0? SïAVwti SMAm Tulpen Rallye passeerde Parijs HEI HUIS AAN DE BAAI Dragers van bruine baret vol ernst en toewijding Opleiding reserve-officieren ingesteld op pracfijk Panda en de meester ontdekkings- Radio-programma 68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 28 April 1949 Tweede Blad No. 26678 (Speciale reportage). Granaten uit zware en lichte mortieren buisden gisteren over het fraaie bos- en heidelandschap, dat zich uitstrekt tussen Ermelo en Garderen. Reusachtige rookkolommen spoten by het inslaan omhoog, wolken van zand en soms hele berken- en dennestammen meevoerende tot op vele tientallen meters boven de aarde. Temidden van het geknetter van geweren en het staccato-geratel van mi trailleurs baanden Nederlandse mllitai ren, voortstormend van dekking tot dek king, zich door het terrein een weg naar een binnengedrongen vyandelijke af deling, en langs de andere zijde poogden met groen gemaskeerde, zwaar be wapende carriers in een omtrekkende beweging de tegenstanders de terugtocht af te snüden. Leerlingen van de „School voor reser ve-officieren der infanterie", te Ermelo, demonstreerden voor vertegenwoordigers van de pers en zij deden het goed en met veel brio, omd^t onze militairen er prijs op stellen ook bf) de burgerij een bevredigende indruk te maken. Er is sinds de oorlog een nieuwe geest gevaren in het Nederlandse leger en de tijd waarin men het vreemd vond dat een' burger de kazerne betrad, is allang voorbij. Men beseft dat de soldaat al leen iets presteren kan als hij zich ge dragen weet door de sympathie van de burgers en men gedraagt zich daar naar. Vandaar de ouderavonden ln ver schillende garnizoenen, vandaar de in formatieve lezingen, welke gedurende een drietal maanden door ongeveer 30 officieren op Hogere Burgerscholen en Gymnasia zijn gehouden voor de leer lingen van de hoogste twee klassen en voor de ouders dier leerlingen. Vandaar ook dit persbezoek aan de school te Ermelo, waar de reserve- offi cieren voor de infanterie worden opge leid (dat zyn er dit jaar 380) en waar bovendien een 60 leerlingen van de KMA. te Breda tydelfjk verblyven voor het volgen van enige speciale cursussen Ongeveer 4 van het contingent van iets minder dan 50.000 man, dat jaar lijks onder de wapenen wordt geroe pen, bereikt ten slotte de rang van reserve-officier, zo vertelde ons de Commandant van de schooi. Luit. Kol. G. N. Gerritsen. ZU, van wie men meent dat zy voor opleiding in aan merking komen, worden al voordat ze in werkeiyke dienst worden opgeroe pen, door een speciale commissie „ge test" op kennis, karaktereigenschap pen en lichameiyke conditie. Zij ko men daarna eerst acht weken by de troep, volgen enige maanden de cur sussen op een kaderschool en worden ongeveer vier maanden na hun in- dienst-treding naar de speciale oplei dingsschool overgeplaatst, welke voor de infanterie te Ermelo is gevestigd. Veel meer dan vroeger is het werk daar ingesteld op de practyk. Theo rie biyft tot het hoognodige beperkt. Men onderwijst er militaire organi satie en tactiek, militaire paedagogie, militaire wetten, land- en volkenkunde en doet bovendien zeer veel aan li chaamsoefening omdat de infanterist onder de moeilijkste omstandigheden in staat moet zijn zich door het terrein te bewegen. In verband met de omstan digheden is de opleiding tegenwoordig geneel op Indonesië gericht. Men geeft er daarom ook les in Maleis, en als na een cursus van zes maanden de leerlingen geslaagd zijn voor vaandrig (en dus als peletoncommandant bij de troep kunnen worden geplaatst) komt er eerst nog een team van het K.N.I.L. om hen een maand lang speciaal voor te bereiden op de toestanden, welke hen in Indonesië te wachten staan. De aanstaande officieren van ons le ger bereiden zich met zeer grote ernst en met levendige interesse voor op hun komende aanvoerderschap. Ongeveer 16 17 van het totaal aantal geselec teerden valt in de loop van de cursus gewoonlijk af en het is opmerkelijk hoe zeer zij dat als regel betreuren. Het dragen van de bruine baret met het wapen der infanterie .„Nulli Credo" (Wij wijken voor niets) wordt door honderden jongemannen als een eer beschouwdHoe zich in de naaste toekomst de opleidingsscholen ontwik kelen zullen, is nog niet officieel be kend. Momenteel is de opleiding ingesteld op de Engelse bewapening. Men ver wacht echter dat in het raam van het Atlantisch Pact de Amerikaanse be wapening maatgevend zal worden en dat derhalve ook de opleiding van zes tot elf maanden zal worden uit gebreid. Aan de school te Ermelo meent men dat men straks steeds cursisten van drie lichtingen tegeiyk zal hebben met een totaal van een 7 a 800 man per jaar Sportsplinters Het paard „Nimbus" van mevr. Glenister heeft gistermiddag le New York de 2.000 guineas gewonnen, dc eer ste klassieke ren van het Britse seizoen over 1 mijl. De favoriet „Abermant" werd tweede op een korte hoofdleagte. De winnaar stond bij de start 101 ge noteerd. De Sportcommissie Gemeenteperso- neel organiseert op Zaterdag 7 Mei a.s. een wandeltocht over een afstand van plm. 18 kun. met onbekende bestem ming. Hiervoor is een route samenge steld, die voert door een specifiek Hol landse streek in de omgeving van Lei den. ROEIEN. Loting voor de Varsity De loting voor de Varsity, welke Zon dag a.s. op het AmsterdamRijnkanaal bij Jutphaas wordt gehouden, had het volgende resultaat: Jonge Vier: 1. Nereus, 3. Laga, 5. Njord Skiff: 1. Njord, 3. Laga, 5. Triton. Lichte Vier: 1. Laga, 2. Argo, 3.Aegir, 4. Triton, 5. Nereus, 6. Njord. Overnaadse Twee: 1. Nereus, 3. Njord, 5. Triton. Stuurmanloze Vier: 2. Laga, 4. Njord. Oude Vier (hoofdnummer)1. Nereus, 2. Laga, 3. Njord, 4. Triton, 5. Argo, 6. Aegir. Jonge Twee: 1. Njord, 3. Triton, 5. Laga. Overnaadse Vier: 1. Laga, 2. Njord, 3. Triton, 4. Argo, 5. Aegir, 6. Nereus. Jonge Acht: 1. Nereus, 2. Triton, 3. Laga, 4. Njord, 5. Aegir, 6. Argo. Place Vendome leek Nederlands toeristencentrum (Van onze Parljse correspondent). Op de Place Vendome, waar de Pa rljse Automobiel Club gevestigd is, kon men zich gisteravond op een parkeer plaats van een of ander druk bezocht Nederlands toeristencentrum wanen. Tientallen auto's van de meest pom peuze Buick tot het kleinste Fiatjemet nummerborden uit alle provincies van ons goede vaderland stonden hier te wachten op hun start naar Roosendaal. Hollandse controle boekjes werden afgestempeld en elke vijf minuten werd het wat stiller, totdat laat iri de avond alle Nederlanders dit grote Parijse plein eindelijk hadden ontruimd. Onder de deelnemers heerste een prettige stem ming van sportiviteit en hulpvaardig heid en allen waren vol lof over de or ganisatie van de rit. Voor de rest werd er veel gesproken over strafpunten, lege accu's, lekke banden, lamme remmen en niet te vergeten over het slechte weer. Vooral in het Zuiden van Rome tot Lyon hadden de deelnemers erg te kam pen gehad met de gladheid der wegen, maar tot dusver bleek er niettemin on der de goede 20 deelnemers uit Rome nog maar één uitgevallen te zijn.' De équipe, die voor ons blad de Rallye meerijdt, heeft ook haar portie gehad SCHAKEN. CAS A CAR A-TOIJRNOOI. Gisteravond werd in Casa Care te Katwijk de 5e ronde gespeeld. De uit slagen zijn: Hoofdgroep: W. F. Schüsz—L. \V. Turk 1—0, Jerry Bey—D. van Gelder 10, P. BedijnE. H. van Galen afgebr. Th, AdmiraalC. Kuilman 10. Groep A: G. O. van 't HofA. Geyer afgebr., D. BaalbergenW. Duijverman 10, G. GuijtD. Hoek afgebr., A. Ver meer—P. J. Preenen 0—1. Groep B: C VarkevisserJ. Harte- veld 1—0, F. Haas—P. Rous 0—1, P. M. MartljnD. A. Hazenbroek 10, B. J. StatiusJ. Turk 0—1. aan kleine rampjes en hier in Parijs leek het zelfs een moment, dat zij uit zouden moeten vallen. Een dynamo was halsstarrig en met een accu was ook wat mis, maar dank zij een vernuftig ge plaatste lucifer tussen 2 boutjes, waar van wy persoonlijk het fijne niet goed begrepen, kon de forse Opel toch nog tijdig Parijs verlaten. De kaarten wer den nog even geraadpleegd, de snel heidswekker werd afgesteld dat is 'n zeer listig apparaat, waarop de uitvin der, een bekend Utrechts opticien, die deel uitmaakt van de ploeg, maar vast patent moest vragen handen werden gedrukt, handen gebruind door de Ita liaanse zon en door de auto-olie, dan stak de wagen zijn» neus briesend in de wind voor de richting Holland. Hij scheen de stal en de tulpen al te ruiken. VOETBAL. SCHOTLAND—FRANKRIJK 2—0. Vignal behoedde Frankrijk voor een debacle In Hampden Park te Glasgow leed het Franse elftal, thans ten aanschou wt van 130.000 toeschouwers, voor de tweede maal binnen 4 dagen een ne derlaag. Met 20 bleven de Schotten baas in eigen huis, nadat de rust met een 10 voorsprong voor de gastheren was ingegaan. In de eerste helft hadden de Schot ten de harde wind mee en Vignal moest verschillende malen lngrfjpen op scho ten van de Schotse voorwaartsen, waar bij de Derby County-llnksbinnen Steel een hoofdrol speelde. Vignal bleek ech- Ondanks haar jeugdiep leeftijd stellen ook de meeste schoolmeisjes er prils op goed eekleed te gaan. Een eenvoudig iurkje flateert haar het meest Het meis je links boven draagt model „Sweet seventeen". Het mouwloos japonnetje is van lichtblauw kato°r» gemaakt en ge garneerd met een wit organdie bobbed- kraagje en wit oreandie zakken. Wy kunnen het in ons land. met z'n wispel turig klimaat, 's zomers niet zonder een wollen jurk stellen. Het deux-pièces in het midden bestaat uit dunne witte wol len stof met een fiin zwart streepje Het kraagje, de manchetten aan de drie kwart mouw en de knopen zlln ook zwart gehouden. Dit model is voor iedere leef tijd geschikt. Alleen de oudere dames doen beter een stof te kiezen met een licht streepje tegen een donkere ach tergrond. lichte eernering en een strak ke rok met strepen in de lengte. - Er is geen prettiger dracht in de vacantie dan een eenvoudig linnen jurkje. Dior vervaardigde speciaal hiervoor een bor deaux-rode japon met aangeknipte mouwen en vlotte steekzakken (rechts boven). De gelukkigen, die deviezen heb ben gekregen voor Frankriik en daar naar een badplaats gaan. moeten niet verzuimen een strandlurk mee te ne men. De lichtblauw katoenen strandjurk met witte bloemen, links onder, is zeer elegant. Een parasol van hetzelfde ma teriaal dient er o.m. voor de bezitster tegen zonnecteek te beschermen Iedere vrouw houdt er van een middaele te ..stadten". Het wit-zijden japonnetje met eepüsseerde rok en losse bolero (midden onder) is heel mooi. maar te vens uiterst besmette'ilk. Practischer is 1e donkergrilze ziiden japon met witte strepen en stippen. Bij de diep uitge sneden vlerkante hals dient wel een kralen snoer, dat tegen de hals aanligt, te worden gedraeen. Tot slot een lichtgroene organdie japon met parasol, die alleen cp bijv. een tuinfeest of een concours d'élégance dienst kan doen. ter in geweldige vorm en het aantal i saves, dat deze donkere athleet ver richtte, was zo groot, dat men gerust kan zeggen, dat hij zijn elftal voor een debacle behoed heeft. Nadat hij in de 20e mfriuut een door Young genomen strafschop wegens hands toegekend, stopte, moet Vignal ten slotte zwichten voor een hard schot van Steel. (10). Na de rust bleef het Schotse over wicht aanhouden. Eenmaal kon spil Mindonnet de bal op het nippertje van de doellijn trappen en talrijke andere keren was het steeds weer Vignal die redding bracht. Aan de andere kant tipte Cowan een gevaarlijke kopbal van Baratte juist over de lat. Het tweede Schotse doelpunt kwam na 33 minuten. Steel kreeg de bal op ruim 15 meter van het doel vrij en nu was het raak. Onhoudbaar voor de Franse doelman vloog de bal in de touwen. (2—0). Schotland bleef in de aanval, maar Salva en Marche, geïnspireerd door het schitterende werk van Vignal, hielden him hoofd koel en daar de Franse at taques geen moeilijkheden voor de Schotse verdediging opleverden, bleef het 2—0. VOETBAL IN ENGELAND. De uitslagen van de gistermiddag ge speelde wedstrijden in de Engelse league luiden: Derby County—Aston VUla 2—2. Ever- tonManchester United 20, Man chester CityArsenal 03, Middles broughStoko City 11 LVB ORGANISEERT BEDRIJFS VOETBALCOMPETITIE. De afdeling Leiden van de KNVB deel-, mede: Üe Afdeling Leiden van de KNVB or ganiseert in de komende zomermaan den een bedrijfsvoetbalcompetitie. Een voorbereidende bespreking met de Be sturen van de Bedrijfsvoetbalverenigin gen zal op Dinsdag, 3 Mei a.s. des avonds te 7.45 uur worden gehouden in Café „Den Burcht". Bedrijfsverenigingen die nog niet bij de KNVB zijn aangesloten, maar inte resse voor deze competitie hebben, wor den verzocht zich op deze bespreking te doen vertegenwoordigen. ZUIDELIJK ZWALUWEN-ELFTAL SPEELT ZATERDAG TEGEN ROTTERDAM Het Zwaluwen-elftal, dat Zaterdag a.s. in het Feijenoordstadion tegen een Rotterdams elftal speelt, is als volgt sa mengesteld Doel: Styger (PSV). Achter: Mertens (Willem 2) en Wa- gener (Willem 2). Midden: D'Hooghe (PSV), Bouters (PSV) en Lussenburg (NAC). Voor: Van Herpen (Schyndel), De Jong (Willem 2), Van Melis (Eindho ven), Adang (Bleyerheide) en Hoenen (Bleljerheide). WIELRENNEN. SPAANS WEGKAMPIOEN NEEMT DEEL AAN RONDE VAN NEDERLAND De organisatoren van de Ronde van Nederland hebben 4 buitenlandse ren- ners geëngageerd, die deel zullen uit maken van de gemengde ploeg, waarin naar alle waarschyniykheid ook enkele Nederlandse renners zullen worden in gedeeld. Het zyn de Spanjaard Langarlca, Spaans wegkamploen, alsmede de Itali anen Rossi, Adriana en Capelli. Voor de Franse équipe heeft de Franse wielerbond de volgende renners aange wezen: Bourlon, Dorgebray, Gautin, Ni- zerhy, Ferrant, Bocquet en Cosson. ATHLETIEK. FANNY BLANKERS ONTVANGT EREPENNING NOC OP OLYM PISCHE DAG. De erepenning van het NOC, v/elke aan Fanny Blankers—Koen toegekend is op grond van haar Olympische prestatie, zal 26 Juni a.s. plechtig wor den uitgereikt tydens de wedstryden van de Olympische Dag. De penning is de zevende die totdusver werd toegewe zen, maar nog nooit eerder is deze on derscheiding aan een actief athleet of athlete verleend. Alleen Duyvis maakt Salata FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 19) Ik had geen gelegenheid de af drukken van de banden met die van de wagen van de jonge Carfrew te vergelijken tot enkele minuten geleden, antwoordde de detective. Als Carfrew inderdaad degene is, die dat schot gelost heeft, dan ben ik er zeker van, dat hij niet de bedoeling had, juffrouw Taylor te treffen, merkte ik op. Ik denk, dat hy de dienstbode begon te verdenken en haar hierheen gevolgd is. Hy is er misschien achter gekomen, dat zy betrokken was bij de chantage, die op zyn moeder wordt gepleegd. By het slechte licht heeft hy haar niet kunnen onderscheiden van juffrouw Taylor en zo heeft hy op de verkeerde geschoten. Maar zulke dingen kun je maar niet ongestraft doen! riep Burton uit. Iedere rechter zou hem de gevangenis instoppen wegens poging tot moord. Ik stond op het punt te antwoorden, toen ik een waarschuwende blik in Burton's ogen zag. Ik draaide me om en zag de dominee vlak by ons hek staan. Ik was van plan een bezoek te gaan brengen aan de jongeman, die naast u is komen wonen, legde de do minee uit. maar men heeft my gezegd, dat hij zo juist met zyn auto weggere den is. Inderdaad. U rydt zelf ook nog al ^■at af, hè dominee? De dominee bloosde even by deze op merking. Och ja, zo nu en dan ga ik eens naar Londen. Ik ben daar gisteren nog geweest. Maar waarschynlijk behoef ik u dat niet te vertellen, aangezien u me ongetwijfeld onderweg wel gezien hebt. .Ik kwam tot het besluit, dat 't geen zm had verstoppertje te spelen met deze wonderiyke geesteiyke. Dominee Barlow, vroeg ik recht °P de man af, wat bad het te beteke nen, dat u my gisteren achtervolgde? De dominee was niet in het minst van zijn stuk gebracht door myn vraag. £yn dikke witte vingers knelde hij om zyn parapluie, terwyi hy deze dreigend ln mijn richting zwaaide. Omdat ik van mening ben, me neer. dat u niet veel goeds in 't schild voert, antwoordde hy. Burton bleef doorpoetsen aan myn ^.a^en, alsof het gehele gesprek hem niets aanging. Wat bedoelt u daarmee, als ik net vragen rnag, barstte ik uit. Probeert u me niet om de tuin te leiden, door mij vragen te stellen, me neer. Ik weet, dat u zich bezig houdt met onwettige en gevaarlijke zaken. Ik werd een ogenblik misleid door uw be- spotteiyk verhaal, dat u hier kwam voor herstel van gezondheid. Maar weest u voorzichtig, meneer, er bestaan in dit land nog wetten, en zo nodig zal ik niet aarzelen deze te gebruiken. De dominee had zich tot grote boos heid opgewerkt, zyn ogen priemden achter zijn goudomrande brilleglazen. Als er geen belangstellende gezichten zichtbaar waren geworden achter de ramen van de omliggende huisjes, zou hij me aangevlogen zyn, dacht ik. Maar het drama, dat zich begon te ontwikke len, kreeg geen kans om verder ge speeld te worden, zoals juffrouw Cli- therwood, die ons onderhoud vanuit 't raam met levendige belangstelling volgde, kennelijk gehoopt had. Want met een oorverdovend lawaai, dat de spelende kinderen verschrikt opzy deed springen, kwam Arthur Carfrew's wa gen de bocht van de weg omrijden. Als u meneer Carirew nog wilt opzoeken, merkte ik vry onnozel op, hy komt daar net aanryden. Het klonk onbenullig dit te zeggen, nadat de dominee zo tegen me uitge vallen was, maar ik kon niets anders uitbrengen. ■De dominee liet zyn parapluie om laag zakken. U bent een rare! snoof hy en liep het hek uit. Burton, die nog steeds met de wagen bezig was, richtte zioh op. Zijn gezicht zag rood en ihy mompelde onverstaan bare woorden. Hy keek me even aan en liep dan naar de garage. Wat is er in 's hemelsnaam aan de hand met die chauffeur van Je? vroeg Arthur Carfrew, die ons even als een belangstellend toeschouwer stond gade te slaan. Geloof Je, dat hy een toeval zal krijgen? Momenteel nog niet, denk ik. ant woordde ik, terwyi ik Burton in de garage volgde. De detective stond te gen een bank geleund, en zodra ik de deur achter me gesloten had, barstte hy in een onbedaarlyk lachen uit, ter wijl de tranen over zijn gezicht rolden. Wat scheelt jou? vroeg ik geprik keld. Het duurde even, voordat Burton kon antwoorden. Énige keren bleef hij ste ken, doordat hy zyn lachbui niet kon beheersen. Het is die dominee, wist hij ten slotte uit te brengen. Terwyi wy hèm in de gaten houden, bewaakt hij óns. Hij denkt, dat wy met de afperser on der één hoedje spelen. En terwyl ik sprakeloos bleef staan, schaterde Burton het opnieuw uit. HOOFDSTUK VIII. Een week na myn aankomst in Rose Co Pt age moest ik mezelf bekennen, dat ik nog niet veel verder gekomen was. I'k voelde, dat het geen zin had door te gaan met het brengen van bezoeken aan het Huis aan de Baai zonder een grondige reden. Er was natuuriyk het meisje, Judith, en ik merkte, dat ik meer dan ik wilde toegeven aan haar dacht, maar ik bad haar na die ont moeting in het dorp nog maar één keer in de auto langs zien ryden. Ze had naar me gewuifd, maar dat was alles. Arthur Carfrew scheen, naar Burton me vertelde, zo nu en dan eens een avond in het dorpscafé door te bren gen, maar overdag was hy practisch altyd weg inet zijn auto. 'Brannigan, die het huis van de Carfrews in Lon den op onopvallende wyze liet bewa ken, vertelde me, dat de jongeman enige malen thuis by zyn mceder was geweest. Het was me niet gelukt cm de rela tie met de dominee weer op vriend schappelijke voet te brengen. Wanneer ik hem ontmoette in de dorpsstraat, was zyn koele blik en styve groet vol doende voor my om me duidelyk te 48). Joris had zyn zin gekregen; Ben Piep-seh had hem een fraai Oosters ge waad geleend, met een kolossale tul band er by, zodat hy er weer echt als heer uitzag toen het vliegtuig zyn be stemming bereikte en Joris en Panda er uit moesten. Ze werden nu heel be leefd behandeld, hoewel zy wel onder bewaking bleven en Panda wist niet goed wat hij van de hele toestand moest denken. „Ik had eigeniyk een briefje moeten achterlaten voor meneer Cres- cendisslmo, de directeur van het hotel", dacht hy. „Wat moet die wel van me denken, nadat hij me ln een dievenwa- gen weg heeft zien ryden? En wat zou myn vader er van zeggen, wanneer hy zag in welke toestand ik verkeer?" Maar ogenschyniyk was die toestand nog niet zo slecht, want Panda en Joris mochten plaats nemen ln een grote draagstoel, die vervolgens door vier ster ke slaven de stad ln en naar het paleis van de Bey werd gedragen. En daar werden ze door de Bey-zelf ontvangen. Dat was een grimmig klein persoon met een duur uniform aan en toen Panda en Joris bij hem gebracht werden zei hy: „Wel, salam-el-mahra! Spreek thans op, verwerpelyke stof de len, zo uw nietig leven u lief is!" „Niets zal mij groter genoegen doen, o, Hoogverhevenste aller Beyen!" ant woordde Joris geestdriftig.... maken, dat hy geen toenadering wen- i ste. Misschien was dit wel zo goed, want ik behoefde nu ook geen tekst en I uitleg aan hem te geven van myn doen en laten. Burton verklaarde, dat hy ook niet veel verder kwam. Hy had ontdekt, dat kolonel Simpfcins, afgezien van één enkel bezoek aan Londen, het Huis aan de Baal niet had verlaten. Judith en het dienstmeisje Mary waren nog steeds daar aanwezig. Maar toen ver soheen Johnny ten tonele Hy kwam het dorpscafé op een avond binnenlopen juist voor sluitingstyd. Naar hetgeen Burton my vertelde, stond de waard in dubio, of hy hem nog zou bedienen; hy was een oude man met kapotte schoenen en verstel de kleren, maar kwam met een nieuw bankbiljet te voorschyn, om voor zyn glas bier te betalen. En zelfs 'hierdoor zou de man Bur ton's aandacht nog niet speciaal ge trokken hebben hy zou hem zonder meer beschouwd hebben als een arme schooier, die een goede dag had gehad als niet plotseling zyn blik was ge vallen op de handen van de oude man. De vingers waren wonderlyk lang en fyngevormd, en zelfs het vuil kon niet verbergen, dat het goedverzorgde han den waren. Burton kwam plotseling op een idee. Hy liep de herberg uit en overreedde mij zonder verdere uitleg om met hem mee terug te gaan. De oude schooier was één van de laatsten, die het café verliet. Hy strompelde in het licht.dat een straatlantaarn verspreidde, en leek een armzalige bundel oude botten 1 en vodden, voor wde de dag des oor- j deels niet meer ver af is. Met een ver- achtelijke blik naar de dorpsbewoners, die elkaar goede nacht wensten, begon I ny de dorpsstraat ln te lopen. I Burton en ik volgden hem op een behoorlijke afstand. De oude man keek niet om, maar strompelde voort, tot dat hy aan een landweg kwam. Hy stond aarzelend te kijken naar 'n hooi schelf. overwegend of dit misschien 'n behoorlijk onderkomen voor hem was voor de nacht, toen Burton hem op de schouder klopte. De oude man keek om met een ver schrikte blik in zijn ogen. In 't maan licht zag ik een gezicht, waarop dat zag ik duidelijk de dood al 'n stem pel had gedrukt. De gezichtshuid was zwaar gerimpeld, doergroefd en gelig. Zyn tanden waren niet meer dan vuile stompjes, en een dikke laag vuil van weken maakte hem tct een afzich telijke verschyning. Zyn ogen maak ten het bovendien duidelijk, dat hy 'n man was, die cikwyis achterom had moeten kijken cm te zien, of men hem niet achterna zat. (Wordt vervolgd) VOOR VRIJDAG 29 APRIL. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: muziek b(J het ontbijt; 8-00: nieuws; 8.15 socialistisch strydlled; 8.18; fragmenten uit „Un ballo ln Maschera"; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: B.B.C. orkest; VPRO 10.00: Thuis; 10.05: morgenwydlng door ds J. Zuurdeeg; VARA 10.20; New May- falrorkest; 10.30: voor de vrouw; 10.45: Elsa Wolters, plano; 11.05: mijn groot vader en lk; 11.25; Cor Steyn. orgel; AVRO 12.00; gevarieerd programma; 12.30 mededelingen ten behoeve van land. en tuinbouw; 12.33: Internationale tulpcn- rallye; 12.40: sport en prognose, 12.45: j Joe Loss en zyn orkest; 1.00: nieuws; 1.15 mededelingen; 1.20; de Kwintetspelers; I.50: Die Puppenfee; 2.00 kookkunst; 2.20 het Kamerorkest; 3.00: ons volk ln zyn I dichters; 3.20: Kamerorkest; VARA 4.00; I the Skyrockets; 4.30: tussen twaalf en l zestien: 5.00: kwartet Jan Corduwener; j 5.20; wij en de muziek; 6.00: nieuws; 6.15: de VARA feliciteert; 6.30: voor de 1 strlldkrachten; 7.00: denk om de bocht; 7.15; Westeuropese commentaar; VPRO 7.30: Nederland en zyn gewesten; 7.50: tien voor acht; 8.00: nieuws; 8.05; het Goolse Trio; 8.30: cursus „Wetenschap en cultuurvernieuwing; 8.55: zo Juist ver schenen; VARA 9 00; men vraagt.... en wij draalen: 9.30: Inwoning, hoorspel; 10.00: buitenlands weekoverzicht; 10.15: swing and sweet; VPRO 10.40: vandaag; 10.45: avondwyding door ds J. Zuurdeeg; VARA 11.00; nieuws: 11.15: ln huwciyk en gezin; 11.30: minder bekende werken van Mozart; 12.00: sluiting. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7,15; New London String En semble; 7.45: morgengebed; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag; 9.00- concert; 9.30: waterstanden: 9.35: schoolradio; 9.55: schoolradio; 10.05: muziek houdt fit; II.00, de Zonnebloem; 11.40: schoolradio; 12.00: angelus: 12.03: liederen van Claude Debussy; 12.30: mededelingen ten be hoeve van land- en tuinbouw; 12.33: met boer Biet de boer oo; 12.55- zonnewyzer; 1.00: nieuws: 1.20: de Zevenklaopere: 1.50 op de korrel; 2.00: Internationale koor zang; 2.30- „Negen helt de klok": 3.15: Metropole Orkest 4.00. de Zonnebloem; 5 00: na schooltijd; 5.15 planorecital; 5.45 wat het buitenland leest; 6.00: concert door de Engelse militaire band: 6.20- In ternationale tulpenrallve; 6.30: concert door de Engelse militaire band; 6.45: Langaudle, een voorbeeld", klankbeeld voor Jongeren; 7.00: nieuws; 7.15: Inter nationale economische en sociale samen werking: 7.30' Guus Jansen, plano met rhvth. beert.; 7.45- de drie landen; 8 00; nieuws- 8.05- de gewone man: 8.12: „Dnn Pasouale- opera: 10.05: de eenheid der kerk: 10.15: cyclus „Zes flultsonates ven J S. Bach" 10.45; avondgebed: 11.00: nieuws; 11.15: a la danse!; 12.00: slui ting. AGENDA DONDERDAG. Rapenburg 50; Anthroposophlsche Ver. Lezing Joh. WSger over het Faustpro- bleem. 8 1/4 uur nam. Rex-theater: K. en O. Nationaal feest programma 7 en 9 1/4 uur nam. 8tadszanl (Foyer): Bridgedrive t.b.v. ..Dennenheuvel". 7.30 uur nam. Voorhout (Kerkvliet): Lêzlng en film A.N.W.B. 8 uur nam. Vlies: Aandeelhoudersverg. N.v. Nationaal Veem. 10.30 uur voorm. Mlddeisteeracht: Aandeelhoudersverga dering C V. Tleleman en Dros, 3 uur nam. Het Gulden Vlies: Leden verg. Rodo Kruis afd. Lelden. 8 uur nam. MAANDAG. Stadszaa)Melfeestvlcrlng P. v. d A. 94 uur voor». 2 uur nam. en 8 1/4 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5