ImaM Te Washington is liet probleem West-Duitslancl opgelost Indonesische kwestie op agenda der Assemblée geplaatst Vorming van een „federale republiek' HET DAGHET AAN DE KIM WEERBERICHT Zij wordt als „belangrijk" beschouwd Dringend Nederlands verweer werd genegeerd 88ste Jaargang ZATERDAG 9 APRIL 1949 No. 26664 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Leiden - Otro no.: S7U55 Deze week is historie gemaakt! Het Atlantisch pact is door twaalf landen ondertekend en aan ratificatie door de diverse parlementen behoeft niet te worden getwijfeld. Zelfs van aanvaarding door de Amerikaanse Se naat kan men verzekerd zijn. Natuurlijk blijft men van de zijde der Sovjets dit vredesverdrag een oorlogs verdrag noemen en duurt de agitatie er tegen onophoudelijk voort. De Sov jets moeten dat ook wel doen met het oog op hun satelliet-sta ten, waar de oppositie nog allesbehalve is gesmoord trots de mèest rigoureuze maatregelen. Slechts zo hoopt Moskou daar zijn ge zag te kunnen handhaven. Het is wel gedwongen om door te zetten met een hevigheid aan actie, een betere zaak waardig. Alleen op deze wijze meent het eigen gezag te kunnen behouden. Het is de enige weg, die een dictatuur nu eenmaal ten dienste staat Het zal wel onnodig zijn te constate ren, dat deze gang van zaken in wezen voor de wereld funest moet worden ge noemd. De tegenstelling Oost-West wordt er immers niet alleen door ge handhaafd, doch zelfs door verscherpt. Opnieuw is de wereld in een periode ge komen, dat de zinspreuk: „Wie de vrede wil, bereide zich voor op de oorlog" vol ledig van kracht is geworden. Maar aan wie de schuld? Toch rijst ogenblikkelijk de vraag, hoe Moskou ook ageert en dictateert, in hoeverre zelfs tot de satelliet-staten niet zal doordringen de erkentenis, dat het Westen de enig mogelijke en enig juiste weg bewandelt. Dit te meer, waar het 6ucces van het Marshall-plan, dat nu precies een jaar in werking is geweest, moeilijk meer valt te ontkennen. West- Europa heft zich op uit zijn verval, zelfs zodanig, dat het al weer tegen enkele Amerikaanse suggesties gaat opponeren. Zie, dat kan niet geheel verborgen blij ven, zelfs niet achter het IJzeren Gor dijn. De goede uitwerking van het Marshall plan valt niet te loochenen en zo zal ook de uitwerking van het Atlantisch pact straks moeilijk meer zijn te ver doezelen. Het laatste des te minder, waar Ame rika blijkbaar volkomen bereid is de consequenties te trekken, door West- Europa van de nodige bewapening te voorzien. Het is trouwens de logische gevolgtrekking van het Atlantisch pact dat anders immers practisch van wei nig betekenis zou worden Want dit is juist: het Atlantisch pact bedoelt een halt toe te roepen aan ver dere rode agressie! Echter zonder zelf tot agressie over te gaan. Opzet is een vredelievende vereniging van alle be schikbare krachten om Moskou verder in toom te houden, niet een aanval op Sovjet-Rusland. Dit heeft nu zelf het verdere verloop van zaken in de hand! Wie zich echter wil verdedigen, moet de middelen daartoe te zijner beschik king hebben en alleen Amerika kan daarin voorzien. En het zal daarin voorzien, al is nog niet beslist te zeggen, in welke vorm dit zal worden gegoten. Hetgeen er in wezen ook weinig op aan komt. Te midden van dit gekrakeel is in middels de algemene vergadering der Verenigde Naties weer m Amerika bijeen gekomen om de agenda van Parijs van vorig jaar af te maken. Een bepaald gunstige sfeer omringt dientengevolge de besprekingen niet en men mag daar om omtrent de beslissingen weinig hoopvol zijn gestemd. Het is dientengevolge geen verrassing, dat er reeds stemmen opgaan, die vra gen, of de Verenigde Naties nog wel recht van bestaan hebben naast het Atlantisch pact. Maar fictie of niet, het is goed gezien, de nieuwe Volkenbond niet op te heffen, voor en aleer de bit tere noodzaak daartoe zal blijken. Het zal ter vergadering hard tegen hard gaan, vooral waar aan de agenda enige punten ztfn toegevoegd, die de tegenstelling Oost-West wel bijzonder zullen accentueren. Trots het verzet van Moskou is immers besloten, dat zowel de veroordeling van kardinaal Mindszenty in Hongarije als die vam de protestantse geestelijken in Bulgarije aan de orde zullen worden gesteld. Dat belooft op zich zelf reeds een felle bot sing, afgezien van wat verder nog ter tafel zal worden gebracht. Of dit debat echter enig practisch nut zal afwerpen, valt te betwijfelen. Niet temin, wij hebben nu eenmaal een pe riode bereikt, dat men niet duidelijk ge noeg kan zijn en daarom juichen wij het genomen besluit van ganser harte toe. Hoe duidelijker taal wordt gespro ken, des te beter, opdat de fouten van 1914 en 1939 zich niet herhalen! Hoe bedroevend het op zich zelf is, dat dit nodig is, kiezend tussen twee kwaden, is dit het minste Voorlopig zal de wereld zich met kun nen bevrijden van de gespannen ver houdingen, doch wel van de vrees, die een tijd lang de mensheid bevangen heeft gehouden en dat is reeds winst op zich zelf. Het Westen mag rekenen op een voortduren van de „koude oor log", doch in de wetenschap, daarop thans te zijn voorbereid en tot afweer in staat. Het daghet aan de kim.... MORGEN OVERWEGEND DROOG De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude, tamelijk heldere nacht, met af nemende Noord-Westeliike wind en plaatseliik nachtvorst. Morgen overdag: overwegend droog weer met later vanuit het Westen toe nemende bewolking. Matige, geleidelijke naar Zuidwest krimoende en langs de kust tot krachtig toenemende wind. Minder koud dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 10 APRIL. Zon op: 5 56 uur; onder: 19.28 uur. Maan op; 15.47 uur; onder: 5.15 uur (E.K.). Hoogwater te Katwijk te 1.05 en 13.19 uur. (11 April te 150 en 14.07 uur). Dit blad bestaat uit tien pagina's. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben een overeenkomst ge tekend, waarin de Duitsers het recht wordt verleend tot het stichten van een „federale republiek" over te gaan, die de bezettingszones in West-Duitsland zal omvatten. Er zal een bezettingsstatuut worden uitgevaardigd, waardoor een „democratisch zelfbestuur" zal worden verzekerd. Na de stichting der republiek zal het geallieerde militaire bestuur in West- Duitsland als zodanig worden opgeheven. Daarvoor in de plaats komen Britse, Franse en Amerikaanse autoriteiten, die ieder onder een hoge commissaris ko men te staan, die te zamen het toekomstig controlerende lichaam zullen vor men. Er zullen bezettingstroepen, onder militaire bevelhebbers, in West-Duits land gelegerd blijven. Deze regeling werd door de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken te Washington in twee of drie dagen bereikt, nadat in de afgelopen twee k drie jaren het laatst te Londen met tussenpozen onder handelingen tussen de drie staten waren gevoerd, die niet tot overeenstemming leidden. Volgens een gezamenlijk Brits-Frans- Amerikaans communiqué is één der voornaamste doeleinden van de gealli eerden het Duitse volk te verenigen „in een democratische, federale staat, zulks in het kader van een Europese gemeen schap". In het communiqué wordt gezegd, dat de geallieerde ministers zich voorstellen, dat de Duitse „federale republiek een verantwoordelijk deelgenoot moet wor den bfj het ten uitvoer leggen van het Europese herstelprogramma" door als volwaardig lid deel te nemen aan de organisatie voor Europese economische samenwerking. De ministers kwamen overeen een be zettingsstatuut „in een nieuwe en ver eenvoudigde vorm" aan de Duitse con stituerende vergadering te Bonn te doen toekomen. Het statuut kan worden herzien, wan neer het een jaar van kracht is ge weest. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson, verklaarde tij dens een te Washington gehouden pers conferentie, dat de Amerikaanse auto riteiten van mening zyn, dat de hoge' commissarissen, die de bezettende mo gendheden na het tot stand komen van de Duitse federale republiek zullen ver tegenwoordigen. burgers moeten zijn. De getalsterkte der bezettende troe pen. na het tot stand komen der repu bliek, zou worden bepaald door alge mene veiligheids-overwegingen. Minister Acheson verklaarde verder, dat, als gevolg van de situatie, ont staan door de ondertekening van het Atlantisch verdrag, de hoop bestond, dat een regeling met de Sovjet-unie zou kunnen worden getroffen voor het vraagstuk der Berlqnse blokkade en voor het Duitse vraagstuk in het algemeen. Minister Acheson onthulde, dat de drie Benelux-landen officieel op de hoogte waren gehouden van de vorde ringen der besprekingen over 't Duitse vraagstuk. In antwoord op de vraag of de Ver enigde Staten, nu door de staten-deelge- noten van het Atlantisch verdrag was besloten Spanje niet in hun verdedigend bondgenootschapsverdrag op te nemen, voornemens waren een afzonderlijke mi litaire overeenkomst met Spanje aan te gaan, antwoordde hij „dit is niet een mogelijkheid, die thans door de regering wordt overwogen". Minister Acheson bevestigde, dat de militaire voorzieningen van het met Italië gesloten vredesverdrag niet zou den worden geschonden door het ten uitvoer leggen van het Atlantisch ver drag. Minister Bevin, die in een opgewekte stemming verkeerde, verklaarde voor zijn vertrek naar Londen, dat het thans aan de Sovjet-Unie lag om te beslissen of zij in de Oostelijke zone van Duits land wilde samenwerken voor het in dit gebied tot stand brengen van een de mocratische regering, gesticht overeen komstig de in West-Duitsland gevolgde werkwijze en na het houden van vrije verkiezingen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman verklaarde met nadruk dat „alle mogelijkheden" om tot het sluiten van een vier-mogendhedenver- drag over Duitsland te komen, nog steeds bestonden. Ook hij was van me ning dat „het thans aan de Sovjet-Unie is om te verklaren, in hoeverre de te Washington bereikte overeenkomst voor geheel Duitsland van kracht kan worden verklaard". „Ik wens met nadruk te verklaren, dat het bij geen enkele beslissing be treffende het dagelijkse leven en de wet geving in Duitsland nodig zal zijn, dat er eenstemmigheid heerst; in deze ge vallen kan dan ook geen sprake zijn van het uitoefenen van een veto-recht" aldus Schuman. Waarnemers te Washington zyn van mening dat, vooropgesteld dat er spoedig overeenstemming wordt be reikt over de tekst van een grondwet, het wellicht mogelijk is binnen zes maanden tijds verkiezingen te doen houden en een West-Duitse regering tc vormen. Uit Hannover wordt gemeld, dat de lei der der Duitse sociaal-democratische partij. Kurt Schumacher, heeft gewaar schuwd tegen een „luchthartig optimis me", zolang niets anders dan de hoofd lijnen van de geallieerde overeenkomst bekend zijn. „Voordat het Duitse volk zijn mening uitspreekt, moeten wij eerst weten of het recht der geallieerde autoriteiten om Duitse wetten en bestuursdaden af te keuren tot bepaalde gebieden zal worden beperkt, of dat dit recht zo als men uit de bekend geworden tekst zou opmaken in alle gevallen kan worden toegepast", aldus Schumacher. Dr Konrad Adenauer, president van de grondwetgevende vergadering, welke thans te Bonn bijeen is, en leider van de christen-democratische partij, heeft verklaard, dat het communiqué „het aanbreken van een nieuw tijdperk in de na-oorlogse geschiedenis van Duitsland en van Europa inluidt". „Men moet zich verheugen, dat een dergelijke ommekeer ten goede, slechts nauwelijks vier jaar na afloop van de oorlog en na het sluiten van de over eenkomst van Potsdam, mogelijk is ge weest". Hij voegde hieraan toe: „Het is thans nog te vroeg, om commentaar te geven op bijzonderheden, doch het is reeds duidelijk hoe groot de verbetering in Duitsland's binnenlandse en internatio nale positie zal zijn, wanneer eenmaal de Duitse federale republiek is gesticht. Het is thans nog noodzakelijker ge worden dan voorheen, dat allé verant woordelijke Duitse politici zich vereni gen, ten einde spoedig een grondwet goed te keuren in een vorm, die voor de geallieerden aanvaardbaar is". Verdedigingsplan voor West-Europa goedgekeurd COMMUNIQUÉ DER VIJF MINISTERS VAN DEFENSIE. De secretaris-generaal van de Per manente Commissie van het Verdrag van Brussel heeft een communiqué uitgegeven, waarin o.a gezegd wordt, dat de ministers van Defensie van de bq het verdrag van Brussel aangeslo ten mogendheden een verdedigings plan voor West-Europa goedgekeurd hebben en besluiten namen over de maatregelen, die elk der vijf mogend heden zal moeten treffen om het plan doeltreffend te maken. De ministers van Defensie hebben ze kere gedetailleerde voorstellen besproken en goedgekeurd voor de verdeling der lasten van strijdkrachten en wapenpro ductie over de vijf mogendheden. Zij hebben de commissie van staf-chefs en de raad voor militaire bevoorrading in structies gegeven over de naaste te Textiel vakgroep vraagt 50 punten vóór Pasen Het bestuur en de Raad van Bijstand van de Vakgroep Detailhandel in Tex- tielsoederen vergaderde in Krasnapolsky te Amsterdam. Unaniem was men van oordeel dat het dringend gewenst is om de bevolking vóór Pasen 50 textielpunten toe te wijzen. De opheffing van de textieldistributie achtte men zeer wel mogelijk zonder dat de volksbelangen geschaad worden. In die zin werd een telegram aan de minister van Economische Zaken gezon den. nemen stappen voor het bereiken van volledige solidariteit en integratie van de verdedigingssystemen der vijf mogend heden. Vertegenwoordigers v. d. Amerikaanse en Canadese staf-chefs waren als waar nemers bij de besprekingen aanwezig. Ik heb mijn wagen volgeladenOp 25 April a.s. bestaat het Vrouwen Hulp Korps 5 jaar. Het opleidingskamp voor deze vrouwelijke soldaten bevindt zich in Kijkduin. Per vrachtauto worden de VJIÜ.-ers van kamp Juliana naar haar dagtaak vervoerd. De bestuurscommissie van de Alg, Vergadering der Ver. Naties heeft met 11 stemmen tegen 1 en twee onthou dingen besloten, de Indonesische kwestie op te nemen op de agenda van de algemene vergadering. België stemde tegen, Groot-Brittan nië en Frankrijk onthielden zich van stemming. Om de aardkluiten, die de greppelploegem achterlaten nadat zii door de wil dernis van het nog onontgonnen gedeelte van de N.O.-polder zijn getrokken, fijn te maken, wordt gebruik eemaakt van een z.g. „Graeder". Deze machine, die het beste te vergelijken is met een enorme ploeg, wordt met twee tractors door de zware klei van het nieuw gewonnen gebied getrokken. De bewapening der Atlantisch Pact-landen AMERIKA BELOOFT STEUN. De Amerikaanse regering heeft, als gemeld, formeel toegezegd, het Con gres te verzoeken om militaire en fi nanciële steun ter herbewapening van de vijf landen der Westeuropcse Unie alsmede Noorwegen, Denemar ken en Italië. De Amerikaanse regering deed deze belofte in antwoordnota's op dringen de verzoeken om militaire steun van de acht landen. Volgens niet-officiële schattingen zon den de landen in de eerste 12 maan den 1.250 mjilioen dollar nodig hebben. De landen van bet Pact van Brussel (Nederland, België, Luxemburg, Frank rijk en Engeland! verzochten om steun voor „de uitvoering van §en gemeen schappelijk verdedigingsprogram" op 5 April de dag na de ondertekening van het Atlantisch Pact. Amerikaanse nota's verzochten deze landen, gedetailleerde opgaven van hun militaire behoeften voor 1948/'49 te sturen. In een verklaring, die gelijktijdig met de nota's werd uitgegeven, drong de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Acheson, aan cp de voorziening van de landen van het At lantisch Pact en zekere andere landen, w.o. Griekenland en Turkije, met wa pens en uitrusting Hij verklaarde, dat de veiligheid en vrede van de V.S. noodzakelijkerwijs rustte op de veilig heid en vrede van de gehele democrati sche wereld. In het verzoek om steun van de lan den van het Pact van Brussel wordt verklaard, dat de vijf landen van me ning zijn, dat hun defensie-program, slechts effectief kan zijn met „de ma teriële steun van de Amerikaanse re gering." Er wordt aan toegevoegd, dat „de militaire kracht van de deelne mende landen ontwikkeld dient te wor den zonder dat het economische her stel en het bereiken van economische levensvatbaarheid, waaraan voorrang verleend moet worden, in gevaar ge bracht worden." Tevoren werd een voorstel om de be slissing uit te stellen verworpen met 9 tegen 4 stemmen (België, Canada, Frankrijk, Groot-Brittannië). De Ver. Staten onthielden zich hierbij van stemming. Besloten werd de kwestie te verwij zen naar de politieke commissie (com missie nummer een) omdat het Indo nesisch probleem beschouwd werd als een „belangrijke kwestie". Het debat werd geopend door de ver tegenwoordiger van India, die aandrong op plaatsing van de kwestie op de agen da va> de algemene vergadering, omdat deze kwestie „van vitaal belang is voor millioenen mensen in Zuid-Oost-Azië". Ondanks verzet van Sovjet-Russische zijde verleende de voorzitter, dr Herbert Evatt (Australië), daarna het woord aan de Nederlandse vertegenwoordiger, jhr. mr J. W. M. Snouck Hurgonje. Deze zeidc: ,„Mijn land doet een be roep op de commissie de Indonesische kwestie niet op de agenda te plaatsen. De Veiligheidsraad heeft een weg aangegeven, die mogelijk en wU hopen het tot een oplossing van het probleem zal leiden. Wanneer de Assemblee thans een discussie begint, zou dat een inmenging betekenen juist op het moment, dat de partijen besprekingen te Batavia openen. Het zou het succes van deze voorbereiden de conferentie in gevaar kunnen bren gen". „Dr Van Royen is onderweg naar Batavia en wij hopen, dat de confe rentie spoedig zal beginnen. Bespre king van de kwestie op het ogenblik zou de atmosfeer zeker vergiftigen en de partijen onnodig tegen elkaar op zetten". Palar (Indonesische Republiek) zeide, dat bespreking van de kwestie in de algemene vergadering aan de Neder landers moest tonen, hoe de volkeren der wereld over hun optreden denken. Cadogan (Groot-Brittannië) wilde be slissing over plaatsing op de agenda uitstellen totdat men zich een oordeel had kunnen vormen over de ontwikke ling van de conferentie te Batavia. Chauvel (Frankrijk) noemde een debat over Indonesië in de algemene vergade ring „nutteloos enschadelijk". Van Langenhove (België) verklaarde van bespreking in de algemene vergadering schadelijke gevolgen te vrezen voor de conferentie te Batavia. Ook Ignatieff (Canada) sprak zich uit voor uitstel van beslissing. Tsiang (China) stelde plaat sing van de kwestie op de agenda voor, doch enige weken uitstel van de eigen lijke bespreking. Malik (Sovjet-Unie) vergeleek een preliminaire conferentie te Batavia met „een conferentie tussen gevangenen en bewakers" en drong aan op plaatsing van de kwestie op de agenda. Na de stemming verdaagde de commissie het debat over de Indonesi- sche kwestie. 1 Explosie en brand in raffinaderij te Palembang Donderdag; zijn bij een explosie en een brand op de raffinaderij van de Stan dard te Palembang 12 employé's gewond en is een deel van het bedrijf tildeliik stopgezet. Om ongeveer zeven uur 's oohtemds ontstond kortsluiting in een van de onderdelen 'jan de generator. Stroomigebrek veroorzaakte een toevloed van oliedampen .die een huis deed ont ploffen. De brand had men twee uur later onder contróle. De productie van de raffinaderij zal gedurende twee we ken ongeveer de helft van de normale bedragen. Men meent, dat het herstel daarna voltooid zal zijn. ISRAEL EN DE V.N. De bestuurscommissie van de alge mene vergadering der Verenigde Naties heeft besloten het verzoek van Israël, als lid der Verenigde Naties te mogen toetreden, rechtstreeks aan de thans in voltallige zitting bijeen zijnde alge mene vergadering der Verenigde Na ties voor te leggen. Dit besluit werd met negen tegen drie stemmen genomen. Er waren twee onthoudingen- COMMUNISTISCHE OPMARS NAAR EN LANGS DE YANGTSE. Gemeld wordt, dat de Chinese com munistische legers naar de Yangtse zijn opgerukt, die zij op een 50 kilometer ten Oosten van Nanking gelegen punt heb ben bereikt. Alle verkeer over de rivier is door de communistische troepen af gesneden. De spoorweg naar Nanking is thans onder het bereik van het zware geschut der communistische legers ge komen. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Kon. Landmacht: Sold. M. H. Linneman. Almelo. Sold. W. H. E. v. d. Berg, Velp (Rheden). Sold. H. Lovink, Zelhem. Ie It. P. J. Mol, Amstelveen. Korp. J. B. Untied, Groningen. Sold. W. de Maat. 's-Gravenhage. Sold. K. Aartsma, Engwierum (Oostdongeradeel Kon. Ned.-Ind. Leger: Soend. sold. 2e kl. Inf. Kosadi, Indonesië. Soend. sold. 2e kl. inf. Marjani, id. Soend. militie sold. Soebandi, id. Man. korp. inf. S. Maelensun, ld. Tim. sold. 2e kl. inf. A. Moa, id. Amb. sold, le kl. inf. O. Leatemla. Id. Tim. sold, le kl. inf. J. Malelak. id. Jav. sold, le kl inf, Marsidi id. Jav. sold, le kl. inf. Boegel id. Chin. sold, le kl. inf. Go Kiem Lan. id. Man. sold. 2e kl. inf. C. Elias. id. Sold, le kl. M. P. W van Nispen, Breda Sovjetveto treft Korea De Sovjet-Unie heeft gisteravond haar dertigste veto in de Verenigde Naties uitgebraoht om de regering van Zuid- Korea te beletten, het lidmaatschap van de V. N. te verwerven. Malik (Sov jet-Unie) motiveerde zijn veto met de uitspraak, dat Zuid-Korea een politie staat was, onder bezetting van de Ver enigde Staten, Verlenging Marshall-hulp DOOR AMERIK. SENAAT AANVAARD De Amerikaanse Senaat heeft gister avond de verlenging van de Marshall hulp voor een jaar aanvaard en wel tot het volle bedrag van 5.580.000.000 dollar, dat voor de nieuwe periode door de re gering van Truman is aangevraagd, 't besluit van de Senaat werd genomen met 70 tegen 7 stemmen. Tijdens de debatten over het wets voorstel, die twee weken hebben ge duurd en tot stormachtige tonelen aan leiding hebben gegeven, werd een door Styles Bridges (republikein uit New Hampshire) ingediend amendement aangenomen, waarin op de deelnemende landen een beroep wordt gedaan een systeem te ontwerpen tot contróle. of van de verschafte middelen voldoende gebruik wordt gemaakt. DE AMBTENARENSTAKING IN GRIEKENLAND. De Griekse minister-president, Sofoe- lis, heeft gisteravond order gegeven alle gearresteerde leiders van de ambtena- renstaking vrij te laten. Van dit besluit v/erd mededeling gedaan enkele uren nadat de nog werkende ambtenaren in Noord-Griekenland besloten hadden Maandag aan de staking te gaan deel nemen. Het kabinet zal een nieuw onderzoek instellen naar de eisen der stakers om loonsverhoging. Sofoelis deed een beroep op de vrij gelaten leiders, de staking af te ge lasten, en bood de ambtenaren ver strekking van voedsel en kleding aan. Bij de post en de telegraafdienst scheen de staking reeds op een einde te lopen. Cacaofabriek te Zaandam in de as SCHADE LOOPT IN DE TONNEN. In de Zaandamse wijk „Het Kalf", waar enkele weken geleden de molen „De Strijd" afbrandde, is vannacht de cacaofabriek „De Halve Maan" van de N.V. Jan Schoenmaker in en kele uren tjjds in vlammen opge gaan. Honderden tonnen grondstof fen en afgewerkte producten gingen verloren. De grondstoffen (cacao- en pinda- afval) en de afgewerkte producten, zo als cacaoboter, waren zeer brandbaar en de hitte was enorm. De autospuiten konden de vuurhaard niet voldoende benaderen. Nadat het dak van de fabriek was ingestort, verminderde de vuurgloed. De schade, die in de tonnen "loopt, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van de brand is nog on bekend. Met de mogelijkheid van broeiing wordt rekening gehouden. PRINS BERNHARD OP INSPECTIE. Prins Bernhard is gisterochtend in zijn kwaliteit van Inspecteur-Generaal d=r Kon. Ned. Landmacht, met enige offi cieren van znij stal op inspectie ge weest. Daarbij werden o.a bezocht het infanterie-depot het depot pantserwa gens en het depot gevechtswagens, welke drie onderdelen in .Mntrsfoort zijn ge- stationneerd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1