Koninginnedag in Omstreken algemeen opgewekt maar sober gevierd UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS Laatste berichten Beurs van Amsterdam V De jeugd alom in het middelpunt In de omgeving van de Sleutelstad kenmerkte de viering van Koningin nedag zich door een opgewekte stem ming doch over het algemeen sobere programma's in verband met de si tuatie in Indonesië en de verliezen welke daar door zo velen geleden zyn en die in de kleine dorpsgemeenschap sterker spreken dan in de grote stad. Overal stond het kind in het middel punt van do viering. In Alphen viel de kinderaubade voor het raadhuis in het water, waarna nog lechts in de middaguren enige voet bal- en korfbal wedstrijden werden ge houden, terwijl voorts in de avonduren de muziekverenigingen concerteerden en de filmvertoning op het St. Jorlsplein ei er aandacht gevangen hield. In Bodegraven moest men zich ty pisch nog op de nieuwe datum van Ko ninginnedag Instellen. Er was geen of ficieel programma, doch hier en daar aren feestelijkheden georganiseerd. Des ochtends waren er wedstrijden, aarin bijzondere en openbare scholen elkaar bekampten. De middag werd ge vuld met voetbal, athletiek en biljart. Hoogtepunt was wel de nu traditioneel geworden „ronde van Bodegraven", die gewonnen werd door Jaap Grootendorst, dezelfde winnaar van 1947 en 1948; der halve de definitieve eigenaar van de wisselbeker. Tot de feestelijke stem ming droeg bij de zweefmolen op het VVB-terrein, terwijl ook het slot van de viering, een muzikale rondgang en een aubade voor de burgemeesterswo ning, een vrolijke noot vormde Boskoop was een vlaggenzee toen in ochtenduren de mannenzangvereni- ging Die Gouwe Sanghers voor het raadhuis enige liederen ten gehore bracht. Nadien was er kinderzang op het raadhuisplein, begeleid door Con cordia. De kinderen, die in optocht wa ren gearriveerd, werden toegesproken door de burgemeester. Op de scholen vond de gebruikelijke tractatie plaats, terwijl des middags oud-voetballers uit Oost- en de Westzijde elkaar be kampten op het terrein aan de Hooge- veense weg. Oost won met 7—5. Bio scoopvoorstellingen van Dik Trom voor jeugd, een avond-concert van Excel sior en een voorstelling van een hon denvariété voltooiden het programma. Hazerswoude beperkte zich tot een muzikale rondgang door het dorp van Chr. Harmonie, die zich in een grote belangstelling mocht verheugen. In Katwijk had men als eerste punt van het programma een originele wed strijd op de Karei Doormanlaan, name- liik langzaam fietsen, binnen twee krijt strepen blijvende. De eerste prijs ver wierf Wim van Rijn, de tweede was voor Koop van Beelen. Nadien was er een voetbalwedstrijd tussen veteranen van Quick Boys en Katwijk. Laatstge noemden wisten met 10 te winnen. De Katwijkse handbaldames zegevierden over de kampioen eerste klasse van de Zaterdagmiddagcompetitie West met 2-1. Gelijk spel (1—1) bereikten Quick Boys I en RVC uit Den Haag. Des avonds was er massazang op het plein van de ULO-school in de Voor straat onder leiding van *de heer Joh. Admiraal UNI speelde bovendien enige marsen. Na afloop werd er danig ge host. Een groot vreugdevuur trok zeer veel belangstelling naar het strand voor de Varkevlsserstraat, waarmede het programma was voltooid. UNI bracht bovendien in de middaguren een muzi kale hulde aan de burgemeester bij diens woning, in verband met de reeds gemelde Koninklijke onderscheiding, die hem ten deel mocht vallen bij deze Ko ninklijke verjaardag. Ook Nieuwe Wetering had een pas sende viering, die geopend werd door een kinderaubade aan de burgemeester, die daarna in een korte toespraak op de betekenis van deze dag wees. Kin- dertractatie besloot het ochtend-pro gramma. Des middags maten de dames hun krachten in de roeisport in de Ringvaart, des avonds was het de beurt van de heren. mann sprak de jeugd toe. De Prins Bernhardlaan was weer het toneel van de behendigheldswedstryden voor auto's waaraan 33 wagens deelnamen. Van de kleine wagens wist de heer a. D Koster de erepalm weg te dragen, terwijl a. W. Kastelcvn winnaar werd in de klasse der STOfe .wagens. De Prijsuitreiking ge schiedde door de burgemeester. Na de muzikale rondgang van „Werkmans Wilskracht" bleek er geringe belangstel ling te bestaan voor de ringrijderij. De jury ter beoordeling van de etalage's in net kader van de winkelweek maakte de volgende uitslag bekend: ereprijs c. P. v d. Zalm: 1. W. Buurman, 2. Maison Kreeft; 3. H. M. de Groot; 4. L. Menken, n' >YJNawens; 6. Wolhuis Ouwersloot; 7. M. A, M. van Noort, 8. firma Koel man. Het avondfeest concentreerde zich in het Wilhelminapark, waar op het „marktterrein" goede zaken werden ge daan en „Werkmans Wilskracht" ander maal veel belangstelling trok. De fraaie verlichting van het Raadhuis trok veler aandacht. In Rijnsburg trokken vrolijk uitgedoste kinderen reeds vroeg naar het plein van de Wilhelmlnaschool, waar eerst de voor zitter van de Oranjevereniging sprak en daarna burgemeester Höweler het woord richtte tot de jeugd. De kinderen zongen enkele vaderlandse liederen waarna de prijzen bekend werden ge maakt voor de door de diverse scholen meegevoerde bloemstukken. Bh een rondwandeling kon de hele gemeente de neurige kinderschaar bewonderen. Uiter aard viel na deze wandeling de tractatie op de scholen in goede aarde. Kleuter- spelen waren er des ochtends aan de Vliet, des middags waren grotere kinde ren aan bod. De prijzen werden na af loop by de muziektent uitgereikt Ook voor de voetbalwedstrijd Rijnsburgse BoysSJC bestond aanzienlijke belang stelling, terwijl des avonds vrolijkheid heerste bij de lampionoptocht. Hulde aan de autobezitters, die hun voertuig ter beschikking stelden, om van deze tocht een zeer geslaagd programmapunt te maken. Van de vele prijzen, die wer den toegekend, vermelden wij slechts de prijs, die de Wilhelmlnaschool verwierf voor de mooiste versiering. Sassenheim houdt eerst binnenkort feest, in verband met de werkzaamhe den in het bollenbedrijf, doch onopge merkt ging Koninginnedag toch niet voorbij. De schoolkinderen hadden di verse wedstrijden, des middags was er grote belangstelling voor de wieler wedstrijden. Er werd gevoetbald ten bate van de tocht voor ouden van da gen en de dag werd besloten met een concert van Crescendo. In Valkenburg begon de dag met kln- dertractatie. terwijl de voetbalwedstrijd in de middaguren moest vervallen, om dat Quick Boys verhinderd was. De Harmonie bracht des avonds een sere nade aan de beide ingezetenen, die on derscheiden werden ter gelegenheid van Koninginnedag. Wassenaar begon met een muzikale inleiding van „Excelsior", waarna de kinderen poppenkast en goocheltoeren te zien kregen, benevens een versnape ring ontvingen. Des middags hielden zij zich bezig met allerlei spelletjes en wedstrijden. In Nieuw Wassenaar was een filmvertoning voor de jeugd. Des avonds musiceerde „Excelsior" op het Dorpsplein tot be sluit van de viering. Foto Van Vliet. Oude Wetering zag weer de bekende Ronde, waarvoor de burgemeester van Alkemade het startschot loste. De heer J. Kerkvliet uit Roelofarendsveen droeg de zege weg. Des middags was er voetbal. Ook In Oegstgeest openden de kinde ren de feestviering door een zanghulde voor het raadhuis onder leiding van de heer B. van Luyn. Burgemeester Bau- VISSERIJ-BERICHTEN Uitvaartdatum van de haringvloot opnieuw in discussie bedrijfschap wenst hand having van 17 mei. Hedenavond vindt i-n Den Haag een iueuwe bespreking plaats van de Reders vereniging voor de Nederlandse Haring visserij over de datum van het zeekle in van de eerste groep haringloggers. Geruime tijd geleden werd de zeven tiende Mei vastgesteld, doch midden vorige week besloot de Redersvereniging, "iet het oog op het ongeschonden hand- w n° van de kwaliteitsfaam van de ■•Hollandse Nieuwe", de eerste groep haringloggers eerst 24 Mei te laten ver trekken. Sinds dat besluit heeft, naar wij vernemen, het bedrijfschap voor de visserij aandrang op de reders uitge oefend. op het laatste besluit terug te komen en toch op 17 Mei uit te varen. Reden van deze aandrang is, dat op velerlei wijze by de organisatie van de plechtigheden, die het zeekiezen voorafgaan zoals de vlaggetjes weken etf- °P de datum van 17 Mei is ge nun*' en er thans onvermijde- 'U» moeilijkheden zouden ontstaan, wanneer zo kort tevoren de datum wordt verschoven. *n Katwijk waren reeds maatregelen vp^h om middenstandsactle in to ïld met het ^kiezen een week uit stellen Het is de vraag, of thans an dermaal wijzigingen kunnen worden aangebracht, zonder uiteindelijk de goe- organisatie van die festiviteiten vprJ Mle doen- vooral nu hst ineens een vin ln Plaats van een verlenging an de voorbereidingstijd zou betekenen vanavond valt dus opnjeuw be. slissing 17 0l 2/ Mei IJMUIDEN. 2 Mei Besommingen: k stoomtrawler t 36 700, IJM. 87 f.5400, ?JL94 f 2340, KW 53 f.2780, KW 65 S WO KW. 169 t. 2850. KW 69 1.4920, f Z r. 1 8200 KW 9 f- 524°' KW- 39 IJJOO KW 48 f.8060, KW 28 f.2400, f J4C f 1940 KW 54 f.1980, KW. 5 km -i KW 41 f-6400, KW 107 f.2120, *w' 77 f.2020, KW. 92 f.1630, KW. 170 Muziek en kinderzang, zon en kleurige bloemensfeer beheersten het centrum van Rijnsburg, waar de kinderen het feestprogramma openden. BOSKOOP Eerste steenlegging nieuwbouw Zaterdagmorgen had op het terrein aan de Goudse Rijweg de eerste steen legging plaats van de eerste 30 arbei derswoningen. Op het terrein waren aanwezig het voltallig college van burgemeester en wethouders van Boskoop, de hoofden van gemeentediensten, de aannemers en de architecten, alsmede de besturen der woningbouwverenigingen. De heer M. Jongejan, voorzitter van de Woning stichting „Patrimonium", sprak zijn vreugde uit over de grote belangstelling en dankte o.m. het college van B. en W. voof hun aanwezigheid. Dank zij de gewaardeerde medewerking van onze burgemeester kunnen we thans de toe komst wat de woongelegenheid be treft enigszins rooskleuriger zien. Ook betrok spr. in deze hulde de wethouder, de heer A. P. van Nes. Op verzoek van de heer Jongejan werd hierna door mevrouw Verkerk de eerste steen gemetseld. Vervolgens begaf het gezelschap zich wederom naar het gemeentehuis, alwaar koffie werd geserveerd en nog vele goe de woorden werden gesproken. Afscheid opperwachtmeester M. van Buren In de hal van het gemeentehuis, wel ke smaakvol met groen en bloemen was versierd, had Zaterdagmiddag het af scheid plaats van de Groepscomman dant der Rijkspolitie ter standplaats Boskoop, de opperwachtmeester M. van Buren. Aanwezig waren burgemeester Ver kerk de wethouder mr dr J. F. Taat. de gemeente-secretaris, de heer W. Trap man, de burgemeester van Benthuizen en Moerkapelle. de heer J J. Steenbak ker Morilyon Loijsen. verschillende ge meenteambtenaren en gepensionneerde ambtenaren, die met de scheidende op perwachtmeester samenwerkten, dr E. F. Jacobi en de heer J. H. M, Rozemey- er. namens het Boskoops Oranje-comité, de directeur der gemeente-bedrijven, de heer M. Constandse. de Districtscom mandant. dirigerend officier der Rijks politie. de majoor mr R. Warmoltz en verschillende politie-ambtenaren uitom- ligeende gemeenten met de inspecteur J. Groothuizen uit Alphen. Nadat de scheidende opperwachtmees ter Van Buren met ziln echtgenote en ziin zoon waren binnengeleid, voerde als eerste spreker het woord de burgemees ter van Boskoop, mr dr E P. Verkerk, die zich in hoofdzaak richtte tot de heer Van Buren namens de voormalige ge meentepolitie Spr. memoreerde vooral de bilzxmder prettige samenwerking In lief en leed. die hij van de heer Van Buren mocht ondervinden. Namens de Boskoopse burgerij sprak wethouder mr dr J. F. Taat. die het tactvolle optreden, waardoor de politle- looDbaan van de heer Van Buren zozeer werd gekenmerkt, roemde Namens de burgerij bood mr dr Taat aan een gou den horloge voorzien van Inscriptie en ketting. De derde spreker was de gemeente secretaris. de heer W. Trapman, die na mens het gemeentepersoneel aanbood een ets. voorstellende het vroegere raad huis. Namens de groep Rilkspolitle te Bos koop sprak de opperwachtmeester N. t. 2100, KW. 125 1.2720, KW. 16 f.2190, KW. 104 f.2400. KW. 89 f.3040, KW 91 f 1850 KW. 24 f 2140, KW. 162 f 2980. KW 50 f.2500, IJM. 53 f.1700, IJM. 320 f.1320, IJM. 74 f.7430, IJM. 75 f.5020, IJM. 277 f.620. Deegenaars. daarbij overhandigende een foto van het gehele Boskoopse politie personeel. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door de heer P. Veenendaal na mens de Buurtvereniging „De Putteka- de" waar de scheidende politieman woonachtig is. door dr E. F. Jacobi, na mens het Boskoopse Oranjecomité en door de heer J. Zwartendijk, namens de Coöperatieve Vereniging „De Boskoop se Veiling" G.A. Ten slotte sprak nog de inspecteur der gemeentepolitie te Alphen de heer J. Groothuizen. Inmiddels verscheen majoor mr R. Warmoltz. die als superieur van de heer Van Buren zeer waarderende woorden tot de scheidende functionnaris richtte Namens de heer Van Buren bedankte de wachtmeester le klasse. A. van Marle, de verschillende sprekers. Na dit afscheid verscheen de Ohr. Harmonie „Concordia" voor het raad huis. die opperwachtmeester Van Buren een muzikale huldiging bracht. Na afloop werd door velen gebruik gemaakt van de gelegenheid om van de sympathieke politieman Van Buren af scheid te nemen. Na afloop der receptie verscheen nog de Harmonie „Excelsior" op het appèl, die met een paar pittiee marsen van Van Buren afscheid nam. KOUDEKERK nat. herdenkingssamenkomst. Woensdagavond 4 Mei zal er in de Ned. Herv. Kerk en Geref. Kerk uit gaande van de Oranjeverenigingen „Koudekerk" en „Hazerswoude-Ryndyk" een Nat Herdenkingssamenkomst wor den gehouden. Sprekers zijn: ds L. v. d. Linde. Geref. Pred. en ds K. J. H Burgy, Ned. Herv. Pred., beiden van Rijnsburg. Tevens zal het woord voeren rector L P. M. Vester van Leiden. De beide zangverenigingen „Soli Deo Gloria" en „Onderling Zang genot" verlenen medewerking. Vooraf zal er een stille tocht plaats vinden naar de begraafplaatsen ter herden king van hen die vielen voor het va derland. VALKENBURG koninkl. onderscheidingen. In het kantoor van de N.V. Schelp- kalkfabriek „Valkenburg" had Vrijdag morgen een korte, intieme plechtigheid plaats. Voor een ogenblik was het werk op de fabriek stil gelegd en directeur, procuratiehouder en arbeiders verzamel den zich in het kantoorgebouw. De di recteur, de heer Stui, ging in een gees tig speechje de historie van de schelp kalkindustrie na en gaf toen het woord aan burgemeester A. c. de Wilde, die een dankbare taak had te vervullen. Hij prees de goede harmonie, die in het bedrijf heerste en roemde de samenwer king tussen werkgever en werknemers. Hij herinnerde aan het feit, dat de he ren J. v. d- Zwart en D. de Roode resp 48 en 45 jaren werkzaam geweest waren in ditzelfde bedrijf. By K. B. van 23 April heeft het H M. de Koningin, op voordracht van de Minister van Sociale Zaken, behaagd de heren J v. d. Zwart en D de Roode, resp stoker en arbei der de eremedaille In brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau te ver lenen. Burgemeester de Wilde vond het een groot voorrecht hun deze onder scheiding te mogen opspelden. De heer J. v. d Zwart verzocht de burgemeester de dank van de beide on derscheidenen te willen overbrengen aan H.M de Koningin. Nadat de heer Stui nog zijn blijdschap er over had uitgesproken dat deze eer re beurt gevallen was aan arbeider; in dit bedrijf, werden alle aanwezigen oni haaki op een glaasje wijn met toebe horen. i 40 jaar „Voordorp" HERDENKINGSDIENST IN DE PIETERSKERK. De viering van het 40-jarig bestaan van liet Kinderhuis „Voordórp" te Leiderdorp, geëxploiteerd door de dia conie der Ned. Herv. Gemeente te de zer stede, is gisteravond Ingezet met ren plechtige herdenkingsdienst in de Pieterskerk. Ds P. W. Sprayt, die deze dienst leidde, koos als overdenkingswoord, Micha 6 8 „Hij heeft u bekend ge- rtiaakt, o mens, wat goed is; en wat eist de Heer van u, dan recht te doen en weldadigheid lief te hebben en oot moedig te wandelen met uwe God". Alvorens spreker tot de ontvouwing van deze tekst overging, wees hij er op, dat het voor 40 jaar aangevangen werk van Voordorp niet gezien moet worden als een particulier initiatief van een groepje diakenen, doch als een werk, dat in het geloof is aangevangen, en waarmede de opdracht van Christus is vervuld, als Hij zegt „Weidt Mijne lam meren". Spreker wees vervolgens op de grote daad der liefde, welke in deze ar beid wordt gesteld en waarmede de dia kenen. vervuld van eigen kleinheid, willen laten zien, wat het zeggen wil met barmhartigheid bewogen te zijn. Teruggrijpend op Micha 6 8, stond ds Sprayt allereerst stil bij de beteke nis van recht doen. Het is een zich so lidair verklaren met de nood van de naaste, waardoor deze naaste een vol ledige kans wordt gegeven om zich ln de maatschappij een plaats te veroveren. Ook bij het liefhebben van de welda digheid wordit de inzet van onze gehele persoonlijkheid gevraagd, In tegenstel ling met wat wij wel eens onder welda digheid verstaan, wordt hier een voort durende activiteit en bewogenheid ver eist. Ten slotte het ootmoedig wandelen met God. Spreker ziet dit als een voort durend biddend werkzaam zijn, waarbij de knieën gebogen en de handen gevou wen dienen te zijn. Bovenal zullen wij het bij onze arbeid niet van menselijke kracht moeten verwachten, maar zullen wij ons uitzicht op God moeten stellen. Ook zij, die al die Jaren in en voor Voor dorp zijn werkzaam geweest, zijn deze weg gegaan. Spreker besloot met God te danken, dat Hij de krachten heeft wil len schenken om dit werk nu al 40 jaar voort te zetten. Moge de gemeente ook ln dit opzicht in de toekomst haar roe ping blijven verstaan. Met het zingen van „Dankt, dankt nu allen God" werd deze dienst besloten. Gouden jubileum J. J. A. v. d. Horst TALRIJKE SPREKERS HULDIGEN DEZE POPULAIRE FIGUUR. Vandaag herdenkt de heer J. J. A. v. d. Horst het feit, dat hij voor 50 jaar zijn intrede deed bij Van Gend en Loos, welke firma hy reeds 33 jaar dient als directeur van het kantoor Lelden. Het laat zich begrijpen, dat velen deze ge legenheid hebben aangegrepen om de heer Van der Horst, die niet alleen ln de kringen van het Van Gend en Loos en Ato-personeel doch ook ver daarbui ten een populaire figuur Is. te huldigen en te getuigen van de grote waardering, die zij voor zijn persoon en werk heb ben. Zo merkten wij hedenochtend bij de huldiging in het filiaal op de Bree- straat o.m. op de heer A, R. Rudolphus, die de hoofddirectie uit Utrecht verte genwoordigde, de juist Zaterdag afge treden stationschef, de heer J. Idsenga en diens opvolger, de heer G. van Ett-e- koven, de voorzitter van de Ned. Bond van plaatselijke directeuren, de heer B J. Kruitwagen, talrijke directeuren van V. G. en L.-kantoren uit de omtrek, de heer J. Panman, directeur van het Centraal Bureau van de Ned. Reisver- eniging ep vanzelfsprekend het gehele personeel. Nadat de Jubilaris met zijn echtgeno te en familie was binnengeleid, voerde als eerste spreker het woord de hoofd inspecteur .de heer A. R, Rudolphus, die de algemeen directeur, de heer H. van Wessem, die reeds gisteren zijn opwachting had gemaakt, verontschul digde. Met bijzondere waardering ge tuigde spreker van de trouwe plichts betrachting, commerciële inslag en goede verstandhouding met de heer Van der Horst, wiens capaciteiten op het hoofdkantoor in Utrecht zeer op prijs worden gesteld. Daarnaast hebt gij, aldus spr., steeds op de bres gestaan voor uw personeel, dat van hoog tot laag in u de directeur ziet. Voorts prees spreker het opgewekte humeur van de jubilaris en diens belangstelling voor het brede terrein van het maat schappelijk leven. Hoewel de heer Van der Horst begin volgend Jaar met pen sioen hoopt te gaan, wenste hij hem nog een aangename tijd bp V. G. en L. en straks een rustige en z?er zeker ver diende rust. Ook mevr. Van der Horst wenste spreker, die namens de direc tie de gebruikelijke enveloppe met in houd en een waarderend getuigschrift aanbood ,in deze hulde te betrekken. Nadat vervolgens de wnd inspecteur van het rayon West, de heer J. Beau mont, en de chef de bureau van het kantoor Leiden, de heer H. Th. Vree burg, gelukwensen hadden aangeboden, deed dit de heer E. S. Prins namens het Jubileumfonds van V. G. en L. Deze laatste spreker stelde in het licht, dat de jubilaris voor allen steeds een „vader" heeft willen zijn. Zonder on derscheid zien wij allen in u, aldus spreker, één van de pijlers, wairpphet bedrijf van V. G. en L. is opgebouwd Met u zijn wij trots op dit jubileum. Dat allen dan ook spontaan hebben willen bildragen voor dit feest, is voor spreker het bewijs, dat de heer Van der Horst als mens en als directeur zeer wordt gewaardeerd. Als stoffelijk aandenken aan deze dag bood de heer Prins een radiotoestel aan. Achtereenvolgens voerden het woord de heer P. D. Visscher, garagechef. de heren Kruitwagen en Dekkers namens de Ned. Bond van plaatselijke direc teuren. waai-van vooral de laatste vele herinneringen ophaalde, de heer A. Els- kamp. directeur te Alkmaar, die een ets overhandigde, de heer P. M. de Joode. voorzitter van de Personeelsver eniging O.N.S., die zijn gelukwensen vergezeld deed gaan met de aanbieding van een polshorloge, en de heer A. van Wijk, een oud-gediende, die op deze dag niet achter wenste te blijven en ook al een geschenk overhandigde. De Jubilaris die in een uitvoerig en vooral geestig dankwoord alle sprekers bedankte, merkte o.m. op. dat hij het zelf niet begriinen kon. dat een halve eeuw 50 jaar moet duren. Voorts had het hem deze ochtend getroffen, dat niet alleen alle rangen en standen ver tegenwoordigd waren doch ook alle leef tijden Spreker hoopte, dat hij de tild. welke hem nog gegeven was om aan het bedrijf verbonden to ziin in goede gezondheid en hatelijke harmonie mocht doorbrengen. Hierna was er ge legenheid om de heer en mevr. Van der Horst persoonlijk de hand te drukken. Aan Prins Bemhard zal boek over geschiedenis van „Pro Patria" worden aangeboden NA BEZOEK AAN SCHIETBANEN TE KATWIJK EN PARADE BIJ STADHUIS. Het reeds vermelde bezoek, dat Z.K.H. Prins Bern hard morgen aan de Sleutelstad zal brengen, zal wor den voorafgegaan door een bezoek aan de schietbanen te Katwijk. De Prins zal om halfdrie daar arri veren en worden verwelkomd door een erewacht van de Studenten Ca- rousselverenlging. Gedurende een uur zal Prins Bern hard schietoefe ningen bijwonen, waarbij ook een equipe van ..Pro P8tria" van zijn kunnen zal blijk geven. Nadat de Koninklijke gast en de andere autoriteiten uit Katwijk in Leiden zijn gearriveerd, neemt de Prins voor het Stadhuis, in tegen woordigheid van burgemeester Van Kinscho» en de commandant van de afd. Leiden van de Nationale Reserve een parade af van onder delen van de Nationale Reserve. Een militaire kapel zal deze plech tigheid opluisteren. Nadien begeeft de Prins zich naar Sociëteit .Minerva", waar hem in de Collegiumkamer het eerste exemplaar wordt aangeboden van het door mr A, J. Landaal samen gestelde boekwerk 'over de geschie denis van „Pro Patria". Na deze aanbieding zal lj>rins Bemhard enige tijd in de Sociëteitszaal ver toeven. Viering van de 1 Mei-dag DE JEUGD OPENT HET FEEST. Indachtig aan het gezegde: „Wie de Jeugd heeft, heeft de toekomst", werd ook hier ter stede de viering van de 1 Mei-dag, welke in verband met de Zon dag vandaag wordt gevierd, ingezet met 'n feestelijke bijeenkomst ln de rijkelijk met rode tulpen versierde Stadsgehoor zaal. waar pl.m. 1000 jongens en meis jes bijeen waren. -Verder merkten wU hier op tal van partijbestuurders, w.o. de heren J. C. van Schaik, A. J. Jon geleen en H. van Woudenberg. De heer Van Schaik, die het openings woord sprak, belichtte op eenvoudige wijze de 1 Mei-gedachte, aan de ver werkelijking waarvan men 60 jaar ge ilden is begonnen, Spreker hoopte, dat het nog eens zo mocht worden, dat heel Nederland op 1 Mei zich zal ppmaken om het feest van de arbeid- te vieren. Leden van de A.J.C. voerden hierna een vrolijk spel „De winkel van baas Vet" op, terwijl de Arbeiders-sportbond enige keurige demonstraties ten beste gaf. De kinderen, die zich uitermate amuseerden, werden op lekkernijen ont haald en zongen hun liederen. In de middaguren vond, eveneens ln de Stadsgehoorzaal, een familiefeest plaa>ts, waarvoor ook een aantrekkelijk programma was samengesteld. Hedenavond om 7 uur vertrekt van de Kaasmarkt de traditionele 1 Mei optocht, in aansluiting waarop in de Stadszaal een grote feestelijke samen komst wordt-gehouden. Ter gelegenheid van deze 1 Mel-vle- ring heeft gisteren een deputatie van partij- en verenigingsbestuurders kran sen gelegd op de graven van de pioniers der bewegLng, terwü'l ook aan mevr. de wed. Van Eek, als een eerbiedige hulde aan haar overleden echtgenoot, bloemen werden aangeboden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het apothekers-exa men: Mevr. A. H. CohenKranen (Lel den) en de heren D. D. Boer (Den Haag), Gouw Soen Hok (Leiden), R. J. van der Laan (Schevenlngen) en F. Wentzel (Leiden). JUBILEUM J. B. SELIER. Vandaag herdacht de heer J. B. Se ller de dag. dat hij voor 25 jaren als jongste bediende ln dienst trad bij de Fa J. C. v. d. Steen en Cö„ Langebrug 35. Hedenochtend vond een huldiging plaats. Allereerst werd de heer Seller toegesproken door de heer H. Th. v. d. Steen, die de jubilaris prees om ziin gro- «e gaven vsn hart en verstand, waar door hy zich in de loop der laren heeft ontwikkeld tot een prima kracht, die de eehele leiding van de afdeling boekhou ding op bewonderenswaardige wijze voert. Na aanbieding van het huldeblyk. een Engelse klok. werd de lubilarls toe gesproken door de heer J. C. v. d. Steen, die hem eveneens harteUik huldigde Daarna werd nog het woord gevoerd door één van ziin collega's, de heer P Braggaar. die namens het gehele perso neel getuigde van de grote vriendschap, die allen voor de heer Selier koesteren, Spreker bood een rooktafel met toebe horen aan In de loop van de ochtend werd de lubilaris nog gecomplimenteerd door vele zakenrelaties, die hun woorden eveneens vergezeld deden gaan van geschenken. Nadat de jubilaris enige dankwoorden had gesproken, bleef bleef men no2 een Doosle gezellig bijeen. Ook in zijn wo ning had de jubilaris vele gelukwensen in ontvangst te nemen. Radiorede di Beel Nederland zal niet tekort schieten MEDE DANK ZIJ IIUIS VAN ORANJE. In een radiorede op de verjaardag van Koningin Juliana heeft dr. Beel o.m. verklaard, dat het streven er op gericht zy.' zo spoedig mogeiyk de Ver. Staten van Indonesië als vrye. jonge, sterke, democratische en souvereine staat, in de heterogeniteit waarvan het Juiste evenwicht tussen de delen en het geheel, tussen mens en maatschappij en tussen vryheld en gebondenheid kan worden gehandhaafd, binnen te leiden ln de ry van zelfstancdse en democratische volkeren tot versterking van hen. die vrede en welvaart in de wereld willen. Daartoe moet de ban van misverstanden, achterdocht en wantrouwen thans voor eens en vcor al doorbroken worden. Er is niet de minste twijfel mogelijk over de koers die Nederland onder leiding van Koningin Juliana wil gaan. Daarom ook ben ik er van overtuigd, aldus dr Beel, dat ondanks gemaakte fouten de geschiedschrijver eenmaal zal kunnen getuigen, dat Nederland niet tekort zal zün gescho ten by zijn intense inspanning om dit deel van Azië een nieuwe, souvereinc rechtsstaat te helpen verwezenlijken in het huidige zo verwarde tijdsge wricht, mede en vooral dank zij het Huis van Oranje. SULTAN HAMID II BEZOCHT DR VAN ROVEN. Vrijdag Vergadering BFO. De voorzitter van de B.F.O., Sultan Hamid II, die gisteravond uit Pontianak is 'teruggekeerd, heeft vanochtend te Batavia een be?oek gebracht aan dr Van Royen. De BT.O. zal Vrydag a.s. weer byeen- komen, o.m. ter bespreking van het mandaat van de delegatie uit de B.F.O. by de besprekingen ter oplossing van het Indonesische vraagstuk. In verband met de reorganisatie van de B.F.O.die thans een nieuwe grond slag heeft gekregen, hebben de voorzit ter en de vlce-voorzitter op formele gronden hun ontslag Ingediend; zij heb ben zich echter herkiesbaar gesteld. RUM UIT BATAVIA TERUG GEKEERD. De leider van dq Republikeinse dele gatie, Moh Rum, is vanmiddag tezamen met de sultan van DJokja en zijn andere reisgenoten, met uitzondering van Su- darpo, die enkele dagen op Banka zal biyven en daarna spoedig naar New York terugreist, te Batavia teruggekeerd. Rum verklaarde, dat hy verslag had uit gebracht. Ter verwelkoming waren o.a. aanwe zig de secretaris van dr Van Royen. mr Van Schelle, Tahya en de vice-voorzlt- ter van de B.F.O. WIE VOLGT WIJLEN KOLONEL FIÈVEZ OP IN DE TWEEDE KAMER? Door het overly den van oud-minister Fiévez is een vacature ontstaan in de Tweede Kamer. Volgens de candidaten- ïyst komt voor benoeming in aanmer king de oud-minister van Overzeese Gebiedsdelen mr E. M. J. A. Sassen te Vught. Aangezien de heer Fiévez een gekwalificeerde zetel voor militaire za ken bezette, is het mogeiyk, dat de heer Sassen zyn benoeming niet zal aanne men. Op hem volgt de heer Lieshout, wethouder van Eindhoven. Deze is lid der Eerste Kamer en al evenmin als de heer Sassen militair specialist. Na hem volgt op de lyst Luit.-Kolonel J. J. Fens te Breda, die als plaatsvervanger voor de gekwalificeerde zetel op de Candi da tenijjst is gebracht. JHR VAN SUCHTELEN'S HÓNGERSTAKING. Inderdaad is oud-gouverneur van Suchtelen te Oegstgeest Zaterdagoch tend overgegaan tot de door hem aan gekondigde hongerstaking. Sedert Za terdagochtend neemt hy niets anders tot zich als water met wat vruchten sap, en thee zonder suiker of melk. POSITIE DER K.L.M.- VLIEGTUIGEN. De PH-T.D.I. met gezagvoerder Roo senburg is om 1.22 uur hedennacht in Caïro binnengekomen. De Ph.-T.E.S. (Surabaja) staat in Batavia. Schuman over blokkade besprekingen Robert Schuraan, de Franse minis ter van buitenlandse zaken, heeft op een persconferentie te Parijs ver klaard te geloven, dat de datum voor de bijeenkomst van de raad van mi nisters van buitenlandse zaken der grote vier deze week zal worden vast gesteld. Schuman zeide, dat vertegenwoordi gers der vier njogendheden deze week tè New York gezameniyk besprekingen zullen houden, waarbij zij ongetwijfeld een datum zullen vaststellen en een nauwkeurige agenda met betrekking tot de organisatie van Duitsland. Charles L, Hoover, die in 1927 consul- generaal der tfer. Staten was te Batavia en daarna te Amsterdam, is te New York in de leeftyd van 77 Jaar overle den. Maandag 2 Mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige O. K. v. heden v. heden Ned. '48 3% 100 Ned. '47 3% 3 97 Dollar-Ing. '47 3 101 Investeringscert. 3 97 Ned. p. 1962/4 m.b. 3 98% Indië '37 A 3 94V* Grootboek '46 3 96 f* ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 83 83 N. Ind. H.bank 109% 107% Ned. Handelmy153 A.K.U161 Vz 161 Lever Br237% 238% Philips 218% 219 Wilton Peyenoord 166 Kon. Olie 282282 Amst. Rubber 140 142 Dell-Bat. Rubber 90% Holl. Amer lyn 160 159 Kon. N. Stoomboot 146% Ned. Scheepv. Unie 159 H.V.A155 154 Java Cult78 Deli Bat. My131 Deli My147 147% Senembah 138% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 Den Haag 1947 I 3 R'dam '37 I, II 3% Industr. Obligaties Lever's Zeep My 3% Kon. Petr. My 3 99% 100 100U 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteliingen Amsterd. Bank 150% Rotterd. Bank 158 Twentsche Bank ..156 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir.fabr. 297% Rott. Droogd My. 315 Zwanenb. Organon 177 Handelsondernemingen Born. Sum. H. My. 143% Internatio 183% Spoorwegen Deli Spoorw, My. 61% VoorL genoteerde aandelen Albert Heyn 182 Ned. My. Walv.Vrt. liü% Amerik fondsen Anaconda 30% Shell Union35%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3