Winston Churchill in Amerika Regering deelt teleurstelling inzake grenscorrecties Reünie te Washington WEERBERICHT Maar het annexatie-probleem is thans nog niet aan de orde V. Onze feuilleton-rebus "N 88ste Jaargang ZATERDAG 2 APRIL 1949 No. 26658 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 57055 Ecu historische week breekt aan De komende week belooft een week van historische betekenis te worden. Maandag zal te Washington immers het Noordatlantisch pact worden ge tekend. En" wel door alle landen, die daarvoor in eerste instantie in aan merking kwamen: Amerika, Canada. Engeland, ''Frankrijk, de Benelux-lan- den, Italië, Noorwegen, Denemarken, IJsland en Portugal. Dus twaalf in totaal! Als het ware aan de vooravond van dit unieke gebeuren hebben de Sovjets in een memorandum nog eens haar bezwaren naar voren gebracht en het verdrag betiteld als een daad van agressiviteit tegen Sovjet-Rusland, de enige grote mogendheid, die niet tot aansluiting is gevraagd. Verbazen over de handige manipulaties van Moskou doet men zich tegenwoordig niet meer zo spoedig en daarom zal aan dit me morandum ook wel weinig aandacht worden geschonken. Het bevat t-och in het geheel geen nieuwe gezichtspunten meer. herhaalt slechts hetgeen uit den treure door Moskou en zijn trawanten reeds naar voren is gebracht. Of Mos kou zelf daarvan overtuigd is? Men zou het kunnen afleiden uit het feit, dat zelfs de meest elementaire beleefd heid bij het uitgeven van zon staats stuk niet eens meer is betracht. De inhoud is toch al aan de openbaar heid prijs gegeven voor de regeringen in het bezit er van waren gesteld. Natuurlijk omzeilt Moskou, dat het zelf de oorzaak ia, dat het Westen zich genoodzaakt heeft gezien, om uit zelf verdediging zich aaneen te sluiten. Door zijn starre houding en toepas sing van het veto-recht is het Moskou geweest, dat elke vordering van het bereiken van vrede heeft getorpedeerd. Het is Moskou, dat de spanningen hl het leven heeft Beroepen van de..kou- de Oorlog", zeals die momenteel "iSiSTS klem kunstje om poli tiek de rollen om te keren en de te genpitlj in de schoenen te schuiven, wat men zelf misdeed! Men beluistert het oude liedje, ^t het Handvest van de Verenigde Naties wordt geschonden, dat de overeenkom sten van Yalta en Potsdam worden ter Inde gesteld en dat gehandeld word tegen de vriendschapsverdragen met Londen en Parijs in. Het is echter al lemaal te doorzichtig om er veel wooi den aan te verspillen. Uit bittere nood zaak heeft het Westen zach ten einde raad verenigd in een de Sovjet-expansie en het lijkt er op, dat dit nog juist bijtijds gesclüedde om de ramp van een derde wereldoorlog te V°Erk schuilt veel waars in hetgeen de oude Engelse staatsman Winston ph"f- chill zelde, 'dat het bezit van de atoom- bom West-Europa vermoedelijk heelt gered van een Sovjet-bezetting, die er ger zou zijn geweest, dan die van Hitier! Het Russische systeem werkt nog ver fijnder en zekerder dan dat van net Nazidom Intussen gaat de wijziging van het Sovjet-bewind nog altijd voort, ook al is in geen enkel opzicht de betekenis daarvan te doorgronden Maarschalk So- kolofski, die schijnbaar tegen de wil van Stalin in de besprekingen over Berlijn deed mislukken, is van zijn post ontheven en heeft een hogere functie aanvaard. Men tast volslagen in het duister, hoe dit moet worden uitgelegd. Moskou blijft de sfynx, die het altijd was. Evenmin als de vervanging van Molotof is opgehelderd, evenmin valt er enige reden op te geven voor de daar op gevolgde wijzigingen in het Sovjet- bestuur. Van enige verandering van houding blijkt tot dusver echter niemendal, ook al kan men wel zeggen, dat Moskou de situatie niet verder toespitst! En volgende week begint ook de al gemene vergadering van de U.N.O. als voortzetting van de bijeenkomst te Parijs in vorig najaar Dat de voortekenen gunstig zijn, zal men gelet op de controverse tussen West en Oost, moeilijk kunnen volhou den. Het lijkt er zelfs veel op, dat Mos kou die tegenstelling op allerlei wijze wil accentueren, want inzake de vrede met Oostenrijk spelen de Russen het spel van geen compromis te willen aan vaarden, rustig voort. En hetzelfde geldt voor Triest. Is het daarom wonder, dat in Amerika stemmen opgaan, die gaan vragen of het in de gegeven omstandigheden nog wel zin heeft om de Verenigde Naties te handhaven en of het niet verstandi ger is. om zich te verenigen rondom vervangende pacten als het Atlantisch pact, dat aangevuld kan worden door een Middellandse Zee-pact en een Stille Oceaan-pact? Maar al verbaast men zich niet over dergelijke suggesties, het is niettemin verstandig, dat in werkelijkheid daar aan nog niet wordt gedacht. Daarvoor is het nog altijd tijd en zolang de nood zakelijkheid niet dwingt, zou het niet verstandig zijn zulke verstrekkende con sequenties te trekken. Men vergete daarbij vooral niet, dat de ÏÏN.O. op bijkomstig terrein veel goeds tot stand brengt! En al is ongetwijfeld voor honderd percent juist, dat bij een goed functlon- nerende U.NO. elk ander pact onnodig, zelfs overbodig, mag worden genoemd, daarom behoeft men toch niet het insti tuut der Verenigde Naties ter zijde te stellen zonder direct dwingende nood zaak, ook al gaat niet alles naar wens. Het is beter twee hangijzers in het vuur te hebben dan geen een ZUIDELIJKE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met in het algemeen meer bewolking en op enkele plaatsen ochtendmist. Zwakke tot ma tige. later vrij krachtige, Zuidelijke wind. Vannacht vrijwel nergens nacht vorst. Overdag zacht weer. (Opgemaakt te 10 uur). i APRIL. Zon op: 6.12 uur; onder: 19 16 uur. Maan op: 7.42 uur; onder: 24.00 uur <n.m.). Wat was het doel van zijn bezoek? (Van onze correspondent te New York) Toen Winston Ohurchill drie jaar geleden zijn eerste na-oorlogse reis door Amerika maakte, ontketende hij stormen van publieke discussie, toen hij zijn beroemde speech in Fulton (Missouri) hield en het voorstel deed om te geraken tot „een broederlijke vereniging van alle Engels sprekende volkeren". Zijn bewonderaars gaven als hun mening te kennen, dat hun man de eerste was, die voelde aankomen dat het met de verenigde volkeren niet liep zoals gehoopt en dat een aanhalen van de banden tussen vrede- en vrij heidslievende volkeren nodig was. De tegenstanders noemden hem de sluwe Engelsman, die voor de zoveelste keer Amerika uitnodigde om tot een samen werking AmerikaEngeland te gera ken. waarbij Uncle Sam de kastanjes wel weer uit het vuur zou mceten ha len. Wel, drie jaar na zijn sensationele rede is het Atlantisch pact vrijwel een voldongen feit. In die 3 jaren is de publieke opinie in de richting geleid van zulk een „broederlijke vereniging" en wat enkele jaren geleden een poli tieke onmogelijkheid zou zijn geweest, gaat er dit jaar bij het congres in als een boterbabbelaar. Maar het pact was neg niet door het Amerikaanse con gres geratificeerd of daar verscheen Churchill weer aan de Amerikaanse kusten. Joviaal lachend, de grote si gaar tussen de vingers van zijn linker hand, stak hij bij het verlaten van de „Queen Elisabeth" de vingers van de rechterhand omhoog in het beroemde V-teken. Het gejuich van zijn bewon deraars, uitgelopen ter verwelkoming, beantwoordde hij met een brede glim lach. De demonstratie van anti-Chur- chill-grcepen in Amrika, die met grote borden rondliepen: „blijf thuis Chur chill" en „we willen geen nieuwe oor log" deed de glimlach niet van zijn gelaat verdwijnen. Hij was een en al zonnigheid. Sinds die tijd is Amerika vol speculatie en vol gerucht. Chur chill zou tegelijkertijd met Truman 'n rede houden, aldus was aangekondigd. Plotseling zegde Truman zijn spreek beurt echter af en Winsten kreeg het toneel geheel voor zichzelf. Men weet nog niet wat hier achter heeft gezeten. Het gerucht ging dat Truman een blik had mogen slaan in de rede, die Churchill van plan was uit te spreken en dat Harrij het onderwerp een zo danige „hotpotato" oordeelde, dat hij het verstandiger vond om in Washing ton te blijven en eerst de reactie van pers en publiek af te wachten, liever dan er persoonlijk bij aanwezig te zijn, hetgeen door het publiek gemakkelijk kon worden opgevat ais zijn blijk van algehele instemming, zoals dat drie jaar. geleden in Fulton geschiedde, toen Churchill bovendien heel laconiek op merkte: „De president heeft inzage ge had van mijn speech". Natuurlijk gaat ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Kon. Landmacht: Sold. A. Konfng, Vleuten. Wachtmeester G. C. Ton, Gcrin ch em. Korp. G. J. Kleinherenbrink. Wühe (O.). .Sold. D. van Mourik, Vianen. Sold. L. van der Leer, Baren- drecht (Z.-H). Sold. J. H. N. te Lintelo, En schedé. Sold. A. J. Nannes, Warmenliui- zen. Sold. Ie kl. F. J. H Render, En schedé. Kon. Ned.-Ind. Leger: Amb. sold. 2e kl. J. Taslatu, In donesië. Tim. korp. inf. P. Delo, idem. Man korp. inf. J. G. Tewu, idem. Sang. serg. inf. U. F. Rakinaimg, idem. Sold. Ie kl. J. S. Kaunang, idem. Res. Ie It. J. Latumahina, idem. Man. serg. inf. J. Polu, idem. Toradjo sold. 2e kl. inf. Anna, id. Toradjo sold. 2e kl, inf. Moro, id. Man. sold. 2e kl. inf. A. Pelea- loe, idem. Soend. sold. Ie kl. inf. Eje, id. Soend. sold. Ie kl. inf. Ene, idem. Soend. sold. Ie kl. inf. Dandi, ld. Jav. sold. 2e kl. Kasimo, idem. Sold. 2e kl. P. E. Soemampow, id. het doel van Churchill's Amerikaanse reis verder dan het uitspreken van zijn rede. HU is nog altijd een politicus van formaat In zijn partij en in Engeland. En indien hij er van overtuigd is, dat het vroeg of laat met Rusland op oorlog uitloopt (de oorlog is „niet on vermijdelijk" heeft hij gezegd) dan zal „Winnie" geen steen onberoerd laten om het Engelse publiek bij te brengen dat hij, Churchill, de oorlogsleider moet zijn. ook al omdat hij het best in staat is om de Amerikaanse rege ring tot medewerking te bewegen. Winstonn's Amerikaanse reis heeft Truman nog al enkele moeilijkheden bezorgd van protocolaire aard. Hoewel natuurlijk aan de hoge gast alle eer betoon bewezen is, moest danig opge past worden dat hij niet „officieel" ontvangen werd omdat hij niet langer het hoofd van de Engelse regering is en al te veel eerbetoon aan hem be wezen, krenkend zou zijn geweest voer Attlee. STAKINGEN IN AMERIKA. De taxi-chauffeurs te New-York zijn gisterochtend vroeg in staking gegaan. Voor de eerste maal sinds het begin van de vorige oorlog, is voor de politie de alarmtoestand uitgeroepen. Er is een „stakingsregiment" van 3250 politie mannen. Vakverenigingsleiders gelastten „dat er geen wiel mag draaien", doch de grote taxibedrijven zeiden, dat zij zou den trachten de zaak gaande te houden. De eigenaars-chauffeurs verklaarden, zoals gewoonlijk hun beroep te zullen uitoefenen ondanks de dreiging dat zij „van de straat geveegd" zouden worden. Het aantal stakers ls 11.000. Ongeveer 240 radio-operateurs van de „Panamerican Airways" zijn in staking gegaan, omdat geen van hen aangewe zen is voor dienst op de stratosfeerkrui- sers, die op de lijn Hawai-Californlë in gebruik zullen worden genomen. In veertien van de grootste bier brouwerijen van New-York hebben ar beiders het werk eveneens neergelegd. Zij verlangen hoger loon en betere vei ligheidsmaatregelen. Aan de Memorie van Antwoord der Regering betreffende de grenscorrecties ontlenen wij dat de regering begrip heeft voor de geuite ernstige teleurstelling in het voorlopig verslag. Zij wenst buiten twijfel te stellen, dat deze teleurstelling door haar wordt gedeeld. Het heeft echter geen zin de ogen te sluiten voor de factoren van politieke aard. welke in feite reeds terstond na de Duitse capitulatie het gehele Duitse probleem zijn gaan beheersen. Een juist begrip voor het karakter en de betekenis van de thans geprojec teerde grenscorrecties kan alleen wor den verkregen door zich geheel los tc maken van de idee van schadever goeding, dat ten grondslag lag aan de oorspronkelijke Nederlandse plan nen. Iedere annexatiegedachte is aan deze grenscorrecties vreemd. Het annexatieprobleem is thans nog niet aan de orde. Bij de besprekin gen, welke t.z.t. aan het sluiten van een vredesverdrag zullen voorafgaan, zullen de Nederlandse territoriale de siderata in het grotere verband van de gehele door Nederland bij Duits land in te dienen rekening opnieuw in beschouwing kunnen worden ge nomen. Het gaat thans uitsluitend om grens wijzigingen van technische aard, nodig bijv. in verband met waterstaats-, ver- keers- en douanebelangen. Het behoeft geen betoog, dat de re gering overtuigd is van haar gebonden heid aan voorafgaande overeenstemming met het parlement in zaken van vitaal belang. Uit deze opvatting vloeit de in diening van het onderhavige wetsont werp voort. De regering zou het hebben toege juicht. indien het haar mogelijk ware geweest aan de Kamers te voren in lichtingen te verschaffen omtrent de aard van de te treffen regelingen. Zij was daartoe, zoals terecht in het voor lopige verslag wordt ondersteld, op het ogenblik van de indiening van het wetsontwerp niet in staat, omdat tus sen de betrokken mogendheden was overeengekomen, dat eerst op een later tijdstip bepaalde bijzonderheden zouden worden openbaar gemaakt. Dit is in middels geschied door publicatie van het officiële communiqué op 26 Maart j.l. Het ligt in de bedoeling in het op grond van de machtigingswet uit te vaardigen K.B. in beginsel het Ne derlandse recht in het overgaande gebied van toepassing te verklaren, waarbij uiteraard nadere voorschrif ten zullen worden gegeven, o m. ten aanzien van onderdelen van burger lijk recht, de gemeentelijke provin ciale status der gebieden, de nationa liteit der nieuwe inwoners zulks overeenkomstig de bepalingen van het protocol het onderwijs, de sociale wetgeving, de gcldzuivcring enz. BELGISCH BEWIND. .MINIATUUR"- De voorlopige correcties van de West- duitse grens, zullen, gelijk wij meldden, tegen 23 April voltooid zijn, zo werd officieel bekend gemaakt na een bij eenkomst van het Belgische kabinet. Het Belgische kabinet keurde de overdracht krachtens deze wijzigingen van 27 km2 van West-Duitsland met een bevolking van 5.900 zielen aan het Belgisch bestuur goed. Dit gebied cmvat een traject van de spoorlijn AkenHerbestahl met het huidige Duitse grensplaatsje Bilchen en, meer naar het Zuiden, een traject vah de spoorlijn AkenMonschau met inbe grip van de dorpjes Roetgen en Muentzenioh. Het gebied kan pas bij België ingelijfd worden wanneer een daartoe strekkend wetsontwerp door 't parlement is goedgekeurd. Voor die tijd zal een Belgisch ..miniatuur" mili tair bewind verantwoordelijk zijn voor het bestuur. Bij de aankomst van de Queen Mary", die de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en de Benelux-landen naar Amerika bracht voor de onderte kening van het Noordatlantlsche Pact op 4 April a.s„ werd op de kade een felle demonstratie tegen Ernest Bevin gehouden. Toen hil in de gereedstaande auto wilde stappen, werd hij bekogeld met eieren en tomaten. Drie personen werden gearresteerd. De Marshall-hulp IN AMERIKAANSE SENAAT. De Amerikaanse Senaat heeft met 68 tegen 14 stemmen een motie van Ken neth Wherry, de hulp in het kader van het Europees herstelprogram met 814.500.000 dollar (15 pet.) te vermin deren, verworpen. De Senaat moet nog stemmen over een tweede abonnement, waarin om 10 pet. vermindering verzocht wordt, doch waarnemers zijn van oordeel, dat ook dit abonnement overtuigend verworpen zal worden. Afschaffing textieldistributie Augustus/September? (Van onze Haagse redacteur) Naar ons uit vakkringen wordt verze kerd, zouden er nog slechts een keer tex- tlelounten worden aangewezen. Het is nog niet zeker, of de nieuwe aanwijzing wederom voor vier maanden zal geschieden, maar men rekent op af schaffing van de textieldistributie tegen Augustus/September. Verklaring van Bevin Nu de leiders der buitenl. politiek te Washington bijeen zijn, vinden natuur lijk tal van onderlinge besprekingen plaats met Dean Acheson als middel punt. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, verklaarde, dat het Noord atlantisch verdrag „de grootste bijdrage tot de wereldvrede, die men ooit gekend had", was. Bevin schetste in een toe spraak tijdens een perslunch als „fun- Ministersconferentie Brussels Pact te Den Haag De secretaris-generaal van de Perma nente Commissie van het verdrag van Brussel deelt mee, dat de ministers, ver antwoordelijk voor de verdediging der vijf landen, hun vierde periodieke bij eenkomst. zullen houden op 7 April a.s. te Den Haag. Hoogwater te Katwijk te 5.52 en 18.11 uur. (4 April te 6 26 en 18 51 uur). In de Sovjet-sector van Berliin hebben de politieke en*burgerlijke organisaties vrijwilligers opgeroepen voor werk ten behoeve van de wederopWïuw. Zij wor- I den oo Zondagen aan het werk gezet om ruimte te maken voor de aanleg van Dit nummer bestaat uit acht pagina's. I parken en grasvelden. I Het is zover. Vandaag beginnen wij onze grote aanslag op Uw geduld. Uw scherpzinnigheid en Uw nieuwsgierigheid naar de afloop van de uiterst merkwaardige geschiedenis, die wij in rebus vorm in zeven op elkaar volgende nummers zullen publiceren. Tol en met Zaterdag volgende week bieden wij U dagelijks een nieuwe serie raadselen, die U Uzull dienen te ontwarren, om ons actueel verhaal te kunnen lezen en in „gewoon Nederlands" om te zeilen. Dit laatste is immers de bedoeling. Behalve het genoegen dat wij U bieden door een onderhoudend verhaal op bijzonder onder houdende wijze te publiceren, wordt U de kans geboden, mei Uw speurzin een van de vele prijzen ie veroveren, die wij voor de op lossingen van deze rebusprijsvraag beschikbaar stellen. Een gebruiksaanwijzing lijkt ons overbodig. Wij willen er slechts de aandacht op vestigen, dat de zeven achtereenvolgende delen, die dagelijks l/m Zaterdag worden gepubliceerd, een aaneengeslo ten verhaal vormen. Ook alle leestekens zijn in de tekeningen weergegeven. Technisch was het niet mogelijk, hel afbreken van de woorden aan het einde van een regel in overeenstemming mei het „normale" taalgebruik te brengen, zodat U b.v. de letters „jeu" van hel woord jeugd op hel einde van een regel kunt aan treffen. en de letters „gd" van dat woord op het begin van de volgende regel. Oplossingen dienen te worden ingezonden in een gesloten enve loppe met het opschrift „Rebus". Zij dienen uiterlijk Maandag 25 April des middags ie 12 uur in ons bezit te zijn. Voor de beste oplossingen - het is zeer wel mogelijk dal er slechts weinig volkomen foutloze inzendingen blijken ie zullen zijn. zodat U ook met enkele kleine foutjes nog een kans maakt! - stellen wij een bedrag van f. 400. - aan prijzen beschikbaar, onderverdeeld in prijzen van 60. - f. 55. - f.50.-f. 45. - f.40.-. f.35-. f.30.-. f.25. - f.20.-. f. 15. - f. 10. - en drie maal f.5.-Indien er meer foutloze oplossingen zijn. of met een zelfde aantal fouten, beslist de redactie over de toekenning van de prijzen. Gelijk bekend bestaan de prijzen uil waardebonnen, waarop kan worden gekocht bij alle adverteerders, die in hei tijd vak van heden lot en met Zaterdag 9 April, een zake lijke advertentie (geen zoge naamde sleuteltjes) plaatsen. De vorm waarin de oplos singen worden ingezonden, is niet van invloed op de toe kenning der prijzen, doch wel bestaal de mogelijkheid, dal inzendingen welke uitmunten door artistieke verzorging of vergezeld gaan van een ver dienstelijk gedicht of anders zins. in aanmerking komen voor een extra prijs. Wij zullen er naar streven, de uitslag in ons nummer van Zaterdag 30 April bekend te maken. En mi aan de slag. Ter aanmoediging en oefe ning - in stijl - de op rechte wens: damenteel principe van het pact. dat wJJ ons nimmer aan agressie zullen overge ven „Doch", zo voegde hij er aan toe. ..laten would-be acressors zich twee maal bedenken, alvorens zll tot actie overgaan. Er zou nimmer een tweede wereldoorlog geweest ziin. indien er een dergeliik verbond van naties was ge weest. Het Noordatlantisch pact brengt het grootste gebied van productieve be kwaamheid en ondernemingsgeest in de gehele wereld tezamen De vestiging van de toekomstige vrede moet in het vol gende Jaar worden beslist. Bij iedere ac tie. die wij thans ondernemen, zullen wJJ bepalen of de wereld op de Juiste weg naar de vrede wordt gebracht." Bevin schetste het plan-Marshall als het be gin van de redding van Europa. Europa zal verder gaan tot het zichzelf heeft hersteld". Desgevraagd ontkende Bevin zeer be slist. dat hit ooit te kennen zou hebben gegeven, dat de Arabieren de Joden in zee zouden drtiven. Hit was van mening, dat het „nog niet zo kwaad geweest was voor het Westen, dat een land het opgenomen had voor de Arabieren." ..Wanneer de vooroordelen ziin wegge kwijnd en de mensen mil "niet langer ten onrechte uitschelden, hopen wil al len, dat de landen van dat gebied in staat zullen *Hn tot rust te komen en samen ln vrede te leven. Een verbindingscommissie van de Ita liaanse communistische partii en de par tij der meerderheldssoclalisten van Nen- ni heeft zich uitgesproken tegen de vor ming van een formeel „vredesfront" in Italië ter bestrildlne van het Atlantisch pact. In antwoord op een desbetreffend voorstel van de communistische leider Togllattt verklaarde de socialistische lei der Lombardi. dat een dergelijk frgnt op het ogenblik „een fatale vergissing" zou ziin. die het rcgerlngsblok zou kunnen versterken." Het Sovjet-memorandum wordt alge meen ter zijde geleed. Het zal geen in vloed oefenen od de gang van zaken. Men wijst er terecht op, dat ponder agressie het Noordatlantsch pact nim mer in werking zal komen, De West-Duitse grondwet De christen-democratische leden vaa de constJ ruerende vergadering van Bonn weigerden gisteren langer aan commissievergaderingen deel te nemen, tenzij hun voorstellen voor wijzigingen in het ontwerp by voorbaat door de andere partijen werden goedgekeurd. De socialisten en liberalen houden voet bU stuk t.a.v. de huidige tekst van het ontwerp, waarmede de christen democraten aanvankelijk eveneens in stemden, Zij zijn de mening toegedaan, dat, wanneer de Duitsers elkaar blijven steunen, de geallieerde ministers van Buitenlandse Zaken het ontwerp zul len goedkeuren. Amerikaanse en Franse verbindings officieren zijn in hun poging om de impasse te verbreken, geslaagd. Zij zouden, naar men gelooft, gehandeld hebben op directe instructie van hun regeringen en niet van de militaire gouverneurs. Volgens waarnemers waarschuwden zij de Duitse partijleiders, dat het ont werp in zijn huidige vorm de goedkeu ring der geallieerden niet zou verkrij gen. De christen-democratische leiders begroetten de geallieerde tussenkomst als een versteviging van hun stand punt en stemden in met het bijeen roepen van de hoofdcommissie der Assemblee in het begin van de vol gende week. De christen-democraten verwachten thans, dat de socialisten en liberalen zullen afzien van hun verzet tegen verdere veranderingen in het ontwerp. NIEUW SYRISCH KABINET. Kolonel Hoesni Ziam is er in geslaagd J j een nieuw kabinet te vormen. Hij zelf is m*S I minister-president.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1