Dodenherdenking L r stond in het teken van herinnering en bezinning Duizenden trokken langs het tijdelijk monument en brachten er hun bloemengroet J Met een enkel woord STADSNIEUWS DONDERDAG 5 MEI Het Rijtijdenbesluit van de N.Z.H.V.M. MINISTERIEEL ANTWOORD OP VRAGEN VAN DE HEER ALGERA. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mr J. Algera (AR) in verband met het door de N.Z.H.V.M. gedaan verzoek om ontheffing van het Rijtijdenbesluit gedurende de zomer dienstregeling aan de Minister van Verkeer en Waterstaat heeft minister Spitzen o.a. geantwoord, dat hangende het overleg, de Inspecteur-Generaal enkele dagen voor de bollentijd de be trokken Rijksinspecteur gemachtigd heeft aan de N.Z.H.V.M. voor een pe riode van 6 weken een ontheffing in de gewenste zin te verlenen op grond van de overwegingen dat anders het te ver wachten zeer drukke vervoer op de in die periode vallende Zondagen niet be hoorlijk zou kunnen worden uitge voerd. Van dit voorlopige besluit, waarvoor in de gegeven omstandigheden zeker aanleiding bestond, heeft de Inspec teur-Generaal echter geen mededeling aan de organisaties gedaan, hetgeen betreurd wordt. De ontstane moeilijkheden met het personeel zijn intussen in nader over leg met de betrokken organisaties en met de N.Z.H.V.M. tot oplossing ge bracht. De minister hoezeer de wens naar Zondagsrust onderschrijvende ii, van oordeel, dat ook op Zondag de nodige vervoersgelegenneid moet worden geboden. By te treffen regelingen wordt, overeenkomstig de zijnerzijds gege ven instructies, ernstig aandacht be steed aan het verlenen van com pensatie voor extra-diensten op Zon dag en aan de gelegenheid om nok op de dienstzondagen kerkelijke plichten te kunnen waarnemen. Nederlandse kustvaarder na aanvaring gezonken TWEE OPVARENDEN VERMIST. Het Britse stoomschip Algol heeft gis teren omstreeks 18 uur geseind, dat het tijdens een dichte mist in aanvaring eekomen is met het Nederlandse motor schip Mudo ter hoogte van de Theems- monding. De Mudo die op weg was van Londen naar Middlesboroush met een lading ijzer, is daarbij gezonken, waarna twee opvarenden ziin vermist. De Algol heeft een reddingboot uit gezet om de vermisten op te zoeken, doch dat had geen resultaat. Vier overlevenden van het Nederlandse schip, een kustvaarder van 218 ton uit Delfzijl, zijn door de Algol over genomen. Het Engelse schip werd zwaar bescha digd en maakte 17 voet water, doch het kon de reis naar Londen voorlopig zan der assistentie voortzetten. Kapitein van de Mudo was de heer De Roos, eigenaar S. Dost te Delfzijl. BEVRIJDINGSVUUR NAAR WAGENINGEN. Gistermiddag is het bevrijdingsvuur uit Nijmegen weggehaald door een ge motoriseerde deputatie uit het Betuwse plaatsje Zoelen, dat zwaar onder het oorlogsgeweld heeft geleden. Vandaag wordt het vandaar gehaald door depu taties uit Zuilen (Utr.) en Wagsningen en naar deze plaatsen overgebracht. Zoals men zich herinneren zal, wordt het bevrijdingsvuur elk jaar van Bayeux (Fr.) naar Nederland overge bracht. Via Eindhoven arriveerde het in Nijmegen. BEPERKING GORTAFZET VOOR VEEVOEDEKDOELEINDEN. Het is volgens het Ministerie van Landbouw gebleken, dat gedurende de laatste maanden grote hoeveelheden consumptiegort als kippenvoer zijn ver kocht. Deze afzet van een voor mense lijke consumptie bestemd product als veevoeder, noodzaakt het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten aan de bereiders van gort de verplich ting op te leggen de hoeveelheden gort, gortmout, gortbloem en gortgrutten, welke zij in voorraad of voorhanden hebben, alsmede die welke zij door be reiding zullen verkrijgen, ter beschik king te houden van het bedrijfschap. D? gortpellerijen ontvangen bericht voor welke hoeveelheid van genoemde producten zij ontheffing van de hun opgelegde verplichting krijgen, opdat een normale afleving mogelijk zil.^ WILLEM BARENDSZ ZONDAG MIDDAG IN AMSTERDAM. Na bijna 6 maanden op de walvis vangst te zijn geweest, is de „Willem Barendsz" thans op de terugweg naar (het vaderland kaap Finisterre gepas seerd. Het schip wordt onvoorziene omstandigheden voorbehouden Zon dagmiddag a.s. te Amsterdam verwacht. DE HÉLICOPTÈRE AAN HET WERK! De hèlicoptère van de Stichting Hef- schr oef vliegtuigen heeft gistermiddag te Woudenberg in enkele minuten een aantal weilanden van tezamen ongeveer 5 H A besproeid met een middel togen 'boterbloemen en distels. Dit middel is nieuw, en het zal moeten blijken of het effect heeft tegen dit ongewenst gewas. Men verwacht over twee drie weken een zichtbaar resultaat te kunnen boe ken. Behalve deze proefneming zijn gis teren te Herwyraen een boomgaard en in de Haarlemmermeer een graanveld door deze hèlicoptère besproeid. TERAARDEBESTELLING WIJLEN OUD-MINISTER FIÈVEZ. In vervolge op het verslag betreffen de de uitvaart van wijlen oud-minister Fièvez, zij nog gemeld, dat om kwart over twaalf de begrafenisstoet aan kwam op de R.K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gra/venhage. Vele kransen en bloemstukken dekten de lijkwagen, op de kist lagen de ordeteke nen van de overledene. Vier bodes van de Tweede Kamer fungeerden als slip- pendragers. Ook thans waren talrijke autoriteiten aanwezig. De absoute werd verricht door de hoofdlegeraalmoezenier Kol mgr H. J. J. M. van Straelen, waarna het stoffelijk overschot in het familiegraf werd bijgezet. De oudste zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. RECTIFICATIE BONNENLIJ ST. In de bonnenlijst is gisteren een fout geslopen. Niet 123 algemeen (a b d) doch 125 algemeen (a b d) is aangewezen voor 250 gram boter margarine of vet. DE LONEN VOOR HET BIOSCOOPBEDRIJF. Van bevoegde zijde deelt men ons mede. dat 11 Mei a.s. onderhandelingen zullen worden aeooend door de Loon- commissie van de Stichting van de Ar beid, op Initiatief van de bij het Ned. Verbond van Vakverenigingen aangeslo ten „Personeelsbon.'l Film- en Theater bedrijven" (P.F.T) met de werkge versorganisatie „De Nederlandse Bio scoop-Bond". Kees van Dongen's expositie naar ons land „VERMOGENDE DAMES EN BRILJANTEN". (Van onze Parijse correspondent). De volgende maand zal d*e volledige verzameling schilderijen van Kees van Dongen, die thans in de Parijse Gale rie Oharpentier neg dagelijks honder den belangstellenden trekt, naar ons land verhuizen, waar het levenswerk van enze voormalige landgenoot in 1929 liet de schilder zich tot Fransman j naturaliseren dan in verschillende steden zal worden tentoongesteld. De hele collectie is voor dat doel door een maatschappij verzekerd, en wij hoorden dat alleen het beroemde portret van de Comtesse de Nouailles al voor f. 35.000 werd geassureerd. Men weet dat Van Dongen, behalve door zijn schilderijen, ook vermaard of beruoht! is geworden wegens zijn vlijmscherpe uitspraken. Een re cente formule, waarin hij het geheim van zijn mondaine successen samen heeft gevat, verdient hier te worden doorgegeven. „Dat cosmopolitisöhe en vermogende dames zich zo graag door mij laten schilderen," aldus verklaarde Van Dongen, „komt vooral omdat ik hun lichamen minder en hun briljan ten meer omvangrijk pleeg uit te beel den." Last van zennwen Mijohardt's Zenu wtabletten helpen U er overheen. (Adv.) Rumoer tijdens Cura£aose Statenvergadering De eerste openbare vergadering van de nieuwe Staten van Curasao ver liep zo rumoerig, dat na een kwartier de waarnemend voorzitter Plantz de tri bune liet ontruimen. De vergadering was bijeengeroepen op verzoek van vier le-r den van de „oppositiepartijen". Er was een overweldigende belangstelling op de tribune, de gangen en het Wilhelmina- plein të Willemstad. De hoofdschotel was de bespreking van de voordracht van het nieuwe College van Algemeen Bestuur, doch bij de eer dere behandeling der voordracht van voorzitter en ondervoorzitter der Sta ten. schreeuwde en applaudisseerde het publiek, toen de democraat Jonckheer protesteerde tegen de gevolgde procedu re. waarop ontruiming volgde. De oppo sitie sprak harde woorden bil de be spreking van de voordracht van het nieuwe College van Algemeen Bestuur Dr da Costa Gomez verdedigde kalm de voordracht en bestreed ieders bezwa ren. Gedurende de vergadering trachtte het publiek op het plein voor het Statenge- bouw deze door geschreeuw te versto ren, zodat de politie de brandspuit liet aanrukken, waarvan echter geen gebruik werd gemaakt. Een mens is geneigd snel te vergeten en zo was het goed, dat de „Stich ting Doodenherdenklng" de Leidse burgerij gisteravond in een drietal sa menkomsten wederom opriep tot een ure van gedenken en bezinnen. Ge denken hen, die in Jaren van druk en benauwdheid het hoogste hebben gegeven, dat te geven was: het offer van hun leven. Bezinnen op hetgeen ons mede door hun strijd Is gegeven: de vrUheid, de geestelijke vrijheid niet het minst. Bovendien past het in een ure als deze ons te bezinnen op de taak, welke nog wacht en op de roeping, welke wtf zowel in ons va derland als in Indonesië nog hebben te vervullen. Zo was het ook goed, dat aan dit herdenken van wat in de bange jaren 19401945 aan vaderlandse trouw en mensenbloed werd geofferd, zich paarde de herdenking van onze jongens in Indonesië, wier stille graf thans rust onder wuivende palmbo men of naast uitgestrekte sawahs. Zei niet rector Sondaal gisteravond in de Stadsgehoorzaal het zo treffend toen hij opmerkte: „Een trouw ge heugen ls een troost voor de dode?" Herinnering en bezinning.in dit teken stonden zowel de diensten in de Zuiderkerk en de Stadsgehoorzaal, als de speciale jongerenbijeenkomst In het Leidse Volkshuis. HERDENKINGSDIENSTEN. Terwijl de kerkklokken opriepen tot een devoot gedenken en de vele halfstok gehesen vlassen ons deden beseffen, dat Nederland, \#t Leiden zijn doden wenst te gedenken, maakten honderden zich op tot het bijwonen van één der herden kingsdiensten. Onder de vele aanwezigen die de Stadsgehoorzaal vulden, merkten wij o.m. de wethouders A. J. Jongeleen en S. Menken, als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, de rector-magni- ficus, prof. dr C. C. Berg, de garnizoens commandant, luit. kol. J. A. J. van Horssen, het Collegium van het L.S.C., het bestuur van V.V.S.L., de Commis saris van Politie, de heer R. J. Meijer, de brandweercommandant, de heer S. W. Hagedoom, en afgevaardigden van de 3 Octobervereniging, de Leidse Chr. Oranjevereniging, de vereniging „Ere schuld en dankbaarheid", de Vereniging van Expolitieke gevangenen uit de be zettingstijd, de voorzitter van de Stich ting 19401945, de heer G. A. F. Ever- stein en vele anderen. Deze stijlvolle herdenking werd inge leid door een strijkkwartet, gevormd uit leerlingen van het Kon. Conservatorium te Den Haag, waarna de aanwezigen drie coupletten van het „Wilt heden nu treden" zongen, gevolgd door zang van het Alma Materkoor o.l.v. de heer Wil lem Mi zee en met medewerking van de sopraan Helen Pet. Rector H. L. Sondaal van Oegstgeest, Stralend wit (als een Persd-was) en in een pracht van frisse kleuren lag in de bollenstreek het Persil" bloemtapijt, waarin uitgebeeld de beroemde merken Persil, Henco, ATA, IMi. Zij zijn ook het onbetwiste symbool van Hollandse Helderheid. Met algemene stemmen der jury verwierf Persil de Ereprijs en de zilveren wisselbeker der bollenstreek. Hollandse huis vrouwen, ook Uw keus is niet moeilijk, houdt de Hollandse Helderheid hoog, gebruikl voor Uw was het beste wat de Nederlandse industrie U bieden kan, het niet te evenaren zelfwerkend wasmiddel Persil. want er bestaat Geen witter wit dan Persil wit. die vervolgens een korte herdenkings rede uitsprak, merkte allereerst op, dat een trouw geheugen een troost voor de dode is, om in dit verband er op te wij zen, dat de mens geneigd is snel te ver geten. Zo moet' na vier luttele jaren helaas worden geconstateerd, dat men veelal achter mooie woorden een zwak geheugen tracht te verbergen. Verklaring van het Stichtingsbestuur Het Bestuur van de Stichting „Doodenherdenklng 5 Mei 1945" heeft met leedwezen geconstateerd, dat een van de sprekers in de Zui derkerk in volstrekte afwijking van het tot hem gerichte verzoek zich heeft uitgelaten op een wijze, wel ke naar de opvatting van het Be stuur niet in overeenstemming is te brengen met het karakter van de algemene dodenherdenking, zo als genoemd Bestuur nastreeft jaarlijks te organiseren Het geeft er zich rekenschap van, dat deze uitlatingen kwetsend heb ben kunnen zijn voor de gevoelens van een deel der bezoekers, doch stelt er prijs op te verklaren, dat het zich In geen enkel -pzicht daar achter stelt en binnen het kader van de mogelijkheden maatregelen zal treffen om herhaling te voor komen. Namens het Bestuur, C. ZANDBERGEN, voorzitter, A. J. KORS, secretaris. Spreker meende dat het goed ls, dat wij onze doden gedenken en gaf voorts een sombere opsomming van het aantal slachtoffers, dat ln de periode van 19401945 het leven liet in de strijd voor de vrijheid. Zo werden ruim 2000 Nederlanders in eigen vaderland gefu silleerd, terwijl rond 4000 Nederlandse mannen en vrouwen in de concentratie kampen te Vught en Amersfoort het le ven lieten. Bovendien werden 11.000 personen om hun politieke gezindheid naar Sachsenhausen, Buohenwalde andere oorden weggevoerd om nimmer terug te keren. 22.000 mannen, vrouwen, jongens en/of meisjes kwamen by bom bardementen om het leven, terwyl een eelljk aantal ln Indonesië in concen tratiekampen der Japanners het tijde lijke met het eeuwige verwisselde. Voorts wérden 34.000 Nederlanders naar andere landen gedeporteerd en tewerkgesteld, van wie eveneens niemand terugkeerde en werden in totaal ruim 114.000 Ne derlanders vergast of vermoord. Zy al len hebben tot op het laatste moment van hun leven, waarin voor velen een droom van te wachten geluk moest plaats maken voor een stervenssnik hun plicht verstaan. Wanneer wy thans al deze dierbare doden gedenken, dan zullen wy er tegen waken zij zouden dat trouwens zelf ook niet willen dat wy hen op een voetstuk plaatsten, Veeleer past by deze herinnering aan zovelen, een woord van troost en hebben wy ons te schamen, dat de Illusie, wel ke zij in hun stryd voor orde, recht en vrede en liefde voor elkander koester den, nog zo wreed is verstoord. De Stryd door hen voor deze idealen ingezet, heb ben wij voort te zetten. Hoewel de spreker moet toe geven. dat zü allen een zware en mocliyke strUd hebben gehad, is hij overtuigd, dat onze mannen en jon gens in Indonesië het thans even zwaar, zo niet moeiiyker hebben. Zij toch ondervinden het dagelijks, dat het zwaar en ondankbaar is te strij den voor orde en recht. In dit ver band merkte spreker op, dat w(j niet mogen dulden, dat zij thanr. lyden onder de druk van onnedcrlandse creaturen eh slaafse dienaren van een buitenlandse tyran. Onze hulde dient in deze dagen ook naar hen uit te gaan. Ten slotte wees spreker er op, dat wij ons voorts hebben te bezinnen op de taak, welke nog wacht. Onze vryheid is nog geen werkelijke vrijheid en het ideaal, eens door hen, die wij - thans herdenken, opgebouwd, is nog nigt vol tooid. Spreker besloot met het woord van Prinses Wilhelmlna: ,,Moge het practisch toegepast christendom zich ontplooien ln de volle lengte en breedte van het leven". In aansluiting op deze toespraak werd het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen, waarna twee minuten stilte in acht werd genomen, gevoigd door het zesde couplet van het volkslied. Dr W G Harrenstein, oud-leger- en vlootpredikant in algemene dienst, die eveneens herinnerde aan het offer, dat onze doden hebben gebracht, zette uit een, dat een volk slechts dan groot is indien het mannen en vrouwen bezit, die de deg der gehoorzaamheid in alle ootmoed wensen te gaan Indien wy als volk van Nederland met God voor Koningin en vaderland deze weg willen gaan, heeft ons land nog toe druk bezocht en werd o.m. bygewoond door de weth. van Onderwijs, de heer J. van Schalk. Muzikale medewerking verleenden hier de organist Piet Uiter- linden en de hoboïst, Leo Driehuys, ter wijl Simon Klein voor een passende de clamatie zorg droeg. Al deze herdenkingsdiensten waren zo tydig afgelopen, dat er voor de aan- wezigen nog ruimschoots gelegenheid bestond om deel te nemen aan de stille tocht langs het tijdehjk monument aan de Steenstraat Duizenden brengen een stille hulde en bloemengroet Het gaat de Nederlander over het algemeen niet gemakkeiyk af, in het openbaar eenvoudige dankbaar heid, droefenis of trouw te betuigen. Zulk een openbaar getuigenis heeft ook geen innerlijke waarde, of het moest zün dat de dankbaarheid, de droefenis en de trouw zo diep zjjn, dat zelfs de weerstand van de open baarheid wordt overwonnen. Die weerstand vormt dan slechts een graadmeter, die juist onder derge- iyke omstandigheden niet behoeft te worden aangelegd. Het is uit deze overwegingen, dat „Een trouw geheugen is een troost voor de dode" komst en zullen de eens gebrachte of fers niet te vergeefs zyn geweest. In dien wij echter onze roeping en taak verzaken, ziet spreker voor Nederland geen perspectief meer. Zang van het Alma Materkoor, de door alle aanwezigen gezongen „Bede voor het vaderland" uit Valerius Ge- denkklanck en een gave vertolking van het Andante cantabile van Mozart door het strykkwartet besloot deze indruk wekkende plechtigheid. IN DE ZUIDERKERK. Geiykertyd werd ook in de Zuider kerk aan de Lammenschansweg, die voor alle belangstellenden geen plaats bood, en dergeiyke samenkomst gehou den, welke om. werd bygewoond door de burgemeester, jhr mr F. H. van Kin schot en de gemeente-secretaris, mr J. Bool. In deze dienst voerden het woord ds A. K. Straatsma, Ned. Herv. predi kant te Den Haag en pater Wijnand Sluys uit Haarlem. De muzikale om- ïysting werd verzorgd door het Leids a Cappella-koor o.l.v. Iskar Aribo en de organist Abr. Martyn. DIENST VOOR JONGEREN. Ten slotte vond dit jaar voor het eerst in het Leidse Volkshuis ook een jonge- rendienst plaats, waarin voorgingen prof. dr P. A. H. de Boer, hoogleraar te dezer stede en pater Piet Wesselingvan Noordwykerhout. Ook deze dienst was de „beslotenheid" van de massale tocht langs het tijdelijk gedenkteken aan de Steenstraat goed deed. In tegenstelling met andere jaren was de omgeving in zo wijde omtrek af gezet, toen de duizenden langs het witte kruis defileerden en er een eenvoudige of rijke bloemenhulde brachten, dat het geroezemoes van do drukke stad geheel op de achter grond werd gedrongen. Evenals vorige jaren hadden grote groepen uit alle kringen der Leidse be volking zich verzameld voor dit simpele défilé, waarby woorden overbodig zijn De bloemenschat die aangedragen werd vormde slechts 'n uiterlijk beeld van de ln wezen inneriyke waarde dezer her denking. Een herdenking die voor som migen de verlevendiging betekende van een verlies, voor anderen een nieuwe bezinning op de hoogste waarden van de menseiyke samenleving, of een be vestiging van de wil om het bereiken van die waarden na te streven in een tyd, waarin zy zozeer schynen te ont breken. „Van duizenden bleven ons zelfs geen namenDeze versregel uit het tweede Geuzenliedboek heeft ook in het zozeer door verliezen in de verzetsstrijd getroffen Leiden betekenis voor de meesten van hen, die als gisteravond hulde brachten aan de gevallenen, want „toch vielen ze voor ons, voor U, voor mij". binnenland Met het s.s. Polydorus kan zeepost naar Indonesië worden verzonden. De correspondentie dient uiterlijk 19 Mei te worden gepost. Naar de Ned Antillen vertrekt het m.s. Socrates. Laatste bus- llchtlng hiervoor 11 Mei. In zijn vergadering van gistermiddag benoemde de Amsterdamse gemeenteraad met 25 van de 41 stemmen tot directeur voor de openbare gezondheidszorg no. 2 van de voordracht, dr A. Querldo, leider van de afd. geestelijke hygiëne van de Amsterdamse G.G.D. Tot directeur van de Gem Geneeskun dige en Gezondheidsdienst werd met alg. st. benoemd: A. Brand Jr., adj.-directeur, tevens wnd. directeur van de G.G.D. Tot geneesheer-directeur van het Wilhelmlna Gasthuis werd met alg. st. benoemd: dr A. P. van der Wey. geneesheer-assistent, tekens wnd. geneesheer-directeur van het Wilhelmlna Gasthuis. Tot geneesheer-directeur van het Bin nengasthuis werd eveneens met alg. st. benoemd: J. Elte. medisch adjunct-alrec- teur van het Binnengasthuis. De heer J. M. Krijger te Vriezenveen, oud-lld van de Tweede Kamer der Staten- Genernal. hoopt Donderdag 12 Mei a.s. zfjn 75ste verjaardag te vieren. Tussen het gemeentebestuur van Middelburg en de beeldhouwer prof. L. Oswald Wenckebach te Noordwijk ls over eenstemming bereikt over het ontwerp voor een monument ter nagedachtenis van de gevallenen, dat laatstgenoemde zal maken en dat ln Mei 1950 zal worden onthuld. Het monument zal bestaan uit een groot vrijheidsbeeld van brons op een natuur stenen voetstuk, dat een fontein zal zijn. Het zal komen te staan aan de Groen markt tussen de Statenzaal en de Nieuwe Kerk. Het Britse militaire bestuur ln Duitsland heeft gisteren drie vissersboten, die tydens de bezetting ln Nederland op last van de Duitsers gebouwd waren en naar Bremen werden gebracht, aan Neder land toegewezen. De 3-Jarlge H. A. Bolleurs te Dor drecht. ls ln een vyver by de Weedeweg te water geraakt en verdronken. De moe der. die haar enig kind verloor, werd ver leden Jaar getroffen door het overlyden van haar man. de vliegtuig-telegrafist Bolleurs. die by de vliegramp ln Schot land om het leven kwam. Ter herinnering aan de uit Friesland weggevoerde en niet teruggekeerde Joden ls gistermiddag op de Joodse begraaf plaats te Leeuwarden ln tegenwoordigheid van de overgebleven Joodse gemeente, de Commissaris der Koningin, vertegenwoor digers van het gemeentebestuur van Leeuwarden en de burgemeester van Har- llngen een eenvoudig monument onthuld. buitenland. In Martinsville, ln de Amerikaanse staat Vlrglna, werden zeven negers, wegens het schofferen van een blanke vrouw, veroordeeld tot de doodstraf. Het te Ostrolenka (Polen) gevestig de militaire gerechtshof heeft negen leden van de Poolse „N.Z.W." organisatie, die ln 1944 door de Duitsers ls gesticht, ter dood veroordeeld, wegens het vermoorden van leden van de Poolse veiligheidsdienst, van de Poolse strijdkrachten, van de burger-milltle en van Poolse burgers. Er zyn dertien doden te betreuren bij een brand, die ln een confectiezaak te' Glasgow ls uitgebroken. Elf van de slaohtoffers zyn ln de vlammen omgeko men en twee hebben de dood gevonden toen zy van het dak sprongen. De Belgische kamer heeft met 139 tegen 22 stemmen by één onthouding het Noordatlantische pact goedgekeurd. Alle communisten stemden tegen terwyi één socialist zich onthield. Te Sterkfonteln ln Transvaal is de onderkaak van een dierlijk wezen gevon den. dat ongeveer 1.000.000 Jaar geleden leefde. Dit wezen moet plus minus drie meter lang zijn geweest. Volgens de a6slstent-palaeontoloog van het Transvaalmuseum. de heer J. T. Ro bertson, moet dit gedierte zeer op de mens hebben geleken en geen aapachtige eigen schappen hebben genad. De Duitse economische raad voor de blzone heeft besloten de distributie van textiel en schoenen te beëindigen, daar de voorraden thans groter zyn dan de bestaande vraag. Ook vis zal niet langer worden ge rantsoeneerd. Bij een hevige brand te Sjanghai, die 2000 barakken en hulzen ln de as heeft «elegd, zyn meer dan 20 personen om het leven gekomen. 20.000 personen zyn dakloos. 20 kleine fabrieken werden be schadigd. Van welingelichte zyde wordt ver klaard, dat op John McCloy, president van de Internationale Herstelbank. aan drang wordt uitgeoefend, om de functie van eerste burgerlilke Amerikaanse hoge commissaris voor Duitsland op zich te nemen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft medegedeeld, dat ziin departement door Joego-Slavië ls gepolst over de mogelijk heid om te trachten een lening van de wereldbank te verkrijgen. In een van het officiële Sovjet- russische nieuwsagentschap Tas afkomstig bericht wordt gemeld, dat generaal Koe- rasof °ls bevelhebber van Oostenryk zal worden vervangen door luitenant-generaal Svlridof, de voormalige Sovjetrusslsche opperbevelhebber ln Hongarye. De Argentynse overzeese luchtiyn is thans volledig genationaliseerd. Spoedig zal de nationalisatie volgen van de drie binnenlandse luchtiynen. Alle vier lynen vormden tot nu toe gemengde bedryven. Palar kan zich komen overtuigen IN DE MINAHASSA HEERST RUST EN ORDE. De ver. „Twapro" nam tydens een driedaags congres te Tomohon (Cele bes) het besluit om de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon te ver zoeken de heer Palar van Lake Suc cess naar zyn geboorteland de Mina- hassa, te doen overkomen. H(j zou zich dan persoonliik kunnen overtui gen. dat in de Minahassa volledige rust en orde heersen en in het bijzon der, dat het volk zeer verknocht is aan het Huis van Oranje, NEDERLAND BIEDT VERONTSCHULDIGINGEN AAN. Voor doden van drie Indiërs. De „Indian Information Service" meldt, dat de regering mn Indonesië aan de Consul Generaal van India te Batavia verzocht heeft, aan de regering van India haar verontschuldigingen aan te 'bieden voor het neerschieten van drie Indiërs door manschappen van Neder landse valsohermtroepen in DJambl, in December JJ. In een brief aan de Con sul Generaal zegt de regering van In donesië de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor deze misdaad, begaan door een onderdeel van het K.N.I.L, -Jegens drie onderdanen van India. Het onderzoek is nog niet ten einde, door dat door de spoedig na het voorval be volen terugtrekking van het betrokken onderdeel uit Djambi, de schuldigen neg niet konden worden geïdentificeerd en gearresteerd. Mededelingen van oog getuigen hebben evenwel voldoende ge gevens verschaft c-m met reden te kun nen aannemen, dat identificatie van de schuldigen mogelijk zal zijn. De Leger commandant zal alle nodige maatre gelen nemen welke zullen kunnen lei den tot een vervolging en bestraffing van betrokkenen volgens de wet. AANMELDING VAN VOORMALIGE T.N.I.-LEDEN. Waarsdhyr.'lijk als gevolg van de scherpe onderlinge twisten tussen de verschillende strijdgroepen in het bin nenland, melden zich regelmatig leden van de v.m. TNI by militaire posten ln het Kedirische. Zo zyn er in Kerto- sono reeds 100 aanmeldingen. In de Residentie Djomibang heeft zioh een groep van 60 giuerillastrijdens met 'n aantal wapens gemeld. Onder hen be vinden zioh twee leden van de PKI (de Republikeinse comnumistenparty). OPLEVING VAN TERREUR IN HET BUITENZORGSE. Gedurende de laatste week valt een opleving van terreur in het gebied van Buitenzorg te constateren. Er worden zeven incidenten gemeld. De beschie ting van twee ondernemingsti ucks had de dood van twee leden van de politie, een lid van de ondernemingswacht en een chauffeur ten gevolge. Ook de aan vallende bende leed hierbij verlazen. Voorts had een treinbeschieting plaats, waarbij een der reizigers dodelyk werd getroffen. VOORUITGANG TER OOSTKUST VAN SUMATRA. Naar wij uit cultuurkringen vernemen gaan de werkzaamheden op alle onder» nemingen ter Oostkust van Sumatra ge stadig vooruit; ook in het pas bezette gebied van Zuid-Asahan. In TapanoeU ls de toestand nog niet best, doch deze schynt zeer langzaam te verbeteren. Vele tabaksondernemlngen hebben op tyd regen gehad. Men biyft van me ning, dat economisch op Sumatra nog zeer goede kansen aanwezig zyn, ook voor de toekomst. De veiligheid ver betert de laatste weken; men blijft ech ter uiterst waakzaam. EERSTE GROEP DEMOBILISANTEN VERTROKKEN. Gisteren is de eerste groep demoblli- santen, bestaande uit 460 man, per „Vo- lendam" naar Nederland vertrokken. BIJ het vertrek uit Priok heerste een opge wekte stemming. Het schip wordt 3 Juni in Rotterdam verwacht. OPEN BRIEF AAN JHR VAN SUCHTELEN. Van organisaties in Indonesië. De „Groter Nederland Actie", het Ned. Cultureel Verbond, de Ned. Indi sche Bond van Krijgsgevangenen en ge ïnterneerden, de Ned.-Indische Pen- sioenbond, -de Vaderlandse Club en de Ver. Kolonisatie Nieuw Guinea hebben een open brief verzonden aan jhr. Van Suchtelen. Daarin wordt gezegd, dat duizenden Nederlanders in Indonesië aan de vooravond van de souverelnitelts overdracht, aan Indonesië in knagende ongewisheid verkeren omtrent hun lot Verder wordt gezegd, dat „het uitbiyven van de inlossing der vele gedane belof ten en het onvoldoende honoreren van andere, hun vertrouwen geleideUJk aan teniet heeft gedaan en hen heeft ge bracht tot ontgoocheling en verbitte ring. In deze gemoedstoestand kunnen t] ten volste begrijpen, dat gy die ln "n gelylke toestand van radeloosheid ver keert-, tot verbetering van de gang van zaken hebt gegrepen naar een waar- sdhyniyk ondeugdelyk middel. Hoewel zij het doel, waarvoor gy blijkens de gegeven omschrijving strydt, niet tot het hunne kunnen maken, hebben zü niettemin de hoogste waardering voor uw innige liefde voor deze landen en volkeren, die de dry-fveer voor uw daad werd. Deze Nederlanders leven in deze voor u zo banige dagen diepvoelend met u mede, aldus de brief. Lezers schrijven VERBROKEN STILTE „Voetgangers, fietsers, yscoman, Wel driekwart van 't verkeer trok zich er niets van an." Sleobts twee minuten even stilte te betrachten, Is dat te veel? Uit piëteit voor hen, die ons de vrijheid brachten, Die werd ons deel. Is 't onverschilligheid of ls de tijd te kostbaar Voor jong en oud? Dan zyn hun hart en ziel, daarom zijn zij beklaagbaar, Als steen zo koud! J. J. PL ANJER STICHTING LEIDS KUNST CENTRUM THANS EEN FEIT. Gistermiddag passeerde voor notaris J. Fuhri Snethlage de stichtingsacte van heft- Leids Kunst Centrum. In het bestuur hebben zitting: wet houder J. C. van Schalk als voorzitter, mej. C. Th. Reisberman als secretaresse, de heer Com. Basoski als penningmees ter, de kunstschilder Will Tweehuysen en Han Werz, de edelsmid mevrouw A. GrefeWalck en de pottenbakker Mar cel Keezer. Naar wy vernemen is men reeds be gonnen met de voorbereidingen van een deze zomer te houden expositie. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Geneeskunde: de heren H. F. v.d.Meu- len (Den Haag) en D. F. Timmermans (Noordwijk aan Zee). Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld „De prognose van de initiële longtuberculose", de heer G. a. Gussen- hoven, (Voorburg); idem in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld „De invloed van enkele oxydatlemidde- len op coacervaten van eiwitten", de heer W. Dykshoorn (Leiden). Ter gelegenheid van de Nationale Feestdag organiseert de buurtvereni ging „Om de St. Pancras" hedenmid dag t-e half vier op de Kaasmarkt kin derspelen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2