Anna-Kliniek wordt uitgebreid Te Witly wapperde de Nederlandse vlag Wetenschappelijke arbeid ivordt slecht betaald Ontevredenheid over herziening Bezoldigingsbesluit Met een enkel woord DINSDAG 12r APRIL Nieuwe orthopaedische iverkplaals ivordt in September in gebruik genomen De Anna-kliniek, die uit het gehele land patiënten voor orthopaedi sche behandeling naar Leiden trekt heeft sinds geruime tiid met een nijpen<j gebrek aan plaatsruimte te kampen. Momenteel is de situatie zelfs zo, dat. indien de gezondheidstoestand het maar even toelaat, de verpleegden naar Huize Zonnewende aan de Rijnsburgerweg worden getransporteerd om daar verder op krachten te komen. Ondanks deze maatregel kan men het aantal patiënten, dat op opname wacht (er staan er plm. 900 op de wachtlijst!), niet verwerken. 900 patiënten wachten op opname Teneinde aan deze noodtoestand te gemoet te komen, heeft men plannen ontworpen voor de bouw van een nieuw paviljoen, dat is geprojecteerd achter het huidige hoofdgebouw. Be halve zes ziekenzalen, waarin 48 bed den kunnen worden geplaatst (de hui- djge kliniek heeft 92 bedden) zijn in dit plan de gebruikelijke afdelingen, benevens een ruimte voor de admini stratie. opgenomen. GEMEENTE VERLEENDE REEDS TOESTEMMING. De gemeentp heeft bereids haar toe stemming tot de bouw gegeven; het wachten ls thans od het fiat van de dienst voor Wederopbouw die het ont werp in studie heeft. Indien zich ook van deze zijde geen bezwaren voordoen, ligt het in de bedoeling, dat zo spoedig mogelijk met de verwezenlijking der plannen een aanvang wordt gemaakt. Moge de beslissing spoedig vallen, want de urgentie is groot! EEN NIEUWE ORTHOPAEDI SCHE WERKPLAATS. Inmiddels heeft men wel toestemming verkregen voor de uitbreiding van de orbhopaedisohe werkplaats, met de bouw waarvan reeds een aanvang is gemaakt. Met het oog op de sterk toegenomen werkzaamheden en de te verwachten uitbreiding voldeed de huidige werk plaats reeds lang niet meer aan de te stellen eisen. Zo Ls. om maar eens en kele voorbeelden te noemen, h® omzet van deze werkplaats sinds de bevrijding vervijfvoudigd (alleen al de afdeling steunzolen heeft een productie van 1500 paar per mnd.). terwill het aantal werk krachten van 12 (ln 1945) is opgelopen tot ruim 40. Beslaat de huidige werkplaats een oppervlakte van 150 m2, het nieuwe gebouw, dat zijn aansluiting zal vin den op het tegenwoordige, heeft een oppervlakte van niet minder dan plm. 800 m2. In deze werkplaats zullen on geveer 80 arbeidskrachten geplaatst kunnen worden. Indien zich geen moeilijkheden met de bouw meer voor doen hetgeen niet is te verwach ten denkt men de nieuwe werk plaats in September a.s. in gebruik te nemen. Gelijkvloers zijn o.m. geprojecteerd een ruim atelier voor de instrumentma kers, 3 pas- en 2 gipskamers. een oefen gang voor patiënten, 'n modellenkamer smederij, gipswerkplaats, een vernikkel-, spuit- en poliistkamer en een magazijn Op de eerste verdieping worden o.a. on dergebracht de schoenmakerij, het ate lier van de leerbewerkers. een lokaal voor de vrouwelijke bandagisten en een droog'kamer Uiteraard ziin in deze bouw ook een recreatiezaal, wachtkamer, ad- ministratielokaliteiten en een douche kamer voqr het personeel opgenomen. De Anna-kliniek. een stichting van de Ver. voor Misvormden, werd geopend in 1929 onder leiding van dr Murk Jansen, Zij dankt haar naam aan de vroegere secretarisse. thans willen mej A. E. Groll Na het overlijden van dr Murk Jansen werd de leddine der kliniek toe vertrouwd aan dr C. P. van Nes. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) Een overzicht van de bouw van de Orthopaedische werkplaats van de Anna-Kliniek. Rotterdam's haven in October hersteld DIT JAAR 10.000 SCHEPEN? Voor leden van het Dep. Groningen der Ned, Mil voor Nijverheid en Handed heeft de burgemeester van Rotterdam, mr P. J. Oud. gesproken over de bete kenis van de Rotterdamse haven. Daarin deelde hij mee dat het alge hele herstel van deze haven in October van dit jaar een feit zal ziin. De mate van herstel van het haven-verkeer laat zich aflezen uit de volgende cijfers: het havenverkeer omvatte in 1946 4500 sche pen. in 1947 6 000. in 1948 8500 en dit jaar hoopt men de 10.000 te halen. VOEDERTOEWIJZING EN EIEREXPORT. (Speciale berichtgeving). Doordat vele grote boeren, die niet afhankelijk zijn van de kippenvoeder- toewijzing, niet leveren voor de eierex- port, is de aqnslag voor de kleine boeren extra zwaar geworden. Op deze wijze komt het kleine bedrijf voor verplich tingen, welke niet iheer redelijk verant woord zijn en welke het van een deel van zijn inkomsten beroven. Midden in het jaar kan men daar nu niet weer verandering in brengen, maar in lei dende landbouwkringen wordt, naar wij vernemen, wel ernstig overwogen om allen, die niet voor export leveren, en geen exportzegels afnemen, uit te sluiten van voedertoewijzing voor de kippen, evenals van de kuikentoewijzing voor 1950 (en uiteraard dus ook van de voedertoewijzing voor de kuikens)Men acht het daarbij wenselijk dat de distri butie van de exportzegels voortaan via de plaatselijke bureauhouders gaat en niet meer via de handel. DE 100.000 VIEL IN APELDOORN. De 100.000, die gisteren uit de Staats loterijbus is gekomen, is in Apeldoorn gevallen. De collectrice, mevrouw de weduwe A. M, van Twlsk-Goudkade, heeft het gelukkige nummer verkocht in een half lot en tien twintigjes. DE EERSTE ASPERGES. Gisteren zijn te Bergen op Zoom de eerste asperges gestoken en ter veiling aangevoerd. Het betrof echter nog slechts een bosje van V/z ons, dat voor de prijs van 42 cent per ons geveild is. MOTIE VAN „ONS LEGER" OVER MODERNE OORLOGVOERING. Op de ledenvergadering van de Ver eniging „Ons Leger" te Den Haag ge houden. werd met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin op al len, die betrokken zijn bij voorlichting en onderwijs, een ernstig beroep ge daan wordt om er tijdig toe mede te werken, dat het Nederlandse volk, in het onverhoopte geval, geestelijk vol komen opgewassen zal zijn tegen de hardheden van de moderne oorlogvoe ring." BLOEMBOLLENSMOKKEL OVER DUITSE GRENS. De C.C.D. heeft te Groesbeek, in sa menwerking met de Sierteeltccntrale, de landbouwer Pouwels en zyn zoon gearresteerd. In hun schuur- werden 50 zakken met in totaal 60.000 bloembol len aangetroffen. o-nni, Men vermoedt dat ongeveer 20.000 bollen als smokkelwaar over de Ne derlands—Duitse grens ziin verdwenen. p. was niet in het bezit yan een vergunning van de sierteeltcentrale voor het afleveren der bollen. De boerderij ligt gedeeltelijk op Ne derlands en gedeeltelijk op Duits ge bied. DE „GROTE BEER" MORGEN NAAR INDONESIË. Het troepenschlp „Grote Beer" ver trekt morgen met detachementen van het Kon. Ned. Ind. Leger, de Koït Marine en de Kon. Landmacht uit Amsterdam naar Indonesië. Wil men. dat de opvarenden te Port Said post ontvangen, dan moet deze uiterlijk 14 April op de bus zijn ge daan. Voor Batavia is de laatste bus- iichting op 27 April. Vlucht naar het particuliere bedrijf (Speciale berichtgeving) Er zijn maar weinig landen, aldus werd op een te Utrecht gehouden pers conferentie verklaard, waar men zo geringe waardering heeft voor het wetenschappelijke werk aan de uni versiteiten, als in Nederland. Terwijl de salariëring van de mensen, die dit werk uitvoeren, altijd buitengewoon matig is geweest en tot op de huidige dag ook is gebleven, zUn de waarde en de omvang van die wetenschappelijke arbeid echter zeer aanzienlijk geste gen. Ook in het Hoger Onderwijs gaat men steeds meer specialiseren en de tyd Is al lang voorbij waarin het on derzoek door de hoogleraren alleen kon geschieden. In landen als Amerika en Engeland heeft men dat zeer wel Ingezien. Leden van de wetenschappelijke staven verdie nen in Amerika een salaris dat dikwijls dat van een hoogleraar heel dicht nabij komt, en in Engeland komt het meer dan eens voor dat zo iemand, als men hem voor een bepaalde functie feitelijk on misbaar acht, zelfs hoger gehonoreerd wordt dan de professor. In ons land heeft het streven tot positie-verbetering van de wetenschappelijke staven, (sa menwerkend in het „Interacademiaal Overleg", dat eenmaal per maand te Amsterdam vergadert) nooit veel succes gehad, totdat eindelijk de aangekondig de „Technische herziening van het be zoldigingsbesluit 1948" de hoop deed herleven. Helaas duurt het dermate lang voor dat van officiële zjjde die herziening wordt doorgevoerd, dat de betrokkc- 525 INFLUENZA-SLACHTOFFERS IN JANUARI. Uit thans bekend gemaakte cijfers blijkt, dat teneevolge van de infuenza- epidemie ln Januari van dit jaar in ons land in deze maand 525 mensen zajn overleden. Het grootste aantal sterfgevallen kwam voor in de provincie Noord-Hol land. n.l. 127 Daarop volgde Zuid-Hol land met 118. nen in arren moede besloten hebben de grote trom te gaan roeren, mede omdat hun uit een door de organisa ties verstrekte officieuze toelichting op het bezoldigingsbesluit gebleken is dat er nog maar weinig reden is tot verheugenis. Er komen meer functies en minder salarisschalen en diverse schalen wor den niet onbeduidend verhoogd. Zo zal het maximum van een tijdelijk assistent stijgen van f. 300 tot 380 per maand, van een tijdelijk hoofdassistent van 400 tot 540 en van een conservator van 550 tot 720 per maand. Maar de grote vraag is: wanneer worden die maxima bereikt? De betrokkenen hadden gedacht dat een conservator, die thans op zijn maximum staat, bij de invoering van het herziene besluit direct op het nieuwe maximum zou komen, maar daar is geen sprake van. Hij wordt „ingepast" in de nieuwe schaal, blijft op zijn huidige salaris en zijn enige winst is dat hij nu ieder jaar weer een verhoging van f. 20.— per maand te incasseren heeft tot hij ein delijk opnieuw zijn mlximum heeft be reikt. Directe winst krijgt hij dus, alleen in handen door het feit dat het Bezol digingsbesluit terugwerkend zal gelden van 1 Januari 1948 af en hem dus twee verhogingen te wachten staan. Juist omdat de nood zo hoog gestegen ls, had men zich dit anders gedacht. Voor het tijdelijk personeel is de situatie nog veel ongunstiger. Er zijn namelijk wel maxi ma «die tijdelijk aangestelden veelal niet bereiken omdat zij voor die tijd al weer weg zijn), maargeen minima. De regering zal het minimum vaststel len en de geruchten zeggen dat dit f. 250per maand zal bedragen. Ter persconferentie noemde men dit volkomen onvoldoende voor afgestu deerden van 25 tot 26 jaar, die een dikwijls dure studie achter de rug hebben en vaak nog studiebeurzen moeten terugbetalen. In de meeste gevallen zullen zij zich alleen kunnen specialiseren (en derhalve als assistent werkzaam zijn) als zij zelf over vol doende kapitaal beschikken. Het ligt voor de hand dat Nederland aldus steeds minder specialisten krijgt en dat ons onderwijs daar de slechte gevolgen van zal ondervinden. Een vlucht naar de particuliere bedrijven gaat daar bovendien mee gepaard. Dat men daar veel hogere lonen betaalt, ls bekend, en bleek in 1948 ten overvloede uit een enquête, die aantoonde dat een wetenschappelijk werker aan een uni versiteit op een leeftijd tussen 20 en 30 Jaar gemiddeld f. 2646— verdient tegen in de Industrie gemiddeld f. 4510.De nieuwe regeling bevat nog meer onbil lijkheden. Doordat een herwaardering van verschillende functies heeft plaats gevonden, kan het gebeuren dat iemand m een rang zit, waarvan het nieuwe minimum uit gaat boven zijn huidige salaris. Hij krijgt dan echter dat mini mum niet, maar.. blijft er onder. Hij wordt ingedeeld in een fictieve schaal en zal misschien nog enige jaren nodig hebbenom op het minimum van de voor hem geldende schaal te komen. Ten sJoltc voelen degenen, die tot de wetenschappelijke staven van onze universiteiten behoren, zich gegriefd door het feit dat zij indertijd geen enkele vertegenwoordiger hebben ge kregen ln de „Staatscommissie tot re organisatie van het Hoger Onderwijs", terwijl daar wel vijf studenten in wer- d'.n opgenomen. Alle aandrang om daar verandering in te brengen, is tot dusverre zonder resultaat gebleven. In het „Interacademiaal Overleg der Wetenschappelijke Staven" noemt men, in verband met dit alles, de situatie zeer onbevredigend. Terwijl het indexcijfer reeds gestegen is tot 214 en de lonen in de industrie dat cijfer vrij dicht bena deren, komen de ambtenaren bij het Hoger Onderwijs straks tot slechts 147. Van de zo zeer benodigde directe sa larisverbetering is geen sprake en de betaling van de tijdelijke assistenten is zo slecht dat het steeds moeilijker wordt ze te krijgen. Het aantal afgestudeer den onder het wetenschappelijk- perso neel wordt dan ook voortdurend kleiner en het is volkomen duidelijk dat dit de arbeid niet ten goede kan komen. Het ter vergadering gegeven voorbeeld van een Jonge econoom, die als assistent moest beginnen op f. 3000.en Ln de bankwereld zonder veel moeite een be trekking voor f. 8000.kon krijgen, is er slechts één uit vele Naar de mening van de betrokkenen is er maar één mogelijkheid voor een reohtvaardige „inpassing", en wel deze het nieuwe salaris wordt vast gesteld op zoveel jaarlijkse verhogin gen beneden het nieuwe maximum als het oude salaris van het oude maxi mum verwijderd is. Op die wijze treedt direct een behoorlijke salaris verhoging op. precies zoals geschied is bij de herziening van de salarissen van de leraren bij het Middelbaar Onderwijs BINNENLAND In KaatsheuvelLoon op Zand wordt van 23 t/m 27 Juli a.s. een schoe nententoonstelling gehouden onder de naam „De schoen 1949". Van de 13 mlllloen paar schoenen, die Noord-Brabant Jaarlijks produceert, wor den bijna 2i mlllloen gemaakt ln Kaats heuvelLoon op Zand. Van 1320 Juni a.s. zal ln „DUl- gentla" te Den Haag een concours worden gehouden voor solo-zangeressen en -zan gers. De Jury bestaat uit Berthe Seroen, Theodora Versteegh. Hendrik Andrlessen. Theo Baylé, Eduard Fllpse en Kor Kuiler. Ter gelegenheid van het opnemen van Nice ln de route AmsterdamRome Athene zal de K.L.M. op 26 April een officiële vlucht daarheen maken. Burgemeester d'Allly van Amsterdam zal o.m. als gast deze vlucht mee maken. Het Matrozen-Instituut te Amster dam van de Kon. Ned. Zeil- en Roeiver eniging zal op 16 April a.s. 100 Jaar be staan. Gisteren geraakte te Oldekerk (Gr.) de boerderij bewoond door de heer C. Hoving ln brand; zij was spoedig één vuurzee. De Inboedel ls grotenaeel6 gered De aan de overkant liggende boerderij van de heer J. Klazlnga vatte ook vlam. doch kon door de twee brandspuiten be houden worden. Gistermorgen liep de 3-Jarlge R. van Willigen uit de Vegastraat te Amsterdam met zijn moeder op het trottoir op de Rozengracht. Plotseling rukte het Kind zich los en rende tussen enkele auto's door de straat over. Het knaapje wrrd door een passerende vrachtauto overreden en was op slag dood. De „Aglol Vlctores", het 7000 ton metende Griekse schip, dat bij Schier monnikoog strandde ls gisteren door de „Holland" van de rederij Doeksen vlot gesleept. De 4-Jarlge R. Melching uit de Ha- rlngpakkerstraat te Rotterdam ls tijdens het spelen ln de Delfshavense Schle ge raakt en verdronken. Het Comité Benelux heeft zich wederom tot de Minister van Buitenlandse Zaken gewend, teneinde de minister te verzoeken thans over te gaan tot afschaf fing van het gebruik der paspoorten ln het onderling verkeer tussen de drie Beneluxlanden en deze te laten vervangen door de goedsope bewijzen van Neder landerschap. Het zakenleven ondervindt ernstige belemmeringen door de langdurige procedure, welke gevolgd moet worden bU het aanvragen der paspoorten, terwijl daarnaast het uitreiken van bewijzen van Nederlanderschap een aanzienlijke bespa ring voor het hed'Hfsleven zowel als voor de toeristen zal geven. Prinses Wllhelmlna heeft gistermor gen te Utrecht onverwacht een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van wer ken van de Arnhemse glazenier Gerard Temme. Het verzetsmonument op het Dom plein te Utrecht, zal op 4 Mei 's middags te vier uur door Prins Bernhard worden onfiuld. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal ln Augustus van dit Jaar een snelle verbinding AmsterdamWle- rlngermeerDen OeverLeeuwarden tot stand gekomen zUn. doordat dan ook het gedeelte van de Rijksweg no. 7: Wlerlnger- werfDe Bulk (ten Zuiden van Hoorn) voltooid zal zijn. Tussen Amsterdam en De Hulk zal men de provinciale wegen moeten biyven ge bruiken BUITENLAND James Forrestal, de voormalige Ame rikaanse minister van defensie, ls ln het marlne-hospltaal Bethesda opgenomen. HIJ verkeerde volgens de arts in een toestand van „oververmoeidheid". Israël heeft de uitnodiging van de verzoeningscommissie voor Palestina voor een „menlngsultwlssellng" met de Arabi sche staten ln Europa aanvaard. Naar ln kringen der V N. verluidt zal deze bijeenkomst misschien 1 Mei te Lausanne gehouden worden. Dr Bunche, de waarnemende bemid delaar van de V.N. ln Palestina, ls te Stockholm aangekomen, waar hij de gast zal zijn van gravin Estelle Bernadotte, de weduwe van wijlen graaf Folke Berna dotte. die ln September van het vorig Jaar te Jeruzalem werd vermoord. Onmid dellijk na zijn aankomst te Stockholm bracht dr Bunche een bezoek aan het graf van wijlen graaf Bernadotte, Vier passagiers van het toerlsten- sculp „Mdoltan" dat negen dagen geleden utt Australië te Londen arriveerde, zijn aan pokken overleden. De Britse openbare gezondheidsdienst controleert Inmiddels regelmatig de 1390 overige passagiers, die uiteraard over gehef.l Groot Brlttannlë verspreid zijn. De Amerikaanse Senaat heeft een stemmig bcsic ten de V.N. te verzoeken te protesteren tegen de vervolging" van geestelllken ln Hongarije. Joegoslavië en Bulgarije. De Amerikaanse C.I.O. heeft een uitnodiging om twee gedelegeerden naar het tiende Sovjetrusslsche vakverenigings congres te Moskou te zenden van de hand gewezen. Sportuitwisseling Leiden-Oxford Leidse hockeyploeg had één strafcorner teveel tegen (Van onze verslaggever! Oxford, Maandagavond. Fier wapperde de Nederlandse driekleur van de dekenfabrieken te Witly, een voorstad van Oxford, toen de Leidse hockey-meisjes daar arri veerden om een wedstrijd tegen het fabriekselftal te spelen. Voor dc poort hadden zich dc directie en het per soneel ter begroeting opgesteld en dit kenmerkt wel de hartelijke sfeer, waarin de Leidse sportvertegenwoor- digers in Oxford zijn ontvangen. Na de wedstrijd, die gemakkelijk door de Leidse hockeyspeelsters met 51 werd gewonnen, werd haar een thee aangeboden, terwijl de dag werd beslo ten met een Bonte Avond. Inmiddels zijn ook de tafeltennissers met hun wedstrijden aangevangen. Zij deden het niet zo best. De dames ver loren van een team van de Lucy Fac tory, een grote metaalfabriek, met 82. Slechts Els Filbry wist het in het en kelspel tot een zege te brengen, terwijl zU samen met Anneke den Burger het dubbelspel won. De heren tafeltennis sers verloren van de jeugdclub van de YMCA met 2—6. Van het brldge-front valt daarentegen weer een Leidse zege te melden. In een open drive zegevierde het paar Van EgmondVisser. Zaterdagmiddag vond -op de prach tige terreinen van de Oxfordse Meisjes school een groot mixed-hockey-touroooJ plaats, waaraan werd deelgenomen door 12 teams. Leiden A kwam ln de finale met de Oxford Hawks, welke ontmoe ting ln 'n gelijkspel (00) eindigde. Daar het minst aantal strafcorners tégen voor de overwinning zou tellen, in geval van een puntenverdeling, werd het tournooi gewonnen door de Hawks, die één straf corner tegen zich kregen (Leiden 2). Ter ere van de hockey-ploegen werd VOETBAL. BOLLENSTREEK—LVB 4—1. In het Lisser Sportpark werd Zondag een wedstrijd gespeeld tussen het elftal van de afdeling Leiden en een combi natie uit de Bollenstreek. Het Leidse team, dat iets tegenviel, verloor met 4-1. De Bollenmidvoor P. van Elck (Teylin- gen) scoorde drie doelpunten. PROMOTIE-PROGRAMMA RESERVE 3de KLASSE In een gisteravond op het Bondsbu- reau te Den Haag gehouden bijeen komst is getracht het eerste gedeelte van het promotie-programma der Re serve derde klasse vast te stellen. Twee uur is men daarmee bezig ge weest, echter zonder tot een definitieve beslissing te komen. Men bleef steeds zitten met enkele wedstrijden voor de vijfde wedstrijd-Zondag. Ten einde raad werd besloten voorlopig alleen de ont moetingen voor de eerste dag vast te stellen, waarna de betrokken ambtenaar van het Bondsbureau hierop volgens het bestaande schema zal verder bouwen. De eerste wedstrijden luiden dan; Zondag (eerste Paasdag): Alphen 2— ONA 2; Maandag (tweede Paasdag) LFC 2—UVS 3; Fortuna 2 of Laakkwar tier 2—VCS 2 HOCKEY. UITSLAGEN KON. NED. HOCKEY BOND. Heren, kampioenschap van Nederland: LHC—HHYC 0—4; Venlo-Deventer 5—3. Promotieklasse West: Hilversum MRHC 7—0; Groen GeelPinoké 2—1; Kampong—Delftse Studenten 0—0. Tresling Beker: Tempo '34Leiden 2 2—1. AUTOMOBILISME De Tulpenralley DRIE LEIDSE ÉQUIPES BEVINDEN ZICH ONDER DE DEELNEMERS. Onder de pl.m. 150 équipes, die op 26 April uit verschillende plaatsen in Europa zullen starten om deel te ne men aan de door de Regionale Au tomobielclub West georganiseerde tulpenralley, met als eindpunt Noord wijk, zullen zich drie Leidse teams bevinden. Het eerste team, dat met een Vaux- hall de strijd over 2489 km zal aanbin den, is samengesteld uit de stadgeno ten, de heren L. M. van Gelderen en N. C. Reizevoort, waarbij zioh de heer H. van Gemert uit Amsterdam zal voegen. Zy starten uit Rome en zullen rijden via Monte Carlo, Lyon, Parijs, Brussel. Breda. Arnhem en Leeuwar den om van deze plaats uit recht streeks naar Noordwijk te koersen. Het tweede équipe wordt gevormd door de Leidenaars, de heren J. Th. Wurzer, H. Swart en P. J Eikerbout. ZIJ rijden een Ford V 8 en vertrekken op 26 April van Monte Carlo om vla Toulouse, Bordeaux, Lyon, Parijs, Brus sel, Breda, Arnhem en Leeuwarden het eindpunt te bereiken. Dit team heeft 2752 km voor de boeg. Tenslotte is het derde Leidse team samengesteld uit de heren Pieëte en Van Noordwijk uit Leiden en de heer J. Boele uit Den Haag. Ook zij rijden een Ford V 8, terwijl zij dezelfde route zullen volgen als het tweede team. DUIVENSPORT. De Luchtbode (Boskoop) opent Donderdag a.s. het vliegseizoen met een vlucht vanaf Gouda. Het ligt voorts in de bedoeling op 2de Paasdag een wed strijd te organiseren vanaf Schoon hoven. DAMMEN. DAMCLUB LISSE VOORUIT. De eindstanden (kopgroepen) van de onderlinge bordenwedstrijden luiden; Klasse B: 1. J. Duivenvoorde 9-13; 2. pnt.; 2. J. N. v. Hal 10-13; 3. J. Algera 10-13; 4. N. P. Dekker 10-12; 5. J. G. Snel 10-11. Klasse B: 1. J. Duivenvoorde 0-13; 2. A. Balkenende Jr 9-12; 3. A. Balkenende Sr 9-11; 4. P, Horkstra 9-10; 5. G. v. d. Voet 9-9. DAMKAMPIOENSCHAP BOLLENSTREEK. De Rijnsburgse dammers J. v. d. Mey en W. Leeuwenburg Jr, zullen aan het tcoirnooi om de damtitel van de Bollen, streek deelnemen. Met deze wedstrijden wordt morgenavond te Hillegom een aanvang gemaakt. 's avonds in het grootste theater van Oxford een muzikale comedie opge voerd. Zondag speelde de heren hockeyploeg een wedstrijd tegen een elftal van de Alminlum Fabriek. Deze uitstekend ge speelde wedstrijd werd met 21 door de Britten gewonnen. Aan Leidse zijde blonken Cohen Tervaart, De Vries en Peter Kreek uit. Ook hier werden de spelers door de direcne ontvangen en volgde een lunch, terwijl de fabriek, de grootste in Engeland, versierd was met de Nederlandse kleuren. Vandaag wordt de officiële hockey wedstrijd tussen de stedelijke ploegen van Leiden en Oxford gespeeld, terwijl er ook nog tafeltenniswedstrijden en bridge-drive op het programma staan. Sportsplinters Aan de Ronde van Nederland zul- enl vier Zwitserse renners deelnemen, t.w. Gottfried Keller, Bosschart en de de gebr. Weilenmann. Gisteren is op de Amstel een wed strijd over 1500 meter gerroeid door de Achten van de S.N.U.B. (Brusse)l, Ne- reus en Willem 3. De uitslag was: 1. Nereus, 2. en 3. dead heat S.N.U.B. en Willem 3 (op 1 lengte). Onmatig, gejaagd Mijohardt's Zenuwtablctten sterken en kalmeren Uw zenuwen. BILJARTEN GEWESTELIJKE KAMPIOENSCHAPPEN 4e KLASSE. Bij de Gewestelijke kampioenschap pen, 4e klasse li ore, waarbij Collee (WDOB) de Leidse kleuren verdedigde, werd de einduitslag: 1. Schotting (Delft) 8 pnt. gem. 1.90; 2. Miechielse (Den Haag) 8 pnt. gem. 1.79; 3. Collee (Leiden) 6 pnt. gem. 1.94. Hedenavond wordt een aanvang ge maakt met het kampioenschap 4e kl. libre van de Nederlandse Biljart-Bond, district Leiden. Aan deze wedstrijden, die worden gehouden in het clublokaal van de b.v. „D.O.S.", wordt deelgeno men door: Collee, Segaar (belden WD. O. B.), Link. Hakkaart (beiden DOS), Brons, Kukler, v. Hoven (allen OSL) en De Bock (Poort van Cleef). LEIDSE BILJARTBOND. Competitie-uitslagen le Klasse: Carambolé 2TOG 3 6-0. Carambolé 1Spoortje 1 42. TOG 1 —TOP 1 4—2. DVH 1—Spijkerbak 2 6—0. TOG 3—DVH 1 2—\. Spijkerbak 1—UVS 1 6—0. Morschpoort 1—TOG 2 24. 3e Klasse: Carambolé 4OG 1 62. 5e Klasse: Carambolé 5—<Drei Pott: 3 44. BILJART BOND BLOEMBOLLEN STREEK. De eindstand van het tournooi om het persoonlijk kampioenschap van de vierde klasse B van de Bollenstreek luidt: 1. G. Haver (VIOS) 16 pnt.; 2. Jac. v. d. Zwet (VIOS) 15 pnt.; 3. J. Geen- jaar (VIOS) 14 pnt.; 4. K. Zwetsloot (De Kaag) 14 pnt.; N. v. Dijk (LUTO) 10 pnt.; J. Baak (Exc.) 8 pnt.; Th. v. Dijk (LUTO) 8 pnt.; C. Dofferhoff (Vioss) 7 pnt.; D. v. d. Broek (De Kaag) 7 pnt.; J. van Haasteren (Conc.) 7 pnt.; A. Barten (Conc.) 4 pnt. Donderdag a.s. wordt in het clublo kaal van Concordia een tweetal beslis singswedstrijden gespeeld om het kam pioenschap generaal van de 4e klasse. DIEDERICKS KAMPIOEN 2de KLASSE? Zelden is het voorgekomen in de per soonlijke kampioenschappen van de Bollenstreek dat twee barrage-partijen geen beslissing opleverden. De twee extra partijen tussen Diede- ricks en B. Elfering, welke voor 't kam. pioenschap van de tweede klasse ge speeld werden, hebben na uren van felle strijd geen beslissing kunnen brengen. Beide spelers gaven elkaar geen duim breed toe. Het oestuur van de B.B.B. zal nu nader jeen beslissing geven. Vermoe delijk zal Diedericks, die in alle par tijen een hoger gemiddelde noteerde, wel tot overwinnaar worden verklaard. De uitslagen van de barrage-partyen waren J. Diedericks (VIOS)—B. Elfering (LUTO) 300—300 (57 brt.)2de wed strijd: 250—250 (53 brt.). Totale Maansverduistering in komende nacht VERSCHIJNSEL BEGINT OM HALFDRIE. Een wetenschappeiyke medewer- keer van de Leidse Sterrewacht schrijft ons: In de tweede helft van de nacht van vandaag op morgen heeft een totale maansverduistering plaats. De maan, die zoals men weet, een byna cirkelvormige baan om de aarde beschryft, be vindt zich dan gedurende enkele uren in de schaduwkegel van de aarde. Dat wil zeggen, dat het zonlicht, waaraan de maan an ders haar glans ontleent gedu rende korte tyd wordt onder schept door de aarde, die dan precies tussen zon en maan staat. De maansverduistering van van nacht begint om 2.32 uur. Dan treedt de maan in de halfscha duw. Van dat mement af zal steeds minder zonlicht de maan bereiken, totdat om 4.28 uur al leen nog maar de stralen, die door de aardse dampkring in de richting van de maan afgebogen worden, het maanoppervlak zul len treffen. Deze „totale verduis tering", die strikt genomen dus niet zo volkomen is, doordat de maan nog wel zichtbaar biyft, kan gepaard gaan met fraaie kleureneffecten. Deze toestand zal duren tot 5.54 uur. Daarna wordt het maanoppervlak weer meer en meer verlicht, maar dat zullen wy niet kunnen waarnemen, doordat de maan enkele minuten voor zessen onder gaat.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2