Nadelig siol Landbouwegalisatiefonds 133 millioen minder HEI HUIS AAN DE BAAI In herfst vermoedelijk opheffing vlees- en vetdistributie Naar vereenvoudiging van heffingen en foesiagen zuivelproducten Eigen inzicht der vrije organisaties is bepalend Panda en de meester ontdekkings-reiziger Radio-programma 68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 27 April 1949 Tweede Blad No. 26677 Stimulering doelmatige melkverwerking I Bij de Tweede Kamer is ingediend I een nota van wijzigingen met betrek- I king tot het Landbouw-Egalisatie- I fonds dienstjaar 1949. I Aan de toelichting ontlenen w(j, dat I de oorspronkelijke begroting een na delig slot van f. 359.333.000 vertoonde. In het thans aangeboden gewijzigd I ontwerp van wet is dit teruggebracht tot f. 226.750.000. dus een verminde- I ring van f. 132.583.000. De opheffing van de zgn. bakkerstoe- slag maakt f. 43.000.000 minder uitga- I ven mogelijk, waar echter tegenover staat, dat de verlaging van de consu menten prijs van melk voor het fonds hogere kosten medebrengt tot een be- l.drag van naar raming f. 18.000.000. Met de prijsverhoging van boter was in het eerste ontwerp reeds rekening gehou- I den. Zeer belangrijk voor het eindsaldo van de begroting is ook de lagere ra- ming van de inkoopprijzen van granen. Alleen al voor de veevoedersector maakt dit een voordelig verschil uit van circa f. 43.000.000; voor de broodgranen van circa f. 20.000.000. Thans worden nog de navolgende ar tikelen op bonnen gedistribueerd: kaas, vlees (vleeswaren), spijsvetten en kof fie, terwijl deze distributie ook inciden- 1 teel nog geschiedt voor enkele andere artikelen, waarvan een gelijkmatige verdeling- gewenst wordt geacht. Voor de eerstgenoemde belangrijke voedingsmiddelen wordt krachtig naar opheffing van de distributie gestreefd. Hoewel met eventuele gevolgen van deze opheffing voor het fonds in de begroting geen rekening Is gehouden, wordt voor vlees en vetten als tijd stip gedacht aan het begin van de a.s. herfst. Zoals vanzelf spreekt is het moment, waarop de distributie van deze producten kan worden be ëindigd, ten zeerste afhankelijk van de ontwikkeling van de vleesproductie in eigen land. Door de snelle toene ming van het aantal varkens laat de ze zich niet ongunstig aanzien. Ten aanzien van de subsidiëring zij opgemerkt, dat een wijziging in de sub sidiepolitiek, indien deze zou geschie den, een belangrijke invloed zal hebben op de eindcijfers van de huidige begro ting. Met betrekking tot het te voeren be leid kan verder nog worden medege deeld, dat de minister streeft naar een aanmerkelijke vereenvoudiging van het stelsel van heffingen en toe slagen voor de melk en de overige zuivelproducten. De ingewikkelde maatregelen, welke grotendeels slechts een gevolg zijn van het streven om de producenten van alle producten precies de richtprijs te doen ontvan gen, oordeelt de minister niet langer verantwoord. Het moet van meer be tekenis worden geacht, dat kan wor den bereikt, dat de meest gewenste en doelmatige verwerking van de melk zal worden gestimuleerd. TARWE EN BLOEM. Het verlies op de import van 770.000 ton tarwe en bloem is geraamd op f. 41.100.000. Voor zover het betreft tar we, die verwerkt wordt tot witbrood en tot producten van de bloemvenverkende industrie wordt dit verlies grotendeels gecompenseerd door de heffing op de daartoe aangewende tame, waarvan de opbrengst is f. 19.800.000. Gerekend is. dat in de bloem, bestemd voor de fabricage van normaalbrood, witbrood en tarwebloem voor directe consumptie, in totaal 66.000 ton aard appelmeel zal verwerkt worden, waar door ca. 80.000 ton tarwe minder inge voerd behoeft te worden. Het nadelig saldo op de aan- en verkoop van aard appelmeel is* practisch gelijk aan het verlies, dat ontstaan zou, indien geen aardappelmeel zou worden bijgemengd en meer tarwe geïmporteerd zou moe ten worden. De aanwending van aard appelmeel geeft evenwel een belangrijke deviezenbesparing. In het oorspronkelijke ontwerp is als Importkwantum aangenomen 70.000 ton suiker, thans 110.000 ton. Een wijziging van de oorspronkelijke calculatie was nodig, omdat de oogst in het binnen land 10.000 ton hoger kan worden ge raamd. Hierdoor zou het te importeren kwantum In plaats van op 70.000 ton gesteld kunnen worden op 60.000 ton. Thans is echter in de importraming mede opgenomen de 50.000 ton, bestemd voor wederuitvoer. VLEES. Gerekend ls thans met een vleesver bruik gedurende 1949 van gemiddeld ca. 200 gram per persoon per week, terwijl ln de aanvankelijk ingediende begroting uitgegaan werd van een verbruik van 250 gram per persoon per week. Tenein de het rantsoen van 200 gram dooreen- genomen te kunnen handhaven is het noodzakelijk, dat voor het verbruik in de maanden Januari t.m. Augustus 1949 nog vlees geïmporteerd wordt. Geraamd ls de import van levend vee met een geslacht gewicht van ca. 9200 ton en van bevroren vlees met een gewicht van ca. 30,000 ton. Gedurende het 4e kwartaal 1949 zal van de te venvachten grote hoeveelheid ingeleverd rundvlees een gedeelte die nen te worden ingevroren. De kosten daarvan zijn geraamd op ca. f. 60 per rund, terwijl rekening is gehouden met het Invriezen van het vlees van ca. 15.000 runderen. MELK. De gemiddelde melkprijs is vastge steld op 17j/2 cent per kg. melk van 3.3 pet. vetgehalte, waaruit voortvloeit, dat de toeslag per kg. melk (3.3 pet.) 3.8 cent per kg. wordt, hetgeen overeen komt met f. 1151.50 per ton vet. Aangenomen is, dat de hoeveelheid melk, af te leveren aan zuivelfabrieken en nodig voor boeren-kaasberelding, 3.955.000 ton zal bedragen. De daaruit voortvloeiende toeslag zou ca. 159.000.000 gulden vorderen. De melkprijstoeslag kon echter per saldo worden opgenomen voor 111.300.000 gulden. Voor de kosten van de aanvullings- melkregeling ten behoeve van de grote bevolkingscentra in het Westen des lands is geraamd f. 14.000.000. SPIJSVETTEN. In de begroting is rekening gehouden met een gemiddeld rantsoen per hoofd per week van ca. 300 gram spijsvetten (incl. boter) voor de normale gebruiker. Geraamd is een nadelig saldo op de voor de bereiding van consumptievet- ten bestemde grondstoffen van 44.950.000 gulden. Ten aanzien van de inkoopprij zen van binnenlandse oliën en vetten is een nadelig saldo van f. 10.400.000 geraamd. In de nota van wijziging is voorts op genomen f. 6.880.000.—, dat betrekking heeft op de reservering in het Land bouw Egalisatiefonds ten behoeve van het Bedrijfspensioenfonds voor de Land bouw over de periode van 1 Januari tot 1 Mei 1949. Op Walcheren reeds 416.000 bomen en struiken geplant BOUWFONDS ONTVING 1.288.000. In Maart '46 lanceerde, gelijk bekend, de Stichting Nieuw Walcheren te Middelburg de oproep „Plant een boom op Walcheren". Nog voordat het jaar 1946 was ge ëindigd was meer dan f. 100.000 ln het Bomenfonds gestort, aldus het jaar verslag ran deze Stichting. In totaal werd tot nu toe f. 288.000 ontvangen. Op 1 Januari 1946 waren rond 416.000 bomen en struiken geplant. Hiervan werden 61.500 bomen en struiken door particulieren betaald. 240.000 door de Stichting Nieuw Walcheren eji 115.000 door de Rijksdienst voor Landbouwher- stel In totaal werden 69 objecten be plant. Hierbij is niet gerekend het VB NA-bos te Koudekerke. het spoorwegbos te Domburg, het Nollebos te Vlissingen. het Koninginnebos te WestkapeUe en •de beplanting der Vlissir^se sportter reinen. die in ontwerp gereed zijn. Middenstandszaad in nieuwe stijl". Voor structuur der bedrijfsorganisatie (Speciale berichtgeving). De 250ste vergadering van de Mldden standsraad werd gisteren gehouden in een der zalen van hotel „Wlttebrug" te Den Haag in aanwezigheid van de vertegenwoordigers van enige ministers en van meerdere vooraanstaande figu ren uit de kringen van de middenstand. Aan deze vergadering was om twee redenen een bijzonder cachet gegeven: in de eerste plaats omdat hiermede een 30-jarige periode van voor de midden stand en het ambacht zeer vruchtdra gende arbeid werd afgesloten, en ten tweede omdat de Raad binnen afzien bare tijd zal worden opgeheven. 9 De wet op de publiekrechtelijke f>e- drüfsorganlsatie moet nog door het parlement worden behandeld, maar er is alle reden om aan te nemen dat zij door het parlement in hoofdtrekken zal worden aanvaard. Naar wij verne men kan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over een dag of veertien worden tegemoet gezien en heel spoedig zal daarop het ontwerp in behandeling worden genomen. Een Mlddenstandsraad in zijn hui dige vorm kent die wet niet. Hoe het overleg later zal geschieden, staat nog niet vast omdat de structuur van de nieuwe organisatie nog nader moet worden bepaald. In een toespraak tot de raad wenste de Staatssecretaris van Ec. Zaken, mr W. C. L. van der Grinten, evenwel met nadruk onder de aandacht te brengen dat in de voorgenomen op heffing van de tegenwoordige status van de mlddenstandsraad niet mag worden gezien een gebrek aan waar dering voor dit instituut van de zijde van de regering. De betrokken leden van de raad en ook de bestuurderen van de organisaties weten dat troü- Geneesmlddel tegen huidaandoeningen. "Doet de Jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat de huid zlcb kan herstellen. (Adv.) wens wel. De raad kan op veel nutti ge arbeid terugzien en zjjn vele gede gen adviezen hebben er toe bijgedra gen dat van overheidswege meer be grip en inzicht is ontstaan in de be hoeften en de noden van de midden stand, aldus mr Van der Grinten. De voorzitter van de raad, prof. dr F. L. van Muiswinkel, bracht onder de aandacht, dat thans een aan de eisen van de komende bedrijfsorganisatie aangepaste nieuwe vertegenwoordiging van detailhandel en ambacht zal moe ten worden opgebouwd, omvattende zo wel ondernemers als arbeiders. Aan de instelling van een eventueel hoofd bedrijfschap en van bedrijfschappen in detailhandel en ambacht zal echter een periode van naarstige bestudering en beoordeling der in het bedrijfsleven be staande behoeften moeten vooraf gaan. Men bedenke wel dat een te kleine be huizing erg is, maar het bouwen van een te ruime en te lucratieve woning nóg erger. Om die gevaren te voorkomen deed spreker de suggestie aan de hand ge bruik te maken van de in het wets ontwerp geboden gelegenheid tot het instellen van een „Commissie detail handel en ambacht" van de Sociaal- Economische Raad. Deze commissie zou men kunnen beschouwen als een „Mlddenstandsraad in nieuwe styi", waarin de hoofdlijnen uit de historie van de „Mlddenstandsraad anno 1919" samenkomen en in overeenstemming met de behoeften van de nieuw ge groeide situatie kunnen worden door getrokken. Mr Van der Grinten zelde, in ant woord hierop, deze suggestie allerminst te willen verwerpen. De wijze, waarop de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de daarmede verbonden adviescolle ges van de overheid tot stand zullen komen, hangt echter grotendeels af van het bedrijfsleven zelfIn het wetsontwerp is ln belangrijke mate neergelegd het beginsel van het zélf doen. Het eigen inzicht van de vrije organisaties in het bedrijfsleven zal voor een belangrijk deel bepalen hoe ae bedrijfsorganisatie tot stand komt. Evenals deze raad de vrucht is geweest van eigen werkzaamheid van de orga nisaties, zo zullen ook de inzichten van de vrije organisaties van het allergroot ste belang zijn voor de bedrijfsorgani satie. Rond de korenmolen van Zoelen bi) Tiel prijkt de Betuwe weer in vo'le schoonheid. De bloesempracht van de perebomen trekt duizenden bewonde raars. Herdenking Eerste Haagse V redesconferentie Jhr mr dr Van Eysinga zal het woord voeren. Het ligt in de bedoeling van de rege ring om op 18 Mei a.s. in de Ridderzaal een bijeenkomst te houden ter herden king van dé dag, waarop 50 jaar gele den ln het Huis ten Bosoh de Eerste Haagse Vredesconferentie geopend werd welke op Initiatief van de Tsaar van Rusland was bijeengekomen. Het woord zal worden gevoerd door de heer Basdevant, president van het Internationale Gerechtshof in Den Haag, alsmede door prof. Jhr mr dr W. J. M. van Eysinga, oud-hoogleraar aan de Universiteit te Leiden, oud-rechter van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie, thans lid van het Permanente Hof van Arbitrage. De Kon. Mil. Kapel zal voor muzikale opluistering zorg dragen, OPHEFFING INTERNATIONALE TARWE-DISTRIBUTIE De allocatiecommissie voor granen heeft aan de Noodvoedselraad geadvi seerd de Internationale distributie voor tarwe en tarwebloem op te heffen. Dit advies vloeit voort uit de allerwege rui mer geworden tarweposltie na de goede oogsten van 1948, terwijl gunstige oogst- vooruitzichten voor tarwe in de wereld zeker ook een woord hebben meege sproken. CLARE .LENNART SCHREEF „TWEE NEGERPOPJES". De schrijfster van de novelle, die ge durende de boekenweek 1949 als premie is uitgereikt, bekroond uit 11 inzendin gen, is Clare Lennart. Dit werd gistermiddag bekend ge maakt op een feestelijke bijeenkomst in het Internationale Cultureel Centrum te Amsterdam van de commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek, in tegenwoordigheid van mr H. J. Reinink, secretaris-generaal van het Dep. van O., K. en W. Victor E. van Vriesland complimen teerde de schrijfster namens de Jury, nadat de voorzitter van de C.P,N.V., de heer Chr. Leeflang de prijs onder cou vert aan de winnares had overhandigd. Mr Reinink vertolkte de gelukwen sen van de minister. Tevens werd op deze bijeenkomst medegedeeld, dat 23.326 lezers een briefkaart hadden ge stuurd met de naam van de auteur, die naar hun mening de bekroonde novelle zou hebben geschreven. Daarvan raad den 8765 Juist. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 18) Ik ga heel weinig uit. Maar ik heb die naam vaker gehoord, misschien in verband met mijn oom's zaken. Ik merkte opeens, dat Juffrouw Cli- th er wood ons uit het raam met belang stelling stond gade te slaan. Ze maak te allerlei gebaren, die me niet geheel duidelijk waren, totdat ze met veel na druk een kop aan haar lippen begon te brengen. Mijn hospita maakt me duidelijk, dat ik u uit moet nodigen voor een kopje koffie, zei ik. Ze zal heel erg te leurgesteld zijn, als u het niet aan neemt. Judith lachte vrolijk. De spanning, die ik bij haar waargenomen had, scheen geheel geweken te zijn. Ik zou het erg prettig vinden, zei ze eenvoudig. Toen ze tegenover me in een gemak kelijke stoel zat, had ik eerst goed de gelegenheid haar eens op mijn gemak op te nemen. De avond van mijn eer ste bezoek aan het Huis aan de Baai, was mijn belangstelling meer uitge gaan naar Edith Simpkins en de kolo nel dan naar het meisje. En de sfeer van het huis was ver van alles wat naar romantiek neigde. Maar hier, in de zonnige zitkamer van het huisje, waren alle verschrikkingen vergeten. Werkt u al lang in uw oom's zaak? "vroeg ik. Vier jaar. Mijn ouders lieten me een heel klein inkomen na, zodat ik wel 'n baan moest zoeken. Ik had niet veel ervaring en ik was blij, toen mijn oom zei. dat ik zijn secretaresse kon wor den. Stenografie en typen had ik ge leerd. Het lükt me interessant werk, lei ik. O ja, dat is het. Maar soms heb Ik het gevoel, dat er ergens op de ach tergrond iets achter dit hele bedrijf ichuilt, dat niet in orde is. Meneer A-lsn, hebt u dat gevoel van angst wel tens gehad, waarvan je tegen Je zelf ^■gt. dat het onzin is. maar dat je toch fiiet kwijt kunt raken? Haar ogen stonden ernstig. Iets van de vrees die Ik er die avond van onze eerste ontmoeting in gezien had. was er weer in te lezen. Dat soort gevoel, dat je als kind had. als Je opgesloten werd in ae kel der? vroeg ik. Aan de ene kant zeg je fc£en je zelf, dat er niets te vrezen is, maar aan de andere kant heb je al lerlei voorstellingen van vreselijke din gen, die des te erger zijn, omdat ze in de verbeelding fantastische vormen aannemen. Dat is het. Ze klemde haar han den in elkaar. U hebt precies beschre ven wat ik voel. Er zijn diverse kan ten van het bedrijf, waar ik niets van weet. De chef de bureau Fellowes werkt op mijn zenuwen. Ik heb het ge voel, dat hij meer van allerlei zaken weet dan zelfs mijn oom. En uw tante Edith? Och, die arme. Ze maakt me bang, maar mij niet alleen, ze jaagt iedereen angst aan. Ze komt 'niet vaak in de stad. Ze staat als lid van de directie ingeschreven, maar ze is er bijna nooit. Ze is niet gezond en lijdt erg veel pijn. Al hetgeen Judith mij vertelde, was meer dan ik ooit had durven hopen. Het meisje zou als helpster aan onze zijde onbetaalbaar zijn. Maar opeens voelde ik argwaan in me opkomen. Be stond er niet de mogelijkheid, dat ze door haar oom op mij af was gestuurd om te zien, of ik soms speciale interes se had in de werkzaamheden van de firma? Ze zag er allerliefst uit, maar dat behoefde niet te betekenen, dat ze onschuldig was! Als u Fellowes niet vertrouwt, waarom gaat u dan niet naar- uw oom om hierover te praten? vroeg ik. Ik ben er zeker van, dat die geen trucs tole reert. Het zou me bovendien verbazen, als er onregelmatigheden voorkwamen in het bedrijf, zonder dat uw oom er van op de hoogte was. U stelt toch volledig vertrouwen in hem, nietwaar? O ja, zei ze met een spoor van aarzelics in haar stem. Judith stond op en stak me haar hand toe. Hartelijk bedankt voor de heer lijke koffie en nogmaals mijn dank voor uw goede zorgen, toen ik van m'n stok je ging. Op dat ogenblik gaf ik toe aan een impuls. Wilt u me iets beloven? vroeg ik, haar hand vasthoudend en haar recht in haar lichtbruine ogen kijkend. En d^t is? U zegt, dat u een vaag vermoeden hebt, dat er iets vreemds voorvalt in het bedrijf van uw oom. Dat is iets, dat me niet interesseert en mij ook niets aangaat de hemel vergeve me deze leugen! maar op u is eergis teravond geschoten en de mogelijkheid bestaat; dat u weer in gevaar komt te verkeren. Als u het gevoel hebt, dat u bedreigd wordt door wat ook, wilt u dan bij mij komen? Dat zal ik graag doen. Ik behoorde haar hand nu los te laten, maar ik deed het niet. Opeens werd ik me echter bewust van Juffrouw Clitherwood's belangstellende blik door de even open staande keukendeur en abrupt liet ik haar hand los. Juffrouw Clitherwood kwam onmiddellijk, nadat het meisje vertrokken was, de kamer binnen. Een aardig meisje, merkte ze op, terwijl ze in de kamer allerhand te doen vond. Behoorlijk ook; dat is wat ik altijd zeg, als u er een neemt, neemt u dan een dame. Niemand „neemt" er een, ant woordde ik, haar terminologie gebrui kend, en zo waardig mogelijk. Ik had alleen met haar te doen en trachtte aardig voor haar te zijn. Er zün mensen, die het zo noe- 47). Joris en Panda, die geen zin hadden om door Ben Piep-seh en zijn Oosterlingen per vliegtuig naar een on bekende bestemming gevoerd te worden, sprongen dus naar de deur en duwden hem open. en toen wilden ze er uit springen.. Maar dat was toch te eng Zonder dat ze het gemerkt hadden, had het toestel zich al in de lucht verheven en het raasde nu met grote snelheid hoo? boven de huben en de weilanden Het scheelde maar een haar. of Joris had ziin boos leven nu beèindied d^or naar beneden te du'kelen; maar dan was ons verhaal uit geweest, en dus trok hü zich haastig terug, evenals Panda, die óók nog altijd liever met Ben Piep- seh in een vliegtuig zat dan dat ht1 er zónder Ben Piep-seh uitviel. „Ik zie." sprak Ben Piep-seh hoffelijk, .dat gil u ln ons eeze'schap verheugt! Zet u neder wat ik u bidden mag en vercezel ons naar de hoofdstad van Kromostan. alwaar Zijne Opper-edel- machtigheid de Bev zich volgaarne door u zal laten inlichten over het caponlet, dat gii voor hem gevonden hebt op zijn gebied „Wanneer ik u daarmee een kleine vreugde kan bereiden...." gaf Joris toe. „Maar doe me het genoegen, me een ge past Oosters gewaad te lenen alvorens ik voor Zijne Hoogverhovenheid ver schijn; mijn tegenwoordig toilet ls te zeer gehavend." „Wat een narigheid heb ik nu toch weer in deze betrekking," dacht Panda, terwijl hil ook maar weer ging zitten. „Ik dacht dat het iets heel ordelijks was om picolo te ziin in een hotel Maar enfin er was niets aan te doen. Vele uren later landde het toestel op het vTegveld bii de hoofdrt~d. En nu wordt het natuurlijk spannend. men, antwoordde mijn huishoudster enigszins raadselachtig. Aangezien ik wist, dat het geen zip had uitvoerig met haar te discussiëren, daar juffrouw Clitherwood toch altijd het laatste woord zou hebben, liep ik de tuin in. Burton was bezig de wagen schoon te maken. Hij nam de sigaret, die Ik hem aanbood, aan en ging dan door met zijn werk. We moeten niet laten blijken, dat we nogal goed met elkaar kunnen op schieten, merkte hij op. Kijkt u maar eens naar de weg. Enige hulzen verder stond dominee Josiah Barlow gebogen over een kin derwagen. De zorgelijk uitziende Jonge moeder maakte de indruk, dat ze er wat voor gegeven zou hebben, als ze door had kunnen lopen, maar de do minee bleek geen haast te hebben, Hij wuifde mij uit de verte toe met een gebaar van zijn dikke vadsige hand en ging dan door de baby te vermaken. Van die vent kan ik maar geen hoogte krijgen, bekende Burton. Wé&r ik kom in het dorp. daagt hij ook op. De enige tijd, dat ik hem kan ontlo pen. ls des avonds. Hij komt gelukkig nog niet in het café. Burton ging door met het schoon maken van de wagen, terwijl hü met me babbelde. Ik stond met m'n rug naar de dominee gekeerd. Al die voor zorg, om toch maar niet te vertrouwe- lük met Burton te schü'nen, leek me wat overdreven, maar ik legde me in I dit opzicht bü Burtons mening neer. De belangstelling van de dominee in ons beiden begon inderdaad hinderlük te worden. Weet je, dat die jongen Carfrew hiernaast logeert? vroeg lk. Ja, meneer, en ik vind het ver dacht. Waai was hü de avond, dat er cp juffrouw Judith geschoten werd? Als deze geschiedenis door de Yard werd behandeld in plaats van door de dorpspolltie, geloof lk niet dat hü het gemakkelük zou hebben, als hü zün doen en laten die avond nader moest omschrijven. Ik denk, dat hü wel degelük een behoorlük alibi heeft, zei ik. Misschienmaar wat deed dan zün wagen de avond van die schietpar- tü op nog geen vierhonderd meter af stand van het Huis aan de Baal? Hce ter wereld ben Je daar achter gekomen? vroeg lk. Door de afdruk van de banden. Ik heb die afdrukken nauwkeurig beke ken. Er viel laat ln de middag wat re gen en de afdrukken werdén daarna gemaakt. Ik ben er gistermorgen vroeg even heengereden met de wagen. Waarcm heb Je me daar niets van verteld? vroeg ik. (Wordt vervolgd) Jaarvergadering Staatkundig Gereformeerden CRITIEK OP DE VER. NATIES EN ROME. De Staatkundig Ger. Partü kwam gisteren te Utrecht in algemene jaar vergadering bileen. Naar schattin* wa ren er meer dan 3000 personen uit alle de'en van het land aanwezig. Onder de vele predikanten zowel van Hervormde als van de zijde der Gereformeerde ge meenten en Oud-Gereformeerde ge meenten waren er enigen van de Chr. Ger Kerk o.w. prof. G. Wisse uit Doorn. Ds P Zandt uit Delft, partijvoorzitter en Tweede Kamerlid, herdacht de op riohter en ere-voorzltter der Staatkun dig Ger. Partij, wülen ds G. H. Kei-sten. Daarna hield de partüvoorzitter een rede, getiteld: „Mozes en de profe ten", waarvan de strekking was: „Te rugkeer tot Gods woord en zijn getui genis." Hij critlseerdc o.m. de Ver enigde Naties. „Gelijk ook de Volken bond heeft deze bewezen een volko men mislukkig te zijn". Vervolgens trok hii op tegen Rome. „die weer pro beert de macht te krijgen In Neder land". Een telegram van erkentelijkheid werd gezonden aan H.M. de Koningin. DR MALAN ARRIVEERT MORGEN OP SCHIPHOL. De minister-president van Zuid-Afrika, dr D. F. Malan, en diens echtgenote, worden morgenochtend op Schiphol verwacht, waar hü begroet zal worden door mr J. Visser, chef protocol van het Ministerie van Buit. Zaken. Na 'n bezoek aan de Zuidafrikaanse legatie te 's-Gravenhage, wordt het dejeuner gebruikt in Hótel des Indes. 's Middags wordt dr Malan in het Palels Soestdijk door H.M. de Koningin ontvangen. Vervolgens gaat hü naar Utrecht voor een informeel bezoek aan de stad en de universiteit. Via de bollenvelden keert dr Malan terug naar Den Ha-ag, waar hij bü minister Stikker zal dine ren in diens ambtswoning. Vrüdag reeds vertrekt dr Malan met zün eigen vliegtuig naar Berlün. VOOR DONDERDAG 28 APRIL. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15. ochtendgymnastiek; 7.30: Orkest Ca Gaze van René Sudre; 7.50: (VPRO) dagopening door dr A. Trouw; 8.00; nieuws; 8.15: ochtendvarla; 8.56: korte gesprekken van vrouw tot vrouw; 9.00; Otto Dobrlndt dirigeert; 9.30: een lied gaat de wereld rond; 10.00 morgen wijding ds P. O. Vermeulen; 10.15; ar beidsvitaminen; 10.50: kleutertje luister! 11.00: Suite voor strijkorkest; 11.20: duo Mlep van Luln-Rlemersma. plano en Frans Vester, fluit; 11.45; herinneringen van 'n theaterdirecteur;* 12.00 Pyreneeën; 12.30: mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33: ln 't spion netje; 12.38: planoduo André de Raaff en Jacques Schutte; 1.00: nieuws; 1.16: me dedelingen; 1,20: Metropole orkest olv. Dolf v. d. Linden; 1.50; Toscanl zingt 3 Bretonse liederen; 2.00: van de hak op de tak;; 2.15; sollstenconcert; 3.00: Klim op: 4.00; van vier tot vjjf; 5.00: AVRO kaleldoscoop; 5.20: welk dier deze week?; 5.30: radio muzlekjournaal; 6.00: nieuws; 6.50; Internationale tulpenrallye; 6.30: voor de strijdkrachten; 7.00 ln een groen knollenland; 7.10: The Romancers; 7.45: de R.V.D. antwoordt; 8.00: nieuws: 8.05: ln het radlo-zoekllcht; 8.15: het Concert gebouw-orkest; 10.40: het B.B.C.-koor; 11.00: nieuws; 11.15: Paul Robeson; 11.30 het orkest van Glenn Miller speelt; 12.00: plultlng. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15- ochtendconcert; 7.45- mor gengebed; 8 00 nieuws; 8.15; Internatio nale tulpenrallye; 8.20; pluk de dag: 9.00: voor de vrouw; 9.05: muziek houdt fit!; 9.40: schoolradio; NCRV 10.00: kwartet In d, Jos. Haydn; 10.15; morgendienst te lelden door ds P. G. van den Hooff; 10.45: i dameskoor; KRO 11.00. de zonnebloem; 11.40: schoolradio; 12.00- Angelus; 12.03: schoolradio; 12.13: Dlck Mooy. fluit; 12.30 mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw: 12.33: Internationale tulpen rallye; 12.38: promenadeorkest; 12.55: zonnewhzer; 1.00: nieuws;: 1.20: Prome nade-orkest; 1.45: roeromme; NCRV 2.00; Celesta ensemble; 2.40: even onder ons; 3.00: omroeporkest: 4.00- bijbellezing door ds W. Broer; 4.45Nel Cor Plu Non Ml Sento Paganin; 6.00: Radio Jeugddienst; 0.30; werken van Katsjatoerlan; 5.50; door de stroomversnellingen: 6.00: Loper des Hells-kwartler; 0.16: land- en tuinbouw: 6.30: The Dancing Years; 6 40: Cyclus Drie Gamba Sonates van Bach; 7.00; nieuws; 7.15: Nederlandse organis ten spelen eigen werken; 7.30: actueel ge luld; 7.45: gram.muziek; 7.55: een goed woord voor een goede zaak; 8.00 nieuws; 8.05; programma proloog; 8.15: Als de Cl- gany-Primas speelt9.30* famllle- competltle; 10.00; Internationale tulpen rallye; 10.05: de vaart der volken; 10 25; planoduo; 10.45: avondoverdenking: 11.00 nieuws; 11.15; Cyclus beroemde concer- ?ni*. 0: mel<>dleën van Foster; 12.00: Biuiting. AGENDA WOENSDAG. n.SSPSMk*,» en R'dam phllharmo« nlsch Orkest, a uur narp. DONDERDAG. T £0: Anthroposophlsche Ver. Lezing Joh Wdger over het Faustpro- bleem. 8 1/4 uur nam. K- en Nationaal feest programma. 7 en 9 1/4 uur nam. Stadazaal (Foyer) Bridgedrive t.b.v. „Dennenheuvel". 7.30 uur nam. Voorhout (Kerkvliet): Lezing Mm A.N.WJ3. 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5