Laatste Berichten A.R. en C.H. bij komende raadsverkiezingen mei één Het bezoek van mr Kesper aan Leiderdorp en Koudekerk STADSNIEUWS Beurs van Amsterdam DONDERDAG 31 MAART Levendige belangstelling voor wel en wee dezer gemeenten Het bezoek van de Commissaris der Koningin in onze provincie, mr L. A. Kesper, aan Leiderdorp en Koude kerk, waarover wy gisteren reeds enige bijzonderheden vermeldden, heeft een vlot verloop gehad en heeft zowel de bezochte gemeenten als de bezoeker tot nut gestrekt. Het hoogtepunt van de plechtigheden in Leiderdorp vormde ongetwijfeld de opening van het Dorpshuis. Voordien vond de ontvangst bij de gemeentegrens plaats, de zanghulde en de rondrit door het dorp, waarbij mr Kesper de gelegen heid kreeg, zich te oriënteren over het uiterlijk van deze gemeente. In het raadhuis wees burgemeester Van Diepe- ningen op de wijzigingen, die in het ka rakter van Leiderdorp zijn gekomen in de jaren sinds de eerste wereldoorlog. Van land- en tuinbouwdorp werd het allengs sterker forensengemeente, hoe wel ook het zwartblaarvee een blijvende interesse in de veeteelt toont. Spr. wees voorts op de vrij intensieve industriali satie van de gemeente, het kérkelyk leven, het onderwijs en het gemeente lijk grondbedrijf. In tien jaar tijds is de bevolking met niet minder dan 47 pro cent toegenomen. Zowel het woning probleem als het onderwijsvraagstuk zijn daardoor zser dringend geworden. Na deze toespraak onderhield mr Kesper zich met de genodigden, waar bij zijn veelzijdige interesse in de Lei- derdorpse belangen tot uitdrukking kwam. Bij het bezoek aan de nieuwe Konin gin Julianaschool tijdens de rondrit door de gemeente' ontmoette mr. Kes per diverse autoriteiten op onderwas- gebied, terwijl mr Kesper nadien zich op de hoogte stelde van de behuizing en functlonnering van de politiedienst. Een groot aantal genodigden had zich bij het Dorpshuis verzameld. Ook in het DorpshuLs voerde burgemeester Van Dispeningen als eerste spreker het woord, om de geschiedenis van de tot standkoming van het dorpshuis te rele veren en dank te brengen aan allen, die daarvoor hun krachten hadden gegeven. Tot slot richtte spreker zich tot de be-- sturen der plaatselijke verenigingen, die in dit tehuis een gastvrij onderdak zullen vinden. Namens de verenigingen sprak ver volgens de heer Reyerse, die wees op de grote hindernissen na de oorlog voor de ontplooiing van het culturele leven. Lange tijd heeft men moeten roeien met de riemen die men had, doch thans is ten slotte een verheugende oplossing gevonden, die de gemeente een uitste kende vergaderlocaliteit biedt. Over de inrichting van het dorpshuis vermelden wij slechts, dat het uiterlijk niet in sterke mate is veranderd, doch dat inwendig herkenning van de vroe gere school uiterst moeilijk is. De mo gelijkheid tot scheiding in een kleine en een grote zaal. verlichting, verwarming, inrichting der zalen, al die factoren stempelen het tot een uitstekende ver gadergelegenheid, waarvan Leiderdorp e?n dankbaar gebruik zal kunnen ma ken. De In de namiddag door de Commis saris werleende audiëntie-werd door een Wijk I neemt afscheid van ds J. C. van Apeldoorn Hoewel ds J. C. van Apeldoorn in verband met zijn emeritaat eerst op Zonaag 24 April afscheid zal nemen van de N.H. Gemeente te dezer stede, vond gisteravond in het Wijkgebouw aan de Stille Rfjn reeds het afscheid plaats van zijn wijk. Het wijkbestuur was tot dit „vervroegde" afscheid ge komen, omdat ds Van Apeldoorn deze avond zijn laatste Bijbellezing hield, bij de overdenking waarvan hij uitging van Rom. 8 vers 28 c.v. Nadat ds Van Apeldoorn zijn Bijbellezing had gehou den, heeft allereerst de wnd. voorzitter van het wijkbestuur, de heer D. Matze, ae scheidende leraar bedankt voor zijn lierdelijke arbeid in het midden der Wijk, nu reeds 19 jaar verricht. Ver volgens voerden het woord de heer Bontje, namens de vaste bezoekers van de Bijbellezing, de heer Beekman, voor zitter van de bouwfondscommissie, mevr. Loman, van de dameskrans Lydia, en mej. Ranselaar, die haar afscheids woord in dichtvorm bracht. Alle sprekers deden hun woorden van dank en waardering gepaard gaan met de aanbieding van een geschenk. Aan het slot van de avond werd ds Van Apeldoorn, die dit afscheid zeer had verrast, toegezongen Psalm 91, vers 1. Dit jaar driemaal naar Oxford WOENSDAG A.S. VERTREKT EERSTE PLOEG. In het kader van de sportuitwisseling met Oxford vertrekt Woensdagavond a.s. een groep Leidse sportbeoefenaren, samengesteld uit hockeyspelers, tafel tennissers en bribers, voor een bezoek van zeven dagen naar Engeland. De teams, die de kleuren van de Sleu telstad in Brittannlë gaan verdedigen, zien er als volgt uit: Hockey: dames: B. v, Paassen, mevr. A. E. Goekoop-Ruys. C. Vervoort. I.Soer. I. Niekerk. L. Burgersdyk, D. Burgers- dijk, C. Nagel, J. van Hasselt. S. Broese van Groenou. P. Dijckmeester. E. Roe- lofsz. L. Wery. E. Verff, P. Cleijndert. Heren: G. Goekoop. J. v. d. Feen, P. Kreek. H. v. d. Bosch, J. van Berge He negouwen, P. Haverkamp. J. v. d. Meu- len. E. Cancrinus, J. Cohen Terveart, E de Vries B de Groot. F. Hendriksz, N. Beets, J. Bouma, F. Jonkers. Tafeltennis: dams: A den Burger, E. Filbry. K. Reizervoort. H. Heuzen. Heren: J. Visser, J. Burghouwt, H. Filbry, J. Gijbels. Bridge: W. Lautenbach, L Waasdorp. A. C. Meester, S. J. v. Egmona, P. J. Roem. P. A. Visser, mr A. B. J. Koch, I, Bonte, J. J. Epskamp. de heer en mevr. Van Wingen. Als ploegleiders fungeren de heren B. J. Molenaar en J. C. Coers, a Een tweede reis naar Oxford wordt gemaakt door het eerste elftal van UVS van 23 t/m 30 April a.s Naar wij ver nemen zullen de volgende spelers de tocht meemaken: Verhoogt, Devllee, Wallaart, Sloos, M de Wolf. Koolhaas. J. v. d. Blom. Fasel. J. de Wolf. Erades. Van Well, Gebr. Kantebeen en Van Duyl. In Augustus zal waarschi'niiik dot een uil wieling volgen voor a-thletiek en zwemmen. Besprekingen hieromtrent zijn nog gaande. aantal personen aangegrepen om wen sen van speciale groepen kenbaar te maken. Tijdens de rit, die mr Kesper weer uit Leiderdorp voerde, werd nog een bezoek gebracht aan het Doeskwar tier, waar de woningbouw in ogen schouw werd genomen. Mr Kesper be tuigde ten slotte zijn hoogste tevreden heid over het bezoek aan deze ge meente. In het Dorpshuis had Excelsior des avonds de primeur van een uitvoering in het nieuwe gebouw, waarmede dit Chr, gemengd koor onder leiding van de heer M. Kouprie een welverdiend succes oogstte. Het bezoek aan Koudekerk. Om kwart over drie werd mr Kesper aan de grens van de gemeente Koude kerk opgewacht door burgemeester Ver heul en wethouder Molema, in wier ge- zeischap in de Hondsdijk de gerestau reerde historische hekpalen van hoeve ,3ronstee" werden bezichtigd. Daarna begaf men zich naar de geheel gerestaureerde Ned. Herv. Kerk. De hoge bezoeker liet zich uitvoerig over de geschiedenis van de restauratie inlichten en toonde levendige belangstelling voor dit fraaie gebouw. In het raadhuis maakten vele perso nen hun opwachting, onder wie raads leden, leden van de polderbesturen, af gevaardigden van kerk en school en an dere functionarissen. Zij werden door burgemeester Verheul aan de hoge be zoeker voorgesteld. Na een korte toespraak door burge meester Verheul, waarin hij verschillen de aspecten van het gemeentelijk leven belichtte, werd de thee geserveerd, waarna men een kijkje ging nemen in de pannenfabriek van de gebr. Oppe- laar, waar de directeur, de heer F. de Graaff, het gezelschap rondleidde. Mr. Kesper toonde grote belangstelling voor deze industrie, die zo nauw verbonden is met de vorderingen van wederopbouw en woningbouw. Na de terugreis door de Lage Waard, waarbij het landelijk schoon van Kou dekerk dank zij het bijzonder gunstige weer kon worden bewonderd. Nadien werd mr Kesper uit de gemeente uitge leide gedaan door burgemeester Ver heul. Koudekerk was, evenals voordien Lei derdorp, getooid met vele tientallen vlaggen, die de verheugenis van de ge meentenaren tot uitdrukking brachten, dat van hoge officiële zijde belangstel ling wordt getoond voor het wel en wee der kleins dorpsgemeenschappen. KORPORAAL ELIZABETH. Op de Zesde Abonnementsvoorstelling, die Maandag as. in de Schouwburg plaats vindt, zal „Comedla" opvoeren „Koiporaal Elizabeth" van Terrence Rattigan (vertaling Jan Teulings). MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID". Ter herdenking van het 55-jarig be staan zal bovengenoemd koor o.l.v. J. J. van den Bos, een Jubileumconcert geven in de Stadsgehoorzaal op Woens dag as. Medewerkn^ verleent het Stu- dentenmuziekgezeLscnap „Sempre Cres cendo" o.l.v. Jaap Stotyn. Als solisten werken mede: mej. An nie Woud (alt), mevr. Nlcasie-Stotfjn (harp) en Jaap Stotyn - (hobo). De pianobegeleiding wordt verzorgd door mevr. W. E. v. d. Heijden-Brakel. Er zuilen door het koor werken worden uitgevoerd van Palestrina, J. de Kerle, Hubert Cuypers (Te Deum Laudanus) en Brahms (altrhapsodie). Het orkest speelt een werk van An- driessen en Benjamin Britten. Jaap Stoten speelt het hoboconcert in C-thir van J. Haydn. Een 32-jarige chauffeur, wonen-de aan de Haarlemmeistraat, viel gister middag van het dak van zijn woning, toen hij de oorzaak van een sterke rookontwikkeling wilde onderzosken. Hjj kwam terecht op een balcon en brak daarbij een paar ribben. Door de E.HD. werd de onfortuinlijke adspl- rant schoorsteenveger naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. Residentie-orkest speelde voor Leidse jeugd HENK GEIRNAERT IN BEETHOVEN'S DERDE. Het laatste Jeugdconcert van Toon kunst had ditmaal enkele bijzondere trekpleisters. Ten eerste was daar het Residentie- Orkest onder leiding van Jan Out en ten t weede het optreden van onze stad genoot, de pianist Henk Geirnaert, hoofdleraar aan de Muziekschool Toon kunst te dezer stede. De jeugd bleek beider optreden sterk te waarderen, want in de Stadszaal was nauwelijks een plaats onbezet. Voorafgegaan door een korte toelich ting van Jan Out konden de jongens en meisjes kennis maken met Beethoven's rijfde symphonie .waarin het bekende daemonisch kloppende noodlotsmotief g-g-g-es, in oorlogstijd door de radio talloze malen zij het in andere be tekenis gehoord, domineert. Hier wordt een beeldende schildering gege ven van de lijdende mens, door hoop, vertrouwen en twijfel heen, naar de zegepralende overwinning. Out en de zynen vertolkten het hun zo vertrouwde werk met volle overtui ging. Henk Geirnaert speelde hierna Beet hoven's derde pianoconcert. Het was een genoegen hem daarin te beluisteren en te mogen constateren, dat ook iemand, die zelden in de gelegenheid komt met orkest op te treden, tegen een zware opgave als deze opgewassen is. Mis schien is dat nog meer waard dan bij iemand, voor wie zo iets „dagelijks" werk is Geirnaert bezit een warme muzikaliteit en een sympathiek toucher, dat aan vankelijk iets te bescheiden gehouden, speciaal in het slot-allegro een pittige en frisse allure verkreeg. Zijn begrip volle voordracht bevatte vele fijnzinnige passages. Mocht Geirnaert in de toekomst meer solistisch optreden, dan zal hem voor waar nog zelfverzekerder bravour eigen worden. De samenwerking met het or kest verliep vlot en harmonisch. Deze kundige pianist mocht welver diend een spontaan en hartelijk suqces oogsten. Tot slot Ravel's voor het Diaghilew- ballet geschreven „Daphnis et Chloé: fonkelend in de instrumentatie en met een overweldigende climax weergegeven. Ragfijn klonk de tedere, poëtische in zet. Een boeiend concert, opvallend gecon centreerd door de jeugd beluisterd. Wij k\mnen slechts betreuren, dat in ónze jonge jaren niet zulke leerzame en prettig gestemde concerten voor het op groeiende geslacht gegeven werden. Ook in dat opzicht is winst geboekt! H. MOTIE VAN DE P.v.d.A. Inzake beweerde wreedheden van Nederlands militairen. De afd. Leiden van de P.v.d.A. heeft dezer dagen onderstaande motie aan genomen De afdeling Leiden van de P.v.d.A., enz., kennis genomen hebbende ener-, zijds van berichten omtrent door Ne derlandse militairen in Indonesië be dreven wreedheden en anderzijds van het commentaar, dat hierop van Re geringszijde is geleverd, spreelft er haar bezorgdheid en misnoegen over uit, dat blijkbaar het onderzoek naar de gesignaleerde feiten niet met de vereiste voortvarendheid en grondig heid plaats heeft en dat van bijzon dere maatregelen ter voorkoming va'if1 mensonterende gedragingen door mili tairen niets is gebleken; dringt er bij het Partijbestuur en de Kamerfracties met klem cp aan al die maatregelen te nemen, welke kunnen strekken tot het met spoed verkrijgen van volledige klaarheid en tot het treffen van bij zondere voorzieningen ter voorkoming van misdragingen door militairen in Indonesië. ACADEMISCHE EXAMENS Gepromoveerd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Gedaohben over geluk en adel bij Platoon", de heer M. C. D. Kuil man,- geboren te Leilens (Gr.) en wo nende te Voorburg. Geslaagd voor het candidaatsexa-men Romaanse taal- en letterkunde (Frans) mej. N. Rolff (Alkmaar). De A.R.-candidaten aangewezen Gisteravond vergaderde de Antl-Re- volutionnaire Kiesvereniging om voqrbe- reidingen te treffen voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing. De voorzitter de heer Chr. v. d. Heu vel. deelde mee. dat van de Chr. Hist. Kiesvereniging ret verzoek was ontvan gen om, evenals 3 jaar geleden, ook dit jaar weer met een gecombineerde lijst uit te komen. Het bestuur adviseerde op dit verzoek in te gaan. Over de thans aflopende zittingsperiode hebben zowel de AJt. als C.H. gemeenteraadsleden eenstemmig verklaard dat de samenwer king ongemeen goed was en dat zij die begeerden voort te zetten. Voorts leeft nog altlid de innerlijke hoop. dat nog eens bereikt zal worden, dat beide par tijen. ook in ander verband, ais een een heid zullen optreden en ten slotte tot fusie zullen kunnen besluiten. Waar mo gelijk, is het gewenst, door plaatselijke samenwerking, hierop te anticiperen Ten slotte geeft hij de huidige wijze van zetelverdeling gezien de resultaten der 2e Kamer-verkiezing van 1948, samen werking kans op toewijzing van een raadszetel meer dan bil het uitkomen met afzonderlijke lilsten. Op de gecombineerde lijst zullen de C.H. candidaten de oneven plaatsen in nemen. terwijl de A.R. candidaten de even nummers zullen bezetten. De vergadering ging met het voorstel accoord en machtigde het bestuur de ter uitvoering verder nodige besluiten' te nemen. Vervolgens werd de candidaatsstelllng besproken. Het resultaat was dat de eer ste vijf A.R. plaatsen zullen worden in genomen door de thans zittende raads leden, te weten (in alf. volgorde): G. Hordijk, A. Knetsch, mr dr H. D. M. Knol. S M Stolp en mr C. J. Woudstra Voor de volgende 10 plaatsen wees de vergadering aan eveneens alf.): W. den Heeten. A. v. Hoek. Th. Kruider. G.Kuy- pers, D. Matze. C. Mulder. J. Mulder. Jac. Overduin, J. Ravesteln en J. J. v. Seventer. Na de pauze hield de heer Joh. La- mers. secretaris van de Arjos, een lezing over: ..Europees Federalisme". Hieraan ontlenen we het volgende: Tussen de beide wereldoorlogen heb ben verschillende staatslieden vergeefse plannen gemaakt voor 'n Verenigd Euro pa. Na de tweede wereldoorlog ontplooit het federalisme een grote activiteit. Het federalisme is te onderscheiden in een utopistisch en een practisch federalisme. Een van de belangrijkste kenmerken van het federalisme is, dat men de moge lijkheid wil openen om souvereine rech ten over te dragen aan een gemeen schappelijk orgaan. Tegen federatie be staat op zichzelf .volgens spr., geen prin cipieel bezwaar. Van Bijbels standpunt dient de leer der onbeperkte nationale souvereinlteit radicaal te worden ver worpen. Overdracht van souvereinlteit is slechts te aanvaarden ten behoeve van een betere belangenbehartiging, mits ook de rechtszekerheid der onder danen gewaarborgd is. Tegen dr Bruins Slots opvatting van de souvereinlteit als een splitsbaar stel bevoegdheden, be staat evenmin bezwaar. Wij zijn voor standers van federatie, omdat we anders stuk voor Stuk onze vrijheid verliezen zullen. Federalisme jgetuigt volgens spr. van het falen der Ü.N.O., welke bedoeld was als orgaan ter bescherming van de rechtsgemeenschap, doch ln de praktilk verworden is tot een instituut tot be hartiging van de politieke belangen der grote mogendheden. Bii de verwezenlij king van een Europese federatie moeten we thans niet verder gaan dan de prac- tijk vraagt. De West-Europese Unie kan de basis vormen voor een West-Europese Federatie. De grondslag van het prac tisch federalisme van vandaag is te vin den in het Christelijk geloof. Een Wes terse federatie zal eediend zijn met een terugkepr tot dit <*eloof. De federalisten willen bouwen aan een betere wereld. De Chr. Protestanten mo gen niet aan de kant blijven staan Zij moeten er van doordrongen ziln. dat het streven naar het behoud van Europa een strijd is tegen het ongeloof. Alleen de chrlsteliike beginselen vormen een houdbare grondslag voor een West- Europese Federatie. Wegens het vergevorderd uur werd de bespreking van dit onderwerp uitgesteld tot de jaarvergadering, die binnenkort zal worden gehouden. Aan het slot der vergadering drong de voorzitter met klem san tot steeds meer medeleven oo het politieke terrein, voor al in deze tiid die vraagt om beginsel vaste mensen. De A.R. beginselen die nen naar buiten te worden uitgedragen, waarin ieder bil voortduring een taak heeft. Vooral met het oog op de verkie zingen ziln veel propagandisten nodig. Ieder werd opgewekt, wanneer een be roep op extra medewerking wordt ge daan. zich daaraan niet te onttrekken, maar zich zo veel mogelijk te geven. CHR. SCHOOL VOOR VOORTGEZET LAGER ONDERWIJS. Ouderavond en afscheid. Het is weer eind Maart en dat is de tijd dat de leerlingen van de Christelij ke school voor voortgezet lager onder wijs hun school aan het Noordeinde gaan verlaten. Op zichzelf is het pret tig dat ze het nu zover hebben gebracht, dat ze naar de Ambachtsschool of de huishoudschool kunnen gaan. Toch is er ook een min of meer weemoedige kant aan de zaak: een paar prettige ja ren behoort tot het verleden. Het afscheid was gecombineerd met een ouderavond, waar de leerlingen hun beste beentje voorzetten. Onder leiding van. het hoofd van de school, de heer J. van Leeuwen, werden verschillende liederen gezongen. Een orkestje van mondharmonica's en zelfs een gitaar ondersteunde het gezang, terwijl Mej. N. Oostveen aan de piano begeleidde. Er waren ook enkele leerlingen die al léén zongen en een gedichtje voordroe gen. De heer E. Timan vertoonde enige door hem op:«n.|nen filmpjes, die zeer ln de smaak vielen. De avond werd besloten met het offi ciële afscheid. De heer Van Leeuwen wenste allereerst de ouders geluk met het succes van hun kinderen. Zich rich tend tot de jongens en meisjes, zei spr. het jammer te vinden dat ze nu weg gaan. We konden het zo goed samen vinden. Tot slot drukte hy hen op het hart nooit die ene gezangregel te ver geten: „Als ge in nood gezeten geen uit komst ziet, wil dan nooit vergeten, God verlaat u niet". Namens het schoolbestuur dankte ds J. de Wit de heer Van Leeuwen en zijn personeel voor het vele werk dat zij steeds verzetten. Spr. was er van over tuigd dat van dit christelijk onderwijs meer zou blijven hangen dan rekenen, schrijven en lezen: de kinderen hebben gehoord van Jezus Christus. Naast de gewone vakken van de la gere school wordt ook veel tijd besteed aan handwerken voor de meisjes en handenarbeid voor de jongens. De re sultaten van hun werk waren uitgestald in een van de lokalen van de school. Daar lagen jurken, kleedjes, tafelmatjes schemerlampjes en nog vele andere nuttige dingen. Ook waren er schriften neergelegd, met keurige tekeningen. By het aanschouwen van de mooie hand schriften zal misschien menigeen ge dacht hebben: „Schreef lk maar zo!" Ongetwijfeld zullen vele ouders het. op prijs hebben gesteld eens nader ken nis te maken met het werk van hun kinderen. CONCERTEN HALLÉ-ORKEST. UIT MANCHESTER. De concerten in ons land door het Hallé-Orkest uit Manchester, waarvan er ook een zal gegeven worden in onze stad onder leiding van John Barbirolli en wel op Vrijdag 22 April vinden plaats onder auspiciën van de British Council onder het beschermheerschap van de Engelse gszant, mr Philip Ni- cols. Gelijk bekend concerteert het Re sidentie Orkest gedurende het tijdvak van 2025 April te Manchester onder directie van Jan Out. LICHTE STAGNATIE TREIN VERKEER LEIDEN—UTRECHT. Hedenmorgen is het treinverkeer op het baanvak LeidenUtrecht enigszins gestagneerd geweest tengevolge van een defect aan de. locomotief van de trein, weüke omstreks 7 uur uit Utrecht hier ter stede moet arriveren. Nabij de brug over het Rijn- en Sohiekanaal weigerde de machine de dienst. De rei zigers werden met bussen naar ver kiezing over Den Haag en Amsterdam vervoerd. Omstreeks halftien was de toestand weer normaal. Aanvallen op Nederland in Amerikaanse Senaat VERSTANDIG WOORD VAN SENATOR VANDENBERG. Tijdens de Senaatsdebatten te Wash ington van gisteren over de ECA-hulp heeft Senator Owen Brewster de be schuldiging geuit, dat op de vooravond van de oorlog, toen „zelfs ,wij reeds een begin hadden gemaakt met een leen- en paohtprogramma om te trach ten de belaagde democratieën enige hulp te versohaffen" de Nederlandse kartels in Indonesië hadden geweigerd aan de V.S. een gedeelte van hun ru'o- bervoorraden te verkopen, tenzij tegen buitensporige voorwaarden. Senator Malone (Nevada) beschul digde de Nederlanders van zodanige financiële manipulaties dat de verko pers m Indonesië voor naar de Ver. Stated geëxporteerde goederen niet meer dan 20% van de waarde ontvan gen. Hij besohuldigde er verder de Neder landers van, de controle over het poli- tie-apparaat, het geldwezen, de ln- en uitvoer, ook na de overdracht der sou vereinlteit voor onbepaalde tijd ln de hand te willen houden. Senator Aiken (Vermont) vroeg, welk nut het Atlantisch Pact zal heb ben als de Ver. Staten, om Nederland te sparen, acties als in Indonesië plaats hebben, oogluikend toestaan, dooh daardoor de millioenen-massa's in het Verre Oosten er toe brengen, elders uit te zien naar vrienden en ook naar handel. Senator Douglas (Illinois) legde de nadruk op de moeilijke positie waarin de VB. verkeren, als zij zowel hun bondgenoten uit de wereldoorlog als het Indonesische volk de hand boven het hoofd willen houden. Senator Brewster zeide, er zeker van te zyn dat, als zijn amendement wordt aangenomen, er een einde zal komen aan de oorlog in Indonesië, zonder dat er in enig opzicht zou worden getornd aan het Atlantisch Pact. Senator Morse (Oregon) bracht de kwestie van het onderwerpen van het Indonesische geschil aan een uitspraak van t Internationale Gerechtshof ter sprake, doch zag hierin in het huidige stadium geen heil. Ais van Nederland se zijde wordt gedreigd met uittreding uit het Atlantisch Pact, indien de VB. de EC A-steun zouden intrekken, dan acht spr dit veel lyken op „internatio nale chantage en het uitlokken van internationale omkoperij". Senator Vandenberg (Michigan), stelde hiertegenover in het licht dat zelfs de Veiligheidsraad nog niet verder is gegaan dan stappen te doen op de weg naar een vreedzame op lossing en nooit sancties toepaste om zijn orders kracht bij te zetten. Kroonprinselijk Paar op Schiphol PRINS BERNHARD BEGROETTE NOORSE GASTEN. Het KLM-Iyntocstel uit Kopenhagen, de PH-TDU, bracht vanmiddag de Noorse Kroonprinses en Kroonprins, Martha en Olav, in ons land. Zij werden ontvangen door de gezant van Noorwegen en echtgenote, de heer en mevrouw JensBull, en de consul- generaal mr L. Gronvold. Ook waren aanwezig de chef van het protocol van het Ministerie van Buit. Zaken, mr J. Visser, en de burgemeester van de hoofdstad, mr A. J d'Ailly, Te halftwee arriveerde Z.K.H. Prins Bernhard, Prins Bernhard begroette het Ko ninklijk echtpaar zeer hartelyk. Mevrouw JensBull deed haar be groeting vergezeld gaan van een fraaie veelkleurige ruiker anjers, saamgebon den met een lint in de kleuren van de Noorse vlag. Terstond na de begroeting stapte het Kroonprinselijk paar met Prins. Bern hard en de andere leden van het ge zelschap ln de hofauto's, waarna naar Soestdijk gereden werd. Beëdiging officieren Nationale Reserve Op het voorplein van de Kromhout kazerne te Utrecht werd hedenmorgen elf uur een 13-tal hoofdofficieren en subalterne-officieren van de Nationale Reserve beëdigd door de chef van de generale staf, luitenant-generaal mr H. J. Kruis. Aangetreden stond een batal jon vrijwilligers der nationale reserve, bestaande uit drie compagnieën, onder commando van' lult.-kolonel W. K. de Feyter, commandant district Zeeland der' nationale reserve en als toegevoegd officier, de reserve majoor H. C. Ver stappen, commandant district Limburg der Nationale Reserve. De troepen wer den geïnspecteerd door generaal Kruis ln gezelschap van de generaal b.d. L. F. Duymaer van Twist en de burgemeester van Utrecht, jhr mr G. J. A. de Ranitz. Daarna vond de eedsaflegging plaats. De nieuw beëdigden werden het eerst gelukgewenst door generaal Kruis in 'n toespraak, waarin hij er op wees, dat de Nationale Reserve een wezenlijk en on misbaar deel vormt van het Nederland se leger. Voorts wees hij op het grote belang, dat de Nationale Reserve tot de uiterste paraatheid wordt opgeleid. De Koninklijke Militaire Kapel verleende haar medewerking aan de plechtigheid. Ruimer vleesrantsoen 250 gram per week De levering van slachtvee ln het binnenland verloopt zodanig, dat voor de volgende 14-daagse distributie-pe riode het vlcesrantsoen op 250 gr. per weck zal worden gebracht. In de bonneniyst van volgende week Donderdag zullen derhalve bonnen worden aangewezen voor 500 gram vlees. Het publiek houde er rekening mede, dat varkensvlees een belangrijk deel uitmaakt van de vleestoewijzing aan de slagers, zodat het niet uitsluitend rund vlees kan verlangen. Het zal van de ver dere ontwikkeling van de binnenlandse a&nvoer afhangen of deze ruimere be schikbaarstelling ook in volgende dis tributieperioden gehandhaafd kan blij ven. PRINS BERNHARD IN FRECÖMXTÊ „GOUDEN HANDEN". De stichting Nationale Actie der Vrije Tijdsbesteding, welke dit jaar de in Ede te houden tentoonstelling „Gouden Handen" organiseert, heeft bericht ont- vaneen, dat Z.K.H. Prins Bernhard zich bereid verklaard heeft in het erecomlté zitting te nemen. BAKKERS EN DE A.S. FEESTDAGEN. De Staatscourant vqn gisteren bevat een beschikking, houdende een aantal bepalingen betreffende de arbeid in brood- en banketbakkerijen gedurende de week voor Pasen, de dagen voor en na de Nitionale Feestdag, de dag voor Hemelvaartsdag en de Vrijdag en Za terdag voor Pinksteren. Blijkens deze beschikking kan op Zaterdag 16 April (de Zaterdag voor Pasen) en Zaterdag 4 Juni (de Zaterdag voor Pinksteren) 's morgens vers brood worden vervoerd van halfacht en verkocht van acht u. af. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Geertruld Maria, d. van J. J. A. van Iersel en J. C. M. Knüppe, Theodorus Willem, z. van D. A. van 't Riet en H. Pet; Gerda Metha, d. van C. Kromhout en R. H. Blijleven; Jan, z. van J. Stavleu en C. Stouten; Leo Frederlcus Marlnus, z. van S. den Os en J. A. Honsbeek; Grietje, d. van J. B. de Best en E. Zand bergen; Dirk Maarten, z. van D. M. Gor dijn en M. E. de MooiJ. OVERLEDEN: C. Dongelmans, hulsvr van M. J. Hoge- boom, 73 Jaar. GETROUWD: P. C. Reizevoort Jm' en M. T. van Tel lingen Jd; C. Brussee gesch en O. W. de Melj Jd. J. W. Griekspoor Jm en J Keyzer Jd; M. Luiten Jm en M le Febre Jd; H. van der Nat Jm en C. de Tombe Jd; S. van Wijk Jm en M. A. Koppens Jd; A. Zaalberg Jm en W. van Es Jd, A. vom Lehn Jm en W. Flllppo Jd. Oordeel der UNCI: Geen wijziging in militaire toestand Een woordvoerder van de Commissie der Ver. Naties voor Indonesië deelde heden te Batavia mede. dat er zich in de algemene militaire toestand geen wijziging heeft voorgedaan sedert het laatste rapport van de commissie van 1 Maart, en dat gevechten, zowel ln gue- rillaverband als op een meer georgani seerde schaal, in verschillende streken en in een' uiteenlopende omvang, plaats hebben. Op Java en Sumatra zijn 11 groepen mil^alre Waarnemers werk zaam. 1948 goed lonende x tuinbouwprijzen MAAR ZULLEN ZIJ ZO BLIJVEN? Vanmorgen werd in het N.V.-Huls te Utrecht de jaarvergadering geopend van het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen in Nederland, onder voor zitterschap van de heer M. Prins uit Honselersdijk. Deze noemde Nederland de grootste afnemet en dus de basis voor de Ne derlandse groenten- gn fruitcultuur.. Aan de positie van de binnenlandse markt is zeer veel gelegen. In het afgelopen jaar heeft z(j ongekend grote hoeveelheden opgenomen tegen prijzen, die voor de tuinder een goede beloning betekenden. Nederland blyft voor 50% van onze groenten en zacht fruit en ook steeds meer voor hard fruit aangewezen op export. In het afgelopen jaar ls de afzet zeer goed geweest ten gevolge van de schaarste aan groenten en fruit over ge heel Europa ten gevolge van de droge zomer van 1947, van de koopkracht en kooplust van de Nederlandse bevolking, van het contract voor de leveranties aan Duitsland en van de eigen minl- mumprüsregeling. Voor het komende jaar spreekt men in België. Engeland en Duitsland al van een crisis ln de tuinbouw. Is het handelsverdrag van 1949 met Engeland zonder meer gun stig. het zal nog moeten blijken in hoe verre het Engelse volk bereid en in staat zal zijn onze producten op te ne men en tegen welke prijzen. Wat Duits land betreft: ook daar zal moeten worden afgewacht, nu de centrale ex port weer door indivlduële handel wordt vervangen, ln welke mate de Duitse markt de Nederlandse producten zal vragen. POSITIE DER K LM. VLIEGTUIGEN Van de uitgaande toesteilen werd de PH-TEP (Pontianak) met gezagvoerder J J. Moll heden in Batavia verwacht. De PH-TDB (Batavia) vertrok heden morgen van Amsterdam met gezagvoer der Schultz. Vandaag wordt op Schiphol verwacht de PH-TDK met gezagvoerder Van der Vaart Morgen moet de PH-TDF (Fra- neker) met gezagvoerder Mans binnen komen op Schiphol. Te Bataria bevinden zich de PH-TDI en de PH-TES (Soerabaja). 4 JAAR VOOR GERRIT DE STOTTERAAR. Het Amsterdams Gerechtshof veroor deelde vanmorgen de Amsterdamse veel voudige in- en uitbreker G. C. Blom, beter bekend als „Gerrit de Stotteraar" tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek. De procureur-generaal eiste 17 Maart JJ. tegen' B. zes jaar en ter beschikking stelling van de regering.6 BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 31 Maart. Zonder dat bepaalde concrete berich ten hiertoe aanleiding gaven, was de beurs vandaag opmerkelijk gunstiger gestemd. Er schijnt wat meer grond in de markt te zitten en de lichte verbe tering der voorafgaande dagen, die vandaag werd voortgezet, kwam ln ho gere koersen tot uiting. De markt is om, zeiden de beursbezoekers, waarme de zij wilden aanduiden, dat de nu reeds geruime tyd durende achteruit gang tot staan is gekomen. Hoewel dus het liquidatieproces een eind scheen gevonden te hebben, waren de orders toch nog wat dun gezaaid. Pas wan neer het publiek, dat nu nog uitermate voorzichtig is, zijn beschikbare midde len op de beurs gaat brengen, zal met een verhoging van de omzet gerekend kunnen worden. Kon. Olie scheen ge stimuleerd door de hogere waardering in het buitenland van de Nederlandse valuta en de Nederlandse fondsen. Voor industrie-aandelen was de stemming goed prijshoudend. Unilever boekte een koerswinst van 4% tot 241, mede in verband met de uitbreidings plannen van het concern in Indonesië in weerwil van de daar nog heersende onzekere toestand. De scheepvaart markt was zeer kalm en de koersen wa ren hier weinig veranderd. De diverse afdelingen der cultuurfondsen daar entegen deelden spontaan in de ver beterde stemming, waarbij Amsterdam Rubber 3% en HVA 3% verbeterden. De tabaksfondsen kwamen algemeen op hoger peil. Ook op de Staatsfondsen- markt viel een opgaande tendens waar te nemen en wel onder leiding van de conversielening 1947. Donderdag 31 Maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1.1000.— MARKTBERICHTEN LÈIDEN, 31 Maart Coöp. Groenteveiling. Per 100 kg: Boerenkool 17; Rapen 9.70; Prei 7 2015.60; Rabarber 17; Kroten 6; Gek. kroten 817; Uien 1.50—4.90; Peen 1022; Spruiten 3058; Andijvie 5457; Stoofsla 4668; Nero 13—18; Witlof 16— 50; Kelen 2124; Peen 34.10; Spinazie 2643. Per 100 stuks: Bloemkool 7595; Sla 8.6022.80; Per 100 bos: Peterselie 21; Radijs 7—15; Selderie 16—17. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '48 3% 99% 99% Ned '47 3% 3 96* 96% Dollar-ing. '47 3 97% 97% Lnvesterlngscert. 3 96* 963% Ned p. 1962/4 m.b. 3 97% 97% Indië '37 A3 94% 94% Grootboek '46 3 95}? 96 ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 79% 82% N Ind. H.bank 108 110 Ned Handelmlj. 153% 154 AKU 163 164% Lever Br 237 240% Philips 227 f* 229% Wilton Feyenoord,, 163% 161 289% 292% Amst. Rubber 146% 149 Dell-Bat. Rubber 93 94% Holl Amer lijn 160% 160% Kon N Stoomboot 149% 149% Ned Scheepv Unie 162% 1627^ HVA 154 156% Java Cult 82% 83% Dell Bat. M(J. 126% 128% 140% 143% 131% 134% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 98% 99 Den Haag 1937 1 3 10154 R'dam *37 I, II 3% 100% Industr. Obligaties Lever's Zeep M(J 3 103 103 Kon. Petr. Mfj 3% 102* 102* NIET -ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngen Amsterd Bank 151 150% Rotterd. Bank 156 156 Twentsche Bank 165 162 Industriële Ondernemingen Ned G en Spli fabr. 291% 293 Rott Droogd Mij 302 307 Zwanenb. Organon 171 Handelsondernemingen Born. Sum. EL MIJ. 136 139% Interaatio 171 175 Spoorwegen Dell Spoorw Mij. 56 60% Voorl. genoteerde aandcleD Albert Heyn 182 Ned MIJ WaJv.vrt. 115 Amertk. fondsen Anaconda 32% 32% Shell Union 36 36%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3