Geen nieuws van Belgische koningskwestie be val van een groot rijk Het contact over opheffing der blokkade van Berlijn voortgezet W'E E R B E RICHT 68ste Jaargang DONDERDAG 28 APRIL 1949 00 No. 26678 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 415 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 57055 I Zo er van één land gezegd kan wor- I den. dat het In de hoek zit, waar de klappen vallen, dan is het wel China! Het onmetelijke hemelse rijk wordt I reeds jaren lang verscheurd door oor logshandelingen. Een gevolg van Ja panse expansie-drang, maar meer nog I .van onderlinge verdeeldheid, die aan een systeem van corruptie inhaerent verbonden is. Wat zich momenteel in China af- I speelt, wordt kortweg een strijd ge noemd tussen de communisten en de nationalisten, maar zo eenvoudig is het toch niet. Men bedenke, dat reeds lang voor er in China 9prake was van com munisme, de broederstrijd even heftig was als op dit ogenblik! Toen reeds veerde de ene leider zijn troepen aan tegen de andere, uit persoonlijke ge- wlnzucht of machtswellust. Nergens heerste een corruptie als daar en dat heeft niemand kunnen verhelpen. Een bekend spreekwoord zegt, dat de fouten van de ouders zich wreken op de kinderen. Voor een volk is dat niet anders. Het verdeelde en zich zélf I bekampende China ondergaat hetgeen in -vroegere jaren is toegelaten, daar er geen centraal gezag bestond, dat in staat was een einde te maken aan wanorde en kneveling. Het vervallen keizerdom vermocht dat niet, ook de stichter van de republiek Sun jat sen (1911) stond tegenover een onmogely- ke taak. En ook diens opvolger, Tsjang kai sjek, getrouwd met een dochter van de eerste president der Chinese republiek, is er niet in geslaagd, om .zijn land te verheffen uit de inwendi ge vertroebeling. Toch heeft wellicht de laatste de beste kansen gehad, om van China weer een geheel te maken! Maar hij heeft gefaald, daar hij de mentaliteit van zijn volk niet voldoende heeft aangevoeld. De overval van Japan op China in I 1937 deed in het land de nationalisti- 'sche gevoelens opleven als bijkans nooit tevoren en dat is dan ook de reden, dat Japan er niet in geslaagd is om China op de knieën te krygen. Zeker, successen werden bereikt," doch de ge nadeslag kon niet worden toegebracht. Japan heeft in China een groot deel van zijn krachten verspeeld, die het elders later meer dan nodig had! Toen Japan tenslotte moest capitu leren en China als vrij volk zijn plaats weer innam onder de volkeren, vervuld van 'n zekere rechtmatige trots, waar aan het feit, dat het werd erkend als vijfde grote mogendheid niet geheel vreemd was, is het echter vervallen In dezelfde fouten van het verleden en dat is het. land noodlottig geworden. De regering van Tsjang kai sjek is er niet in geslaagd om het oplaaiend na tionalisme in de juiste banen te hou den en China verviel in de oude kwaal van onderlinge verdeeldheid en bur gertwist. Dat dit een kolfje was naar de hand van het communisme, behoeft geen na der beloog en ait heeft daarvan dan ook eer. dankbaar gebruik gemaakt. De roden hebben alle profijt weten te trekken uit de ontevredenheid, die in het (.\ergrote deel van het Chinese volk steeds meer de overhand verkreeg. Het is de Amerikaan Marshall ge weest. die bij het begin van zijn poli- j tieke loopbaan als adviseur van Tsjang kai sjek deze ruimschoots heeft ge waarschuwd, maar er is niet naar hem geluisterd. Reden, dat later het ooi- van Amerika doof bleef voor de Chi nese smekingen om hulp. En nu is het zover gekomen, dat de iode vloedgolf bijkans geheel China dreigt te overspoelen. Fout is gestapeld cp fout, de onderlinge verdeeldheid groeide inplaats van terzijde te worden gesteld. Zelfs Tsjang kai sjek trok zich terug, zij het niet volledig, naar 't zich laat aanzien. Ten einde raad liet het nationalis tisch China zich zelfs verleiden om vredesbesprekingen te beginnen met de communisten, waardoor een nieuwe knak werd toegebracht aan het mo- ieel, dat toch al voldoende was ge- i daald. Alsof het mogelijk ware geweest met een zegevierend communisme tot een accoord te geraken Maar is China nu communistisch? I Die mag laat zioh niet gemakkelijk beantwoorden. Wij geloven niet, dat de I Chinezen in zo grote getale commu nistisch zijn als men het pleegt voor te stellen. De algemene ontevreden heid heeft hen op een hoop gedreven, "tegen het heersende regiem. Daarbij hebben de communisten de leiding ge nomen en dientengevolge beheersen zij. de situatie. En al vormen zij een min derheid, dat is geen bezwaar om heer en meester te spelen. Zelfs in Europa liggen de bewijzen daarvan immers maar voor het grijpen. Communisten in de leiding betekent nu eenmaal, dat zij de heersersrol spelen! De communistische leider in China, Mao tse toèng, is daarnevens nog een onzekere factor. Zal hij zich geheel onderwerpen aan Moskou of zal hij trachten een eigen rol te vervullen? De nabije toekomst zal dat moeten aantonen! Doch dit is niettemin al wel z?ker, dat China voor de democratische gedachte voorlopig verloren is. dat Cnlna vooreerst gezien kan worden als een voorpost van Moskou en dat ge heel Azië daarvan de wrange vruchten £*1 plukken! OVERWEGEND ZWAAR BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk en-ge lichte regen of motregen en later verspreide opklaringen. Zwakkq tot ma- hge zuidwestelijke wind, later tijdelijk h i wind- Vooral in het zuiden van ✓net land een minder koude nacht, ove rigens weinig verandering van tempe- L— racuur. (Opgemaakt te 10 uur). 29 APRIL j Zon op: 5.15 uur; onder: 20.00 uur. ^n op: 5.28 uur; onder: 2148 uur |L (N.M.) «oogwater te Katwijk te 4.00 en 16.13 u (Springtij) Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Stemming blijft optimistisch Naar verluidt hebben de Verenigde Staten de sovjet-unie om de verzeke ring gevraagd, dat inmenging in de organisatie van een West-Duitse staat geen voorwaarde voor de opheffing van de Berlijnse blokkade zou zijn. Jessup, die gisteravond een onderhoud van anderhalf uur met Malik, en naar ver luidt ook met Gromyko, de sovjetrussi- sche plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, heeft gehad, heeft hun een te voren opgestelde verklaring voorgelezen. Na zijn onderhoud met Malik had Jessup een bespreking met Cadogan en Chauvel, de hoofden van de Britse en Franse delegaties bij de Verenigde Na ties. Naar verluidt heeft Malik Jessup be loofd, dat hij van Moskou opheldering zal vragen over eventuele op de orga nisatieplannen voor de West-Duitse staat betrekkiing hebbende voorwaar den, waarvan de opheffing van de blok kade afhankelijk zou zijn. Er is geen datum voor een volgende bijeenkomst vastgesteld. Men verwacht echter niet, dat Malik voor het eind van de week zal kunnen antwoorden. Drew Mid die ton de correspondent van de Times zegt in een bericht uit Berlijn, dat een hoge Amerikaanse functionaris voorspelde, dat de blok kade in de komende drie of vier dagen zou worden opgeheven. De correspon dent van de Times te Lake Success verklaarde van betrouwbare zijde ver nomen te hebben, dat Jessup zeer op timistisch gestemd was na zijn onder houd met Malik in het gebouw van de sovjet-delegatie te New York. DEAN ACHESON VOOR CONGRES-COMMISSIE. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft in een toespraak voor de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Se naat het Congres verzocht het Noord- atlantisch verdrag en het voorgestelde militaire hulpprogramma ten bedrage van 1.130.000.000 te ratificeren. Acheson was de eerste van ongeveer 100 sprekers, die in de komende weken door de senaatscommissie zullen wor den gehoord. Europa's „gevoel van onveiligheid" is „veroorzaakt door het gedrag van de sovjet-unie", aldus Acheson. Hij beschuldigde de sovjet-unie wat be treft haar optreden in Oost-Europa van schending van de beginselen van het Handvest, geweldpleging of drei ging met geweldpleging, vernietiging van de menselijke vrijheid, dictato riale oplossing van economische vraagstukken, propaganda en zenu wen-prikkeling. Acheson lichtte artikel vijf van het Atlantisch verdrag nader toe: alleen het Congres heeft de bevoegdheid oor log te verklaren; de regering heeft zich in dit artikel alleen verplicht, di rect de door haar nodig geachte actie te ondernemen om de veiligheid van het Noordatlantisch gebied te herstel len en te handhaven. Acheson zette, het verband tussen het militaire hulpprogramma en het Noordatlantisch verdrag nader uiteen. Hij achtte het niet voldoende voor de West-Europese landen en niet inhet belang van Amerika alleen een be vrij- dig na een eventuele invasie en beaet- tig in het vooruitzicht te stellen. „De vrije landen van West-Europa moeten aangemoedigd worden hun werk voor het herstel voort te zetten. Hun wil om zich te verzetten en hun bekwaamheid om elkaar wederzijds te verdedigen moeten versterkt worden. Zij moeten aangemoedigd en geholpen worden om hun verdedigingsstrijd krachten op te bouwen", aldus Ache son. Op de vraag of Amerika volgens het pact nog voor dat er sprake was van agressie, een aanzienlijk aantal troe pen ter beschikking zou moeten stellen ter versterking van de West-Europese landmacht, antwoordde hij langzaam en duidelijk: „het antwoord is een duidelijk en absoluut neen". Er werd thans geen actie gevoerd om de sovjet-unie omringende landen weder te bewapenen. Slechts een der ondertekenaars, Noorwegen, grensde aan de sovjet-unie en ondanks alles wat er gezegd werd, kon men niet ver wachten, dat dit land een agressieve daad overwoog. Na de laatste oorlog was Amerika tot in het extreme land-, lucht- en zee macht gaan verminderen. Deze waren thans zeer klein en hetzelfde was in West-Europa geschied. De ondertekenaars betalen, aldus Acheson, zes zeven maal zoveel als de bijdrage van Amerika tot het wa penprogram. De allereerste noodzake lijkheid was het economische herstel met behulp van het plan-Marshall tot stand te brengen. De West-Europese landen zelf zouden het leeuwendeel in de pogingen tot herstel op zich nemen. De militaire verplichtingen zouden het plan-Marshall, dat de voorrang genoot, niet in de wielen rijden. Acheson acht te de mogelijkheid tot een communis tische Coup in de pact-landen zeer ge ring. Het verdrag had een dergelijke mogelijkheid nog meer verkleind. Acheson heeft in antwoord op een vraag va n een republikeinse senator verklaard, dat een eventuele Russisch- Westerse overeenkomst, waardoor een einde zou komen aan de blokkade van Berlijn, de behoefte aan het Atlantisch pact niet zou doen verdwijnen. GENERAAL CLAY GAAT HEEN. Van de zijde van het Witte Huis te Washington is officieus vernomen, dat generaal Clay binnen 30 dagen van zijn post als Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland zal worden ontheven. Verwacht wordt, dat de minister van defensie de naam van Clay's opvolger deze week bekend zal maken. Clay heeft reeds verscheidene maan den geleden het verlangen te kennen gegeven om van zij functie ontheven te worden. 600 jaar geleden stond de heer Van Berkshire. John van Gaunt. de bevol- kine van zijn gebied enige landelijke rechten en het vrij vissen toe Ieder jaar wordt dit in het dorp Hungersford feestelijk herdacht. Het Hocktide-ge- rechtshof kiest uit de mannelijke bevol king eniee „Tutti-mannen" die ten ta ken van hun waardigheid een met bloe men versierde 'staf mogen dragen. Deze „Tutti-mannen" hebben het recht aan iedere bewoner een cent te vragen, öf het liefste meisle uit de streek te kussen. Onder belangstelling van de schooljeugd neemt een „Tutti-man" op een ladder de kus van het liefste meisje in ont vangst". Tsjang kai-sjek weer in de politiek HIJ VOORSPELT UITEINDELIJKE OVERWINNING. Generalissimus Tsjang kai sjek heeft op dramatische wijze de toestand van afzondering, waarin hij drie maanden heeft verkeerd, beëindigd. In een ra diorede heeft hij de nationalisten op gewekt „stand te houden" en de strijd tegen „de communistische tyrannie" voort te zetten. Onmiddellijk na de radiorede werd gemeld, dat hij zich per vliegtuig naar Sjanghai had begeven om met hoge regeringspersonen de verdediging van de" stad te bespreken. Sjanghai is aan de landzijde bijna door de communis tische legers ingesloten. De betrekkelijke stilte in de gevechts handelingen rondom Sjanghai duurde gisteren voort. Honderd km ten Wes ten van de stad, bij Scetsjou, zouden de nationalisten de optrekkende com munisten tot staan hebben gebracht. Tsjang voorspelde in zijn toespraak een „uiteindelijke overwinning" voor de regeringstroepen binnen drie jaar. Nu de communisten de Jangtse waren over gestoken, zouden zij voor ingewikkelde militaire, politieke en economische problemen komen te staan, die tot hun onvermijdelijke nederlaag zouden lei den. Tsjang beloofde zijn volledige steun aan de waarnemende president Li en aan premier Ho. De communis ten hadden dezelfde fout begaan als de Japanners door de voorstellen tot een vreedzame regeling af te wijzen. Waarnemers geloven, dat de natio nalisten zo ncdig zullen terugvallen op belangrijke bruggehoofden aan de Zuid kust, zoals Ningpo, Foetsjou, Amoy en Kanten, waar zij gebruik kunnen ma ken van de lucht- en marine-strijd krachten cp Formosa. India blijft lid van Gemenebest In een officieel communiqué over de te Londen gehouden conferentie van de ministerspresidenten der leden-staten van het Gemenebest is meegedeeld, dat de regering van India de andere domi nions in kennis heeft gesteld van de artikelen in de Indiase ontwerp-grond- wet, die tot gevolg zullen hebben, dat India een souvereine, onafhankelijke republiek zal worden. De regering van India heeft echter verklaard, dat India verlangt volledig lid van het Gemenebest te blij-ven en de Kening te erkennen als het symbool van het vrije verband der ledsnstaten en als zodanig als het hoofd van het Gemenebest. De regeringen van de andere leden van het Gemenebest blijven India als medelid erkennen. OOK BULGARIJE WIJST UITNODIGING VAN V.N. AF. De Bulgaarse regering heeft de uitno diging van Trygve Lie om deel te ne men aan de besprekingen der politieke commissie der V.N. over de kwestie der godsdienstvrijheid in Bulgarije van de hand gewezen. In het Bulêaarse ant woord wordt gezegd, dat de protestant se geestelijken, die onlangs in Bulgarije zijn berecht, „Bulgaarse burgers waren, die door de bevoegde Bulgaarse recht bank werden veroordeeld". Het betrof hier een binnenlandse aangelegenheid. Vrijheid ran godsdienst was gewaarborgd in Bulgarije. De beschuldigingen jegens Bulgarije vormden een „vijandige daad", die niet tot doel had „de vrede en de samenwerking tussen de volken te be vorderen". BAO DAI MORGEN IN INDO-CHINA. Onze Parjjse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Ex-keizer Bao dai is gisteren op een Frans oorlogsschip in Singapore ge arriveerd en men verwacht, dat hij nog vandaag per vliegtuig door zal reizen naar Inrio-China, waar hij dan morgen aan zal kunnen komen Daarmee zou dan een nieuwe fase worden geopend in het diplomatieke verkeer tussen Frank rijk en zijn voormalige kolonie en uit de wijze, waarop Bao dai door het volk ontvangen wordt, zal zo gelooft Parijs men waarschijnlijk al af kunnen lel den, of die nieuwe fase al of niet vruch baar belooft te worden. Tot dus- erre is slechts bekend, dat er in Sai gon, de hoofdstad van Vietnam, onop houdelijk door extremisten tegen de •erugkeer van de keizer wordt gemani festeerd. Zonsverduistering bleek totaal! ELRE WAARNEMING MMS ONMOGELIJK. Het gisteren aangekondigde verschijnsel der partiële zons verduistering heeft zich aan elke waarneming onttrokken doordat de hemel hedenmorgen zó zwaar bewolkt was, dat zelfs de plaats van de zonne schijf zich nauwelijks liet raden. De eerstvolgende gedeelte lijke zonsverduistering zal thans plaats vinden op 21 Oc tober a.s.. maar onafhankelijk van de bewolking is nu reeds te voorspellen, dat deze hier te lande onzichtbaar zal zijn en alleen waarneembaar in Austra lië. de Pacific cn liet Zuidpool gebied. Met de maan treffen wij het beter. In de nacht van 6 op 7 October ontneemt Moeder Aar de alle lichtval van de zon op de maan. zodat deze laatste tijdelijk geheel onzichtbaar zal zijn. ook al is er verder geen wolkje aan de lucht. Het juiste tijdstip vertellen wij U tegen die tijd nog wel. Kapitein-vlieger Van Zinnicq Bergmann Hofmaarschalk De kapitein-vlieger R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann. adjudant van H.M. de Koningin en-waarnemend hofmaar schalk is door H.M. benoemd tot Hof maarschalk De functie van adjudant zal hij tevens blijv-n bekleden. JAARVERGADERING CHRISTEN ONDERWIJZERS. De Ver. van Ohristen-opderwijzers aan overheidsscholen hield te Amers foort een jaarvergadering. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgehan deld, werd door zeven leden uit de meest uiteengelegen delen des lands verslag uitgebracht over hun bevindin gen bij 't geven van Bij ebelonderwijs op hun school. Zowel bij de ouders als* bil de leerlin gen der openbare scholen bleek grote belangstelling voor de bijibellessen te be staan. Geen enkele leerling wordt verplicht, deze lessen bij te wonen. Nochtans ne men zo coed als alle leerlingen er aan deel. wanneer de wsen gegeven wor den door hun eigen onderwijzer of on derwijzeres. Gevallem van besliste af wijzing zijn hoge uitzondering. De VCOO telt nu enige honderden oDenbare onderwijzers onder haar leden en zij streeft er naar. dat de openbare school haar christelijk karakter her krijgt. Een groepje Chinese zakenmannen en vrouwen, is na een reis van 13000 km met een speciale vliegboot op het vliegveld van Southampton aangekomen. Zy zullen de Britse Industrie Beurs bezoeken, die jaarlijks in Londen en Birming ham wordt gehouden. - De dames van het gezelschap. Sultan van Djokja ontmoet dr Van Royen Gisteren heeft dr Van Royen de Sul tan van Djokja ontmoet. Tijdens het vorige bezoek van de Sultan aan Ba tavia zou hij, naar men algemeen meent te weten, geen contact hebben gehad met Nederlandse instanties. Vanmiddag volgt een ontmoeting tus sen de voorzitters der Nederlandse en Republikeinse delegaties. IETS MEER OPTIMISME TE WASHINGTON. Zullen Nederlanders en Republikeinen elkaar nu vinden? De rapporten, die uit Batavia te Washington worden ontvangen over de vorderingen, welke gemaakt wor den in de besprekingen tussen Neder land cn de Republiek hebben er toe geleid, dat de Amerikaanse autoritei ten, die bij deze kwestie betrokken zijn, een iets optimistischer' gevoel hebben op het stuk van de mogelijk heid, dat het Indonesische vraagstuk binnen niet te lange tijd tot een op lossing zal worden gebracht, aldus seint de diplomatieke correspondent van Aneta te Washington. Het Nederlandse aanbod voor de te rugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja, wordt te Washington al gemeen gewaardeerd als een stap in de goede richting en als een oprechte poging, om met de tcestand in Indo nesië uit de impasse te geraken. Naar de mening van gezaghebbende kringen in de Ver. Staten dient hiertegenover te staan een even oprechte reactie van de Republikeinen, die naar hun mening deze gelegenheid dienen aan te grijpen om te tonen, dat ook zij worden geleid door de zeer ernstige wens tot een spoedig uit de weg ruimen van alle be staande meningsverschillen. Het herhaalde persoonlijke overleg van Moh. Hatta met dr Van Royen en het feit, dat hij ter plaatse is gekomen om de Republikeinse delegatie te ad viseren, wordt in bedoelde Amerikaan se kringen opgevat als een bewys van het verlangen van de zyde der Repu blikeinen om tot een begin van over eenstemming te geraken. Storm in een glas water Na afloop van de gistermiddag ge houden vergadering van de Belgische kabinetsraad verklaarde Vermeylen, mi nister van binnenlandse zaken, aan de journalisten, dat eerste-mlnister Spaak de raad een uiteenzetting heeft gege ven van zün besprekingen met koning Leopold. Spaak heeft de koning op de hoogte gebracht van de politieke toe stand in België en in het bijzonder wat de koningskwestie aangaat. Minister Vermeylen verklaarde ver volgens: „Wat de ministers ten zeerste heeft verwonderd, zijn de perscommenta ren. De regering had geen enkele be slissing te nemen, omdat er geen en kel probleem gesteld was. Het ver baasde de ministers, dat men zich heeft voorgesteld dat de konings kwestie opgelost zou kunnen worden buiten het parlement om". (Minister Vermeylen zinspeelde hier op de artikelen in de Belgische pers, volgens welke koning Leopold voorne mens zou zijn naar België terug te keren zonder toestemming van Kamer en Senaat). EEN ETHIOPISCHE AANKLACHT TEGEN ITALIË. De Ethiopische legatie in Londen heeft een gedeelte gepubliceerd van een rap port, dat by het gerechtshof der Ver enigde Naties, belast met 't onderzoek naar oorlogsmisdaden, is ingediend en dat beschuldigingen bevat jegens de voormalige fascistische Italiaanse rege ring, met betrekking tot haar bewind in Ethiopië. De Ethiopische regering verklaart dat tien Italianen als oorlogsmisdadigers moeten worden beschouwd, o.w. de maarschalken Badoglio en Graziani. In het rapport wordt ook de tekst van telegrammen gepubliceerd, die in j December 1935 tussen maarschalk Gra- ziar.j n Mussolini ?ijn gewisseld en die hanj.iei; over ii-.: ge..uik van gifgas in de veldtocht tegen Ethiopië. Vermeylen ontweek de andere hem door de journalisten gestelde vragen en beperkte zich er toe te verstaan te ge ven, dat er geen wyziging in de toe stand is ingetreden. „De uitnodiging van de koning", al dus de minister, „had ten doel hem in staat te stellen inlichtingen in te win nen over de politieke toestand". Minister Vermeylen besloot met de opmerking, dat er geen sensationeel nieuws te verwachten is. Eens te meer blykt de koningskwestie op een dood punt te zyn gekomen en men zal het resultaat der op 26 Juni te houden algemene verkiezingen moeten afwachten alvorens zich inzake de koningskwestie aan voorspellingen te wagen. Dit korte communiqué heeft overi gens in geheel België grote verrassing gewekt; men had een sensationele be kendmaking verwacht! REIZEN NAAR EN DOOR WEST-DUITSLAND. Met ingang van 30 April aa. zal een gewijzigde methode gevolgd worden bij het aanvragen van een vergunning voor reizen naar en door West-Duitsland. Van deze datum af worden slechts schrifte lijk ingediende aanvragen voor een vi sum in behandeling genomen. Het „Allied Military Permit Office", Nieuwe Parklaan 17, Den Haag. deelt mede. dat alle schriftelijke aanvragen binnen 24 uur zullen worden beant woord. doch adviseert alel personen die naar Duitsland willen reizen, hun aan vraag wel vroegtijdig in te dienen, daar het mogelijk is. dat nog aanvullende pa nieren nodie zijn, alvorens een reisver gunning kan worden verstrekt. Omtrent de mogelijkheden voor rei zen naar de drie Westelijke zones van Duitsland verstrekt het Permit Office" schriftelijk alle gewenste gegevens. Per sonen. die er niet zeker van ziin. of zil voor een visum in aanmerking komen, wordt verzocht bii hun schriftelijke aan vrage het doel van hun reis duidelijk te omschrijven. Snellere verbinding met het Noorden GISTEREN OFFICIEEL GEOPEND. De Dieselelectrische dienst welke, in gaande 15 Mei a.s. enige malen per' dag het Westen en het centrum des lands met Groningen en Leeuwarden zal ver binden, is gisteren officieel geopend. De directie van de Ned. Spoorwegen maak te met een aantal genodigden een reis per Diesel-electrisohe trein van Utrecht over Zwolle naar Leeuwarden en Gro ningen. Door het weder in gebruik ne men van Diesel-electrische treinen op de lange afstanden zal de relsduur zeer aanmerkeiyk worden bekort. Met de nieuwe dienstregeling, Ingaan de 15 Mei a.s., scheelt de bekorting van de relsduur op het traject Rotterdam naar Groningen circa vijf kwartier. Het van 1934 daterende materiaal zal nog tot 1952 dienst moeten doen. Bevorderingen bij de Luchtmacht GENERAAL MAJOOR C. GIEBEL WORDT LUITENANT GENERAAL. Met Ingang van 1 Mei worden de vol gende officieren van de Luchtmacht Nederland bevorderd Generaal Majoor C. Giebel tot Lui tenant Generaal (Chef Luchtmacht staf). Kolonel waarnemer A. Baretta tot Generaal Majoor (Commandant Luchtmacht Nederland). Luit. Kol. vlieger waarnemer J. J. van der Werff tot Kolonel (sous-chef Luchtmacht staf). Luit. Kol. vlieger waarn. J. L. Zeegers tot Kolonel (Commandant vliegbasis Twenthe). Luit. Kol. vlieger J. Visch tot kolonel (Stafofficier oplei dingen). DE BEGRAFENIS DER VLIEGTUIG- SLACHTOFFERS. Gelijk gemeld, zullen de stoffelUke overschotten van de verongelukte be manning van het vliegtuig der R.L.S., Maandag a.s ter aarde worden besteld. Instructeur Bender zal met zijn leer lingen Draaisma. De Ridder en Wester hof een laatste rustplaats vinden op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag, De begrafenis is bepaald om halfvier. Het stoffelijk overschot van radio- telegrafist Klumpes wordt Maandag a.s. om 11 uur op Crooswyk begraven. IIIIIIIIIIIII!III!III!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||||;|||||||||||||||||||||| MINISTER DREES ZATERDAG VOOR DE RADIO. De minister-president, dr W. Drees, zal Zaterdag 30 April, op de verjaardag van H.M. de Ko ningin over de zender Hilversum I van des middags 1 uur tot 1.10 uur een toespraak tot het Neder landse volk houden. De rede wordt naar Indonesië die middag uitgezonden om 2 uur. EEN „DAME" DIE VAN TROUWEN HIELD Maar haar mannen bleven eenzaam achter. De Tegelse politie heeft de 28-jarige uit Amsterdam afkomstige mej. E. van der B. aangehouden, die zich schuldig maakte aan brutale oplichterijen. In Januari kwam zil in relatie met iemand uit Belfeld. Zij vertelde hem. dat zii on getrouwd was en dat haar ouders in Duitsland vermoord waren. Zij verloof den zich en het „trouwen" kwam ter sprake. Hiervoor was echter geld nodig. De vrouw kreeg van haar verloofde f. 1370.- los. om de uitzet te verzorgen, en liet haar toekomstiee echtgenoot een levens verzekering sluiten van f. 2000 - met de conditie dat een eventuele uitkerlne uit sluitend haar ten goede kwam. Ten siot- te kon zii over het loon van haar ver loofde" beschikken, zodat zii alles kpu- rig voor het as. huwelijk in orde kon maken. Toen vond zii het welletjes I Zij verdween met het geld Na de arrestatie bleek dat deze dame reeds ln 1943 met een Helmondenaar trouwde, die zii al na enkele maanden in de steek liet. Zii ging naar Duitsland, huwde daar in 1945 opnieuw, nu onder een valse naam. Ook deze liefde beviel haar niet te best En ook haar tweede man liet zii in zijn eentje. Hierna bega! zij zich naar Frankfurt en trouwde daar met een Pool. Ook deze man beleefde niet veel Diezier van ziin huwelilk. Ook deze Pool bleef eenzaam achter en de juffrouw keerde naar ons land terug, waar een oogine met een gehuld man een gelukkig huweMik' aan te gaan mislukte Maar in Belfeld slaagde haar poging aanvankelijk beter

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1