UOOFDPM Films van VERRIJZENIS STADSNIEUWS Een oude traditie in ere hersteld AKKERTJES RECHTZAKEN Met een enkel woord i Grote binnenbrand in Amsterdam's centrum In het hart van Amsterdam heeft Donderdagavond een felle binnenbrand ftewoed op de derde- en zolderétage van een pand behorende tot het gebouwen complex van de N V. Handelsvereniging v/h S. I. de Vries in de Warmoesstraat. Om halfelf waren 40 brandwachts reeds drie uur in touw en nog was het vuur. dat op talloze plaatsen op het over drie panden uitgestrekte ca 40 m2 grote dak naar buiten sloeg, niet bedwongen. Gelukkig kon omstreeks elf uur met de nablussing worden begonnen. De brand was ontstaan in een ruimte op de derde étage, waar schoudervul- lirigmaterlaal lag opgeslagen. Mogelijk was er tevoren in dit vertrek gerookt. De derde en vierde étage, waar de pas gerestaureerde verkoopruimte was on dergebracht. brandde geheel uit en bo vendien werd het dak over de lengte van drie panden zwaar door het vuur geteisterd. De schade aan het gebouw was groot; die aan de opgeslagen goederen er waren geen grote voorraden viel be trekkelijk mee. Directeur van Stichting gearresteerd VERDACHT VAN FRAUDE. Door de Amsterdamse politie is gear resteerd de 32-jarige J. J. uit Amster dam. verdacht van fraude. Hij was aan vankelijk sergeant bij de 2e divisie van het Corps Aan- en Afvoertroepen. De gearresteerd* was directeur van de Stichting „Thuisfront actie de bougies" en belast met het onderhouden van het corract t.uscen Indonesië en Nederland. Uit de ingezamelde gelde nmoesten j worden bestreden de betaling van een groot gedeelte van het ten laste der sol daten blijvende aandeel in de kosten van i cursussen, verder de kosten van het blad „Contact" (totaal verschenen 18 num mers met een oplage van 3.000 stuks per nummer) en van geschenk-zendingen naar Indonesië. Een accountant werd belast met het uitbrengen van drie-maandelijkse re porten. waarvan de inhoud het bestuur nimmer aanleiding gaf te twijfelen aan de juistheid van het door de directeur gevoerde beleid. Toen het bestuur een aanwijzing kreeg waardoor het wél aan dit beleid moest gaan twijfelen heeft het onverwijld bank- en giro-saldi geblokkeerd en aan een andere accountant opgedragen de administratie aan een bijzondere con trole te onderwerpen. Toen inderdaad fraude bleek, heeft het bestuur de di recteur op staande voet ontslagen. Volgens een voorlopige raming be draagt het verduisterde bedrag om streeks f. 4.000.De Stichting zal haar werk voortzetten. ZATERDAG 16 APRIL Casino De film. welke indertijd hier reeds veel indruk maakte „Achter de wolken" beleeft deze week voor Lei den haar reprise. Zij behandelt op tref fende wijze het probleem van de Euro pese „displaced children", die, na de oorlog zwervend in Duitsland acnterpe- bleven, een totaal verwilderd, veelal ook ouderloos leven, lijden. De belevenissen van elk dezer duizenden kinderen vor men een drama op zichzelf. En uit al deze duizenden drama's laat Richard Schweizer, de schrijver van het scena rio, de geschiedenis naar voren komen van het Tsjechische longetje Karei Malik. De verschillende etappes van zijn door de oorlog verwoeste leven rijen zich aaneen tot een aangrijpend verhaal van nameloos leed. Een zeer gevoelvolle film, welke in feite iedereen moet heb ben gezien! Rex George Formby zorgt deze week in de film „Ik weet van niets" weer voor zo'n echt gezellige film, wel ke geheel is afgestemd op het amuse ment. Liefhebbers van dit soort films kunnen er hun hart aan ophalen, Trianon Amerika kent het beroep van de baby-sitters", zijnde lieden, die zich extra-inkomsten verwerven door 's avonds de kinderwacht te betrekken, wanneer de ouders eens een avondje uit willen gaan. Dit is allerminst een specifiek vrouwelijk beroep; ook man nen oefenen het uit, maar dat ls nog niets in vergelijking tot de prestaties van „Mijnheer de Gouvernante", alias Clifton We'ob, die in zijn persoon alle eigenschappen verenigt, welke 'n huis houdelijke hulp ideaal doen zijn. Ro bert Young en Maureen OHara vor men in deze film het echtpaar, dat zich V3n zijn diensten verzekert, zij het in de veronderstelling, dat de sol licitant een „zij" is. Zijn verdiensten blijken vele te zijn, zó veel, dat zij de echtgenoot tot jalouzie en wanhoop brengen. Het eerste weliswaar volko men ten onrechte, maar in een kleine gemeenschap, als dit verhaal zich af speelt, geeft zijn werkzaamheid toch aanleiding tot uitgebreide roddelpraat en talloze complicaties Alles komt ten slotte op z'n pootjes terecht, maar voor het zover is, hebt ge u kostelijk ge amuseerd, niet alleen om de veelzijdi ge talenten van de mannelijke gouver nante, maar vooral om zijn wijsgerige levensbeschouwing, welke de kleinzie ligheid van de dorpsgemeenschap op voortreffelijke wijze aan de kaak stelt. De traditie getrouw vraagt in deze Paasweek het Bio-vacantie-oord uw belangstelling en vooral... uw bijdrage. Lido heeft gedurende de Paasweek de vlotte amusementsfilm „Een Ko ninkrijk voor een huis", waarin Hein tje Davids en Johan Kaart de hoofd rollen vervullen, op het programma ge handhaafd. Luxor-theater De avontuurlijke film „De Piraat" geeft een romantische liefdes-historie te zien, waarin Judy Garland, Gene Kelly, Walter Slezak en Gladys Cooper de hoofdrollen spelen. Geven de kleuren aan deze film op zichzelf reeds veel romantische beko ring, de Inhoud versterkt haar in niet geringe mate. Er is hier sprake van de liefde tussen de zouaaf Serafin en de schone Manuela, maar daaromheen spelen zich zoveel bewogen en gecom pliceerde gebeurtenissen met een aller gelukkigst slot af, dat de liefhebber van dit filmgenre er zich geen moment bij hoeft te vervelen. Goed spel, goede zang en goede muziek: wat wilt ge in deze Paastijd nog meer? Mr A. v. d. Sande Bakhuyzen 75 jaar Mr A. van de Sande Bakhuyzen, oud burgemeester van Leiden, die a s. Maan dag 75 jaar wordt, verzoekt ons mede te delen, dat hii die dag onopgemerkt wenst te laten voorbijgaan en zich bui ten de gemeente zal begeven. Kennis dragende van het bereiken van deze mijlpaal en met inachtneming van de consequenties van zijn verzoek, weten wij ons niettemin veler tolk. wan neer wij de heer Van de Sande Bakhuy zen van deze plaats onze hartelijke ge lukwensen aanbieden en daaraan de wens toevoegen, dat hij nog tal van jaren in het bezit van een goede gezondheid ge tuige mose zijn van de voortdurende groei en bloei der gemeente, welke hij gedurende een tijdvak van 18 jaar onder uitzonderlijk moeilijke omstandigheden op zo voortreffelijke wijze heeft be stuurd. OVERGANGSEXAMENS TEXTIELDAGSCHOOL. Van het le naar het 2e leerjaar wer den bevorderd:: A. Bins, C. Gort. O. den Hollander, J. Jansen. W. Kamp. C. v. d. Kooij, J. Slobbe, W. Stoel, J. Strijk, H Veen, A. Weers. il ueet het nog uit Uw kinder jaren: het hoogtepunt van het boodschappen doen, teas het snoepje over de toonbankbij de kruidenier. De Gruyler her stelt die oude traditie in ere: voortaan is er voor de kinderen De Gruyter*s Snoepje tan de tceeka Maar 't w meer dan een enkel snoepje: het is een zakje van 100 gram heerlijke versnaperingen, met bovendien een aardige verrassingVoor de hinderen van onze klanten voor slechts 10 cent bij aankoop van I 2.50 aan De Gruyterartikelen. 841 TWEE KINDEREN ZWAAR GEWOND. Door munitie tussen huisvuil. In Boxtel vonden enige nabij de huis- vuilbelt spelende kinderen tussen het door de reinigingsdienst der gemeente verzamelde huisvuil, munitie, waaronder enige z.g. „bandmijnen". Twee der kin deren, broertjes van 9 en 13 jaar, na men vier der mijnen mee naar huis. Ver moedelijk heeft een der kinderen nabij de woning met spijker en klomp ge tracht een der mijnen te demonteren. Bij het exploderen van de mijn werden beide kinderen, zoontjes van de familie Van Liempt te Boxtel, zwaar gewond. Zij werden naar het ziekenhuis overge bracht. Van een der kinderen moest de rechterhand nagenoeg geheel worden geamputeerd. TELEGRAMMEN VAN MINISTER STIKKER. In verband met een jaar Europese samenwerking. Ter gelegenheid van de eerste ver jaardag der ondertekening van de Con ventie van Europese samenwerking heeft de Nederlandse Minister-van Buit. Za ken, mr D. U. Stikker, telegrammen verzonden aan minister Spaak, de secretaris-generaal Marjolin en aan de speciale vertegenwoordiger van de Ver. Staten in Europa, Harrlman, waarin uitdrukking gegeven wordt aan de ge voelens van waardering der Nederland se regering voor het verrichte werk. Hillegom geeft Residentie orkest tulpen mee Zoals bekend vertrekt het Residentie orkest 19 April voor concerten te Man chester en Sheffield naar Engeland. Het orkest reist met 4 vliegtuigen. Het eerste vliegtuig een vracht vliegtuig start 19 April om 7 uur van Schiphol. De orkestleden nemen plaats in machines, die achtereenvol gens 8.30, 8.50 en 9.15 uur vertrekken. De gemeente Hillegom zal het orkest tulpen meegeven als geschenk voor de stad Manchester. NATIONALISERING DER SURINAAMSE BANK? De Staten van Suriname hebben het Gouvernement verzocht stappen te doen om de Surinaamse Bank te nationalise ren. Het octrooi van de bank is versire- ken en de Nederlandse Handelmaat schappij heeft voorgesteld de aandelen over te nemen tegen een koers van 210%. De Staten van Suriname verklaren zich bereid eveneens 210% te betalen. VROUW TE AMSTERDAM ERNSTIG VERWOND. Door slag met hamer. Donderdagavond heeft de ongeveer 30-jarige S. G. J. B., wonende op de Elandsgracht te Amsterdam de 31-j. vrouw E. K. A., wonende in de Schol len brugstraat, met een hamer of een ander hard voorwerp .een gat in het hoofd geslagen. De vrouw is in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Haar toestand is vrij ernstig. Enige tijd geleden had B. van de vrouw een fiets geleend, die hij ver zuimde bij haar terug te brengen. Toen bij -haar het vermoeden rees, dat B. de fiets had verduisterd, deed zij hiervan aangifte bij de politie. Nu liep zij toevallig langs de woning van B. op de Elandsgracht. B. riep de vrouw naar boven, waarschijnlijk om het geval uit te praten. Hij wond zich hierbij zo op, dat er een hooglopende ruzie ontstond, in het verloop waar van hij haar op het hoofd sloeg met het bekende gevolg. De politie is thans op zoek naar B. JONGELING DOOR PROJECTIEL GEDOOD. Terwijl de handelaar in oud ijzer B. te Helden-dorp in de smederij van oude materialen aan het verzamelen was in het bijzijn van zijn tienjarig zoontje raapte de jongen een voorwerp op, dat plotseling explodeerde en hem geheel in vlammen hulde. Bij de blussingspogln- gen, die de vader ondernam, werd ook deze ernstig gewond. Het brandende spul bleek uit phosfor te bestaan, welk gevaarlijk oorlogstuig op raadselachtige wijze in de smederij terecht was geko men. De met ernstige brandwonden overdekte jongen werd naar het zie kenhuis te Venlo vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. VOORZITTER STATEN VAN SURINAME AFGETREDEN. De voorzitter van de Staten van Su riname, de heer J. de Miranda, heeft ontslag genomen als lid van de Staten. Dit aftreden staat in verband met het faillissement van zijn notariaat, dat een gevolg was van deficit en fraude lot een totaal bedrag van ruim f. 1 millioen AANKOMST VAN DE „KOTA INTEN" Het troepentransportschip „Kota In- 18 April op Dinsdag 19 April in de Rot terdamse haven verwacht. Aan boord bevinden zich circa 600 militairen, die om bijzondere redenen worden gerepa trieerd. De ontscheping zal beginnen op Dinsdagmorgen 19 April te 9.00 uur. Kadercursus Alg. Nat. Jeugdverbond te Noordwijk GEHELE VOLK MOET ACHTER ONZE KRIJGSMACHT STAAN. „Ondanks de dreigende omstandig heden is er voor het Koninkrijk der Nederlanden een grote toekomst weg gelegd, mits wij, rekening houdende met de dreigende omstandigheden, de handen uit de mouwen steken en alle krachtsinspanning aan de dag leggen om onze taak in de Benelux in Euro pa en in Azië te kunnen vervullen". Aldus de heer H. Coenradi, algemeen voorzitter van het Alg. Nationaal Jon geren verbond tijdens zijn' slotrede op de jaarlijkse kadercursus, welke dit ver bond te Noordwijk hield, waarop vele sprekers het woord gevoerd hebben. Prof. mr Josephus Jitta, hoogleraar in het Staatsrecht heeft de serie voor drachten over ons „Koninkrijk in de wereld" geopend. Deze wekte op, na tionale gedachten onder ons volk voor al levend te houden, omdat zij de ba sis moeten vormen voor een goede in ternationale samenwerking. Mr H. R. Nord, Nederlands verte genwoordiger bij de Internationale Raad der Europese Baweging belichtte hierna de positie, welke ons Koninkrijk in moet neméfi in een zich vormend Federaal Europa. De secretaris-generaal van de Bene- lux-douane-overeenkomst, mr dr E. J. M. H. Jaspar, gaf een uiteenzetting van de aspecten van de Benelux in ons Koninkrijk. De bevelhebber der Zeestrijdkrachten vice-admiraal jhr E. J. van Holthe en Luit. gen. mr H. J. Kruis chef van de Generale Staf, gaven hun mening over de verdediging van het Koninkrijk. Het zal nodig zijn, dat Nederland zich zo spoedig mogelijk instelt op de bouw van een minimale oorlogsvloot. Noodzakelijke voorwaarde voor het goed functionneren van ons militair apparaat is een hoog moreel van offi cieren en minderen. Daartoe is nodig, dat het gehele volk achter de krijgs macht staat en bovendien van zijn soldaten de mogelijkheid schept om goed geoefend hun taak aan te vatten. Tot slot spraken nog mr P. J. A. Iden- burg en dr C. L. Patijn, die resp. de positie van het Koninkrijk in de Oost en in verhouding tot de Ver. Naties behandelden. AUBADE VAN POLITIEKOREN AAN H.M. DE KONINGIN. (Speciale berichtgeving). Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het Amsterdamse politiekoor „Euterpe" zullen zeven politlekoren Vrij dag 22 April, des morgens te kwart voor twaalf, Koningin Juliana ten paleize Soestdijk een aubade brengen. Politie- koren uit alle grote gemeenten van ons land zullen hieraan deelnemen. migraine, schele hoofdpijn Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijden! VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN ASSURANTIEKANTOOR SLEGTENHORST Nieuwe Rün 46 - Lelden - Telef. 23010 (Adv.) De loonregeling van het personeel der N.Z.H.V.M. AANDRANG OP DE MINISTER. Het in de Bedrijfsunle Vervoer geor ganiseerde personeel van de Noord- Zuldhollandse Vervoersmaatschappij was te Haarlem in vergadering bijeen. Men kwam tot de volgende resolutie, die o.a. ook ter kennis van de minister van Ver keer en Waterstaat is gebracht: „Gehoord de uiteenzetting der hoofd besturen over de gevoerde onderhande lingen over een herziening van de loon regeling en het Reglement Dienstvoor- waarden constaterende, dat de organisaties van werkgevers en werknemers het eens zijn geworden over de voorstellen, welke voor goedkeuring aan de minister van Ver keer en Waterstaat zijn voorgelegd; vaststellende, dat deze voorstellen, welke in vrije besprekingen tussen par tijen zijn tot stand gekomen, reeds maanden geleden bij de minister zijn ingediend met grote ontstemming kennis geno men hebbende van het. feit, dat tot op heden de vereiste goedkeuring nog steeds is uitgebleven, van oordeel zijnde, dat verstoring van de bedrijfsvrede slechts voorkomen kan worden indien aan de redelijke wensen der werknemers wordt voldaan, spreekt het personeel van de N.Z.H V.M. als zijn mening uit, dat onmiddellijke goed keuring van de thans bij de minister liggende voorstellen als een redelijke wens moeten worden erkend. Het dringt er met grote ernst bij de minister op aan bedoelde voorstellen nu onverwijld goed te keuren en draagt de hoofdbesturen op alle maatregelen te treffen, die het bereiken van het ge wenste doel kunnen bevorderen. Ook de betrokken werkgeversorgani saties zijn van de inhoud dezer resolu tie op de hoogte gesteld. TURF BRANDDE ONTIJDIG. In de afgelopen nacht omstreeks 2 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand op de turfzolder van het perceel Middelstegracht 161, waar de brandstoffenhandel der firma Cramer is gevestigd. De oorzaak moet vermoe delijk worden geweten aan broei. Een hoeveelheid turf tussen de 12 en 14.000 stuks ging verloren, terwijl een gat in het dak brandde. Hoewel de schade niet groot is en bovendien door verzekering wordt ge dekt. was het vuur buitengewoon hard nekkig, zodat de brandweer uren in actie moest blijven. NEDERLANDSE ASTRONOMENCLUB. Op een vergadering van.de Nederland se Astronomenclub in de Sterrewacht alhier op Zaterdag 23 April a.s. zullen dr J. Tuominen en mejuffrouw H. A. Kluy- ver spreken over „Theoretische proble men in verband met de rotatie der ster ren. Dr H. C. van de Hulst zal het on derwerp „Recent onderzoek over de physische toestand van de Interstellaire materie' bespreken. ten" wordt in de nacht van Maandag EénoftweeAKKERTJESenwègisdepijn ia Ar>„n in aii i- AKKERTJESzijn ware pijnverdrijvers. he)pen direct Adv. Van der Waals 11 Mei voor Raad van Cassatie De Bijzondere Raad van Cassatie zal de zaak tegen A. van der Waals, die door de Rotterdamse Kamer van het Bijzon dere Gerechtshof te Den Haag tot de doodstraf was veroordeeld, niet behan delen op 4 Mei. zoals eerst was bepaald, doch op 11 Mei. Een wooid van bezinning. Over geboorte, lijden en sterven te spreken is iets, dat ons allen min of meer vertrouwd is. Immers met deze stadia doorlopen wij die aardse ver schijning van ons allen, die wij leven noemen. Het begon met onze geboorte (een komen ergens vandaan?) en het eindigt met ons sterven (een gaan ergens naar toe9). En daartussen ligt dan, door oorsprong en doel inge klemd. een periode van een beperkt aantal jaren, waarvan een dichter (Psalm 90) zegt: als ge 't alles optelt, dan krijgt ge: moeite en verdriet. En tot dit leven behoort nu ook Pasen. Of neen; het behóórt er niet toe. Zo gauw wij het als wèl behorend tot ons bestaan gaan rekenen (en hoe lichtvaardig doen wij dit allen, al was 't alleen maar om op te merken, wat wij zo al met dat woord „Pasen" weten te verbinden!), gaan wij het allerlei zin en betekenis toekennen, hetgeen aan het feit van Pasen vreemd is. Dan vluchten wij met het hele geval In de talloze vormen van nieuw-leven en be-leven, van nieuwe lentes met nieuwe geluiden. En dan vinden wij het helemaal niet zo erg om aan wat oud en modern heidendom mee te doen en zo Pasen te vieren. Doch neen; Pasen behoort ook niet tot ons leven; dat is te zeggen: ons leven van onze kant uit. Want het past nergens tusen de klem van geboorte en dood. Wel als gedachte, waarom niet? Wel als symbool, waarom óók niet? Maar niet als werkelijkheid. Want als Kaj Munk zijn verfilmde toneel-werk „Het Woord" laat eindigen met een dodenopwekking, dan zeg gen wij: neen, neen, dat kan toch niet! En als wij het dan tóch moeten verwerken en accepteren, dan wringen wij er net zo lang aan, totdat wij er weer een gedachte en een symbool van hebben gemaakt. Om 't daarmee dus rustig te hebben. En om nu ook ons Pasen te kunnen vieren. Dat Jeaus geboren is, daar hebben wij geen bezwaar tegen. Dat kan. Dat Hij lijdt en sterft, dat kan ook. En dat Hij begraven wordt, ook dat hoort er bij. Want het zijn alle dingen, die, hoe verschillend ook, in wezen bij ons horen, althans naar ons aller aardse praktijk plaats hebben. En God laat het maar toe, dat wij zó Jezus naar ons toegehaald hebben, dat wy hem behandelen als onzer één. De lijdenstijd in het bijzonder trekt en treft de talloos velen, van welke kant ze ook komen mogen. Bach's Mattheus-Passion is niet voor niets meer dan 40 keer dit voorjaar in ons land ten gehore gebracht. En dan ineens komt de grote onverwachte wen ding: Pasen! Van dat grote, van deze onverwachte wending staat de Bijbel vol. En nie mand zal b.v. Paulus ooit kunnen verstaan, of hij moet in 't reine komen met deze verkondiging: Jezus leeft, Hij is opgestaan uit de doden, Hij is verrezen ten derden dage, Hij is de levende Heer van wereld en kerk. En dit grote, onverwachte, maar allesbeheersende, behoort tot ons leven; dat is te zeggen: ons leven van Gods kant ult. Want van onze kant uit is er geen sprake van dat wij Pasen er bij gehaald zouden hebben. Doch zie, dat is nu het wonder, dat dit van Gods kant gekomen is: het feest van de ver rijzenis van Jezus Christus. En daarmee de verrijzenis van ons leven met Hem, een herboren opgestaan achter Christus ten hemel gaan. Van dit wonder wordt nu ons hele leven tussen geboorte en dood door drenkt: een nieuwe wereldorde is met de verrezen Christus werkelijk ge worden. En met elke Zondag (immers deze telkens terugkerende dag is naar Gods goedheid de altijd herhaalde prediking van Pasen!) wordt dit ons gezegd: de verrijzenis van Christus maakt zijn kruis van kracht. Sinds dit gebeurd is .behoeven wij ons niet meet bij de dingen der z.g. onvermijde lijkheid neer te leggen, al ligt het niet in onze macht ze te veranderen. Te midden der kei-harde feiten die ons ook in deze tUd in de war kunnen bren gen en vervaard doen zijn, komt het feest van de verrijzenis van Jezus Christus een beroep doen op ons geloof: de levensovergave aan die Heer, die ons met zich opricht en stelt in de ruimte van Gods beloften en vervul ling: dat wij zullen leven door Hem W. H. K. Voorjaars-toorxorg Ibtns ook verkrljgba»i Hel natuurproduct kinine h gecombineerd met het In fectie-werende vltamlne-C Verhoogt Uw In de griepwinter gedaalde 4MSTER0AW3CHÉ weerstand. log Mad. CHWIN£FABR1E* HERSTELD ONRECHT. In het voorjaar van 1944 maakten de Duitsers aanstalten om op het terrein van het Academisch Ziekenhuis verde- digingswerkan aan te leggen, zulks in strijd met de bepalingen van de Con ventie van Génève Na protesten van de zijde der Universiteit vond dit plan geen doorgang en werden de voorbereidende maatregelen ongedaan gemaakt. Helaas bleek dit niet meer mogelijk ten aanzien van de woningen van prof. dr. W. F. Suermondt, Rijnsburgerweg 78. de heer B. de Koning, Rijnsburgerweg 80 en het daar tegenover gelegen pand van de heer R. Meyer, welke ton behoeve van het schootsveld bereids waren gesloopt. Naar wij vernemen is na langdurige besprekingen thans vergunning verleend tot herbouw van het perceel Rijnsbur gerweg 80, zij het in aanmerkelijk ver kleinde vorm, „DE LANDBDOUW'. Naar w.y vernemen heeft op de al gemene vergadering van de N.V. Leid- sche Melkinrichting „De landbouw", alhier, de directeur, de heer W. Th. den Hollander te Wassenaar, te kennen ge geven, dat hij zich na een precies 10- jarig directeurschap wenst terug te trekken. Dit bedrijf, dat 10 jaar geleden een melkomzet had van 1 millioen liter per jaar heeft thans onder zijn leiding een grootte bereikt van 20 millioen liter. Van de oude installatie is practisch niets meer aanwezig, tevens is er een geheel nieuwe flessenfabnek bijge bouwd, welke een capaciteit ontwikkelt van 8000 flessen per uur, zodat Leiden thans beschikt over een van de mo dernste bedrijven in Nederland, dat In gericht is voor een capaciteit van 1 millioen liter melk per week. De nieuw benoemde directeuren zijn de heren A. Witmuts en W. L. den Hol lander Jr. BINNENLAND Prinses Wllhelmina heeft Donder dagmiddag, vergezeld van mevrouw L. Th. de Beaufort, Dame du Palais. een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van schil derijen van Overijsselse schilders, die wordt gehouden in de Blnnensoctëtelt be Deventer. Op het landgoed Zeider" nabij Ot- tersum werden twee beverratten gevan gen. Deze dieren zijn ln ons land zeer zeldzaam. In de vacature van hoofd „General Operations Group" van de K,LM„ ont staan door het overlijden van de heer H. Fuchs. ls benoemd de heer J. J. van Bal- kom. tot dusver hoofd van het hoofd- lnspectlebureau van de K.L.M. Deze week ls met de „Grote Beer" de eerste parachutisten-aalmoezenier naar Indonesië vertrokken. Het ls kapitein Vogel, die bij eventuele acties met zi)n parachutisten uit het vliegtuig zal springen. Tengevolge van brand ls de 26 meter hoge molen „De Korenbloem" aan de Verlorenkost- te Gouda en daterend van 1751 vernield. De voorraad graan van on geveer 100 ton ging verloren. Met de K.L.M. Constellation „Pontla- nak" ls 150 pond streptomyclne uit de Ver. Staten op' Schiphol aangekomen, be stemd voor cle Amsterdamse Klnlne-fa- brlek. Door het plan Marshall ls ons land ln staat gesteld dit middel ter bestrijding van tuberculose en hersenvllesonsteking Aan te kopen. Mevrouw A. uit Naarden miste 's avonds haar zesjarig zoontje. Daar het ventje dikwijls getracht had op een vlon dertje op de Buitenvestinggracht te spe len. was haar eerste gedachte, dat het kind ln het water zou zijn gevallen. Zij waar schuwde de politie, die onmiddellijk ging dreggen en na korte tijd het kind leven loos uit de gracht ophaalde. De 18-Jarlge Harry de Ruyter uit Waalwijk heeft een model van dê Eiffel- toren gebouwd van lucifers. Voor de bouw had hij 6 A 7 maanden nodig en circa 2500 lucifers. De imltatie-Elfeltoren ls 75 cm hoog. De Werkgemeenschap voor vernieu wing van Opvoeding en Onderwijs (W.V. O.) zal van 15 tm 20 Augustus onder lei ding van lr C. Boeke uit Bilthoven een zesdaagse conferentie houden aan boord van hét m.s. „Vandersteng". De 45-1arlge schippersknecht A. J. van Dalen, die aan boord van het sleep- schlp Stroomvaart III is. ls in de Waal haven te Rotterdam bij pier 8 verdronken. Toen hij aan boord wilde gaan, viel hij van de loopplank tussen twee schepen ln. Na een half uur dreggen werd hij gevonden en kon slechts de dood worden gecon stateerd. Met de „Koningin Emma" van de Stoomvaart Mi) Zeeland zullen op Eerste Paasdag 250 Nederlandse emigranten, die zich bij hun gezinnen ln Zuid-Afrlka wensen te voegen, naar Harwich reizen om vandaar per boottrein naar Southamp ton te gaan. Op Tweede Paasdag zullen zij zich daar Inschepen op het 19 000 ton metende m.s. ..Arundel Castle" van de Union Castle Line te Londen, dat hen naar Zuid-Afrlka zal brengen. De Alg. Ver. van Ned. Reserve-offi cieren belegt Zaterdag 23 April a.s. in Hotel Pays-Bas te Utrecht een huishoude lijke algemene vergadering, De Jaarvergadering wordt Zaterdag 25 Juni a.s. te Eindhoven gehouden. Ter gelegenheid van de opening van de nleuwo K.L.M.-li)n naar Paramaribo zullen de Nederlandse posterijen alle Soststukken, die met de eerste vlucht op 0 Mei a.s. worden verzonden, van een speciale stempelafdruk voorzien. Op alle met dezQ> vlucht te verzenden correspon dentie moet op een opvallende plaats het opschrift „per eerste vlucht ln geregelde dienst AmsterdamParamaribo" worden aangebracht De K.L.M. stelt bovendien voor deze eerste vlucht speciale envelop pen beschikbaar. Het Nederlandse s.s. Marpessa (7408 ton), ls ln het Engelse Kanaal tijdens zware mist ln aanvaring gekomen met het Britse schip City of Waterford, dat zonk. De bemanning werd opgepikt en naar Southampton gebracht. De aanvaring vond plaats op 7 mUl van Sharham nabij het lichtschip Towers. (U.P.). Te Ubbergen bij Nijmegen werd ge opend Huize „Schoonoord" uitgaande van de Ned. Herv. Stichting voor verpleging van lijders aan chronische ziekten, ln nauwe samenwerking met de Ned. Cen trale P.H. te, Groesbeek, die reeds zes te- hulzen bezit. De Commissaris der Koningin ln Gel derland Jhr Dr C. G. C. Quarles van Uf- ford sprak de openingsrede uit ln zijn kwaliteit van Voorzitter der Alsem, Diaco nale Raad der Ned. Herv. Kerk Het tehuis biedt voorlopig plaats aan 30 mannelijke en vrouwelijke patiënten van allerlei gezindten. BUITENLAND BIJ een ontploffing ln het kolen- gebied van Mansfeld ln Saksen zijn ver schillende personen om het leven ge komen. Na een overvkl op een clandestiene communistische drukkerij, waarbij vier personen werden gearresteerd heeft de politie te Lissabon verklaard, dat zij be wijzen gevonden heeft voor communis tische propaganda- en „agitatie" plannen op grote schaal voor Portugal, Spanje en Frankrijk. De Bulgaarse minister-president, George Dimltrof, heeft wegens ziekte ver lof gekregen en vertoeft thans voor een kuur ln de Sovjet-UnieDimltrof ls 66 jaar. BIJ de aardbeving ln het N.W. van de V.S. en ZW-Canada zijn acht personen om het leven gekomen. Ten minste 50 mensen werden gewond. De schade wordt officieus op een tien millioen .dollar ge schat. Sovjet-ambtenaren hebben bevestigd dat het Russische militaire bestuur zfln hoofdkwartier te Karlshorst (Beriyn) naar Leipzig zal overplaatsen. De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt, dat bombardementsvliegtuigen van een vllegtuigmoederschlp op de At lantische Oceaan over het Amerikaanse vasteland naar het vliegveld Moffett ln de staaL Californlë aan de Stille Oceaan waren gevlogen, ln 10 uur. Alvorens te landen hadden de toestellen nog drie uur by wijze van oefening rondgevlogen. Drie Tsjecho-Slowaken hebben Dins dag met een eenmotorlg vliegtuig ln Beleren (Amerikaanse zone) een landing, gemaakt. Het waren drie uitgewekenen. Naar vernomen wordt, heeft de Zuldafrlkaanse regering besloten ter be strijding van de antl-Zuidafrlkaanse pro paganda ln het buitenland, persattaché's te benoemen bij de Zuldafrlkaanse gezant schappen te Parijs, Den Haag, Lissabon, Ottawa en Rlo de Janeiro. Naar Londen en Washington zullen adjunct-attaché's worden gezonden. De Franse douane te Boliain Noord- Frankrijk) heeft een Nederlander, wonende te Antwerpen, gearresteerd wegens het smokkelen van 700 paar Nylonkousen. HIJ ls ln de gevangenis van St. Quentin op gesloten en zal fr 2.485-200 boete moeten betalen om los te komen, Professor SJlslkof. een Russisch atoomgeleerde, die uit een kamp van ont heemden ln West-Duitsland ls vrijgelaten, heeft verklaard een methode van Kern splitsing te hebben ontdekt, welke op alle soorten elementen, zowel op de zware als de middelzware en lichte, kan worden toegepast De prof. zou zijn vinding ten dienste van. de V.N. willen stellen voor aanwending van vreedzame doeleinden. Op een korte persconferentie heeft president Truman te verstaan gegeven, dat de begroting over het dlenstlaar, dat 30 Juni a.s. eindigt, een tekort van meer dan een milliard dollar zal vertonen. Op een massabijeenkomst van de unie van transportarbeiders, een der drie 'vakverenigingen, welke bij de Londense havenstaking betrokken zijn. ls besloten heden weer aan het werk te gaan. De arbeiders besloten het werk onder de huidige voorwaarden te hervatten, doch aan te zullen dringen op onderhandelin gen, over toelagen voor zich terugtrek kende arbeiders. THÊOSOFISCHE VERENIGING. Reïncarnatie-bewijzen in godsdienst, wetenschap en wijsbegeerte. De spreker de heer Karei de Jong uit Amsterdam wilde geen pleidooi hou den voor reïncarnatie maar feiten ge ven om te bewijzen dat de reïncarnatie zowel in de godsdienst, in de weten schap als in de wijsbegeerte erkend is. De Theosofische Vereniging heeft geen dogma's, maar zowel het begrip Karma als het begrip Reïncarnatie ontneemt het raadselachtige aan het leven en geeft een andere kijk op het leven en maakt dat wy vele moeilijk te verklaren gebeurtenissen ln ons leven beter kunnen begrijpen. Met tal van aanhalingen uit werken van geleerden toont spreker aan dat de wetenschap tot erkenning van de Re- incarnatie is gekomen en niet meer ge heel afwijzend staat tegenover deze wijsheden die de Theosofische Vereni ging sinds 1875 naar voren heeft ge bracht en die reeds bekend waren inde oudheid in Egypte. Verschillende onderwerpen zoals Evo lutie, erfelijkheidsleer, mutatietheorie, altruïsme en opoffering passeren daarbij de revue. Daarna haalt spreker een aantal uit latingen van wijsgeren aan, die zij in hun werken in de loop der eeuwen heb ben gepubliceerd en waaruit blijkt, dat ook zij de reïncarnatie hebben erkend. Ten slotte wijst spreker op vele tek sten uit de Bijbel en uit Oud-Christe lijke geschriften, waaruit blijkt, dat ook daar de reïcarnatie-leer niet on bekend was. Een en ander werd aangevuld en toe gelicht met een groot aantal voorbeel den op allerlei gebied. Een goed gevulde zaal luisterde met grote aandacht naar deze rede. Van de gelegenheid tot vragenstellen werd een ruim gebruik gemaakt. AGENDA MAANDAG. Schouwburg: Goossens' Volkstoneel „Suikerfreule". 8 uur nam. Zulderkerk; Paaszangdlenst o. 1. v. ds K. Dronkert. 10 uur voorm. DE BIOSCOPEN. Casino „Achter de wolken" (14 J.) Paasdagen 2 1/2. 4 3/4, 7 en 9 1/4 u. ove rige dagen 2 1/2, 7 en 9 1/4 uur. Lido „Een Koninkrijk voor een huJs" (alle leeft.) Zat. en Paasdagen 2 1/2, 4 1/2, 7 en 9 1/4 u.; overige dagen 2 1/2, 7 ën 9 1/4 uur. Luxor „De Piraat" (14 J.) Zat. en Paasdagen 2. 4 1/2 7 en 9 1/4 u.; overige dagen 2 1/2, 7 en 9 1/4 uur. Trianon „Mllnheer de gouvernante" (alle leeft.) Zat. en Zon. 2 1/2, 4 1/2, 7 en 9 1/4 u.; 2de Paasdag 1. 3. 5. 7 en 9 1/4 u.; overige dagen 2 1/2, 7 en 9 1/4 u. Rex „Ik weet van niets" (14 J.). Zat. en Zon. 2 1/4. 4 1/4, 7 en 9 1/4 u.: 2de Paasdag 11/4, 3 1/4. 5 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 u.: overige dagen 2 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zater dag 16 April 13 uur tot Maandag 18 April 8 uur waargenomen door de Apo theek Van Driesum. Mare 110. Tel. 20406 <?n de Zulder-Apotheek. Lammenschans- weg 4. Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmina park 8. Tel. 26274. En van Maandag 18 April 8 uur tot Zaterdag 23 April 8 uur door de Apotheek Duyster, Nieuwe Riln 18. Tel. 20523 en de Doeza-Apotheek. Doezastraat 31. Tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelnilnapark 8, Tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wurdt van hedenmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren van Bockel, De Graaff, Kors, Postel en Lahr en van Maandagmorgen 8 uur tot Dinsdagmorgen door de doktoren Van Leeuwen, Langezaal, Meyboom en Nieuwzwaag. Te Oegstgeest op le Paasdag door dr Hugenholtz. tel. 20390 en op 2e Paasdag door dr Flu, tel. 22030. De dienst der dierenartsen le Paasdag ae heren Commandeur en Van Zeverden; 2e Paaadag de heren Van Oostrom en StoL

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2