Moge Juliana in gezin en Koninklijke taak gezegend worden! A. N. W. B. bepleit wijziging Spoorwegplan Vooral hel viaduct aan de word! onvoldoende Rijnsburgerweg geacht H Dr Drees radiowoord op Koninginnedag Offers als uiting van gemeenschapszin W E E R B E RICHT Meerdere kosten gedekt door bezuiniging op totale plan 88ste Jaargang MAANDAG 2 MEI 1949 00 No. 26681 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De minister-president dr W. Drees. heeft Zaterdagmiddag te 1 uur de vol gende radiorede gehouden voor Hil versum I: „Dit jaar voor het eerst wordt 30 April gevierd als Koninginnedag, een begrip, dat zo lang onverbrekelijk ver bonden was met de 31e Augustus. Deze viering roept weer voor de geest de historische dagen van eind Augustus en begin September van het vorig jaar. toen wü in snelle opeenvolging doorleefden: Het 50-jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina, waarin op zo treffende wisseling van vreedzame ontwikkeling en felle striid, van on derdrukking en bevrijding kon worden teruggezien. De troonsafstand daarna, waarbij Koningin Wilhelmina, de Moeder van het verzet", getuigde van haar blijdschap, dat zii de taak. die haar te zwaar dreigde te worden, kon overdragen op de jonge, sterke schou ders van haar dochter; De inhuldiging ten slotte van Ko ningin Juliana en haar troonsaan- vaardlng in een rede van een zo per soonlijk, een zo eigen en zo ontroe rend karakter, dat allen, die in de Nieuwe Kerk of door de radio haar konden beluisteren, daardoor werden gegrepen. Nu heeft Koningin Juliana de zware maar schone taak, die haar deed zeg gen „Wie ben Ik. dat ik dit doen mag", reeds 8 .maanden vervuld. Het zijn maanden van grote moeilijkheden en diepe zorg geweest, maar voor ik verder daarvan gewaag moge ik allereerst uit 8 naam van het Nederlandse volk de wens k'uitspreken, dat. welke ook de staatszor gen zijn, deze 40e verjaardag in de ge il luk-kige kring van het Koninklijk gezin Been ongestoorde vreugdedag moge we ll zen. en dat het komende jaar. waarin kook het 12Vi-jarig huwelijksfeest van E Koningin en Prins zal vallen, daar- |mede in overeenstemming zal zijn. Onverbrekelijk is het lot van het vor- Istelijk gezin verbonden geweest met wat ions land trof. De Duitse inval noodzaak te het jarenlang in ballingschap te te ■ven. Zelfs gezinsvermeerdering heeft Plaats gehad in den vreemde, al werd r de plaats der geboorte van Prinses Mar- J griet voor een ogenblik onttrokken aan de werking der Canadese wetgeving, die haar anders de Canadese nationaliteit zou hebben doen verwerven. Maar het was in die ballingschap, dat Prinses Ju liana. vervuld van het lot van ons land en haar zorgen wiidend aan landgeno ten. die in verband met de oorlog in Canada kwamen, over zichzelf zeide: .-Hebt met mij geen medelijden". Wie het voorrecht gehad hebben Prin ses Juliana te ontmoeten ln het Zuiden, kort na de bevrijding van heel ons land. hebben kunnen ervaren, dat zij haar zoreen bleef uitstrekken over de land genoten. die onder de oorlog geleden hadden. In de leiding van Volksherstel en H.AR.K. bleef de Prinses ook daarna het lot van oorlogsslachtoffers verlich ten. Hoezeer met dat persoonlijk medele ven in de noden en moeilijkheden van de dag bij de Koningin gepaard gaat een diepe en brede belangstelling voor de gTote algemene vraagstukken, waar voor ons land. waarvoor het Koninkrijk, waarvoor de wereld staat, is tot uiting eekomen in haar rede bij de aanvaar ding van het Koningschap. Zij heeft herinnerd aan de taak, die ons volk heeft: Bij het nastreven van sociale recht vaardigheid. culturele ontwikkeling en economische welvaart; in het regelen, op voet van vrijheid, zelfstandigheid en gelijkwaardigheid, van onze verhouding tot de volkeren van Indonesië, Suriname en de Ncd. Antillen; in het vervullen van onze taak tus sen de volken ln de ruimte der we reldverhoudingen. Zij stelde zo in stijgende reeks ons volk voor ogen wat er te doen staat in eigen land. binnen de gebieden, die tezamen het koninkrijk vormen en waarvan de onderlinge verhoudingen zich zo diep gaand aan het wijzigen zijn. en in de wereld als geheel. Ik moge omgekeerd van de wijdere Kring naar de engere gaan. j «et ls de gane van zaken in de wereld, ci? na de bevrijding de grootste tsleur- -^uine heeft veroorzaakt. Toen de ge allieerden na een ontzaglijke krachtsin- harH B de agressieve asmogendheden wTen terneergeworDen. mochten wü Lnj' dat hun samenwerking na het «a! Van de stritö zou voortduren, en {rfin« VT^S voor oorlog voorlopig zou Jiüvfn w"ken- Een dergelijke samen ging zou het herstel uit armoede en aanhoudend droog weer ue Bilt verwacht tot morgenavond: Ove e nacht met plaatselijk mist. Hrif,?gePs dro°o weer met enkele over- üii- ie Wolkeovelden. 's Nachts tijde- tiKcZW\ over<Iag meest matige wind tpn n ^00rd en Oost. In de kuststre- lsnrf ?n.geveer dezelfde, in het binnen- L.5 hogere temperaturen dan van- (Opgemaakt te 10 uur). verwoesting in hoge mate hebben kun nen bevorderen. Het heeft niet zo mogen zijn. Groot zijn weer de tegenstellingen, hevig de spanningen. De gedachte aan algemene samenwerking is naar verre horizonten geweken. Het ligt niet in de macht van Nederland daarop in-vloed van betekenis uitte oefenen. Wat wü kunnen, moeten en zullen doen is onze bijdrage leveren tot die samenwerking tussen vrlie volkeren, die er op gericht is de vrede zo goed mo gelijk te waarborgen, die tevens het eco nomisch herstel zal bevorderen, dat mede voorwaarde is voor sociale zeker heid. Bij al wat er teleurstellend is in de wereldontwikkeling mag de betekenis niet worden miskend van de verschil lende verbindingen, waarin ook Ne derland betrokken is: de economische aaneensluiting met België en Luxemburg: de samenwerking dier Benelux-lan- den in de Westelijke Unie met Enge land en Frankrijk; de economische verbindingen, gelegd tussen de landen, die betrokken zijn bij het Marshall-plan; en ten slotte het Atlantisch Pact, waarin de Ver. Staten van Amerika en Canada met een reeks Europese landen zich verenigen om een moge lijke aanvaller gezamenlijk te weer staan. Wat ln 1914 en 1939 de vrede had kun nen redden, de zekerheid, dat een aan val op enig afzonderlijk land zou stui ten op weerstand van een overmachtige combinatie, wordt thans verkregen. Zo is Nederland bereid, al kan zün bijdrage verhoudingsgewijs slechts klein zijn, zijn taak tussen de volkeren, waar van Koningin Juliana sprak, naar ver mogen te vervullen. Bovenmate moeiliik is gebleken de ver werkelijking van nieuwe verhoudingen tot de Overzeese Gebiedsdelen, waartoe Nederland zich bil" de grondwetsherzie ning in beginsel heeft verbonden. Niet ten Dzichte van Suriname en de Antil len. Wij mogen aannemen, dat daar de ontwikkeling naar zelfstandigheid, die reeds ver is gevorderd, in afzienbare tüd langs normale wegen zijn afsluiting zal vinden. Dit zal aan de in deze gebieden in liet algemeen reeds zo sterke binding aan de Kroon, waarvan ook tüdens de oorlog bleek bil de bezoeken, door Prin ses Juliana er gebracht, nog ten goede komen. Nederland weet, al wordt het in de wereld misverstaan, dat het niet de hopeloze poging bedoelt te onderne men om oude koloniale verhoudingen te herstellen. Het wil het Koninklijk woord gestand doen, dat ook Indone sië vrij zijn eigen weg zal kunnen be palen, waarbij samengaan met Neder land zal plaats hebben od voet van ge'ükheid. Het wil niet blijvend zijn zonen in Tndonesië onder de wapenen houden. Ook de regering weet et hoeveel verlangen ouders, echtgenoten, verloofden, uitzien naar de terugkeer van wie zo lang wc^'iiven en aan zo veel gevaren blootstaan. Wü beogen niet anders als een overgang te verkrijgen die leidt tot werkelijke vrijheid voor alle Indone sische volken, gepaard gaande met vei ligheid en rechtszekerheid. Moge het dc Koningin gegeven zijn de pogingen, die op het ogenblik weer ondernomen worden om overeenstem ming te bereiken, elnde'iik tot een goed resultaat te zien leiden en moge dan straks blüken. dat de samenwer king in een Ned.-Infloncsische Unie onder de Kroon van het Huis van Oranje, beide volkeren ten zege zal zijn. Wat in Nederland sinds dc bevrijding is tot stand gebracht mag gezien wor den, Er is hard gewerkt. Er is ook veel bereikt. Nog echter zijn wij aangewezen op buitenlandse hulp. Nog zouden wü het tegenowordig voor velen nog zo sober levenspeil niet kunnen handhaven uit eigen kracht. En willen wü de nü- pende woningnood sneller lenigen en bovendien voorzien in wat nodig is om straks aan onze snel groeiende bevol king arbeid te blijven waarborgen, dan zal er nog stevig moeten worden aan gepakt. Dan zal ook zelfbeperking op allerlei gebied geboden zijn. Deze zelf beperking en die arbeid moeten de voor waarden scheppen, waaronder het lot van uzelf en van uw kinderen straks beter verzekerd zal ziin. Indien offers eevraaed worden, als waarvan Koningin Juliana in dit ver band bii haar inhuldiging sprak, dan worden zij gevraagd van een vrij volk en mede terwille van het behoud en het verzekeren van die vrijheid. Zij worden gevraagd als uiting van gemeenschapszin. Zin voor de gemeen schap met het eigen volk. met de Rijksgenoten en met de volken der wereld. Als uiting ook van het sterke verantwoordelijkheidsgevoel voor de medemens, waartoe Koningin Juliana opriep. Deze eerste viering van de 30e April als Koninginneverjaardag heb ik aange grepen om u te herinneren aan wat Ko ningin Juliana ons allen als taak voor ogen heeft gesteld. Zijzelf is het levend voorbeeld van die taak en plichtsver vulling. Zoals vroegere Oranjevorsten ons volk voorgingen in de strijd tegen Spaanse en Franse overheersing, is zü met haar moeder, thans Prinses Wilhel mina, en met Prins Bernhard een voor beeld geweest in de strijd voor onze be vrijding. Thans is zii weer een voorbeeld en als moeder, een taak. gelijk zü zeide, even belangrijk voor een Koningin als voor iedere andere vrouw, en als Ko ningin. Moge Zij gezegend worden èn in Haar gezin, èn in Haar Koninklijke taak. Illllllllllllllllllllilllllllllllllll WAT KONINGIN JULIANA VAN HAAR GEZIN ONTVING. De Prinsesjes hebben haar jarige Moeder zoals ze dat al enige jaren gewoon zijn met een zelf- vervaardigd geschenk verrast. Dit maal was het een fruitschaaltje met vruchten, geheel zelf geboet seerd en gekleurd. Beatrix en Irene schonken bovendien een foto van zichzelf te paard in sprong. Van Z.K.H. Prins Bernhard kreeg de jarige Koningin o.m. een fluwe len avondtasje, gemaakt van een Oostenrijkse boerinnekap. MET VIJF POND NAAR ENGELAND. Van Engelse zyde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat toeristen, die Engeland bezoeken bij het binnenkomen van het Ver. Koninkrük niet meer dan vijf pond sterling bü zich mogen heb ben. Men kan echter z.g. travellers cheques, credietbrieven enz. tot elk bedrag mee nemen. Ook tegen het bü zich hebben van vreemde valuta bestaan geen be zwaren. Bü het verlaten van Engeland mag echter slechts een aequivalent aan vreemde valuta van 10 pond sterling meegenomen worden of papiergeld tot een bedrag, dat bü binnenkomst dooi de douane-ambtenaren in het paspoorl is geschreven. CONFERENTIE „PAX ROMANA" VOLGEND JAAR IN ONS LAND. A.F.P. meldt uit Mexico, dat de orga nisatie „Pax Romana" heeft besloten haar volgende büeenkomst in 1950 in Nederland te houden en in 1951 de in ternationale conferentie in Frankrijk. Met alg. st. werd *n Nederlandse Rooms- Katholieke student, wiens naam als C. A. Pompe wordt opgegeven, tot voorzitter van de Nederlandse conferentie gekozen. Zaterdagmiddag werd in het Olympisch Stadion te Amsterdam, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin, een oud-Hollands ganzenbordspel opgevoerd. Overzicht tijdens dit spel. dat werd gewonnen door de kabouters. Belangrijk olieveld tussen Eems en Nederlandse grens? Duitse geologen hebben in het ge bied tussen de Eems en de Nederlandse grens nieuwe belangrijke olie-voorra den aangetroffen, aldus bericht het met Britse licentie verschijnende Ber- lünse blad „Die Welt". De nieuwe vondsten zijn onlangs ge daan bü boringen te Rühlertwist, ten N.W. van Lingen op enkele kilometers afstand van de Nederlandse grens. Men verwacht, dat hier een belangrük olie veld ontsloten kan worden, aldus het blad. BLOEIENDE BETUWE WERD DRUK BEZOCHT. Vele automobilisten en motorrüders, o.w. tal van buitenlanders bezochten gisteren de bloeiende Betuwe, waar voor al de appelbloesem büzonder fraai stond. In het Betuwse centrum Tlel heerste j S 's middags een enorme drukte. worden vermindert met Beter ten vierde gekeerd dan «"LS zaak in een tientallen jaren geleden te bekrompen opgezet plan. Onze voor ouders evenwel zouden nog als veront schuldiging kunnen aanvoeren, dat zü een dergelüke vlucht van het wegver keer niet hebben kunnen voorzien. Een dergelük excuus kan de generatie anno 1949 onmogelijk aanvoeren. Het zou der halve van wüs beleid getuigen, wanneer er bü de opzet der huidige plannen van stonde af aan naar gestreefd wordt, te voorkomen, dat de tunnel in de Rijns- burgeweg een zodanige bottle-neck gaat vormen. Daartoe is het noodzakelijk cr reeds nü voor tc zorgen, dat de capaciteit van de tunnel groter is dan do maxi male capaciteit van de aansluitende verkeerswegen, hetgeen bü het hui dige plan der N. S. niet het geval is. Daarenboven dien men te bedenken, dat het over 20, 30 of 40 jaar, wanneer daar aan de behoefte zou blüken, altijd mo gelijk zal zijn de Rijnsburgerweg te ver breden ten koste van de voortuinen, doch vergroting van de tunnelcapaciteit is alsdan uitgesloten! ten halve gedwaald NOG slechts enkele weken geleden gaf de directeur van Gemeente werken, ir D. Boogerd in een inter view met een onzer redacteuren uiting aan de verwachting, dat de uitvoering der Spoorweg-werken, waarmede sedert kort een aanvang is gemaakt, in de loop van 1953 voltooid zou zqn. Nu binnenkort vermoedelük reeds over 2 3 weken de eerste paal zal worden geslagen voor de fundering der geprojecteerde kunstwerken, heeft het gemeentebestuur het raadzaam geoor deeld het advies van de Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B. in te winnen, uiter aard ln het büzonder met betrekking tot de verkeersvraagstukken, welke zich hierbü voordoen. De directie Wegen en Verkeer van deze bond heeft aan die wens voldaan en dezer dagen aan het gemeentebe stuur een rapport uitgebracht, waar over zij ook ons enkele bijzonderheden deed toekomen. Zoals bekend mag worden veronder steld, zü'n in dc verhoogde spoorbaan tussen de Haarlemmertrekvaart en de Vink zes viaducten geprojecteerd, waar van uit verkeersoogpunt dat in de Rijns burgerweg verreweg het belangrijkste is. VIADUCT RIJNSBURGERWEG TE SMAL GEACHT. TERECHT schenkt de A.N.W.B. daar aan dan ook de meeste aandacht. Het plan der Ned. Spoorwegen om vat op dit punt het bouwen van een via duct met vier verkeerskokerstwee ter breedte van 7.20 M. ten behoeve van het tram- en snelverkeer, geflankeerd door een schacht voor het rüwiel- en voetgangersverkeer met een breedte van 7.05 M. Het rapport komt tot de conclusie, dat zulks voor een vlotte cn veilige afwikkeling van het verkeer volstrekt onvoldoende is, waar dit viaduct een intensief vrekcer moet kunnen ver werken. 3 Mei. 1 op: 5.08 uur; onder Maan op: 7 51 uur Zon uur. Dit .07 uur. onder: 1.20 uur <N. M.) «oogwater te Katwük te 6.08 en 18 39 nummer bestaat uit acht pajlna's. De inwoners van Baarn en Soestdük hebben HM. de Koningin Zaterdagmid dag in de tuin van het Paleis Soestdük een grootse bloemenhulde gebracht. Na afloop hebben ongeveer 3400 schoolkinderen uit Baarn en Soestdük ballon netjes opgelaten. Prinses Beatrix en Prinses Irene namen aan dit festijn deel Gewapend met haar ballonnetjes wachten zii .staande on het bordes voor het Paleis, tussen H.M. de Koningin cn ZK.H. Prins Bernhard. het sein af om ze los te laten. In de eerste plaats heeft de Bond be zwaar tegen de breedte van 7.20 voor de tunnels voor het snelverkeer. In verband met de veiligheid van het verkeer moet deze doorgangwüdte ter weerszijden een zogenaam de schampstrook van 50 cm., zodat slechts 6.20 M. overblüft. Waar deze tunnels bedoeld zün voor tweebanig ver keer (hetzü tram en auto. hetzij twee I auto's) moet bovendien rekening wor den gehouden met een ruimtespeling van 2 x 50 cm. is wederom 1 Meter, zo dat practisch voor twee verkeersbanen slechts 5.20 M. beschikbaar blyft. Dit wordt onvoldoende geacht. I In dit verband tekenen wij aan, dat de Maastunnel te Rotterdam eveneens J 6 Meter tussen de schampkanten meet, I terwijl de ontworpen onderdoorgang van het Noordzeekanaal bü Velzen ge- projecteerd is op een breedte tussen de schampkanten van 8 Meter! OOK BOUWEN IS VOORUITZIEN! HET is niet voor tegenspraak vat baar, dat bü het ontwerpen van ob jecten ten behoeve van het verkeer onverschillig of dit nu een weg', brug, viaduct of kruispunt ls ernstig reke ning moet worden gehouden met de yerkeersbehoeften op dit moment en vooral met de groei van het verkeer in de toekomst. Op grond van statistisch materiaal houdt dc AN.W.B. in de naaste toe komst rekening met een verkeers-toe name. welke dichter bij het zesvou dige dan bü het tweevoudige van het huidige verkeer zal liggen!! De verplichting om dergelijke ver zachtingen in de oorspronkelyke opzet 3 calculeren klemt temeer voor viaduc- en en bruggen, welke, eenmaal ge jouwd, zeer moeilük vergroot kunnen worden, wanneer over enkele jaren de wenselijkheid daartoe blijkt. Zou men bij de verwezenlijking van dusdanige plannen niet het oog richten op de toekomst, dan is de mogelükheid groot, dat over 25 of 50 jaar het nage slacht ernstige moeilijkheden zal onder vinden van de in letterlüke zin tekortkomingen van onze gemeente. WAT DE A.N.W.B. WIL. DE A.N.W.B. zou de A.N.W.B. niet zijn, wanneer hü zün afkeurende critiek niet vergezeld deed gaan door 'n constructief plan, waardoor deze impasse kan worden vermeden. Dc Bond stelt voor de ook in het plan der N. S. geprojecteerde tunnels voor snelverkeer (7.20 M.) en lang zaam verkeer (7.05 M.) te verbreden tot respectievelijk 8 Meter en 7.20 M. en bovendien in het midden een vijf de verkeerskoker te bouwen even eens ter breedte van 8 M. uitslui tend ten dienste van het tramverkeer. Deze gedachte is inderdaad volmaakt logisch, zoals trouwens van verkeersspe- cialisten als waarover de A.N.W.B. be schikt niet anders kan worden ver wacht Immers wanneer eenmaal het ver keersobstakel dat „overweg" heet, histo rie zal zün, ligt het ln de lün der ver wachting, dat de tramtreinen van Kat wijk en Noordwük naar Den Haag vice- versa evenals voorheen rechtstreeks zul len doorrüden, hetgeen noodzakelüker- wüs een verhoogde frequentie van de tunnelpassage in vergelüking tot de hui dige situatie ten gevolge zal hebben. Bij uitvoering van het plan der N. S. zal de consequentie daarvan zijn, dat de door gangen voor het snelverkeer slechts voor een zeer beperkt deel van de tüd beschikbaar zün voor het auto-verkeer, waardoor het viaduct dus onherroepelijk een „bottle-neck" zal vormen. Zou in de toekomst het tramverkeer door autobustractie worden vervangen, dan zou dit onafwüsbaar een nóg gro tere frequentie ten gevolge hebben, doch ook in dat geval zouden o.i. de meerde re kosten van het AN.W.B.-plan ver antwoord zün. De middelste tunnel ware is goed, dat van de A.N.W.B. is beter". Nochtans dient erkend, dat ook de AJM.W3.-medaille een keerzijde heeft, te weten de financiële kwestie. Het be hoeft nauwelüks gezegd, dat de kosten van het Rünsburgerweg-viaduct in de vorm zoals de Verkeersbond deze ideaal acht, aanmerkelük hoger zün dan die overeenkomstig het plan van de Spoor wegen. De A.N.W.B., die deze zaak uiteraard in de eeröte plaats uit verkeerstechnisch oogpunt beziet, oppert hiervoor een compensatie-suggestie, welke ernstige overweging waard is. Hij is van mening, dat het aantel geprojecteerde viaduc ten zonder verkeerstechnische bezwaren kan worden teruggebracht van 6 tot 4 door combinatie van de viaducten Haar lemmerwegMaredük en Lage Mors- wegGordelweg. De gelden, welke al dus zouden kunnen worden bespaard door het uitvallen van twee kunstwer ken, zouden z.i. ten goede kunnen ko men aan het gewijzigde Rünsburger- wegplan zonder dat daardoor de totale begroting van het Spoorwegplan in be duidende m^te zou worden overschre den. Zélfs al zou de bovenbedoelde con centratie een geringe verbreding der al dus gecombineerde viaducten wenselijk c.q. noodzakelük maken. De Bond stelt trouwens de uiteinde- lüke afmetingen van alle viaducten af- hankelü'k van de resultaten ener gron dige veronderstelling, zünde dit de enig- juiste basis voor elk object ten dienste van het verkeer. TER wille van een Juist begrip van zaken, stellen wij er prijs op te ver klaren. dat het bovenstaande een combinatie is van het uittreksel, dat de A.N.W.B. ons toezond van zijn rapport aan het gemeentebestuur en onze toe lichting daarop. Waarbij wü ernaar heb ben gestreefd het standpunt van de A. N W.B. zoveel mogelük te scheiden van ons commentaar. De opmerkzame lezer zal de „demar catie-lijn" ongetwijfeld vermogen te pn- derscheiden. Met welke term ook weer niet de suggestie mag worden gewekt als zou er sprake zün van enige tegen stelling tussen de standpunten van de Ned. Spoorwegen, gemeentebestuur of A.N.W.B. Het gaat pers saldo niet om „een" oplos sing van een vitaal en urgent plaatse- lü'k probleem, maar om „de" oplossing. De „bruggehoofden" voor de overklui zing van dit probleem worden enerzijds gevormd door de bereidheid der Ned. Spoorwegen om haar plannen In het licht van de bovenstaande visie te elf der ure te herzien en anderzüds die ven de Leidse burgerü om de verwezenlij king van langgekoesterde wensen wel licht enkele maanden uit te stellen. Onder de huidige omstandigheden zou de in de aanhef gememoreerde „eerste paal" der Ned. Spoorwegen een domper zetten op de vreugde van het huidige en voor het toekomstige Leidse geslacht wellicht een hinder paal betekenen in de ware zin van het woord. GELUKWENS VAN PRESIDENT TRUMAN AAN KONINGIN JULIANA. President Truman heeft Zaterdag, me de namens het Amerikaanse volk. tele grafisch zün gelukwensen aan H.M. Ko ningin Juliana gezonden. HET INSTITUUT DER STAATSSECRETARISSEN. (Van onze Haagse redacteur) »u6wüuiu xi. xixxwxucxouc tuiiiici «a.xo Naar wü vernemen, ligt het ln de be- in dat geval .op spitsuren naar gelang I ?m,hetgec" blJ van de behoeften afwisselend open te stellen voor één-richting verkeer van of naar Oegstgeest en overigens uitslui tend voor het autobusverkeer. DE KEERZIJDE DER MEDAILLE. ET kan noch mag onverschillig zün het overwegvraagstuk, waaraan wij ons uiteraard op welke wüze reeds voor de oorlog gedurende vele Ja ren uitvoerige aandacht hebben besteed, uitelndelü'k wordt opgelost. Ons Leidse gemeentebestuur geeft trouwens blijk van eenzelfde instelling door nódat de gemeenteraad voor de oplossing van dit probleem een bedrag van maximaal 5 millioen gulden beschikbaar stelde, hier over het advies van de A.N.W.B. in te winnen. De vraag iykt ons gerechtvaar digd waarom het thans ingediende rap- van JB,o at port niet in een vroeger stadium ls ge- j is hü „alternate executive director" van vra?gdI het Internationale Monetaire Fonds ge- Maar wat voor het gemeentebestuur weest. geldt, geldt evenzeer voor de Nederland- Dr Koster werd verwelkomd door dr se Spoorwegen n.l Beter ten vierde Treep. de scheidende thesaurler-gene- °an ten ha.ve gedwaald'raai en door de plaatsvervangende the- Nader verklaard aldus: „De bestaan- saurier-generaal, mr H. A M van den I de situatie ls slecht, het plan der N. S. I Dries. het Instituut van Staatssecretaris is be paald. nader wettelük uit te werken. DE BURGERLIJKE STAAT VAN BELEG. (Van onze Haagse redacteur) Binnenkort is een wetsontwerp te ver wachten omtrent het overdragen van bevoegdheden van burgerlüke organen op andere organen van burgerlek gezag in buitengewone omstandigheden. NIEUWE THESAURIER-GENERAAL GEARRIVEERD. Met het s.s. „Veendam" ls Zaterdag morgen dr W. Koster, die met ingang van gisteren benoemd is tot thesaurier- generaal van het Ministerie van Finan ciën, met zün gezin uit de Ver. Staten in ons land aangekomen. Van 1946 af

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1