BLOEMEN MOEDERDAG Jubileumcomité biedt gemeentebestuur medaillon van Koningin Juliana aan STADSNIEUWS Aan Comité Nationaal Huldeblijk zal 3.558 worden overgedragen Films van deze weeks Met een enkel woord Het Leidsch Dagblad ZATERDAG 30 APRIL Dagorder van dr Beel TROUW EN AANHANKELIJKHEID AAN DE KONINGIN. Dr Beel heeft zich als opperbevelheb ber van zee-, land- en luchtmacht in Indonesië vandaag in een dagorder tot de troepen gericht, waarin hij hen uit nodigde hun beloften van trouw en aanhankelijkheid aan de Koningin en Haar Huis te hernieuwen. Na te hebben herinnerd aan de inhuldiging en aan het Koningschap van Prinses Wilhel- mina vervolgt de dagorder: „Zij, die ge tuigen mochten zijn op welke wijze Ko ningin Juliana de eed van trouw bij de inhuldiging aflegde, ervoeren, dat ook Zij zich ten volste bewust is, dat slechts met Godes hulp het Koningschap zegen rijk kan zijn. Op deze verjaardag gaan onze ge dachten tevens uit naar de Koningin als echtgenote en moeder en spreken wij de hoop uit, dat zij nog vele jaren van geluk en voorspoed moge hebben met allen, die haar dierbaar zijn. Koningin Juliana moge zich gesterkt voelen op deze dag in ons aller bede. dat ook haar gezin zegen ten deel moge vallen. Zo zij 30 April voortaan de dag, waarop wy tot in lengte van jaren op bijzondere wijze uiting geven aan onze verknocht heid aan het Huis van Oranje en draag ster van de Kroon. Koningin Juliana. Ook de vice-admiraal Pinke heeft in gelijke zin een radiorede tot het ma rinepersoneel uitgesproken. De radiorede van luit.-generaal Spoor, die voor vandaag was aangekondigd, is op het laatste ogenblik vervallen. De B.F.O. heeft een gelukstelegram aan Koningin Juliana gezonden. Snellere verbinding met Twente Na de openinesrit op Woensdag 11. naar de Noordelijke provinciën volgde gisteren een officiële reis van de direc tie der Ned. Spoorwegen met een aantal genodigden per speciaal Diesel-elec- trisoh treinstel over Zwolle en Deventer naar Hengelo en Enschedé. Ook Twen te zal n.l per 15 Mei een snellere ver binding krijgen met het centrum en het Westen van het land. Door gebruikmaking van het Diesel- electrische materiaal op de lange tra jecten zal met ingang van de zomer dienstregeling de rijtijd tussen Twente en het Westen met ca 50 minuten wor den bekort. PRINSES FATIMA HERTROUWD. De 26-jarige Egyptische prinses Fati- ma Toussoun die de schoonzuster was van koning Faroek van Egypte, is ten huize van de graaf van Parijs in Sintra, bij Lissabon, in het huwelijk getreden met de 32-jarige prins Joao van Orle ans en Braganza. broer van de preten dent naar de Braziliaanse troon. Prin ses Fatima is de weduwe van prins Has san. die drie jaar geleden bij een auto ongeluk in Frankrijk om het leven kwam. Prins Joao is werkzaam bij de Pan-American Airways in Rio de Ja neiro. SJANGHAI TIJDELIJK MET RUST GELATEN. De Chinese communistische troepen, die hun opmars ten Zuiden van de Jangtse voortzetten, schijnen langs Sjanghai te zijn voortgerukt, dat zij blijkbaar tijdelijk links laten liggen. Van regeringszijde is medegedeeld, dat de communistische strijdkrachten het op 70 kilometer ten Noorden van Hangtsjou gelegen Woetsjing zijn bin nengetrokken. CANADA RATIFICEERT ATLANTISCH PACT. Gisteravond heeft het Canadese La gerhuis het Atlantisch Pact met alge mene stemmen goedgekeurd. 185 afge vaardigden stemden voor, niemand te- §0premier St. Laurent zeide, dat de ondertekening van het Pact reeds een verslapping van de „koude oorlo0 scheen te hebben veroorza^t Hij sprak de hoop uit, dat ten slotte het Pact of een dergelijk verdrag alle landen, ook de Sovjet-Unie, die het Handvest der V.N. tekende, sou omvatten. Ook de leider der oppositie, George Drew, hechtte zijn goedkeuring aan het Pact. Ook de Senaat keurde de' ratificatie goed. GOUDEN JUBILEUM. AGENDA ZATERDAG. Schouwburg: K.V „Litteris Sacrum^ „De eerste Mevrouw Fraser 8 uur nam. MAANDAG: SchouwburgAbonnementsvoorstelling „Mary? Ik hou van Je", 8 uur nam. StadszaalMelfeestvlerlug p. v. d. a. 91 uur voorin. 2 uur nam. en 8 1/4 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls) Ledenverg. WIJK verpleging voor alle gezindten, 8 uur nam. DINSDAG: Stadszaal: Lelds Academisch Kunstcen trum. Studentenorkest m. m. v. Slmon Goldberg en Gerard Hengeveld, 8 uur n.m. Rapenburg 50: Anthroposophlsche Ver. Lezing Joh. Waeger over het Faustpro- bleem, 8.15 uur nam. DONDERDAG. Schouwburg: K.V. „Litterls Sacrum „De eerste Mevrouw Fraser". 8 uur nam. Rapenburg 50: Anthroposophlsche Ver. Lezing Joh. Waeger over het Faustpro- bleem, 815 uur nam. VRIJDAG: Stadszaal Choplnrecltal Cor de Groot, 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon - „Met muziek door het leven". (Alle leeft.). Zat. en Zond. 2.30. 4,30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Rex - „De man met de wassen beel den" (14 jaar). Zat. en Zond 2,15, 4 15, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.15. 7,15 en 9,15 uur. Casino - „De Harem" (14 Jaar). Zat. en Zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Llrlu - „Fort Apache" (14 Jaar). Zat. en Zond. 2,30. 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2,30. 7 en 9,15 uur. Luxor - „The lady from Sjanghai" (18 jaar). Zat. en Zond. 2.30. 4,45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Alphen. De Jager, Jas- perse en Stoffers, Te Oegstgeest door dr Varekamp tel. 21916. De dienst der dierenartsen wordt waar genomen door de heren Van Oostrom en Van Zijverden. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 April 13 uur tot Zaterdag 7 Mei 8 uur waargenomen door Apoll". Boekwfjt, BreeRtraat 74, Tel. 20552 n 'o Haven- Apotheek. Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgcester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274. Do heer P. van Westrienen. As. Dinsdag zal het 50 jaar geleden zijn dat P. van Westrienen als jong maatje zyn intrede deed in het bedrijf der firma Hartevelt en Znthans de N.V. Distilleerder^ „De Fransche Kroon" geheten. Door zijn eerlijkheid en activiteit, wel ke ook heden ten dage aan jongere ar beidskrachten ten voorbeeld kan wor den gesteld, maakte hij in de loop der jaren geleidelijk promotie, zodat hij thans de functie van meesterknecht be kleedt As. Dinsdagmorgen zal hij temidden van het personeel gehuldigd worden. C.V. TIELEMAN EN DROS. In de gistermiddag gehouden verga dering van aandeelhouders der Com manditaire Vennootschap Tieleman en Dros werden de jaarstukken goedge keurd en het dividend op de gewone aandelen bepaald op 6'/2 (vorig Jaar 8 De periodiek aftredende commis saris mr D. C. M. Stigter uit Dordrecht werd herkozen. Prins Bernhard zal „Pro Patria" bezoeken Dinsdag a.s. zal Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek brengen aan de Studentcnschietverenieing ..Pro Patria" alhier, van werke vereni ging Z.K.H. beschermheer is. Ter gelegenheid van dit bezoek, dat eeen openbaar karakter draagt, zal het Leidse onderdeel der Nationale Reserve te 15.30 voor de sociëteit ..Minerva" voor Z K.H. defileren. Na afloop van het défilé zal het onderdeel een korte mars door de stad maken. De Koninklijke Mili taire Kapel zal medewerking ver lenen. Feestelijkheden gaven een prachtig financieel overschot Op een daarvoor wel buitengewoon geschikte dag Koninginnedag 1949 heeft het Jubileumcomité-1948 ge meend de eindrekening te moeten op maken, hetgeen voor het College van B. en W. aanleiding was om de leden van dit comité voor een laatste slot zitting hedenmorgen in de Burger zaal van het Stadhuis byeen te roe pen, Tot deze bijeenkomst waren te vens de leden van de gemeenteraad uitgenodigd. Dr ir P. C. Lindenbergh, voorzitter van het Jubileumcomité, hield in deze samenkomst een korte rede, waarin hij alleeerst B. en W. dankte voor de on misbare medewerking, welke dit college op zulk een vlotte wijze bij de totstand- CHR. METAALBEWERKERSBOND. De heer IL Hordijk nam afscheid. De afdeling Leiden van de Chr. Me- taalbewerkersbond kwam gisteravond in ..Prediker" in feestelijke jaarverga dering bijeen. De voorzitter, de heer P. Barendse, deelde mede, dat de afdeling het laatste jaar gegroeid is en thans 180 leden telt. Spr. betoogde, dat wij het opdringende communisme in zijn wezen pas kunnen bestrijden, wanneer wij durven uitkomen voor ons beginsel en ons als doel stellen de richtlijnen van Gods Woord te volgen. De heer H Hordijk, bondsbestuurder, die in het C.N.V. 30 dienstjaren achter de rug heeft en in verband met zijn leeftijd zal worden gepensionneerd. sprak een afscheidswoord. Hij toonde eerst aan, dat het werk van het C.N.V. niet ijdel is geweest. Op sociaal gebied heeft men veel mogen bereiken. Nu spreekt en beslist de arbeider mee. Onze taak bestaat niet alleen in het uit bouwen van het werk. maar ook in het bewaren van datgene, wat tot stand is gekomen Wil de toekomst goed zijn, dan zullen wij als Christenen onze roeping hebben te verstaan Wij moeten de strijd om het recht voortzetten in de kracht van het geloof en in de wes der gehoor zaamheid. De heer Hordiik dankte de afdeling Lelden voor de steun, die hij van haar bii ziin werk mocht öndervin- den. Na de pauze voerde .JSemove Avanti nadat muziek ten gehore was gebracht, de klucht „De Huistiran" op van God fried Bomans. Plechtige dodenherdenking op Grebbeberg OP 4 MEI. Op 4 Mei 1949 zullen van militaire zijde in verschillende delen van 't land plechtigheden worden georganiseerd ter herdenking van allen, die in de jaren 1940—1945 voer de bevrijding van het. Koninkrijk zijn gevallen. Ook dit jaar zal de centrale herdenking op de Greb beberg plaats vinden en wel op 4 Mei des morgens te 11.00 uur. HM. de Koningin zal by deze plech tigheid vertegenwoordigd worden door haar adjudanten majoor j-hr J, A. A. van Lawick van Pabst en de kapitein- vlieger R. J. E. N. van Zinnicq Berg- mann, die namens H.M. een krans zul len leggen. Een erewacht zal op de begraafplaats staan opgesteld. De Minister van Oor log. mr W. F. Schokking, zal een korte herdenkingsrede uitspreken. De plech tigheid zal met het Wilhelmus worden besloten. VRIJE PRIJZEN VOOR BELEGEN EN GESMOLTEN KAAS EN BOTER. Met ingang van 1 Mei 1949 zullen nog slechts voor jonge kaas maximum prijzen gelden voor verkoop aan de taillist en consument. Voor belegen kaas (d.w.z. kaas ouder dan 3 maan den) en gesmolten kaas worden de maximumprijzen ingetrokken. Nu voor belegen kaas geen maximum prijzen meer zullen gelden en de kosten in de prijs voor deze kaas tot uiting kunnen komen, worden de bestaarde maximumprijzen, die in den vervolge dus slechts voor jonge kaas zullen gel den, zowel voor detaillist als consu ment verlaagd met 10 cent per kg. Eveneens met ingang van 1 Mei 1949 worden de maximum detaillisten- en consumentenprijzen voor boter, waar voor geen vrees voor prijsverhoging be hoeft te bestaan, ingetrokken. BEZOEK VAN BUITENLANDSE MEDICI. (Van onze Haagse redacteur). Gisteren brachten bijna ,100 buiten landse medici een bezoek aan Den Haag. Zij bezochten daarbij de Eerste Ned. Buitenschool en het Juliana Kinderzie kenhuis. De gasten, die uit 32 verschillende landen komen, volgen een medische cursus in Parijs, waarbij ook een excur sie naar ons land op het program staat. Hier zijn zij de gast van de Ned. rege ring. Nog verschillende andere inrich tingen op het gebied der kinderhygiène in diverse plaatsen van ons land staan op het programma PRIJZEN VAN SCHOENEN EN PANTOFFELS VRIJ. Met ingang van vandaag zijn de prijzen voor schoeisel van iedere aard, met uitzondering van gevulcaniseerd schoeisel en klompen, vrijgelaten. 48 Schoenfabrikanten hebben schrif telijk ieder voor zich een verklaring af gelegd, waarby zij de garantie geven, dat de prijzen van het door hun bedrijf geleverde volksschoeisel, niet hoger, eer der lager gesteld zullen worden. UITBREIDING HANDELSVERKEER MET FRANKRIJK. De verruiming van het handelsver keer met Frankrijk, waarvoor door de gemengde commissie voor het Frans Nederlands handelsaccoord lijsten van aanvullende in- en uitvoer werden vastgesteld, betekent dat het bedrag voor de invoer resp. de uitvoer, dat voor het huidige accoord op 70 milli ard francs geraamd wordt, met onge veer 10 milliard francs wordt verhoogd. Officieel wordt bekend gemaakt, dat prinses Margaret, op haar terugreis naar Engeland, Parijs zal bezoeken. Zij is haar Italiaanse reis Woensdag met een bezoek aan Napels begonnen' en zal haar beëindigen met een bezoek aan Stresa. koming van de jubileumfeesten heeft verleend. Spreker, die zich ontheven achtte van de taak om nog eens een beschrijving te geven van de hier ter stede georganiseerde feesten, herinner de er voorts aan, dat het comité reeds een vorig jaar aan B. en W. een be drag heeft aangeboden om in de Bur gerzaal van het Stadhuis een medaillon met de beeltenis van H.M. Koningin Wilhelmina te doen' aanbrengen. Het -comité meende hiermede in de geest van de Leidse bevolking handelen. Vervolgens deelde dr Lindenbergh mede. dat. nu de financiële resu'taten van alle feesteliikheden bekend zijn. ge bleken is. dat door een zuinig beheer der gelden er een belangrijk overschot is. Op grond hiervan heeft het comité gemeend om van dit overschot nog maals een bedrag aan het gemeente bestuur te overhandigen, teneinde daarvoor een medaillon met de beel tenis van H.M. Koningin Juliana in dezelfde zaal te doen aanbrengen als pendant van de reeds geschonken beeltenis van Haar Moeder. Spreker sprak hierbij de wens u'.t, dat deze beide medaillons tot in lengte van dagen zullen getuigen van de aanhanke lijkheid van de Leidse burgerij aan het Huis van Oranje. Dr ir Lindenbergh kon ten slotte nog mededelen, dat het hierna nn? aan wezige overschot, groot f. 3.558.40, zal worden afgedragen aan het Comité Nationaal Huldeblijk. Zoals bekend is dit van de aanvang af de bedoeling van het Jubileumcomité geweest. Na nogmaals de burgemeester en allen die tot het welslagen van de feesten heb ben medegewerkt, te hebben bedankt, verklaarde spreker de werkzaamheden van het comité beëindigd. In ziin dankwoord heeft de burge meester het Jubileumcomité lof toege zwaaid voor de wiize. waaron het hier in Leiden de viering van het regerings jubileum van Koningin Wilhelmina heeft voorbereid en uitgevoerd. Zeer in het bijzonder was spreker ge troffen door de bestemming, welke het comité aan het financiële overschot had gemeend te moeten geven. iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii^ Een Woord van Bezinninv, Financieringsinstituut detailhandel Rijnland opgericht BELANGRIJK VOOR DE LEIDSE MIDDENSTAND EN VOOR DE CONSUMENT. Gisteren is voor notaris N. W. Holt- karap alliier, de akte van oprichting verleden van de Stichting Financie ringsinstituut Detailhandel Rijnland. Als comparanten traden op de heer H. M. Simonis, ondervoorzitter vande Kamer van Koophandel alhier; de heer J; -A.' van Zanten, directeur der Gem. Vpikscredietoank te Leiden; de heerD v. d. Kwaak, wethouder van Financiën alhier; de heer C. F. A. M. Meerpoel naaimacninehandelaar alhier; de heer C. D. Ligtvoet, handelaar in radio's en electrische artikelen alhier; de heer J. A. C. Kips, meubelhandelaar alhier; de heer G. H. W. Vreeswijk, rijwielhande laar te Alphen a. d. Rijn. Voornoemde comparanten vormen te vens het bestuur, dat nog aangevuld zal worden met enige vertegenwoordi gers der buitengemeenten. Als voorzitter zal optreden de heer H. M. Simonis. als secretaris-penning meester de heer J. A. van Zanten. Nieuwsteeg 48 te Leiden. De Stichting, die beoogt het afbeta- lingawezen in geheel Rijnland, zowel in het belang van de Middenstand als in dat van de consument, in goede banen te leiden, zal binnenkort haar werk zaamheden aanvangen. Over het doel en de werkwijze van het Financieringsinstituut hopen wij binnenkort nadere mededelingen te doen. In „de geschiedenis van het Kerklied" zegt prof. v. dLeeuw dat vroeg of laat ieder die spreekt, gaat zingen; dat is te zeggen: wanneer hij maar duidelijk en nadrukkelijk genoeg spreekt. Wie waarlijk spreekt, roept de dingen bij name. Maar dan is hij ook al aan het zingen. Er zijn tijden cn gelegenheden dat het loflied de hoogste vorm is van het gemeenschappelijk beleven. Dit gaat evenwel niet vanzelf. Daarvoor zijn wij veel te veel mensen van deze tijd en van de herinnering der tijden. Als Mei in het land komt. is er nu eenmaal voor ons volk zoveel herinnering aan bitterheid en angstige beklemming, aan zoveel nood en verlies, toen wij als land van de vrijheid ten offer vielen aan de bruutheid en het barbarisme van het nazistische heidendom. Immers toen begon de schier eindeloze lijst van slachtoffers. Wij gedenken onze doden, hen die vielen in de strijd voor een hernieuwde vrijheid. Doch. hoe onverdiend ook. deze vrijheid is teruggekomen, weliswaar anders dan wij ons hadden ingedacht. Maor ook dat gedenken wij binnen enkele dagen. En het is de u%seling van de klank en de stemming, die op de een of andere wijze tiaar vorm moet vinden. De beste vorm zal daarvoor zijn het lied- Daar zal een lofzang bij ulieden zijn! Dat is een woord van Jesaja geweest in benauwde tijden; in een periode, toen er eigentijk voor geen enkel loflied aanleiding bestond. Niet de klaagzang, waartoe een mens uiteraard meer geneigd is. maar liet loflied. .Temidden van deze grote wisselingen van gedenken en bezinnen vieren wij thans de eerste verjaardag vim Koningin Juliana als Koningin. Dat is niet de verjaardag van iemand die in de hoogte der ongenaakbaarheid troont, maar die integendeel de jaren onzer nationale rampspoeden heel intens heeft meebeleefd. De viering van de hoogtijden in allerlei vorm van gemeen schap en dus ook in de vorm van ons volksbestaan bij de ver jaardag van de Koningin zoekt wegen der uiting. Zou de weg daartoe niet de beste zijn door het zo-even genoemde woord van Jesaja te bedenken? De spontane uitbundigheid zal er werkelijk niet zijn. En het loflied is werkelijk niet de automatische vreugdezang. Het moet ons gegeven worden, ja. het zat ons geschonken worden. En het is het beste, dat wij in dit herdenken van zo enorm veel verkrijgen kunnen. Want het loflied is waarlijk bevrijding; het lied der bevrijding is waarlijk de beste vorm van onze gemeenschappe lijke levensuiting. Immers het betuigten belijdt, dat wij leven bij Gods gratie met haar, die Koningin is van ons volk en als een teken gesteld is van het al-omvattend koningschap van Iemand, die gezegd heeft, dat alle belasten en beladenen tot Hem zouden komen om Zijn rust te verkrijgen. Zo is de lofzang het gemeenschappelijk belijden op 7?n best. dat wij veilig zijn in de handen Gods en in de hoede van Hem. aan wie wij Koningin Juliana en ons volk en ons allen hoofd voor hoofd blijmoedig rriogen aanbevelen. IV. H. K. NED. ROODE KRUIS Bloedtransfusiedienst deed voortreffelijk werk Gisteravond werd in ,.Het Gulden Vlies" de jaarlijkse algemene ledenver gadering van de afdeling Leiden van het Ned Roode Kruis gehouden. Alvorens de vergadering te openen, wilde dr P. J Kaiser, wnd. voorzitter, zioh van de aangename plicht kwijten over te gaan tot het uitreiken van de bronzen Landsteinermedaille aan 15 per sonen. die vijfmaal hun bloed voor een transfusie hadden afgestaan. Dank zil de onlangs gevoerde actie mooht de Leidse afdeling van het Roó- de Kruis er 900 donores bijwtnnen en spr. uitte ziin grote voldoening over dit feit. Spreker ging hierna over tot uitrei king der medailles aan de volgende per sonen: B. Boef. me.1. N. Duyvendak. M. VERZEKERINGSZAKEN vERTROUWENSZAKEN ASSURANTIEKANTOOR SLEGTENHORST Nieuwe Rjjn 46 Lelden - Telef. 23010 (Adv.) Uitsluitend zijn geschikt om op I Mei a.s. Uw gevoelens te vertolken. BLOEMIST-WINKELIERS VERENIGING LEIDEN EN OMSTREKEN. Casino Dit theater brengt een re prise van de film .,De Harem", waarin de komieken Abbott en Costello vele spannende en kostelijke avonturen be leven. De bekende band van Jimmy Dorsey treedt in deze dolzinnige film op als huisorkest van een Oosters heerser, Lldo De film „Fort Apache" is een stukje historie uit de tijd toen de Ame rikanen met vooruitziende blik druk be zig waren de eigenlijke bewoners van de j Nieuwe Wereld naar de eeuwige jacht velden te sturen. Spannende gevechten tussen de militaire bezetting van „Fort Apache" en Apachen, waarby de Ame rikaanse bevelhebber, een arrogant, maar dapper soldaat, de raad van zijn officieren in de wind slaat en zijn regi ment de vernietiging tegemoet voert, maken deze film het aanzien volkomen waard. Bovendien is door het verhaal een aardige romance geweven tussen de dochter van de commandant (Shirley Temple) en een jonge tweede luitenant. BINNENLAND Het jaarlijkse congres van de Bond van loodgieters- en lltterspatroons ln Nederland wordt 18 en 19 Mei e.k. te Ede gehouden. Gisteravond ls de humorist-gooche laar en conferencier Henri Nolles ln het Kurhaus te Schevrnlngen. gehuldigd, in verband met zijn 40-Jarlge artlsten loop baan. Gisteravond werd op de Boulevard te Schevenlngen nabij de Keizerstraat de 68-Jarlge voetganger G. H Hoornsma, toen hy de rywec -«tak, aangereden door een auto en op slag gedood. Gisteravond ls ln het van Abbe- museum te Eindbp"»»i -'■» tentoonstelling IndonesiëSurinameNederlandse Antil len (Tlslna) door minister L. Götzen ge opend. Een belansrllke smokkelzaak ln ver dovende middelen tussen Duitsland en Nederland i«- '^nr de Duitse po litic te Osnah-^-'-. Tot dusver zijn twee arrestaties verricht: "touw te Bent- helm aan de Duits-Nederlandse grens en een handelaar te Kassei. De termijn voor de •"«•'■'■ïnnelfltomers om voor een sut-,<-,r,,° 'n aanmerking te koren, Is van 1 Mel tot 1 Juni a.s. ver lengd. De leider van de ECA-hulp in Ne derland. dr Alan Valentine, vergezeld door de heer Mayer, hoofd van de afdeling In dustrie voor de toepassing "an de Mar shallhulp en diens echtgenote, heeft gis teren op symbolische wijze de Alkmaarse kaasmarkt geo-^nd. Op 1 Mei a.s. zal h°t telefoonverkeer tussen Nederland en de drie Westelijke sectoren van Berlijn officieel worden ge opend onder dezelfde beperkende bepa lingen als ln het verkeer met de drie Westelijke br?"ttlngszones van Duitsland van kracht zijn. BUITENLAND De ln Spanje ln beslag genomen Britse protestantse kaoeHen zullen aan de rechtmatige eigenaars terug worden ge geven en zo nodig zal vergoeding worden betaald. Het stadsbestuur van Oost-Berlljn is doende een tlenlarenplan op te stellen voor de wederopbouw van de stad. aldus heeft Frledrlch Ebert, b'M-?emeester van Oost, B«rll1n. op eer> >v'eenkomst van het ..democratische blok" ln het gpmeentehuls van do «sowiptcpctor meegedeeld. Naar verluidt, ziin AFL en CIO, de twee grote vakbondon "an Amerika, het eens geworden over de voorwaarden, waar op beide zich zonden klip*1— -°""hi!ten by het voorgestelde nieuwe nietrCjmniu- nistlsche wer«v« Beide zullen afgevaardigden sturen naar een bijeen komst te Genève, begin Juni te houden. De Britse en Amerikaanse militaire gouverneurs ln Duitsland hebben een Duitse maatregel goedgekeurd tot het doen van uitkeringen aan grote bevol kingsgroepen. op wie geen andere maat- legelen van sociale zorg van toepassing zlln. Men verweeft van deze maatregel ook enige verbetering ln de koopkracht- verhoudingen ln West-Duitsland. Het Belgische kab'net heeft besloten de Belgische gewapende macht van 15 Juni af op vredessterkte te brengen. Het resultaat van dit besluit zal zijn, dat bepaalde categorieën reservisten niet on middellijk gemobiliseerd zullen worden ingeval van een noodtoestand. De burgemeester van Brussel. Van de Meulebroeck. heeft de 23ste Inter nationale jaarbeurs van Brussel, welke van 30 April tot 15 Mei ln de Eeuwfeest- palelzen wordt gehouden, geopend. Amerikaanse gerechtelijke functiona rissen te Frankfort hebben enige leden van een Duitse betide gepresteerd, die ln het bezit bleek te zijn van 2300 cram bijna zuiver uranium. Andere arrestaties wor den binnenkort verwacht. De gearresteer den worden er van verdacht op grote schaal uranium van een ..Westelijk land naar dp -''in» Van D"tt"'and te heb ben gesmokkeld. Het •- '--rine genomen uranium had de vorm vftn een kleine staaf- van. o-,i'<-*r.r s rM2 Bil een onder zoek in -eert la^Tntorium te Frankfort bleek het blina 90% zuiver nraotum te zijn. 9 arrestaties vonden reeds plaats. Rcx De bezoekers van dit theater worden eerst op temperatuur gebracht met de Western „Met revolver en zweep", terwyl na de pauze de sterkte van de zenuwen beproefd wordt met de zeer griezelige avonturenfilm „De man met de wassen beelden", Trianon Een film met de „Wiener Sangerknaben". die ook in onze stad zo menigmaal met succes zijn opgetreden, zal niet alleen de harten van de muziek liefhebbers veroveren, maar ook die van talloze anderen. In ..Met muziek door het leven" zien. maar bovenal horen wy hen weer eens en men verlaat de bio- scood met een alleszins voldaan gevoel. Want hier staat ware cultuur naast pret tige ont-SDannmg. Onder de regie van Max Neufeld zet dit beroemde jongens koor zün beste beentje voor' Luxor Orson Welles schreef niet al leen het draaiboek voor de film ..De vrouw uit Sjanghai", maar hij produ ceerde ze eveneens, voerde zelf de regie en speelde er ten slotte met ziin toen malige echtgenote. Rita Hayworth de hoofdrol ln Men kan dus bezwaarlijk zeggen, dat Welles niet de kans gekregen zou heb ben er zijn persoonlijk stempel op te zetten en toch heeft hii o-i- verzuimd zulks te doen. De od zichzelf spannende en boeiende intrigue wordt ontsierd door goedkope concessies aan de smaak, in het bijzonder van het Amerikaanse Du- bliek dat nu eenmaal een verwonder lijke voor'iefde sohiint te bezitten voor close-ups van de meest sentimentele momenten Ofschoon de film meerdere voortreffelijke fotografische effecten laat zien. heeft, de regisseur geforceerd ge streefd naar bizarre opnamen, zoals de levende achtergronden in de aquarium- scène. waardoor het geheel onwaarach tig aandoet. Daarbli eetuM. het scena rio meermalen van een typisch Ameri kaanse mentaliteit, welke voor Europese beorippen moeililk aanvaardbaar is. Het bovenstaande houdt niet in. dat de film geen soede kwaliteiten zou be zitten. Buiten het snel der beide hoofd personen. die van u'tnemend gehalte is boe't de handeling tot de laatste me ter en verkeert men tot luttele seconden voor het einte der vnorstellm» volstrekt in het onzekere omtrent de afloop. In het voorprogramma interessante beelden van het leven op Groenland en van de laaiéndp geestdrift in het Feye- noordstadlon tijdens de voetbalwedstrijd Nederland—Frankrijk. I J. Giesbert, P. den Hartog. Oegstgeest, N. P. Huising, Oegstgeest. mevr. B. de Jong, L. Paardekooper. P. van Kins, A. Knyff, C. A. H. van Leeuwen. E. Mun ting. J. J. Ouwerkerk. G. J. de Ruyter, Den Haag, mevr. F. E. Stokmans-Slegt- karrnp. Oegstgeest. W. F. Streefland, W. v. d. Wyngaard. (Waar geen woonplaats vermeld, is deze Leiden* Hierna ving de jaarvergadering aan. De notulen der vorige werden, na lezing door de secretaris, mr J. C. de Vroom, onveranderd vastgesteld. Aan het jaarverslag van de secretaris ontlenen we het volgende: Het ledental liep terug van 8531 tot 8115. Aan con tributie werd ongeveer f. 17.000 ontvan gen. De jaarlijkse collecte beliep ruim f.6400die in de bioscopen bijna f. 1500.—. Plaatselijke vertegenwoordigingen werden gevestigd in Leimuiden en Wou- brugge. Niet minder dan 1030 bloed transfusies werden in het afgelopen jaar in het ziekenhuis van aangesloten do nores afgenomen, terwijl aan 69 perso nen de bronzen Landsteinermedaille kon worden uitgereikt. Het jaarverslag maakte voorts melding van de diverse acties, die werden ge voerd. Voor het jaar 1948 was voor de bloed bank van de Bloedtransfusiedienst ten behoeve van de ziekenhuizen in het rayon Lelden, die gevestigd is in het Acad. Ziekenhuis, een subsidie toegezegd van f.4500 Op verzoek van de directie van het Acad. Ziekenhuis werden in plaats van deze subsidie door de Afde ling alle salarissen van het personeel voor de Bloedbank met inbegrip van de sociale lasten, ten bedrage van f5363. door de afdeling betaald. Op verzoek van het hoofdbestuur ver leenden helpsters van de afd. Leiden verschillende malen hulp bii het bege leiden van kindertransporten uit Oos tenrijk. Duitsland en Hongarije. Gedu rende 3 weken werd gecollecteerd in het Luxor-theater. waar ten bate van het UNAC-comité de film ..Achter de Wol ken" werd vertoond. Aan dit comité kon hierdoor een bedrag van ruim f. 6800 af- gedragen worden. Het financieel verslag, uitgebracht door de heer E H. Moens, gaf een to taal aan inkomsten en uitgaven van f 34.266.64. met een nadeljg saldo van f. 9100.43. De penningmeester gaf hieroD een korte toelichting, waarna het ver slag na gunstig advies van de kas- commissle door de vergadering werd zoedsekeurd. Secretar y en nermlnsmeester haddn een hartelilk woord van dank van de voorzitter in ontvangst te nemen. Hier na volgde sluiting der vergadering. Dr J. E. beron De Vos van Steen- wyk, commissaris der Koningin ln Noord-Holland en president-curator der Leidse Universiteit is niet. zoals wij gisteren abusieveiyk meldden, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau, doch in de Orde van de Neder landse Leeuw. Dezelfde onderscheiding werd toegekend aan prof. mr R. Cle- veringa alhier. De zilveren ere-medaillc, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, werd nog toegekend aan de heer W. J. J. van Velzen, amanuensis bij het Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier en aan de heer A Th. van Kesteren. ere voorzitter van de R.K. Gem. Toneelver. „Nut en Genoegen" te Llsse. Met ingang met 1 Mei a.s. Is de heer mr S. H. H. Coebergh benoemd tot directeur van Bijkantoren der Amster- damsche Bank en de heer C. W. Oost veen tot Algemeen Procuratiehouder van Bijkantoren Genoemde heren wor den in deze functies verbonden aan het Bijkantoor Lelden der A. B. MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2