Vrede door kracht en sterke zenuwen WEERBERICHT Sovjet-memorandum tegen Noord-Atlantisch pact „Toestand gunstiger dan men denkt" Dean Acheson en minister Stikker spraken twee uur 88ste Jaargang VRIJDAG 1 APRIL 1949 00 No. 26657 LEIDSCH ÉH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel l. Leiden - Giro no.: 57U55 Churchill te Boston Winston ChurcliH heeft in een rede te Boston verkhard, dat Europa reeds enige tijd comnunistisch zou zijn ge weest en Londtn onder een bombar dement zou ligfen, indien Amerika de atoombom nief zou bezitten. Hij be schuldigde „veertien mannen in het Kremlin" er vjn honderden duizenden mensen in lydwang te houden en naar wereldheerschappij te streven. „Over Europa hangt de schaduw van de vrees. Op dt vraag of wij de koude oorlog winnen, moeten wü zowel naar Azië als Euroja zien. In Europa", zo zelde Churchill „Is. de positie met suc ces gehandhaafd en duur betaalde tijd streed aan de zijde van de vrede door de wonderbac inspanning van de luchtbrug". Het ineen&'orten van Cina noemde hij de ernstigste ramp sinds de over winning in rereldoorlog numero twee. Zij was veroorzaakt door „communisti sche aanval <n intrigue". Het absorberen van China «n India in een door het Kremlin b«neerst communistisch im perium zou ..onnoemelijk leed en bloed vergieten" >ver acht- A negenhonderd millioen mmsen brengen. De eenhrid der Engels sprekende we reld „is onze huidige redding, nu wij tegenovc- problemen staan, die de gruweljjlste zijn van alle tegenover welke hit Christendom zich ooit ge plaatst zag". „Wij zien ons thans tegenover iets ge plaatst, cat even slecht is als Hitier, doch in sommige opzichten machtiger". „Achter net Kremlin", zo vervolgde hij. „met zijn zendelingen in ieder land als vijfde kolonne" stond „het grootste le ger van de wereld, in de handen van een regering, die imperialistische ex pansie nastreeft, zoals geen tsaar of keizer ooit gedaan heeft". Churchill zcide te geloven, dat oorlog niet onvermijdelijk is. Men behoorde niet tot gewelddadige of overhaaste actie over tc gaan en men moest hoop en geduld niet laten varen. Er waren verschillende gunstige processen gaan de. Onder de stoot van het commu nisme sloten alle vrije landen zich hechter aaneen dan zij ooit te voren deden of konden doen. „Wij koesteren geen vijandschap je gens de Russen en wij wensen hun niet hun wettige rechten en hun wettige veiligheid te ontzeggen". Het doel moest blijven de Russen overal te ontvangen als broeders in de mensenfamilie. Van de Sovjet-Unie werd niets anders gevraagd, als goede wil en eerlijk spel. „Indien er echter 'n zenuwenoorlog is, laat ons dan zorgen, dat onze zenuwen sterk zijn en nog versterkt worden door de diepste over tuiging van ons hart. Indien wij standvastig bij elkaar blij ven en in geen enkele vorm de tyran- nie en het slechte bevredigen, zou het wel eens kunnen zijn, dat niet onze zenuwen of ons cultuurstelsel ineen storten. Dan zou de vrede alsnog ge handhaafd kunnen blijven". Sprekende over unies en verbintenis sen, welke „met een snelheid en een werkelijkheidszin tot stand kwamen, die onder andere omstandigheden misschien een generatie nodig zouden hebben ge had. zeide hij, dat hem de meest waar devolle was „de broederlijke verbinte nis tussen het Britse gemenebest van landen en de Verenigde Staten". Hij zeide de kracht van Engeland niet te onderschatten. Toch was hij van oor deel, dat er een wereldapparaat moest komen, dat alle leden zou vrijwaren van agressie. De Verenigde Naties waren tot nu toe verscheurd en verward door het Sovjet- Russische antagonisme en door de fun damentele scheuring, welke zich tussen het communisme en de rest van de mensheid had voorgedaan. Het zeker stellen, dat de zaak van de vrijheid door alle hulpmiddelen, met overleg en het toepassen van hoge we tenschap verdedigd was, gaf de beste hoop, dat een derde wereldoorlog voor komen zou worden. Dit zou het zekerste middel zyn om niet geknecht of ver nietigd te worden. Zijn laatste volzin was: „Laat ons dus voorwaarts gaan bij het vervullen van onze opdracht en onze plicht, God vre zend en niets anders". DE ZOMERMANOEUVRES DER WESTELIJKE MOGENDHEDEN. Uit welingelichte bron wordt gemeld, dat de vlootoefeningen der mogendhe den van de Westerse unie, die deze zomer zullen worden gehouden, geen eigenlijke gecombineerde grote ma noeuvres zullen zijn. Het zal hier al leen fragmentarische oefeningen be treffen, waaraan in het algemene ka der van de vastgestelde samenwerking onder de landen van het Pact van Brussel elementen van de Britse. Ne derlandse. Franse en Belgische marine zullen deelnemen. Er zal geen enkel strategisch thema worden bestudeerd en het doel der oefeningen zal beperkt blijven tot een gemeenschappelijke training, met het ocg op de bescher ming van convocien tegen duikboot- en luchtaanvallen. Ook mijnenvegers zullen aan de oefeningen deelnemen. Van Franse zijde zullen het vlieg - dekschip „Arromanches" (14 000 ton), verscheidene kruisers, destroyers en duikboten aan de operaties deelnemen. IETS MEER WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken en plaatselijk ochtend mist. Matige en later vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Van nacht op verschillende plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag Iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 2 APRIL Zon op: 6.14 uur; onder: 19.14 uur. Maan op: 7.21 uur; onder: 24.00 uur. (N.M.) Hoogwater te Katwijk te 5.20 en 17.35 uur. Churchill sprak tot een menigte van ongeveer 14.000 personen in ,3oston garden" op een herdenkingsvergade ring van het technologisch instituut van Massachusetts. Onder de toehoorders bevonden zich sommige der meest voor aanstaande geleerden der wereld. De rede werd door radio en televisie uitgezonden. Vele „antl-oorlogs"-posters liepen voor Boston Garden heen en weer. lang voor dat Churchill zou spreken. Zij droegen spandoeken met opschriften als: „Het is tijd het bijltje er bij neer te leggen" en „Vertel je verhaaltjes aan de tories, Winnie". In Boston Garden speelden, in rode jassen gestoken Amerikaanse mariniers Engelse muziek. Er brak een gejuich los toen Church ill langzaam en met ernstig gezicht naar het spreekgestoelte liep. Het muziek corps speelde „Rule britannia" tijdens de ovatie, die een minuut duurde. Daar na werd het Engelse volkslied ten ge hore gebracht en leidde Bernard Ba- ruch Churchill in. Een enthousiaste menigte had zich voor het hotel van Churchill verzameld voor diens vertrek en ook langs de route. Men verdrong zich rondom zfjn auto en riep „Good old Winnie". De voornaamste toevoeging aan zijn te voren opgestelde tekst maakte Churchill toen hij, sprekende over Bel gië, langzaam en met nadruk zeide, dat Amerika grote verantwoordelijkheid had, „want er wordt veel vertrouwen in u gesteld". Een matig applaus volgde op zyn ver klaring, dat Europa hetzelfde lot als Tsjecho-Slowakije zou hebben onder gaan en Londen reeds zou zijn gebom bardeerd als de atoombom niet afschrik wekkend had gewerkt. Na beëindiging van zijn rede maakte Churchill het V-teken. Terwijl het mu ziekcorps „Land of hope en glory" speel de en de toehoorders stormachtig ap plaudisseerden en juichten, verliet Churchill tevreden glimlachend het spreekgestoelte. In Syrië is het rustig Bolialve de president der Republiek en de ministerpresident, die in een ziekenhuis te Mezze verblijven, zijn alle personen, die in Syrië werden aan gehouden, in vrijheid gesteld. De president en de premier zullen uit het politieke leven gebannen wor den. Kolonel Hoesni Zaim zeide een de mocratische coalitie-regering tot stand te willen brengen. Hij wenste de macht slechts „een dag of twee" in handen i te houden. Bij de uitvoering van de staatsgreep had hij 't volk achter zich gehad. De bespiekingen met Israël zouden, zoals het plan was, 4 April een i aanvang nemen. Ongeveer tien departementshoofden bevinden zich in arrest, Kolonel Hcesni Zaim heeft de voor zitter van de Kamer, Fares el Choery, verzocht een regering te vormen waar in hij minister van Landsverdediging zal zijn. Deze schijnt er echter niet veel voor te voelen. Trj'3ve Lie, de secretaris-generaal der V.N., heeft van kolonel Zaim een telegram ontvangen, waarin deze ver klaart „cp verzoek van het volk" in gegrepen te hebben in „binnenlandse anarchie". Het Syrische leger eerbie dige dc buitenlandse verplichtingen en z) vervolgt het telegram, betuigt zich gebonden aan een democratisch re giem. Franco blijft op zijn post Generaal Franco heeft in een radio rede tot het Spaanse volk aan de vo^r- avond van de tiende verjaardag van het einde van de burgeroorlog ver klaard: „Ik zal nimmer mijn post ver- laten". Hij zeide. dat „plicht" altija zijn motto was geweest. Hij leverde critiek op „degenen, die pogen onenig heid in de iKczem van het huidige re giem te veroorzaken." Ten aanzien van de internationale situatie «icie hij: „Deze na-ooriogse tijd is eerder een „voor-ocrlogse", vol gevaar voor Spanje en Europa". ARRESTATIES IN BULGARIJE. Radio-Belgrado maakt melding van de arrestatie in Bulgarije van enkele honderden ambtenaren en partyfunc- .ionarissen. Zij worden er van beschul digd „in dienst te zijn geweest van im perialistische landen". De meeste ar restaties werden in Sofia verricht. Vice-premier Kostof zou zich even eens in huisarrest bevinden. VREDESONDERHANDELINGEN IN CHINA. 16 functionarissen behorende tct de vredesdslegatie der Chinese regering zijn in Peiping aangekomen voor vre desonderhandelingen met de commu nisten. die heden beginnen. De delega tie zelf. die uit zes leden bestaat on der leiding van generaal Tsjang tsjih tsjoeng, zal heden vertrekken en van avond haar eerste bespreking houden, DE EXPORT VAN GOEDEREN VAN MILITAIR BELANG UIT ENGELAND NAAR DE SOVJET-UNIE. De president van de Board cf Trade Harold Wilson, heelt in het Engelse parlement medegedeeld, dat de Hjst van goederen van groot militair belang, j die niet mogen worden uitgevoerd naar de Sovjet-Unie en bepaalde ander landen, zonder dat daarvoor een ex pertvergunning is verleend, is uitge breid. Wanneer dit uit veiligheidsoogpunt I nodig is, zullen ook andere goederen onder de exportcontróle vallen. Kroonprins O'.av van Noorwegen en zijn gemalin Kroonprinses Martha zijn gis- termiddaz per K.L.M.-vliegtuig uit Oslo op Schiphol gearriveerd. Kroonprinses Martha zal morgen de doop verrichten van het Noorse vlaggeschip ..Oslofjord", dat bij de Ned Dok- en Scheepsbouw Mij te Amsterdam op stapel staat. Op Schiphol werden de vorstelijke personen begroet door Z K.H. Prins Bernhard. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Agressie tegen de „vredelievende' Sovjets Tass. het officiële Sovjetrussische nieuwsbureau, heeft een memorandum van de regering der Sovjet-Unie over het Atlantisch verdrag gepubliceerd. De tekst van het memorandum is toe gezonden aan de reeerineen van de V.S., Engeland. Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg en Canada. Uitvoerie wordt daarin het bekende Sovjet-standpunt nog eens uiteengezet Gezegd wordt om.: Van de grote mogendheden Is al leen de Sovjet-Unie uitgesloten van deelneming aan dit verdrag, hetgeen alleen verklaard kan worden door het feit. dat dit verdrag tegen dc Sovjet- Unie is gericht. Dan wordt gezegd: ..Om het sluiten van het Noordatlan- tisch verdrag te rechtvaardigen, verwijst men naar het feit, dat de Sovjet-Unie defensieve verdragen heeft met de volks- democratische landen. Deze vergelijking is echter ten enen male onhoudbaar. Alle verdragen met de Sovjet-Unie over vriendschap en wederzijdss bijstand met de volksdemocratische landen zlin van bilaterale aard en uitsluitend ge richt tegen de mogelijke herhaling van Duitse agressie. Nan welk gevaar geen enkel vredelievend land onkundig kan zijn. Het is volkomen onmogelijk deze ver dragen uit te leggen als in enig opzicht tegen de bondgenoten van de Sovjet unie in de vorige oorlog, tegen de V.S. of Engeland of Frankrijk Bovendien heeft de Sovjet-Unie soort gelijke verdragen tegen een herhaling van Duitse agressie niet alleen met de volksdemocratische landen, doch ook met Engeland en Frankrijk In onderscheid hiermee is het Noord- atlantisch verdrag niet een bilateraal, doch een multilateraal verdrag, dat een afgesloten groepering van staten scheDt en. hetgeen biizonder belangrijk ls, de mogelijkheid van een herhaling van Duitse agressie volkomen negeert. Het verdrag heeft dientengevolge niet tot doel het voorkomen van een nieuwe Duitse agressie. De deelnemers aan het Noordatlan- tisch verdrag nemen uitgebreide mili taire maatregelen, die in genen dele ge rechtvaardigd kunnen worden door de belaneen van zelfverdediging dezer lan den. Deze dragen, tezamen met talriike andere militairP voorbereidingen bii tot het verhogen van ongerustheid en angst en tot het wekken van oorogshvsterie. waar alle soorten aanhitsers tot een nieuwe oorlog zo'n belang bij hebben". „Het Noordatlantisch verdrag wil de landen angst aanjagen, die niet besluiten te gehoorzamen aan het bevel van de Engels-Amerikaanse groep van mogend heden. die aanspraak maakt od wereld heerschappij. Het is aan allen bekend, dat de Sov jet-Unie niet voornemens is iemand aan te vallen". De verklaring voegt er aan toe. dat.de sluiting van het verdrag gemotiveerd wordt door de zwakte van de organisatie der V.N. en tegen het Handvest ingaat. Verder oefent zij critiek op 't opnemen van landen, die geen lid ziin van de VN: Italië en Portugal. De verklaring acht artikel 5 van het verdrag (eventueel gebruik van gewa pende machten zonder enige goedkeu ring van de Veiligheidsraad) in strijd met artikel 53 van het Handvest (geen ge welddadige handeling op grond van re gionale overeenkomsten zonder goedkeu ring van de Veiligheidsraad). De Sovjet-regering komt tot de vol gende conclusies- 1. Het Noordatlantisch verdrag heeft niets tc maken met de doeleinden van zelfverdediging der partijen, die door niemand bedreigd worden, die niemand voornemens is aan te vallen. Integendeel, dit verdrag heeft een klaarbliikeliik agressief karakter en is tegen de Sovjet-Unie gericht, welk feit ze'fs door de officiële vertegenwoordi gers van de aan het verdrag deelnemen de staten in hun openbare verklaringen niet wordt verhuld. 2. Het Noordatlantisch verdrag draagt niet alleen niet bii tot het verstevigen van vrede en internationale veiligheid, hetgeen de taak ls van alle leden van de organisatie der V.Ndoch is direct <n striid met de beginselen en doelein den van het Handvest der V.N en leidt tot cn dermijnine dezer organisatie. 3. Het Noordatlantisch verdrag is in striid met het in 1942 door Ense'and en de Sovjet-Unie getekende verdrag, waar bij beide staten zich verplichten, samen tp werken in het handhaven van vrede en internationale veiligheid en niet ver dragen te sluiten of deel te nemen aan coalities, die tegen de andere onderte kenende partti ziin gericht. 4 Het Noordatlantisch verdrag is in strijd met het in 1944 door Frankrl'k en de Sovjet-Unie getekende verdrag." (Zelfde inhoud als het onder sub 3 ge noemde). 5. „Het Noordatlantisch verdrag is in ctriid met de tussen de Sovjet-Unie, de V.S. en Engeland gesloten overeenkom sten od de conferenties te Yalta en Pots dam en on andere conferenties van de vertegenwoordigers dezer mogendheden, gehouden zowel tiidens als na de tweede wereldoorlog, waarbij de V S en Enge land evenals de Sovjet-Unie de ver- nlichting od zich namen samen te wer ken bii het versterken van algemene vrede en internationale veiligheid en bij t° draeen tot het. versterken van de or ganisatie der V.N.". Zweden's standpunt Door radio-Stockholm werd een gis teren door de Zweedse minister van Defensie, Allah Vought, afgelegde ver klaring omgeroepen, waann i;ia sige- noemde zegt dat Zweden zijn defensie zoveel mogelijk moet versterken, zonder zijn economische toestand in gevaar te brengen. Omtrent het niet toe'reden van Zwe den tot het Atlantisch verdrag zeide Vought: „Bij heo bepalen van haar s andpunt in deze heeft Zweden sterk rekening gehouden met de positie van Finland. Het is niet slechts zo. dat de door ons onderhouden buitenlandse be trekkingen invloed kunnen uitoefenen op het lot van Finland, doch wij wensen ook het risico te vermijden, Sovjet- Russische troepen aan onze grenzen te krijgen". Minister Vought verklaarde verder nog: „Het feit, dat aan Noorwegen en Denemarken, onder de bepalingen van j het Atlantisch verdrag, bijstand zal wor- I den verleend, is ook voor Zweden van waarde. Het is duidelijk, dat Zweden op de lange duur niet kan hopen op ge- 'aagde wijze tegenstand te blijven bie- en aan een grote mogendheid en het is zeker een goed iets, over bondgeno ten te beschikken, doch de situatie, waarin wij verkeren, veroorlooft ons niet voorbereidingen te treffen voor het ontvangen van bijstand in geval van oorlog. Wij kunnen, met onze beperkte hulp bronnen, niet als verdedigers van het recht in de wereld optreden. Onze de fensie moet er uitsluitend op gericht zyn onze eigen onafhankelijkheid en vrijheid te bewaren". Abdul Kadii's visie op Indonesië Vele gebieden volkomen veilig Gisteravond is Abdul Kadir, vlce- voerzitter van de Nederlandse delega tie bij de Assemblee der V.N., per KLM-vliegtuig van Schiphol naar de Ver. Staten vertrokken. De heer Abdul Kadir werd na zijn aftreden hij was tevens geruime tijd waarnemend landvoogd ge-pen: ion- neerd en woonde als ambtelocs burger te Semarang. Als zedanig was hij in de gelegenheid met tal van vooraan staande figuren contact op te nemen en van gedachten te wisselen. Zijn cpinie over de huidige situatie in Indonesië? „Veel minder ongunstig dan men zou vermoeden", zo was zün antwoord. De tweede politionele actie werd on der ongunstige omstandigheden on dernomen, maar heeft een gunstig resultaat gehad, n.l. dat de tot voor de actie door streng bewaakte de marcatielijnen gescheide gebieden, thans in elkaar overvloeien. Familie leden en vrienden, tot voor 3 maan den gescheiden en vaak elkaar vij andig gezind, zün thans in dc gele genheid elkaar ie ontmoeten en van gedachten te wisselen, met als resul taat, dat een samenwerking van de constructieve elementen mogciyk is geworden. „Men staart zich" zo zeide de heer Abdul Kadir „in Nederland blind op dc berichten omtrent overvallen en aanslagen en vergeet daarbij tc registreren, dat er grote gebieden zijn, die als volkomen veilig kunnen worden beschouwd. De mogelijkheid tot verkeer en onderling contact heeft vele gaten en breuken gedicht." Voorts sprak hij zijn voldoening uit President Truman heeft verklaard van mening te zijn, dat het Noordatlantisch verdrae zou worden geratificeerd, wan neer het aan de Senaat zou worden voor gelegd. Hij noemde het verdrag noodza kelijk. Truman gaf verder te kennen, dat hij nog steeds zocht naar een nieuwe am bassadeur te Moskou ter vervanging van Bedell Smith. Hij was niet van plan het rapport van de Droeven met de atoombom te Bikini vrij te geven. De parlementsfracties van de commu nistische en socialistische meerderheids partij in Italië verzoeken in een motie, dat over de kwestie van het Atlantisch oact een volksraadpleging zal worden ge houden. De socialistische senatoren en volks vertegenwoordigers geven in deze motie nogmaals te kennen, dat zii de bekrach tiging van het Atlantisch pact onwrik baar zaïllen bestrijden en delen mede dat zij besloten hebben deel te nemen aan het vredescongres, dat weldra te Parijs zal worden gehouden. Het concentratiekamp Langwasser in Beleren is met ingang van 1 April opge heven. De laatste gevangenen worden overgebracht naar de strafgevangenis van Eichstadt. dat eveneens in Beleren ligt. De wagen met de laatste gevange nen verlaat de poort van het laatste concentratiekamp in Beleren. „Mogen beide partijen snel onderhandelingen openen" Mr Stikker, de Nederlandse minister van Buit. Zaken, en zijn Amerikaanse ambtsgenoot Dean Acheson hebben tijdens een onderhoud te Washington, dat twee uur duurde, en waarbij ook de Nederlandse ambassadeur Van Kleffens tegenwoordig was, van me ning gewisseld over doelmatige en snelle methodes om tot een regeling tn Indonesië te komen en eveneens het Atlantisch Pact en algemene Westeuropese kwesties besproken. Volgens een na de bespreking uitge geven gemeenschappelijk communiqué heeft Acheson doen uitkomen, dat dc Amerikaanse regering van harte hoopt dat de instructies van de Veiligheids raad aan Indonesië, 23 Maart gege ven, zo spoedig mogelijk zullen wor den uitgevoerd. „De minister gaf uit drukking aan zjjn volledig vertrou- i wen, dat beide partijen snel en te goe- i der trouw de voorbereidende onder handelingen zullen openen, waar de j Veiligheidsraad om verzocht heeft. j Mr Stikker wees er pp, dat de voor- I stellen van de Veiligheidsraad door de Nederlandse regering aanvaard zijn. Hij uitte dezelfde wens als Acheson en gaf nader aan. langs welke wegen naar zijn mening op de meest doelmatige en vlug ge wijze vooruitgang geboekt zou kun nen worden (in de instructies van 23 Maart verzoekt de Veiligheidsraad, ge lijk bekend, om een voorlopige conferen tie tussen Nederland en de Republi keinse leiders teneinde de Indonesische regering te herstellen vóór de Ronde Tafelconferentie te Den Haag) ATLANTISCH PACT WAAR BORGT VREDE. Mr Stikker verklaarde voor zijn be zoek aan het State Department aan de correspondent van Reuter, dat hij de regeling van de Westduitse problemen beschouwde als een complementering van essentieel belang van het Atlantisch Pact, daar West-Duitsland een inte graal deel van West-Europa uitmaakt. Op het station te Washington heeft mr Stikker tot de journalisten gezegd, er zeker van te zün. dat „de gehele be volking van Nederland achter het Noord-Atlantisch Pact staat". Hei pact is „een stap naar waarborging van de vrede, zowel voor dit gedeelte van de wereld als voor West-Europa". over het feit. dat dr J. H. van Royen zal optreden als hoofd van de Neder landse delegatie bü de a.s. besprekin gen te Batavia. „Dr Van Royen." zo zeide hü. ,.is vrij van leder vooroordeel. Hij kan ae vraagstukken dus onbevangen zien en is door zyn werk in de Veiligheids raad volkomen op de hoogte van de internationale aspecten. Zün keuze acht lk zeer gelukkig." Wat zün werk te New York betreft, zeide de heer Abdul Kadir. dat ervoor hem alle gelegenheid zal zün contact cp te nemen met tal van vooraan staande politici teneinde zich op de hocgte te stellen omtrent de interna tionale visie op 't Indonesische vraag stuk. Ik hoep ook verscheidene van niün Amerikaanse vrienden te ont moeten de heer Abdul Kadir ver bleef in de oorlog ruim een Jaar in de V.S. en met hen over Indonesië van gedachten te wisselen," zo besloot hij. De bü eenkomst der Assemblee, wel ke Dinsdag begint, zal zeker acht we ken duren. Voorlegging Indonesische kwestie aan A!g. vergadering der V. N.? Australië en India hebben gisteren verzocht om voorlegging van de In donesische kwestie aan de Algemene Vergadering van do V. N. De Indonesische kwestie staat nog steeds op de agenda van de Veiligheids raad doch het Handvest verzet er zich niet tegen, dat de Algemene Vergade ring ook de kwestie bespreekt, ofschoon er geen aanbevelingen mogen worden uitgebracht. De Australische gedelegeerde Hood verklaarde dat dit verzoek is ingediend gezien het in gebreke blüven door Ne derland om te voldoen aan de resolu ties van de Veiligheidsraad. Dat dit ver zoek wordt gedaan aan de Assemblee betekent niet. dat de indieners critiek willen uitoefenen op de Veiligheidsraad, hun bedoeling is alleen, de vrienden van de Republiek in de gelegenheid te stel len, in de Assemblee hun zienswüze ken- jaar te maken. In de Amerikaanse pers wordt deze stap gekenschetst als het resultaat van bespreking tussen de landen van de New Delhi conferentie, hoewel enige dier landen zich niet met deze stap van India en Australië hebben willen inlaten. Dat Australië tot de initia tiefnemers behoort, wordt van te meer betekenis geacht, omdat dr Evatt voor zitter is van de Asscmblée en een gro te invloed heeft in de zaken van de Ver. Naties. Palar verklaarde, dat deze stap hem welkom is. Naar wü nog vernemen, zal volgens een der bepalingen van het Handvest de Assemblee zich onthouden van enigerlei aanbeveline met betrekking tot een ge schil of een bepaalde toestand „zolang de Veiligheidsraad met betrekking tot dat geschil of die toestand de hem op gedragen functie uitoefent", tenzü de Veiligheidsraad „daartoe het verzoek doet". Volgens een van gezaghebbende zij de uit dc VN gegeven interpretatie, sluit art. 12 van het Handvest een debat (in tegenstelling tot het doen van aanbevelingen) over een be paalde aangelegenheid door dc Assem blee niet uit. ook al maakt zii nog een onderwerp van behandeling door de Veiligheidsraad uit. DE INTERNERING DER REPUBLIKEINSE LEIDERS. Op vragen v^n het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters in verband met de beantwoording van vragen be treffende de internering van zes Re publikeinse leiders op Banka heeft de Regering geantwoord, dat daar ter stond na het aan het licht komen der ontstane misverstanden de bewegings- vrühedd der Republikeinse leiders over geheel Banka ls toegestaan en verdere faciliteiten aan hen zün verleend, de ministers Drees en Van Maarsseveen menen, dat, al heeft een en ander in het buitenland en met name in de Vei ligheidsraad een schadelüke indruk ge wekt. deze naar in redelükheld ver wacht mag worden inmiddels zal zün weggenomen door verschillende maat regelen. In elk geval kunnen ambtenaren, ala niet van schuld blijkt, niet worden ge straft de gewekte indruk.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1