De Y.N. over Hongarije en Bulgarije DE NIEUWE BONNEN WEERBERICHT De Belgische houding tegenover grenscorrecties 58ste Jaargang DONDERDAG 21 APRIL 1949 00 No. 26672 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 De Italiaanse koloniën I Engeland heeft zich in de vergade- I ring van de tweede politieke commissie I der V. N., evenals de V. S,. uitgesproken I voor het voorstel, dat de processen te- I gen de Hongaarse en Bulgaarse kerke- I lijke leiders zullen worden behandeld I in het kader van de vredesverdragen, I in plaats van door een speciale com- I missie van de V.N. Sir Alexander Cadogan zei ten aan- I zien van het proces tegen kardinaal Mindszenty: „Het is moeilijk te ont- I komen aan de gedachte, dat het wer- I kelijke doel achter dit proces was, de I oppositie van de R.K. Kerk tegen de re geringsplannen voor 't communistisch maken van Hongarije te elimineren". I, Norman Makin (Australië) diende I een resolutie in, welke voorziet in be_ noeming van een commissie, welke een onderzoek moet instellen naar het na leven van de rechten van de mens en fundamentele vrijheden in Bulgarije en Hongarije. De commissie zou verslag I moeten uitbrengen aan de volgende zit ting van de algemene vergadering der V.N. In de resolutie wordt tot uitdruk king gebracht, dat er op het eerste ge zicht een beperking van rechten van de mens is, maar een verder onderzoek nodig is, voordat men tot een conclusie kan komen. De Braziliaanse afgevaardigde onder- Economische conferentie Europese beweging DE EERSTE DAG. Sir Harold Butler, voorzitter van de internationale economische en maat- I schappelijke sectie van de Europese I beweging, die tot voorzitter van de I conferentie te Londen was gekozen, verklaarde, dat Engeland zich voor ogen stelt, dat zijn herstel afhankelijk is van het herstel van Europa en van nauwere samenwerking met de andere Europese volgeren. In een toespraak op de middagzit ting verklaarde sir Harold, dat de al gemene economische toestand van Eu ropa het gevolg is van een situatie, welke zich gedurende een periode van j veertig jaar heeft ontwikkeld. Hij pleit te voor vrije inwisselbaarheid van de verschillende Europese valuta, zoals voor 1914 het geval was. Volgens Leon Jouhaux, de voorzitter van het algemene Franse vakverbond, was een van de voornaamste taken yan de sociale en commerciële com missie het treffen van voorbereidingen voor unificering van de arbeidswetge ving in Europa, in nauwe samenwer king met het internationaal arbeids bureau. Hij drong aan op collectieve overeenkomsten voor vele industrieën. „Waarom zouden we niet het tot stand komen van grote collectieve onderne mingen in de hand werken," aldus zeide hij. „Waarom zouden we niet be ginnen met de bouw van dammen, tunnels, wegen, atoomenergiestations? Dat zou werk geven aan werklozen en de andere arbeiders niet doen ver kommeren." Volgens Jouhaux zal een economische eenwording van Europa gevolgd worden door een beperking van de souvereine rechten der staten. De Belgisohe minister van Staat, Paul van Zeeland, pleitte voor beleving van gemeenschapsgeest en werkelijk heidszin. Hij zeide, dat de Europese beschaving een „uitgebalanceerde" ls, „gegrondvest op vrijheid en edelmoe digheid, en waarop het Christendom zijn stempel heeft gedrukt." De heer P. A. Kerstens is benoemd tot voorzitter van de commissie, die het vraagstuk van het vestigen van bevredigende betrekkingen tussen de Westeuropese landen en hun koloniale gebieden zal bestuderen. Portugees spookschip bij executie verkocht steunde zowel het Australische als het Boliviaanse voorstel. De Oekralnse af- gevaardigde noemde het opnemen van de onderhavige kwesties in de agenda van de assemblee een „flagrante In breuk op het Handvest en op de vre desverdragen met Hongarije en Bulga rije". Griekenland en Peru ondersteun den de Boliviaanse resolutie. Over de Italiaanse koloniën hebben nog diverse afgevaardigden het woord gevoerd. De kans, dat het op een im passe zal uitlopen, is groeiende. Beslissingen zijn echter nog niet ge vallen. Luxemburg en de grenscorrecties In een officieel communiqué wordt verklaard: „De Luxemburgse regering heeft 12 April medegedeeld, dat zij, we gens het feit, dat de administratieve voorbereidingen voor de overneming van de Duitse gemeente Rot niet tijdig kon den beëindigd worden, besloten heeft de in bezit neming van de gemeente Rot voorlopig uit te stellen onder het uit drukkelijke voorbehoud van haar rech ten, die voortspruiten uit de Parijse overeenkomst. Het Kammerveldwoud zal volgens plan Zaterdag door de Luxemburgse regering worden overgenomen. Met gloed-nieuwe pakjes aan .een bolhoed op en een wandelstok in de hand. begeleiden de tweelineen Charles en James hun zusie Jamella gedurende de Paas-parade naar de St. Patrick's kathedraal in New York. Trots als een pauw wandelt Jamella, die ook op haar Paasbest is, met haar begeleiders over Fifth Avenue. Nanking ernstig bedreigd BESCHIETING BRITSE OORLOGSSCHEPEN. De communistische troepen zijn in de sector van Nanking een m hevigheid toenemend offensief begonnen. De Chi nese wetgevende joean (Eerste Kamer) is, naar gemeld, in besloten zitting over een gekomen uit Nanking te vertrekken zodra de voorzitter zulks raadzaam acht. Transportvliegtuigen worden voor een eventuele overtocht naar Kanton gereed gehouden. De voornaamste be stuursorganen en wetgevende lichamen zullen tezamen met politieke leiders be slissen of Nanking al dan niet geëva cueerd zal worden. Inmiddels is het kanongebulder duidelijk te Nanking te horen en is een uitgaansverbod uitge vaardigd. Het Britse korvet „Amethyst" is, ge lijk gemeld, op weg naar Nanking op de Jangtse beschoten, tengevolge waar van 17 leden der bemanning gedood en 20 gewond zouden zijn. Het incident vond plaats op een plek, waar, naar men verwacht, de communistische troe pen de rivier zullen trachten over te steken. De gewonden zijn naar een eiland in de rivier overgebracht. Het vaartuig, dat op weg was om de torpe doboot „Consort" bij te staan, die de bescherming van Britse onderdanen in de hoofdstad tot taak had, is aan de grond gelopen. Ook de „Consort", die te hulp snelde is beschoten en beantwoord de het vuur. Thans liggen de kruiser „London", het Britse fregat „Black Sv/an" en de „Consort" bij de „Amethyst" voor anker. Naar wordt ge meld, zouden pogingen in het werk wor- dei. gesteld om de zaak met de com munisten op te nemen. Naar uit Sianghai verder wordt vernomen, heeft de Britse consul te Tientsin opdracht ontvangen bij de communisten in Pei- ping eer. protest in te dienen in ver band met de beschieting van de Britse oorlogsschepen, die „met een vreedzame en menslievende bedoeling" op de Jangtse lagen. Nader wordt gemeld, dat aan boord van de „Consort" negen leden der be manning werden gedood, en drie ern stig gewond. Het vaartuig is thans op weg naar Sjanghai, nadat de „Amethyst" op eigen kracht vlot geko men is. DE ONTWERP-GRONDWET VOOR WEST-DUITSLAND. Dr Kurt Schumacher, de leider der sociaal-democratische partij in West- Dultsland, heeft tijdens een vergadering van de partijraad, die door 120 vooraan staande partijleden werd bijgewoond, verklaard, dat de partij bereid was „een laatste poging" te doen, om tot een compromis inzake het opstellen van een ontwerp-grondwet voor West-Duitsland te komen. Schumacher voegde hieraan toe. dat deze poging slechts succes kon opleveren, indien er „geen verdere ge allieerde interventie" plaats vond In de besprekingen tussen de verschillende Duitse partijen, die sinds September 1948 te Bonn worden gevoerd. Hij ver klaarde verder nog, dat het opstellen van een verkort ontwerp voor de grond wet door de delegatie der partij de basis van deze „laatste poging" zou vormen. Dr Erich Koehler, voorzitter van de bizonale economische raad, heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat hij hoopte dat West-Duitsland midden 12 APRIL. Augustus zijn eigen regering zou heb- 7nr, c 1 n ao hen. „Indien alles goed gaat, kunnen er Mjan pm J0, uur: ond®r: V.;*.?, Jur' ^-er één Augustus verkiezingen worden Maan op: 4.1i uur; onder: U.22 hy f t 1inf. ..V-I Dir is de eerste openbare voorspelling ="aler te Katwijk te 11-cn -1 u.ten aanzien van het tfjdrooster voor het ontstaan van de nieuwe federale repu- nummer bestaat uit zes pagina's. J bliek. bij De Portugese schoener „Rainha Santa Izabel", die na een uitgebreide smokkel- affaire in de Waalhaven te Rotterdam aan de ketting werd gelegd en al spoe dig de bijnaam kreeg van „het spook schip de Vliegende Hollander', is voor de Rotterdamse rechtbank op verzoek van Hammerstein's rederijbedrijf N.V. in het openbaar verkocht. Op verzoek van de zich als eigenaar aandienende Antonio de Amelde Gil te Lissabon was Hammerstein agent van het schip ge worden. De firma had allerlei herstel lingen laten verrichten, liggelden en gages betaald tot een som van f. 10.000, welk bedrag zij van haar opdrachtgever maar niet los kon krijgen. De executo riale verkoop heeft deze Vliegende Hol lander in handen gespeeld van een com binatie van kopers, die nog niet weten wat zij met de schoener moeten aan vangen. Er was veel belangstelling voor de verkoop. De firma - Hammerstein zette voor f.1000 in; er moest met f.200 op geboden worden en f.2000 moest ineens worden gestort. Op de luttele som van f 1800 werd gemijnd, hetgeen er op neerkomt, dat er f. 1800 boven de inzet- som van f.1000 moet worden betaald, plus nog f.2000 aan kosten van vonnis en verkoop. De firma Hammerstein blijft intussen aanzienlijk beneden het bedrag dat zij te vorderen heeft. VANNACHT REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht: zwaar be wolkt met tijdelijk enige regen. Meest matige Zuidelijke windf. Minder koud dan de afgelopen nacht. Morgen overdag: wisselende bewol king met enkele verspreid optredende buien. Matige of vrij krachtige wind tussen West en Noord-West. Kouder dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). Dit Amerika's militaire hulp HEDEN WETSONTWERP TE VERWACHTEN. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, verklaar de, dat hij hoopte heden een wetsont werp te doen toekomen aan de commis sie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat, waarin de Amerikaanse re gering wordt gemachtigd militaire hulp te verlenen aan bepaalde landen. Hij hoopte dan in staat te zijn de commis sie de grootte van het bedrag te kun nen mededelen, dat ter beschikking van de regering zal moeten worden gesteld, om deze hulpverlening te kunnen be kostigen. Minister Acheson die deze verkla ring aflegde tijdens een persconferentie zeide nog niet te kunnen aangeven, welke werkwijze zou worden gevolgd bij het indienen van de hierop betrekking hebbende wetsontwerpen bij het con gres. In het wetsontwerp, dat bij de com missie van Buitenlandse Zaken zal wor den ingediend, wordt de Amerikaanse regering gemachtigd militaire hulp te verlenen en voorraden te leveren aan landen, wier ongerept bestaan van vitaal belang wordt geacht voor de veiligheid der Verenigde Staten. Het verluidt, dat de hulp zal worden verleend aan bepaalde doch niet alle statcn-ondertekenaren van het Noord-Atlantisch verdrag en aan an dere landen, waarmede de Verenigde Staten speciale overeenkomsten heb ben gesloten, zoals Turkije, Grieken land en Perzië. De vredescongressen te Parijs en Praag IN COMMUNISTISCH VAARWATER. Gisteren is te Parijs, in tegenwoordig heid van 1500 afgevaardigden van 59 landen, een congres voor de wereldvre de begonnen. De opening geschiedde door professor Joliot-Curie, vooraanstaand Frans ge leerde op het gebied van de kernener gie en communist, die de Franse rege ring critiseerde wegens het weigeren van visa aan 370 afgevaardigden van tien landen, klaarblijkelijk tengevolge van vrees en reactionnair drijven. Paul Robeson, de bekende negerzan ger. die was uitgenodigd een voorzitters- functie van het congres te aanvaarden, verklaarde, dat de Amerikaanse negers vrede wensten en ..geen nieuwe oorlog", die hen terug zou brengen tot de sla vernij. De Italiaanse linkse socialistische lei der Pietro Nenni zeide. dat het congres aan de volkeren der wereld de keuze stelde tussen vrede en collectieve veilig heid enerzijds en schijn-veiligheid in een bewapeningswedloop. „Wat het stre ven is van de mannen en regeringen van het Atlantisch pact". De Italiaanse ar beiders. aldus zeide Nenni. zijn vastbe- sloten „te vechten tegen het maken van Italië tot een vooruitgeschoven basis, een slagveld of ..vliegdekschip" voor de kapitalistische imperialisten". Joliot-Curie. sprekend over het moge lijk vreedzaam gebruik van de atoom energie. zeide. dat de mensheid thans in dezelfde positie verkeert als in praehis- torische tijden, toen het vuur werd ont dekt. Het is thans de kwestie, verkeerd gebruik van de atoomwetenschap te ver hinderen. Het congres nam eenstemmig een re solutie aan. waarin tegen het weigeren van visa aan 370 afgevaardigden werd geprotesteerd. Verder werd nog het woord gevoerd door Yves Farge. voormalig Frans mi nister van voedselvoorziening, en het Britse parlementslid Pritt. dat een boodschap voórlas van Lazaro Cardenas, voormalig Mexicaans president. Paul Robeson, die sleohts voor een dag was overgekomen en verklaarde naar New York terug te zullen vliegen voor het afleggen van verklaringen in de zaak van de twaalf communistische leiders in de V.S., zong nog vier liede ren. Gistermiddag begon te Praag een pa rallel-congres voor de wereldvrede, waaraan wordt deelgenomen door de af gevaardigden. die geen visum verkregen voor het congres te Pariis. n.l. 64 Tsje- ohoslowaken. 44 Chinezen. 8 tegenstan ders van Tit-o uit Joego-Slavie, tien Duitsers uit de Sovjet-zone. elf Sovjet russen. negen Spanjaarden, twee repu blikeinse Indonesiërs, 29 Roemenen en anderen. Men verwacht nog een Bul gaarse delegatie. Op dit congres werd het woord gevoerd door de burgemees ter van Praag. Vacek. en de minister van voorlichting. Kopecky. alsmede door enkele leden van arbeidersorganisaties. Nieuwe Amerikaanse gezant in Moskou ADMIRAAL KIRK BENOEMD. Admiraal Alan Kirk, ambassadeur der Verenigde Staten te Brussel, is door president Truman benoemd tot am bassadeur te Moskou, als opvolger van generaal Bedell Smith. Admiraal Kirk, die 63 jaar is, is op het ogenblik behalve ambassadeur in België ook gezant bij Luxemburg. President Truman heeft de benoe ming voor bekrachtiging naar de Se naat gezonden. Admiraal Kirk heeft van 1911 tot 1946 dienst gedaan bij de Amerikaanse ma rine en werd in 1946 tot ambassadeur in België benoemd. Hij had het bevel over de marine- macht, welke bij de invasie in Norman- dië de Amerikaanse troepen aan land zette. Hij kwam in 1939 als marine-at taché naar Engeland en werd later chef-staf van de Amerikaanse marine strijdkrachten in Europa. Geen overleg met Nederland (Van onze Brusselse correspondent). Vreest België een nieuw „Heimat- treue Front" zoals dat in de aange hechte grensgebieden van Eupen. Mal- medy en St. Vith, tussen beide wereld oorlogen ontstond? Wie op deze vraag even wil ingaan, zal de psychologlsch- politieke achtergrond begrijpen, waar op de recente beslissing der Belgische regering inzake de grenscorrecties be rust. Een Brussels blad, de liberale „Derniere Heure" schreef voor enkele dagen, dat de Duitsers der grensgebie den in 1945 en 1946 allen, als één man, pro-Belgisch zouden hebben gestemd. Nu de voedselvoorziening daar zo veel beter is geworden, is dit lang niet meer waar. Met werkelijke herstelbetalingen hebben de voorlopig (maar in België is elk „provisoire" definitief) opgegeven zeven Duitse dorpjes met tezamen 4200 inwoners en wat bossen niets te maken. Het sop is de kool niet waard. En wat een naar spel. Tijdens de beide oorlogen werd alles gedaan om de Duitsers der aangehechte gebieden dezelfde rechten te geven als de Belgische ingezetenen. Duits werd officieel als landstaal er kend, de parlementairen van deze ge bieden legden in de Eerste en Tweede Kamer de eed in het Duits af. De oud strijders van wereldoorlog I kregen hun pensioen uitbetaald, alhoewel zij dus in het keizerlijk leger tegen België hadden gevochten. Duits werd als eerste taal in de scho len onderwezen, etc. Men kan niet zeg gen, dat deze politiek zonder resultaat bleef, .maar de Heimattreue Front was tijdens al die jaren toch een gevreesde nazistische minderheid, die op 9 Mei 1940 millitair georganiseerd, bruggen en spoorwegxn bezette, nog voor de Weer macht in het land was. Volgens het communiqué van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken zal dus voorlopig slechts onder Belgische jurisdictie komen een gebied van ongeveer 20 km2, bewoond door 500 Duitsers, terwijl de zes enclaves ten Westen van de spoorlijn Roeren-Kalter- herberg, waarin de grotere gemeenten Rötgen en Mützenich begrepen zijn, voorlopig niet bij België aangehecht worden. Als reden wordt opgegeven, dat in de huidige omstandigheden de aan hechting niet zou volstaan om de ex ploitatie van de spoorlijn normaal mo gelijk te maken. „Vooral daar nog te veel beperkingen het personen-verkeer belemmeren, de monetaire kwesties moeilijk te regelen blijven en een al te uitgebreide contróle vereist zou zijn". Men ziet reeds onmiddellijk, dat de voornaamste correcties, twee grote ge meenten en 5 kleinere met bij de 4000 inwoners door deze beslissing van pre mier Spaak komen te vervallen. De conservatieven van de senaatscommis sie voor buitenlandse zaken, o.m. baron Pierre Nothomb (die in 1920 Nederlands- Limburg en Zeeuws-Vlaanderen wou annexeren) zijn zeer ontevreden over Spaak's geste, maar het valt niet te ontkennen, dat de meerderheid van het Belgische volk, om de boven geschetste redenen. Spaak's politiek volledig on derschrijft. Het valt alleen te betreuren, dat in deze kwestie, de solidariteit van" beide Benelux-partners of nu ae Belgische of de Nederlandse politiek de- goede Vis, doet niet ter zake volkomen zoek wds. Successen voor Residentie- en Hallé-Orkest Het Residentie-Orkest onder leiding van Jan Out heeft bii ziin eerste optre den in de Albert hall te Manchester de harten en de eerbied van meer dan 1600 toehoorders gewonnen. Van te vo ren waren reeds alle plaatsen uitver kocht. Het orkest werd met geestdriftig applaus begroet en na afloop bleek uit de erote ovatie, dat het auditorium meer dan tevreden was. Het orkest speelde o.a. de ouverture ..De getemde feeks" van Johan Wage naar en Ravel's tweede suite ..Daphnis en Ohloe alsmede de derde symphonie van de Nederlandse componist Leon Or- fchel. die voor het eerst in Engeland werd gespeeld. De componist werd toe gejuicht. toen Jan Out hem aan het pu bliek voorstelde. Inmiddels gaf e-sleravond in het vrij wel geheel gevulde gevouw voor K. en W. te Den Haag het Hallé-Orkest uit Man chester het eerste van ziin in ons land te geven vier concerten. Het werd ge opend met het Wilhelmus, gevolgd door het Engelse vo'kslied. De dirigent John Br.rbirolli en de concertmeester Lauran- ce Turner werden met een hartelijk ap plaus begroet. Het programma bevatte de ouverture „La Gazza Ladra" van Rossini, de fan tasie voor dubbel strijkorkest van R. Vaughan Williams. ..Bacchus et Ariane" j van A. Roussel en de symphonie no 1 kl. t. op. 68 van Joh. Brahms. Het succes was zeer groot; de heer Barbirolli ontving een fraai bloemstuk. Het uit 88 leden bestaande orkest, o.w. 23 vrouwelijke, treedt, gelijk gemeld, morgenavond te Leiden oo Dr Arnolds is „teleurgesteld" Dr Arnold, de minister-president van Noord Rijn-Westfalen, heeft voor zjjn terugkeer naar Düsseldorf verklaard, dat hij teleurgesteld was over zijn be zoek aan Nederland. Wat zijn onder houd met minister Stikker betreft, zei de hij de indruk te hebben, dat zijn tegenvoorstellen in de kwestie der grenscorrecties de Nederlandse regering niet ver genoeg gingen. De Duitse autoriteiten hebben zich, aldus dr Ar nold, ook niet definitief neergelegd bij het verlies van het Saargebied. Dit is een zaak voor de vredesconferentie. Dr Arnold zeide voorts dat de Duitse bevolking diep bewogen zou zjjn, indien de grenscorrecties in ongewijzigde vorm ten uitvoer zouden worden gelegd. Hij zou de bevolking van het gebied in kwestie aanmanen haar discipline te bewaren en ook openlijk verklaren, dat die grensregeling nog niet definitief zou zijn, omdat de vredesconferentie er zich nog mee zou hebben bezig te hou den. Ten slotte deelde hi] mede, dat hij een onderhoud met een aantal Eerste Kamerleden heeft gehad. Opening der Luchtmachtstafschool In het pand Johan van Oldebarne- veldstraat 103 te Den Haag opende gistermiddag de chef van de Lucht machtstaf, generaal-majoor C. Giebel, in aanwezigheid van talrijke autori teiten, de Luchtmachtstafschool. Deze school is in ons land noodzake lijk geworden sedert de Luchtmacht in het militaire bestel een zo belangrijke plaats is gaan innemen: zij is als een hogere krijgsschool voor de Luchtmacht te beschouwen. De school begint met acht leerlingen, w.o. twee van de militaire luchtvaart van het K.NJ.L. 20 leraren zullen in de verschillende vakken doceren. De eerste cursus zal ongeveer 6 maanden duren. Aan het einde van de cursus zal een stafbrevet uitgereikt wor den, waarvoor men nog een embleem, dat overeenkomt met de gouden of de zilveren zon van de Hogere Krijgs school zal ontwerpen. Generaal-majoor Giebel, de minister van Oorlog, mr W. F. Schokking en de directeur der school, de majoor-waar nemer Zlelstra, voerden het woord. Voor het tijdvak van 24 April t.m. 7 Mei 1949 geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 905: 101 Vlees (a, b, d): 100 gram vlees. 102 Vlees (a, b)300 gram vlees. 103 Vlees (d)100 gram vlees. 105 Algemeen (a, b, c): 250 gram boter, margarine of vet. 106 Algemeen (a, b):. 500 gram boter, margarine of vet. 107 Algemeen (a, b): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 108 Algemeen (a, b): 125 gram koffie. 109 Algemeen (a, b): 500 gr. sinaas appelen (lnl. uiterlijk 30 April). 112 Algemeen (b)200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 114 Algemeen (d)250 gram boter, margarine of vet. 115 Algemeen (d)100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 116 Algemeen (d)1 kg sinaasappe len (inleveren uiterlijk 30 April). Tabakskaarten 903: 76 Tabak (QA): 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. 78 Tabak (QC): 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. Bonkaarten ZA. ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 905 (bfjz. arbeid,' a.s. moeders, zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter L. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen). Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 April worden gebruikt. De bonnen 084. 089, 090, 091, 093, 097, 098 en 099 Algemeen der bonkaarten voor Voedingsmiddelen kunnen vernie tigd worden. De bijna 75-jarige eerste minister van Zuid-Afrika. dr D. F. Malan. vertoeft op het ogenblik in Londen, waar htf zal deelnemen aan de conferentie van eer ste ministers van het Britse Gemene best. die vandaag is begonnen. Dr Malan is van plan. na afloop van de conferentie, met zijn vrouw een kort bezoek aan Nederland te brengen. CONCENTRATIE VAN OVERHEIDSDIENSTEN. Personeelsbeziüniging als gevolg. (Speciale berichtgeving). In het kader van de beperking der overheldscontxóle op het bedrijfsleven zal binnenkort een fusie te verwachten zijn tussen de Centrale Dienst voor Economische Contróle <Cedec) en de Prijzencontróledienst. De mogelijkheden van zulk een fusie worden thans door Economische Zaken onderzocht. Beide diensten tellen thans tezamen 1100 man personeel. Een fusie zal ongetwijfeld personeelsbezulnlging ten gevolge heb ben. Indische pensioenen zaak van Indonesië BINNENKORT VOORSTELLEN VAN ADVIESCOMMISSIE. Het vraagstuk van de financiering der Indische pensioenen acht de regering ln de eerste plaats een Indonesische aan gelegenheid. Niettemin behoort het mede tot de taak der Nederlandse re gering. aldus mlnUter Götzen, in een brief aan de Tweede Kamer, om die maatregelen te bevorderen, welke tot de waarborging van de uitbetaling kunnen bijdragen. De verplichting ten opzichte van de gewezen Indonesische landsdie naren en hun nagelaten betrekkingen zal bij de totstandkoming van de Ver. Staten van Indonesië op deze rechts persoon overgaan. Deze overgang zal dan ln een financieel-economlsche over eenkomst worden vastgelegd. De drie eigen pensioenfondsen voor burgerlijke en militaire landsdienaren zijn thans uitgeput. Ook het pensioen- ronds der Europese locale ambtenaren vertoont een tekort. Wat dit betreft ziet de regering voorlopig geen andere op lossing als dat het omslagstelsel zal worden gevolgd. Voor de weduwenpen- sioenen en wezenondersteuning zal het fondsenstelsel waarschijnlijk wel kunnen worden gehandhaafd. De commissie van advies in zake de financiering van Indonesische pen sioenen zal binnenkort concrete voor stellen indienen. Hierover zal dan over leg worden gepleegd met de regering van Indonesië, opdat de Nederlandse regering haar definitief standpunt zal kunnen nadere mededelingen thans van kunnen nadere mededelingen thans nog niet worden verstrekt. Verkiezing hoofdbestuursleden C.H.U. VERSCHILLEND INZICHT OVER INDONESIË BH de verklezlnc van drie leden van het hoofdbestuur der C.H.U. werden prof. dr Th. L. Haitjema (Groningen) en drs D. Schouten (Harderwijk) her kozen. In de vacature ontstaan door het bedanken van mr F. W. Schokking. die geen functie in het hoofdbestuur meer kan waarnemen na ziin benoeming tot minister van Oorlog en Marine ad int., werd voorzien door de verkiezing van mevr. J. Schokking—Schokking (Rot terdam). zodat nu voor het eerst na de laatste wereldoorlog weer een vrouw zitting in het hoofdbestuur heeft ge nomen. In verband met de a.s. gemeenteraadsver kiezingen sprak de burgemeester van Ermelo, de heer H. M. Martens, voorzit ter van de Ver. van Chr. Hist Gemeen teraadsleden. de wenselijkheid uit dat het gemeenteprogram van de CHU zal worden herzien en aangepast aan de tegenwoordige omstandigheden. 's Middags werd de Indoneslë-politlek besproken. Enige afgevaardigden vroe gen zich af hoe lang noe de Chr. Hist. Unie-Kamerfractie deze regering haar steun zouden blilven geven. De voor naamste van hun bezwaren is het sa menwerken met Sukarno en Hatta. Op voorstel van prof. dr F. C. Gerret- son (Utrecht) werd besloten in verband met de wenselijkheid eerst de resulta ten van de voorbesprekingen in Batavia te vernemen, binnenkort een buitenge wone agemene ledenvergadering bijeen te roepen. De voorzitter de heer H. W. Tilanus, zeide nog: „Dat wit nu met Sukarno c.s. moeten onderhandelen is de schuld van het eerste kabinet Schermerhorn, dat in 1945 niet voldoende in Indo nesië heeft ingegrepen. Ik geloof, dat de tiid met ons meewerkt. Hoe langer deze verwarde toestand in Indonesië duurt, hoe meer de Indonesiërs gaan ver'angen naar orde en rust. die slechts de Nederlanders daar kunnen brengen". FEDERALE LEIDERS NAAR BANKA. Voor ontmoeting met Republikeinen. Een aantal vooraanstaande Federa len, o.w. de minister-president van Oost-Indonesie en Pasundan, benevens Federalistische vertegenwoordigers van Borneo. Madura en Oost-Java. begeven zich vandaag naar Banka voor een ontmoetlnf met de Republikeinse lei ders.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1