Kees van Dongen exposeert zijn levenswerk in Parijs HET HUIS AAN DE BAAI Een jaar Veiligheids-bataljon Kranige kerels, maar ze kunnen ons niet missen! nog De belangwekkendste tentoonstelling, die men in jaren op dit gebied lieeft aanschouwd Panda en de meester oetdekkings Radio-programma öttste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 8 April 1949 Tweede Blad No. 26663 Brieven uit Indonesië Symbolisch voor geheel Indonesië (Van een bijzondere medewerker) OP HET FEEST. Wist u. dat men in Afrika pleegt te roetbaken voorzien van een masker, vaardoor het gezichtsveld van de speler leperkt wordt, tot een klein rond gaat- e en hij meer óver de bal, dan tegen ie bal trapt? Ik leerde dit in Bodjong Lopang, ten JZuiden van Soekaboemi. tijdens de sportwedstrijden van de aldaar geleger de compagnie van het Veiligheidsbatal jon Het nummer stond in ieder geval aangekondigd als „Afrikaans voetbal" en versohaft een enorm plezier aan het publiek langs de lijn. Dat deden trouwens alle nummers. Wanneer je lens gezond wil lachen, ga dan naar •rtwed strijden van Indonesische mili- iren. want vol eens de aloude metho des van het KNIL gaat het hierbij in de eerste plaats om de vrolijke noot. aangevuld met spanning en de sportie- '•ve prestatie. En dit valt dan ook geheel in de aard van de Soendanese soldaten. Zij lachen veel en graag en waarom tiet. tenslotte? Op deze dae wordt het ,één-jarig bestaan gevierd, dus alle re- !den tot vrolijkheid en feestelijke stem- dng! Toen wij tegen een uur of elf op het nnlge voetbalveld arriveerden, waren wedstrijden reeds in volle gane. De •ehele compagnie was voor deze dag op iit punt geconcentreerd, een dikke hon- erd. tot in de puntjes verzorgde mili- ,airen. Allen in het groen gestoken, met glimmende laarzen en enkelstukken, een Kwierige veldhoed op het hoofd en de letters VB. op de mouwnaden. Reeds vroeg in de morgen wei-den zij door hun rechtstreekse commandant, de erct -majoor Halter, toegesproken en hans om elf uur. wordt nog door an- flere bezoekers het woord gevoerd. En kunt het. aan de gezichten der man- lien zien. dat zij genieten van de eer. hun te beurt valt. Als namens hun iollandse collega's een enveloppe met rfceld wordt overhandigd, een bijdrage tot de feestvreugde, gaan spontaan de hoofddeksels de lucht in. Sport wedstrijden. hoog bezoek, een STOte naaltiid en 's avonds wajang golek. het an niet op! RUST EN VEILIGHEID. Tussen het publiek zien we hier en Baar een Hollandse soldaat, een kop uitstekend boven de anderen, Zil heb ben evenveel pret. ook al gedragen zy kich iets bezadigder. F Twee jaar lang hebben zu deze streek Ll onder hun toezicht. Zij kennen elk Jiaadie. elk 'huisje, elke loerah en we- dana Zij kennen rustige en gevaarlijke terioden. zij behoeven de bevolking maar e observeren, om te weten of de zaak Lal dan niet -snor zit". Langzaam, stap voor stap. hebben ze het vertrouwen weten te winnen, meest al ten koste van hun nachtrust, soms koste van hun leven. Hun taak is puideliik en recht omlijnd: ..Hier heb je en stuk van West Java. zo en zo lo- len de grenzen: zorg dat daar rust ieerst!" Voor een buitenstaander is het niet eenvoudig om een voorstelling te krij- van wat zo'n opdracht mee brengt. Veel is hierover reeds gesohre- |en en verteld, maar men moet land p volk kennen om het werk van de ioldaten op luiste waarde te schatten. ÊVel zal een ieder zich kunnen inden- [ken. dat de mannen, die maand in, ~haand uit. in zo'n gebied patrouilleren jen dit gebied van chaos tot welvaart oen komen, ook van dit gebied gaan pouden en er zich steeds meer verant woordelijk voor gaan voelen. 1 En wanneer we het hierover eens zijn. Ban kunt u zich de gemengde gevoelens indenken. waarmede deze K.L. (Ko- inkliike Landmacht) soldaten, hun rijtimakkers van de V.B. (Veiligheids- Bataljons) zagen arriveren. Aan de ene L nt begroetten zij in hen een eerste tastbaar bewijs van kenterend eetii, on der de zonen van het na-oorlogse Indo nesië. EIGEN ZONEN BEWAKEN HET EIGEN LAND. Deze mannen zijn niet langer bende lid: zij zijn ook niet langer de schuwe, weifelende tani, die meepraat met de- geen. die hem het meest angst weet aan te jagen, maar het zijn mannen, die definitief hebben eekozen. Via een behoorlijke training zijn zij het veld ingestuurd, cm schouder aan schouder met deze K.L.-militairen te waken voor hun eigen Soendanese land. Ook was er een gevoel van opluch ting. toen deze versterking kwam, want ten slotte, de K.L.-ers willen toch wel pens naar huis tce en wie zal dan de zaak lopende moeten houden? „Voor mijn part hadden we nog een half mil- lioentje van die kerels, dan konden we meteen gaan pleiten" is de mening van een forse „Mokummer". En zo is het. dit wordt algemeen gevoeld, die kant moet. het op. Maar De medaille heeft tooh ook een keer zijde. Zeker, het detachement heeft het heel wat minder druk gekregen, nu deze VB.compagnie werd toegevoegd. Zij staan heel wat minder wacht en kun nen ook een deel van hun patrouille- terrein uit handen geven Maar. dat uit handen geven, daar zit hem nu juist de kneep. „WIJ ZIJN DE GROTE BROERS" ,Aoh. Luit" vertrouwt iemand mij toe. ,.^t zijn beste kerels daar niet van, maar ze kunnen het nog niet alleen, heus niet. Zolang d'r maar Hollanders bil zijn. die de leiding hebben en de bevelen uit delen. gaat alles uitstekend en doen ze hun werk net zo goed als wij. Zo gauw 1e hen echter alleen laat scharrelen, loopt de zaak mis. Sommigen nemen de kuierlatten, de patrouilleresultaten wor den minder, het moreel gaat achteruit; het zijn eigenlijk net kinderen en wi] de grote broers!" En tooh moet het die kant op. dat het V.B. zijn eigen gebied te beveiligen kriigt. desnoods met een of twee man Hollands kader, maar verder geheel op eigen benen staande. In sommige stre ken gebeurt dit reeds en de resultaten ziin niet onbevredigend te noemen. In dit licht bezien treft mii het toneeltje op de terugweg van het sportveld naar de oantine. waar de maaltijd zal worden gebruikt. Stram in het gelild de geweren aan de sohouder. stappen de vier V.B.- oaOetons langs ons heen en van de gale rij van hun kamponghuis kijken de Hol landse soldaten rustig toe. En er is iets in hun bhk. hun gebaar, dat voor een nauwlettend toeschouwer boekdelen spreekt. Een mengeling van waardering, superioriteit, waakzaamheid. Het is een toneeltje dat zonder woorden de hele situatie schetst. Het opmarche rende V.B., de toeziende K.L.-groep „Bijna volbracht" zou je er onder kun nen zetten. BIJNA VOLBRACHT. Toen zil hier kwamen, bestonden er Heen vrienden of bondgenoten, toen wa ren er sleohts vijanden of dodelijk be angsten. zieken en stervenden. Twee jaar hebben zii er alleen voor gestaan en nu sinds een klein half jaar is daar die hulp uit het volk zelf gekomen. .Bij na volbracht". Het is een balans met ter weerszijden hen die mee- en tegen werken. Nog is de K.L. nodig, om tezamen met deze nieuwe strijdkrachten op te treden, tegen een ieder die tegenwerkt. Maar eens zal het moment aanbreken, dat de balans definitief doorslaat ten gunste van deze V.B.-ers en eerst dan kunnen alle Hollandse ..grote broers" op de boot stappen met een rustig en voldaan hart. (Van onze -correspondent te Parijs) Zoals hij daar stond bij de vernissage van zijn grote Parijse tentoonstelling, de resterende grijze haren strak achter over gekamd, de witte baard agressief naar voren, en gestoken in een jasje, dat al lang niet nieuw meer was, maar dat aan een natuurlijke elegance een piquant accent van nonchalance ver leende. herinnerde de 72-jarige Kees van Dongen mfj om meerdere redenen sterk aan G. B. Shaw. Die scherpe iro nie in de ogen het sarcasme van iemand, die de brillante en vergulde schijn doorziet en de manier waarop hij opgetuigde douarières met gecom pliceerde hoofddeksels een kus drukte op de handrug of baronnen met binocles meetroonde naar een schilderij om zich daar met hen door zijn lijfwacht van fotografen te laten „nemen", bevestigde even later die eerste indruk: Kees van Dongen is inderdaad de Parijse G. B. S. der schilderkunst, een artist, die met veel zwier een meedogenloos cynisme achter een geamuseerd masker te ver bergen weet. Onder de „beau monde", de society van Parijs, die haar glanstyd heeft overleefd, gevoelt Van Dongen zich als een vis in de vijver en mondain Parijs heeft hem dan ook sedert jaren geannexeerd. De signatuur „Van Don gen" onder uw portret een tijd lang tekende hij ook kortweg met „le peintre" de schilder wordt door het cosmopo- litische „tout Paris" nog steeds be schouwd als het onvervalsbare merkte ken van universeel aanzien, van alge meen-erkende roem Maar men vergisse zich hier even niet! Kees van Dongen, de Rotterdam mer, die in 1897 als twintigjarige naar Parijs kwam om er even de 14-Juli fees ten mee te maken maar er sindsdien bleef nadat hij volgens het getuige nis van zijn oude vriend Koos Speenhoff zyn retourkaartje had verloren, Kees van Dongen is aanmerkelijk méér dan een glad. academisch picturaal croni- queur van een sociaal milieu dat teert op vergane glorie. Van Dongen is voor al een zéér groot schilder die met elke streek van zijn penseel getuigt van zijn meesterschap en van een persoonlijk heid, waarmee al zijn vermogende, prot serige en adellijke sujetten worden ge domineerd. Magistraal gedomineerd. Hij vervalt nooit in een vleierij. Van Dongen dringt integendeel de toeschou wer zijn visie op en heel deze portretten galerij van persoonlijkheden, die gedu rende een halve eeuw Van Dongen met goud hebben behangen teneinde hem te bewegen zich voor hen te interesse ren. boeit alleen, omdat al die stukken zulke sterke manifestaties zijn van de geest van de schilder, en niet, of al thans bijna niet, vanwege het belang dier dames en heren die voor Van Don gen hebben geposeerd. De veelgestelde vraag of de kunst van Van Dongen ge doemd is te verdwijnen met de wereld, die hij vereeuwigd heeft, kan, geloof ik, wanneer men deze tentoonstelling met KEES VAN DONGEN. wat aandacht heeft bezien, dan ook alleen maar ontkennend worden be antwoord. Van Dongen is. als gezegd, een zéér groot schilder. Hij is ook een veelzijdig schilder en men kan het slechts betreuren dat door zyn speciali teit van mondain artist mogelijkheden af zijn gesloten die, blijkens verschil lende vroegere doeken, voor Van Don gen eens hebben bestaan. Er hangen hier Hollandse binnenhuisjes, daterend uit zijn vroegste periode de schilder was toen nog nauwelijks meerderjarig die de charme en de intimiteit heb ben van een interieur van Rembrandt of Hals. Er zijn ook tekeningen, die in hun expressiviteit niet onderdoen voor de beste Daumier en er zijn bovendien doeken uit de tijd dat de schilder tot de „fauves" werd gerekend, die een felheid bezitten, welke geselt door haar agres siviteit. Er is rond de persoonlijkheid van Van Dongen altijd veel gerucht geweest en (evenals ten aanzien van zijn geestver want G. B. S.) dient men te erkennen, dat hij het rumoer, dat hij veelal be wust provoceerde, geniaal dienstbaar wist te maken aan de vestiging van zijn reputatie- Kees van Dongen heeft altijd goed begrepen dat een schilder in zijn positie de publiciteit niet ont beren kon en geen enkele reclame agent had hem ooit in vernuft en effi ciency kunnen overtreffen. Een deel van het publiek, dat gemak kelijk in een soort negatief snobbisme vervalt, heeft Van Dongen die propa ganda voor de eigen zaak zwaar aange rekend en achtte hem zelfs, als char latan, voor de werkelijke kunst verloren. Wat my betreft, zie ik hier slechts reden tot verheugenis omdat eindelijk de bonte vlag der reclame de lading der prestaties eens heeft gedekt: Van Don- gen's expositie behoort zonder de aller minste twijfel tot het sterkste en be langwekkendste, dat men in jaren op het gebied der moderne schilderkunst in Parijs aanschouwen kon. De militaire hulpverlening aan de Noordatlantische landen President Truman heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat hi1 het 'congres om afzonderlijke aan vullende credieten zal verzoeken voor militaire hulp aan de Noordatlantische en andere landen. Volgens eerdere berichten in de Ame rikaanse pers had dr Nourse. de voor naamste economische adviseur van de president, er op aangedrongen, de kos ten van herbewapening van de Noord atlantische en andere mogendheden on der te brengen in de defensiebegroting van vijftien hlliard dollar. Truman deed uitkomen, dat de opmer kingen van Nourse geheel voor diens eigen rekening gelaten moesten worden en niet beschouwd moesten worden als weergevende de mening van de regering. In zijn begrotingsboodschap aan het congres van Januari jl. had Truman Heen post opgenomen voor uitgaven ter zake militaire hulpverlening aan het buitenland. Hij verklaarde toen. later om.credieten daarvoor te zullen verzoe ken. De schattingen aangaande het bedrag, dat voor militaire hulp aan Europa be steed zal worden Amerikaanse bladen spraken van één twee milliard dollar zijn door functionarissen te Washing ton a's „zuiver gissingen" bestempeld. Naar van betrouwbare zijde verluidt, hebben de 'anden van de Westerse unie (België, Engeland. Frankrijk. Luxem burg en Nederland) collectief een offi cieel verzoek tot de Verenigde Staten gericht om militaire hulpverlening vol gens de termen van het Atlantisch pact. Een formeel Amerikaans antwoord, dat er in beginsel in toestemt het Congres om machtiging te vragen, wordt hierop verwacht. Verder verluidt, dat het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken reeds onderhandelingen voert met Noor wegen en Denemarken over een schat ting van hun verdedigingsbehoeften. Labour en de Britse begroting Op een vergadering van Labour-par lementsleden. die door 400 personen werd bhgewoond. onder wie biina het gehele kabinet, heeft sir Stafford Cripps ziin begrotingsvoorstellen krachtig ver dedigd. De vakverenigingsleiders waarschuw den de minister van Financiën er voor. dat zil machteloos zouden kunnen blij ken te ziin. eisen tot loonsverhoging tegen te houden na de bekendmaking, dat de voedselprijzen zul-en stiigen. De vergadering werd geopend in een atmosfeer van smeulende verbolgenheid, maar de uitbarsting, die in sommige kringen werd voorspeld, is niet gekomen. De gematigde elementen in de partij en zii vormen een meerderheid zijn. naar verluidt, bereid de begroting te aanvaarden als onvermijdelijk in de hui dige omstandigheden. Naar vernomen wordt leidde de dis cussie niet tot een stemming. Ofschoon op grond van de meests ver klaringen de minister de eerste ronde in de strtld voor ziin begrotingsvoorstel len gewonnen heeft, werd hii gewaar schuwd dat er tildens het debat in het parlement veel critiek zou komen op verschillende onderdelen van de begro- a™. Hewitson. leider van de op een na grootste Britse vakvereniging, heeft de minister van Financiën in het Lager huis gewaarschuwd, dat de leden der vakverenigingen zouden „vechten", in dien de regering zou trachten „onzs inkomsten tot beneden de veiligheids marge te dcén dalen." Hij zeide, dat de „hogere kosten voor levensonder houd". welke in de voorstellen van de minister tot uiting komen, zullen lei den tot een ..stortvloed van eisen tot loonsverhoging". „Indien de regering", aldus Hewitson. „het waagt deze eisen niet in te willi gen, zullen zich arbeidsgeschillen van een na de eerste wereldoorlog onge kende omvang voordoen". Enige socialistische leiders verklaar den zich evenwel voorstanders van de begrotingsvoorstellen. Oc-k de voor naamste spreker van de cppositie, het conservatieve lid Crooks hank, ver klaarde de voorstellen tot op zekere hoogte te kunnen steunen. Hij schreef de grote verrichtingen in het afgelo pen jaar grotendeels toe aan de over eenkomstig het plan-Marshall verleen de hulp, voor wat betreft de financi ële en psychologische factoren van het herstel, terwijl de verhoogde uitvoer het gevolg was van het particuliere initiatief. De sprekers werden beantwoord door de onder-minister van de schatkist, Glenvil Hall, die verklaarde van me ning te zijn, dat Hewitson te veel de nadruk had gelegd op de uitwerking, die Cripps' voorstellen zouden hebben, speciaal wat betreft de personen mat lagere inkomens. De vooruitzichten zijn in het geheel niet somber. De situatie is voor ce grote massa van de bewoners van dit land beter, dan zü ooit is geweest," verklaarde hij. BERLIJNSE GRAVENSCHENDERS GEARRESTEERD. Nadat leden der Beriynse politie nachten lang middernachtwaken had den gehouden - achter grafstenen m alle vier de Berlljnse sectoren, werd gisteren hun waakzaamheid beloond. Zeven mannen en een vrouw zyn gearresteerd, die er van worden be schuldigd de doden van gouden tanden en platina kunstgebitten te hebben be roofd. Volgens de politie hebben de arrestanten bekend niet minder dan 350 graven te hebben geopend. Onder de door de' gravenschenders geplunderde graven bevinden ach die van de overleden Duitse keizers Wh- helm I en Friedrich IH. Deze graven bevonden zich in een mausoleum, ia de Britse sector van Berlyn. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 4) - Dan ga ik op mijn gevoel werken. En mijn gevoel zegt me, dat we het probleem van een geheel andere kant inoeten gaan benaderen. Maar ik begrijp nog steeds niet, wat ik daarmee te maken heb, zei ik hulpeloos, ik sympathiseer met je en zie in, hoe je in moeilijkheden, zit, maar ik neem aan, dat ik toch niets té maken heb met de nieuwe lijn, die Jp wilt gaan volgen? Wis en waarachtig heb je daarmee te maken, zei Brannigan met nadruk. Ik zou graag zien, dat je alles, waarmee je je momenteel eventueel bezig houdt, in de steek laat om mij te helpen die chanteurs op te sporen. HOOFDSTUK II Stomverbaasd staarde ik Brannigan aan. Spreek je in ernst? vroeg ik. Ik kan niet ernstiger zijn dan lk hen, antwoordde hij. Maar het is toch te dwaas, pro testeerde ik. Ik ben helemaal geen po litieman. Wat zullen je bazen bij de Yard zeggen, als een gewoon manne tje als ik in een dergelijke affaire be t-tokken wordt. Ik wil juist jouw hulp hebben, om- <&t je niet tot de politie behoort, zei Brannigan. Ik weet, wat je waard bent uit de dagen, toen we samen in Frank rijk waren. Deze bende, die we zoeken, is slim genoeg om de meeste politie mannen en detectives te kennen. Kijk eens goed in de spiegel en zeg me dan of je vindt dat jij er uitziet als een •■vprmomde politieman. Ik bekeek mezelf aandachtig in de spiegel. Wat ik zag was een gewoon aflledaags gezicht met grijze ogen en een klein snorretje. Het bruine haar °P mijn hoofd begon grys te worden, maar toch zag ik''er niet ouder uit dan een man van achter in de dertig. Ik zou door kunnen gaan voor een advocaat of een architect (welk beroep ik vóór de oorlog uitoefende) of iets dergelijks, maar voor een politieman, neen. daar zou niemand me voor hou den' Ik geloof niet, dat iemand in my' een vermomde politiespeurder zou kun nen vermoeden, gaf ik toe. Maar hoe kom je op de idee, dat mijn bescheiden gaven van enig nut in deze kwestie kunnen zijn? Brannigan maakte een gebaar met zyn grote handen. Laat dat maar aan mijn oordeel over, Arlen. Je herinnert je vast en zeker nog wel de eerste keer, dat we elkaar ontmoetten en alles wat daarop volgde. Ik herinnerde me inderdaad nog heel goed die eerste keer, dat ik Brannigan tegen het lijf liep. Het was niet lang na D-day. Hij was gekleed als een Franse boerenman hij had een on gewoon talent voor het spreken van vreemde talen en ondanks zyn ge weldige grootte en zijn ietwat strijd lustig uiterlijk, twijfelde ik er geen ogenblik aan, dat hij degeen was, die hij voorgaf te zijn, toen hij in mijn bureau voor me stond, zijn pet verle gen in zijn handen ronddraaiend. Myn de Brigade-commandant, en ontving monnon VioH.Han binnen het uur bevestiging van deze gegevens. Daarna zag ik Brannigan dikwijls. Hij trok door het land met eigen opdrach ten, maar zo nu en dan. wanneer hij militaire hulp nodig had, vrceg hij naar mij. Ik was in staat hem te as sisteren bij het grijpen van een plaat selijke grootheid, die met de vijand sa menwerkte. terwijl hy zich uitgaf voor iemand, die de Maquis steunde. Op Brannigan's verzoek werd ik over geplaatst naar de Geheime Dienst. Hoewel ik het betreurde mijn compag nie in de steek te moeten laten, die de beste was van het bataljon, vond ik myn nieuwe werk zeer boeiend- Het was niet ongevaarlijk, doch ik kwam er zonder kleerscheuren af tot vlak vóór het einde van de oorlog, toen een verdachte, die met zijn revolver op Brannigan mikte, my in mijn knie trof. Dit voorval deed niets af aan de sym pathie, die ik voor Brannigan was gaan 'koesteren. Ik was gaan houden mannen hadden hem binnen gebracht, omdat ze hem uit een door de Duit sers bezet terrein hadden zien komen. Hy behoorde voor 'n Geheime-Dienst- officier gebracht te worden, maar aan gezien men mijn Frans beter vond, droeg men mij op hem onder handen te nemen. Ik was juist 'begonnen de man te ondervragen, toen hij mij in het En gels toefluisterdeKan ik ai - even alleen spreken? Enigszins tegen myn zin stuurde ik de schrijver en de man, die hem bin nen gebracht had, uit 't vertrek, doch ik gaf hun opdracht buiten dé deur te blyven wachten, aangezien ik de kracht van de arrestant met enig wan trouwen schatte. Achteruit zijn schoen haalde de man een brief te voorschijn, waarmee hij aantoonde, dat hij 'n Geheime-Dienst- officier was, afgestaan door Scotland Yard. Ik gaf een en ander door aan 33). Joris was de agenten dus veilig voorbij gekomen, omdat hij als huis knecht vermomd was, maar toen deed Panda zijn plicht en riep dat hy ge pakt moest worden. Joris stond als aan de. grond genageld en de agenten wisten niet wat zy het eerste moesten doen en j mijnheer Ben Piep-seh, de Oosterling, i kreet: „Hoort gij, dienaren der wet? l Grijpt de duizendvoudige duizendpoot!" j En Cesare Crescendissimo. de ongeluk kige directeur van het hotel, tastte naar zijn hoofd en zuchtte: „O mijn hotel! Albergo mio! Gaat kapot! Alle maal polizia en boeventuig! Vedetta! Lazaroni!" Nu Joris werd natuurlijk gegrepen, maar toen riep een van de agenten plotseling tot Panda: „Maar wacht eens ben jij niet dat man netje dat ik daarnet op de brandtrap zag? Deksel! Hij is het! Ik arresteer je!" En hij pakte de verschrikte Panda beet en schudde aan hem en toen liet Panda het blokje caponiet vallen dat hij nog in zijn hand had; en bovendien vonden ze nu de kaart, van de vind plaats van het caponiet. „Ziehier de verpletterende bewijzen!" riep Ben Piep-seh triomfantelijk. „Dit zijn de eigendommen des groten Verhe- vensten Beys! En deze kleine oorwurm is niets dan een handlanger. Duw hem in de alleronderste kerker, o, dienaren der gerechtigheid!" Toen werd Panda dus ook gevangen genomen. Ja dat was zijn dank! van deze grote, onbehouwen, hartelijke man. die gevaarlijk als een wild dier kon zijn, als hij op de een of andere manier uitgedaagd werd. Ik glimlachte grimmig, terwyl ik te rugdacht aan - de vele wilde avonturen, die we samen meegemaakt hadden. Dat waren grote dagen destyds. zei ik. Zo nu en dan wens ik wel eens och, wat doet het er eigenlijk toe wat ik wens. Brannigan liep op me toe en legde een arm cm mijn schouders. Je bent een lelijke oude leugenaar, Bob. Je bent veel te goed om hier in Londen zonder werk rond te hangen. Als Je me de waarheid zei, zou je toe- geven, dat je je eigenlek dood loopt j te vervelen. Zeg me eens, of dat niet juist is! En &ls het juist is, wat dan nog? vroeg ik heftig. Vind je soms niet, dat ik wat rust verdiend heb? Binnen eni ge tijd zal ik heus wel wat gaan uit voeren. Maar ik ben niet naar Londen terug gekomen om- een karweitje voor de politie op te knappen. Brannigan nam zyn hced op en liep naar de deur. Het spijt me, Bob, dat Je er zo over denkt. Maar als dat inderdaad je standpunt is, zal ik er niet veel aan kunnen veranderen." 'Brannigan zag er zó terneer gesla gen uit. dat ik het niet over me i/n verkrijgen hem zonder meer te lat-n vertrekken. Ga nog eens even rustig zitten, zei ik. Geef me tijd om over de zaak na te denken. De inspecteur ging weer zitten in de diepe stoel en ik merkte op, dat hij met een hongerige blik naar de lege schaal, waarop de sandwiches gelegen hadden, keek, zodat ik hem beduidde naar het buffet te gaan om nog wat meer te eten. Brannigan had de spijker op de kop geslagen door te zeggen, dat ik me ver veelde. Tot vandaag nad ik dat mezelf niet willen bexennen. Maar ik miste 't gezelschap van de officieren en man schappen, die de laatste zes Jaren mijn kameraden waren geweest, toen ik in de modder met hen had gepioeterd, had ik mezelf gezworen, dat ik nooit weer onder aergeiyxe, weinig conforta- bele omstandigneaen zou werken, als ik het verhelpen kon, maar nu merkte ik, dat het ontbreken van een doel in myn leven, een verlammende uitwer king had op myn geestesgesteldheid. (Worat vervolgd) VOOR ZATERDAG 9 APRIL Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek. 7.3u: Andre Kostelanetz en zyn Orkest; 8.uu: nieuws; 8.15: strydlled; 8.18; orkest \an Jack Payne; 9.00; Mozart-concert; VPRO 10.00: tydeiyk uitgeschakeld; 10.05: mor genwijding door ds D. G. van Vreumingen; VARA 10.20: radlofeullleton; 10.35: voor de arbeiders in de Continubedrijven; 11.36: fantasieën voor plano, 12.00: Ac- cordeola; 12.30. mededelingen; 12.33; Tne Lecuona Cuban Boys, 13.00: Ned. stryd- Xrachten; 13.30: kwartet Jan Corduwener; 14.00: als een bonte vogelvlucht; 14.20: A'damse polltlekapel; 14.50: wie wone an de kaant van 't Veluweland; 15.15: Om- roep-Xamerorkest; 16.00: komt U binnen; 16.15: amateurs; 16.45. sportpraatje; 17.00; U.S.A.-cabaret; 17.30: party van den ar beid; 18.15: nieuws; 18.30. Ned. strijd krachten; 19.00: artistieke staalkaart; VPRO 19.30: lezen ln de bybel; 19 45: voor de Nederlanders ln Duitsland; VARA 20.00: nieuws; 20.05: dingen van de dag; 20.12: varia; 20.15: vijf minuten; 20.20: Ellabelle Davls; 21.00: socialistisch com mentaar; 21.15: de bonte bal; 22.00: Stra- dlva-sextet; 22.25: Je moet maar pech hebben; 22.35: Ramblers; 23-00: nieuws; 23.15- kwartet Sem NiJveen; 23.30—24.00: operette-melodieën. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: Brandenburgs concert; 7.30: Maria ter ere; 7.45; morgengebed en li turgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag; 9.00: voor de vrouw; 9.05: strykkartet; 9.30: waterstanden; 9.35: New Yorks symphonle orkest; 10.00: klein, klein kleutertje: 10.15: muziek houdt fit; 11.00: de zonnebloem; 1145: schoolradio; 12.15: muzikale melange; 12 30: mededelingen; 12.33: de zevenklap per; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.20: Septet Johnny Ombach; 13.50: film en toneel; 14.10: planoduo; 14.20: Engels les voor beginners; 14.40 gram - muziek; 14.50: boekennieuws; 15.00: naar het wonderland der muziek: 15.30 Pro menade orkest; 16.00: de vliegende Hol lander; 16.10: Hoorn's Accordeonorkest; 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00: de wigwam; 18.00: Metropole or kest: 18.30: Journalistiek weekoverzicht: 18.45: Metropole orkest; 19.00: nieuws; 19.15: actualiteiten; 19.25: Amstel's man nenkoor; 19.45: kampvuren langs de evenaar; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man: 20.12: muziek van Grieg; 20.20: lichtbaken; 20.45: gram.muzlek; 21.00: negen helt de klok; 21.45: spelregelkennls; 22.00: weekend serenade; 22.30: wij lulden de Zondag ln; 23.00: nieuws; 23.1524.00: Maastrichts stedeiyk orkest. AGENDA DONDERDAG: Casino: „De avonturen op de zeebodem" 7 en 9.15 uur nam. Maredilk: Kermis t. b. v. Speeltuin werk. 711 uur nam. Maredilk: Kermis t. b. v. Speeltuin werk. 4—11 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5