De kwestie Mindszenly en de Bulgaarse predikanten in Y.N. De profeet en zijn drama Nieuwe eenheden bij Nationale Reserve WEER BERICHT 88ste Jaargang WOENSDAG 20 APRIL 1949 00 No. 26671', LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Bolivia uit zware beschuldiging De speciale politieke commissie heeft met 17 tegen één stem (Cuba), bü 31 onthoudingen, een Australisch voor stel aanvaard, Hongarije en Bulgarije te verzoeken deel te nemen aan het debat inzake de kwestie van kardinaal Mindszenty en de Bulgaarse predikan ten. Bolivia, dat eerst had voorgesteld de Heilige Stoel, de Christelijke kerken I (andere als de RJK.) en de staat Israël uit te nodigen, diende later een resolu- I tie in om de kwesties van kardinaal 1 Mindszenty en de Bulgaarse predikan ten op de agenda te plaatsen van de vierde zitting van de algemene verga dering ln September a.s. Het debat werd geopend door Costa du Reis, de Boliviaanse afgevaardigde, I die voorlezing deed van verschillende herderlijke brieven van kardinaal I Mindszenty van voor zijn arrestatie, I waarin hij ontkende ooit bij enig com plot betrokken te zijn geweest. Du^Rels zeide, dat de kardinaal een bekentenis was afgedwongen met behulp van mid deleeuwse martelingen. De kardinaal i was volgens du Reis eerst in een voch tige, donkere cel gezet, waarin men niet rechtop kon staan. Men had een lucht pompsysteem in werking gesteld, waar door de kardinaal het gevoel had ge kregen alsof hij zou stikken. Daarna had men hem een „derde-graadsver- hoor" van 82 uur lang doen ondergaan onder felle belichting en tijdens het welk hü niet had mogen zitten. Wan neer hij van uitputting instortte, was hij door dokters weer bijgemaakt. Du Reis zeide, dat de gerechtshoven in „de totalitaire landen achter het ijzeren gordijn" niets anders waren als „duivelse parodieën en politieke orga nen". De wereld is heden ten dage ver deeld in twee blokken, aldus du Reis, doch deze zijn niet alleen maar econo misch en politiek, doch vertegenwoordi gen tevens twee verschillende kanten van het menselijk geweten: de „godde lijke" en de „satanische". Van Franse zijde werd verklaard, dat de Franse regering de gevallen in kwestie beschouwt als symptoom van een algemene tendentie in zekere landen naar weloverwogen vernietiging van de vrijheid van mening en alle andere vrij heden. De Cubaanse afgevaardigde, Gustavo Gutierrez, stelde formeel voor een spe- j ciale commissie ln te stellen voor een onderzoek ter plaatse. De Poolse afgevaardigde, Jan Dro- I hojowski, zeide, dat het de bedoeling was van hen, die de kwestie aan de VN. hadden voorgelegd, spanning en vooroordeel te verwekken. Benjamin Cohen, de Amerikaanse af gevaardigde, verklaarde, dat de V.S. niet zouden instemmen met het instellen van een speciale commissie, zoals door Cuba voorgesteld, doch van mening waren, dat de algemene vergadering haar steun moest geven aan maatrege len in het kader van de vredesverdra gen. Ook de Belgische afgevaardigde, Nisot, sprak zich in deze geest uit, en verklaarde tevens, dat zijn land steun zou verlenen aan elk voorstel om de vraag van de competentie van de V.N. in de betrokken kwesties voor te leggen aan het internationaal gerechtshof te Den Haag. DE ITALIAANSE KOLONIËN. De helft van de leden van de V.N. heeft zich thans uitgesproken over de toekomst van de vroegere Italiaanse ko loniën. Het is echter nog geenszins te zeggen, welke beslissing de algemene vergadering zal nemen. De 29 verkla ringen, die tot dusver over dit onder werp zjjn afgelegd, geven het volgende beeld: 17 landen (w.o. Nederland) ver klaarden zich voorstander van een Brits trustschap over Cyrenaica en te ruggave van Somaliland aan Italië on der een trustschapsovereenkomst. 12 Landen spraken zich uit voor her plaatsing van Tripolitanië onder Ita liaans bestuur en 10 erkenden de Fran se aanspraken op het besturen van de Fezzan. De grootste mate van overeenstem ming werd tot dusver bereikt over de Ethiopische aanspraken op een deel van Erithrea, waardoor het toegang tot de zee zou krijgen. Van de 29 landen waren hiervan 21 voorstander, Hoewel dit voorlopige beeld een ze kere mate van overeenstemming toont wat betreft bepaalde delen van het pro bleem, vrezen diplomatieke waarnemers dat men bij het zoeken naar een op lossing voor de gehele kwestie in een impasse zou kunnen geraken. Afgezien van meningsverschillen over details van het bestuur, schijnt de po litieke commissie zich te verdelen in twee groepen, die ver van elkaar staan, nl. zij, die een algemeen beheer van de VN. over alle koloniën wensen en zij, die individuele trustschappen voorstaan. De voornaamste aanhangers van de eerste groep zijn de Sovjet-Unie, de Arabische staten en India. Naar ver wacht wordt, zal deze groep bij een stemming 18 stemmen kunnen opbren gen. Hoewel dit stemmenaantal niet voldoende zou zijn om een voorstel aangenomen te krijgen, wordt het waar schijnlijk geacht, dat het groot genoeg is om te voorkomen, dat een ander TIJDELIJK ENIGE REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk toenemende bewolking met vannacht en in de vroege ochtend tijdelbk enige regen en matige Zuid westelijke wind. Later op de dag op klaringen en vrij krachtLge Noordwes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 21 APRIL. Zon op; 5.32 uur; onder: 19.47 uur. Maan op: 3 54 uur; onder: 12.07 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 9.59 en 22.52 uur (Doodtij). voorstel met een meerderheid van twee derden wordt aangenomen. Met veel belangstelling Is een voor stel van India ontvangen, dat de grote mogendheden bulten het bestuur van de koloniën wil laten. Het is nog te vroeg om te kunnen beoordelen, hoeveel steun dit denkbeeld zal krijgen. Volgens sommige kringen heeft het dit voordeel, dat het bestuur van de kolo niën geen punt van meningsverschillen tussen de grote mogendheden zou wor den. Sommige diplomaten zien het ook als een voordeel, dat de Sovjet-Unie geen zeggenschap zou krijgen ln het bestuur van Noord-Afrikaans gebied. De raad van Europa 3 MEI BIJEENKOMST TE LONDEN. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen dat de ministers van Buiten landse Zaken der mogendheden, die te zamen de Westerse Unie vormen, bene vens hun Noorse, Zweedse, Deense en Italiaanse collega's en de leider der buitenlandse politiek van Eire, zijn uit genodigd om op drie Mei as. te Londen bijeen te komen. Uit vertegenwoordigers der uitgenodigde landen zal te zijner tijd de raad van Europa moeten worden samengesteld. Tijdens de conferentie der ambassa deurs is overeengekomen, dat de alge mene vergadering 87 leden zal tellen; hiervan zuilen Frankrijk, Engeland en Italië er elk 18 aanwijzen, België, Ne derland en Zweden zes, Denemarken, Eire en Noorwegen vier en Luxemburg drie. ONZE REBUS Iedere morgen vinden wij in onze brievenbus enige tientallen op lossingen van onze feuilleton- rebus. Hetgeen wij er totdusverre van hebben nagezien, wettigt de conclusie, dat vele lezers en lezeressen met grote nauwgezet heid het verhaal hebben gevolgd, terwijl uit tal van begeleidende briefjes blijkt met hoeveel en thousiasme en instemming deze puzzle is ontvangen. De uiterste termijn van inzending is a.s. Maandagmiddag 12 uur, zodat U nog enkele dagen de tijd hebt om Uw oplossing in te stu ren. Wü verwachten er nog vele! Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Met het vlaggeschip „Oranje" van de Mü Nederland arriveerde gisterochtend de echtgenote van generaal Spoor voor een welverdiende rust in het vaderland, welke vacantie zij bil familie in de provincie Groningen zal doorbrengen Op de kade te Amsterdam passeert mevrouw Spoor de passen-contróle. een vreedza mer „demarcatielijn" dan zij in Indonesië gewend is! Nieuwe strijd in China REGERING VAN NANKING GEEFT NIET TOE. Voor de Chinese regeringstroepen aan de Zuidelijke oever van de Jangtse geldt de staat van alarm, zulks in verband met een onverwachte poging der com munistische troepen, om de rivier op grote schaal over te steken. Er wordt melding gemaakt van ver bitterde gevechten tussen nationalisti sche en communistisohe Chinese troepen rondom het aan de Noordeliike oever van de Jangtse gelegen Tsjihirwei. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen. dat de Chinese regering gister avond laat de communistische leiders tegenvoorstel1 en heeft gedaan, strekken de tot een verlenging van de periode, welke door het ultimatum der commu nisten werd bestreken. Voorts wordt vernomen, dat de Chi- nesenese regering de els der communis tisohe leiders om de communistisohe le gers de Jangtse ongehinderd te doen oversteken en deze strijdkrachten het recht te verlenen toezicht te houden op een reorganisatie van het Chinese na tionalistische leger, dat dan tevens in Zuidelijke richting zou moeten worden teruggeworpen, vierkant heeft verwor pen. Het Britse korvet „Amethyst" is gisteravond op de Jangtse, op weg van Nanking naar Sjanghai, beschoten, waarbij verscheidene gewonden vielen!" Het is niet bekend van welke zijde het vuur kwam. De gewonden zijn naar Sjanghai ge bracht. GENERAAL TSJOEIKOF MAAKT ZIJN BENOEMING OFFICIEEL BEKEND. Generaal Tsjoeikof, die de vorige maand tot opvolger van maarschalk Sokolofsky, als Sovjetrussisch militair gouverneur in Duitsland werd benoemd, heeft de drie Westelijke gouverneurs of ficieel medegedeeld, dat hij de funotie heeft overgenomen. TRUMAN TEKENT WET E.C.A. President Truman heeft de door het congres aangenomen wet, waarbij 5 430.000.000 dollar is uitgetrokken voor de voortzetting van de E.C.A.-hulp tot Juli 1950, bekrachtigd. Truman tekende de wet met acht pen nen in bijzijn van zijn ministers en lei dende congresleden. Na de korte cere monie gaf Truman ieder van hen een pen. DE BEWAPENING DER NOORDATLANTISCHE LANDEN. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Dean Acheson, zal mor gen bij de senaatscommissie voor Bui tenlandse Zaken rapport uitbrengen over het Amerikaanse plan tot bewape ning van de landen van het Atlantische pact, aldus heeft Tom Connally ver klaard. De commissie zal In besloten vergadering beslissen, op welke datum zij een aanvang zal maken met het ho ren van de voor- en tegenstanders van het pact. Connally verklaarde, dat zijn com missie „geenszins voornemens is bijzon derheden over het bewapeningsplan be kend te maken". Het wereldcongres voor de vrede HEDEN TE PARIJS DE OPENING. Kerkelijke leiders, geleerden en kun stenaars behoren tot de afgevaardigden uit 59 landen, die het wereldcongres voor de vrede zullen bijwonen, dat he den te Parijs zal beginnen. Het congres zal een der grootste van deze aard zijn, welke tot nog toe zijn gehouden. Een vertegenwoordiger van Alexis, de patriarch van Moskou, en de gehele Sovjet-Unie, is lid van de Sovjet-dele gatie. De negerzanger Paul Robeson is een der Amerikaanse afgevaardigden. Het congres staat onder voorzitter schap van prof. Joliot Curie, vooraan staand Frans atoomgeleerde en een van Frankrijks bekendste communisten. Koningin-moeder Elisabeth van Bel gië en Charlie Chaplin behoren tot de genen, die hebben bekend gemaakt, dat zij het congres steunen. De afgevaardigden, die bijeenkomen in de grote Parijse concertzaal „Salie Pleyel", zullen het Atlantisch pact, het plan-Marshall en president Trumans buitenlandse politiek bespreken. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft het aantal afge vaardigden van elk land, welks onder danen visa moeten hebben om Frank rijk binnen te komen, tot acht beperkt. De Sovjet-Unie had 50 afgevaardigden willen zenden. Tot het houden van de conferentie werd ln Februari besloten door een gemeenschappelijk comité van twee pro- Sovjet-Russische organisaties de in ternationale van intellectuele voorstan ders van de vrede en de wereldfederatie van democratische vrouwen die het vorig jaar respectievelijk in Wroclaw en Boedapest afzonderlijke conferenties hielden. Het Tsjechoslowaakse nieuwsbureau Ceteka meldt, dat te Praag een parallel- vredesconferentie zal worden begonnen voor de afgevaardigden van de landen, die geen visa verkregen hebben voor bijwoning van de conferentie te Parijs. ACHTER HET IJZEREN GORDIJN. De eerste steen, van een in Pilsen op te richten monument ter nagedachte nis aan ae Amerikaanse soldaten, die het Westen van Tsjecho-Slowakije heb ben bevrijd, is door een houten schut ting aan het oog onttrokken. De eer ste steen werd twee jaar geleden ge legd door de toenmalige Amerikaanse ambassadeur Sleinhardt. Het monu ment, dat later opgericht zou worden, is er nooit gekomen. De kleine steen werd echter het vorige jaar op 6 Mei (de verjaardag van de bevrijding) let terlijk bedolven onder een berg bloe men, Amerikaanse vlaggen en portret ten van Roosevelt en Churchill. Aan genomen wordt, dat de steen thans met een hoge schutting is omgeven om een dergelijke demonstratie van eensgezindheid met 't Westen voortaan onmogelijk te maken. De schutting, welke de steen omgeeft en volledig aan het oog onttrekt, Is beplakt met aanplakbllletten van een communisti sche vredesbijeenkomst. (United Press) Dr Arnold onverrichterzake terug NA ONDERHOUD MET STIKKER EN HIRSCHFELD. (Van onze Haagse redacteur). Dr Arnold, minister-president van Noord RijnlandWestfalen, kwam gis teren gelijk bekend in Den Haag voor een poging om onze regering te bewegen alsnog af te zien van de grenscorrecties. Daar Nederland geen diplomatieke betrekkingen met Noord Rijnland-Westfalen onderhoudt en de heer Arnold hier evenmin was uitge nodigd, kon er van een officiële ont vangst geen sprake zijn. Na enige minuten met minis ter Stikker te hebben gesproken on derhield de heer Arnold zich enige tijd met dr Hirsohfeld. Na uiteenzetting van zijn standpunt is de heer Arnold onverrichterzake weer vertrokken. HALLÉ ORKEST IN ONS LAND GEARRIVEERD. Gistermdidag is op Schiphol aange komen een speciaal KLM-vliegtuig. met de leden van het Hallé-Orkest en de dirigent Barbirolli. dat in ons land komt concerteren. De voorzitter van het Residentie-Or kest, dr A.'Loudon, was ter verwelko ming aanwezig. Ziin dochter bood de dirigent van het orkest een bouquet bloemen aan. Vanavond wordt in het gebouw van K. en W. een galaconcert gegeven; ge lijk bekend treedt het orkest Vrijdag avond te Leiden op. De geruchten over Berlijn GERUISLOZE OPHEFFING DER BLOKKADE? (Van onze Londense correspondent). In verband met de geruchten over Russische voornemens om de blokkade van Berlijn op to heffen, neemt Bevin het standpunt in. dat de Sovjetleiders openlijk dienen uit te komen voor hun plannen. Voor het zover is. zullen de Westelijke geallieerden volgens ge meenschappelijke afspraak niets on dernemen inzake Berlijn. Voigens in Londen ontvangen be richten zijn er aanwijzingen voor. dat de Russen, indien zij er tce zouden besluiten, de blokkade geruisloos zou den opheffen, dus zonder formele aan kondiging. Het enige, dat er in dit ge val gebeuren zou. is dat treinen en voertuigen zonder meer zouden wor- Van Beinum dirigeerde Mattheus Passion in Londen PRACHTIGE UITVOERING. (Van onze Londense correspondent). De uitvoering van de Mattheus Pas sion door het London Philharmonic Orchestra en het gelijknamige koor, onder leiding van Eduard van Beinum heeft een diepe indruk nagelaten. Het was de eerste maal, dat in Londen de Mattheus onverkort werd gegeven. Koor, orkest en solisten vormden een gaaf geheel. De muziekcritici loven van Beinum om deze prachtige eenheid. Zijn behan deling van de passie-koraal deed deze nog winnen in emotionele kracht. Van Beinum brak in veel opzichten met ge ijkte opvattingen, maar dit werd door de muziekkenners juist hogelijk gewaar deerd. Het vrij snelle tempo van de uit voering was geheel in overeenstemming met het dramatische karakter van het werk. Opbouw van relatief groot leger eist vele otters. 2500 meldden zich reeds Zoa.ls bekend is wordt thans door het Directoraat Nationale Reserve de mo gelijkheid overwogen om naast de te vormen infanterie-onderdelen over te gaan tot het formeren van eenheden luchtdoelartillerie, motordienst, para chutisten. pontonniers en pioniers, ver binding, dienst, vaartuigendienst, spoor wegdienst. luchtwachtdienst, veldpost, pantserdeelartillerie, wielrijders en ca valerie. Deze plannen houden o.m. verband met het leveren van de Nederlandse militaire bijdrage in het kader van de Westeuropese Unie, aldus verklaarde de W.TL directur der Nationale Reserve, lult. kol. Le Fèvre de Montigny. Nederland heeft zich tegenover de andere deelgenoten v. d. Westeuro pese Unie verplicht een relatief gróót leger op te bouwen, dat vele offers zal vragen van het Nederlandse volk en daarom zo efficiënt mogelijk moet worden opgezet. In deze geest nu moet gezien worden 't formeren van de nieuwe onderde len, waarvan luit. kol. Le Fèvre de Montigny de meeste als hulpdiensten beschouwt. Voor deze noodzakelijke hulpdiensten zijn de „dure" dienstplichtigen niet on ontbeerlijk. Zij kunnen evengoed ge dreven worden met vrijwilligers, die door hun werkzaamheden in de bur germaatschappij de juiste geschiktheid bezitten. Als voorbeeld noemde luit. kol. Le Fèvre het P.TT.-personeel voor de 1Q,R verbindingsdienst en de mannen van de aa m iö ö- Spoorwegen voor de spoorwegdienst. Men verwacht een grote besparing van. de verwezenlijking van deze plan nen. Het is echter niet zo, dat vrijwil ligers om wille van de zuinigheid be paalde opdrachten zullen moeten uit voeren, waardoor zij in feite geen vol doende militaire opleiding hebben ge noten. de .Nationale Reserve nu—reeds haar wervingsacties begonnen. met Luit. Kol. Le Fèvre de Montigny noemde de huidige stand van aan meldingen niet onbevredigend. Ruim 2.500 personen hebben zich thans gemeld. De meeste van hen hebben de keuring reeds gepasseerd, waarbij slechts enkelen moesten worden af gewezen. Het grootste aantal vrijwil ligers is tot nu toe van Dordrecht en omstreken gekomen. Men is daar pas op 1 Fo/ruari j.l. gestart en toch hebben zich reeds meer dan 800 per sonen gemeld. De studentenweer den toegestaan de Russische contróle- punten te passeren. De enige uitleg der Sovjet-autoriteiten zou in dat geval zijn. dat er nooit een blokkade is ge weest en dat de technische moeilijkhe den, welke het „oponthoud" hebben veroorzaakt, thans overwonnen zijn. Bevln zou de Britse vertegenwoordi gers in Duitsland hebben geïnstrueerd zich niet te begeven in min of meer clandestiene besprekingen met Sovjet ambtenaren over hervatting der on derhandelingen tussen Oost en West. De Westelijke tegenblokkade heeft een funeste uitwerking op de Ocstduit- se economie en dat zou het hoofdmo tief zijn voor een eventuele wijziging van de Russische gedragslijn. Qe Britse regering zou na opheffing van de blokkade een te verwachten Sovjet-voorstel voor een nieuwe con ferentie der vier ministers van Buiten landse Zaken aanvaarden. Inden ech ter als voorwaarde voor zulk een con ferentie uitstel van de totstandkoming van een Westduitse staat wordt geëist, dan zal het voorstel van de hand ge wezen worden. Kuny gaat verder (Van onze Duitse correspondent). Te midden van de gecompliceerde pro blemen, waarmede de Berlijnse kranten lezer zich gedurende zijn slecht verlichte avonden pleegt bezig te houden, zorgt van tijd tot tijd een verhaal over Jacob Kuny voor afwisseling en pret. De zon derlinge profeet, die een paar maanden geleden nog in een Engelse soldaten- keuken de pollepel zwaaide, doch thans als leider van de door hem gestichte „Illuminaten-orden" een rol van wereld hervormer wil spelen, laat zich niet gauw met een kluitje in het riet sturen. Noch het verbod vergaderingen te be leggen, noch een proces, waarin hü met boete werd bestraft, hebben hem mond dood kunnen maken. Telkens weer wordt het publiek door zün activiteit verrast. Zün jongste surprise is een drama, dat hü heeft geschreven en dat hü aan theaterdirecteuren en filmondernemers aanbiedt. „Lente der volken" noemt hü zün poëtische ontboezeming, waarvan hü paedagoglsche uitwerkingen van enorme omvang meent te mogen ver wachten. Vol goede moed is hij o.a. naar Victor de Kowa toegestapt, die volgens Kuny's mening als „Berlüns eerste wereldburger" eerder dan alle andere intendanten voor een enscenering van het politiek-actuele en paedagogisch- revolutionnaire drama in aanmerking komt. De Kowa heeft nog geen defini tief besluit genomen ofschoon hü al thans gedurende de eerste avonden op volle zalen en veel tumult zou kun nen rekenen Eén zin uit de laatste acte zal leder een daarvan overtuigen. Oordeelt zelf: „Je bibbert van de kou, Adolf, ga een beetje liggen, ik zal je een luier om doen." (Zegt Eva Braun). Een korte weergave van de inhoud van het stuk is een onmogelükheid, aange zien het verband tussen de verschillende scènes slechts voor bovennatuurlük ont wikkelde geesten als die van Kuny zelf te begrijpen is. Maar de profeet is en ,3 ----- blüft optimist. Hij is er van overtuigd, baarheidskorpsen zyn n grote steun <jat Zijn werk zal worden opgevoerd en voor de Nationale Reserve. In Delft, dat het een wereldschokkend evene- Leiden, Nümegcn, Tilburg, Utrecht I ment zal worden. In edele bescheiden- en Wageningen zyn zij reeds aan j heid verbaast hü zich er over, dat hij 1 zün monumentaal drama in de tyd van nog geen vüf weken heeft kunnen vol tooien en tegenover de grappen en de spot van zijn omgeving verklaart Kuny met onwankelbaar vertrouwen: „Laat ze het oefenen. De studenten van Am sterdam beginnen te volgen, evenals die van Groningen en Rotterdam. Algemeen begint de actie zich thans te ontplooien, waarbij vooral opvalt, dat men zich in de ene streek collec tief aanmeldt, terwül uit andere ge bieden alleen individuele aanmeldin gen binnenkomen. ln geestelijk en maatschappelük opzicht de situatie hopeloos is. Zo kan spr. het niet zien en zo heeft hij het ln Indo nesië niet aangetroffen In godsdienstig geestelyk opzicht ls geen verstoring te constateren. In maatschappelük opzicht geven de cüffers van Import en export verblijdende resultaten te zien: naar verwachting in 1949 weer 50 hoger Men heeft getracht, ook in onze ge lederen tweespalt te zaaien. Breken, stukken maken, is makkelijk, bijeen houden, safnenbinden is een moeilij ker werk. Het zou onverantwoordelijk zijn in deze tijd te breken. Onze taak is binden! De heei Tilanus eindigde met het voorstel om aan H.M. de Koningin een telegram van eerbied en aanhankelük- De opleiding van parachutisten denkt ^eid zenden- men op de volgende wijze ter hand te nemen. Aan dienstplichtigen, die voor hun eerste militaire oefening onder de d a- j wapens worden geroepen, zal men de oGUTS VcllliVïllSTGFdcllll mü maar in de maling nemen, eens zal de wereld mü dankbaar zün". De Berlijnse krantenlezer ls het hem nu al TëVSFerT'HVA boekten"een xuersveuTEa van betekenis. Fluctuaties van beteke nis deden zich in het verdere verloop practisch niet voor. Aku was goed prüshoudend, maar Philips kon zloh slechts met moeite handhaven. Aande len R. S. Stokvis waren 2% beter in verband met het tot 8% verhoogde di vidend. De cultuurfondsen waren on geanimeerd en zwakker. Vooral voor HVA. Amsterdam Rubber verloor 2%; ook de tabaksfondsen wisten zich niet te handhaven. Aandelen Surinaamse Bank liepen van 199% tot 205 op, ln verband met het bericht omtrent de mogelükheld van nationalisatie dezer instelling. Scheepvaartpapieren deel den ln de malaisestemmlng en kwamen algemeen op lager peil. De Ned. Staats fondsen waren over het algemeen prüs houdend. uitgezonderd de conversiele ning 1947 mogelijkheid bieden om tot parachutist te worden opgeleid. Degenen, die deze opleding ambiëren, verplichten zich na hun eerste militaire oefening toe te treden tot de Nationale Reserve. Zü zullen dan worden vrijgesteld van her halingsoefeningen; in het verband van de Nationale Reserve zullen zü echter N ,.ft geoefendheid bewaren en hun spring- wea- w 4 Woensdag 20 April ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Ned. '47 3% 3 Dollar-Ing. '47 3 Vorige koers 99% 96% 100 96 ff, 98^ 94% 97 O. K. v. heden ACTIEVE AANDELEN techniek kunnen verbeteren. -Bü het op zetten van 'n motor- en vaartuigen- T dienst zal een beroep op de burgerü lAvestenngscert. 3 worden gedaan om vrüwillig materiaal Ned. p. 1962/4 m.b. af te stean. IndleJ7,AJ i'" Luit kol. Le Fèvre de Montigny kon Grootboek 46 3 geen antwoord geven op de vraag, hoe de Nationale Reserve zou passen in 't toekomstige Nederlandse Leger, omdat, Kolon. Bank zoals hü zei. de uiteindelüke vorm en N. Ind. H.bank omvang van het Nederlandse militaire Ned. Handelmü- aandeel in de Westeuropese Unie nog A.K.U niet was vastgesteld. Lever Br Bovendien leveren de Ver. Staten Philips 226 nog niet de wapenen, die nodig zijn Wilton Feyenoord voor de opbouw van het Ned. Leger. Kon. Olie Het is echter duidehjk, aldus luit. kol Amst. Rubber Le Fèvre. dat de legerleiding onder Deli-Bat. Rubber deze omstandigheden geen afwachten- Holl. Amer. lün de houding mag aannemen. De be- Kon. N Stoomboot staande plannen zullen eens gefiateerd Ned. Scheepv. Unie worden en ook Amerika zal. in het H.V.A belang van het Atlantisch Pact, wa- Java Cult penen aan West-Europa moeten leve- Deli Bat. Mü ren. Zodra deze stroom van wapenen Dell MIJ142% begint te vloeien, moeten hier ge- Senembah oefende manschappen gereed staan, die ze kunnen hanteren. Daarom is I 82% 82% 109% 109% 154% 163% 163% 238% 238% 226 225% 167 291% 289% 141% 143% 93% 161 146% 159% 158% 154% 153% 80% 132 142% 144% 138 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 98-,V Den Haag 1937 1 3 100% R'dam '37 I, n 3% 100% Industr. Obligaties Lever's Zeep Mü 3% Kon. Petr. Mü 3% 103 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amsterd. Bank 155% Rotterd. Bank Twentsche Bank 161 158 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 299% Rott. Droogd. Mü- 309 Zwanenb. Organon 180 Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mü- 141% Internatlo 180 Spoorwegen Deli Spoorw. Mü- 61% Voorl. genoteerde aandelen Albert Heyn 186 Ned. Mij Walv.vrt. 114% Amerik fondsen Anaconda Shell Union 30% 37%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1