WEERBERICHT Het bezettingsstatuut voor W est-Duitsland Het onbesliste Londense verkiezingsresultaat Toeristendollars naar Europa In 1949 worden 375.000 Amerikaanse toeristen in Europa verwacht 88ste Jaargang MAANDAG 11 APRIL 1949 00 No. 26665 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Renny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr eD Adm.: 25041; Rrd 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro oo.: 57U65 DE Nederlandse Grondwet waar borgt nadrukkelijk de vrijheid van drukpers „behoudens ieders ver antwoordelijkheid voor de wet". Deze vrijheid van drukpers vormt een der grondpijlers, zo niet de hoofdzuil, van een democratische samenleving. Uit dat oogpunt bezien, valt het derhalve niet anders dan toe te juichen, dat onzie regering het wenselijk acht wet telijke bepalingen in het leven te roe pen, welke beogen het beroep van hen, die ambtshalve het meest met die vrij heid van drukpers te maken hebben, met name de journalisten te verheffen tot een peil, waarop sprake kan zijn van een „officium nobile", gelijk dat bij de artsen en advocaten het geval is. Een dergelijk streven moet voor iedere journalist, die zich bewust is van zijn verantwoordelijkheid jegens de gemeen schap. een uitermate aantrekkelijke ge dachte vertegenwoordigen. Maar die zelfde journalist vooral wanneer hij „in functie" de jaren 1940—'45 heeft meegemaakt wordt terstond achter dochtig, wanneer een dergelijk streven in de meest officiële vorm, n.l. in die van een wetsontwerp, wordt aangekon digd als strekkende tot bescherming van de journalistieke stand. Want de Nederlandse journalisten en het Ne derlandse volk hebben in die jaren tot hun schade en schande geleerd .wat het betekende onder Duitse „bescher ming" te worden genomen. Wij hebben ervaren hoe de Duitse „Schutzhaft" synoniem was met het elimineren van een tegenstander. En ons rechtsgevoel kwam In opstand telkens weer wan neer het Recht ondergeschikt werd ge maakt aan de incidentele inzichten van een bepaald politiek régime. Hoe hunkerden wij allen in die eerste na oorlogse maanden naar het herstel van de rechtsstaat, dat aan alle wille keur en subjectieve interpretaties als „Volksempfinden" e.d. een einde zou maken.... MET de indiening van een wets ontwerp „regelende de verant woordelijkheid van journalisten en andere bij de pers werkzame per sonen voor journalistieke arbeid", on dertekend door de ministers van O., K. en W. en van Justitie, begeeft onze regering zich o.i. op gevaarlijk en uiter mate glad ijs. Zulks temeer, waar dit ontwerp, blij kens de Memorie van Toelichting, nog slechts moet worden gezien als een voorloper van een algemene perswet, waarin tz.t. ook de verantwoordelijk heid van de uitgevers van persorganen zal worden betrokken. Bovendien wordt de noodzaak van dit wetsontwerp in hoge mate problematisch, wanneer wij in de M. v. T. lezen, dat de hierboven genoemde ministers „er aan hechten voorop te stellen, dat de Nederlandse pers in het algemeen, zowel vóór 1940 als na 1945 zich het nationale geestes merk waardig heeft betoond". LATEN wij tenslotte in ogenschouw nemen op welke wijze het ontwerp zich voorstelt de journalistieke verantwoordelijkheid te stimuleren tot een niveau, waarop van een „officium r.obile" mag worden gesproken, het geen wü, gelijk hierboven betoogd, op zich zelf van ganser harte zouden toe juichen. Alle Journalisten dienen te worden ingeschreven in een register (analogie 1940—'45: persgilde), dat wordt bijgehouden door een te Amster dam gevestigd „persgerecht" (vgl: 1940 —'45: pers- en cultuurkamer). Inschrijving in dat register kan blij kens artikel 27 reeds geweigerd worden .indien er gegronde vrees bestaat, dat die insclirijving de eer van de stand der journalisten zal schaden"! Waar de leden van het persgerecht worden benoemd door de Kroon op gemeen schappelijke voordracht van de beide hierboven genoemde ministers, kost het moeite zich een vorm voor te stel len, waarin de overheid méér kans krijgt de haar onwelgevallige elemen ten uit de persgemeenschap te weren dan dit wetsontwerp daartoe de moge lijkheid biedt. Want een dusdanig vage formulering garandeert onder alle omstandigheden het vinden van een stok, wanneer het nodig is een hond te slaan en bepaalde elementen uit te sluiten. Wij zijn bereid aan te nemen, dat dit primair niet de bedoeling der ont werpers is en dat het „slechtsde op zet is te waken tegen excessen, waar bij het uitgangspunt wordt gevormd door de gedachte, dat het l^aad der „uitzonderingsgevallen" dient te wor den bestreden. Het woordje „slechts houdt niettemin een groot gevaar in, nl dat de in de Grondwet gewaar borgde vrijheid van drukpers onderge schikt kan worden gemaakt aan de op vattingen van een bepaalde politieke ^En^deze6 mogelijkheid lijkt ons prin cipieel in strijd met het staat&TTOhte- lijk, democratisch ideaal, dat in de Grondwet zijn opperste belichaming vindt. Want deze van overheidswege gepropageerde selectie van het journa listencorps, waarbij aan de zelf een beslissende stem wordt tok kend, houdt een ernstige ^dreiging in voor een werkelijk „vr«e" pen, in de zin van de allerhoogste Nederlandse wet. VRIJ ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden, afgewisseld door perioden van zonne schijn en overwegend droog weer. Meest matige Zuid-Westelijke wind. Vooral in het binnenland vrij zacht voor de tijd van het jaar. 12 APRIL. Zon op: 5.51 uur; onder: 19.31 uur. Maan op: 18.51 uur; onder: 5.42 uur (EK.) Hoogwater te Katwijk te 2.34 en 14.50 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. WAT VAN "GROOT-DUITSLAND" IS OVERGEBLEVEN Grootst mogelijke graad van zelfbestuur Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben West-Duitsland de hoog ste graad van zelfbestuur beloofd, die tijdens de bezetting mogelijk is. Het nieuwe bezettingsstatuut, dat met het verzoek om commentaar aan het praesidium van de West-Duitse constituerende vergadering en de mi nisters-presidenten van de elf West- Duitse staten is overhandigd, belooft volledige wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht aan de regeringen van de federale staat en „Laender", be halve op de gebieden, waarop de be zettende mogendheden zich het gezag voorbehouden. Het statuut staat echter de Duitse autoriteiten toe hun bevoegdheden ook uit te oefenen op het terrein, dat aan de bezettmgsautoritaiten voorbehouden blijft, mits de Duitsers daarvoor toe stemming van de geallieerden ontvan gen. De drie mogendheden verklaren te hopen, dat zij niet zullen behoeven over te gaan tot hervatting van het gezag op andere gebieden, als die zij zich hebben voorbehouden. Indien zij dit echter nodig zouden achten om veilig heidsredenen, voor het behoud vaneen democratische regeringsvorm in Duits land, of bij het nakomen van hun eigen internationale verplichtingen, be houden de geallieerden het recht hier toe over te gaan, na de Duitse autori teiten te hebben verwittigd. Amenderingen van de federale grond wet vereisen geallieerde goedkeuring, doch de grondwetten der „Laender", amenderingen hiervan en wetgeving der provinciale parlementen worden van kracht, indien de geallieerde auto riteiten binnen 21 dagen, nadat zfj of ficieel hiervan in kennis gesteld zijn, geen veto erover hebben uitgesproken. De bezettende mogendheden zullen de burgerrechten van alle personen ont zien. Door de bezettingsautoriteiten uitge vaardigde wetten zullen in overeen stemming worden gebracht met het bezettingsstatuut en de wetten op grond van de voorbehouden bevoegdheden zullen worden gecodificeerd. De bezettende mogendheden ver plichten zich tot herziening van het statuut na twaalf maanden en binnen achttien maanden nadat het van kracht geworden is, met het doel de jurisdictie van de Duitse autoriteiten op wetge vend, uitvoerend en rechterlijk gebied uit te breiden. Zij behouden zich volledig gezag voor in zaken betreffende ontwapening en demilitairisatie met inbegrip van re- searchwerk, verbod en beperkingen van industrieën en van de burgerluchtvaart. Zij behouden controle over Ruhr-in- dustrie .restitutie, herstelbetalingen, de- kartellsatie, deconcentratie, handelsdis criminatie, buitenlandse belangen in Duitsland en vorderingen op Duitsland, Buitenlandse zaken, verplaatste perso nen en vluchtelingenbescherming, aan zien en veiligheid der geallieerde strijd krachten en haar employé's bliiven ook aan de geallieerden voorbehouden. In binnenlandse aangelegenheden be houden de bezettingsautoriteiten zich in zoverre contróle voor als nodig is om een zodanig gebruik van fondsen, voed sel en andere voorraden te verzekeren, dat Duitslands afhankelijkheid van buitenlandse hulp tot een minimum be perkt blijft. 'Tevens behouden zij de controle over de zorg voor, en behandeling van per sonen, die door geallieerde rechtbanken veroordeeld zijn en in Duitse gevange nissen vertoeven. Verklaring van Bedell Smith TEGEN DE SOVJETS. Generaal Bedell Smith, tot voor kort Amerikaans ambassadeur te Moskou, heeft tijdens een „army-day" diner te New York verklaard, dat Amerikaanse hulp van militaire aard de beste verde diging tegen de agressiedreiging was. Bedell Smith, wiens rede volgens de New York Times te voren aan Washing ton was voorgelegd, achtte het „onmo gelijk om aan de conclusie te ontkomen, dai de Sovjet-Unie er naar schijnt te streven de volgens haar onvermijdelijke triomf van het communisme over de gehele wereld te verhaasten". „Zij heeft reeds enkele van haar kleine buurstaten overspoeld en elders schijnt zij te streven naar economische bloedarmoede en politieke strijd, die chaos en de revolutionnalre voorwaar den veroorzaken, die nodig zijn voor de verspreiding van haar doctrines". „Intussen staat achter haar ijzeren gordijn een formidabele militaire macht klaar, die aast op de vrees der vrije Europese volken", zo zeide Bedell Smith, die in deze situatie geen andere moge lijkheid voor de Europese volken zag dan zich voor gezamenlijke verdediging aaneen te sluiten. Dat de Sovjet-Unie het Atlantische pact als een instrument van agressie tegen haar zou zien, kon Bedell Smith niet serieus opnemen, daar „zij zichzelf en haar satellieten systematisch heeft omgeven met een ijzeren netwerk van verdragen, die veel sterker zijn, dat de verplichtingen, aangegaan door de par tijen van het Atlantische pact". Dat de Sovjet-Unie het pact ongaar ne ziet, achtte Bedell Smith een feit, omdat „het de verdeel en heers-politiek van de Sovjet-Unie van haar succes zal beroven". Labourmeerderheid door een achterdeurtje? Over het verbazingwekkende resul taat der Londense verkiezingen, waarbij Labour en Tories een gelijk aantal ze tels veroverden, schrijft onze Londense correspondent nader: Toen Labour van de eerste schrik be komen was, besefte het, dat er nog een technische mogelijkheid bestond, om de verloren meerderheid te herwinnen, na melijk door middel van de wethouders benoemingen. Dit geschiedt hier door een erg ingewikkeld systeem. Van de 21 wethouders, die men in een parallel met onze verhoudingen ook gedeputeerden zou kunnen noenren, wordt een deel steeds voor zes jaar benoemd. Derhalve zullen tien zittende socialistische wet houders tot 1952 aanblijven, terwijl er elf nieuwe moeten worden benoemd. De tien aanblijvende zijn uitgesloten van de stemming voor de overige zetels, maar zij mogen meehelpen een voor zitter te benoemen, die op zijn beurt twee stemmen mag uitbrengen bij de wethoudersverkiezing, namelijk een ge wone stem erl een extra-stem, wanneer, zoals te verwachten is, de stemming on beslist is. Op die manier zou de benoe ming van elf nieuwe socialistische wet houders verzekerd zijn en zou Labour in de nieuwe raad dus over een over wicht van minstens 20 stemmen be schikken. Volgens de letter van het reglement is er tegen een dergelijke procedure niets in te brengen. De conservatieven noe men dit plan echter ronduit een schan daal. Het is in strijd met de ongeschre ven traditie, dat het college van wet houders een weerspiegeling dient te vormen van de politieke samenstelling van de raad. Daarom eisen de Tories nu minstens tien van de elf nieuwe wet houderzetels op. Labour schijnt even tueel bereid te zijn hen er vijf te geven, waardoor haar meerderheid onaange tast blijft. De conservatieven menen voorts recht te hebben op een voorzit ter van hun kleur, omdat de kiezers zich positief anti-Labour hebben uit gesproken. Woensdag zal de grote veld slag over dit alles plaats vinden. Labour geeft toe, dat het verkiezings resultaat een zware slag voor de partij betekent. Hammersmith, dat pas met zoveel inspanning voor het parlement werd behouden, ging nu voor de socia listen verloren. In de verschillende plaatselijke verkiezingen kwam slechts de helft van de bekend staande Labour- Studenten in de oudheidkunde van de universiteit van Cairo krijgen college in de open lucht voor de beroemde trap-pyramide van Sakkara. in de buurt waarvan thans belangrijke opgravingen worden verricht. De Egyptische rege ring wil de 5000 jaar oude tempel van koning Zoser laten herbouwen Hier wordt de studenten uitleg gegeven over de bouw van de pyramlde op de achtergrond, die konine Zoser liet bouwen om na zijn dood naar het ïi'rk van de zonnekoning Ra te kunnen komen, supporters op. Men beschouwt daarom apathie als de hoofdschuldige. Over het algemeen maakt het publiek zich over locale verkiezingen niet druk. In 1945 nam slechts een kwart de moeite naar de stembus te gaan, tegen 73 procent bij de algemene verkiezingen in het zelfde jaar. Thans verschenen er 39 procent van de kiezers. Velen zien in de uitslag een antwoord op de aanslag op de autonomie'der gemeenten en pro vincies door de regering. Typisch hier voor zijn de aanplakbiljetten, die de Tories voor hun propaganda bezigden. Ze leken als twee druppels water op de socialistische platen van 25 jaar gele den. De „dikke kapitalist" van toen was op de voorstelling thans de „man van het ministerie", die de vertegen woordiger van de plaatselijke raden hooghartig bejegent. De conservatieven blijven zeer voor zichtig in de beoordeling van de algemene politieke toestand, al weten ze, dat ze de wind mee hebben. De ervaring heeft namelijk geleerd, dat men op plaatse lijke verkiezingen geen peil kan trek ken. Vaak zijn deze een revolte tegen het bestaande regiem, welke dat ook is. Van daar dat Morrison, die zich bij het bekend worden der resultaten in Ber lijn bevond, zich nogal optimistisch uit liet en sprak van een „welkome ver andering", die een teken van politieke gezondheid zou zijn. Vlak voor de La- boursuccessen van 1929 voor het parle ment wonnen de Tories de raadsverkie zingen. In 1934 verloren zij in Londen, maar behaalden een jaar later de zege bij de algemene verkiezingen. Labour kan nog revanche nemen bij de begin Mei te houden gemeenteraadsverkie zingen. De opkomst daarvoor is altijd veel groter dan voor de provinciale raden. Er wordt dan gestemd voor de zg. „borough councils", ook in Londen, dat uit een aantal „boroughs" of ge meenten bestaat. Men is echter nog niet vergeten, dat Labour in 1947 bij de ge meenten, die toen aan de beurt waren, meer dan 600 zetels verloor. Men is het er vrijwel over eens, dat Cripps' begroting op de uitslag wei nig invloed heeft gehad, omdat verkie zingen, welke enkele dagen er voor ge houden werden, reeds hetzelfde beeld opleverden. De tientallen Labourleden in het Lagerhuis, die tegen Cripps op- Even buiten Meppel is het voorste deel van een goederentrein uit Leeuwarden, die wegens een gebroken koppeling moest stoppen voor reparatie op hol gesla gen en op een zijspoor door een stootblok gereden. De locomotief dook in het ri viertje de Rees. op de grens van de provincies Overiisel en Drente, gevolgd door een aantal goederenwagens, die zwaar werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen wonder 'boven wonder niet voor. De zaak Korfoe ALBANIË VEROORDEELD. Het Internationale Gerechtshof heeft de Britse eis tot schadevergoeding van Albanië in de zaak „Kanaal Korfoe" toegewezen. Het hof achtte Albanië aan sprakelijk, zulks met 115 stemmen. Het Internationaal Gerechtshof deed hiermede uitspraak in de eerste zaak, die het sinds de laatste oorlog te behan delen kreeg. Zoals men zich herinneren zal, be schuldigde Groot-Britt-annië Albanië er van mijnen in het Korfoekanaal gelegd te hebben, waar de Britse torpedoboot- jagers „Volage" en „Sanmarez" in Octo ber 1946 mee in aanraking kwamen en zwaar beschadigd werden. Vier en veer tig Britse zeelieden verloren daarbij het leven en twee en veertig werden ge wond. Een van de schepen moest als totaal verloren worden beschouwd. Het bedrag van de schadevergoeding Groot-Brittannië heeft 875.000 pond sterling geëist zal het hof nog nader vaststellen. Dit werd besloten met 106 stemmen. Het hof was met 14 tegen twee stem men van oordeel, dat het Verenigd Koninkrijk op 22 October 1946 de sou- vereiniteit van Albanië niet had ge schonden. Met algemene stemmen was het Hof ten slotte van oordeel, dat Engeland op 12 en 13 November wel de souvereinlteit van Albanië geschonden heeft. COMMUNISTISCH COMPLOT IN GRIEKENLAND. Het Griekse ministerie van openbare orde heeft medegedeeld, dat er een com munistisch complot, om generaal James van Fleet, hoofd van de Amerikaanse militaire missie in Griekenland, en ge neraal Alexander Papagos, de Griekse opperbevelhebber, te vermoorden, ont dekt was. Hieraan wordt toegevoegd, dat tach tig communisten waren gearresteerd, met inbegrip van Anastassiades, lid van het politieke bureau van de communis tische partij. In de mededeling wordt nog gezegd, dat de communisten ook van plan waren Tsaldaris, de minister van buitenlandse zaken, en de socialistische leider Zervas te vermoorden. komen, beschouwen hem echter als de zondebok. Uit de vakbeweging zijn reeds dreigementen over stakingen ge uit. Het betrekkelijk vredige tafereel van de Britse politiek ls in enkele dagen tijds veranderd in een toneel van de grootste beroering. Opmerkelijk is, dat de twee communisten in de Londense raad hun zetels aan sociaal-democraten hebben moeten afstaan. Behalve Middlesex verloor Labour nog haar meerderheid in Northumberland, doch veroverde Carmantenshire. Volgens de laatste mededeling van de conservatieven hebben zij thans reeds een netto winst van 166 zetels behaald en labour een netto verlies van 133 ze tels geleden. (Van onze correspondent te New York), In 1948 waren het 182.699 Amerikaan se toeristen, die Europa bezochten, maar voor 1949 wordt dit getal geraamd op 375.000, die in totaal vierhonderd mil- lioen dollars zullen uitgeven aan reis- en verblijfkosten. De betekenis voor Europa van deze toeristendollars schuilt in niet geringe mate in het feit dat er vrijwel geen uit gaven van „hard currency" tegenover staan. Het gehele bedrag is vrijwel een netto-vermeerdering van Europa's dol larsreserve. Voorts hebben circa tienduizend Amerikaanse studenten de wens te ken nen gegeven om dit jaar een zomer cursus in Europa te volgen, tegen vijf duizend in 1948. Het Europees toerisme-comité, dat in Juni 1948 te Oslo werd opgericht en nauw samenwerkt met de Europese herstel- administratie, heeft zich tot taak ge steld om in de vier Marshall-jaren in totaal 1.675.000 Amerikanen naar Euro pa te krijgen en hoopt op verteringen van 2.5 milliard dollars. Vreemdelingenverkeer is altijd een belangrijke inkomstenbron voor Europa geweest. In de jaren 19281938 gaven Amerikaanse toeristen voor bijna twee milliard dollars uit in Europa en het. Middellandse Zeegebied. In 1946, een jaar dat nog vele moeilijkheden voor transport en herberging opleverde, werd door Amerikanen reeds 80 millioen dol- gestegen tot 147 millioen en in 1948 tot circa 200 millioen dollars. Vele Europese landen, die het nut inzien van de toe ristendollar, hebben het de Amerikaan gemakkelijk gemaakt om binnen te ko men, door niet langer een visum als vereiste te stellen. Tot deze landen be hoort ook Nederland, gelijk gemeld. Hoewel de zomermaanden nog altijd een overbelasting betekenen voor het trans-Atlantische vervoersapparaat, is voor deze zomer enige verlichting te verwachten. Het Franse schip „He de Franse" zal in de zomermaanden in de vaart zijn en een tweetal schepen, thans onder Panamese vlag in de dienst op Zuid-Amerika, tezamen met een capa citeit van 1700 passagiers, zal ook in de Atlantische Oceaan gebruikt worden tij dens de topmaanden van het zomerver- voer. In totaal wordt geschat dat er thans accomodatie bestaat voor het ver keer in één richting van 440.000 perso nen per schip en voor 154.000 personen per vliegtuig. In 1950 zullen deze cijfers bedragen 564.000 en 154.000 respectieve lijk. In 1950 zal de Franse koopvaardij de „Liberté" gereed hebben. De „Llber- té" is de voormalige „Europa" van de Noorddeutsche Lloyd, in Franse handen overgegaan als herstelbetaling. Het Europees toerisme-comité zal aan Europeanen verzoeken om hun vacan- tie te nemen in andere maanden als het normale seizoen om zodoende ruim te te maken voor de Amerikaanse gas ten, opdat geen kostbare dollars voor de lars in Europa verteerd. In 1947 was het Europese zaak verloren gaan. De Italiaanse koloniën In de algemene vergadering der V.N. heeft de Sovjet-unie de Engelse en Amerikaanse voorstellen voor de be stemming van de voormalige Italiaanse koloniën in Afrika verworpen Gromyko noemde de door Engeland en de V. S. voorgestelde oplossingen „volkomen onaanvaardbaar". Volgens Gromyko hebben Engeland, de V. S. en Frankrijk de bepalingen van het Italiaanse vredesverdrag over de kwestie der koloniën „schandelijk ge schonden". „De verlangens van de be volkingen dezer koloniën zijn door de/i regeringen volkomen veronachtzaamd". Gromyko stelde voor de voormalige Italiaanse koloniën onder een algemeen, door de Verenigde Naties uit te oefenei"» beheerschap te plaatsen, waarbij Italië deel zou uitmaken van de beheerscl-.aps- raad. De Britse afgevaardigde Hector Mc Neil, zeide dat een groot gedeelte wel licht negen tiende van Gromykn's verklaring was gewijd aan het uitvoe ren van „een hevige en wellicht on waardige propagandistische aanval". Omtrent de Sovjet-Russische bewe ring, dat de Engelsen Italiaans oorlogs materiaal uit Somaliland hadden ver wijderd, verklaarde McNeil enigszins heftig: „Het ls juist, dat wij dat oor logsmateriaal weghaaldeh. doch het was voor ons van waarde bij het organi seren van ons offensief in Noord-Afrika tegen de Duitsers en de Italianen. Een gedeelte van dat materiaal werd ge bruikt ten einde te verzekeren, dat de Sovjet-unie. via Iran, voorraden kreejr aangevoerd". Hierop interrumpeerde Gromyko: „Fantasie". McNeil: „De Sovjet-Russische afge vaardigde noemt dit fantasie. Ik ben bereid mijn mededeling met feiten en cijfers te staven". Hij besloot met te zeggen: „Wij zijn er niet op gesteld ons te moeten over geven aan het voeren van een propa- ganda-ooriog. doch indien we er toe worden gedwongen, zullen wjj er niet voor terugdeinzen". Maarschalk Tito tegen kapitalisme en Kominform JOEGO-SLAVIE WIL HANDEL DRIJVEN. De minister-president van Joego-SJa- vie. maarschalk Tlto, heeft Zaterdag op het derde congres van het Joegoslavi- sche volksfront te Belgrado verklaard, dat Joego-Slavië „niet het voetspoor van de imperialisten kan drukken" De „oorlogsstokers en reactionnaire elemen ten in de kapitalistische landen" had den ongelijk wanneer zij een wijziging van de houding van Joego-Slavië ver wachtten. Tito zeide dat de tegen zijn regiem gerichte actie van de Komin form wees op een „revisionistische nei ging en een afwijking van 't Marxistisch Leninisme". Verder verklaarde Tlto de bewijzen in handen te hebben, dat „zich in verschillende communistische par tijen. zelfs onder de hoogste leiders, agenten van bepaalde kapitalistische staten bevinden". Hij zeide. dat Joego- Slavië met de Westerse mogendheden handel wilde drijven om te kopen, wat he.t nodig heeft, en te verkopen, wat het kan missen. „Indien de Westelijke landen op deze basis handel wensen te drijven, dan is het in orde", aldus Tito. „Indien zij dit niet wensen, kan ik slechts zeggen, dat zij niets anders van ons kunnen verwachten. Laat iedereen zich dat goed voor ogen stellen". Het congres nam eenstemmig een resolutie aan, waarin wordt aangedron gen op een „verstandige regeling" met de „andere socialistische landen", en waarin verder wordt verklaard, dat „het program van de communistische partij de doeleinden en aspiraties van de Joegoslavische volken volkomen tot uit drukking brengt". De verlenging van de Marshall-hulp Het Amerikaanse Huis van Afzevaar- digden behandelt heden amendemen- ten op het wetsontwerp tot verlenging van de Marshall-hulp aan Europa tot Juli 1950. Europa heeft theoretisch geen recht meer op Marshall-hulp seiert 3 April, op welke datum het eerste jaar van het Europees herstelprogram afliep. De Senaat heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag reeds verlenging van de Marshall-hulp tot Juli 1950 goedgekeurd namelijk voor een bedrag van 5.580.000.000 dollar. Het wetsont werp, dat thans door het Huis wordt behandeld, betreft een bedrag van 5.380.000.000 dollar, dus tweehonderd- millicen minder dan het door de Se naat toegestane bedrag. Men verwacht, dat de bespreking in het Huis van Af gevaardigden in de loop an heden be ëindigd zal worden met aanvaarding van Ifcct wetsontwerp.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1