Britten versterken garnizoen van Hongkong Truman oordeelt ontmoeting met Stalin niet nodig WEERBERICHT ONTWERP-STA TUUT voor Raad van Europa getekend 88ste Jaargan r VRIJDAG 6 MEI 1949 00 No. 26685 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57U55 Bevin morgen naar Berlijn Het officiële communiqué der grote I vier over Berlijn en Duitsland bevat geen nieuws meer. Staatssecretaris I Acheron zal zelf aanwezig zijn te Parijs op 23 Mei, ai zal Jessup hem vergezel- I Jen. De Britse minister Bevin verklaarde, dat de Britse regering de overeenkomst I toejuichte. Hjj was er zeker van, dat de overeenkomst aantoonde, dat „de krach tige en toch redelijke politiek, die wij I gevolgd hebben, in feite ten volle ge rechtvaardigd wordt door de resultaten". De Britse regering zou de nieuwe bij eenkomst van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken in dezelfde geest van standvastigheid en redelijk heid tegemoet gaan. Bevin sprak de hoop uit, dat een basis voor een duurzame regeling van het Duitse vraagstuk zou worden gevonden. De Britse regering zou bij die regeling de beginselen niet prijsgeven „die wij immer ten opzichte van Duitsland heb ben gehuldigd". De luchtbrug zou blij ven bestaan, tot de toestand volledig 1 opgehelderd is. De leider der oppositie, Winston Chur chill, zeide. dat de mededeling van de minister van Buitenlandse Zaken ont vangen zou worden met „vreugde en opluchting" Churchill was van mening, dat „de standvastigheid, die aan de dag gelegd werd en bovenal de machtige en consequente politiek der V.S., met wie wij hand in hand samengewerkt heb ben, zeer veel had bijgedragen tot ver lichting van de spanning". Bevin zal Zaterdag een bezoek aan Berlijn brengen. Het doel van dit be zoek, aldus sir Brian Robertson, zal zijn een inspectie van de luchtbrug.. Bevin zou na de Zondag in Berlijn te hebben doorgebracht, Maandagoch tend van het vliegveld Tempelhof naar Meile in de Britse zone vertrekken, waar hij de lunch zal gebruiken met generaal Robertson en andere hoge Britse mili taire functionarissen. Dan gaat hij per auto naar Hoek van Holland en per schip verder. President Truman heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat een bijeenkomst tussen maarschalk Stalin cn de drie Westelijke leiders niet noodzakelijk zou zijn om een re geling van de geschillen ten aanzien van Duitsland tot stand te brengen, indien dc vier ministers van Buiten landse Zaken deze maand te Parijs overeenstemming bereiken. „Dat is alles wat nodig is", aldus de president. Een Britse militaire woordvoerder ver klaarde, dat alles gereed is om de trei nenloop tussen Berlijn en West Duits land te hervatten. Dr Otto Suhr, voorzitter van de ge meenteraad West-Berlijn, zeide dat de bereikte overeenkomst, tezamen met het bereiken van overeenstemming te Bonn over een ontwerpgrondwet voor West-Duitsland, „een aanwijzing vorm de van de wedergeboorte van Duitsland" Door het gemeentebestuur van Oost- Berlijn werd een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat „deze tot dankbaarheid stemmende verandering op internationaal gebied het gevolg is van de consequent doorgevoerde poli tiek van vrede en wederzijds begrijpen, welke door de Sovjet-Unie wordt ge voerd". Geen verantwoordelijk Franse func tionaris en geen minister is echter de mening toegedaan, dat de Sovjet-Unie thans werkelijk bereid is de diplomatie ke ideologische „koude oorlog" te be ëindigen. Niettemin is men in Franse diploma tieke kringen van mening, dat de Sov jet-Russische regering heeft besloten een of andere nieuwe overeenkomst te bereiken, waardoor de bestaande span ning zal verminderen. Denemarkei. wijst Sovjet-protest af INZAKE ATLANTISCH PACT. De Deense regering verklaart in antwoord op een officiële Sovjetrussd- sohe nota, waarin wordt geprotesteerd tegen het toetreden van Denemarken tot het AtlantLsoh verdrag, dat haar opvatting van het verdrag verschilt van de Sovjetrussisohe. In de Deense nota wordt verklaard dat het Atlantisoh verdrag uitsluitend ten doel heeft de staten-deelgenoten te beschermen tegen een gewelddadige aanval, onverschillig door welke mo gendheid die zou worden uitgevoerd. Hieraan wordt toegevoegd, dat De nemarken nimmer zou toestemmen in een uitlegging van de bepalingen van het verdrag in agressieve zin, noch zou het ooit toestemmen in een poging, om de verdragsbepalingen te gebruiken ter bevordering van op een aanval gerich te doeleinden. Strijd om Sjanghai SJAHS SICMTBSÏ OF NORIH AIUVIIC TREATY APRIL 4 1949 Von Rundstedt en Strausz worden vrijgelaten Lord Henderson, de parlementaire Britse onderminister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat Hitiers legen- commandanten veldmaarschalk Von Rundstedt en kolonel-generaal Strausz van rechtsvervolging zullen worden ont slagen en in vrijheid gesteld. Veldmaarschalk Von Manstein wordt door de dokters physiek in staat geacht om terecht te staan, zodat de gerechte lijke procedure tegen hem voortgang zal vinden. In Duitse politieke kringen is dit met gemengde gevoelens ontvangen. Communisten en sommige sociaal-de mocraten uitten de klacht, dat opnieuw twee „oorlogsmisdadigers" op vrije voe ten zijn gesteld, doch in andere sectoren van de Duitse openbare mening, welke vervuld zijn van de traditionele eerbied voor het Duitse leger wordt de beslissing verwelkomd. De openbare mening in Duitsland is geneigd de „Wehrmacht" en zijn bevel hebbers niet verantwoordelijk te stellen voor door het voormalige nationaal-so- cialistische bewind gepleegde misdaden. Zij legt de algehele verantwoordelijkheid hiervoor op de vroegere nationaal-socia- listische partij. Sommigen betreuren het, dat veld maarschalk Von Manstein niet eveneens js vrijgelaten. nog steeds geen kroningsfilm Henk Alsem in gebreke gesteld. (Van onze Haagse redacteur). De gekleurde film van de inhuldiging van HM. Koningin Juliana, die op Koninginnedag eindelijk in roulatie zou komen, is nog altijd niet afgeleverd. De exploitant, de Haagse bioscoop eigenaar Van Tol, heeft thans de cineast Henk Alsem wegens in-gebreke-blijven j11 rechten aangesproken tot het beta len van een destijds overeengekomen flwangsom van f. 10.000. Naar wij vernemen vertoeft de heer Alsem in het buitenland. aanhoudend vrij koud. De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met weinig wind, afne mende bewolking en enkele verspreid optredende buien. Morgen geleidelijk ■•oenemende bewolking en aanvankelijk aroog weer maar later in de Westelijke 7n?V?cies hier en daar enige regen, ovph mati£e Westelijke wind en vond B iets h°gere temperaturen dan naaag. (Opgemaakt te 10 uur). 7 mei wj °P: 5.00 uur: onder: 20.14 uur. aan op: 13.22 uur: onder: 3.21 uur (EK) «oogwater te Katwijk te 10.21 en 23.09 Qur- (Doodtij) Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Behandeling: Atlantisch Pact. Boven de hoofden van de senatoren in de Cau- cuskamer van het Senaatsgebouw te Washington, waar het comité voor bui tenlandse betrekkingen zijn besprekingen houdt over het Atlantisch Pact, hangt een kaart, waarop is aangegeven welke landeji het Atlantisohe Pact neb ben getekend. V.l.n.r. de leden van het comité, de senatoren Arthur Vanden- berg. Tom Connally, Walter George en Elbert D. Thomas. (Telegrafisch overgebrachte foto). De Britse minister van defensie. Alexander, heeft in het parlement ver klaard, dat Engeland „aanzienlijke ver sterkingen" naar het garnizoen van de Britse kroonkolonie Hongkong zendt. Deze zullen bestaan uit eenheden van alle wapens land-, zee- en luchtmacht, Het oppositielid Harold Mac Millan verklaarde van mening te zijn, dat Hongkong het beste zou kunnen wor den verdedigd. Indien duidelijk werd ge maakt, dat een aanval op deze stad zou worden beschouwd „als een aanvals- daad, welke de daaruit voortvloeiende gevolgen zou veroorzaken". „Hongkong Is het Gibraltar van het Verre Oosten en wy moeten dit behou den", zeide hij, daaraan toevoegend: „Is er met Australië, Nieuw-Zeeland en In dia overleg gepleegd over de in. dit ge bied te voeren strategie? En wéyke stap pen zijn er genomen opdat in een der gelijk overleg ook Frans-Indochina. In donesië en Siam worden betrokken"? Rond het strategisch belangrijke spoorwegknooppunt Kasijng, waar 30.000 communisten pogen door het sterke na tionalistische cordon om de grote ha venstad Sjanghai te breken, woedden hevige gevechten, waarvan de uitslag nog onzeker is. Een buitenlandse waarnemer ver klaarde, dat de nationalisten een diep netwerk van versterkte punten hadden aangelegd binnen de half cirkelvormige verdedigingslinie voor Sjanghai, ter lengte van 200 km. Hele dorpen zijn met de grond gelijk gemaakt en te velde staande gewassen vernietigd om de com- ZUID-SLAVISCHE CRITIEK OP MOSKOU. Het Joegoslavische communistische partijblad „Borba" heeft voor het eerst de Sovjetunie rechtstreeks beschuldigd van inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Joegoslavië. In een artikel ^over de conferentie te Moskou van de'vorige week t.a.v. Joegoslavische uitgewekenen, die besloten een campag ne tegen Tito te beginnen, schrijft het blad, dat het organiseren van „een der gelijke bijeenkomst van verraders in het Kominform-centrum een poging was van de ij veraars voor de Komln- form-campagne, zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Joegoslavië. Het schijnt, dat de „inter nationalisten" van Moskou van mening zijn, dat het beginsel van de souverei- nitelt en gelijkberechtigheid van so cialistische landen voor altijd moet worden begraven", aldus „Borba". munlsten geen dekking te verschaffen voor hun aanvallen. Het gehele gebied was bezaaid met versperringen en zware kanonnen, waaronder enkele van Ame rikaanse en Japanse makelij. Communistische troepen, die de Jangtse verder naar het Westen over staken, rukten op naar Nantsjang, de hoofdstad van de provincie Kiangsi, 560 km ten Zuidwesten van Sjanghai. Ter wijl de communisten tot op ongeveer 80 km van de stad zijn gevorderd, trekken de Inwoners in groten getale uit de stad. Een woordvoerder der regering verklaar de, dat er geen sprake van was. dat Nantsjang verdedigd zou worden, daar de stad uit militair oogpunt van weinig belang was. Spoed achter West-Duitse grondwet MISSCHIEN VANDAAG NOG AFGEDAAN! De Westduitse politici haasten zich thans de constitutie voor de nieuwe Westduitse staat definitief te doen aan nemen. Het ontwerp-grondwet, dat de vorige week door de Westelijke militaire gou verneurs werd aanvaard, werd gisteren door de voornaamste commissie van de constituerend#» vergadering in een on onderbroken zitting van een dag goed gekeurd. Men verwacht, dat het ontwerp he den door de voltallige bijeenkomst van de assemblee in behandeling zal worden genomen. De officiële en definitieve aanvaarding gesohiedt missohien nog vanavond Zelfs de fel omstreden artikelen over de betrekkingen tussen de kerk en de -scholen in de nieuwe staat werden met overweldigende meerderheid door de commissie aanvaard na verwerping van verstrekkende amendementen der chris ten-democraten. De enige belangrijke wijziging, die werd aangebracht, was de aanneming van een voorstel om de doodstraf af te schaffen. Bij vorige gelegenheden werd dit voorstel met een kleine meérderheid verworpen. De communisten hadden voorgesteld, dat ..al het werk betreffende een West duitse constitutie zou worden stopgezet en in plaats daarvan onmiddellijk con tact wordt gezocht met de Duitse volks raad. voor een spoedige bijeenkomst ter bespreking van de gemeenschappelijke Duitse belangen" Zij zeiden, dat de ge allieerde overeenkomst om de vervoers- beperkingen te Berliln op te heffen en een viermogendheden-conferentie bijeen te roeoen de weg opent voor de Duitse eenheid en een „Westelijke" grondwet overbodig maakt. Het voorstel werd verworpen met al leen de stemmen der communisten voor. Spanje In de V.N. Polen heeft bij de V.N. er op aange drongen de uitvoer van wapens naar Spanje te verbieden. In een resolutie, welke in de politieke commissie werd ingediend, stelde de Poolse afgevaardigde ook voor, dat alle leden zich er van zouden onthouden welke overeenkomst of welk verdrag ook met generaal Franco aan te gaan. De Columbiaanse afgevaardigde steun de het voorstel, dat aan de leden van de V.N. volledige vrijheid van hande len moet worden verleend in hun diplo matieke betrekkingen met Spanje, maar de Joegoslavische vertegenwoordiger herhaalde de beschuldiging, dat er in Spanje nog steeds een regiem van ter reur heerst. Eric Louw (Zuid-Afrika) zeide te zul len stemmen tegen het Poolse voorstel om een voorstel te steunen, dat beoogt een eind te maken aan een toestand, waardoor het Spaanse volk van de rest van de wereld wordt geïsoleerd. GROTE STAKING BIJ FORD. 65 000 arbeiders van de Ford-fabrieken te Detroit zijn in staking gegaan als ge- vo'g van het mislukken van onderhan- /joijT^on over de regeling van een ge schil met betrekking tot het tempo van de productie. Door 10 Europese landen Het ontwerp-statuut voor het eer ste Europese „parlement" de raad van Europa is gistermiddag in het St Jamess Palace te Londen door ver tegenwoordigers van Engeland, Frank rijk, België, Nederland, Luxem burg, Italië, Eire. Noorwegen, Dene marken en Zweden getekend. De plechtigheid nam 53 minuten in beslag. Er werd getekend in alfabeti sche volgorde. Spaak liet zich wegens jicht vertegenwoordigen door de gezant te Londen. In een officieel communiqué wordt be kendgemaakt, dat het voorbereidend werk voor de raad van Europa op 11 Mei in Parijs zal beginnen. Minister Bevin verklaarde o.m.: „Dit ontwerp-statuut is het resultaat van vele maanden van vriendschappelijke onderhandelingen tussen tien der voor naamste staten van West-Europa. Door het sluiten van deze overeenkomst wor den de grondvesten gelegd voor iets nieuws en hoopgevends in het Europese leven. Wij zijn heden getuigen van het tot stand brengen van een gemeen schappelijke democratische instelling in het oude vasteland van Europa. Niemand kan zeggen hoe de afloop zal zijn van het experiment, dat wij thans ondernemen, doch de hoop van ons allen is er op gericht daar wil van mening ziin dat de instellingen, die wii bezig zün te scheppen, het ontstaan van een groter eenheid onder de volken zul len bevorderen en dat door haar onze Gemeenschappelijke idealen zullen wor den verwezenlijkt". Hij voegde hieraan toe: „Ik heb ge zegd. dat dit een historische gebeurte nis is en dat is het in feite ook. Ik zeg tot minister Schuman. dat het wezen lijk symbolische en van vitaal belang zijnde ogenblik van deze eebeurtenis zal komen, wanneer de Raad van Europa, over enige maanden, voor de eerste maal op de historische bodem van Elzas-Lo- tharineen zal bijeen komen. Dit zal het ogenblik ziin. waarop de stad Straats burg. die door haar gehele lange ge schiedenis heen als twistappel voor de elkander beoorlogende Europese landen heeft gediend, tot het centrum zal wor den van een nieuwe poging, om de geest van verzoening In Europa te doen zege vieren en Europese eenheid te berei ken". De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr Stikker, verklaarde, alvorens ziin handtekening onder het ontwerp-statuut te plaatsen, dat het denkbeeld van een Europese eenheid voor Nederland niet nieuw is. „Onze aardrijkskundige ligging en ons gehele verleden maken, dat wii voorstanders van 'n Europese eenheid zijn", zeide hij. Na de in April 1948 genomen beslis ing van de Tweede Kamer der Staten- Generaal welke inhield, dat Neder land 00 krachtige wijze zdu bijdragen tot het welslagen van elké unie. als de thans eeoogde in herinnering te heb ben gebracht, verklaarde minister Stik ker: „Het zal niemand verbazen, dat Nederland het document, dat wij thans tekenen, verwelkomt als een grote stap voorwaarts in de richting van verwezen lijking van een algemeen noodzakelijk geacht streven". Hij voegde hieraan toe, dat er ongetwijfeld personen zouden be staan, die van mening zijn, dat er *te bedachtzaam wordt gehandeld bij het tot stand brengen van een Europese een heid: er is echter slechts een eerste stap gedaan en de kansen van slagen zullen verbeteren door een kraohtig en gesta dig voortschrijden op de reeds ingesla gen weg. „Wij moeten dus voorwaarts blijven gaan. teneinde een steeds groeiende een heid in Europa te bereiken. Ik ben er volkomen van overtuigd, dat wil zullen slagen en ik ben er trotst op namens Nederland dit document te mogen te kenen." De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, graaf Sforza. heeft nog verklaard, te verwachten, dat Grieken land en Turkije nog voor de aanstaande herfst in de Raad van Europa zullen worden opgenomen. Naar hij zeide te menen, zal de kwestie van toelating van deze landen als eerste worden behan- deftd op de bijeenkomst van de Raad te Straatsburg. Vrachtenoorlog thans geëindigd. De scheepvaartmaatschappijen uit In dia, Pakistan en Europa, die aangeslo ten ziin bij de Karmahom Continental Shipping Conference, en twee Neder landse scheepvaartlijnen, die wegens een geschil met hun medeled^ uit deze Conference zijn getreden, maken bekend, dat zij overeenstemming hebben bereikt. Hierdoor is een einde gekomen aan de „VTachtenoorlog". De vrachttarieven zullen onmiddel lijk weer worden ecbracht op het peil, dat voor het uitbreken van de oorlog nu ongeveer zeven weken geleden gold en de Nederlandse lijnen zul len weer tot de Conference toetreden. EXTRA DEVIEZEN VOOR AUTO MOBILISTEN EN MOTORRIJDERS. Blijkens een mededeling van de A.N.W.B. kunnen zij. die per motorvoer tuig naar Frankrijk willen reizen en 'n deviezenvergunning hebben verkregen (hetzij voor een zakenreis op algemene vergunning, hetzij voor toeristische doeleinden), op vertoon van deze ver gunning van hun triptiek of carnet bij de bank extra deviezen krijgen ter be strijding van de kosten, welke het ge bruik van dit motorvoertuig meebrengt. De toewijzing bedraagt voor de reis door België ten hoogste frs 250 en voor Frankrijk zelf de tegenwaarde van ten hoogste f. 100. Voor het reizen per auto of motor rijwiel naar Zwitserland is een soort gelijke regeling getroffen. Nederland ontving in 12 maanden 468 millioen dollar TOTAAL E.C.A. STEUN BIJNA 5 MILLIARD. De speciale missie in Nederland van de E.CA. heeft bekend gemaakt, dat Nederland in Maart van de E.C.A. aan koopvergunningen voor herstelgoederen heeft ontvangen tot een bedrag van 29 millioen dollar. In de afgelopen 12 maanden heeft Ne derland in totaal aankoopvergunningen ontvangen tot een bedrag van 468.3 mil lioen dollars. Nederland neemt aldus de vilfde plaats in od de liist van landen, die in het kader van het Europese her stelprogramma dollarhulo ontvangen Het totaalbedrag aan aankoopvergun- ninsen over de 12 maanden is voor alle ER.P.-landen 4.770.000.000 dollar. Na 10 jaar weer dagboot- verbinding Vlissingen-F olkestone GROTERE TOERISTENSTROOM VERWACHT. Voor het eerst na tien jaar. (Van onze Londense correspondent). Voor het eerst na 10 jaar zal Vlis- singen weer een dagbootverbindlng met Engeland onderhouden. Op 8 Juli wordt namelijk een tijde lijke zomerdienst van dc Stoomvaart My. „Zeeland" op Folkestone ge opend, welke tot 17 September zal duren. De dienst VlissingenFolkestone, wel ke zal worden onderhouden met het „Mecklrenburg", is vooral bedoeld om het verkeer van het Zuiden van ons land met Engeland te vergemak kelijken en als doorverbinding met het achterland. Uit toeristisch oogpunt is deize dienst, welke tweemaal per week in beide richtingen zal worden uitge oefend. eveneens van belang, omdat het eiland Walcheren, dat een speciale klank heeft voor de Engelsen, thans gemakkelijk door hen kan worden be reikt en omgekeerd de Engelse Zuid kust beter toegankelijk is voor Neder landse vaoantiegangers. De Britse spoorwegen stellen specia le faciliteiten ter beschikking, welke zich uitstrekken tot vele plaatsen in Kent en langs het Kanaal. Een and-ere reismogelijkheid biedt de Batavierlijn, welke van 1 Juni as. af Rotterdam en Londen viermaal per week zal verbinden. Voors is er nog een scheepvaartverbinding tussen Rot terdam en Huil, speciaal ten behoeve van reiaigers, die naar Midden- en Noord-Engeland of Sohotland gaan. De KLM en de British European Airways vliegen achtmaal per dag neen en weer naar Londen. Zelfs kan men des avönas cm kwart voor elf neg van Schiphol weg. Wegens de vrij gunstige deviezen- positie tussen Engeland en Neder land verwacht men in beide richtin gen een grotere toeristenstroom dan tot nu toe na de oorlog het geval was. RADIO-NOORDWIJK NAAR HET GOOI. (Van onze Haagse redacteur). Volgend jaar zal Noordwijk Radio verhuizen naar de Horstermeerpolder in het Gooi. Scheveningen Radio zal dan in Noordwijk worden gevestigd. DE STATUS VAN JERUZALEM. Israël heeft verklaard, niet accoord te kunnen gaan met een algehele in ternationalisatie van Jeruzalem: zoals door de algemene vergadering der Ver enigde Naties in 1947 gelast is. De Israëlische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties Eban, heeft voor gesteld een nominaal Internationaal be stuur over Jeruzalem in te stellen, dat geen rechtstreekse bestuursbevoegdhe den zal bezitten en dat zijn functies zal beperken tot een bescherming van de heilige plaatsen. Een andere oplossing, welke door de Israëlische regering wordt voorgestaan, is de instelling van een internationaal bestuur, niet over geheel Jeruzalem, doch slechts over dat gedeelte van de •heilige stad, waarin zich de meeste hei ligdommen van godsdienstige en ge schiedkundige betekenis bevinden. Prins Bernhard zal historische steen onthullen IN HOOFDKANTOOR DER K.L.M. Op 24 Mei as., des morgens te 11 uur zal het hoofdkantoor van de KL.M. bij de Witte Brug te Den Haag officieel in gebruik worden genomen. Dan zal ZK.H. Prins Bernhard een steen van historische waarde aanbrengen. Deze steen is in de 17e eeuw over gebracht naar Nieuw-Amsterdam en werd door Franklin D. Roosevelt in het eerste jaar van zijn presidentschap in 1933 aan het Stedelijk Museum van New York geschonken. Dit museum heeft in 1946, ter gelegenheid van de opening van de K.L.M.-luchtlijn Am sterdam-New York vv. de steen aange boden aan H KH Prinses Juliana, met het verzoek hieraan een bestemming te willen geven. H.M. heeft hem desty-ds aan de K.L.M. ten geschenke gegeven met het doel hem ln het nieuwe hoofd kantoor der maatschappij te laten aan brengen. De minister van Verkeer en Water staat, mr D G. W. Spitzen, dr F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Raad van Commissarissen der K.L.M. en dr A. Plesman, president-directeur der K.L.M. zullen bij deze plechtigheid het woord voeren. MOEILIJKHEDEN BIJ DE TWENTSE INDUSTRIE. In verband met viering Nat. Feestdag. In verband met het door het College van Rijksbemiddelaars aan 't bedrijfs leven gegeven advies om eventueel op de Nationale Feestdag cm 13.00 uur het werk te doen beëindigen, hebben gistermiddag vrijwel alle werknemers der Hengelose industrie en van andere plaatsen in Twente de fabrieken ver laten. Een en ander tegen de wens van de gezamenlijke werkgeversorgani saties. De laatsten stelden zich op het standpunt dat, nu er van een viering van een Nationale Feestdag geen spra ke is, er beter doorgewerkt kon wor den. De fabriekskernen hebben mede gedeeld, dat hun besluit om het werk om 13.00 uur te beëindigen, niet ge richt was tegen de directies, doch be doeld als een manifestatie om te ko men tot een werkelijke viering van e.en Nationale Feestdag cp 5 Mei. Van werkgeverszijde ls opgemerkt, dat in dien werkelijk van een viering sprake zou zijn, daaraan medewerking zou worden verleend. Men wijt deze toe stand aan het ontbreken van een bm- (iernd advies van overheidswege. BEVRIJDINGSVUUR TE WAGEN1NGEN ONTSTOKEN. Gisteravond arriveerde te Wagenln- gen het bevrijdingsvuur. Het was dcor de burgemeester van Wagenlngen. mr J. J. Klaasesz, met een escorte motor rijders gehaald uit Nijmegen. Op het plein voor het hotel „De Wereld", op de plaats waar het bevrijdingsmonument zal verrijzen, ontstak de burgemeester één der door de motorrijders meege voerde iakkels, de vlam der bevrijding. De burgemeester bracht een driewerf hoera uit op de geallieerde legers, die de bevrijding van ons land mogelijk heb ben gemaakt, waarna een muziekcorps het Wilhelmus speelde. PRIJZEN VAN UTILITY WOLLEN DEKENS. Met ingang van gisteren is de prij- zembesohikking Utility wollen dekens 1948 ingetrokken. De fabrikanten kun nen zioh thans bij hun productie, wat betreft de kwaliteit, aanpassen bij de vraag van het publiek. De caloulatie- voorsohriften, vervat in de prijzenbe- schikking zuiver wollen, wollen en half wollen dekens 1948, blijven onveran derd van kraoht. In het Grafton modemagazijn te Glasgow heeft een brand gewoed die aan ongeveer twintig mensen het leven heeft gekost De meeste slachtoffers waren personeelsleden. Het oneeluk is waarschijnlijk te wijten aan een ontploffing in de liftkoker. Meer dan honderd bezoekers en personeelsled pp konden wor den eered door de deur van een aangrenzende bioscoop, andeten werden ge red door brandweermannen over de daken.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1