fySlA^SAlATAi DE NIEUWE BONNEN HET HUIS AAN DE BAAI Kerkelijk Leven STADSNIEUWS Simon Goldberg als solist dirigent en paedagoog UIT DE OMSTREKEN Panda Radio-programma TTOENSDAG 4 MEI Gouden jubileum „Oost en West'' AANBIEDING VAN l ERE-LIDMAATSCHAPPEN. (Van onze Haagse redacteur) Met alle krachten zullen wil strijden om de culturele banden met de gebieden overzee tp bewaren zo sprak het lid van de Tweede Kamer en oud-minister van Koloniën, de heer Weiter gisteren te 's-Gravenhaee als voorzitter van de Kon. Ver. .Oost en West", welke die dag precies 50 jaar bestond. Spr herdacht het vele werk der ver- enltrine in die halve eeuw. Haar arbeid Is thans te meer nodig, nu zich de poli tieke verhoudingen tussen de delen des Rijks gaan wijzigen Wegens de toestan den in Indonesië, aldus spr.. was aan het huidige feest geen uitbundig karak ter gegeven. Dat het feest nochtans een opgewekt karakter droeg, bleek uit de stampvolle Diligentia-zaal. de plaats waar 50 jaar eeleaen ook de oprichting geschiedde. Begon men toen met 50 leden, thans telt de vereniging 13.500 leden. De opricht ster. mevrouw Van BeresteynTromp, en de vice-voorzitter de heer Van Peski. werd onder luid applaus het ere-lid- maatschap verleend. De zilveren leg penning der vereniging werd uitgereikt aan de heren jhr mr Peith. voorzitter der afd. Groningen, en ir Wentholt De vergadering die werd opgeluisterd door de aanwezigheid van een aantal dames uit Oost en West in nationale kledii. zond een telegram van aanhan kelijkheid aan H.M. de Koningin. ,s Middags had in de Witte Sociëteit een grote receptie plaats. Het bedrijfsleven en de Nationale Feestdag WERKGEVERSORGANISATIES CONTRA COLLEGE VAN RIJKS BEMIDDELAARS. Van de zijde der gezamenlijke Cen trale Werkgeversorganisaties wordt het volgende medegedeeld: Zoals bekend werd gemaakt heeft het College van Rjjksbemiddelaprs aan de werkgevers vergunning verlepnd om op de Nationale Feestdag na 1 uur vrijaf te geven, zonder dat deze vriie uren op de vacantledagen ln mindering mogen worden gebracht. In verband met de economische toe stand van ons land en de reeds nA de oorlog ingevoerde verbeteringen in de vorm van vacantie- en snipperdagen, welke laatste ojn. voor gedenkdagen waren bestemd, moeten de Centrale Werkgeversorganisaties het dit jaar reeds aan het bedrijfsleven gegeven advies handhaven om op 5 Mei a.s. geen extra vrijaf te geven. Ovatie's voor Frits Schuurman TIJDENS ZIJN AFSCHEIDSCONCERT Op hartelijke wiize hebben bestuur, leden en vrienden van het Residentie- Orkest gisteravond te Den Haag tijdens een concert afscheid genomen van de vertrekkende dirigent. Frits Schuurman, Zowel door het gesproken woord als door een stroom van bijvalsbetuigingen hebben zii blijk: gegeven van hun waar dering voor het werk door hem gedu rende tien jaren voor het Haags mu ziekleven verrioht. Voor de aanvang complimenteerde de voorzitter van het Residentie-Orkest, dr A. Loudon, de scheidende tweede dirigent, Jan Out. met het grote succes, met het orkest ln Manohester behaald. Een ware ovatie viel de heer Schuur man ten deel toen hij het podium be trad. Dr Loudon sprak hem in harte lijke bewoordingen toe. onder dankzeg ging voor alle moeite en de inspanning, die hij zich getroost had. Toen werd een aantal fraaie bloemstukken aangedra gen. waarbij ook aan meivrouw Schuur man gedacht was. Hierop wierp de heer Schuurman een terugblik op de afgelopen tien jaren, waarin hil zijn taak als dirigent ver vulde. Het zal hem niet mogelilk zijn in ziin verder leven Den Haag en het Residentie-orkest te vergeten. Hij ein digde met een „Leve het Residentie- Orkest". Hierop oogstte hij met ziin afscheids concert een buitengewoon succes. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Noor deloos J. J Timmer te Harderwijk; te Hoornaar (toez.) F. van Dieren, cand - hulppred. te Dlrksland, te Hitaften J. de Lange te Nunspeet. Bedankt: voor Babilonlënbroek (toez.)' F. van Dieren, cand. te Dlrksland; voor Llnschoten J. v. Wier te Kesteren; voor Nijmegen C I. Dijkhuis te Aalten. Gcref. Kerken Beroepente Anjum G. J. Hoytema te Monster: te Zuldland H. Veldkamp te Middelburg. Aangenomen: naar Oosterbeek (vac.- dr D S Attema) A. van Egmond te Ouderkerk a/d. Amstel. die bedankte voor Nunspeet. Bedankt: voor Poortugaal G. Visser te Haastrecht; voor Sappemeer en voor Ap- plngedam L. G. Pleysant te Paesens; voor VVlnsum (Fr.) A Ferwerda, cand. te Am stelveen. Chr. Gercf. Kerken Aangenomen: naar Hasselt A. Ponsteln te De Krlm. Ds J. UAITSMA BREEKT MET DE GEREF. KERKEN. Naar wij vernemen heeft ds J. Haltsma, Geref. predikant te Noord-Scharwoude zijn kerkeraad medegedeeld, dat hy niet langer zijn handtekening kan zetten on der het ondertekeningsiormuller voor de dienaren des Woords ln de Geref Kerken (zie artikel 53 K.O. en artikel 495 van de Acta van de generale synode van Utrecht 1943/8 en artikel 229 van de Acta der buitengewone generale synode van Utrecht 1946 (binding aan leerutt- spraken) Tevens deelde ds Haltsma zijn kerkeraad mee. da' lil) met zijn gezin overgaat tot de Ned. Herv. Kerk. Ds Haltsma ls ruim 35 Jaar Hij aan vaardde 20 Febr. 1944 zijn ambt té Roc- kanje en deed 15 Sept. 1946 Intrede bij de Geref. Kerk van Noord-Scharwoude. Voor het tijdvak van 8 t/m 21 Mei 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaartcn 905 121 Vlees (a, b, d) 100 gram vlees 122 Vlees (a. b) 300 gram vlees 123 Vlees (d) 100 gram vlees 123 Algemeen (a, b, d) 250 gram boter, margarine of vet 126 Algemeen (a, b) 250 gram boter, margarine of vet 127 Algemeen (a, b) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 132 Algemeen (b) 500 gram boter, mar garine of vet 134 Algemeen (d) 125 gram boter, mar garine of vet 135 Algemeen (d) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Tabakskaarten 903 79, 80 tabak (qa) 2 rantsoenen siga retten of kerftabak 81 Tabak (qc) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan, waarop de desbe treffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA. ZB, ZC, ZD. ZE, MD, MF, MH 906 (bijzondere arbeid, a.s. moe ders en zieken): geldig zijn de jonnen gemerkt met de letter M. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Mei worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen 104, 110, 111, 113, 117, 118 en 119 kunnen worden ver nietigd. INDONESISCHE KUNSTAVOND. Maandagavond a.s. zal men in de Leldse Schouwburg getuige kunnen zijn van het optreden van 22 leden van „Wldjaya" iOverwinning), een onderaf deling van de Perhimpunan Seni Indo nesia (Ver. voor Indonesische Kunst). Het doel van dit gezelschap, dat uit Indonesische studenten bestaat, is de Indonesische cultuur in Europa on derhouden en uit te dragen. Vooral in deze tijd, waarin op politiek terrein de verhouding tussen Nederland en Indonesië zo dikwijls vertroebeld wordt, is het de moeite waard op ander terrein, in casu dat der kunst, wegen te vinden tot de noodzakelijke toenade ring en begrip te wekken, voor hetgeen in Indonesië op het gebied van zang, dans en muziek leeft. Het gezelschap, dat over voortreffelijke krachten be schikt, o a de Djokjase hofdanser Ra den Mas Pakun, brengt 'n programma van dansen op Java, Celebes, Sumaira, Bali en Ambon, waardoor men dus een algemeen beeld verkrijgt van hetgeen er in Indonesië op dit gebied leeft. Ook zal men, eveneens door middel van toe lichtingen, ingeleid worden in de we reld van krontjong en gamelang. Cos- tuums en décors zullen de kunstzinnige waarde van het geheel verhogen. Het gezelschap ,rWldjaya" trad reeds in verschillende plaatsen van ons land met succes op en ontving ook aanbie dingen uit het buitenland om de Indo nesische kunst te komen demonstreren. Een onvergetelijke avond Wie onze vorige beschouwingen over Simon Goldberg las, weet hoe sterk onze bewondering voor zijn kunnen is. Wéér eens was cr gelegenheid hem als subliem violist te horen, als uit nemend dirigent te zien en als uit zonderlijk paedagoog te onderkennen. Als paedagoog van het geselecteerde Slechts een enkeling kan er In sla. gen, zulk een groepje dilettanten een zodanig peil van perfectie bij te bren- gen: Goldberg bezit, daartoe blijkbaar het onuitsprekelijk geheim. Wij wezen er reeds eerder op, dat t, in Bach de toppunten van zijn tech nisch en geestelijk kunnen openbaart. Met een volstrekte objectiviteit en rust beheerst hij diens wereld, ondersteund door een magniflque. strakke, pure gezelschap mannelijke en vrouwelijke toon„eving telkens onfeilbaar geïnto- jaar onder roinVi»t/i studenten, die verleden zqn directie reeds zulk een formidabel succes oogstten en ditmaal slechts na ongeveer een half dozijn repetities een verrassend fijnzinnige vertolking gaven van Mozart's „Serenata Not- turna" en van Bach's concert in E dur, met Goldberg als solist, dat tot een waarlijk magistraal besluit van deze avond uitgroeide. Dit keurgroepje mag er zijn! Het weet zich onder Goldberg's inspi rerende invloed te verheffen tot een niveau, dat een beroepsorkestje nauwe lijks zou kunnen verbeterèn: welk een punctuele attaques, een gesloten een heid, vol van geacheveerde orkestklank en een voortdurend geladen spanning. De concentratie verflauwt dan ook geen moment! KATWIJK AAN ZEE VLAGGETJES- EN WINKELWEEK TOCH 9—14 MEI. Nu toch een gedeelte van de haring vloot op Dinsdag 17 Mei zal uitvaren, is alhier besloten om de vlaggetjes- en winkelweek te houden in de week van 9 tot 14 Mei a.s. KATWIJK GAAT TOUWTREKKEN! Zoals reeds is vermeld zullen op 5 Mei de Herdenkingsfeesten gehouden wor den. Het programma is onverwachts met een aardige wedstrlld uitgebreid. Het be stuur van de Oramevereniging heeft n 1. een wedstrijd uitgeschreven in touw trekken. die des namiddags om half 5 op de Boulevard eehouden zal worden. De verschillende bedrijven hier ter plaatse hebben elk een ploeg van 4 man samengesteld, die onderling zullen kam pen. Onder de deelnemers behoren ook rederijen, er is zelfs een ploeg van re ders! Door de rederijen is een wissel beker beschikbaar gesteld. KATWIJK Burgerlijke Stand Geboren: Evelina T., d. van W. C. Aanhaanen en J. W. de Mooi); Huig, z. van A. v. Dulj ven voorde en A. van Beelen; Henricus A. G. N. M., z. van H. A. Fennes en M. J. Dofferhoff; Jan. z, van J. Sip en C. van Beelen, Arle, z. van A. Schaap en J. van Duljn; Paul O., z. van J. Basters en A J. de Blank; Leendert, z. van J. van Beelen en J. v. Duljvenbode; Jannetje, d. van G. Duin dam en M van Rijn; Margarethe K.. d. van J. Varkevisser en A. v. d. Oever; Plet, z van P. v. d. MeiJ en G. Remmelzwaal. Ondertrouwd. T. C. Knljnenburg en E. A. Oudshoorn; J. van Duyn en K, Ouwe hand; A. H. van Leeuwen en W. K. MelJ- vogel; N. C. Onderwater en D. Imthorn; C. van Duljvenbode en A. v. d. Plas. Getrouwd: D. Sohaap en K. Vlieland; J, Haasnoot en M. van Duljn; W. Hoek en W. Houwer; L. Pontier en J. Verloop; J. H. van der Perk en A. Haasnoot. Overleden: A. van Rijn, echtg. van L. Bogaards. 60 Jaar; I. Hceffer. echtg. van J. van Meel, 50 Jaar. LISSE Blijkens opgavo van Van der Graaf en Co's Bureau voor Handelsinformatie is hot faillissement uitgesproken van de Handelsvennootschap onder Fa Bloem- bollenhandelskwekerij „De Eendraoht" aan de Heerenwee alhier en van haar vennoten H. J. en J- D van der Peet met benoeming van mr S. N. van Op- stall tot rechter-commissaris en mr G. H. Wissenburgh te Leiden tot curator. NOORDWIJKERHOUT KATH. THUISFRONT De heer Jan Riemersma, die ziöh de naam Friesohe Fakir heeft aangemeten, heeft ook Noordwijkerhout getuige la ten zijn van zijn zeer bijzondere expe rimenten. Ingeleid door de heer Van Dijik zagen wij Maandagavond in de zaal van Ge broeders Brama staaltjes van gedaoh- tenoverbrenging, blindsohieten, hypnose enz., waar allen verstomd van stonden. Allen, die getuige zijn geweest van hetgeen de heer Riemersma heeft ge boden de eerste avond was de zaal bijna en de 2e avond meer dan vol zyn het roerend eens met de dank woorden, die kapelaan Vink sprak na mens het Thuisfront, otadat de baten van deze avonden aan het Thuisfront der St. Jozefparcchie ten goede komen. RAAD SC ANDID ATEN KVP De op 10 Mei a.s. in te dienen can- did^teniijst van de K.VJ?. ziet er als volgt uit: 1. J. v. d. Voet, 2. H. Th. Janssen, 3. G. J. v. d. Rotten, 4. Nic. Hogervorst. 5. J. R. Zonneveld, 6. P. A. Duiven/voorden, 7. C. Geerlings, 8. C. Th de Groot, 9. Jac. Duivenvoorden, 10. J. C. cLe Klerk, 11. J. P. v. d. Ploeg, 12. C. Th. Willemse, 13. H. H. Hach- mang, 14. J. P. v. d. Burg, 15, P. Wes- sels, 16. A. H. v. Ruiten. WIELERWEDSTRIJD Zondag 8 Mei zal bet terrein van de St. Bavostiohtin.g het toneel zijn van de .Ronds van St. Bavo", een grote wielerwedstrijd voor profs en amateurs. De wedstrijd vangt aan cm half drie met een voorronde voor Nóordjwy'ker- houters op tourfieteen, Daarna rijlden de profs en amateurs bun rpnde. R1JNSBURO Ledenvergadering Veilingvereniging Gisteravond hield de Vereniging Vei ling Tuinbouwproducten Rijnsburg in VlietJbof haar jaarvergadering, welke geopend werd door de heer D. ran Eg- mond. Spr. heette in het bijzonder de heer v. d. Peet, Rijkstuinbouwconsulent. welkom en gaf een ln mineur gestelde terugblik over het afgelopen jaar. De omzet was weliswaar gestegen tot f 800 000,dooh de prijzen bleven door de grote oogst laag. De tuinders kun nen dankbaar zijn, dat ten-gevolge van zo moeizame onderhandelingen een groot quantum naar Duitsland kon worden geleverd. Weliswaar bestaan er betalingsmoeilijkheden, doch de markt kan door blijvende export besohermd worden. De heer Jac. Kromhout las notulen en jaarverslag, waaruit bleek dat de •vereniging 232 leden telt. De winst en verliesrekening sloot op f. 44.192,— met een voordelig saldo van f. 2.987,53. De heer Jac. Kromhout werd herko zen als bestuurslid, waarna aan het bestuur mandaat werd gegeven, stap pen te ondernemen tot verkrijging van nieuwe exportmarkten ten bate van de waspeen in het najaar. Na enige teoh- nisohe besprekingen en de rondvraag, sloct de voorzitter de geanimeerde ver gadering, waarna de ti advtionele ver loting de avond beëindigde. VOORSCHOTEN 1 MEI-VIERING. Het was voor het eerst in de geschie denis, dat Voorschoten zijn eigen 1 Mei feest verzorgde. In de middag van de 2de Mei kwam een 40-tal kinderen van leden van de Partij van de Arbeid bijeen om op het Rouwkoopterrein verschillende spelle tjes te doen onder leiding van dames van de vrouwengroep. 's Avonds kwamen zeer veel leden van de P. v. d. A, in het gebouw Leid- seweg 95 te zamen om daar onder el kaar het feest te vieren. Voorzitter O. R. I. Vlveen opende de vergadering. Na het zingen van de So cialistenmars sprak de heer Viveen een 1 Mei-rede uit, Spr. wees er op, hoe vele wensen van de Mei-vierders van 60 jaar geleden ln vervulling waren ge gaan, maar de P. v. d, A. heeft nog zijn wensen, die vervat zijn in een za kelijk en nuchter programma, voor de toekomst. De avond werd verder opgeluisterd met zang door de Vrouwenbond, decla matie en solo-zang, terwijl de heer Harms de geschiedenis van de 1 Mei dag verhaalde. De heer Derks wees er op, dat een der oudste leden van de P. v. d A., de heer Braggaar, door gezondheidsrede nen niet aanwezig kon zijn Aangezien hij echter vele lange jaren op de bres heeft gestaan voor het socialisme en voor de S.D.A.P., zelfs in de gemeen teraad heeft gezeten, maar nu deze eerste 1 Mei-viering niet kon bijwonen, stelde hij voor de heer Braggaar na mens allen een attentie te zenden. Hier voor werd een flink bedrag bijeen ge zameld. Een afdelingsvlag. die nu nog ontbrak zal er het volgende jaar zijn, zeide mevr. Boon. die dan. ter gelegenheid van haar 50-jarig lidmaatschap, de afd. een vlag wenst aan te bieden. Na het zingen van „Morgenrood" sloot vice-voorz. C v. d. Werf de zeer geslaagde bijeenkomst. WARMOND Burgerlijke Stand Geboren: Catha- rlna Anna Maria, d. van Chr. J de Winter en A. C. M van Tongeren; Cornelia Ge- rarda, d. van G J TIJssen en E. Dijkema; Maria Anna Margaretha, d. van J. J. Schavemaker en S. M. van Kempen. Getrouwd' P. J. B Leijdekkers. 27 Jaar en W. Haverkort. 21 Jaar; W. P. van Rijn. 43 Jaar en H C. Warmerdam, 25 Jaar. Overleden: J. M. J. M. Zandvliet, echt genoot van A. A. VermelJ, 25 Jaar. Het faillissement van H. G. Kop pers alhier, zaakdoende onder de han delsnaam „De Brandaris". is vernietigd. WASSENAAR POLITIESPORT JUBILEERT. Op 11 April jJ>. was het 30 Jaren ge leden, dat de Wassenaarse Politie Schiet- en Sportvereniging werd opge richt. In verband hiermede zal op 7 Mei a.s. in Huize Nieuw Rijksdorp een receptie worden gehouden van 35 uur en zullen op 21 Mei a.s. voetbalwedstrij den plaats hebben, op 25 Juni een wan deltocht van 25 en 30 K M. worden ge organiseerd door de gemeente en voor leden, donateurs en invlté's schietwed strijden worden gehouden op nader te bepalen data. In September hoopt de vereniging weer een nationale schiet wedstrijd te kunnen organiseren. Inbraak. Bij thuiskomst vond de familie R aan de Prins von Wiedlaan het huis overhoop en bleken ontvreemd te zyn een zilveren theeservies, gouden sieraden geld en een zilvervos. Van de daders tot nog toe geen spoor. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 24) Het zal wel erg dwaas van me zijn, maar ik werd opeens doodsbang en begon te rennen. Ik denk, dat ik de politie moet waarschuwen of een dok ter. Ik verloor geen tijd door de dominee te vragen, wat hij op dit uur op die weg uitvoerde. Zijn verklaringen kon den tot later wachten. Hoe ver is het lijk van hier ver wijderd? Ongeveer vijfhonderd meter. De dominee bood geen tegenstand, teen ik hem by de arm nam en mee voerde in de richting vanwaar hij was gekomen. Ik begreep volkomen, welk schouwspel ons daar in de duisternis zou wachten. En myn hart was zó vol bitterheid, dat ik niets durfde te zeg gen. Gelukkig zweeg mijn metgezel ook. daar hy nog steeds hygde en al les wat hy aan adem overgehouden had moest benutten om met my mee te Iepen. Op het punt, waar de weg afboog in ae richting van de baai, wees de dominee met een bibberende vinger Iets aan, terwijl hij stil hield. De woorden, die hij wilde uitspreken, kwamen niet over zyn trillende lippen, maar ik wist, wat hij probeerde te zeggen. Ik beduid de hem daar te blijven staan en ging zelf alleen verder. Ik had geen zaklan taarn nodig om te weten, dat 't arm zalige hoopje vodden, dat even verderop in de modder lag, alles was, wat er was overgebleven van de arme Johnny, zyn hoofd lag onder zijn ene arm; ik legde de arm voorzichtig opzy en zag, dat de mouw doordrenkt was met bloed, dat uit een gTOOt gat in z'n hoofd stroomde. Rondom het ïyk was het één modder poel. Myn eerste reactie was het ïyk op een drogere plaats onder de bomen te brengen Toen realiseerde ik me, dat ik hier met moord te doen had, en dat inmenging der politie niet te vermyden zou zijn. Ik keerde terug naar de plaats, waar de dominee stond te sidderen met zijn gezicht van het moordtoneel afgewend. Dit is een zaak, die de politie ter hand meet nemen, zei ik tot hem. Maak de politieagent van het dorp wakker en breng hem hier, zo snel als u kunt. En zegt u aan Burton, die bij mü thuis op me wacht wat er gebeurd ls en brengt u hem ook mee hierheen. Ik zal er voor zorgen, dat het lijk. preoles zo blijft lig gen. De dominee soheen zich neer te leg- dan om welk ander motief ook bewoog peukje was betrekkelijk droog Alleen gen bij myn besluit, want hij verdween ik me op mijn tenen voort langs de één kant, waar het in aanraking was zonder iets te zeggen. Ik geloof, dat hy grasrand van de weg, zonder bij de blij was weg te kunnen gaan van het 1 voetafdrukken in de medder te komen, toneel van de misdaad. Als Burton en Twintig meter van waar het lijk van ik maar op de oude inbreker gewacht Johnny luguber in het maanlicht lag hadden in de buurt van het Huis aan uitgestrekt, was een houten hek. dat de Baai. dan zou dit vermeden zijn, zei j toegang gaf tot het open raid. Het hek ik vol bitterheid tot mezelf. Hij moest bij zyn werk gestoord of naderhand ontdekt zyn. Ik was niet in de stem ming om tussen de heggen en bosjes te zoeken naar een van de bewakers van het Huis aan de Baai. De regen had opgehouden en de wol ken waren snel aan het wegtrekken. Vóór het morgen was, zou er lichte vorst zyn. te oordelen naar de koude, die in de lucht was. Ik constateerde dit met voldoening, want als het bleef regenen, zouden waardevolle sporen wegspoelen. Ik stak een sgaret op. maar gooide deze weer weg. De stilte en het niets doen werkten op mijn zenuwen. Mijn horloge wees 3.15 uur aan. De dominee was nog niet langer dan 10 minuten weg. Het zou zeker nog een half uur duren, voordat de dorpsagent zou arri veren. Meer uit pure nieuwsgierigheid ging open, teen ik 't aanraakte. Klaar blijkelijk was iemand er in grote haast doorheen gekomen, zonder de moeite te nemen het hek weer te sluiten met het ijzerdraad, dat voor dat doel was aan gebracht. In deze streek, waar weinig stadsmensen kwamen, werden de hek ken steeds met grote zorgvuldigheid ge sloten. Mogelijk dat de moordenaar langs deze weg teruggekeerd was, nadat hy de oude man neergeveld had. De verleiding cm naar de andere zijde van het raid te kruipen, cm te kijken of er aanwij zingen waren te vinden, was groot, maar Ik wist. dat ik me moest beheersen. Het was op akt moment, dat ik bijna bo venop een sigarettenpeukje trapte. In stinctief raapte ik het op. Iemand moest die sigaret hebben laten vallen, toen de regen al opgehouden was, want het geweest met het gras. was nat. Ik be keek het, met mijn zaklantaarn bijlich tend, en in mijn opwinding had ik het bijna weer laten vallen. Rondom het kurken mondstuk was lippenstift waar te nemen! Mijn eerste gedachte was, dat Judith hier, waar ik nu stond, een uur geleden gestaan moest hebben. Misschien was ze hier even blijven staan om een sigaret op te steken cm haar zenuwen de baas te worden, die haar dreigden te over meesteren, nadat ze de oude neergesla gen had. Of was ze sleohts een mede plichtige, die moest kijken, dat er nie mand in de buurt was. terwijl de mooyd gepleegd werd? Ik hoorde stemmen van mensen, die de weg af kwamen. Nadat lk het siga- rettenpeukie zorgvuldig in myn zakdoek had gewikkeld en daarna ln mijn jas zak had gedaan, wandelde ik terug om de komst van de dorpspolitie af te wachten. Ik heb nooit waarde gehecht aan de plaatjes in komische geïllustreerde bla den, die een dorpsagent altyd als een gewichtig-doende Incompetente ezel voorstellen. Reynolds, de agent, die Burton en de dominee vergezelde, was een lange, goed-ge'oouwde man aan het begin van de middelbare leeftijd. Hij deed zijn gewone werk met grote be kwaamheid, maar in een situatie als deze voelde hy zioh kennelijk niet thuis. Automatisch nam Burton de leldin® od zich. a De detective knielde bij het lijk van de oude inbreker neer, zorgend dat hy alles precies zo liet als hy 't vond, en bekeek de wond in het hoofd. Toen hy neerd en waarvan de reinheid nimmer een inzinking inhoudt. Zowel In Bach als in Mozart was er een merkwaardig nauwsluitend samen- gaan tussen Goldberg en zijn orkest. In Mozart's concertlne pasten zijn part ners zich in volledige harmonie bij hem aan. Het orkest beschikt dan ook over benijdenswaardige krachten, die onder deze leiding tot voor hen ongewone prestaties ln staat blijken. Hoe Goldberg er ln slaagt dilettanten tot een dergelijke graad van discipline op te voeren, het is ons, eerlijk gezegd, een raadsel! Voor de pauze kon onmogelijk dit contact met het auditorium ontstaan als daarna. De beide G moll sonate's de „Re- gentropf" van Brahms en die van De bussy vragen als kamermuziek Inde eerste plaats een meer intieme entou rage dan de Stadszaal. En als introduc tie leek ons Brahms bovendien minder geslaagd. Dit neemt niet weg dat Gold berg, in begripvolle samenwerking me' de meer en meer naar hem toegroeien de Gerard Hengeveld, beide werken al evenzeer superieur en voornaam ver tolkte, schoon men zich Debussy wel licht nog speelser en luchtiger van ty pisch van Frans karakter denken kan. Doch de wyze, waarop Goldberg hier de ongehoordste klanknuances voortovert, verrast van minuut tot minuut. En in Brahms is er de diepgang, de tederheid en de verstilling, die een mens slechts in zyn beste ogenblikken als ideaal in zich draagt Zo heeft Goldberg ons wederom een avond gegeven, waarin de schoonheid in volle omvang openbloeide en tot ons in-drong. Daarom blijft zo'n avond onvergete lijk! Stormachtig applaus van een nage noeg uitverkochte zaal na een onder ademloze spanning beluisterd concert. En voor deze allround meester-kun- stenaar, wie allen zo'n warm hart toe dragen, fraaie bloemen, artistiek beves tigd op een contrabas, die onder stu denten zo moeilijk te verkrijgen is.... Een herhaling van Mozart's trio kon na een dergelyke ovatie natuurlijk niet uitblijven I LEID SE LUCHTVAART CLUB. Maandagavond hield de L.L.C. ln één der zalen van de „Vergulde Turk" haw jaarlijkse ouderavond. De voorzitter opende deze bijeenkomst met een korte inleiding. De filmdienst van de Nederlandse Luchtstrijdkrachten vertoonde een twee tal films: één over de luohtkarterings- dienst van Canada en één over de straal jager de Lockheed Shooting Star. in ge bruik bil de luchtmacht van de USA. De voorzitter van de Rotterdamse Luchbvaarclub vertoonde met zijn projectie-apparaat een aantal kleuren opnamen. waaraan hij een geestige toe- li ohtixxg verbond. ,a70 De voorzitter der L.L.C. sloot doze avond met de aanwezigen te bedanken voor hun belangstelling en medewerking. LEIDSE SPAARBANK. Bij de Leidse Spaarbank is gedurende de maand April 1949 ingelegd f464.359,10 en terugbetaald f. 417.619,60; ingeschre ven zUn 245 nieuwe inleggers, terwyi 163 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 315 Inleggers, hieron der begrepen 3213 deelnemers aan aj Afhaaldienst bedroeg einde" April 1949. f. 15 184 503,44. Door de Afhaaldienst werd in nv*» stortingen f. 41.011,50 ontvangen. Er werden 185 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f. 3.345.-. Op de scholen werd f 124,05 voor donderdag 5 mei. Hilversum I (301 M.) AVRO 700: nieuws; 7-15 ochtendgymnastiek; 7.3ü. gram muziek; 7.50: dagopening door ar Trouw; 8.00. nieuws; 8.15: ochtend; naar my opkeek, stonden zijn ogen hard «SSSSSfcïs <T«Ï 53). Ja nu had Panda dus verra den dat Joris Goedbloed de diamanten uit de tulband van de kamerheer had gestolen, en hy verwachtte, dat Joris nu wel erg gestraft zou wordenen zelfs Joris keek wel even beduusd! Maar neen de kamerheer wenkte afwerend en sprak: „Edelstenen uit muts? Dit mag niet hinderen, o, begerige Westerling! Be houd deze, indien gy daarmede geluk zaligheid verwerft! Zy zyn slechts uiter lijke schijn; geslepen glas, aangenaam voor 't oog, maar van geringe waarde!" „Ziet ge, manneke?" fluisterde Joris Panda toe. „Vals! Glas! Ge dacht toch niet, dat ik echte diamant zou willen stelen?" Panda antwoordde niet en de kamer heer ging voort; „Evenwel, o, vreemde lingen uit barbaarse landenZijne Opperlioogstmachtigstheid de Bey wenst u nogmaals te spreken dus vclgt my Even later stonden Panda en Joris dus weer voor de Bey, die blijkbaar nu veel borai was dan de vorige keer. „Is het waar, o, gy vlo onder de wurmen", zo sprak de Bey knarsetandend tot Jo ris, „dat gy myn caponiet al eigen machtig aan vreemdelingen hebt ver kocht en daarvoor geld ln ontvangst hebt genomen, dat dus aan my toebe hoort? Antwoord, o, rover der Beydlyke bezittingen!" „Laster!" protesteerde Joris. „Men stookt u op, Hoogheerlykheld! Men wil onze innige vriendschap breken!" Maal ais antwoord klapte de Bey in de han den en nu traden van achter een gor- dyn een paar oude bekenden naar vo ren Heer Geofridus Goudbakker en Dop! En die hidden Joris geld gegeven! Dus nu zwaaide er Iets! en koud. De dader zaJ hiervoor moeten boe ten, zei hy op bittere toon. Wat zyn we dwazen geweest om niet vlak bij het Huis op hem te wachten. Als we dat maar gedaan hadden, zou hy nu neg leven. Ik knikte. Met geen woorden zou ik hebben kunnen uitdrukken, wat ik voelde. Ik was bly. dat de anderen buiten gehoorsafstand stonden. Burton stond op uit zijn geknielde houding Op dit mement kunnen we niet veel doen, zei hy. Reynolds weet wie lk ben. Dit is een zaak voor de politie van deze streek. Ik zal op het politiebureau de hoofdcommissaris opbellen. Ik denk, dat hy het er wel mee eens zal zijn, dat de Yard onmiddellijk er by gehaald moet worden. Reynolds betrek de wacht bij John ny's lijk. terwyi wy wegwandelden naar het politiebureau. Binnen een uur tijd was het op de bewuste plaats vol met alles wat by een politieonderzoek be hoort: geünilormde mannen, fotografen, een dokter, en rechercheurs, die met grimmige gezichten in de medder en het gras naar ieder gering spoor van een aanwyzing zochten. Toen Burton aan het telefoneren was, voelde lk iemand myn arm aanraken. Het was op dat moment, dat ik me realiseerde dat dominee Josiah Barlow nog steeds aanwezig was. M'n beste meneer Arlen, ik ben u neg een verklaring schuldig en myn excuses voor die onzinnige scène, die ik onlangs voor uw huis gemaakt heb en het feit, dat ik u achtervolgd heb, toen u laatst naar Londen ging, zei hy. Ik zie nu in, dat u aan de goede kant staat, maar toentertijd vreesde ik het tegendeel. Schenkt u my vergiffenis? De dikke dominee keek me vragend aan en zyn ogen leken groot en kinder- lyk achter de brilleglazen. Natuurlijk vergeef lk u dat, domi nee, zei ik. Ik geef toe, dat ons gedrag misschien wel eens argwaan kon op wekken. Maar we konden toen niemand in vertrouwen nemen Zoals de zaken er nu voorstaan, kunnen we niet lan ger zwijgen. tot vrouw; 9.00: grammuzlek; 9.30; een lied gaat de wereld rond; 10.00: morgen wijding door ds A. L. Broer; 10.15: ar beidsvitaminen; 10.50: kleutertje luister 11.00; orgelconcert door Willem vogel; 1145*: nieuwe legende van Ellja; 12.00- Het Lyra-trlo; 12.30: mededelingeni tw behoeve van land- en tuinbouw; 12.3J- ln 't spionnetje; 12 38; planoduo Andre de Raaff en Jacques Schutte; 1 P° nieuws; 1.15: mededelingen; 120: „LM gars de Paris"; 1 50: melodieën uit -Le Vogelkoopman". Zeiler; 2.00; Nederland bouwt op; 2 15 solletenconcert; 3 00. „Klimop", een programma voor zieken en gezonden; 4.0012.00: nationaal pro gramma; 4.00' inleiding door de omro«- per; 4.03; met trommel en trompet: 4.45: uit het gulden boek der historie; 5.15j Nederlandse volks- en boerendansen; 600 nieuwe. 6.15: toespraak door mr L. A- Kortenhorst, voorz. Tweede Kamer; 6.30 Stradiva sextet, 7.00: toespraak tot 6® Jeugd door A. Vlruly; 7.10: om het kamp vuur; 7.30: wat bereikten wy?. klank beeld; 8.00: nieuws; 8.05 „Moed. beleid en trouw"; 9.05: het lied van Nederland, 9.00; vuurwerk, 11.00: nieuws. 11-15- reportages; 11.30; omroeporkest olv. Hens Spruit; 12.00. sluiting. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.1o. gram.muziek: 7.45: mor gengebed; 8.00: nieuws, 8.15: pluk ae dag, 9.00: voor de vrouw; 9.05; concert, 9.30: waterstanden; 9.35 Italiaanse Le deren; NCRV 10.00: vioolcomposltles van onbekende. oud-Nederlandse meesters; 10.15; morgendienst door dr W Volger; 10.45" NCRV-orkest olv Plet van den Hurk; KRO 11.00: de zonnebloem; 11-40 Till Eulensplegeis Lustige Strelche op. 28. Richard Strauss; 12.00 Aangëlus; 12,03; Robert Casadesus; 12 30: medede lingen ten behoeve van land. en tuin bouw; 12.33: het orkest zonder naam; 12.55: zonnewijzer, 100: nieuws; 1-20: zangrecital door Jos. Plemper: 1.45. Roer- omme; NCRV 2.00: fragmenten uit ope ra's van Wolfgang Amadeus Mozart, 2 40: even onder ons; 3.00: kamerorkest; Zie verder onder Hilversum I van 4.00—12-00 Nationaal programma. AGENDA DONDERDAG. Schouwburg: K.V. „Litteris Sacrum"- „De eerste Mevrouw Fraser". 8 uur na»- Rapenburg 50: Ant1^ ■•■•nnhlsche Ver- Lezing Joh. Waeger over het Faustpro- (Wordt vervolgd) bleem, 8.15 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2