Vijf doden bij vliegtuigramp bij Badhoevedorp Inderdaad grote kans op opheffing van Berlijnse blokkade De sovjets doen grote concessies WEERBERICHT Strijd bij Sjanghai is ietwat geluwd Lesvliegtuig der R.L.S. brandend neergestort Na „doorliggende landing" naast Hoofdvaarf ontploft 88ste Jaargang WOENSDAG 27 APRIL 1949 00 No. 26677, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Herrny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per-kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singe) 1. Lelden - Giro no.: 57055 Vorming van West-Duitse staat gaat door De reeds lang de ronde doende be- ichten over Amerikaans-Sovjetrussi- che besprekingen over opheffing van e blokkade van Berlijn zijn thans uit ■net geruchten-stadium getreden door e bevestiging van de bekendmaking Ivan het sovjet-persbureau Tass, dat se- Idert 15 Februari door dr Jessup (sinds 10 Februari Amerikaans reizend ambas sadeur voor internationale onderhande lingen) contact is opgenomen met de lov-jet-gedelegeerde in de Veiligheids raad, Malik, naar aanleiding van het in terview, dat Stalin op 27 Januari aan le Europese directeur van de „Inter- lational News Service" had toegestaan. In dit interview had Stalin verklaard, dat hij geen bezwaar zag tegen ophef fing van de Berlynse blokkade, indien ie Westelijke mogendheden de oprich- ing van een aparte West-Duitse staat «rilden uitstellen, mits ook de Weste- jjke tegenblokkade zou worden opge ieven. Malik had Jessup meegedeeld vol- jens het Amerikaanse departement van iuitenlandse zaken, op 21 Maart dat, idien een datum voor een bijeenkomst m de raad van ministers van buiten- andse zaken van de grote vier zou kun nen worden vastgesteld, de blokkade reeds eerder zou kunnen worden opge ieven, aldus Tass. Tevens meldde Tass, dat de kwestie een enkele valuta voor geheel Ber- -hjn na een bijeenkomst van de minister- zou kunnen worden behandeld. Tot dusver had de Sovjet-unie het opheffen van de blokkade afhankelijk -esteld van het invoeren van één valuta. Aanvankelijk wilde het Amerikaanse iepartement van buitenlandse zakèn ;een commentaar op het Tass-bericht everen, doch het Britse ministerie ver jaarde: „Het is een feit, dat dr Jessup op 15 Februari informaties inwon". Later op de dag werd gisteren door het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken een officiële ^er~ klaring uitgegeven, waarin het bericht van Tass bevestigd werd als de hui dige positie van de Sovjet-unie weer te geven. In de verklaring wordt voorts gewaarschuwd tegen het trekken van definitieve conclusies alvorens een verdere uitwisseling van gezichtspun ten met Malik heeft plaats gehad. De verklaring geeft een overzicht van de onderhandelingen sinds 15 Februari :n deelt mede, dat van de aanwezigheid van de Engelse en Franse ministers van buitenlandse zaken te Washington ge- >ruik gemaakt is om overleg te plegen over de eensgezinde houding, die in deze kwestie tegenover de Sovjetrussen, zou loeten worden aangenomen. Het door de drie mogendheden inge nomen standpunt wordt in de verkla- ing weergegeven als: 1. Wederkerige en gelijktijdige ophei- fing van alle door de Sovjetunie sinds Maart 1948 ingestelde beperkingen m verbindingen, vervoer en handel issen de Westelijke zones en Berlijn en pan alle maatregelen, die de Westelijke 'mogendheden als tegenblokkade tegen verbindingen, vervoer en handel tussen _de Westelijke naar de Oostelijke zones lebben genomen; 2. Het vaststellen van een begindatum voor de bijeenkomst van de raad der ninisters van buitenlandse zaken der grote vier. De Westelijke mogendheden wensten ae Bekerheid, dat deze twee punten door ae "Sovjet-regering niet afhankelijk zouden worden gesteld van een der andere voor waarden, die in het verleden overeen stemming over de opheffing van de blokkade onmogelijk hebben gemaakt, aldus de verklaring. Op 10 April maakte Malik tegenover Jessup de houding van de Sovjetrussl- :he regering bekend, waarna bleek, aat vr nog enige punten waren, die verdui delijking behoefden. Verdere besprekingen tussen de arie Westelijke mogendheden volgden, die meer gedetailleerde omschrijving vau haar houding tot resultaat hadden. Deze zal nog aan Malik moeten worden .meegedeeld. Dr Jessup, die gisteren op het Witte Huis een bespreking met president Truman heeft gehad, zeide na afloop, dat de „zaken er hoopvol uitzien Een Britse woordvoerder te Lake Suc- ess verklaarde, dat een bijeenkomst »an de ministerraad der grote vier over Duitsland mogelijk was „ln een niet te verre t-oekomst". Hij deelde mee, dat de Fransen en de Engelsen nog geen direct contact over de kwestie met de Russen hadden opgevat, doch dit ongetwijfeld 'zouden doen alvorens een definitieve overeenstemming over een viermogend- WAT MEER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Minder koude nachc met alleen in het 'Uid-Oostelijk deel van het land nog hier en daar lichte nachtvorst en mist tegen zonsopkomst Over het algemeen meer bewolking dan vandaag en op enkele plaatsen gedurende korte tijd enige lichte regen of motregen. Zwakke Jot matige wind, hoofdzakelijk tussen west en Zuid-West Overdag iets ho- 2ere temperatuur. (Opgemaakt te 10 u.) 28 APRIL ^°n op: 5.17 uur; onder: 19 59 uur. Maan op: 5.14 uur; onder: 20.31 uur (N.M) •^ogwater te Katwijk te 3 33 en 15.14 u nummer bestaat uit zes pagina's. heden-bijeenkomst zou worden bereikt. Te Washington werd uiteengezet, dat het Tass-bericht de vraag openliet, of het Russische aanbod om de blokkade op te heffen al of niet afhankelijk was van een uitstel der vorming van een West-Duitse regering. Generaal Clay, de Amerikaanse mi litaire gouverneur in Duitsland, ver klaarde echtei te Berlyn, dat, wat ook het resultaat van de besprekingen te Lake Success zou zijn, niets de vor ming van een West-Duitse staat in de weg zal staan. Uit gezaghebbende bron te Washington is vernomen, dat Malik duidelijk is ge maakt, dat de vorming van een West- Duitse regering niet zou worden ver traagd. Men achtte de tijd tussen de dag van heden en de streefdatum voor de vorming van een West-Duitse rege ring ruim genoeg voor het bijeenkomen van de raad van ministers van buiten landse zaken. Het wordt logisch geacht, dat de bijeenkomst te Parijs gehouden zal worden, daar de beide vorige verga deringen van de raad te .Londen cn Moskou zijn gehouden. Gisteravond werd uit Berlijn gemeld, dat volgens Duitse politici, die verklaar den in nauw contact te staan met het Sovjetrussische militaire bestuur, het Sovjet-hoofdkwartier te Karlshorst be vel uit Moskou heeft ontvangen, dat on middellijk alle technische voorbereidin gen voor opheffing van de blokkade ge troffen moeten worden. WASHINGTON OPTIMISTISCH. In ambtelijke kringen te Washington was men optimistisch over de hervat ting van de besprekingen der Duitse kwestie door de ministers van buiten landse zaken der grote vier. Men achtte het mogelijk, dat de blokkade binnen 60 of zelfs 30 dagen zou worden opgeheven. Men verklaarde, dat dr Jessup aan Malik een voorzichtig, doch bevestigend antwoord op de Russische voorstellen zou geven. Als eenmaal een bevredigend antwoord van de Sovjet-unie was ont vangen, zouden de technische details van de opheffing der blokkade niet veel tijd meer behoeven te kosten. Naar verwacht wordt, zullen Jessup en Malik heden een nieuwe informele bespreking hebben. Gezaghebbende krin gen te Lake Success waren niet bereid de juiste plaats en tyd van de bijeen komst mede te delen. SCHUMACHER OVER DE EEN HEID VAN DUITSLAND. De leider van de Duitse sociaal-demo craten, dr Kurt Schumacher, heeft aan Reuter verklaard dat een viermogend- hedenconferentie over Duitsland tot een nieuwe strijd over de Duitse een heid zou leiden, zowel tusen de mogend heden als bussen de Duitsers. Hij voegde daaraan toe: „Een verenigd Duitsland in werkelijke en Europese zin is slechts mogelijk als Oost-Duitsland democra tisch wordt en ik bedoel democratisch zonder adjectieven." Kolenprijs wordt niet verhoogd (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen zal de kolenprijs niet worden verhoogd. Nadere mede delingen hieromtrent zijn binnenkort te verwachten. 45 Textielpunten morgen geldig VOOR EEN PERIODE VAN VIER MAANDEN. (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen worden 45 pun ten van de textielkaart VA 905 geldig verklaard met ingang van morgen, namelijk de bonnen „S 1 punt", „T 1 punt", „S 5 punten", „T 5 punten", „S reserve" ter waarde van 10 punten en „T reserve" ter waarde van 15 pun ten. Dc aandacht wordt er op geves tigd, dat de thans aangewezen punten wederom voor een periode van vier maanden moeten strekken. Stilte voor de storm? Volgens berichten zowel van officiële als onafhankelilke zilde is de gevechts activiteit van de door de communisten geleide legers in de buurt van de spoor lijn NankingSjanghai aanzienlijk ver slapt. Slechts hier en daar opereerden kleine eenheden. De treinenloop op de lijn Sjanghai—Hangtsjow was normaal. AUe treinen naar het Zuiden waren afgeladen Rond Sjanghai worden steeds meer troepen samengetrokken. Versohlllende danszalen zijn ingericht als militair hos pitaal. Zware Britse en Amerikaanse vloot- eenheden hebben hun gewone ligplaats in de Wangpoe de door Sjanghai stromende zijarm van de Jangtse ver laten en zijn vertrokken naar de mon ding van de haven bij Woosoeng. Het hoofdkwartier van de dienst voor Amerikaanse hulpverlening aan China is naar Kanton overgeDlaatst. Een staf van 67 personen is te Sjanghai achter gebleven om voor de verstrekking van Amerikaanse hulpgoederen zorg te blij ven dragen. Vele gegoede Chinezen verlaten de stad Per vliegtuig of schip. Het personeel van de na de evacuatie van Nanking te Sjanghai gevestigde Chinese regeringsbureaux heeft order gekregen te blijven. Op het niet gevolg geven aan deze order zijn zware straf fen gesteld. Het zakenleven in de stad Is vrijwel tot stilstand gekomen, al was de span ning ietwat geluwd ten gevolge van de berichten over verslapping van de ge- veohtsaotiviteit der communistische troepen. Naar gemeld wordt zijn de commu nistische strijdkrachten welke naar Soets.jou oprukken, op korte afstand ten Westen van die stad door sterke een heden regeringstroepen tegengehouden. Andere communistische troepen, die uit de richting van Woehoe voorwaarts rukken, hebben Soeantsjen bezet. Met al hun aardse bezittingen opgestaoeld op de meest zonderlinge voertui gen vlucht de Chinese bevolking van Sjanghai voor de snel naderende com munistische legers, die by na geen tegenstand van de nationalisten ontmoeten. Het vernielde toestel met daaraohter de boerderij van de landbouwer Thijssen en links de bomen waarmee het toestel in aanraking is geweest, liggende aan de wailekant van de Hoofdivaart naby Badhoevedorp. Drie Nederlandse leerlingvliegers, een Engelse Instructeur en een instruc teur-telegrafist van de Rijksluchtvaartschool te Gilzc-Ryen hebben gisteravond om vyf minuten voor halfelf het leven verloren by een vliegtuigongeluk 4 km. ten N.W. van het vliegveld Schiphol. Zy waren om 9 uur gisteravond in de ^JBeechcraft PH-UDI van Gilzc-Ryen opgestegen om by Schiphol nachtlesvluch ten te maken. Het toestel is door onbekende oorzaak in de bomen naast de boerderij van de landbouwer Thijssen aan de Hoofdweg even buiten Badhoe vedorp in dc Haarlemmermeer terecht gekomen, over de kop geslagen en op de wailekant van de Hoofdvaart brandend neergestort, waarna het onmid dellijk ontplofte. Alle inzittenden waren op slag dood. Hun stoffelijke overschot ten zijn een uur later geborgen en naar Hoofddorp overgebracht. Van het vliegtuig is slechts een wrak overgebleven dat half in het water van de Hoofdvaart ligt. De linkermotor kwam in de sloot, die om de boerderij van Thijssen ligt, terecht. De romp kwam op de wailekant neer. Voor zover hedenmorgen vroeg uit het door diverse luchtvaartautoriteiten op Schiphol ge reconstrueerde verloop van het ongeluk blykt, had het toestel juist een z.g. doorliggende landing gemaakt op een startbaan van Schiphol. Daarbij steeg het zonder noemenswaard vaart te minderen onmiddellijk weer van de lan dingsbaan in N.W. richting op. Vermoedelijk heeft het niet voldoende hoogte gekregen. In ieder geval raakte het de top van een boom, die zich schuin achter de boerderij bevond. De top knapte af en het vliegtuig botste ver volgens tegen een 25 meter verder vóór de boerderij langs de Hoofdweg staande rij populieren op. Het bleef met beide vleugels haken, maakte een volle slag in de lucht en stortte over de weg neer. DE SLACHTOFFERS. De namen der vijf slachtoffers lul den: De 26-jarige A. H. Bender (En gelsman), instructeur R.L.S. Deze heeft in de tweede wereldoorlog bij de Engelse Luchtvaartdienst gewerkt. Hy woonde thans te Breda en was het laatste levende lid van zijn familie. Zijn enige broer sneuvelde in de we reldoorlog. Sedert November .1946 was hy instructeur aan de Rijkslucht vaartschool; G. J. Klumpes, 35 jaar, uit Wasse naar, sedert September 1947 instruc teur-telegrafist Rijksluchtvaartdienst; A. A. de Ridder, 25 jaar, leerling, Hilversum N. Draaisma, 25 jaar, idem, Den Haag; P. W. Westerhof, 26 jaar, idem, Zeist. Deze drie leerlingen volgden sinds 2 jaar de opleiding aan de R.L.S. In Mei of begin Juni zouden zij hun omleiding beëindigd hebben. Klumpes was de enige gehuwde. Hij had drie kinderen. DOORLIGGENDE LANDINGEN. Het verongelukte toestel was niet al leen van Gilze Ryen opgestegen voor een lesvlucht bij Schiphol. Het had de tocht gemaakt met 4 andere Beech- crafts, alle bemand met een Instruc teur en leerlingvliegers. De vyf toestel len waren bezig circuits te draaien bo ven Schiphol, waarbij zij gelijk ge zegd telkens doorliggende landingen uitvoerden en meteen weer opstegen. Een doorliggende landing is een lan ding, waarbij het vliegtuig op de lan dingsbaan neerkomt, maar meteen weer optrekt en doorvliegt. De andere vier toestellen, die eveneens vlak bij het vliegtuig in de lucht waren, zetten hun nachtoefeningen na het on geluk nog een uur voort. De •bemannin gen hadden aanvankelijk niets van het ongeluk bemerkt en werden radiogra fisch naar Schiphol teruggeroepen. Om psychologische redenen werden zy later op de avond opnieuw de lucht ingestuurd en vervolgden hun lesvluch ten. Tegen 1 uur arriveerden de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer A. L. de Lange en de waarne mende commandant van Ho PJ'kslucht- vaartechonl. de heer Van Midde. Hpt houden van narhHeev'nph'en <rp- schiedde regelmatig ten einde de leer lingen vertrouwd te makén met het vliegen in het duister. Het had in de bedoeling gelegen, dat dit deze week iedere avond zou geschieden. Aan de Rijksluchtvaartschool te Gilze Rijen worden de toekomstige burgerpi loten opgeleid. 'hulpverlening. Het felle vuur alarmeerde de brand weren van de Rijksbrandweerinspectie te Badhoevedorp en Hoofddorp. Van Schiphol rukten de Rijkslucht vaartdienst, de recherche van de rijks politie, brandweer en geneeskundige hulp vrijwel onmiddellijk uit. Ook de geneeskundige dienst uit Badh<>evedorp was snel ter plaatse. Als eerste bestreden de brandweren uit Badhoevedorp en Hoofddorp het vuur, dat zij met behulp van schuim- blusapparaten zeer spoedig geheel had den gedoofd. 'Ook vanmorgen vroeg was het wrak nog geheel in het grijs witte schuim gehuld. Spoedig waren ook een commissie van onderzoek bij luchtvaartrampen en leden van het Parket van Justitie ter plaatse. De duisternis maakte het ech ter vrijwel onmogelijk direct met vrucht 't onderzoek te doen. De Hoofd weg is n.l. geheel onverlicht. Bovendien kon de familie Thijssen, die ternauwer nood aan een catastrophe ontkwam, want het toestel miste met de linker vleugel het dak slechts met enkele me ters, weinig inlichtingen geven, omdat alle leden zich reeds ter ruste hadden begeven. verslag van ooggetuige. Een ooggetuige, een employé van het versterkersstation, die uit de richting Amsterdam komende, zich per fiets naar zijn werk begaf en juist toen het ongeluk gebeurde cp een brug over de Rijksstraatweg reed. zag achter elkaar de vyf Beechrafts uit de richting van Schiphol komende, stijgen. Alle toestel len hadden de lichten aan Plotseling gingen die van het eerste toestel uit. Het steeg, doch schoot plotseling daar op naar beneden, kwam met een enor me klap op de grond terecht en vloog in brand. Uit hetgeen deze jongeman heeft gezien zou men kunnen conclu deren, dat er zien aan boord een sto ring heeft voorgedaan, welke mogelijk de oorzaak zou kunnen zijn' van de ramp. grote verslagenheid te gilze rijen. Op het vliegveld Gilze Rijen, waar de opleiding tot vliegen op meermotorige •vliegtuigen geschiedt heerste vannacht een gedrukte stemming. Omstreeks half twaalf was daar bekend geworden, dat •er een ..Beech" van de school was ver ongelukt. doch men wist niet. of er mensen bii waren omcekomen en zo 1a. •hoeveel en wie. Het konden er één of •viif van vijf en twintig bekenden zijn, omdat vijf instructeurs met radio-tele grafisten en ongeveer twintig leerlingen •zich naar Schiphol hadden begeven. Het duurde nog enige tijd. voor het bericht doorkwam, dat dit ongeluk vijf doden had geëist. De ohef-instructeur Jansen vertrok met een ..Beech" naar Schiphol om •zelf te zien. hoe het ongeluk zich heeft ■toegedragen. Omstreeks halfvler kwamen de Beech- crafts. die met het verongelukte toestel •hadden deelgenomen aan de oefenin gen, terug op Gilze Rijen. Het verongelukte toestel is een twee- motorige Beechcraft. van het type D 18 S, een laagdekker met Intrekbaar lan dingsgestel. twee richtingroeren en een staartwiel en biedt plaats aan twee pi loten een radio-telegrafist en twee pas sagiers Nog kort geleden werden op Gilze-Rijen enigp van deze toestellen door het plaatsvervangend hoofd van de ECA-mlssie ln Nederland, de heer Humpstone. overgedragen aan de com mandant van de Rijksluchtvaartschool, de heer K. J. A. Meester Speciaal bij oefeningen in het nachtvliegen gaat een radio-telegrafist mede De Beechcraft is een modern toestel en verscheidene er van werden door personeel van de R.L.S. van Amerika via Groenland naar ons land gevlogen. Britse mailboot vergaat op eerste reis geen slachtoffers. De 17.500 ton metende mailboot Mag- dalena van de Britse „Royal Mail Li nes" is op haar eerste thuisreis voor Rio de Janeiro in tweeën gebroken en zinkt thans snel. Het schip was op een rif gelopen en door zijn passagiers verlaten, doch men slaagde er in het schip vlot te krijgen en men begon het naar de haven van Rio te slepen. De Magdalena maakte evenwel snel water en de aan het strand samenge stroomde menigte zag haar met de voor steven diep weggezonken. De toestand werd ten slotte zo on houdbaar, dat de bemanning het schip moest verlaten en enige seconden daar na brak het in tweeën. Men heeft alle hoop het schip nog te kunnen bergen opgegeven. De Magdalena was voor twee millioen pond sterling verzekerd. ONZE VERUEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Sold. J. H. Maas, Maarheeze (N. Br.). Sold. E Smits, Arnhem. Sold, le kl. J. Pinster, Rotterdam Sold. J W. C. van der Worp, Amsterdam. Sold, le kl. A Blaauwendraad Wes broek. Majoor F. H. M. Hazelzet, Breda Korp A Koopmans, Leeuwarden Sold S. C Sanders, A'dam-C Sold J Breedveld. Bolnè, Sold. A. J Busschers. Hengelo-O Sold A. J Krikken, Vriozei've-n Sold J. G. Swalen, Vessem (N Sc.). c-oid H A Mars. Da'fseu. Sold A Meeuse. Amsterdam-W Sold D. C. Mekking, 's-Graven- aage. Korp P G. L. Verbiest, Am- sterdam-W

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1