Met Landdrost Blaauboer naar Elten WEERBERICHT Grondwet voor West-Duitsland nadert voltooiing Thans Sjanghai China's rijkste stad bedreigd Rode golf vloeit voort 88ste Jaargang MAANDAG 25 APRIL 1949 00 No. 26675 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J, Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57065 Gebied ziet er verwaarloosd uit Nieuwe gebied hermetisch geslot :en Zaterdagmiddag om precies 12 uur overschreed de Landdrost van het ge bied Elten, de heer Blaauboer, aan het hoofd van een lange colonne vrachtwagens, douanebeambten per fiets en marechaussee bewapend met stenguns en met witte helmen de oude Nederlandse grens, om zich naar de nieuwe standplaats het stadhuis van Elten te begeven. De eerste indruk van het gebied, dat bij Nederland wordt gevoegd is, dat het er verwaarloosd uitziet. Uitingen van tegenstand deden zich niet voor. maar ook nergens waren be tuigingen van sympathie. Op onze tocht door het nieuwe gebied zagen wij één Nederlandse vlag. die kennelijk uit het huis van een Nederlandse familie hing. In snel tempo bezetten de douaniers en de marechaussee de diverse belang rijke posten en nog voor de besprekin gen met de Engelse en Duitse autori teiten op het stadhuis te Elten waren beëindigd, was iedereen op zijn post. Er is veel kapot in hèt nieuwe gebied, omdat op het moment dat de Engelsen de Riin overtrokken op het hoogste punt nabij Elten. de z.g. Hoch Elter- berg. een zware Duitse batterij stond opgesteld, die door Engels granaatvuur vernietigd werd. Er hebben dus nogal wat spaanders in het rond gevlogen in dit gebied. Het gemoedeliike en rustige optreden van de Nederlandse, mare chaussee maakte indruk op de bevol king. De besprekingen op het stadhuis te Elten werden van Nederlandse zijde ge voerd door de heer Blaauboer en zijn secretaris, van Duitse zijde door de „Ehre-Bürgemeister" baron von Loch- ner en zijn „Amtsdirektor" (te vergelij ken met een gemeente-secretaris) ter wijl van Engelse zijde aanwezig was de luitenant-kolonel Collings. ..regional of ficer" en zijn assistent Payee. Het belangrijkste punt van de bespre kingen was het regelen van het pro bleem der arbeiders, die in Emmerik werken. De landdrost heeft namelijk be paald. dat het nieuwe gebied voorlopig hermetisch gesloten zal zijn aan alle kanten. Dit betekent dus. dat de arbei ders Maandag niet naar hun werk zou den kunnen gaan in Emmerik, dat op Duits gebied ligt. Er is thans een rege ling getroffen, dat voor deze mensen voorlopige grenspassen zullen worden uitgereikt. De lonen, die zii in marken krijgen uitbetaald, zullen via de Neder landse consul te Düsseldorf, in guldens bereiken. De Duitse burgemeester deelde de Landdrost mede, dat hij zelf, zijn ge meente-secretaris en het volledige per soneel hun volle medewerking aan de Nederlandse autoriteiten aanbieden. Voorlopig heeft de Landdrost het werk der ambtenaren gestaakt, maar van daag zal hii hen in dienst nemen. De Duitse politie is teruggetrokken en de Dolitiebevoegdheden zijn volledig over genomen door de marechaussee die met twee brigades onder commando van de kapitein Sohouten de taak der Duitse politie heeft overgenomen. De Neder landse tiid (er is met Duitsland een tijdsverschil van één uur), is vannacht ingevoerd. Het bleek, dat het merendeel van de bewoners zijn geld belegd heeft in le vensmiddelen. Hierdoor is er een ge ringe kans dat het gedurende enige tiid moeilijk zal ziln de Nederlandse distri butiemaatregelen in te voeren. Er zijn echter experts van de voedselvoorziening gekomen, die ook dit varkentje wel zul len wassen. Sigaretten ziln in Duitsland vrij. Maar onze pogingen in Elten sigaretten te ko pen hebben gefaald, ondanks onze Ne derlandse guldens. De sigaretten waren of niet aanwezig. 6f zo duur. dat zij voor de bevolking niet te betalen zijn. Dus ook de Nederlandse tabaksrantsoenering zal voor de Duitsers een voordeel ziin. De kwaliteit van de Nederlandse siga retten ls beter en de oriis zoveel lager, dat men ze kan kopen. mevrouw schuster is blij In het nieuwe Nederlandse gebied bij Ubbergen, Beek, Wyler en Groesbeek, was het erg stil. Merkwaardig was. dat bijna alle hui zen op Duits gebied er zeer bouwvallig uitzagen. Slechts enkele villa's bleken weinig geleden te hebben. Er heerst geen algemene ontevreden stemming onder de 150 Duitsers, die hier in het grensgebied zijn blijven wo nen, In een der villa's woont mevrouw Schuster, een bloedverwant van Goe- ring. Deze dame. die altijd met Ne derland goede relaties onderhield, ver klaarde persoonlijk blij te ziin. Neder landse geworden te zijn. Zü is eige nares van uitgestrekte bossen en van een gedeelte van het Wylermeer en verleent alle medewerking aan de Ne derlandse autoriteiten. berg en dal en duivelsberg De bossen zien er schitterend uit en vormen een prachtig geheel met het heuvelachtige bosterrein van Berg en Dal bil Nijmegen. T^ch hebben deze VRIJ KOEL. De Bilt verwacht tot morgenavond: .Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Wisselend bewolkt met nog enkele plaatselijke regenbuien. Vrij koel. (Opgemaakt te 10 uur). 26 APRIL. Zon op: 5.21 uur; onder: 19.55 uur Maan op: 4 53 uur: onder: 18 05 uur (L. K.) Hoogwater te Katwijk te 2.38 en 14.48 u Dit nummer bestaat uit acht pagina's. bossen büikbaar veel geleden en hebben de eigenaren kort voor de correctie veel hout laten kappen, dat ook weggevoerd is. Merkwaardig is. dat de nieuwe grens lijn ten Zuiden van Beek niet gelegd werd langs de oever van het Wylermeer, maar midden door dit meer. waar de erens zal worden aangegeven met boelen in het water. Door Duitse autoriteiten werd opge merkt. dat aan de grenswijziging ook strategisohe bedoelingen ten grondslag lagen. Betcogd werd dat de Noordzijde van de Duivelsberg onder Berg en Dal en de Zuidzijde van de Elterberg de gro te Rijnvallei bestrijken. Als men op de Duivelsberg staat .dan heeft men ook een rechtstreeks overzicht over de Rijn- vallei naar de Elterberg. BRITSE WAARDERING VOOR NEDERLANDSE BEZETTING. De Luit. Kolonel Collings, „Kreis- -Regional Officer" van de Brttse bezettingsmacht in Duitsland, die het gezag in het gebied van Elten Zaterdagmiddag aan de Nederlandse Landdrost, de heer Blaauboer heeft overgedragen, zeide na afloop van de plechtigheid „this is about the best occupation I have seen, and I saw some". (Dit is de beste bezet ting die ik ooit zag, en ik heb er verscheidene meegemaakt). Hongarije wil niet praten over proces Mindszenty De Hongaarsê regering heeft op de uitnodiging van de V.N. om de zaak van kardinaal Mindszenty te bespreken geantwoord, dat het tegen de kardinaal uitgesproken vonnis berust op de Hon gaarse wet en niet onder de competen tie van de VJ7. valt. De regering is van mening, dat het vonnis niet in strijd is met de menselijke rechten of de vrij heid van godsdienst. Het besluit van de speciale politieke commissie der V.N. wordt als een inmenging in de interne aangelegenheden van Hongarije be schouwd en de uitnodiging tot bespre king van de kwestie wordt van de hand gewezen. Op grond van het vredesver drag, zo wordt gezegd, is het de plicht van de Hongaarse regering op te tre den tegen dadèn als door de kardinaal gepleegd. ONZE REBUS BIJNA 1209 INZENDINGEN! Het afgelopen weekeinde heeft in de stroom van inzendingen op onze feuil leton-rebus een geweldige klap op de vuurpijl gegeven en daarmede onze stoutste verwachtingen overtroffen. Onze brievenbus van waarlijk respee- j tabele afmetingen, heeft de stroom ter- nauwernood kunnen verwerken, zodat het nodig bleek ze in de loop van Za terdag en Zondag enige malen van haar inhoud te ontdoen. Toen wij hedenmiddag om 12 uur de eindbalans opmaakten, bleken er wel geteld 1184 oplossingen te zijn ingeleverd!! Hulde aan de speurzin, het geduld cn de volharding van zo vele onzer lezers en lezeressen! Onze redactie zal trachten zich op haar beurt in de eerstkomende dagen door deze rijstebrijberg heen te werken, zodat wij hopelijk in staat zullen zijn de namen der gelukkige prijswinnaars in ons Blad van a.s. Zaterdag te ver melden. Foto's LD /Van Vliet Partijleiders in de wetgevende verga dering te Bonn hebben omtrent op één na alle critieke punten overeenstem ming bereikt bij het ontwerpen van een grondwet voor West-Duitsland. Eén geschilpunt, n.l. de kwestie van het godsdienstonderwijs od de staats scholen. is nog niet opgelost. De chris- Zaterdag jd. 's ochtends om 6 uur. trokken Nederlandse ambtenaren van Rijks waterstaat en van de Dienst Invoeren en Accijnzen op 20 verschillende plaat sen de Nederlands-Duitse grens over, om in samenwerking met de Engelse grens beambten de nieuwe grenslijn af te bakenen. Daarmee werden de grenscorrec ties tot een feit en ongeveer 10.000 Duitsers op hetzelfde ogenblik tot Ne derlandse onderdanen. Een historisch ogenblik: een Engelse grensbeambte plaatst een nieuwe grenspaal onder het oog van de heren J. Nikkels. hoofdin specteur van de Belastingen. (4de van rechts) en ir A. Maris, hoofdingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat (vijfde van rechts) op de nieuwe grenslijn van de inham bij Elten. Op een punt na IS men het eens ten-democraten ziin niet bereid de ar- tikelen te aanvaarden, welke betrekking hebben op het recht van de ouders te beslissen over het godsdienstonderwijs, dat hun kinderen op de staatsscholen zullen genieten. De sociaal-democraten stelden voor. de kwestie der confessio nele scholen te verwijzen naar de wet geving der deelstaten. De christen-de mocraten waren niet bereid de huidige tekst te laten varen. Men acht. het ech ter niet waarschijnlijk, dat dit geschil een struikelblok zal betekenen voor de tot standkoming van de grondwet. Een formu'e waarover men het eens is geworden, is aan de militaire gouver neurs voorgelegd Hierin wordt tegemoet gekomen aan de geallieerde eis ter in stelling van een gescheiden administra tie voor de belastineen in de deelstaten, terwijl aan de federale regering vol doende volmacht zal worden verleend voor het heffen van belastingen voor het volbrengen van haar taken. Volgens het nieuwe voorstel zullen de volmach ten van de federale raad volgens de wens der sociaal-democraten, zo dan niet drastisch, dan toch in zekere mate beperkt, worden. Behalve voor constitutionele verande ringen, zal de goedkeuring van de fede rale raad inzake belastinginkomsten van een deelstaat vereist zijn. alsmede voor federale giften voor financieel zwakke deelstaten en voor wetten, wel ke betrekking hebben op grenzen van deelstaten en het instellen van nieuwe federale bestuursinstellingen. Heden zullen de parlementaire leiders een bespreking hebben met de militaire gouverneurs. Tenzij nieuwe moeilijkheden rijzen, honen de leiders, dat men tegen midden Mei de uiteindelijke t9kst zal aanvaar den. Dit zou het moeliik maken kort voor de oogst verkiezingen te houden en nog deze zomer een functionnerende regering tot stand te brengen. STRANDBAD WYLER. Een gedeelte van het Wylermeer, waarin vroeger het strandbad Wyler lag. is geheel Nederlands geworden en zal misschien op initiatief van de burgemeester van Ubbergen, mr P. Sassen, tot strandbad worden inge richt. De „Querdamm" welke loopt van de weg van Leuth naar Wyler, was in de oorlogstijd een verdedigingslinie van de Duitsers. Zo spoedig mogelijk zullen maatrege len genomen worden, opdat de bewoners van het nieuwe gebied ter kerke kunnen gaan in Beek. waartoe zij in staat ge steld zullen worden door het besohik- baar stellen van grenspassen. De arbei ders. die in Nijmegen werkten en meest al ook Nederlanders van oorsprong wa ren. blijven gewoon aan het werk en worden dagelijks met autobussen thuis gebracht. Uit talrijke andere plaatsen langs de grens bereikten ons berichten van on geveer geliike strekking. GELDSANERING IN DE „ZELFKANT* In een auto van Van Gend en Loos werd vanmorgen vroeg het benodigde Nederlandse geld, naar schatting onge veer f. 300.000.van het Agentschap van de Ned. Bank te Maastricht via Sittard naar Tiiddern gebracht, waar vandaag al het Duitse geld ingeleverd zal worden. In Sittard sloten zich bij dit transport 18 bank-employé's aan. Alle marken moeten worden ingele verd. Een gezinshoofd ontvangt voor 100 Rijksmark f. 80.- retour, terwijl het ove rige geld althans voorlopig geblokkeerd blijft. Bovendien kan hij voor ieder ge zinslid de tegenwaarde van 50 Rijks mark, dus f 40.-. in vril geld ontvangen. Iedere meerderjarige kan 100 Rijksmark inwisselen, terwijl iedere werkgever per werknemer 80 Rijksmark. d.i. f. 64.- kan inwisselen. Bij de bank-employé's sloten zich eveneens aan 18 distributie-ambtena ren. 6 uit Heerlen, 6 uit Roermond en 6 uit Sittard. die zullen beginnen met de uitreiking van de distributiebeschei den voor de inwoners van dit gebied. INTERNATIONALE RECHTBANK VOOR GRENSKWESTIES? August Ausleiter, ondervoorzitter van de Christelijk-Soclale Unie van Beieren en lid van het hoofdbestuur van de „Deutsche Union", heeft verklaard dat hü morgen op de bijeenkomst van het hoofdbestuur der C D.U. en de C.S.U te Bad Go^desberg. de instelling ener in ternationale rechtbank voor de grens kwesties zal eisen. Men moet. zo voeg de hij er aan toe, door deskundigen la ten nagaan, of de annexaties van Duits grondgebied door Nederland verenigbaar zün met het internationale recht. KNAAPJE OP ONBEWAAKTE OVERWEG GEDOOD. Gistermiddag is het 3-jarig zoontje van de familie Van Essen, wonende aan de Oranjeweg te Ernst, toen het teza men met enkele andere kinderen de on bewaakte overweg nabii de Wattenfa- briek passeerde, door de trein, die om 14.10 uur uit Ede was vertrokken, ge grepen en op slag gedood Hoewel de machinist nog uit alle macht remde, kon hii het ongeluk niet voorkomen. De trein had 10 minuten vertraging. ELTEN: NIEUW NEDERLANDS STATION. In verband met de grenscorrecties is het station Elten een Nederlands sta tion geworden. Dit betekent, dat thans in het binnenlands verkeer wagonladin gen, vracht- en snelgoed alsmede le vende dieren naar en van dit station kunnen worden verzonden. Moh. Hatta te Batavia REPUBLIKEINSE MINISTERS NAAR DJOKJA. Moh. Hatta ls gisteren per vliegtuig van de Unci van Banka te Batavia aangekomen. Hjj verklaarde dat zulks op uitnodi ging van de Republikeinse delegatie geschiedde. Hü zou geen deel uitma ken van de delegatie, doch de dele gatie „bystaan". Hij zeide enkele dagen in Batavia te biyven en dat zijn komst geen ver band hield met het bezcek van de Fe deralisten aan Banka. Met Hatta Reisden mee Moh. Rum en de andere Republikeinen, die naar Banka waren vertrokken. Ter begroe ting waren aanwezig Merle Cochran en Nederlandse en Republikeinse verte genwoordigers. Van<^ag vertrekken uit Batavia de Republikeinse ministers Laoh en Dju- anda en het delegatielid Latunarhy per vliegtuig van de Unci naar Djokja, waar zij o.m. meer contact zullen op nemen met de Sultan. Het hoofd van de ECA-missie in ons land. de heer Valentine, bezocht Zaterdagmiddag het sportpark te Lissewaar het imposante corso van de bollenstreek zich opstelde voor een door vertraging langdurige, doch buitendien glorieuze, door honderdduizenden aanschouwde tocht door de bollenstreek. Valentine betuigt de zwanenvoerdsterzijn gelukwens met haar bijzonder smaakvolle voertuig. Duizenden trachten over land- er waterwegen of door de lucht uit Sjang hai weg te komen, nu de communisti sche strydkrachten, die de Jangtse over gestoken zijn, Zuidwaarts oprukken ten einde China's rü'kste stad te omsinge len. De spanning onder de zes mlllioen inwoners steeg, toen het gerucht ging, dat een communistische voorhoede zich op een afstand van 24 mijl van de stad bevond. Naar gemeld wordt, trachten sommige vooraanstaande inwoners de garnizoenscommandant, Tsjan ta tsjing, van zijn besluit af te brengen de stad tot de laatste man te verdedigen, ge zien het verlies aan mensenlevens er materiaal, dat zulks ten gevolge zou hebben. Uit "bevoegde bron wordt vernomen, dat Kasjing, een strategisch spoorweg knooppunt, 75 myi ten Zuid-Westen van Sjanghai, gevallen is, waardoor de af- voerwegen over land afgesneden zün. De politie en het leger hebben de situa tie in de stad in handen en er worden weinig wanordelijkheden gemeld. Er is een uitgaansverbod van 10 uur des avonds tot halfzes 's ochtends uitgevaar digd, dat ook betrekking heeft op ver slaggevers waardoor de plaatselüke zo wel als de buitenlandse pers gehinderd wordt. Eerder vielen de strategische spoor wegknooppunten Tsjangsoe, 160 mijl ten Noordwesten van de stad, Soetsjou, 6ó mül ten Westen. Uit Hangtsjou wordt bericht, dat twee regeringslegers zich Een der eerste foto's van de Republikeinse guerilla's op Java. die steeds opnieuw de rust en orde in Indonesië verstoren. Het ziin over het algemeen slecht geklede lang-harise Indonesiërs, die leven van plundering ten koste van de in heemse bevolking en daarenboven trachten het Nederlandse en Koninklijk Nederlands-Indonesisch leger zoveel moge- lyk afbreuk te doen. - De foto toont een van de guerilla-benden. De langharige leden van de benden hebben gezworen hun haren niet te zullen afknippen voordat de Nederlanders van Java zijn verdreven. van de beneden-Jangtse op die stad terug getrokken hebben. De bevelheb ber van de Nanking-Sjanghai sector heeft aldaar zün hoofdkwartier geves tigd. Andere strijdkrachten stellen zich op langs een nieuwe verdedigingslün van Ningpo via Hangtsjou naar Nantsjang. Van radio-Peiping wordt vernomen, dat zodra Nanking bezet was, de be volking opgeroepen is zoals gewoonlük door te gaan met alle bezigheden. Vol gens de radio heerst in Nanking rust en orde. Voorts meldt de radio de vol ledige bezetting van Taijoean, dat ge durende acht maanden in een door de communistische legers bezet gebied be legerd was. Taüoean is de hoofdstad van SjansL Het aantal vluchtelingen, dat Shang hai gisteren binnenstroomde, wordt óp 300 000 geschat. Een woordvoerder der regering heeft bevestigd, dat premier Ho ying tsjin en de -plaatsvervangende premier, Tsjia tsjoeng te, .per vliegtuig naar Kanton vertrokken zün. Volgens radio-New York Times heb ben de communisten geweigerd op het verzoek der Britse ambassade in te gaan het vuren te staken, ten einde de „Ame thyst" in staat te stellen zich terug te trekken uit de gevaarlijke zone. Vlootadmiraal lord Fraser heeft een boodschap aan de bemanning gezonden, waarin hü onder meer verklaart, dat ..alles voor de bemanning gedaan wordt. Gisteren heeft het vaartuig geen ver dere schade geleden. Door de Britse admiraliteit wérd be kend gemaakt, dat uit de tot dusverre ontvangen gegevens blükt, dat a* ge volg van de beschieting van Britse oor logsschepen op de Jangtsp 39 Britse zeelieden zün gedood, terwijl 34 ande ren werden gewond. Dit is het totaal der slachtoffers, dat aan boord van de oorlogsbodems „Amethyst". „London", „Consort" en „Black Swan" Is gevallen. Met Nanking hebben de Chinese com munisten de sleutel in handen gekregen van de vruchtbare en tot in hoge graad geïndustrialiseerde Zuidelüke Jangtse- vallei, het economisch belangrükste ge bied van modern China. Sedert 1928, toen de nationalisten hun hoofdstad van Nanking maakten In de plaats van Peiping, is Nanking uitgegroeid tot een stad van grote gebouwen, brede boule vards, met moderne vliegvelden, haven en spoorweginstallaties. Nanking is het eindpunt van een spoorweg van ruim driehonderd kilo meter langs de oever van de Jangtse naar Sjanghai en van de spoorlijn naar Tientsin. Zeeschepen kunnen Nanking ov°r de Jangtse bereiken. Tezamen met Tsjlnkiang, de provin ciale hoofdstad, controleert Nanking de rüke provincie Kiangsoe. welke rüst, zü- de. katoen en vis oplevert. Voor de massa-evacuatie bü de com munistische opmars naar het Zuiden telde Nanking ongeveer 1.100.000 inwo ners. De stad dateert uit de zesde eeuw. VRIJE PRIJS VOOR GEROOKTE EN GESTOOMDE ZEEVIS. De maximumprüsregelingen voor ge rookte en gestoomde zeevis zijn inge trokken. Gerookte en gestoomde harinf is evenwel nog aan een maximumprüs gebonden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1