter van een comité van aanbeveling en de burgerij een hartelijk woord. Hij wees er op, dat geen rechtgeaard va derlander bij het 25-jarig bestaan der vereniging aan feestelijk vertoon ge dacht zou hebben, maar dat er alle reden was om dit nu te dosn, want de Wassenaarse bevolking is trots op haar politiekorps, omdat het dit ziet als een orgaan om de overheid én de inwo ners te dienen. Met een felicitatie overhandigde spr. namens de bevolking een ohèque van f. 1.000. De burgemeester, met mevrouw Van Wijnbergen ter receptie verschijnend, betuigde zijn grote waardering voor het politiekorps en voor de vereniging. Uit de notulen der Wf.S. en S. had hij memorabele feiten opgespoord, wel ke hij uitvoerig beliohtte, waarna hij onderstreepte de door wethouder, mr Van Moorse 1, gesproken woorden bij 't afscheid van adjudant v. d Krogt, dank bracht aan het comité van aan beveling voor het vervullen van zyn taak, de beste wensen uitsprak voor het herstel van de afwezige zieken, een waarderend woord wijdde aan de aan wezige reserve-politie, om dan te ge wagen van de goede, ijverige geest in het politiekorps. Spr. hoopte, dat deze geest bewaard zal blijven en besloot met een betuiging van zijn waardering voor de vereniging. Het woord werd nog gevoerd door de voorzitter van de Ned. Pol. Sport bond, door inspecteur Herweijer, een vertegenwoordiger van de directeur- generaal der rijKspoiitie, de voorzitter van het district West van de N.PB.B. en vele afgevaardigden van sport- en andere verenigingen uit de omgeving en uit Wassenaar, waarbij nog ge- sunenken en bloemen werden aangeoo- den. De voorzitter der W.P.S. en S., hoofd inspecteur Wolf, dankte eike spreker afzonderlijk voor de hartelijke en waar derende woorden gericht tot ae vereni ging zowel als* tot het politiekorps. ministers gewend, waarin deze Raad er op wijst, dat zich ln de laatste tijd ln Rooms Kath. kring het streven gelden doet om op ruimere schaal dan tot dus verre binnen de grenzen van art. 177. tweede lid der grondwet geschiedde, pro cessies te houden. De hlervoren genoemde kerken achten zich verplicht, ln verband daarmede de Raad van ministers de ernstige bezwaren van -principiële aard te doen kennen, welke tegen deze ontkrachting van het processieverbod -bestaan Dit verbod, zo zegt de Raad. heeft een eigen grond. Een verwijzing naar het voor leder geldende recht van demonstratie, meeting, straat-evangelisatie of politieke optocht, kan hier niet ter zake doen. Deze uitingen van activiteit zijn niet anders. Bij een processie, zo wordt vorder uiteengezet, wordt de straat, het ter rein dat allen burgers gemeen is. tot een kerkgebouw gemaakt en aan de vrije staatsburger een visie opgedron gen ln lijnrechte tegenspraak met de normen der geestelijke en staatsrech terlijke vrijheden, die niet alleen vonr grote groepen van ons volk een on aantastbaar erfgoed zjjn. maar zelfs aan de Nederlandse natie het aanzijn gegeven hebben. Tenslotte wordt namens bovengenoemde kerken de wenselijkheid ultgesprokeh. dat het bestaande verbod naar zijn materiële Inhoud worde gehandhaafd, waartoe een dringend en ernstig beroep op de raad van ministers wordt gedaan. Normaler narcissengewassen door aardstraalbestrijding? Vorig jaar schreven wij over het on derzoek, dat verschillende bollenkwe- kers in Voorhout en omgeving door wichelroedelopers hebben doen instellen naar bedrydingsmogelykheden van de stesds veelvuldiger op. redende „dode grond", de door wortelrot aangetaste stukken teelland, waarop in de eerste plaats narclssenteelt, en in mindere mate ook de teelt van andere bolge wassen onmogelijk wordt Het weten schappelijk laboratorium te Llsse heeft tot dusverre nog geen resultaten ge boekt bij het zoeken naar oorzaak en bestrijdingsmiddel van dit voortwoeke rend kwaad; vele kwekers weten deze verschijnselen aan het ln de grond \oorkomen van niet nader gedefinieer de ..gassen", doch het laboratorium kon deze mening niet delen, hoewel er ver schijnselen zijn geconstateerd, die in deze richting wezen. Teneinde raad hebben verschillende kwekers zich, hetzij na onderling over leg. hetzij op eigen initiatief, de aan getaste gronden laten onderzoeken door wichelroede lopers, die hier en daar, on danks het feit dat de dode plekken door afwezigheid van gewas tijdens het on derzoek niet te herkennen waren, met treffende nauwkeurigheid de plaatsen aanduidden, waar mogelijk het gevrees de verschijnsel zou optreden. Door deze opmerkelijke nauwkeurigheid hebben de betrokken kwekers een vertrouwen op gevat in de mogelijkheden die de wichel roede lopers ten aanzien van de be-» stijding aangaven, en met medewerking en op advies van de lopers zijn op ver schillende gronden apparaten geïnstal leerd. die de aardstralen zouden neu traliseren. Per hectare werd een appa raat geïnstalleerd, waarvan de kosten, gezien de belangen die met de bestrij ding gemoeid zijn, laag genoemd kun nen worden. Verschillende kwekers, die sinds de plaatsing van deze apparaten in deze lente opnieuw hun gewas hebben zien groeien, zijn door de daarbij opgedane ervaringen hoopvoller gestemd over de mogelijkheden, een afdoende bestrij dingsmiddel van „dode grond" te kun nen krijgen. Een vast oordeel werd noch door insiders van het bollenvak, noch door de wichelroedelopers zelf uitge sproken, doch van beide zijden is ge constateerd, dat op tuinen met tot dus verre duidelijk „dode grond" de narcis gewassen dit jaar vrij normaal zich heb ben ontwikkeld, hoewel hier en daar nog kleine en zwakker merkbare aan ge' aste plekjes te ontwaren vallen. Het valt te verwachten, dat na een volgend seizoen en nieuwe ervaringen een nauwkeuriger geformuleerd oordeel valt uit te spreken, doch de resultaten van deze eerste ploegen rechtvaardigen in leder geval een nieuw onderzoek in deze richting, zonder daarbij geleid te worden door te hoge verwachtingen. Nu reeds haalt Duitsland voor 45% zijn olie uit dit gebied, maar de pro ductie wordt nog steeds groter. Duitse geologen schatten de hoeveelheid olie in deze streek op bijna 8 millioen ton. Een insider heeft indertijd voor het comité van actie in de Graafschap Bentheim tegen de grenscorrecties ge rekend dat daardoor alleen aan olie VA tot 2 milliard Deutsche mark ver loren zouden gaan. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 10 Mei. Coöp. Groenteveiling Per 100 kg Prei 6.80—10.60; Rabarber 610; Gek. kroten 1213; Uien 1.70b; Peen 2527; Andijvie 2063, Stoofsla 10—28; Aardbeien 185—470; Snijbonen 200230; Peulen 235; Lof 3859; Poste lein 44—45. Spinazie 8—20. Per 100 stuks Komkommers 1168, Bloemkool 16 73; Sla 3.7013; Perziken 1532. Per 100 bos: Peterselie 3.30; Radijs 3—5.30; Selderie 2—3.70, Peen 1040 BODEGRAVEN. 10 Mei. Kaasmarkt. Aangevoerd 68 partijen, le soort 1.73— 1.78; 2e soort 1.661.72; zware soort tot 1.80. KATWIJK a. d. RIJN. 9 Mei. Groente veiling. Rabarber 4.908.80; Radijs 3.20— 4.40; Raapstelen 0 601.80; Spinazie 9.20 —14.10; Uien 5.40—7.10; Witlof 22—33; idem II 11.20—18 80, Waspeen I 12—23.80: Idem II 3 50—7.25; Peterselie 1.20—1 80; Prei 6.10—9.10; Selderie 1.50—2 90; Ker vel 2.60—3.90. ROELOFARENDSVEEN. 9 Mei. Bloe menveiling. Tulpen 1028; Anemonen 6 "2; Irissen 1242; Trolllum 714; Nanns 2880; Fresia's 818; Lathyrus 2043; Pioenrozen 7075. ROELOFARENDSVEEN, 9 Mei. Groente veiling. Aardbeien 5063 per doosje; Aardbeien 901.00; Idem afw. 4369 per i pond; Kropsla I 7.8012.00; idem II 4.008.10; Spinazie 8.00—16.00; Radijs 3.004.00; Rabarber 4.006.00: Bloem kool 47.00—58.00; Peulen 180.00—235.00; Snijbonen 180.0021000. ROTTERDAM. 10 Mei. Veemarkt Aan gevoerd 3724 stuks. 175 vette koelen en ossen; 964 gebruiksvee; 123 graskalveren: 793 nuchtere kalveren, 607 biggen; 9 veulens; 266 paarden; 619 schapen en lammeren, 119 bokken en gelten; 49 var kens. Prijzen per stuk: kalfkoelen le soort 900. 2e soort 775, 3e soort 650; melkkoeien 900, 775. 650, varekoelen 550. 450. 375. vaarzen 660. 530, 430; pinken 550. 475. 375; graskalveren 325. 225. 125; biggen 68. 58, 48; hitten 675, 550. 400; werkpaar den 875. 675, 500. Prijzen per kg: slacht- paarden 1.45, 1.25. 1.10. GEVRAAGD B Goud. Zilver en Diamant koopt Speller door het gehele land Jan van Houtkade 18 Lelden. Tel 26869. Taxatie. B Gevr. werkster 2 x p. week 'sav. van 5 1/2 tot 8 uur. Br. Bur. v. d. Blad No. 6001 k Eclitp. zoekt zit- en slaap kamer, gestoffeerd of gemeu bileerd met keuken, tegen ieder aannemelijk bod. Br. Bur. v. d. Blad No. 5967 k B Rustig Chin, student zoekt per 1 Sept. gem. zlt-slaapka- mer z. k"-t. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 5984 k Net meisje gevraagd, van 8 tot 3 uur. goed met kinderen om ku<nn. gaan. Trompstr. 8. Leiden. B Net persoon, vast werk, vraagt direct f. 300 ter leen. tegen 10%, afbet. wekelijks f. 10. borg aanwezig. Brieven Bur. van dit Blad No. 5994 k. Gepen s. Gezagv. gr. v. zoekt bezigheden, thuiswerk voorkeur. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 5998 k. B Net dienstmeisje gevraagd, niet beneden de 16 Jaar. g. z. k. w.. van 8 tot 5 uur. Breestraat 56 a. B Nette slagersbedlende gevr. bl| J. Los. Kempenaerstraat 1. Oegstgeest. B Gevraagd radiotoestel Phi lips BX 671 Blaupunkt. o.a. Tevens kleine grasmach. Br. Bur. v. d. Blad No. 6035 k AANGEBODEN Wasteilen. wasketels, em mers enz., roestig of defecte bodem worden opnieuw ge galvaniseerd. Vooraf prijsop gaaf Bezorging eratls. Ook vertinnen van melksereed- schap. Vakkundig adres; A. J Hartwilk. Landbouwadres Nieuwe Beestenmarkt 79. Telef. 26627 - 24013. „Roslne" geeft de hoogste i B-Waterpo's. kinderpo's, was- prils voor goud. zilver en Ju- tellen, wasketels, wateremmers welen. Grote keuze in verlo vingsringen gouden, zilveren en verzilverde artikelen. Het adres voor alle reparatiën en uurwerken. Steenstraat 16. Telef. 26854. Heren! Uw gedragen hoed als nieuw! Stomen, nieuw lint en nieuw leer. binnen 8 10 de en. vakwerk! Van Velsen, Donkersteec 3. Tel 21406. Dames! Uw gedragen hoed vervormen wij naar de nieuw ste modellen. Vlug en pri ma Ook strohoeden verven en vervormen! Van Velsen. Donkerstede 3. Tel. 21406, Te koop aangeboden een flinke partli brandhout. Te bevragen; Utreohtse Jaagpad 2. Leiden. B Aangeboden nieuw maho niehouten slaapkamerameu blement. f. 450.Brieven Bur. van dit Blad No. 5973 k Zeilbootje te koop. In pri ms ctaat. pracht tuig. Te zien H. Geilsman. Maredljk 149 A. Tel. 21144. B Verhuur, stalling, verkoop van kano's. Jachthaven De Trekvaart. H Geilsman. Ma redljk 149 A, Tel. 21144. Aangeboden mooi hulsor gel 2 spel. prima in orde voor slechts f. 190. desgewenst ln huurkoop voor een Jaar. W, A. Gouw. Terweeweg 100. Oegstgeest. Tevens alle repa raties aan orgels. Werkster. Nette Jonge werkster heeft nog enige da gen disponibel. v. g. g. v. Br. Bur. v. d. Blad No. 5985 k Te koop poppenwieg, 2 tuinstoelen en tafel. Tevens kinderwagen te koop of ter ruiling voor opvouwbaar wan delwagentje. Te bevragen: D. Muilzert. Nieuwe Rijn 86 Leiden B Aangeboden opvouwb. kin derwagen. beige f. 40. wieg met losse bak en bekleding f. 30. Tevens te koop grote rustbank en comDl. slaapka merameublement met solraal en bPd?tel. me bevra gen: Witte Singel 98. afwasteiltjes, vergieten, melk kokers. bazarbakken. fluitke tels. inmaakpotten. kattebak- ken. emallle schalen, weck- rlngen, weckbeugels. plu- meaux. raagbollen. witkalk, kastpapier, punaises, gleter- tjes. zonnebrillen, slacouverts elerdoppen. munduskousen. lampeglazen. Deko. Mare 86. B Net kosthuis aangeb.. frisse .Maapkamer. goede kost huiselijk verkeer, voor net persoon. Centr. stad. Te be vragen: Herensteeg 21A. M Aangeboden kinderwagen met bedje, ln goede staat. f. 50 Meidoornstraat 32. B Grote crème baby wascom- mode met 2 grote en 2 klei ne laden f. 37.50. Zionshof ln de Haarlemmerstraat. Telmachine. Wegens over compleet te koop een splin ternieuwe Ohdner hand-tel machine. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6026 k. B Te koop aangeboden eiken slaapkamer-ameublement be staande uit 2-pers. ledikant mee Auplng. dekkleed en 3- dellg kapok bedstel. linnen kast. nachtkastje. 2 stoelen, toilettafel m. stoeltje. Geen opkopers. Te bevragen Dins dagavond 78 uur. De Kempenaerstraat 97. Oegstgeest. M Aangeboden eiken ledikant met springbak (twilfelaar), 2 Engelsestoelen m. kussens, eiken staande schemerlamp. 2 pers. zllden gestikte deken. Geen onkooers. Te bevragen: hedenavond 78 u. De Kempenaerstraat 97. Oegstgeest. ■I Zomermahtel te koop. maat 42. kleur licht grijs, zonder punten De mantel is nieuw en niet gedragen. Te bevragen bil C. Dubbelaar. Boorsma- straat 14. Katwiik a/Zee. Te koop accordeon, 7'ï bas sen. Te bevragen: Oude Sin gel 64 2 x bellen. Te koop aangeboden een Duitse krulspunrlge piano, merk Schiller. Morssingel I. I B Kinderwagenreparatie. On ze Jarenlange ervaring sinds 1844 waarborgt U prima vak werk. le kwaliteit materiaal. Kappen, overtrekken, bekle den. spulten. Regenzeiltjes, elke gewenste kleur. Vernik kelen. verchromen. Langezaal Stille Rlln 7. Tel. 26545. B Jonge windhonden te koop (Greyhound). 6 weken oud. J. Taverne. Zoeterwoudse weg 9. Lelden. DIVERSEN p. V. d. A. Belangrijke ledenvergadering. Donderdag 12 Mei. 8 u. Federatiehuis. Agen da o.a. verkiezing voorzitter, verkiezingscampagne, congres verslag. Komt allen! Het Bestuur. B Wonlngrull. Modern huls met 5 kamers, voor- en ach tertuin. zolder, dicht bil tram te ruilen voor hul6. liefst Prof.wilk. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 5969 k. Psychometrie. Donderdag 12 Mei houdt Mevr. Mulder Schalekamo privé consult, van 9 30 tot 16 uur op de Witte Singel 10. B 3e Occulte avond op Woens dag 11 Mei. 8 uur. Logege- bouw. Steenschuur 6 Lezing onderwerp: ..Bilbel en Spiri tisme". Toegang 35 ct. Me dium Mevr, Mulder Schale- kamp. Bestuur Splritisch Ge nootschap. Verloren dames polsliorlo- Zaterda—nlddag, omgev, markt. Verliezer zeer gedu peerd (gedachtenis). Tegen hoge beloning terug te be zorgen De Jong. Warmonder straat 12. Lelden. Wie ruilt een behoorlijk oud costuum. maat 48. voor 60 punten. Genegen bil te talen. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 5992 k. Wonlngrull A'dam—Lelden of omgeving. Gom. woning, kamer 3 slaapkamers, waran da keuken en bergzolder, geen O"°rhiiron. voo— arHojrtP'-swo- H. v. H»rke. Tugelawe* 107 I. A'dam Oost.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6