Hoopvolle besprekingen in Batavia Overeenstemming opheffing Berlijnse bereikt inzake blokkade WEERBERICHT (EK) ft Djokja wil absolute macht in V.S.I. Washington begint iets van dit spel te doorzien 58ste Jaargang DONDERDAG 5 MEI 1949 No. 26684 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Moskou incasseert nederlaag Hetgeen langzamerhand zekerheid werd. is thans een voldongen feit: de blokkade van Berlijn zal worden opge heven en de vier grote mogendheden zullen opnieuw besprekingen openen over het Duitse vraagstuk in zijn ge heel! Eindelijk heeft het Sovjet-vredesoffen sief dan vruchten afgeworpen, na ge ruime tiid slechts mislukking op mis lukking te hebben opgeleverd Zeer voor zichtig ziin de Russen thans te werk ge gaan Zii hebben, voor en aleer officieel contact te zoeken met de Westerse mo gendheden. telkens proefballonnetjes losgelaten, die hen tot niets verplichten. Het Westen heeft zeer terecht al die peilingen gelaten voor hetgeen zjj waard waren en van den beginne af aan het standpunt ingenomen, dat slechts langs officiële weg kon worden gepraat-. Het Westen kon zich dat veroorloven, om dat dank zii de luchtbrug het sluitstuk van de koude oorlog", de blokkade van Berlijn, tot een nederlaag voor Moskou was geworden. Men zal zich wellicht nog herinneren, hoe bii de aanvang van de Sovjet-blok' kade de vrees maar al te groot was. dat dit zou uitlopen op een ontruimine van Berlijn door de Westelijke landen, met alle gevolgen daaraan verbonden. Het Westen heeft echter de tanden op elkaar gezet en dank zii de luchtbrug de be dreiging niet alleen afgeweerd, doch door beantwoording der blokkade met stopzetting van alle vervoer van het Westen naar het Oosten de Sovjets in de positie van verliezer gedrongen. Voor Moskou was het een geduchte tegenval ler. Ernstige vermoedens over een wijzi ging der Sovjet-politiek rezen, toen in de leiding te Moskou grote veranderin gen plaats vonden .al werd ouder ge woonte de grootste geheimzinnigheid daaromtrent betracht. Zulke gebeurlijk heden plegen echter achter het IJzeren Gordijn verandering van koers in te luiden! En zo heeft dan nu die wijziging in eerste instantie haar beslag gekregen. Vla de Sovjet-vertegenwoordiger bij de VN. Jakob Malik, werd contact gezocht met dr Jessup als vertegenwoordiger der Verenigde Staten en dit heeft geleid tot overeenstemming. Amerika heeft daarbij het Westen vertegenwoordigd, dooh toen het er op aan kwam op spij kers met koppen te slaan zeer terecht Engeland en Frankrilk in de onderhan delingen betrokken. Waarmede indirect aan de Sovjets weer een propaganda' stunt werd onttrokken! Moskou wilde jet immers maar al te gaarne doen voorkomen, alsof Amerika het Westen was en alleen de lakens uitdeelde. Ook deze propaganda heeft men Moskou niet geeund. Er is geen twijfel meer mogelijk: Mos kou heeft een gevoelige nederlaag ge leden. Het succes van het Marshall-plan en het bereiken van het Atlantisch pact- hebben ontegenzeggelijk het hunnq' daartoe bijgedragen. Alle Moskovitische drogredenen kunnen dat niet meer weg doezelen. Zelfs de breed opgezette vre descampagne, door Moskou geleid, ver mag niet meer de nederlaag te omslui eren. De politiek van Moskou heeft ge faald over de ganse linie. En nogmaals, het is het succes van de luchtbrug, die daarvoor in de eerste plaats verant woordelijk is. De grote offers, daaraan besteed, hebben ten slotte hun rente op- gebraoht! Men kan niet anders zeggen dan dat de Russen in de gegeven omstandighe den ten slotte zich zeer soepel hebben eetoond en met het grootste gemak zeer vergaande concessies hebben gedaan om de zaak weer op gang te brengen. Edoch, de atmosfeer is ten gevolge van de loop van zaken zeer vertroebeld en het zal niet gemakkelijk ziin om te her stellen. wat vernield is. Men denke b.v. aan de splitsing van Berlijn in twee ge deelten, aan de opheffing van de Kom- mandatura en nog vele andere gevolgen van de koude oorlog. Op 12 Mei zal dan de blokkade van Berlijn worden opgeheven en tegelijker tijd de Westerse tegenblokkade. zoals loslsch uit het eerste voortspruit. Het oehoeft echt-er zeker geen nader betoog, dat 't Westen er op ingesteld blijft de luchtbrug weer te doen funotioneren. als dat nodig zou blijken! En o p23 Mei zal de conferentie der erote vier beginnen over het ganse Duitse vraagstuk Met welke voorstel len zal Moskou daar voor de dag komen? Od een splitsing der Westerse landen behoeft de Sovjet-Unie niet meer te SDeculeren, te meer niet. waar immers de ODrichting van een West-Duitse staat zo nodig nog slechts een kwestie van enkele maanden mag worden genoemd. Mossou heeft er veel. zo niet alles, voor oyer om dat te voorkomen, maar slechts nieuwe belangrijke- concessies zullen oi. dit kunnen afwenden. Voor een herstel der Duitse eenheid, waarvoor Moskou zeat te strijden, zal toch het Oosten van Duitsland tot aan de Poolse grens moe ten worden ingeschakeld bii de gedachte y-'etgevins van West-Duitsland en der halve zal het IJzeren Gordijn terug moe- «ri wiiken tot de Oder, de door de sovjets vastgelegde grens, die overigens niet erkend is. Een eerste stap is gedaan tot een mo- £e'uk compromis, doch, dit bedenke men t°fd- slechts een zeer bescheiden stap. erote moeilijkheden zullen pas ter conferentie aan het licht komen. En al fflag men zich dan verheugen over het /te resultaat, reden voor een hoe- ra-stemmine is er nog allerminst! Een vier-mogendheden- conferentie Gisteren zijn de vier grote mogend heden te New York overeengekomen de Sovjet-Russische blokkade van Berlijn cn de daarop door de Weste lijke mogendheden ingestelde ver- keersbeperkingen tegelijkertijd op te heffen. Tevens werd tot een bijeen komst van de raad van ministers van buitenlandse zaken der grote vier be sloten. In een communiqué wordt verklaard, dat men het over alle belangrijke be ginselkwesties eens is geworden, doch dat enige details nog in studie zijn. In de raad van ministers zullen Duitse vraagstukken, welke verband houden met de Berlijnse kwestie, met inbegrip van het Berlijnse valuta-vraagstuk be sproken worden. In een later uitgegeven verklaring werd gezegd,, dat na verduidelijking der genoemde details en na verdere bespre kingen hedenmiddag in de vier landen tegelijk een communiqué betreffende de overeenstemming zal worden gepubli ceerd. Over de verschillende data wordt niets gezegd, doch volgens betrouwbare bron zou de blokkade twaalf Mei opgeheven worden en zou de raad 23 Mei met zijn besprekingen beginnen. De bijeenkomst werd gisteren gehou den op het bureau van de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties. De Britse en Franse vertegenwoordigers, sir Alexander Cadogan en Jean Chauvel, bevonden zich reeds een half uur voor de aankomst van Malik bij Jessup, Malik betrad het bureau door een zij-ingang om de menigte, die voor het gebouw stond, te ontlopen. Na afloop poseerden de onderhandelaars glim lachend voor fotografen en filmopera teurs. Op het Rranse ministerie van Bui tenlandse Zaken op de Quai d'Orsay, worden reeds verschillende vertrekken in gereedheid gebracht voor de bijeen komst van de raad van ministers, die „gesluimerd" heeft sinds de vruchteloze bijeenkomst in November 1947 Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., die van het accoord op de hoogte is gebracht, gaf blijk van zijn tevreden heid. Naar verluidt hebben de vier ge delegeerden een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad voorgesteld, ten einde de Berlijnse kwestie van de agen da te voeren, zodra de blokkade beëin digd is. Terwijl te New York de onderhande lingen over de opheffing der blokkade worden gevoerd, wordt uit Berlijn ge meld, dat een Boeing C 97, een Ameri kaanse stratosfeer-vliegtuig dat een la ding van 23 ton kan vervoeren, in de luchtbrug voor proefneming is inge schakeld. Bij voldoening zou dit type ip de geregelde luchtbrugdienst worden gebruikt. Verder hebben Sovjet-troepen de Teltowscheepswerf, die gedeeltelijk In de Amerikaanse en de Sovjet-sector van Berlfjn ligt, bezet. Na het ontslag te hebben bevolen van het hoofd van de Teltowkanaal-maatschappij en 'n eigen candidaat te hebben gesteld, verdwenen zfj. Het deel van het Teltow-kanaal, dat In de Amerikaanse sector is gelegen, is op 30 April aan 't West-Berlijnse stads bestuur overgedragen. Tevoren stond het onder Sovjet-Russische controle, evenals alle Berlijnse waterwegen. Men verwacht niet, dat de rantsoenen van de Berlijners door de opheffing der blokkade zullen worden verhoogd. Wel zullen de Berlijners verse groenten en fruit hebben, hetgeen sinds de instel ling der blokkade in Juni 1948 niet het geval was. Het bij de Berlijners heersen de optimisme wordt door Amerikaanse politici zoveel mogelijk getemperd, daar de opheffing der blokkade nog niet een oplossing van het Duitse vraagstuk be tekent. De met Sovjetlicentie verschij nende ochtendbladen gaven uitdrukking aan hun twijfel over de oprechtheid der Amerikaanse bedoelingen. Ernst Reuter, de burgemeester in West-Berlijn, zeide, dat een einde der blokkade een neder laag voor de Oostelijke politici zou be tekenen. Door het houden van verkie zingen zou de instelling van een ver enigd stadsbestuur mogelijk moeten worden. Generaal Robertson, de Britse militaire gouverneur, heeft de Berlijn se bevolking beloofd, dat haar belangen bewaakt zouden wórden, terwijl zijn Amerikaanse ambtgenoot, generaal Clay, verklaarde, dat „in alle opzichten de mogelijkheid bestaat", dat men het over het Duitse vraagstuk eens wordt. Bij verschillene Duitse politici kon men terughoudendheid bespeuren met be trekking tot de verdere ontwikkeling van het Duitse vraagstuk. Men gaf uit drukking aan twijfel over de Sovjet- Russische bereidheid om tot een wer kelijk verstrekkende overeenkomst te komen. Van andere zijde verklaarde men, niet van oordeel te zijn, dat thans ook een verandering in de Sovjet-Rus sische politiek zou intreden. Dr Adenauer, voorzitter van de con stituerende vergadering te Bonn, zeide te menen dat de recente ge beurtenissen geen invloed op het werk te Bonn zouden hebben. Schumacher, voorzitter van de so ciaal-democratische partij, was van oor deel, dat Duitsland een hoopvolle toe komst tegemoet zou gaan, indien al thans de geallieerden er naar zouden streven een oplossing te vinden volgens welke de grondwettelijke en persoonlij ke vrijheden van de Duitsers zouden worden gewaarborgd. In een verklaring der door de com munisten beheerste socialistische een heidspartij, wordt gezegd, dat de over eenkomst „een duidelijke verwerping vormt van de plannen der West-Duit se politici ter verdeling van Duitsland." Bewezen was. dat het doel van de Sov jet-Unie, namelijk het bereiken van overeenstemming tussen de grote mo gendheden, mogelijk was. Rische (cómmunist) van de bizonale economische raad, heeft veklaard, dat in de Sovjet-zone voor meer dan zeven millioen Duitse mark goederen liggen voor verzending naar West-Duitsland. De Sovjet-zone had dringend kolen, machinerieën en staal nodig. KOUD WEER De Bilt verwacht tot morgenavond: ^waar bewolkt met enkele regenbuien P opklaringen. Matige af en toe vrij Kraohtige wind tussen Zuid-West en Noord-west. Koud. 6 MEI Zon oD: 5.02 uur: onder: 20.12 uur. laan op: 11.53 uur; onder; 3.04 uur «oogwater te Katwijk te 9.00 en 21.45 u. D't nummer bestaat uit zes pagina's. Marie José, echtgenote van ex-koning Umberto van Italië, verblijft in Zwitser land. De ex-koningin maakt uit het raam van het hotel, waar zii verblijf houdt, een opname van het landschap. ISRAËLISCH RAPPORT OVER MOORD OP BERNADOTTE. In een rapport aan de Veiligheids raad heeft de Israëlische gedelegeerde Eban verklaard, dat zijn regering de moord op graaf Bernadotte niet be schouwt als een gesloten zaak, dooh 't onderzoek voortzet, opdat „degenen, die zich aan de misdaad hebben sdhuldig gemaakt, worden gevonden en berecht." De regering is het eens met de be vindingen van het speciale militaire ge rechtshof, dat niet in staat was ge weest met zekerheid vast te stellen, dat de moord op graaf Bernadotte op bevel van de groep Stern was uitgevoerd. Eban zeide zioh gedrongen te voelen opnieuw uiting te geven aan ..mijn re- gerings diep gevoel van afschuw over deze brutale misdaad, die het leven heeft gekost aan een dienaar van de Verenigde Naties, wiens weldadig werk thans zulke indrukwekkende resultaten toont." Van Royen's optimisme niet misplaatst? Heden werd te Batavia een infor mele bespreking gehouden tussen zes leden van de Ned. delegatie en zes van de Rep. delegatie in tegenwoor digheid van Cochran. Deze bijeen komst was een voortzetting van de gisteren gehouden informele bespre king tussen groepen van de beide delegaties. Daarvoor hadden de voor zitters der delegaties elkaar ontmoet in aanwezigheid van Cochran. Van Nederlandse z\jde werd aan deze bespreking deelgenomen door dr Van Royen en de heren Blom, Koets, Dieven, Van Hoogstraten en 's Jacob. Van Republikeinse zijde waren aan- wezLg Rum, Supomo, Djuanda. Lei- mena, Sastroamidjojo en Pringgo- digdo. In Nederlandse kringen acht te men deze grote activiteit op in formeel plan hoopgevend. In krin gen, die nauw contact onderhouden met de Nederlandse delegatie, was men van mening dat het optimisme, waarvan dr Van Royen dezer dagen gewaagde, zeker niet misplaatst mag heten. Hoewel de woordvoerder vain de UNCI ook vandaag nog moest verkla ren niet te weten, wanneer de volgen de formele bijeenkomst zou worden gehouden, is men, naar de diploma tieke correspondent van Aneta ver nam, algemeen van mening, dat de in formele besprekingen, welke tot doel hadden een formule te vinden om de verschillen in standpunten te over bruggen, thans in het uiteindelijke stadium zijn gekomen. Enkele meen den, dat de thans gevoerde besprekin gen wel een van de laatste, zo niet de laatste zouden zijn. Zoals bekend betreffen de besprekingen o.a. de de tails van de terugkeer ran de Repu blikeinse regering naar Djokja. Intussen werd uit betrouwbare bron vernomen, dat Moh. Natsir is afgetreden als ad viseur van de Rep. delegatie, omdat hij niet instemde met de politiek van Afscheid van generaal Clay EEN BEWOGEN PLECHTIGHEID. De man, die in. het heetst van de strijd in de koude oorlog pal stond, nam afscheid van zijn troepen op het paradeterrein Grafenwohr. Terwijl meer dan tachtig vliegtuigen over het ter rein scheerden en rondcirkelden, nam generaal Lucius Clay afscheid van zijn troepen, waarvan er meer dan 11000 opgesteld stonden. De generaal was zeer bewogen en verschillende malen gedurende de kor te toespraak die hij tot zijn mansonap- pen hield, brak zijn stem. „Dit zal mijn laatste parade zJjn die ik afneem na 34 jaren dienst. Al tij a zal ik in mijn hart het beeld blijven dragen van u zoals hier op dit terrein opgesteld. Ik dank u en God zegene u." Clay voegde er aan toe: „Nooit hebben wij een leger te velde gehad dat zich beter gedroeg dan dit en nooit heeft een leger in het buitenland het volk der Verenigde Staten beter vertegen woordigd, aan u dit hier gedaan hebt. Na deze korte speech paradeerden de troepen. Na de manschappen volgden 255 tanks. Uit alle delen van Duitsland en Oostenrijk kwamen 37 generaals naar Grafenwohr om de scheidende generaal hulde te brenigen. Uit zeven tien kanonnen bulderden de saluut schoten. Toen stapte Clay in zijn jeep en reed langs de troepen. „Oorlog met Rusland kan worden vermeden, maar de Verenigde Staten moeten Duitsland zeker nog 5 2-0 jaar bezet houden," aldus zei gen. Clay tij dens een persconferentie in de speci ale trein waarmee hij terugkeerde van de parade. Hij was verder ran mening dat een oorlog de moeilijkheden op internatio naal terrein met zou kunnen oplos sen. Hfj zei vertrouwen te hebben in het effect van de Amerikaanse hulp. „Ik geloof niet dat we ons bezorgd behoeven te maken," zei hij gerust stellend. Hij achtte het gewenst dat Amerika in Duitsland de bestuurstaken blijft voortzetten ten einde zorg te dragen voor handhaving van de veiligheid. Clay zei dat hij er zeker van was dat de Westduitse grondwet zijn be slag zal krijgen en dat hij met een gerust hart nog voor afkondiging daarvan naar de U.S.R. zal kunnen vertrekken. (United Press). de delegatie, hetgeen door de Republi keinse woordvoerder werd bevestigd. Hedenoohtend vertrok de Sultan van Djokja met een vliegtuig van de UNCI naar Djokja, vergezeld van de advi seur van de Rep. delegatie Laoh. Sudarpo, lid der Rep. delegatie te New York, wordt morgen in Batavia terugverwacht en zal binnen enkele dagen naar Neiw York vertrekken. Amerika gaat tot actie over in zaak Mindszenty Dean Acheson. de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft op een Dersconferentie te Washington ver klaard. dat de Verenigde Staten bin nenkort tot actie zullen overgaan „we- eens schending van de clausules over de mensenrechten ln de vredesverdragen door Hongarije. Bulgarije en Roemenië". De in de vredesverdragen vastgestelde orocedure voor regeling van geschillen is de volgende: De zaak wordt voorgelegd aan de drie hoofden der missies (Amerikaanse. En gelse en Sovjetrussische) in de hoofd stad van het land. dat met het vredes verdrag in striid zou hebben gehandeld. Indien de drie hoofden binnen twee maanden niet tot overeenstemming ko men. zal het geschil worden voorgelegd aan een commissie, bestaande uit een vertegenwoordiger van beide Dartiien en een derde lid. dat met onderlinge over eenstemming door beide Dartiien be noemd dient te worden. Mochten deze beide Dartiien binnen een maand eecn overeenstemming over de benoeming van het derde lid bereiken, dan kan een der nartijen de secretaris-generaal van de Verenigde Naties verzoeken het derde lid te benoemen, waarna de commissie bindende beslissingen met meerderheid van stemmen kan nemen. De centrale herdenking van de militairen, die in de jaren 1940—1945 hun le ven gaven, vond gisterochtend plaats op de Grebbeberg ln tegenwoordigheid van een groot aantal hoge militaire autoriteiten, alsmede van deputaties en deta chementen van de Kon. Landmacht van voor 1940, de B.S., de Prinses Irene- Brigade, de huidige K.L.. de Luchtstrijdkrachten en het K.N I.L. I Overzicht tijdens de kranslegging door Lt.-Gen b.d. Jhr W. Roëll. Voordelig „martelaarschap" Wanneer men bij de huidige bespre' kingen te Batavia de politiek van ob structie en negativisme volgt, die de Republikeinen meer dan ooit bij de vorige besprekingen toepassen, dan vraagt men: „Wat willen ze nu eigen lijk?" „Terug naar Djokja," zullen ze ant woorden, maar er zal geen overtuiging in hun stem klinken. Wanneer Neder land zich met deze terugkeer accoord zou verklaren, kan men verwachten, dat de Republikeinse leiders zoveel no ten op hun zang zouden hebben en zulke onmogelijke eisen zouden stellen, dat er uiteindelijk van deze terugkeer toch niets terecht zou komen. TERUG NAAR DJOKJA? Waarom? Omdat zoals vele insiders geloven de heren geen prijs stellen op terugkeer naar Djokja. In Djokja hebben ze teveel van hun gezag ingeboet. Ze betwijfelen ernstig of ze de zaak daar weer in handen kunnen krijgen. Ze weten zelf maar al te goed, dat ook voor de politionele actie hun gezag in de Republiek zeer betrekkelijk was, ge bouwd voor een groot gedeelte op het prestige van de Sultan van Djokja. op de terreur der strijdorganisaties, en op de binnen, en buitenlandse propaganda. Wanneer de voormalige leiders van de Republiek thans naar Djokja zouden terugkeren, zouden zij vooral bij de in tellectuelen een zeer veranderde houding aantreffen. Zij zouden er grote strijdorganisaties vinden, die elkander in onverzoenlijke haat te lijf gaan. Zij zouden ontdekken, dat de communisten er niet zo radicaal onderdrukt zijn als zij in hun buiten landse propaganda hebben voorgespie geld. Zij zouden niet in staat zijn de zowel onderling als tegen de Nederlan ders strijdende groepen en „staakt het vuren" op te leggen. Zij zouden niet in staat zijn hun verplichtingen tegenover de Uno na te komen en daardoor zouden ze de zwakheid van hun regime, die ze tot dusver achter een scherm van pro paganda wisten te verbergen, interna tionaal aan de kaak stellen. Er zijn vele redenen, voor de Republikeinse leiders om niet naar Djokja terug te willen. DE 51 PROCENT Wat willen ze dan wel? In wélinge lichte kringen neemt men aan dat hun „martelaarschap" op Banka de heren oneindig meer politieke voordelen op levert. dan een wederopneming van het gezag te Djokja, in het licht van de schijnwerpers van de gehele wereld. Zo lang ze ln de positie van „martelaren" verkeren, kunnen ze staat maken op de internationale sympathie en zal Neder land voor de ..grote boze wolf" worden uitgekreten. Hun machtigste waoen is altijd de propaganda geweest en nooit z;jn de propagandagoden hen gunstiger gezind geweest dan sedert hun verblijf op Banka. Het lijkt er op, dat zij thans trach ten om, geruggesteund door de interna tionale sympathie, zich in de positie te dringen, die ze al bijna 4 jaar lang na streven. Deze positie kunnen we het beste vergelijken met die van de fir mant met 51% aandelen in de zaak. Dit is namelijk, waarop Hatta en con sorten aanspelen, op 51% van de aan delen in de toekomstige V.S.I. In alle besprekingen en- onderhandelingen gaat het hun om dit éne procent, dat de absolute macht betekent. Zolang dit procent bedreigd is. zullen zij iedere overeenstemming saboteren. EEN HALVE SLAG NAAR MOSKOU? Het lijkt er op. dat men te Washington iets van dit spel begint te doorzien. Rea liseert men te Washington ook. dat Hatta in het begin der dertiger Jaren in Europa in zeer nauw contact stond met het internationale communisme, dat -hij ook heden nog in zijn economische en sociale concepties nog steeds staat op communistisch terrein, en dat het voor hem slechts een zeer kleine omzwaai be tekent om straks, wanneer hij van Ame rika zijn zin niet krijgt, een halve slag om te draaien naar Moskou? En dit alles, ondanks het feit, dat hij doorgaat voor „de grote Federalist in het Republikeinse kamp". Het State Department zal er goed aan doen de ogen eens te openen voor die andere Indonesiërs, die onafhankelijk heid wensen, doch onafhankelijkheid in samenwerking met Nederland: de Fe deralisten zonder aanvechtbaar verleden. Zij zullen een betere waarborg bieden om er mee een muur tegen het commu nisme in Zuid-Oost Azië op te richten! Raad van Europa OVEREENSTEMMING BEREIKT. Hedenmiddag om 16 uur (Ned. tiid) zal het statuut van Europa in het St James's Palace te Londen door de tien ministers van buitenlandse zaken worden onderte kend. De volledige tekst van de overeen komst zal eveneens hedenmiddag wor den bekend gemaakt. Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat de tien ministers volkomen overeenstemming hebben bereikt. Naar verluidt zijllen Griekenland en Turkije worden toegelaten. De Turkse en de Griekse regeringen zullen heden eohter niet het statuut ondertekenen als mede-stichters Volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen te Londen zullen de voornaamste Britse politieke partijen in de Engelse delegatie naar de raad van Europa ver tegenwoordigd zijn. Vertegenwoordiging zou geschieden oo basis van de partij- sterkte in het Lagerhuis, zodat het niet waarschijnlijk is. dat er een communist in de Engelse delegatie zal zitten. De conferentie heeft besloten de nieu we organisatie officieel ..Raad van Euro pa" te noemen. De Fransen verkozen de naam „Europese Unie", doch de meeste landen vonden deze naam te ver vooruitlopend. Naar verluidt, zullen de lasten zo ver deeld worden, dat de grote mogendheden een groter deel hiervan zouden dragen dan bil een verdeling od basis der ver tegenwoordiging ln de assemblee het ge val zou zijn. De delegaties hoeven niet uitsluitend uit parlementsleden worden samenge steld. FELLE BRAND IN REICHSWALD. In het Duitse Reichswald is gister morgen een felle brand uitgebroken ten Z.O. van Groesbeek. De brandhaard be vindt zioh tussen de grensdorpjes Fras- selt en Chotthei. Waar het vuur woedt is deze streek begroeid met dennen- en eikebosjes. Hoog slaan de vlammen uit en over de grensstreek walmt een dikke rook. Deze belemmert het binnendringen in de bossen, zodat de juiste omvang van de brand nog niet is vast te stellen. ISRAËL EN DE V.N. De tweede politieke commissie der V.N. heeft besloten Israëlische verte- genwoorigets uit te nodigen deel te ne men aan het debat over Israël's ver zoek om toegelaten te worden tot de V.N. Het voorstel was gedaan door San Salvador. Toen het debat begon, gaf Engeland zijn algemene steun aan een voorstel om Israël te verzoeken om garanties ren aanzien van de heilige plaatsen in Palestina, Arabische vluchtelingen en een onderzoek naar de moord op graaf Bernadotte. Debat over Spanje's positie FELLE POOLSE AANVAL. De Poolse afgevaardigde in de poli tieke commissie der V.N., Katz-Suchy, heeft het debat over het regiem van generaal Franco in Spanje geopend en de beschuldiging geuit, dat de VB. en Spanje een geheime militaire overeen komst hebben. Hij zei, „de ware aard van de Spaans- Amerikaanse betrekkingen en de om vang van hun onderhandelingen en verplichtingen zijn nog niet bekend ge maakt, maar er kan geen twijfel over bestaan, dat er militaire overeenstem ming tussen Franco en de stafchefs der V.S. bestaat". Hy zei, dat vele Amerikaanse politie ke en militaire leiders onlangs naar Spanje waren gegaan om te trachten een alliantie met generaal Franco aan te gaan. De Spaanse leider vroeg toe lating tot de V.N. als prijs voor het gebruik van Spaanse havens en vlieg velden door de VS. voor „hun agres sieve militaire plannen", zo zei hij. De V.S. en Engeland droegen de voor naamste verantwoordelijkheid voor het voortbestaan van het regiem van Fran co, zo voegde hij er aan toe. Katz-Suchy zeide, dat het Spaanse volk nog steeds door de regering van Franco wordt vervolgd, dat duizenden nog in gevangenissen en arbeidskampen „wegkwijnen" en dat nazi-vluchtelin gen er worden ontvangen. Muniz diende daarop namens Brazi lië, Bolivia, Columbia en Peru een re solutie in, waarin wordt verzocht, de leden van de V.N. volledige vrijheid van handelen te verlenen in hun diplomatie ke betrekkingen met Spanje, Bij de Britse regering is in het Ho gerhuis opnieuw aangedrongen om een ambassadeur naar Spanje terug te zen den. De woordvoerder der regering ver klaarde echter, dat de regering weigerde haar houding tegenover de Spaanse regering te wijzigen. Het conservatieve lid lord Howe -on zich niet voorstellen, waarom Engeland wel een ambassadeur had in Moskou en Lissabon, maar niet in Madrid. Lord Henderson, onder minister van Buitenlandse Zaken, ant woordde, dat „de grond, waarop wij on ze ambassadeur terugriepen, blijft be staan". Er was geen ambassadeur, maar toch wel een zaakgelastigde in Spanje. GRIEKSE OPSTANDELINGEN WILLEN BEMIDDELING DOOR V.N. Het Amerikaanse ministerie van Buk tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat het een verzoek bestudeert van een „minister van de Griekse communisti sche regering" om een visum voor de V.S., om met functionarissen van de V.N. te spreken over bemiddeling in de Griekse burgeroorlog. Militiades Profyrogenis, minister van Justitie in de „Vrije Griekse regering", heeft te Praag bevestigd, dat hij om een visum had verzocht. Hij zei ook, dat hij Evatt, voorzitter van de algemene vergadering der VN„ had gevraagd voor hem bemiddeling te verlenen bij het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken. INCIDENT TIJDENS „TWEE-MINUTEN-STILTE" Verontwaardigd publiek. Op het kruispunt Wjjtenbachstraat— Linnaeusstraat te Amsterdam heeft zich gisteravond om 8 uur tijdens de „twee minuten-stilte" een incident voorgedaan. Uit de richting Wijten- bachstraat naderde een auto met een dame en heer uit Amsterdam-Oost. Het talrijke publiek, dat op dit kruispunt was samengestroomd, wilde de auto doen stoppen en deed. nadat het daar in was geslaagd, in zijn felle veront waardiging een poging om de auto met de beide inzittenden omver te werpen. De politie heeft de bride inzittenden moeten bevriiden en voor hun eigen veiligheid naar het bureau overge bracht. Daar werd het tweetal enig» tijd onderdak verleend, totdat het voor het bureau samendrommende publiek met enlgi lachte drang was verspreid.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1