Hoe hel Atlantisch pad zal worden getekend Weel U hef nog! Maarschalk Sokolofsky te Berlijn vervangen ir V Russische pantsers tegen Amerikaanse atoombommen ÖSste Jaargang WOENSDAG 30 MAART 1949 No. 62655 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: S7U55 Hij krijgt hogere functie Radio Moskou heeft medegedeeld, dat de Raad van ministers van de Sovjet- Unie maarschalk Wassily Sokolofsky benoemd heeft tot eerste plaatsver vangende minister van de gewapende machten. Sokolofsky is tegelijkertijd ontheven van zijn functie als commandant van de Sovjetrussische bezettingstroepen in Duitsland, aldus voegde de radio er aan toe. Ook is hjj ontheven van zijn taak als hoofd van het Sovjet- russisch militair bestuur in Duitsland. Generaal Tsjoeikof vervangt maar schalk Sokolofsky als opperbevelheb ber van de Sovjetrussische bezettings troepen en hoofd van het Sovjctrus- sisch militair bestuur in Duitsland. De post van eerste plaatsvervangende minister van de gewapende machten werd vier dagen geleden vacant door de benoeming van maarschalk Wassi- lefsky tot minister, in opvolging van Boelganin. De 50-jarige Sokolofsky (letterlijk „zoon van de havik"), is één der be kwaamste tactici der Sovjet-Unie, aldus Reuter. Aanvankelijk kreeg hij 'n pries teropleiding in een seminarium. In 1917 sloot hü zich b(j de Octoberrevolutie aan en werd hij vrijwilliger in het Ro de leger. In de tweede wereldoorlog werd hij plaatsvervangend stafchef. Toen de Duitsers Smolensk naderden, werd hij tot stafohef bevorderd. Onder het bevel van maarschalk Zjoekof ver dedigde hij Moskou en StalingTad. Zijn strijdmacht bevrijdde Smolensk en was ook de eerste, die Berlijn binnentrok. Bij de ondertekening van de Duitse overgave aan de geallieerden vertegen woordigde hij de Sovjet-Unie. In April 1946 volgde hij Zjoekof op als Sovjetlid in de geallieerde bestuursraad ran Ber lijn en als opperbevelhebber der Sovjet russische strijdkrachten in Duitsland. De leger-generaal Tsjoeikof vervulde tot nu tot de post van Sovjetrussiscih militair bestuurder in Thüringen. werd in de laatste herfst door de Raad van ministers tot de rang van generaal verheven. Hem wordt het afslaan van de grote Duitse aanval op Stalingrad in de zomer van 1942 toegeschreven. functionarissen van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland geloven thans, dat de sovjet-unie de blokkade van Berlijn misschien spoedig zal op heffen, zo wordt verklaard in een be richt uit Berlijn aan de „New York Herald Tribune". De gissingen over de datum van deze opheffing, zo wordt hieraan toege voegd, lopen van midzomer tot de herfst. Intussen rechtvaardigt nog niets deze veronderstelling. Nieuw luchtafweergeschut SCHIET NIET OP EIGEN VLIEGTUIGEN. De Amerikaanse gewapende macht heeft een nieuw stuk luchtafweerge schut en anti-tank geschut ontworpen, dat voorzien is van een electronisch instrument, dat er automatisch voor zorgt, dat niet bij vergissing op eigen vliegtuigen en tanks wordt gevuurd. Als luchtafweergeschut staat het nieuwe kanon bekend als „Skysweeper". Hoe 't electronisch instrument werkt, is ge heim, doch waarschijnlijk werkt het zó, dat wanneer bevriende vliegtuigen en tanks worden uitgerust met een radio installatie, die een speciaal signaal uit zendt, dit signaal, zich voortbewegend met de snelheid van het licht, het electronisch instrument van het kanon bereikt en dan het afvuur-mechanisme van het wapen automatisch blokkeert. (U.P.). SPAANS-PORTUGESE BESPREKINGEN GEËINDIGD. Een woordvoerder van het Spaanse departement van buitenlandse zaken i heeft medegedeeld, dat de Spaans-Por- tugese besprekingen over het Noord- Atlantisch pact en het Iberisch blok l „met bevredigend resultaat zijn geëin- 1 digd". De overeenkomst van het Iberisch blok is in 1943 gesloten en bepaalt, dat over- I leg moet worden gepleegd tussen de twee landen wanneer zich een nieuwe situatie voordoet. AMERIKA PROTESTEERT TE PRAAG De Amerikaanse ambassade te Praag heeft een protestnota aan het Tsjecho- i Slowaakse ministerie van buitenlandse zaken gezonden naar aanleiding van het vonnissen wegens spionnage van twee 1 Amerikaanse soldaten. In de nota wordt uitdrukking gegeven aan „ernstige be- zorgheid" over het feit. dat de beschul- digden achter gesloten deuren zijn be recht. ..met veronachtzaming van de nor male rechten en garanties, welke perso nen. die van zulke ernstige zaken worden beschuldigd, normaal behoren te genie ten". VI Alles wordt in gereedheid gebracht Gelijk bekend ,zal president Truman optreden als voornaamste spreker bij de historische gebeurtenis van de onderte kening van het Atlantisch Pact, waar aan wordt deelgenomer, door de minis ters van buitenlandse zaken van Canada, Engeland, Frankrijk. Belgie, Luxem burg, Nederland, Noorwegen, Denemar ken, Italië, IJsland en mogelijk Por tugal. De ondertekening vindt plaats in het inter-departementale regeringsaudito rium, gelegen aan de beroemde Consti tution Avenue. Radio-, televesie- en filmtechnici heb ben de 1325 zetels tellende zaal aan een grondig onderzoek onderworpen om de juiste opstelling van de diverse appara ten te bepalen De „Voice oi America" is voornemens de gehele gebeurtenis uit te zenden met zenders, die overal in Europa gehoord kunnen worden. Ook de B.B.C. zal ver moedelijk een reportage van de plech tigheden geven. Het openingswoord zal worden uitge sproken door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, waarna elk der ministers van buiten landse zaken, die het pact zullen onder tekenen, gedurende vijfk minuten in hun eigen taal het woord zullen voeren. De verwachting is, dat Truman een korte rede zal uitspreken even voordat de feitelijke ondertekening een aanvang neemt. Na de verschillende toespraken volgt een muzikaal intermezzo door een Amerikaans marine-orkest, gevolgd door de ondertekeningsceremonie. Het ligt in de bedoeling het orkest de volksliede ren der deelnemende landen tijdens de plechtigheid te doen spelen. Dp onder tekening geschiedt op een podium recht tegenover het auditorium dat met de vlaggen van alle ondertekenende landen getooid zal zijn. Volgens de plannen zullen de minis ters hun handtekening plaatsen in de alfabetische volgorde van hun landen, waardoor België het eerst aan de beurt zou zijn. Behalve aan de ondertekeningsplech tigheid zullen de buitenlandse ministers vermoedelijk ook deelnemen aan enige recepties en diners, die ter gelegenheid van de historische gebeurtenis in Washington worden georganiseerd. (United Press). Noorwegen zal Atlantisch pact tekenen Het Noorse parlement heeft gister avond zich uigesproken voor onderteke ning van het Noordatlantisch pact. De uitslag van de stemming was 130 tegen. 13 van de 150 afgevaardigden wa ren afwezig. Tegen stemden 2 leden van de fractie der arbeiderspartij en 11 com munisten. De Raad van Europa, een kleine UNO, zal deze zomer voor de eerste maal bij eenkomen. Maandag ontmoetten de ver tegenwoordigers der tien deelnemende landen Engeland, Frankrijk. België, Nederland, Luxemburg, Denemarken, Ierland. Italië, Noorwegen en Zweden elkander op het Ministerie van Buiten landse Zaken te Londen. Op deze ver gadering, die ongeveer tien dagen zal duren, zal de ontwerp-constitutie, opge steld door de 5 landen van het Brussel se Pact. worden bestuceerd. Jhr mr E. F. M. J. Michiels van Ver- duynen. de Nederlandse ambassadeur in Londen bij zijn aankomst voor de ver gadering (midden). WEERBE RICHT PLAATSELIJK OCHTENDMIST De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met op vele plaatsen och tendmist. Moreen overdag droog weer met in de kuststreken enkele overdrij vende wolkenvelden en vrii koel. in het binnenland overwegend zonnig met on geveer dezelfde of i°ts laeere tempera tuur dan vandaag. Overwegend zwakke wind op de meeste plaatsen tussen Noord en Oost 31 MAART Zon op: 6.19 uur; onder: 19 11 uur. Maan'op: 6.54 uur,; onder: 21.29 uur (N.M.). Hoog water te Katwijk te 4.29 en 15.35 uur. (Springtij). Dil nummer bestaat uit zes pagina's. De tienlandenconferentie te Londen De tienlandenconferentie. die een grondwet voor Europa's eerste parle ment opstelt, behandelde gisteren voor stellen betreffende het aantal afgevaar digden, waardoor elk van de landen zal worden vertegenwoordigd, wanneer de assemblee bijeenkomt. De voorstellen met betrekking tot de omvang van deze delegaties zijn voorlopig gebaseerd op aanbevelingen van de voorbereidende commissie voor de raad van Europa, die door de West-Europese mogendheden werd gevormd. Volgens deze aanbeve lingen zou Luxemburg niet meer dan 3 leden m de assemblee hebben; landen van de grootte van Denemarken en Ne derland zouden 4 tot 10 leden, Engeland en Frankrijk 15 tot 20 leden hebben. Ook de kwestie van toelating van nieuwe leden, met name Griekenland dat reeds een desbetreffend verzoek heeft ingediend Turkije en IJsland werd aangevat. Hoewel men het er over eens is, dat het ongewenst zou zijn overlapping van het werk van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking aan te moedigen, zijn vele afgevaardigden van gevoelen, dat beperking van het werk van de raad van Europa tot uitsluitend sociale en culturele vraagstukken deze raad zal beletten enige beslissende in vloed uit te oefenen op Europese aan gelegenheden. Men verwacht derhalve vooral van de zijde der Scandinavische landen aandrang om de bevoegdheid, economische zaken te bespreken, te be houden. De conferentie voltooide de eerste behandeling van het plan voor een Europese raad. Er werd een juridische en redactie-commissie samengesteld, die zal werken aan de gedetailleerde voorstellen, welke door de plenaire ver gadering zijn besproken. In het verdere verloop van de conferentie zullen slechts af en toe plenaire zittingen worden ge houden voor het bespreken van rappor ten van de commissie. CONFERENTIE PREMIERS VAN HET BRITSE GEMENEBEST. Premier Attlee heeft in het Britse La gerhuis bekend gemaakt, dat de eerste ministers van het gemenebest op 21 April te Londen zullen bijeenkomen. Zij zullen kwesties in overweging nemen, die niet volledig besproken werden tijdens de in October gehouden vergaderingen van eerste ministers, o.a. zekere consti tutionele vraagstukken, De premiers van Australië. Nieuw Zee land. Zuid-Afrika. India. Pakistan en Ceylon zullen de conferentie bijwonen. De premier van Canada betwijfelt echter of hij zelf zal kunnen komen; mocht hij niet kunnen komen dan ?al de minister van buitenlandse zaken, Pearson. Cana da vertegenwoordigen. De Gaulle wil nog altijd verkiezingen FRANKRIJK ZOU MIDDELPUNT WEST-EUROPA MOETEN ZIJN. Generaal De Gaulle heeft op een pers conferentie de uitslagen van de kan tonnale verkiezingen besproken. De Gaulle zeide, dat de RPF'zou blijven aandringen op nieuwe verkiezingen voor het parlement. Volgens hem hadden de communisten bij de verkiezingen geen stemmen verloren. „Het erge is, dat ce situatie onveranderd blijft," aldus De Gaulle, er aan toevoegend, dat de der de maoht „in feite niet bestaat". Het waren de partijen van deze groe pering, die het Franse volk verhinder den zioh rond hem, De Gaulle, te scha ren. De Gaulle gaf voorts zijn visie op het Atlantisch pact. Gezien het feit. dat men ln het tijdperk van atoombommen, radar, straalvliegtuigen en lange af standsvliegtuigen leefde, kon men niet zeggen, hoe de agressor zou aanvallen. In geval van agressie „door een zeker totalitair land", zou „de bevrijding van West-Europa en met name Frankrijk door bommen deze landen verwoest ach terlaten." „Ik beschouw het als 'n kapitale ver gissing", zo vervolgde De Gaulle, „dat Engeland tot het middelpunt van de Westeuropese verdediging werd gemaakt, een ontzaglijke historische en strategi sche blunder. Het is nodig, dat de Wes telijke landen werkelijk herbewapend worden. Er moet een gedetailleerde mi litaire overeenkomst zijn die niet noodzakelijk bekend gemaakt behoeft te worden betreffende de steun, die Frankrijk zal krijgen, zedra het zou worden aangevallen. Het pact zal niet d.celtreffend zijn als Frankrijk geen ra tionale defensie heeft. De verdediging van West-Europa meet Frankrijk tot middelpunt hebben." De Gaulle zei verder, dat er geen overeenstemming zou zijn tussen Frank rijk en Duitsland indien Duitsland op Ter gelegenheid van de opening van de Jaarbeurs heeft gistermorgen H.K.H. Prinses Beatrix in de nieuwe Beatrlx- hal een gedenkplaat onthuld. - Overzicht van de onthullingsplechtigheid. Links onderaan HM. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Irene. In het midden HK.H Prinses Beatrix. Schuin achterhaar de heer dr F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van het Algemeen Bestuur van de Koninklijke Jaarbeurs. Herinnert ge u nog de voor-oorlogse sigarenzakjes, op welker achterzijde een spreekwoord in rebusvorm stond afgedrukt? Het hele gezin rustte niet voordat deze rebus was opge lost! As. Zaterdag beginnen wij met de publicatie van een feuilleton in re busvorm, dat uit 7 dagelijkse af leveringen zal bestaan. Voor de beste oplossingen stellen wij een be drag van f. 400 aan geldprijzen be schikbaar, uiteraard uitsluitend voor abonné's, dus ook voor hen, die zich met ingang van 1 April a.s. op ons Blad abonneren. De prijzen zullen worden uitge keerd in waardebonnen, inwissel baar bij alle adverteerders, die in het tijdvak van 2 t/m. 9 April in ons Blad een zakelijke advertentie plaatsen (geen zgn, Sleuteltjes). Een echte gezins-puzzle dus, waaraan oud en jong kan deel nemen! De bijzonderheden vindt U in ons Blad van Zaterdag a.s. DE DIRECTIE. een of andere manier weer één Reich werd. Het moest een federatie worden. Daarna zou men zioh tot Rusland kun nen wenden en eer.s en voor al probe ren Europa te herscheppen. De Gaulle was vol lof over het At lantisch pact en prees de „verdienste lijke en gezonde pogingen van de Ams Militaire dictatuur in Syrië ingesteld STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD Kolonel Hoesni Zaim, de opperbevel hebber van het Syrische leger, heeft zichzelf tot „dictator" uitgeroepen en een militair regiem in Syrië ingesteld. In een proclamatie deelt Zaim het volk mede, dat hij de macht had over genomen in verband met de verslechte rende toestand en om ons te bevrijden van de mensen, die nationalisten bewe ren te zijn. „Het is niet omdat wij verlangend zijn zulks te "doen", aldus de proclamatie, .rnaar omdat het noodzakelijk is zolang er nog geen behoorlijke democratische regering is ingesteld", Bii een tweede proclamatie werd voor het gehele land de staat van beleg af gekondigd en voor alle steden en dor pen een uitgaansverbod ingesteld van 6 uur v.m. tot nader order. Een derde proclamatie verbiedt op straffe des doods het dragen van wa penen. Kolonel Zaim, die ook directeur-gene raal van de veiligheidsdienst is geweest, werd in Mei van het vorige jaar staf chef van het leger. COMMUNISTEN VALLEN INDO CHINA AAN. Chinese communisten zijn Indo-Chlna binnengevallen. Zij zijn doorgedrongen in Mongay, een plaatsje vlak bfj de rikanen, de traditionele neiging tot iso- i kust in Noord Tonkin. De aanval van lationisme te overwinnen," Het had hem de communisten kwam bij verrassing enigszins verbaasd, dat het Atlantisch en was oorzaak, dat de verdedigende pact alleen Algerië omsloot en niet Tu- troepen zich moesten terugtrekken in nis en Marokko. 1 een versterkte stelling. Allerlei hypotheses (Van onze Berlijnse correspondent) Duitse vaklieden zijn het e£ over eens, dat een geforceerde Russische pantser- aanval met de ln West-Europa voorhan den verdedigingsmiddelen hoogstens aan de Rijn zou kunnen worden opgevangen. Of hi) tot staan zou kunnen worden ge bracht .ls een andere vraag. Daarente gen acht men het practisch onmogelijk, dat in de Noordduitse laagvlakte voldoen de tegenstand zou kunnen worden gebo den om een doordringen der rode pant serformaties in Noord-Nederland te ver hinderen. De moderne Russische tanks hebben een actieradius van omstreeks 300 kilo meter. d.w.z. zij hebben genoeg brand stof aan boord om zich 300 kilometer van hun uitgangsbasis te verwijderen en weer daarheen terug te keren. Indien nodig, kunnen zij dus een traject in één richting afleggen van 600 kilometer. Be geleid of gevoled door gevulde tankwa gens zouden zij na aanvulling van hun brandstofvoorraden nogmaals over een afstand van circa 600 kilometer kunnen oprukken. Theoretisch betekent zulks, dat een Russische pantservoorhoede bij een gemiddelde snelheid van 25 km per uur binnen vier dagen de 1200-kilome- tergrens zou kunnen bereiken, en niet alleen de kusten van Nederland en Bel gië zou kunnen bezetten, doch boven dien tot diep in Frankrijk zou kunnen doordringen. Tot zover de theorie. In werkelijkheid zouden geografische .hindernissen, opgeblazen bruggen, .ver nielde wegen, mijnenvelden en militaire afweermaatregelen een niet vooraf be rekenbare vertraging ten gevolge heb ben. Het spreekt vanzelf, dat het tem po van een opmars in de eerste plaats zou afhangen van de mate van tegen stand. die wordt geboden en deze tegen stand is weer afhankelijk van de sterk te der defensiemiddeten. waarover de teeenstander beschikt. De jongste we reldoorlog heeft geleerd, dat in de af weer van oantseraanvallen niet alleen de artillerie en met name het pantser- afweergeschut. doch ook het luchtwapen een grote rol kan spelen. Met behulp ties van sterke pantser groep en worden verhinderd en speciale Jachtbommen werpers zijn in staat een pantseraanval in de kiem te smoren. Het zou er dus op aankomen, niet alleen langs de Rijn linie, doch reeds in midden Duitsland en voornamelijk op de Noordelijke flank, waar de geografische gesteldheid van de bodem de operaties van een pantserwa pen begunstigt bijtijds afweerwapens in stelling te brengen en zich boven dit ge bied de suprematie in de lucht te ver schaffen. Zonder twijfel zou een pantseraanval uit het Oosten, indien hii niet in zijn eerste fase het gestelde doel bereikte, na verloop van betrekkelijk korte tijd an dere grote moeilijkheden ontmoeten. Wij denken daarbij slechts aan het gebrek kige verkeersnet in Oost-Duitsland. aan de enorme afstanden van het front tot de verzorgingsbases, aan de beperkte benzinevoorraden, aan de onvermijde lijke stagnaties in de ravitaillering en aan de gevaren, die er aan verbonden zijn, dat de verbindingswegen tussen front en achte/dand door een gebied met vijandelijke bevolking leiden. In dit ver band wordt vaak grote betekenis ge hecht aan het optreden van partisanen en verzetsgroepen. Wat Duitsland be treft, zou men er goed aan doen, in dit opzicht geen al te grote verwachtingen te koesteren. Zijn mentaliteit en opvoe ding predestineren de Duitser nu een maal niet tot guerrillastrijder. Hij han delt oo bevel en onder goede leiding le vert hij een eersterangs soldaat. Uit eigen initiatief zal hij niets ondernemen, doch slechts de bevelen van de toevalig aanwezige autoriteit, al is het maar een Russisch sergeant, opvolgen. Wie in Duitsland meer verwacht dan een' van de omstandigheden afhangende passieve resistentie, verwacht waarschijnlijk te veel. Op noemenswaardig actief verzet dient men niet te rekenen Deze en soortgelijke overwegingen vormen niet alleen het onderwerp van discussies in Duitse kringen doch schiin°n ook in de casino's van het rode leger het thema van de dag te ziin Zoa's wii reeds op merkten. schijnt bii de Sovjets de me ning te overheersen, dat een eventuele van bommenwerpers kunnen concentra- oorlog niet door Rusland, maar door het Westen zou kunnen worden geprovo ceerd en ofschoon men het niet open lijk toegeeft wordt iedere conversatie over een komende oorlog overschaduwd door de onzekerheid .welke uitwerking het Amerikaanse atoomwapen zou heb ben. Ook al wordt van Russische kant de practische betekenis van de atoombom bij elke gelegenheid ostentatief in twij fel getrokken en al poogt men de indruk te wekken, alsof de uitgestrektheid van het Sovjetrussische gebied en de decen tralisatie der Russische bewapeningsin dustrie 't effect van atoombom-aanvallen teniet zouden doen of althans tot een minimum zouden beperken, toch bewijst het feit. dat men zich voortdurend mpt dit geheimzinnige wapen bezig houdt, hoezeer men in werkelijkheid het onbe kende gevaar vreest. Een numeriek sterke en qualitatief be langrijke afdeling in de technische sec tor van de Sovjetrussische generale staf houdt zich uitsluitend betfg met de mo gelijkheden tot afweer van atoombomaan vallen op Russische gebieden. Wat het resultaat van de intensieve studies dezer afdeling is. wordt uit de aard der zaak niet aan de erotp klok gehangen, maar het is ons bekend, dat de militaire autor riteiten te Karlshorst opgewonden ge sprekken hebben gevoerd over een wel licht fantastisch lijkend, maar daarom nog niet onuitvoerbaar plan. om door een gordel van atoombommen het Oost- europese opmarsterrein der Russen te scheiden van hun eigen achterland. De afstand tussen Leningrad en Odessa be draagt in rechte üin gemeten ongeveer 1500 kilometer. Aangezien de uitwerking van een atoombom van gemiddeld kali ber een radius heeft van 15 kilometer zouden dus 50 atoombommen voldoende ziin om een 30 km brede strook van de Finse Golf tot de Zwarte Zee gedurende enlee maanden ondoordringbaar te ma ken en de Russische strijdmacht ten Westen van deze „zone des doods" te isoleren. Deze dreiging, alsmede de aantast- baarheid van de Russische oliecentra in Transkaukasië, schijnen de eeestdrlft en de agressieve driften van menig Sovjet officier te temperen. Of zij evenwel vol- doendp kracht zu'len hebben, de heer sers op het Kremlin tot vredelievend heid te nopen, moet worden afgewacht En middelerwijl moeten de verdedigings maatregelen der overige wereld, hoe be treurenswaardig het ook moee schjjnpn. met onverminderde toewijding en éner gie worden voortgezet. Ned. Handelmaatschappij als 125-jarige jubilaresse DRUKBEZOCHTE RECEPTIE DER DIRECTIE. Meer dan 500 persoonlijkheden uit alle takken van ons nationale be drijfsleven hebben gistermiddag de directie van de Ned. Handel-Maat- schappü N.V. in het hoofdgebouw aan de Vijzelstraat te Amsterdam hun gelukwensen aangeboden ter ge legenheid van het 125-jarig jubileum. Ver over de 300 bloemstukken, waar van vele waren monumenten van ar tistieke schakering, hadden trappen huis, hall en gangen als het ware in een bloementuin herschapen. In de grote vergaderzaal recipieerde de directie, bestaande uit de heren C. J. baron Collot d'Escury, mr H. Albar- da. A. A. van Sandick en J. A. Dekna- tel. Het borstbseld van wijlen dr C. J. K. van Aalst, president der Maatschappij van 19131934, kreeg door een bijzon dere bloemen tooi een apart relief. Jhr F. van Lennep bood als officieel vertegenwoordiger van H.M de Konin gin de directie de gelukwensen van H.M. In de onafgebroken stroom van vooraanstaande figuren merkten wij op de burgemeester van Amsterdam, de president van de Nederlandsche Bank, vertegenwoordigers van cultuurmaat schappijen, het bestuur van de Ver. voor de Effectenhandel, directieleden van vele bankinstellingen, vertegen woordigers uit het effectenbedrijf, de beer Jongejan als voorzitter van de Ondememersraad, mr Pos als verte genwoordiger van Suriname in Neder land, de heer Allard Plerson als voor zitter van de Bankiersvereniging en vele anderen. Als eerste werd de Uist gete kend door dr E. Heldring, de oud-pre sident. die 1 Januari jl. aftrad. Na afloop van de receptie werd het personeel van de N.H.M, ten getale van 1200 personen ln de gelegenheid ge steld de bloemenpracht te bezichtigen. De dag werd besloten met een officieel diner in Hotel de l'Europe. Duitsland weert zich tegen grenscorrecties BESLISSINGEN ZOUDEN GEEN KRACHT VAN WET HEBBEN. „De eenzijdige beslissingen van de ge allieerde mogendheden inzake de grenscorrecties in West-Duitsland in het voordeel van de Westerse buur staten. hebben geen kracht van wet, zodat door de betrokken partijen een regeling moet worden getroffen in on derling overleg," atous verklaarde een woordvoerder var. rte Duitse regering van Noord-Uijn-Wcstphalen. Hij zeide. dat de geallieerden schijn baar dezelfde mening zijn toegedaan, omdat de defiuitlc\e regeling van deze kwestie is uitgesteld tot na de onder tekening van het vredesverdrag." De Raad van het district Aken heeft gisteren een demonstratieve staking on dernomen teneinde te protesteren tegen de grenscorrecties. De Raad nam een resolutie aan, waarin gezegd wordt, dat de grensbevolking door de correcties ..smadelijk ontgoocheld" is. en weigerde de verder op de agenda staande ont werpen ln behandeling te nemen. Uit vele commentaren der laatste dagen in de Duitse pers spreekt nog een flauwe hoop. dat het verzet tegen de grenscorrecties nog enig resultaat zal hebben. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië ziin gerappor teerd- Kon. Landmacht: Korp G. J. L. Broeksma, Zaandam. Sold. S. Middelkoop, Culemborg. Serg.-majoor C. E. Treiture. Voor burg. Sold. A. M. A. Visser. Rotterdam. Sold A. E. J. Feller. Liessel (N.-B.) Wachtmeester W. Lindeman, Am sterdam (Z). Huzaar J. S. Oosterholt. Zutphen. Sold. B. G. J. Ruel, Denekamp. Sold. J. H. Voskuvl. Amsterdam. Sold. A. M. M. de Win, Nuenen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1