Ook Portugal en IJsland treden toe lol Atlantisch Pad BETER LAAT DAN NOOIT W. 5 bataljons der Siliwangi-divisie aan onze zijde De staatsgreep in Syrië Wat betekent onze deelneming aan Yoorbereidende Conferentie WEERBERICHT 58ste Jaargang DONDERDAG 31 MAART 1949 No. 62656 LEIDSCH Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; R.ed 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 67055 HET zou niet juist zijn te beweren, dat de Amerikaanse pers uitslul tend bereid Is het Nederlands- Indonesisch geschil te bezien door e=n Indonesische bril. Jarenlang is d^t in feite wel het geval geweest, hetgeen een voor Nederland funeste invloed heeft uitgeoefend op de vorming der publieke opinie in Amerika, die. een zijdig in- en voorgelicht, haar afkeer van de vermeende Nederlandse imoe- rialistische politiek niet onder stoelen of banken stak en zioh vrijwel una niem achter het eveneens veronder stelde Indonesische nationalisme stelde. Maar 't ware evenzeer onjuist daar van de Amerikaanse pers zonder meer een verwijt te maken. Verschillende factoren hebben tot die ontwikkeling bijgedragen. De Leidse gasthoogleraar, prof. dr Schlesinger van Harvard Uni versity, verklaarde nog slechts enkele dagen geleden op een bijeenkomst van de Anglo-American Society te Leeuwar den. dat de NedeTlandse voorlichtings dienst volkomen heeft gefaald in haar taak om het Amerikaanse volk in te lichten omtrent de werkelijke verhou dingen in Indonesië en de werkelijke Nederlandse doelstellingen in dit ge bied. De Republikeinse regering daar entegen heeft haar belangen veel dui delijker onderkend en door een stelsel matige propaganda voortdurend recla me gemaakt voor de Republikeinse zaak, daarbij dankbaar gebruik ma kende van de vrijheidszin van het Amerikaanse volk en doelbewust doch niettemin misleidend haar be langen vereenzelvigend met die van geheel Indonesië. SINDS enige tijd klinken er in de leidende Amerikaanse dag- en weekbladen stemmen, welke er op wijzen, dat de Republiek niet langer heer en meester is op het terrein der politieke voorliohting, maar dat er in toenemende mate bgrip komt voor het Nederlandse standpunt. Enerzijds me nen wij dat te mogen toeschrijven aan het krachtige geluid, dat dr Van Royen bij herhaling in de Veiligheidsraad heeft laten horen, Anderzijds komt de eer van dit kenterend inzicht onge twijfeld voor een belangrijk deel toe aan het particulier initiatief van twee Nederlandse weekbladen, waarvan het ene in een advertentie van een halve pagina in een der grootste Amerikaan se dagbladen het Nederlandse stand punt uiteenzette, terwijl het andere in een grote oplage een in de Engelse taal gestelde „Open brief" over Ameri ka verspreidde, waarin door middel van authentieke foto's en redevoerin gen van Republikeinse leiders de aan dacht werd gevestigd op de ernstige mate van collaboratiè, waaraan velen hunner zioh ten tyde van de Japanse bezetting hebben schuldig gemaakt. Dat deze publicaties inderdaad niet zonder uitwerking zijn gebleven, be wijzen de artikelen, welke wij in de laatste weken in meerdere Amerikaan se dag- en weekbladen aantroffen, o.a. New York Times en Washington Post. En „The Saturday Evening Post" van 12 Maart j.l. schrijft o.m.: „Het spreekt vanzelf, dat uit Indonesisch (lees: republikeins) oogpunt onafhan kelijkheid onder elk peetschap welkom was, maar dat betekent niet, dat wij voormalige collaborateurs met Japan zouden beschouwen - als toonbeelden van politieke volmaaktheid. De Indonesische Republiek werd ge boren te Batavia in het huls van Vice- admiraal Naeda, hoofd van de Japan se Marine Inlichtingendienst, in de mor gen van 17 Augustus 1945. Sukarno tekende de onafhankelijkheidsverkla ring, welke hem president en Hatta Vice-president maakte. Admiraal Nae da keek toe: hij had zo juist een ge weldige tijdbom geplaatst. Vandaag zijn Sukarno en Hatta de onderwerpen van Washingtons belangstelling. In zijn voortvarendheid om het karretje van het anti-imperialisme op gang te bren gen, heeft het State Department en kele wonderbaarlijke beschermelingen opgenomen." Tot zever het wijdverbreide Ameri kaanse weekblad. AR geen bron wordt vermeld, is uiteraard van hier uit niet na te Bevin met tomaten en eieren bestookt Portugal heeft besloten tot het At- lantisch pact toe te treden. De Portugese minister van Buiten landse Zaken, dr José Caeiro da Mata, Is hedenochtend per vliegtuig naar Washington vertrokken. Ook het parlement van IJsland heeft na een debat van twee dagen met 37 tegen 13 stemmen en twee ont houdingen de toetreding tot het At lantisch pact goedgekeurd. Een grote menigte h^d zich tijdens het debat voor het parlementsgebouw verza meld en enkele ruiten werden ge broken. Een aantal personen werd aangehouden. De militie gebruikte traangas. Tegen stemden tien communisten, twee linkse sociaal-democraten en een lid van de boerenpartij. De twee leden, die zich van stemming onthielden, be hoorden eveneens tot de boerenpartij. Tijdens de grootste persconferentie, welke ooit aan boord van een schip is gehouden, heeft Bevin, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, ver klaard. aat de ondertekening van het Atlantische pact het culminatiepunt zou zijn van de pogingen om eenheid onder de vredelievende landen te bren gen, aan te zetten tot saamhorigheid en voor komende generaties oorlog te voorkomen. De steun van de landen alleen was niet voldoende, ook was de steun no dig van de enkeling. Het welslagen van de poging vrede en veiligheid voor de komende generaties te brengen, hing er geheel van af, hoe de landen toon den samen te kunnen werken. Op de vraag of hfj achter het pact nog meer perspectieven zag, antwoordde Bevin: „Ik geloof, dat het voorlopig genoeg is." Op dat ogenblik vestigde een ver slaggever Bevins aandacht op een rij posters, die zich tegen zijn aankomst verzetten. Hij haalde zijn schouders op en zeide dat dit hem er aan herin nerde, a>at hfj zelf postte. Hij had zelf rijen posters van verschillende aaxd georganiseerd. Onder het wakend oog van de ge heime dienst cn een sterke politie afdeling liepen 50U demonstranten met borden, waarop to lezen stond: „Blijf van Israël af" en „Wij willen vrede", voor het schip heen en weer. Betogers, die post hadden gevat in de buurt van de aanlegplaats van de „Queen Mary", wierpen eieren en to maten naar de auto, waarin Bevin plaats nam. Drie manifestanten zijn aangehou den, Eén Joodse magistraat, Morris Ro- thenberg, -heeft^ geweigerd hun zaak te behandelen. „Ik ben zo begaan met de tienduizenden slachtoffers van de Nazi-terreur, die Bevin verhinderd heeft een toevlucht te vinden in het Joodse vaderland en die hij heeft doen gevangen zetten op het eiland Cyprus, waar zij lange maanden van nog meer lijden en vernedering hebben moeten ondergaan, dat ik mij niet bij machte gevoel in dit geval mijn rechterlijke functie naar behoren uit te oefenen," aldus verklaarde Rothenberg. „Ik zal daarom deze zaak verdagen totdat de beschuldigden door een andere ma gistraat kunnen worden gehoord." De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, verklaarde op een persconferentie, dat hij het vraagstuk Duitsland met de ministers van Buitenlandse Zaken van de Noord- atlantische landen zou bespreken. Naar Acheson verklaarde, waren er drie voorname oogmerken achter iedere be spreking van het Duitse probleem: 1. Duitsland beletten, dat het nogmaals een bedreiging van de wereldvrede zou kunnen werden; 2. herintegratie van Duitsland in de gemeensohap van Eu ropa als een constructief en vredelie- zijn voor een bepaalde machtiging voor gelden tot een totaalbedrag. Verder zou niet aangegeven worden aan welke landen in het bijzonder militaire hulp zou kunnen worden geboden. Zater dagochtend zou er een vergadering zijn van ministers van Buitenlandse Zaken van de Noordatlantische landen ter bespreking en, naar hij hoopte goed keuring van de tekst van het pact. Op deze vergadering zouden waarschijn lijk ook andere aangelegenheden, als de organisatie van de Raad en neven commissies, die zullen worden gevormd ter uitvoering van het verdrag overwo gen worden. Acheson zeide verder, van plan te zijn met enkele van de ministers van Buitenlandse Zaken te spreken over de voormalige Italiaanse koloniën. Het onderhoud van Dinsdag met graaf Sforza was nuttig geweest. Acheson was voornemen;* nogmaals een onder houd met Sforza te hebben. De strijd om Spanje Alle Spaanse ondergrondse politieke bewegingen, met uitzondering van de communistische, hebben de handen in eengeslagen en aangedrongen op inter nationale steun in een campagne ter omwerping van het regiem van Franco. In het manifest wordt geklaagd over het gebrek aan positieve hulp van bui ten en verzocht om hulp van de Franse en Italiaanse vakbonden, Britse vakver enigingen, leden van de CIO en de AFL. Verder doet het manifest een beroep op de arbeiders er bij hun regeringen op aan te dringen de kwestie van het regiem van Franco op de algemene vergadering der VN van de volgende maand ter sprake te brengen. In de verklaring wordt gezegd, dat geen gewelddadige actie is ondernomen, omdat de arbeiders er zeker van zijn, dat het regiem van Franco „uiteindelijk in de modder van zijn eigen immoraliteit zal verzinken". „Wij hopen, dat wanneer het Spaanse volk, de rechten en vrijheden zal génie ten, die het toekomt. Spanje zal mogen toetreden tot de onlangs getekende pacten", aldus eindigt het manifest. Volgens diplomatieke kringen te Caïro zullen de Arabische staten op de alge mene vergadering#der VN hun steun ge ven aan een motie van Brazilië, waarin verzocht wordt de resolutie van 1946, die Spanje „isoleerde", ongedaan te maken. De verhouding tussen Spanje en het Arabische midden-Oosten is aanzienlijk verbeterd, gedeeltelijk dank zij Spanje's neutrale, zo niet vriendschappelijke hou ding ten aanzien van de Arabieren in de Palestijnse kwestie. De Arabieren hopen ook door de invloed van Spanje later groter steun te krijgen van de Latijns- Amerikaanse landen. WERKEN DUITSE WAPEN FABRIEKEN VOOR SOVJET-UNIE? Twaalf munitiefabrieken in de Sovjet zone van Duitsland hebben op volle toe ren lichte en zware wapens aan de Sov jet-unie geleverd, zo verklaart het met Britse licentie verschijnende blad „Der Telegraf'. Het blad zegt verder, dat de Sovjetrussen „onder dekking van de voorjaarsmanoeuvres ten Noorden van Berlijn een verdedigingslinie bouwen". „Der Abend" (Amerikaanse licentie) meldde, dat er acht doden zouden zijn gevallen terwijl 35 personen werden gewond bij een ontploffing in een mu nitiefabriek bij Neu-Ruppin, 25 k.m. ten Noorden van Berlijn in de Sovjet-zone gelegen. Cochran voorzitter, der voorbereidende conferentie (Van onze Haagse correspondent). Naar wfj vernemen ligt het in de bedoeling, dat de Voorbereidende Conferentie te Batavia zal worden gepresideerd door het Amerikaanse lid der Unci, de heer Cochran. HU wil eerst deze conferentie doen sla gen, aleer hU zün taak gaat opvat ten ais ambassadeur van Pakistan. VERVOLGING TEGEN AMERIKAANS GENERAAL. Een woordvoerder van de staf der Amerikaanse luchtmacht heeft ver klaard, dat een vervolging is ingesteld tegen de Amerikaanse generaal Clay ton Bissell, naar aanleiding van een in Augustus U. te Washington gevoerd on derzoek na ontvangst van een anoniem schrijven. Deze brief maakte gewag van zekere transacties, die door de generaal zouden zijn gedaan, toen hij attaché was bij de ambassade der Verenigde Staten te Londen. VUf bataljons van de Siliwangidivisic in West-Java hebben zich aan Ne derlandse zUde geschaard, in de overtuiging hun land daarmede te dienen" en met de wens „zo spoedig mogclUk met de Nederlandse troepen mede te werken tot bestryding van die stromingen, die na de overdracht van de souvereiniteit de jonge staat zouden bedreigen", aldus een mededeling van de territoriale commandant van West-Java, generaal-majoor Engels. Deze verklaarde, dat de Siliwangidi- visie. in West-Java vele aanvallen te verduren had. zowel van Nederlandse troepen als van de z.g. Darul Islam- troepen, die de Islamstaat nastreven en sterk communistisch geïnfecteerd zijn. Ten behoeve van de bevolking, die hier van zeer grote last ondervond, is van PasundanzUde aan de Legercomman dant verzocht zijn medewerking te ver lenen bfj de pogingen om onderdelen van de Siliwangidivisie te brengen tot het staken van de strijd en de onder delen t.z.t. te reorganiseren en te her scholen, en waar mogelijk om te vor men tot veiligheidsbataljons, waaruit eventueel Federale troepen zouden kun nen worden gevormd. Aanvankelijk ver klaarde één bataljon zich bereid, waar na er meerderen zijn gevolgd, totdat in totaal thans ruim vijf bataljons zich hebben gemeld. Generaal-majoor En gels sprak de hoop uit, dat de goede bedoelingen van deze bataljons ook door de overige Siliwangitroepen zullen worden Ingezien. pitaal in Londen begint. - De eigenlijke microscoopbuis met het middenstuk van de apparatuur wordt in een grote pakkist geborgen voor verzending naar Londen, Heet van zuiver binnenlandse aard Kolonel Hoesni Zaim, de Syrische op perbevelhebber, die zijn staatsgreep heeft volbracht, heeft Reuter mede gedeeld, dat „noodmaatregelen" zijn getroffen en „slechts enkele personen zijn gearresteerd". Het betrof een zui ver binnenlandse aangelegenheid, die in geen enkele relatie stond met de buitenlandse betrekkingen. Het bestuur zou, zolang de nieuwe regering nog niet tot stand was geko men, door de permanente departemen tale ambtenaren worden uitgeoefend. Een door de Syrische radio verspreid communiqué verklaart, dat de coup „een zuiver binnenlandse aangelegen- iwpa flu vtli tljiiJV. UVllti Cll liCU.JXt aan of aeze en dergelijke pubii- Vend lid; 3) het toekennen van meer caties het gevolg zijn van de hierbo ven genoemde activiteit van de beide Nederlandse weekbladen (Haagse Post en Ons Vrije Nederland) dan wel van de officiële Nederlandse voorlichting. Gelet op de eensgezindheid, waar mede zij alle op hetzelfde stramien borduren, neigen wij tot de eerste ver onderstelling. In dat geval moge zulks een aansporing voor de Nederlandse regering zijn om nög meer dan thans geschiede de Nederlandse visie aan de overzijde van de Oceaan bekend te maken. Met voldoening vernamen wij in dit verband, dat minister Stikker tijdens j zijn verblijf in de Ver. Staten in een radiorede over de Indonesische kwes tie zal spreken. De nalatizheij van vorige regerin gen hPeft de Nederlandse zaak reeds onberekenbare schade berokkend. Beter laat dan nooit.... IETS MINDER ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden en op vele plaatsen tijdelijk mist. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Vannacht op enkele plaatsen lichte nachtvorst, mor gen overdag iets lagere temperatuur dan vandaag. 1 APRIL. Zon op: 6.16 uur; onder: 19.13 uur. Maan op: 7.06 uur; onder: 22.44 uur (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 4.53 en 17.06 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. verantwoordelijkheid aan de Duitsers bij de regeling van hun eigen zaken. Acheson zeide, dat bijeenkomsten tus sen de ministers van Buitenlandse Za ken der landen van het Atlantisch pact steeds vaker zouden worden gehouden. Hij deelde mede, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken, net defensie apparaat en de Eca nog bezig waren Waarborgen tegen chaos (Van onze Haagse correspondent) Naar aanleiding van onze beschou wing over de toen nog pas waarschijn lijke, deelneming van Nederland aan de door de Veiligheidsraad gewenste voor bereidende conferentie onder auspiciën van de U.N.CJ. deelt men ons van be voegde zijde het volgende mede: De conferentie te Batavia is bedoeld om partijen tot elkaar te brengen, die naar bekend, deze standpunten huldi gen: Nederland wenst 'n Ronde-Tafel- Tegen dit herstel bestaan van Ne derlandse zijde overwegende bezwaren, wijl dit zonder meer de chaos zou bete kenen. Het is dus wel duidelijk dat, wil Nederland in een terugkeer van Su karno c.s. naar Djokja toestemmen, er afdoende waarborgen dienen te zUn tegen chaos. De handhaving van rust heid is en absoluut los staat van bui tenlandse of Arabische regeringen." „Het leger beschouwde de afgezette regering als een onding en kwam daar om tussenbeide om de eer en de vrijheid van de natie te herstellen. Onze stap is door alle lagen van het volk toege juicht. Zij werd zon'dei bloedvergieten uitgevoerd, hoewel het noodzakelijk was sommige personen tijdelijk in arrest te stellen." De leden van het Syrische parlement zijn. na de coup, welke ln de nacht van Dinsdag op Woensdag is uitgevoerd, met spoed bijeengeroepen in verband met de vorming van een nieuwe rege ring. Men verwacht, dat het uitgaansver bod heden zal worden opgeheven. De Amerikaanse legatie bevestigt de arrestatie van president Kouatly en het gehele kabinet.. Het leger heeft de vol ledige contróle over Damaskus. Vol gens dit bericht beschuldigen de mili taire leiders de tegenwoordige regeer ders van despotisme. De president- zou niet geheel wel zijn en zich in een ziekenhuis bevinden. De 55-jarige kolonel Zaim genoot zijn opleiding aan de Turkse militaire academie en diende in het Turkse le ger en het Franse bezettingsleger in Syrië tussen de beide wereldoorlogen. Hij werd door de geallieerden gedeti neerd. toen Syrië tijdens de tweede we reldoorlog bezet was, beschuldigd van Vichy-sympathieën Hij is beschouwd als een zeer goede vriend van de pre- BELANGRIJKE ONTDEKKING IN EGYPTISCHE GRAVEN. Te Sakkara, 16 kilometer ten Zuiden van de Gizeh-pyramides en ten Westen van Caïro, heeft men toevallig een zeer belangrijke archaeologische ontdekking gedaan. Bij het gelijkmaken van een terrein legden arbeiders een 20 meter diepe put bloot, die naar catacomben of graf kamers leidde. Deze waren in de rots achtige onderlaag uitgehouwen. In deze kamers vond men zes ongeschonden sarcophagen van cederhout. Zij stam men uit de 28ste dynastie zevende eeuw voor Christus). Men trof hier 360 beeld jes van lichtgroen aardewerk aan. Men vermoedt dat zij schildwachten voor stellen, die de graven bewaakten. NAAR HET EINDE VAN DE RANTSOENERING IN FRANKRIJK. Tijdens het debat over de inkrimping van de begroting der rantsoenerings diensten, dat gisteren in de Franse Na tionale Vergadering plaats had, heeft minister-president Gueuille in verband met de voedselvoorziening van Frank rijk o.m. de nagenoeg vollediee afschaf fing van de bovengenoemde diensten in het vooruitzicht gesteld, „31 December van dit jaar", aldus Gueuille, „zullen de rantsoeneringsdien sten, tot het allernoodzakelijkste zijn be perkt. Het grootste gedeelte van het personeel zal voor die datum worden ontslagen. De regering", zo zeide Gueuil le verder, „heeft alle artikelen, die ln vol doende hoeveelheid voorhanden zijn, vrijgegeven. Zo zullen van 15 April af de melk, de boter en de kaas van de bon komen, de rantsoenering van vetten moet nog worden gehandhaafd. Wat de suiker en 't graan betreft, zijn productie en verbruik nagenoeg in evenwicht maar men zal op de opbrengst van de ko mende oogst moeten wachten, alvorens een definitieve beslissing te kunnen ne men." SOVJETRUSSISCH-PERZISCH GRENS-INCIDENT. Sovjetrussische grenswachten zijn 80 km op Perzisch grondgebied doorge drongen en hebben Perzische soldaten aangevallen, aldus meldt het officieuze Perzische blad „Etelaat". Er bestaat tussen de twee landen een geschil omtrent deze grens. De Perzi sche regering heeft een protestnota gezonden. PORTUGESE COMMUNISTISCHE LEIDERS GEARRESTEERD. Alvaro Cunhal. die wordt beschouwd als de leider van de Portugese commu nistische beweging, is door inspecteurs van de staatspolitie aangehouden. De rechterhand van Cunhal. Militao Ri- beiro, werd eveneens gearresteerd. Er werd beslag gelegd op een briefwisse ling, waaruit zou blijken, dat Cunhal en Ribeiro ln nauwe betrekking stonden met de centrale organisatie te Moskou. De Portugese communistische bewe ging is een clandestiene organisatie. met een wetsontwerp, dal een program Rpnnhi v»n milir.sirf, ,itnM_ i Conferentie in D?11 Haag, de Republi- van militaire steun aan Noordatlanti sche en andere landen mogelijk zou maken. Het wetsontwerp zou bestemd keinse leiders stemmen daar principieel mee in, doch wensen eerst als regering ln Djokja hersteld te worden. „staakt het vuren", als door de Vei ligheidsraad op 28 Januari geëist, dus stopzetting van de guerilla, en deel neming van Republikeinse zijde aan de Konde-Tafel-Confcrentie zyn drie punten, die onzerzijds als onver brekelijk ter Bataviase conferentie zullen worden beschouwd. en orde in het Diotese nikömint sldent. dlc Zalm onmiddellijk na de ran ReDubUkefnse züde Tan de ordef 1 afkondiging "an de Syrische onafhan- ian Republikeinse zijde van de order ke)ykheid ln 1946 vryiiet. Hii werd toen benoemd tot algemeen bevelhebber van het Syrische leger. Sinds 1945 is kolonel Zaim lid geweest van de Syrische extreem nationalisti sche beweging, die zonder ophouden on middellijks sociale, economische en po litieke hervormingen heeft geëist. De leden van deze beweging verzetten zich heftig in het parlement tegen de onder tekening van de Frans-Syrische finan ciële overeenkomst en de overeenkomst inzake dc transarabische Diiplelding. Zij waren ook tegenstanders van de wapen- stil ^tandbesprekingen met Israël. De Arabische delegaties, die te Bei roet de ronferentjp van de verzoenings commissie der V. N bijwonen, hebben besloten hun werkzaamhedpn te sta ken totdat de situatie in Syrië is op gehelderd. Od het Burg. Bisschopplein in Batavia is aan zeven militairen het Ridderkruis in de Militaire Willemsorde uitgereikt in tegenwoordigheid van vele militaire en burgerlijke autoriteiten. De onderscheidingen werden uitgereikt door de Hosrp Vertegenwoordiger van de Kroon, dr L. J, M. Beel. Dpi. korporaal W. J. De Bruin ontvangt het ridderkruis van dr BeeL Bij vervulling van deze voorwaarden kan er weinig meer worden ingebracht tegen herstel der Djokjase republiek, die toch mede behoort tot de uiteinde lijke doelen der Ronde-Tafel-Conferen tie. Van het plan-Beel blijft alsdan nog iets meer over dan alleen de vervroegde souvereiniteits-overdracht, die op zich zelf trouwens een uitstekende zet op het Indonesische schaakbord was, aldus onze zegsman. Wan van zekere repu blikeinse zyde schijnt men te menen dat die souvereiniteit slechts waarde heeft indien zij van ons wordt afge dwongen. Nu bieden wij die vrijwillig aan en vervroegd. Het mooiste in het plan-Beel is noch tans, dat daarin de voorgenomen In donesische verkiezingen na de souve- reiniteitsoverdracht vallen. Zij komen daardoor opeen veel zuiverder plan. Dan gaat de electorale strüd niet voor of tegen de Nederlanders, want men IS dan souverein, doch om de keuze van de beste bestuurders. Waar schijnlijk krijgen wy alsdan in de Nederlands-Indonesische Unie met wat meer constructieve partners te maken dan wanneer de verkiezingen zouden zijn gehouden vóór de souve- reiniteitsoverdracht en er zeker meer extremistische elementen uit de bus zouden zyn gekomen. Intussen hangt alles af van de voor bereidende conferentie en wij hebben af te wachten of Sukarno c.s. daaraan willen meedoen of dat zij ook hier voor eerst voorwaarden willen stellen. Amerika's bewapening „De door president Truman voor de Amerikaanse strijdkrachten voorgestel de begroting ten bedrage van 14.765 millioen dollar vooi het aanstaande dienstjaar, is ontoereikend om in de huidige behoeften te voorzien." aldus heeft de voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van hfct Amerik. Huis van Afgevaardigden, Carl Vinson, verklaard. Hij verzocht het congres 1.700.000.000 dollar als aanvullend cre- diet bij de begroting te voegen. Dit zou nodig zijn om luchtmacht en ma rine van ongeveer 1200 vliegtuigen meer te voorzien dan volgens president Trumans begroting is bepaald. In de begroting wordt vastgesteld.dat 1668 nieuwe vliegtuigen aan de Jucht- macht en 843 aan de marine zullen worden toegewezen. Vinson stelt voor aan de luchtmacht nog 702 en aan de marine nog 518 vliegtuigen meer toe te voegen. tlllllllllllllllllllllllllllilM^^ MINISTER STIKKER IS WERKELIJK HOOPVOL. Minister Stikker gaf gisteren te New York uitdrukking aan de hoop, dat een nieuw en beslissend hoofd stuk in de onderhandelingen voor de oplossing van het Indonesische vraagstuk was begonnen. Hij deel de aan Reuter mede, dat hij „wer kelijk' hoopvol gestemd was" om trent de resultaten van deze ont wikkeling. Hij zeide: „Wij hebben zonder voorbehoud de uitnodiging voor be sprekingen aanvaard. Indien de andere party de uitnodiging ook aanvaardt, hoop ik, dat dit het be gin moge blijken van het slot van onze meningsverschillen". lllllilllllllllllllllim Duitse Volksraad protesteert tegen grenscorrecties STRENGE AMERIKAANSE WAARSCHUWING. De „Duitse Volksraad" heeft zijn voorzitters gelast te protesteren tegen de „gebiedsroof in West-Duitsland, dip als grenscorrectie wordt voorgesteld". De „Neue Zeitung" publiceert een artikel, dat volgens politieke waarne mers door de Amerikaanse overheid in Duitsland, zou zijn ingegeven. Daarin wordt o.a. gezegd: „Men spreekt veel over machtspoli tiek in Duitsland. Men schUnt zich evenwel geen rekenschap te geven van de nuchtere feiten: „Duitsland is overwonnen en bezet". Indien iemand u overwonnen heeft en u dan over eind helpt, moet ge niet beginnen hem scheldwoorden naar het hoofd te slin geren. HU zou zulks kwalyk kunnen nemen. Men behoeft daarom geen hielenlikker te zijn, doch men zou zich toch ten minste kalm en waardig kunnen gedragen". Politieke waarnemers wijzen er opt dat het de eerste maal is, dat van offi cieuze Amerikaanse zijde een dusdanig strenge waarschuwing aan de Duitse openbare mening wordt gegeven.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1