„De gemeente Surabaja draait weer" ITALIANEN Tilanus bespreekt mede-verantwoordelijkheid der C. H. U. Laatste Berichten UIT DE RIJNSTREEK j hechten niet aan goede woningen Beschermt de reddingslijn en haak Gij steunt daarmee een goede zaak Beurs van Amsterdam Ds M. W. J. Geur sen WOENSDAG 20 APRIL Sterk geloofsleven, krachtige materiële steun, verheugend theologisch gesprek In zijn in een bloementuin herscha pen woning o.m. opgeluisterd door een bloemstuk van de kerkeraad van zUn vorige standplaats Rumpt had den wij hedenochtend een onderhoud met ds M. W. J. Geursen. wiens terug keer met de „Oranje" in ons land na een verblijf van twee jaar in Indonesië wij reeds gisteren meldden. Wij vroegen ds Geursen naar zijn algemene indruk ken over het kerkelijk leven in zijn tijdelijke gemeente Surabaja, dat uiter aard voor een groot deel beheerst werd en wordt door de bijzondere omstan digheden, waarin de samenleving in Indonesië verkeert. „De gemeente Surabaja draait", al dus in enkel woorden dit algemene oordeel. „Toen ik in Surabaja aan kwam, stond ik te zamen met de an dere predikanten voor de taak, een volkomen geruïneerde gemeente op te bouwen. Er was geen geld, de ker ken waren grotendeels verwoest, een administratie was er niet of nauwe lijks, er moest gewerkt worden zon der 'liederenboeken, zonder muziek boeken voor de organist etc. Maar wanneer je in dat land een potlood in de grond steekt, groeit er een palm uit, pleegt men wel eens te zeg gen. En dat heb ik zien gebeuren op kerkelijk gebied in Surabaja! De kerkgebouwen zUn weer, dank zij meestentijds zeer royale medewerking van financieel draagkrachtige groe pen, personen en ondernemingen, ook dank zij de offerbereidheid van de gewone gemeenteleden, geheel her steld en nieuw ingericht, er is een diep geloofsleven, dat vooral opvalt onder de Indo-Europeanen, meer dan onder de Europese groepen, en er is een opbouwende en verheugende sa menwerking - tussen de .verschillende kerkelijke richtingen, die geregeld contact met elkaar onderhouden. Er zijn nu ongeveer 15.000 leden van de Protestantse Kerk in Surabaja (waar toe niet de Geref. gerekend worden) waaronder drie predikanten werk zaam zijn. De gemeente was 2 jaar geleden kapot. Nu draait zij weer vol ledig." Ds. Geursen legde er tijdens ons on derhoud telkenmale de nadruk op, dat in de geheel van onze samenleving ver schillende omstandigheden in Indonesië aldaar in vele opzichten een andere werkwijze eisten, die de predikanten er meer toe brengt, contact te zoeken met de buitenkerkelijkegroepen in hun eigen levensstijl en -milieu. Veel is bereikt door inschakeling van de goede ontspanningsvormen der samenleving, waardoor voor de buitenkerkelijken een uitgangspunt gevonden werd, om hen te bereiken. Ds Geursen vroeg zich af. of een dergelijke werkwijze in (sommige opzichten uiteraard aangepast aan de Nederlandse samenleving ook hier te lande niet vrucht zou kunnen afwer pen. Zeer waarderend sprak ds Gëursen over het contact met andefe kerkelijke groepen. Het theologisch gesprek met anders georiënteerden werd in Surabaja geregeld gehandhaafd, waardoor het mogelijk werd eikaars theologische po sitie zuiverder te bepalen en op de ge meenschappelijke terreinen tot een vruchtbare samenwerking te geraken Opmerkelijk was de kracht van het geloof onder de Indo-Europeanen, het geen wellicht valt te verklaren uit het levendig besef van die groep, dat er on- der .£?Je omstandigheden een uiterst moeilyke tijd voor haar aanbreekt. Een dergelijk besef, evenals de erva ring van grote moeilijkheden stimuleert nu eenmaal het religieuze leven, zoals ook door de kampervaringen de kerk over het algemeen aan plaats en in vloed gewonnen heeft. Wanneer de ma teriële wereld ineenstort of door ernstige gevaren wordt bedreigd, verlevendigt het besef van de noodzaak, het leven uiteindelijk af te stemmen op het ge loof. De - wederopbouw van het kerkelijk leven in Surabaja steune mede op een verblijdende materiële steun van on dernemingen en particulieren, die in de verwarde en wantrouwen wekkende sa menleving de kerkelijke overheid als een vast punt zijn gaan zien in welker be delingen en streven zij vertrouwen kunnen boezemen. Hieruit moet ook verklaard worden, dat de predikanten zich ten alle tijde als zodanig kenbaar maakten doc-r het dragen van een wit kruis op de kleding. De opvolging van ds Geursen in zijn functie te Surabaia is reeds gereeeld. Zfjn opvolger, ds J. van Veen uitLich- tevoorde, is reeds met zijn gezin in Su rabaja gearriveerd. Ds Geursen deelde ons ten slotte me de dat hij thans enige maanden studie verlof heeft verkregen, die hem ln staat ^JJf" stellen het gebrek aan studiemo gelijkheid in Indonesië op te vangen. Eerst na deze studietijd zal hij wederom voor het eerst in Lelden zijn gemeente voorgaan. ex-politieke gevangenen willen communisten buiten sluiten. Op Zaterdag 21 Mei zal de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen in Utrecht een buitengewoon congres houden. Het hoofdbestuur heeft als enige punt van de agenda aangekondigd: het lidmaat schap van de Communistische Partij Nederland wordt onverenigbaar geacht met dat van de Ned. Ver. van ex-po litieke gevangenen. Het hoofdbestuur motiveert dit voor stel met te verwijzen naar de verkla ringen van de Franse communistische leider Maurice Thorez en de secretaris van de C.P.N., Paul de Groot, welke het in strijd acht met de statuten van de vereniging. De Anti-Lawaai-Actie bepleit Wanneer iedere weggebruiker zijn plaats wist Kon het op straat doodstil zijn. Eredoctoraat in de geneeskunde voor dr H. J. L. Struycken De Academische Senaat heeft beslo ten op voorstel van de faculteit der geneeskunde het eredoctoraat toe te kennen aan dr H. J. L. Struycken. oor-, neus- en keelarts te Breda. Tot promotor is aangewezen prof. dr P. H. G. van Gilse. De promotieplech tigheid zal op een nader te bepalen dag plaats vinden. VISSERIJ-BERICHTEN VLAARDINGEN. 20 April. Binnen van de trawlvlsserlj de VL 74 met f. 11.000 be somming aan verse vis. SCHEVENINGEN. 20 April. Besommin gen: SCH 333 f.4900; SCH 310 f.3400; SCH 87 f.3300. SCH 5 f.1940; SCH 20 t. 1900; SCH 325 f. 1940; SCH 399 f. 1800; SCH 200 f. 2500; SCH 402 f. 1050; SCH 2 720. IJMUIDEN, 20 April. Besommingen: 1 stoomtrawler f. 25.800; IJM 16 f. 37.330; IJM 213 f.280; IJM 241 f.100; HD 79 f. 190. Totale aanvoer 3140 kisten, geen baring. MARKTBERICHTEN KATWIJK A. D. RIJN, 19 April. Groen- tenvelllng Waspeen I f. 10,1018.50; Idem II "1.4,50—6,75; witlof I f. 15—21. Idem II f. 10,2015,10; prei f. 6.206,40; peterselie f. 6.706,80; spinazie f16.90 tÖ.lO; rabarber f. 11—18,10; prei f. 6.20— 6 40. WOERDEN, 20 April. Op de heden te Woerden gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 29 partijen. Ie soort 185178, 2e soort 170173. 29 maanden diensttijd voor Zeemiliciens-marinier Men streeft er bij de Kon. Marine naar om de zeemiliciens-marinier, die in het voorjaar van 1947 ztfn op gekomen en die thans in Nederland dienen na een diensttijd van onge veer 29 maanden in het genot van groot verlof te stellen. Een klein gedeelte van deze zeemili- ciens-mannier, dat een zeer dringen de reden heeft om vroeger te worden gedemobiliseerd, zal na een diensttijd van ongeveer 27 maanden huiswaarts worden gezonden. Verzoeken hiertoe moeten deze zeemiliciens indienen bij hun commandant. positie der indonesië- vliegtuiGen. Vandaag wórdt in Batavia verwacht de PH/TDK, gezagvoerder Brugman. Gistermiddag is op Schiphol aange komen de PH/TDG „Gouda", gezag voerder le Good. Vanmiddag komt binnen de PH/TDI, gezagvoerder Paap. engelse tuinders bezoeken ons land. Hedenmorgen arriveerde te Hoek van Holland een gezelschap Engelse tuin ders, om een acht-daagse rondgang te maken door de Nederlandse tuinbouw gebieden. In de volgende dagen wordt o.a. een bezoek gebracht aan Boskoop, Aals meer 1 en de bloembollen velden. echtscheidingsverwarring in de ver. staten. Duizenden mensen in de Verenigde Staten vragen zich heden af, of zij ge trouwd zijn en, zo ja, met wie, als ge volg van een arrest, dat het Hoogge rechtshof te Washington gisteren bewe zen heeft Inzake een „spoedechtschei- dlng". Het Hooggerechtshof heeft verklaard, dat twee personen even noodzakelijk zijn om een echtscheiding tot stand te brengen als voor. het aangaan van een huwelijk. Bij meerderheid van stemmen beslis te het hof, dat een in de staat Nevada waar echtscheiding zeer gemakkelijk en snel wordt uitgesproken tot stand gekomen echtscheiding ongeldig was, daar de eiser geen bona fide Inwo ner van de staat Nevada was. Het hof verklaarde, dat de eerste vrouw van een man, die, na opnieuw te zijn getrouwd, zonder testament over leed, recht had op een weduwe-aandeel van de nalatenschap. Verder besliste het hof, dat een schei ding aanvechtbaar was, indien de an dere partij in de staat, waar de schei ding is uitgesproken, niet hiervan ln kennis is gesteld, of niet bij het proces vèrtegenwoordlgd was. Door dit arrest zijn duizenden geschei den partijen in verwarring geraakt, om dat zij hadden Verzuimd deze formali teiten na te komen. De verwarring vindt haar oorzaak in het feit. dat de staten hun eigen echt- scheidingswetten maken, die varieren van een absoluut verbod van echtschei dingen tot scheiding op grond van de schijnbaar meest doorzichtige voor wendsels. rode kruis sticht Z.G. „hoornvliesbank". Op verzoek van de Minister van So ciale Zaken heeft het Ned. Rode Kruis de taak op zich genomen in Nederland een z.g. „hoomvliesbank" te stichten». Met hoornvlies kan in bepaalde geval len van blindheidhet gezichtsvermo gen aan blinden worden teruggegeven. Voor de uitvoering van deze taak heeft het Ned, Rode Kruis een com missie gevormd. Dé internationale nood-voedselraad heeft bekend eemaakt. dat de toewijzin gen van tarwe en tarwebloem onmiddel lijk zullen worden stopgezet en die van stikstofhoudende meststoffen aan het einde van het seizoen. Het Joodse wereldcongres heefteen uitnodiging om deel te nemen aan het door de communisten gesteunde „we- reldvredecongres" tg Parijs van de hand gewezen, omdat niet alle richtingen der wereldopinie ziin vertegenwoordigd. OnsDistribu tiehoek je vleesrantsoen weer 200 gram Met het oog-op de nadefende jaarlijk se moeilijke periode in de vleesvoorzie ning acht de minister van Landbouw, visserij en Voedse1 voorziening het raad zaam met ingang van 22 April het vlees rantsoen weer op 200 gram per week per persoon te brengen. Het verhoogde rant- ëc,e*i van 250 gram zal verlaten worden i lanff mogeliik het basisrantsoen van 200 gram te kunnen handhaven. ALKEMADE j Burgerl. Stand Anna Wilhelmlna, d. van J; W. Hoogeveen en Th. H. v. d. Geest; Cornelia Rusllla, d. van P. Vis en G. Raaphorst; Wilhelmlna Henrlca Cle mentina, dr van A J. v. d. Ploeg en E. J. Disseldorp; Cornelia Anthonlus, z, van J. J. Daleman en G. M van Berge He negouwen; Geertrulda Maria Petronella, dr van P. A van Rijn en A. Oomen: Adrlana Johanna Maria, d. van C. W. Zoet en J. W. M, v, d Zwet. Johanna Antonla. d. van J. J. de Jong cn C. J. van Klink; Elisabeth, d. van A. J. Cuve- lier een E. van der Schrler. OndertrouwdH. W. Hoogenboom en A. M. van Amsterdam, C. J. Hoogenboom en C. M._ van Berkel; J P, Spierenburg en A. A. Wesselman; C. M. BIJlemeer en M. J. Zwetsloot; J. G. Reurlngs en W. C Vrllburg; P. Los en C. M. van Leeuwen. Overleden: Adrlana van der Ploeg, wed. J. v. d. Akker, 75 Jr; Antje Kortekaas. echtg. van J. v. d. Meer. 75 jr; Cornells Gerardus v. der Zwet. wedn. W. Vink 70 Jaar. BODEGRAVEN toneeluitvoering. Op Tweede Paasdag werd in het Pa tronaatsgebouw opgevoerd het stuk; „Gebroeders Kalkoen" van, Gerard Nielen De R.K. Toneelvereniging „Eendracht" voerde dit spel voor een goed gevulde zaal op. Er werd goed - spel geleverd als beste mogen wij zeker noemen de heer T. Weiben. Ook de heer W. ten Brink gaf keurig spel te zien. HAZERSWOUDE Boerenleenbank jubileert tezamen met drie der oprichters. De zevende April 1899 verscheen in de Staatscourant de oprichtingsacte van de coöperatieve boerenleenbank te Hazerswoude-Koudekerk aan den Rijn. Naar wij vernomen hebben, zal het gouden jubileum van deze bank op Maandag 25 April in - een algemene vergadering worden gevierd. Vertoond zal worden het suggestieve filmwerk: ..De boer en zfjn geld". De bank werd opgericht door 26 personen. Een bij zonderheid is ongetwijfeld, dat drie van hen nog in leven zijn. Het zijn de heren: A. B. Verklei, A, P. Heyker en A. P. Straathof, die, in goede gezond heid verkerende, onverminderd met alle lief en leed van .hun instelling meeleven. Vanzelfsprekend zal aan hun Jubileum bijzondere aandacht worden gewijd. Begon de bank heel bescheiden, thans teit zij niet minder dan 3000 spaarders en 350 leden. LEI MUI DEN Afscheid ds C. Moens Zondagavond nam ds C. Moens af scheid als predikant van de Geref. Kerk alhier. Als tekst voor deze ure had de scheidende predikant gekozen: 2 Petrus 3 18, Aan het einde van zijn overdenking richtte ds Moens zich tot burgemeester Bakhuizen, ds S. F. v. Veenen, Herv. predikant alhier, ds v. Meulen van Woubrugge, die de clas sis Woerden vertegenwoordigde, ds W. v. d. Bos. die het consulentschap op zich zal nemen, en tot dr Stapensea, deze laatste dankend voor de samen werking bij ziektegevallen. Ds C. Moens werd toegesproken door ds W. v. d. Meulen namens de classis Woerden, door de heer v. Harten namens de kerkeraad, ds W. v. d. Bos namens de kerk van Oude- en Nieuwe-Wetering, ds S. F. v. Veenen namens de Herv. Kerk van Leimuiden. Toegezongen werd Gezang 29: „Hal leluja, eeuwig dank en ere"; Na afloop was er in de consistorie gelegenheid om van ds Moens per soonlijk afscheid te nemen. OPSCHRIFT NIEUWE LUIDKLOK GEREF. KERK. Uit verschillende inzendingen voor een opschrift van de neuwe luidklok der Geref. Kerk, werd die van ds W. v. d. Bos gekozen. Dit opschrift luidt als volgt: „De eerste werd geroofd om nimmer weer te keren. Ik luid nu van omhoog tot lof en prijs des Heren." De klok is voorzien van de jaartal len 1943 en 1949. principiële overeenstemming over vorming deelstaat borneo. Van officiële zijde wordt vernomen, dat bij de besprekingen te Batavia over de vorming van de Negara Kaliman- tan (deelstaat Borneo) bleek, dat alle afgevaardigden het principieel eens Waren over de vorming van deze deel staat. waarvan de totstandkoming bin nen zeer korte tijd verwacht kan wor den. De eerste besprekingen zijn wel iswaar nog informeel, dcch nog deze week zullen alle delegaties van Bor neo worden uitgenodigd de conferentie formeel voort te zetten. Borneo bestaat thans uit een aantal Daerahs, namelijk West-Borneo, dat een Daerah Istimewa is, en de Dae rahs Bandjar, Dajak-Besar, Kallman tan Tenggara (Zuid-OostBorneo) en Kalimantan Timur (Oost-Bomeo) Bandjar en Dajakbesar zijn zgn, nieuwe zelfbesturen; Kalimantan Teng gara en Kalimantan Timur zijn fede raties van een aantal nieuwe zelfbe sturen. nieuwe arrestatie in de r'damse goudstaven-affaire. De 63-j. molenbaas A. K. uit Dor drecht is Vrijdag j.l. op het vliegveld Schiphol door de politie gearresteerd in verband met de diefstal van uit de Nieuwe Waterweg opgebaggerde goud staven. Toen indertijd zijn medeplichti- werkte hü in Noord-Afrika. Vrijdag keerde hij per vliegtuig naar ons land terug, waar de politie hem met open armen ontving. Hij zal voor de Officier van Justitie te Rotterdam geleid wor den. nederlandse collectieve inzending in polen. Alle deelnemers aan de collectieve Ne derlandse Inzending op de internatio nale jaarbeurs te Poznan (Polen) zijn hedenmorgen per „Convalr-liner'' van de KLM naar Praag vertrokken, waar een extra Pools vliegtuig gereed staat om de exposanten rechtstreeks naar een vliegveld in de omgeving van het iaar- beursterrein in Pojnan te brengen. dodelijk ongeval te rotterdam. Van het wijntankschip .Bacchus", liggende bij de R.D.M. te Rotterdam is gisteren de 27-jarige C. H. Bochove uit Nieuw-Beyerland, toen een bevesti ging van een reddingsboot losschoot, van een hoogte van 11 meter in het water gevallen waarbij hij waarschijn lijk een brood lood. dat in de boot lag, op het hoofd heeft gekregen Hij ver dween onmiddellijk in de diepte. Na twintig minuten dreggen, werd hij op gehaald. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Men bouwt er voor de eeuwigheid (Van onze Romeinse correspondent) Wandelend door de buitenwijken van Rome, Napels of Milaan ziet men, hoe overal wordt gebouwd, koortsachtig ge bouwd, Maar wat ontstaat, zijn meestal luxe-woningen en bioscopen. Woningnood vindt men in de gehele wereld. In Italië heeft echter 't vraag stuk een bllzonder karakter en dit om verschillende redenen. Ook voor de oor log was hier een tekort aan woningen en dat niettegenstaande er wel degelijk huizen te huur waren. De kleine man was bar slecht behuisd en de oorzaken daarvan waren economisch en psycho logisch. De volkstelling van 1931 toont aan, dat toen gemiddeld twee personen in elk vertrek leefden. Dit is een zeer hoog gemiddelde, maar bovendien is de statistiek bedrieglijk. Italië immers is vol grootse paleizen, vaak met honderd en meer bewoonde zalen. Dit zijn „ver trekken". Ook. een vensterloos kamertje, vaak beneden straatniveau, vochtig en vol ongedierte, is echter een „vertrek" en in dit laatste soort woning, dat in Zuid-Italië heel gewoon is, vindt men vaak zes, acht, soms tien personen per „vertrek". In sommige gevallen zouden de men sen wel degelijk een betcro woning kunnen betalen, maar vooral in Zuid- Italië hecht, men daar geen waarde aan. Het l»uls is wat voor het dier zijn hol 's. een toevluchtsoord, waar men zc min mogelijk verblijf houdt. Het leven speelt-zich af op-straat. Noord- Italië met een minder gunstig, klimaat heeft bctero woningtoestanden, hoe wel men niet veel comfort. Iaat staan gezelligheid moet verwachten. Tussen. 1931 en 1947 nam de bevolking toe met 5 millioen zielen. Er werden ln die periode twee millioen vertrekken meer gebouwd dan afgebroken, dus min der dan een half vertrek per nieuwe inwoner. Tijdens de' oorlog zijn twee millioen vertrekken verloren gegaan. Wanneer men aanneemt, dat een huis qa 200 jaar i§ uitgewoond, dan zou per j&ar een half procent der bestaande wo ningen door nieuwe moeten worden ver vangen. In die periode van zestien jaar zou dat neerkomen op 2.500.000 vertrek ken ter vervanging alleen van wat bouwvallig werd. De slotsom Is, dat met vüf millioen inwoners meer, Italië thans over 2.500.000 vertrekken minder be schikt dan in 1931, toen de toestand reeds zeer slecht was. Om het oude peil te hereiken zou men 6.000.000 vertrek ken meer moeten hebben en dan jaar lijks 400.009 bijbouwen, voor groeiende bevo^ing en vervanging van wat bouw vallig .werd. Wil men de woningtoestanden enigs zins aanpassen aan redelijke eisen, dan zou men binnen een afzienbare tijd b.v. twintig jaar, tien millioen vertrekken moeten bouwen. In werke lijkheid kwamen- in 1948 slechts'120.000 vertrekken gereed. Het ontbreekt aan middelen. Het par ticulier initiatief bouwt luxe-woningen, bioscopen, winkels, kantoren, daar dit .Onze taak is binden NIEUWKOOP VOETBALLERS NAAR BRUSSEL. Ondanks nederlaag een succes. Tijdens de Paasdagen heeft de voetbal vereniging „Nieuwkoop" een reisje ge maakt naar Brussel (Stakkel) om daar met 2 elftallen wedstrijden te spelen tegen de „F.C. Stockel". Zaterdagmorgen vertrok men per tou ringcar met 50 personen, onder grote be langstelling van de dorpsgenoten. De Hol landse gasten werden allervriendelijkst ontvangen en ondergebracht bij de Stockelse voetballers. Alles werd gedaan om het hun naar de zin te maken, s Zondagsmorgens werd onder deskundige leiding een rondrit door Brussel gemaakt en vele bezienswaardigheden bewonderd. Des middags werden de voetbalwedstrijden zespeeld, welke door de gastheren met 20 en 51 werden gewonnen. Betere techniek en spelopvatting deden de Bel gen zegevieren. Dcch ook de lange reis naar en de rondgang door Brussel zaten de Nleuwkopers danig ln de benen Zondagavond laatwerd de terugreis aanvaard na een hartelijk af°cheld van de Belgische sportvrienden, die ln Juli a.s. te Nieuwkoop een tegenbezoek hopen te brengen. „Wij erkennen Gods leiding" In tegenwoordigheid van de minister van Oorlog en Marine (ad int.), mr W. F. Schokking. werd hedenochtend te Amsterdam de algemene jaarvergade ring van de C.H.U. door de voorzitter van de Unie de heer H. W. Tilanus, onder zeer grote belangstelling geopend Deze sprak een rede uit. waarin hfj o.a. zelde. dat het hem aangenaam ge weest zou zijn. wanneer ook de Anti- Revolutionnalren in het overteg en de constructife van het nieuwe kabinet had den kunnen worden betrokken, maar hun houding tegenover de grondwets herziening'maakte dit wel uiterst moei lijk. Een der vooraanstaande mannen der C.H.U., mr W. F. Schokking. heeft een verantwoordelijke en zeer belangrijke post in dit kabinet willen aanvaarden. Het is heel gemakkelijk, aldus de heer Tilanus, om aan de kant te blij ven staan en critiek te oefenen. Het is oneindig veel zwaarder, ook voor een politieke partii, om mede verant woordelijkheid te aanvaarden en te dragen. De C.H.U. is zich die verant woordelijkheid in deze moeilijke, zorg volle tüden zeer wel bewust: zij zal die verantwoordeliikheid dragen, zolang haar dat staatkundig mogeliik is. Vervolgens zeide spr, dat deze alge mene vergadering tevens ln het teken der raadsverkiezingen behoort te staan. De organisatie der CHU heeft zich. al dus de heer Tilanus, verder o.a. in het afgelopen jaar verstevigd. Een object van zorg vormde het dagblad „De Nederlan der". De CHU betreurt het. dat het blad niet meer verschijnt; het had anders kunnen ziin. De heer Tilanus behandelde hierna de algemene politieke toestand. Wij leven in een fel bewogen tijd. waarin de ene moeilijke vraag na de andere aan ons wordt voorgelegd Bij het zoeken van een oplossing voor die vragen hebben wij in de eerste plaats uit te gaan van onze beginselen, aldus spr. In de politiek van deze tijd openbaart zich het verschijnsel, dat zéér belang rijke beslissingen, zich in eerste instan tie onttrekken aan het gemeen overleg tussen regering en Staten-Generaal. Ingaande op economische en finan ciële aangelegenheden zei de heer Tila nus: Het valt niet te onfkennen. dat er in ons volksleven vooruitgang is te be speuren. De zware belastingen nopen tot soberheid. Soberheid echter verlamt de kracht van een volk niet. De druk van de belastingen is hier en daar te hoog en dit kan energiedodend werken Spr. geeft de verzekering dat deze dingen de volle aandacht van de belde kamer fracties hebben. Ten slotte sprak de heer Tilanus over de Indonesische kwestie. Va gewezen te hebben op het hinder lijke cn verstorende optreden vin Vei- hgneid raad en V.N. zeide spr.: „Dat er ln Indonesië verliezen worden ge leden vervult ook de Unie met smart en medelijden. Dat er nu en dan ver keerde dingen gebeuren kunnen wjj bevestigen noch ontkennen. Spr. be treurt het. dat soms lichtvaardig en schromelijk overdreven over deze din gen wordt geschreven en daardoor een klad op onze mannen wordt gewor pen. Grote voorzichtigheid is ten aanzien van deze klachten geboden. Laten we goed begrijpen, dat onze mannen het daar moeilijk hebben, maar laten we tevens bedenken dat ze uiteindelijk, zo als generaal Spoor zelde: „brengers zijn van recht en veiligheid" Het verblijdt spr., dat een schema voor demobilisatie en aflossing publiek is gemaakt, waar op onze mannen kunnen rekenen. Sommieen onder ons volk doen helaas niets anders als critiseren, Zij doen spr. steeds denken aan de bekende stuurlui aan de wal. Sluiten deze heren niet de ogen voor wat zich in geheel Oost-Azië'voltrekt? Wij erkennen Gods leiding in ons leven en in de historie der volkeren. Gaat de ontwaking van Azië buiten Gods leiding om? De voorstelling wordt gewekt door sommige stuurlui aan de wal. dat ook in geestelijk en maatschappelijk opzicht de situatie hopeloos is. Zo kan spr. het niet zien en zo heeft hij het in Indo nesië niet aangetroffen. In godsdienstig geestelijk opzicht is geen verstoring te constateren In maatschappelijk opzicht geven de cijftrs van import en export verblijdende resultaten te zien: naar verwachting in 1949 weer 50 hoger dan in 1948. Men heeft getracht, ook in onze ge lederen tweespalt te zaaien. Breken, stukken maken, is makkelijk, bijeen houden, safnenbinden is een moeilij ker werk. Het zou onverantwoordelijk zijn in deze tijd te breken. Onze taak is binden! De heer Tilanus eindigde met het voorstel om aan H.M. de Koningin een telegram van eerbied en aanhankelijk heid te zenden. rendabele objecten zijn. Met staatssub sidie of niét op speculatieve basis wer kende ondernemingen kunnen, als zij heel zuinig bouwen, in buitenwijken, huizen leveren bestaande uit twee ka mers. keukentje en bad, ongezellig en lelijk, tegen een huur van tien tot twaalf duizend lire per maand. Dat is 25 pro cent van het maandloon van de amb tenaar. Voor de arbeider, die meer verdient, is zulk een huis niet aantrekkelijk. Hij placht voor de oorlog 10 tot 12 procent van zijh Inkomen aan huishuur uit te geven en nu, wanneer hij ten minste een oud contract heeft, minder dan één procent. De Italiaanse arbeider, al zijn er natuurlijk uitzonderingen, deelt desnoods een kamer met een ander ge zin, maar betaalt geen hoge huur. Lie ver geeft hij zijn geld uit aan goed eten en mooie kleren. REPARATIES BLIJVEN ACHTERWEGE. Het ergst is, dat ten gevolge van de geblokkeerde huren alle reparaties achterwege blijven. Do huiseigenaar haalt niet eens de belasting uit zijn bezit cn geeft er dus niets aan uit. De soliedo oude huizen in de steden zowel als op het land is meer dan de helft der huizen meer dan 200 jaar oud schijnen ook tegen dezo ver waarlozing bestand. Do voor het oog niet minder solide huizen der laatste vijftig jaar vervallen zeer sneL Natuurlijk wordt aan dit zo nijpende woningvraagstuk aandacht geschonken. Vooreerst is er het plan van minister Fgnfani, waarover wij verleden zomer in deze kolommen schreven en dat na veel wijzigingen thans op het punt staat wet te worden. Het zal per jaar 140.000 vertrekken bieden, waarvan de huur ders binnen een periode van 25 jaar eigenaars kunnen worden. Het hoofd doel is echter bestrijding van de werk loosheid. Van groot belang zijn voorts de stu dies over do bouwmethode. In Italië bouwt men veel te duur. omdat men er bouwt voor do eeuwigheid. Terwijl in Amerika do levensduur van een huis op 25 jaar wordt geschat, rekent men in Italië op 200 jaar. Dit kost vee! materiaal en veel arbeid. Voorts bouwt iedere architect of aannemer zoaln het hem past. Met bewondering schrijft men over de grote ontwerpen in Nederland, waarbij gehele stadswijken volgens één plan worden ontworpen. Men beseft, dat dit de aesthetica en de economie ten goede komt. Te veel is het bouwen in Italië nog handwerk. Er wordt nu geijverd voor uniforme maten en vormen van deuren, vensters, trapleuningen enz. zo dat men zulke onderdelen in massa zou kunnen fabriceren, precies zoals men dit met badkuipen of gaskraantjes doet. Tot nu toe wordt ln Italië elke deur, elk venster afzonderlijk door de vakman met de hand gemaakt, waarmede niet gezegd is, dat het altijd een mooi of zelfs maar een goed werkstuk is. Zo hoopt men door rationeler metho den, door regeringssubsidie en door een ln behandeling zijnde bijzondere wet geving in het belang van de bouw juist van arbeiderswoningen niet alleen de woningnood te lenigen, doch het Itali aanse volk betere woningcondities te verschaffen. Ook op dit gebied is er iets groeiende. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 19 April. Met teleurstelling en verwondering constateerde men heden ter beurze na afloop van de vierdaagse pauze, dat er een flauwe stemming heerste, waarbij tevergeefs naar de verklaring van deze ontwikkeling gezocht werd. De Paas dagen hebben geen nieuws gebracht, dat op het koersverloop rechtstreeks van Invloed kon zijn. Wel houden de berichten aan, over onzekerheid be treffende de monetaire situatie, en mkakt' men zich in Amerika ongerust over de geruchten inzake een devalua tie van het Engelse pond. Wat hiervan ook wbar zij, dergelijke geruohten zou den eerder de .neiging moeten hebben om de koersen van aandelen omhoog te drijven. Het tegendeel was vandaag het geval. Voornamelijk Kon. Olie ging in de flauwe tendens voorop. Vanmor gen nog geadviseerd op 298, opende het hoofdfonds vanmiddag op 294 en zak te het tot 291 in. Speciaal ook Uni lever en HVA boekten een koersverlies van betekenis. Fluctuaties van beteke nis deden zich in het verdere verloop practisch niet voor. Aku was goed prijshoudend, maar Philips kon zich slechts met moeite handhaven. Aande len R. S. Stokvis waren 2% beter in verband met het tot 8% verhoogde di vidend. De cultuurfondsen waren on geanimeerd en zwakker. Vooral voor HVA. Amsterdam Rubber verloor 2%; ook de tabaksfondsen wisten zich niet te handhaven. Aandelen Surinaamse Bank liepen van 199% tot 205 op, in verband met het bericht omtrent de mogelijkheid van nationalisatie dezer instelling. Scheepvaartpapieren deel den in de malaisestemming en kwamen algemeen op lager peil. De Ned. Staats fondsen waren over het algemeen prijs houdend. uitgezonderd de conversiele ning 1947 Woensdag 20 April ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Ned. '48 3% Ned. '47 3% 3 Dollar-Ing. '47 3 Investeringscert, 3 Ned. p. 1962/4 m.b. 3 Indlë '37 A 3 Grootboek '46 3 koers 99 96% 100 96 Hl 98^ 94% 97 O. K. v. heden ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 82% 82% N. Ind. H.bank 109% 109% Ned. Handelmfj. 154% A.K.U 163% 163% Lever Br 2387/n 238% 226 225% Wilton Feyenoord 167 291% 289% 141% 143% Dell-Bat. Rubber 93% Holl. Amer. lfjn 161 Kon. N Stoomboot 146% 159% Ned. Scheepv. Unie 158% H.V.A 154% 153% 80% 132 Deli MU 142% 144% 138 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 98^ Den Haag 1937 1 3 100% R'dam '37 I, II 3% 100% Industr. Obligaties Lever's Zeep Mij 3% 103 Kon. Petr. Mij 3% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 155% Rotterd. Bank 161 Twentsche Bank 158 Industriële Ondernemingen Ned. g en SpLr. fabr. 299% Rott. Droogd. Mij. 309 Zwanenb, Organon 180 Handelsondernemingen Born. Sum. H. MiJ. 141% Internatio 180 Spoorwegen Dell Spoorw. Mij. 61% Voorl. genuteerde aandelen Albert Heyn 186 Ned. Mij Walv vrt. 114% Amcrik fondsen Anaconda 30% Shell Union37%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3