Tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid" Doelstelling: Méér waardering voor het ambacht Van 25 Augustus t./m. 3 September in de Stadsgehoorzaal Burgemeester Van Kinschot bezocht Joodse begraafplaats Met een enkel woord VRIJDAG 1 APRIL r* Het Is al bijna een jaar geleden, dat de wethouder van Onderwijs, de heer J. C van Schaik, in een bijeenkomst, waar in zowel het algemeen vormend en het vakonderwijs als de industrie, midden stand en vakbewesine vertegenwoordigd waren, het denkbeeld opperde om een tentoonstelling te organiseren, welke het wekken van meer belangstelling en begrip voor de beoefening van een am bacht zou beogen. Dit initiatief kan in zekere zin worden gezien als een complement van de in 1938 gehouden en zozeer geslaagde In dustrie- en vaktentoonstelling „Leyds Goedt" welke ten doel had de aandacht te vestigen op de superieure grondstof fen, gedegen vakkennis en beproefde ar- beidsmethoden. waaraan de Leidse in dustrieproducten hun uitstekende repu tatie te danken hebben en in welke kring zij het latent nog altijd het verlangen leeft de met „Leyds Goedt" ineeslagen weg te vervolgen, In de loop van vele besprekingen is deze gedachte uitgegroeid tot een vast omlijnd plan. waaróver allereerst zii me- deeedeeld. dat de tentoonstelling zal he ten „De Mens en zijn Arbeid" en dat zij zal worden gehouden van 25 Augustus tot en met 3 September as. in alle zalen der Stadsgehoorzaal en de beide aan grenzende scholen aan de Aalmarkt en Breestraat. AMBACHTSEER DIENT HERSTELD. Het is geenszins de bedoeling van het tentoonstellingsbestuur om het beerip ..ambacht" te beperken tot de verouder de opvatting van het vroegere, veelal primitieve handwerk doch het wil daar onder verstaan al het geschoolde hand werk. uitgeoefend zowel met gereed schap als met werktuigen en zowel in ambachts- als in industriële onderne- Nieuwe Nederlandse gezanten in Noorwegen en Polen Naar wij vernemen is eerstdaags de benoeming te verwachten van dr R. Flaes thans gezant te Warschau tot gezant bij 't Noorse Hof en van de heer G, P. Luden. thans gezant te Oslo tot gezant bij de Poolse Republiek. Snelle aanneming wetsontwerp Voortzetting E.C.A.-hulp? De leider van de democratische meer derheid in de Amerikaanse Senaat. Scott W. Lucasrheeft verklaard, dat er kans bestaat op een snelle goedkeuring van het wetsontwerp tot voortzetting van de ECA-hulp wannéér de Senaat het amen dement Taft-Russell verwerpt tot ver mindering van de gevraagde gelden met 10%. Hij voegde hieraan toe. dat-de rege ring een gewijzigde tekst van het amen- dement-Brewster zou kunnen aanvaar den. De senator liet doorschemeren, dat het wetsontwerp zou worden aangeno men met slechts wijzigingen van min der betekenis, inclusief een compro mis met betrekking tot een waarschu wing aan het adres van Nederland ten aanzien van de toestand in Indonesië. Minister Mansholt besprak tuinbouweisen OPKOMST- EN VERGOEDINGS- PRIJZEN GOEDGEKEURD. Minister Mansholt voerde gistermid dag in de jaarvergadering van 't Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen te Utrecht het woord en gaf van zijn be wondering blijk voor hetgeen door deze organisatie tct stand wordt gebracht. De minister wees voorts op de eisen welke thans aan de Nederlandse tuin bouw worden gesteld, speciaal ook wat betreft de verzorging van het product, teneinde onze afzetgebieden te kunnen behouden. Het jaarverslag 1943 werd vastge steld en de rekening goedgekeurd; ock die voor contributieheffing ondervond geen bezwaren. Het bestuur ontving de gevraagde machtiging om minimumprijzen vast te stellen, gezien de goedt resultaten in dit opzicht van het afgelopen jaar. Ook het stelsel van ophoud- en ver ge edingsprijizen kon de goedkeuring der vergadering wegdragen, en men ging er mede accoord op de ingeslagen weg voort te gaan. Het 1% Afzetfonds, waardoor een uitgebreide reclame voor het tuinbouwproduct mogelijk was, vond algemene waardering, en men was weer bereid om 1% van de omzet voor dit fonds af te staan. Het contract dat onlangs werd afge sloten voer levering der producten naar Duitsland, werd besproken, en besloten werd om het voordelig- of nadelig sal do van clie leveranties te goede te doen 'kernen dan wel ten laste van het Af zetfonds. Voor 1949 zal weer een subsi die aan de Stichting van de Land bouw worden verleend. DE POSITIE VAN ZWITSERLAND. De Zwitserse minister van Buiten landse Zakën, Max Petitpierre, heeft voor het parlement uiteengezet waar om hij de vorige maand persoonlijk de bijeenkomst van de Marshall-lan den in Parijs bijwoonde. Hij zeide, dat Zwitserland* neutraliteitspolitiek „eist, dat wij een grotere reserve betrachten dan andere staten in internationale aangelegenheden", dooh, zo betoogde ihij, het was nuttLg voor Zwitserland vertegenwoordigd te zijn op de bijeen komst te Parijs op voet van gelijkheid met andere landen. Een motie van de communistische arbeiderspartij een debat te openen over de verklaring van de minister werd met grote meerderheid verwor pen. Tenslotte prees de minister de werking van het Marshall-plan. Het plan-Marshall had Europa's eco nomie met een stroom van dollars en goud geïnjecteerd en „er is geen twij fel aan, dat wij hiervan profiteren, aldus Petitpierre. „Ook lijdt het geen twijfel, dat zonder de hulp van Ame rika de economische situatie van onze Europese partners slechter geworden en onze handel methen weggekwijnd zou zhn. Het is beter voor ons hetvrye spel van de concurrentie in een gezond Europa te hebben dan een ongetwijfeld tijdelijke positie van semi-monopolie in een ziek Europa in te nemen. mingen. Allerminst dus een idealistisch streven naar veredeling van het am bacht in de betekenis van het .,1' art pouj- 1'art" (de kunst om de kunst», doch een op de eisen der praktijk ingesteld stre ven naar vermeerdering der vakkennis, welke de vakarbeider een grotere ar- beidsfierheld en arbeidsvreugde zal ver schaffen en daardoor een belangrijke stimulans zal vormen bij de beroeps keuze: een streven dat de kwaliteit van het product niet anders dan ten coede kan komen en ten slotte een stre ven. dat hopelijk voor de werkgevers in het algemeen en de industriëlen in het bilzonder de verblijdende consequentie zal hebben, dat meerderen de weg naar de fabriek of werkplaats zullen vinden, die thans nog de voorkeur geven aan een veelal lager gesalarieerde werkkring in kantoor of andere administratieve functie. HET BELANG DER VAKOPLEIDING. Het vorenstaande houdt ten nauwste verband met de vakopleiding en 't vak onderwijs en het soreekt dus wel vanzelf, dat aan dit aspect od de komende ten toonstelling uitvoerige aandacht zal wor den geschonken, zulks met inschakeling van alle instanties, welke op dit gebied in Leiden en naaste omgeving werkzaam zijn. Er is trouwens van het begin af aan gestreefd naar een zo breed mogelijke opzet, waardoor de expositie, welke prac- tisch alle bedrfjfs- en vakgroepen omvat, inderdaad een getrouwe weerspiegeling zal zijn van alles wat onder „ambacht" moet worden verstaan. In de samenstel ling van het bestuur, waarvan de dage lijkse leiding berust bij de heren D. L. Landman Cde ex-voorzitter van „Leyds Goedt") als voorzitter. H. J. Barentsen, Hoge Rijndijk 163, secretaris en N. van Ginkel Jr, penningmeester, komt het al gemene karakter der tentoonstelling tot uiting. Naast vertegenwoordigers van bet Gemeentebestuur en gemeentebe drijven hebben daarin zitting represen tanten van de Leidse Vereniging van Industriëlen, het vak- en ambachtson- derwijs, middenstand, werkgevers- en werknemersorganisaties van alle be- drijfs- en vakgroepen van alle richtin gen. VERBLIJDENDE SAMENWERKING Ondanks de veelsoortigheid der sa menstellende elementen is tijdens de organisatorische opbouw een verblijden de bereidheid tot samenwerking aange troffen, welke de beste waarborgen biedt voor de verwezenlijking van het ge stelde doel en de uiteindelijke vorm geving. Ofschoon één geheel vormend, zal de tentoonstelling ter wille van de over zichtelijkheid en een systematische in deling de navolgende hoofdgroepen om vatten: Bouwvakken, Gas en Electrici- teit. Kunstnijverheid. Kleding en Ver zorging. Metaalbewerking. Voedings- en Genotmiddelen, Tuinbouw en Plantkun de en Woord en Beeld. Het ligt in de bedoeling om bij iedere groep zoveel mogelijk de daarop betrek king hebbende opleiding te demonstre ren; Gezien de medewerking, welke van alle zijden wordt ondervonden, is de ver wachting gerechtvaardigd, dat de ko mende tentoonstelling De Mens en zijn Arbeid" een der belangrijkste zal wor den. welke ooit in Leiden is gehouden. Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren J. ZITMAN BENOEMD TOT ERE-LID. Onder presidium van de heer B. J. Hum-man Jr hield gisteravond de Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren in ..Het Gulden Vlies" zijn jaarvergadering. Uit het door de secretaris de heer P. C. A. ten Broek, uitgebrachte jaarverslag vernamen wij. dat de bond momenteel 953 leden telt. met een totaal aantal in geschreven woningen van 8566. Het fi nancieel overzicht van de penningmees ter de heer J„ v. d. Steen, meldde een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter de heer B, J. Huur man Jr, herkozen, terwiil in de vacature van het overleden bestuurslid de heer J. de Lange, de heer Leo Zitman werd benoemd. Aangezien een kort geleden ingevoerde statutenwijziging het niet mogelijk maakte, dat de heer J. Zitman als bestuurslid werd herkozen werd in zijn plaats benoemd de heer W. C. van Oosterom. In een hartelijke toespraak dankte de voorzitter het aftredende bestuurshd de heer J. Zitman, voor het vele werk. dat hij in onderscheidene bestuursfuncties ruim 34 jaar voor de Bond heeft verricht. Op zijn voorstel en onder lulde instem ming der aanwezigen werd de heer Zit man het ere-lidmaatschao van de bond aangeboden. Voorts wijdde de heer Huurman enkele woorden aan het over lijden van de heer De Lange, die de bond ruim 20 jaar als bestuurslid heeft gediend. Naar aanleiding van verschillende vragen gaf de heer Huurman nog een overzicht van de werkzaamheden van de commissie van advies inzake huisves tingsaangelegenheden. Op een vraag of aan de "wonlngbouw-verenigingen met de toewiiz'ng van nieuwe woningen niet te veel vrijheid wordt gelaten, merkte de heer Huurman op. dat deze verenigingen gebonden ziin aan zekere door het Ge meentelijk Huisvestingsbureau te stellen voorwaarden Bovendien komen door op schuiving weer andere woningen vrij, waarmede ook niet-leden van woning bouwverenigingen kunnen worden ge holpen. BLOEMIST-WINKELIERS-VERENIG. LEIDEN EN OMSTREKEN. De Bloemist-Winkeliers-Vereniging Leiden en Omstreken hield gisteravond een ledenvergadering in het „Gulden Vlies". Na opening door de voorzitter., de h>?er W. Buurman, werden enkele inge komen stukken behandeld. Daarna waren er uitvoerige bespre kingen over de te maken reclame voor de a.s. Moederdag Het bestuur zal zélf dit jaar als propaganda-commissie fun geren. Na de pauze werd gesproken over een gezamenlijke excursie naar de Ten toonstelling de „Stichtse Tuin", wtelke van 28 April tot 3 Mei as, in Utrecht zal worden gehouden. Ten slotte was er nog een uitvoerig debat over de rech ten en verplichtingen van de standwer kers. De heer C. L. Mulder nam van de heer W. Buurman het voorzitterschap der Contact-Commissie over. DS J. PLOMP NAAR ENGELAND. Ds J. Plomp, geref. predikant te dezer stede, zal met toestemming van de ker- keraad een maand in Engeland vertoe ven, waar hij werkzaam zal zijn bij de Geref. Kerk te Londen. Met ingang van as. Zondag zullen de vroegdiensten in de Hooglandse kerk (8.30 uur) wederom een aanvang nemen. BOND VAN LEIDSE SPEELTUINVERENIGINGEN. De burgemeester beschermheer. Gisteravond werd een kroon gezet op het werk van de Bond van Speeltuin verenigingen voor Leiden en Omstre ken; de burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot werd als beschermheer en ds heer L. F. Lardee als erevoorzitter geïnstalleerd. De voorzitter van de Bond, de heer M. I. Smit heette alle aanwezigen de besturen van de verschillsnde speel tuinen hartelijk welkom. Vervolgens gaf spr. een kort historisch overzicht van het ontstaan en de groei van de speeltuinen. Ongeveer in 1860 begon de industrialisatie van ons land en ook de kinderen werden daarin betrokken. Zo doende kon men de jeugd niet geven wat zie nodig had. Reeds vrij spoedig waren er mensen en verenigingen die hier oog voor hadden en zo ziet men in 1878 de eerste sporen van speeltui nen. Spelen is een recht van het kind; wordt het de gelegenheid daartoe niet geschonken dan zoekt het zelf een vorm om zich te ontspannen, hetgeen dan vaak ontaardt in ka'ttekwaad uit halen. Voor de oorlog vond men in Leiden vier speeltuinen, terwijl er thans acht zijn en de negende binnen kort wordt geopend. Een blik werpend op de toekomst zeide spr. er van over tuigd te zijn de genegenheid van ouders en kinderen te behouden. Voorts hoop te hij financiële steun te krijgen van personeelsverenigingen, waar de oude ren verstrooiing vinden, maar waar de jeugd buiten staat. Aangezien de bond geen insignes be zit kon de heer Smit geen uiterlijk ken teken overhandigen aan de bescherm heer en de erevoorzitter. Derhalve in stalleerde hij beide heren met een krachtige handdruk. Nadat de burgemeester en de heer Lardee achter de groene tafel hadden plaats genomen, nam de eerste het woord. Het gebeurt niet vaak. aldus spr., dat ik een beschermheerschap aanvaard, maar deze keer heb ik een uitzondering gemaakt, allereerst omdat het werk mij sympathiek is en vervol gens om mijn waardering te uiten voor het vele werk, dat verzet wordt en de offers die gebracht worden door ieder persoonlijk. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat het speeltuinwerk blijft gToeien en bloeien tot heil van de Leidse jeugd. Vervolgens sprak de heer Lardee. Spr. zeide lang geaarzeld te hebben al vorens hij het ere-voorzit terschap aan vaardde, aangezien dit het einde zou betekenen van zijn directe werk. Hij had het echter aangenomen in de hoop ook in zijn nieuwe functie het bestuur met raad en daad ter zijde te kunnen staan. Tot slot sprak de voorzitter van de Nuso, de heer J. Dubois, die kon mede delen dat de Leidse bond de primeur heeft van het beschermheerschap en dan nog wel van de burgemeester! Er zijn vele burgemeesters die sympathiek tegenover het werk van de Nuso staan, maar beschermheer is er nog geen ge worden! Hopenlijk vindt het voorbeeld van de Leidse burgervader navolging. Hiermede was het officiële gedeelte afgelopen; men bleef echter nog enige tijd bijeen om gezellig na te praten. TEXTIEL-AVONDSCHOOL. Verbonden aan de Ambachtsschool. In een der leslokalen der school voor V.G.L.O. aan de Oude Vest had gister avond de uitreiking der rapporten en diploma's plaats. Nadat het hoofd van de cursus de heer Wilterdink, de leerlin gen en belangstellenden, onder wie we Anak Agung in Oost-Indonesisch Parlement: Gezonde verhouding met Nederland wordt op prijs gesteld „Oost-Indonesië stelt prijs op 'n ge zonde verhouding tussen Nederland en de Ver. Staten van Indonesië en hand haaft zijn standpunt dat de beginselen van de Nederlands-Indonesische Unie, welke daaraan uitdrukking moet ge ven, tussen de Nederlandse regering en de eerste souvereine regering van de Ver. Staten van Indonesië dienen te worden vastgesteld in een bilateraal verdrag, dat op de dag der souverei- niteitsoverdracht moet worden onder tekend", aldus verklaarde de minister president van Oost-Indonesië, Anak Agung Gde Agung in het parlement. Hit zeide verder verheugd te zyn, dat de BFO het belang erkend heeft van de inwilliging van het Republikeinse ver langen naar herstel van de regering in Djokja alsmede de bijstand van de Unci met. betrekking tot deRonde Tafel Con ferentie aanvaardde en in verband hier mede voorbesprekingen wil houden. Hij wees er op, dat de Canadese motie in de kern overeenstemt met de strekking van de resolutie, welke de BFO op 3 Maart jl. aannam. het dagelijks bestuur der Stichting tot bevordering van het Textielonderwijs, vertegenwoordigers van directies der be drijven, sociale werksters e.a. opmerkten, had welkom geheten, gaf hij het woord aan de heer Brilman, w.n. directeur der Ambachtsschool, die bh ontstentenis van de heer Kuhntjes met voor elke cursist een toepasselijk woord, de rapporten en dioloma's uitdeelde. Uit de aard der zaak stond hij wat langer stil bh de groep der gediplo meerden, die voor een groot gedeelte door hun verloofden en/of echtgenoten waren vergezeld. Hij memoreerde de gro te steun, welke de bedrijven en de Stichting hadden verleend en wekte de leerlingen op straks de herhalingscursus te gaan volgen. Namens het bestuur en de directie der Ambachtsschool bracht hii dank aan de leraren. De heer Van De ventere voorzitter der Stichting sloot zich gaarne bij de woor den der vorige sprekers aan. waarna hij aan de cursist P. v. Houten, namens de Stichting een boekwerk aanbood, voor het hoogst behaalde aantal punten met het minste verzuim. De cursist F. Smits dankse namens ziin mede-gediplomeerden allen, in het bijzonder de directies en leraren, waar na hh de laatsten een boekenbon aan bood Nadat de heer Wilterdink mede na mens de overige leraren voor de vele vriendelijke woorden had bedankt, sprak hij nog een persoonlijk woord tot de heer Brilman, die hij dankzegde voor de pret tige samenwerking bij en de grote be langstelling voor deze cursus betoond. De gediplomeerden ziin: Spinners (14) E. A. Favier, P Groe nendijk. A. v. Gijzen, G. Hanno, G. Hols- wilder. P. v. Houten, J. H. Kettenis, Ph. C. v. d. Klauw, M. Lens. J. C. de Mey, J. Neuteboom. F. Smits, J. Vincourt. M. Wegman. Wevers (5) D. la Lau, J. Pison. A. v.d. Rehden, G. v. d. Steen. J. Stokkel. Regeringsverklaring van Pasundan over samenwerking met strijdgroepen In een verklaring van de regering van Pasundan inzake dc samenwerking met bepaalde strijdgroepen wordt o.a. bekend gemaakt, „dat na de tegen Djokja gerichte militaire actie, in Pasundan vele uit West-Java afkom stige nationale eenheden terugkeer den, die door verschillende oorzaken en moeilijkheden niet weinig hadden geleden". De gebeurtenissen hebben aangetoond, dat bü voortduring van een zodanige toestand dc mogelijkheid groot was, dat bij deze eenheden de nationale ideologie verzwakte en dat zij ten slotte een ideologie zouden gaan aanhangen, tegengesteld aan die van de nationalisten. „De regering van Pasundan is zich hiervan bewust en gevoelt zich verplicht, te voorkomen, dat onze nationale po tentie versnippert, opdat zij een blijven de kracht zal vormen voor de verdére opbouw van de a.s. Republiek Indonesia in het algemeen en van de Negara Pa sundan in het bijzonder. Deze kracht is nodig voor een verdere versterking van onze nationale geest en ter ver steviging van de nationale regering van de Republiek Indonesia Serikat. Daar om is de regering bezig, contacten op te nemen met gewapende eenheden, opdat zy langds de weg van samenwerking met de regering en wederzijds begrip, datgene kunnen bereiken, waarnaar zij allen streven De regering van Pasun dan heeft aan deze strijdkrachten de ware toedracht der feiten uiteengezet". Zij heeft verder toegezegd, de nationale eenheden materieel en moreel te zullen steunen, toen deze de huidige toestand begrepen en zich bereid verklaarden, om met de regering van Pasundan sa men te werken. „Het is nodig hierbij uiteen te zetten, dat er geen overeen komst is aangegaan met de Siliwangi divisie van de T.N.I. als zodanig", aldus de regeringsverklaring van de Negara Pasundan. SUMATRA WAARSCHUWT NEDERLAND EN REPUBLIEK. De voorzitter der conferentie voor Sumatra, Abdul Malik, heeft in een radiorede o.a. verklaard: ,,De Nederlan ders waarschuw ik, dat zij de grootste fout in de historie zullen maken,, als zij niet voldoende naar de stern der deelstaten zullen luisteren. Aan de Re publikeinen kan ik slechts zeggen: Wij Federalisten reiken U de hand. Laten wij ons stellen op een redelijk en be grijpend stand-punt. Hierna kunnen wij de wegopenen voor het overwegen en het bespreken van de neg tussen ons bestaande misverstanden. Maar wij stellen voorop, dat' gij niet alles van een eenzijdig standpunt moet bezien. Indien gij een dergelijk, standpunt niet achterwege kunt laten, zal er tussen Republikeinen en Federalisten altijd tweespalt zijn. Alle pogingen om een heid te brengen, zullen door ons op hoge prijs worden gesteld." POSITIE DER K.L.M.-VLIEGTUIGEN In Batavia wordt vandaag verwacht de TEP (Pontianak) met gezagvoerder Moll. Gistermiddag is op Schiphol aan gekomen de TDK met gezagvoerder Verhey. In Batavia staan de TDI en de TES (Soerabaja). Foto Leidsch Dagblad Wan Vliet. Burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, die indertijd verhinderd was aanwezig te zijn bii de onthulling van het monument, dat op de Joodse begraafplaats te Katwijk aan den Rijn is opgericht ter herinnering aan de 195 Leidse Joodse gemeenteleden, die in de jaren 1940-1945 door de Duitsers zijn weggevoerd en nimmer zijn teruggekeerd heeft gistermiddag een bezoek aan deze begraaf plaats gebracht, waar hij ontvangen werd door de voorzitter en vice-voorzit- ter van de Ned Israëlietische Gemeente te Leiden, resp. de heren M. E. Hertz en L. van Amerongen. Burgemeester Van Kinschot, die zich uitvoerig over de bouw en de betekenis van dit monument liet inlichten, nam verder ook de eehele begraafplaats in ogenschouw, terwijl hij mede grote belangstelling aan de dig legde voor het monument, waar de stoffelijke resten van de Joodse slacht offers, die bij de ramp van het kruitschip op 12 Januari 1807 om het leven- kwamen. Onze foto toont het moment, waarop burgemeester Van Kinschot een palmtak legt aan de' voet van het onlangs onthulde monument. Recht van hem de heer M. E. Hertz, links de heer L. van Amerongen. BINNENLAND. Door een defect van de badgeyser stroomden gistermiddag ln een perceel van de heer B. aan dc Vughterstraat ln 's-Hertogenbosch, de badcel en de gangen van het huls vol gas. Een Ud van het personeel, dat een onderzoek In stelde had de onvoorzichtigheid een lu cifer aan te steken, Waarop een zo hevige explosie volgde, dat vele ruiten werden versplinterd en zelfs schade werd toege bracht aan de muren. Enkele Inwoon sters liepen bovendien brandwonden op ln het gezicht. Het carillon ln de gemeentetoren te Meppel zal op 13 April a.s.. de dag waarop Meppel vier Jaar geleden werd bevrijd, worden Ingewijd en door het comité „Ge denkteken Meppel 1940-1945" aan de ge meente worden overgedragen. Tijdens de afwezigheid van mevrouw T. H. SpoorDljkema. die voor een kort verlof naar ons land is vertrokken, wordt haar arbeid ten behoeve van het Inlichten van de betrekkingen van gewonde en zieke militairen waargenomen door. me vrouw L. J. C. SimonsVan Veelen te Ba tavia. Het adres, waaraan de desbetreffende correspondentie moet worden gericht, blijft onveranderd: Koningsplein Zuid No. 13, Batavia. Brieven, reeds gericht aan mévr. Spoor, die na haar vertrek worden bezorgd, zul len door mevrouw Simons worden behan deld. Op verzoek van het Acad. Genoot schap Petronella Moens, de landelijke kring van slechtziende en blinde Intel lectuelen en kunstenaars, heeft de stoom vaartmaatschappij „Zeeland" een geredu- ceard passagetarief Ingevoerd voor blin den en hun geleider, die naar Engeland willen oversteken. Zowel de blinde als zijn geleider zal slechts de helft van de prijs van het biljet behoeven te betalen. Jhr mr C. J. A. den Tex, burge meester van Bloemendaal, beeft gister middag het wandelterrein achter 't Open luchttheater en ln de onmiddellijke na bijheid van het bekende „Kopje" offi cieel geopend. De voorzitter van de Ned. K. v. K. voor België en Luxemburg, de heer J. B, Vink, directeur van de Belgische Philips- fabrleken. zal. aangezien hij het zakenle ven verlaat, zijn mandaat ter beschikking stellen. Het bestuur van de Kamer zal op de a.s. Jaarvergadering de heer C. van Schaardenburgh als z\)n opvolger voor stellen. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid Roosjen (A.R.) betreffende het geestelijk, cultureel en zedelijk leven van de mili tairen ln Indonesië, heeft de minister van O. G. een medisch statistisch over zicht van de militaire geneeskundige dienst ln Indonesië over het tijdvak 27 December 1948 t/m. 30 Januari Jl. aan de Kamer overgelegd, ter vertrouwelijke kennisneming door de leden. I De visser P. Kuiper heeft aan de Afsluitdijk nabij Zurich ln een zijner fuiken een zalm aangetroffen met eer. gewicht van 20 pond. In Vlissingen was een vrouw bezig de was te doen. Z\j goot een hoeveelheid bleekwater ln een wastelltje, waarna zij zich even verwijderde. Haar driejarig zoontje dronk tijdens haar afwezigheid van het bleekwater en ls tengevolge daar van overleden. BUITENLAND. Het hoofd der politie te Dresden. Opltz, ls door de geheime Sovjetrusslsche politie gearresteerd. Terzelfder tijd zijn 14 Saksische hoge regeringsfunctlonna- rlssen ontslagen. De Britse regering heeft besloten geen tijd beschikbaar te stellen voor een debat ln het parlement over de motie van 200 parlementsleden, waarin verzocht wordt, het project voor een tunnel onder het Kanaal opnieuw in studie te nemen. Groot-Brlttannlë eindigde het fis cale Jaar 1948 met een budget-overschot van 831 000.000 pond sterling. Dit ls 42 mlllloen pond meer dan verwacht werd. De minister van financiën Stefford Crlpps zal aanstaande Woensdag zijn begroting voor het jaar 1949 Indienen. (U.P.). Generaal Clay de Amerikaanse mi litaire gouverneur in Duitsland, heeft het vonnis van 20 Jaar dwangarbeid we gens splonnage tegen de 31-Jarige Tsjech Frantlsek Klccka een vroegere kelljier bij de Oriënt Express met 15 Jaar ver minderd. Bij de Stefansdom te Keulen ls een Oostenrijker door drie mannen ln burger met geweld ln een auto met Russische nummerborden gesleept en ontvoerd.. De Engelse minister voor de bevoor rading heelt ln hetparlement medege deeld, dat de regeringssubsidies aan de staalindustrie met 25 mlllloen pond ster ling zullen worden verlaagd Joego-Slavië heeft zijn grenspolitie order gegeven geen treinen meer te escor teren op Bulgaars grondgebied. Deze order ls afgekomen naar aanleiding van incidenten met de Bulgaarse politie. De Bulgaarse politie en douane zullen ook geen treinen meer mogen escorteren op Joegoslavlsch grondgebied. Als gevolg van het tot ontploffing komen van een-op het strand, ln de na bijheid van de stad Nadate (ln de Nil- gata-prefectuur) aangespoelde zeemijn, zijn ruim 50 Japanners gedood, terwijl meer dan 100 anderen werden gewond. Tien personen worden vermist. Door het geweld der ontploffing werden 30 hulzen vernietigd en 530 andere beschadigd. (Rtr). De Havlllaud-Luchtvaartmaatschap- pij heeft bekend gemaakt, dat zij hoopt dit Jaar een nieuw straalvliegtuig ln de lucht te brengen, dat de afstand Londen New-York in ongeveer zeven uur zal afleggen. De Duitse geleerde. Frederik Berglus. ^winnaar van de. .Nobelprys voor schei kunde in 1913, is te Buenos Aires over leden. Traanproductie „Willem Barendsz" 4500 ton hoger WAARSCHIJNLIJK IN MEI IN ONS LAND. Op 26 Maart jl. eindigde de walvis vangst in de Zulcpoolwaceren, hetgeen voor de „Willem Barendsz" van de Ned. Mij. voor de Wahisvaart NV. te Am sterdam het afsluien van een gunstig vangstseizoen betekende. Dat de vangst capaciteit door de beschikking over 10 jagers i.p.v. 8 in het vorig seizoen in derdaad vergroot is blijkt uit de pro ductiecijfers. De totale productie bedroeg 105.040 vaten (17.507 ton) traan, 4.168 vaten (694 ton) spermolte en ongeveer 100 ton aan bijproducten. De cijfers over 1947/48 geven vooi traan, spermolie en bijproducten re^ï. 13.033 ton, 1176 ton en 130 ton aan, hetgeen voor het seizoen 1948/49 een hogere traanop- lirengst van bijna 4500 ton betekent. De Nederlandse redering had de traanproductie reeds vooruit aange kocht voor L 1015.jer long ton van 1016 kg. tegen f. 990.—per long ton in hot vorige seizoen. Oivoorziene om standigheden voorbehiuden kan de Willem Barendsz" begin Mei in Ne derland verwacht wordtn. NOG GEEN RUSSISCHE NOTA IN DEN HAAG ONTTANGEN. In verband met de be;end gemaakte Russische nota aan de linden van het Atlantischpact verklaarde men van daag te bsvoegder plaatse in Den Haag, dat een nota van de So*jet-unie hier niet ontvangen ls. Het tericht wekte daarom enige verbazing, ondat het on gebruikelijk is. de inhoud van een di plomatieke nota te publlctren voordat zij is aangeboden. H.M. DE KONINGIN BESCHERM VROUWE NEDERLANDS OORLOGSGRAVEN CCMITÉ. Nadat HJK.H. Prinses Wilielmina de wens te kennen had gegevei zich als Beschermvrouwe van het Nederlands Oorlogsgraven Comité terug te trekken, heeft HM. Koningin Juliana zich be reid verklaard het Beschermviouwschap over dit comité te aanvaarder.. H.K.H. Prinses Wilhelmina zal door het. aanvaarden van het buitengewoon ere-lidmaatschap contact met het co mité blijven houden. GRATIE VOOR KROM. Bij K.B. is gratie verleend aan J. H. C. Krom, tot de doodstraf veroordeeld bfj sententie van het Bijzondere Ge rechtshof te Den Haag. De doodstraf is veranderd in levens lange gevangenisstraf. Krom was in de bezettingstijd hoofd rechercheur bij de s taatsrecherche te 's-Gravenhage. In dienst van de „docu mentatiedienst" van de Haagse petitie had hij onder meer leden gearresteerd van de illegale „Telex-groep", en voorts is hü werkzaam geweest voor het „Ju- den-Referat" van de S.D. MIST IN HET KANAAL. Als gevolg van zware mist lag het scheepvaartverkeer in het Engelse Kanaal vanochtend vroeg nagenoeg ge heel stil. Reddingsboten uit verschil lende Engelsche kustplaatsen waren op zoek naar schepen, die in moeilijkheden verkeerden. Schepen lagen in groepjes voor anker in afwachting van beter zicht. Het 2168 ton metende Britse stoom schip „Selskar" kwam in aanvaring met de Zweedse „Nordic" (2447 ton) in de Theemsmondlng. De Brit maakte snel water en verzocht assistentie. Ter hoogte van Dungeness (Kent) werd een Britse kustvaarder van 403 ton aangevaren door een onbekend schip. De coaster werd ernstig bescha digd en zinkende gemeld. Voorts kwamen ter hoogte van de Theemsmond een Zweedse tankboot en een Deens vrachtschip in botsing. Hier werd geen ernstige schade aangericht. Op de rotsen bij Hastings zijn van ochtend de lijken van twee vissers ge vonden, verward in het wa.nt van hun vaartuig. Een derde opvarende wordt vermist. De Marshall-hulp Volgens statistici van het Parijse bureau der Economie Cooperation Ad ministration heeft de Marshall-hulp in de eerste 11 maanden van het Europe se herstelprogramma gemiddeld 18 dollars per hoofd van de bevolking bedragen in de 19 hulpontvangende landen en gebieden van Europa. Van dit gemiddelde is 6.19 dollar uitgegeven voor voedsel en kunstmest, 6.95 dollar voor grondstoffen, halffa brikaten en machinerieën en 2.57 dol lar voor brandstoffen. Voor de verschillende landen was 't gemiddelde bedrag van de Marshall hulp per hoofd van de bevolking in de eerste 11 maanden als volgt: Neder land 45,62 dlr, IJsland 43.2-8 dlr, Triëst 37.20 dlr, Oostenrijk 32.92 dlr, Noor wegen 25,84 dlr, Frankrijk 25.76 dlr, Denemarken 2450 dlr, Ierland 23.63 dlr, Groot-Brittannië 23.47 dlr, België en Luxemburg 22.76 dlr, Griekenland 20.34 dlr, de Franse zone van Duits land 14.15 dlr, Italië 12.13 dlr, de Brits- Amerikaanse zone van Duitsland 8.89 dlr, Zweden 4,33 dlr, Turkije 0.43 dlr en West-Berlijn 9.59 dir. Portugal en Zwitserland nemen wel aan het Europese herstelprogramma deel, dooh hebben nog geen Marshall- gelden ontvangen. DUITSE SOCIALISTEN GEÏNTERNEERD. Tijdens een bijeenkomst van de Duit se sociaal-democratische partij, die gisteravond in de Britse sector van Berlijn is gehouden, werden lange rol len geproduceerd, waarop de namen voorkomen van honderden leden der (pro-Westerse) partij, die in concentra tie-kampen in de Sovjet-Russische zone van Duitsland zouden zijn geïnterneerd. De rollen waren samengesteld uit af zonderlijke banden, die West-Berlijn waren binnengesmokkeld. Op deze ban den kwamen ook de namen voor van talrijke leden der socialistische eenheids partij. die ln gevangenschap zouden zijn overleden, na door de Sovjet-Russische geheime politie te zijn gearresteerd. Na afloop van de bijeenkomst konden vrouwen, die de bijeenkomst bijwoonden, en die nog niets hadden gehoord van vermiste bloedverwanten, Inzage van de rollen krijgen. Er speelden zich ontroe rende toneeltjes af, toen verscheidene vrouwen op de rollen de namen aan troffen van hun vermiste echtgenoten, zoons of broeders. UIT SYRIË. Kolonel Zaim, de opperbevelhebber van het Syrische leger die Woensdag d« macht heeft overgenomen, heeft van daag de ontbinding van het parlement uitgesteld, nadat 76 van de 136 parle mentsleden zich bereid hadden ver klaard een nieuwe regering te steunen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2