Nationale herdenkingsplechtigheden op 4 Mei Canada aanvaardt vrijwel eenstemmig Atlantisch pact Monument in de Waalsdorperduinen WEERBERICHT Japan vergoedde slechts klein deel der milliardenschade 58ste Jaargang DINSDAG 29 MAART 1949 No. 62654 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57U55 V.N. en Europese Raad Het Canadese Lagerhuis heeft het 1 ontwerp van het Atlantisch verdrag met 149 tegen 2 stemmen goedge keurd. St. Laurent, de Canadese minister president, liep op de oppositieleider George Drew toe en schudde hem de hand, toen deze. het Huis aanspoorde het pact .eenstemmig en van ganser hirte steun" te verlenen. „De wereld ziet zich geplaatst tegenover georgani seerde krachten van de anti-christ, die de agressieve plannen van het Sovjet- russisch rijk van het Kremlin uit leidt", zo verklaarde Drew. „De Sovjetlegers zijn nog slechts een kleine mars ver wijderd van de Noordzee, het Kanaal en de kust van de Atlantische Oceaan". De minister-president had bij de ope ning van het debat gezegd: „Wij in Ca nada beseffen, da: er voor ons geen vrede of veiligheid is, indien West-Eu ropa in gevaar vereert." Een woordvoerder van het State De partment te Washington heeft ver klaard, dat het Amerikaanse program voor militaire hulp in het kader van •het Noordatlantisch pact tegelijk met het pact zelf gereed zal zijn voor In diening bfj het Congres, waarschijnlijk ■komende maand. Dit betekent een be spoediging van het oorspronkelijk pro gram. Volgens de woordvoerder waren de verschillende getallen, genoemd in verband met de kosten van het pro gram. misleidend, aangezien nog geen totaal-cijfer was vastgesteld. Naar de adjunct-minister van de af deling voor aangelegenheden van de V.N. van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft verklaard, zal de algemene ver gadering der V.N., die 5 April te Wash ington wordt hervat, vier voorname on derwerpen behandelen, die niet in Pa rijs besproken werden. Deze waren: 1) de bestemming van de Italiaanse kolo niën; 2) de behandeling van Indiërs in Zuid-Afrika; 3) de positie van Spanje en 4) de vrijheid van voorlichting. De V.S., aldus R-usk, hadden reeds te kennen gegeven, dat zij een Italiaans trustschap voor Somaliland, het afstaan van een deel van Eritrea aan Ethiopië en een Brits trustsohap van Cyrenaiea voorstonden. Rusk zeide te verwachten, dat de algemene vergadering een Pools voorstel voor het toepassen van econo- misohe sancties tegen Spanje in over weging zou nemen. Hij kon niet zeggen wat de positie van de V.S. t.a.v. deze kwestie zou zijn. Ook werd verwacht, dat de Assemblee de behandeling van zekere kwesties, die in Parijs ter sprake waren gekomen, zoals het gebruik van het veto-recht, zou voltooien. Rusk voorspelde een korte zitting van vier vijf weken. Afgevaardigden van 10 landen heb ben gisteren op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken de ontwerp- constitutle voor de Raad van Europa besproken. Verwacht wordt, dat de vijf landen, die voor het eerst vertegen woordigd zijn Noorwegen, Denemar ken, Zweden, Italië en Eire het ont werp, dat docr de landen van het pact van Brussel is voorbereid, door zullen nemen. De Britse waarnemende onder secretaris v. Buitenlandse Zaken, Glad- wyn Jebb. presideerde de bijeenkomst. De andere landen worden vertegen woordigd door hun ambassadeurs of ge zanten in Londen. De besprekingen zul len vermoedelijk twee weken duren. Handelsbesprekingen Nederland-West Duitsland GOEDERENEXPORT MET 10 MILLIOEN DOLLAR VERHOOGD. In de afgelopen week zijn in Den Haag besprekingen gevoerd over het handelsverkeer tussen Nederland en West-DuitsJand met vertegenwoordigers van de drie Westelijke zones van Duits land. Hierbij waren ook vertegenwoordi gers van het Duitse bestuursapparaat aanwezig. De delegaties bespraken de uitvoering van de bestaande overeenkomsten ter zake van de in- en uitvoer van goederen en het dienstenverkeer De betalings overeenkomst werd herzien, ten einde de Franse zone daarin op te nemen. Overeenstemming werd bereikt over een lijst van belangrijke goederen ter waarde van 10 millioen dollar, welke door Nederland zullen worden geëx porteerd. Deze lijst zal aan de be staande overeenkomst worden toege voegd. Naar men verwacht zal deze verhoging tot een evenwichtige ont wikkeling van de handelsbalans lei den. De onderhavige besprekingen hebben ten doel de ontwikkeling van een zo groot mogelijk handelsverkeer tussen beide landen te bevorderen. Teruggave van Djokja aan Sukarno ontraden? HET IS NODIG STERK TE ZIJN! (Van onze Haagse redacteur). Gisteren was nog niet het standpunt onzer regering bekend ten aanzien van het jongste advies van de Veiligheids raad. Van officiële zijde bewaarde men ook na de gebruikelijke kabinetsverga dering het stilzwijgen, ofschoon vorige week was meegedeeld, dat daarin de definitieve beslissing zou vallen, gelet op het advies van Batavia en ambas sadeur Van Royen. Naar wy van doorgaans goedingclich- le zijde vernamen, zou Batavia het teruggeven van Djokja aan Sukarno es. met klem hebben ontraden. Ten einde een gedragslijn te volgen, die steunt op de grootst mogelijke meer derheid der volksvertegenwoordiging heeft de regering na de kabinetsver gadering eerst nog het advies der negen mannen gevraagd. Daarna zou zij haar besluit hier en in Indonesië tegelijkertijd bekend maken. Intussen schijnt aldus de „voorberei dende conferentie", door de Veiligheids raad gewild, al kan zij dan niet op 30 dezer aanvangen in betekenis de Ronde Tafelconferentie te gaan over treffen. Wij mogen nu wel de hulp der Ver. Nat. Commissie aanvaarden onder net motto, dat zij dus doende haar „goede diensten" bewijst om het tot standko- men van de Ronde Tafelconferentie te bevorderen. Het afwijzen van haar aan matigingen, zoals minister van Maar- seveen dat uitdrukte, krijgt op deze wij ze slechts theoretische waarde. In feite erkennen wy echter haar grotere be voegdheden. En als dan nog, onder welke besprekingen ook, de terugkeer van de Republikeinse leiders naar Djok ja wordt toegestaan, is wel het hele gedurfde plan-Beel mislukt. Alleen blijft daarvan over de vervroegde over dracht van de souvereiniteit, waaraan de Republiek en de Veiligheidsraad en de Commissie zich gretig zullen vast klampen, zonder zich veel te bekom meren over de gelijktijdige aanneming van het Unie-s'atuut. Het is nu meer rodig sterk te zijn dan te schipperen Gen.-majoor Opsomer Commandant strijdkrachten te velde Ingesteld is de functie van aangewe zen commandant strijdkrachten te vel de (CSV), die rechtstreeks ressorteert onder de bevelen van de chef van de Generale Staf en opgenomen is in het hoofdkwartier van de Generale Staf. In deze functie is benoemd generaal- majocr A. T. C. Opsomer, tot voor kort bevelhebber in het 4e militaire gewest. De taak van de CSV omvat o.m. het invloed - uitoefenen op de plannen voor de verdediging van 't grondgebied door de troepen te velde en op de tactisohe vorming van de daarbij betrokken com mandanten, het zioh op de hoogte stellen van de tactische opvattingen en van de stafdienst der landstrijdkrach ten van West-Europa, alsmede 't deel nemen aan oefeningen in dat verband. (Van onze Haagse redacteur) De „Commissie Nationale Herden king" heeft voor 4 Mei as. geheel dezelf de richtlijnen uitgegeven als vorig jaar. Uit de Residentie wordt een plechtig heid in de Ridderzaal uitgezonden. Be halve de minister-president zal een der geallieerde ambassadeurs het woord voeren. Het Nederl. Kamer Symphonie Orkest onder Sam Swaap, Annie Woud, Charlotte Kohier en de Amerikaanse pianist Katchen zullen hun medewer king verlenen. Voorts wordt iets van de plechtigheid op dc Waalsdorper Vlakte over de radio gegeven. HET NIEUWE MONUMENT. De commissie wil op de plaats, waar 11 Maart 1941 op de Waalsdorper Vlakte de eerste verzetslieden vielen een een voudig monument oprichten. De eigenlijke fusilleringsplaats blijft in de oorspronkelijke staat behouden, waartoe de minister van Oorlog een ser vituut op de grond heeft gelegd. Op de herdenkingsplek worden de ruwhouten kruisen, waarvoor de slachtoffers vielen, door een bijzonder procédé duurzaam gemaakL- het hout wordt als het ware versteend en met een laag brons bedekt. Voor de kruisen komt een opstaande rand met in het midden een gedenk plaat, alles van Franse kalksteen. De Commissie heeft de opdracht ge- gever» en de uitvoerders doen alles teren kostrpiis. Maar er moeten nog f. 13.000 vóór 15 April as. bijeenkomen, wil het monument tegen 4 Mei gereed zyn. Nog nooit heeft de „Commissie Nat. Her denking" een financieel beroep op ons volk eedaan en z» wil dat ook thans niet doen, overtuigd als zij is, dat men wel eigener beweging een bijdrage voor het monument wil storten op Gi ronummer 1713, Den Haag, onder bo- -nr-noemde naam der commissie. Het komende monument in de Waalsdorperduinen. OPHEFFING VAN SOVJET CONSULATEN IN PERZIË. Officieel is medegedeeld, dat alle „Sovjetrussische consulaten, die gedu rende de jongste oorlog in Perzië zijn opgericht, opgeheven zijn." In gezag'hebbende kringen vestigt men er de aandacht op, dat deze maatregel door de Sovjet-regering in alle landen is getroffen, doch geen betrekking heeft op de Sovjetrussische consulaten, die reeds voor de oorlog bestonden. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. W. Spitzen, heeft aan boord van de tanker „Mijdrecht", liggende'in de Parkhaven te Rotterdam, een pla- quêtte onthuld ter gelegenheid van de eervolle vermelding die dit schip voor het rammen van een Duitse onderzeeër in de oorlogsjaren heeft gekregen. Minister dr D. G. W. Spitzen onthult de plaquette. VERKIEZINGEN IN HET SAARGEBIED. De christelijke volkspartij heeft de in het Saargebied gehouden plaatselijke verkiezingen gewonnen. Op haar wer den in totaal 49.7^ der stemmen uit gebracht. Op de sociaal-democratische partij stemde 31.1% en op de commu nisten 8 6% der kiezers. De kortgeleden opgerichte democratische partij ver kreeg 6.6% van het aantal uitgebrachte stemmen. Tijdens de laatste, in 1946 gehouden plaatselijke verkiezinzen. was de stem menverdeling als volgt: christelijke volkspartij 52.3%, sociaal-democratische party 25.3% en communistische partij 9.7%. LENTE! De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met plaatselijk ochtend mist. Morgen overdag droog en zonnig weer met ongeveer dezelfde tempera- tuur als vandaag. Zwakke of matige wind uit uiteenlopende richtingen met hier en daar in de kuststreken tijdelijk een koele zeewind. 30 MAART. Zon op: 6.21 uur: onder: 19 09 uur. Maan op: 6.43 uur; onder: 20.16 uur (n m H. -gwater te Katwijk te 4.04 en 16.10 uur. Dil nummer bestaat uit zes pagina's. Tito zit nog stevig te paard ALDUS NOEL BAKER. Naar aanleiding van zijn reis naar Joego-Slavië heeft het Brits Labour- parlementslid Noel Baker in een in terview met Reuter gezegd, dat de cam pagne van de Kominform er in het ge heel niet in geslaagd is de Joego-SIa- viscne bevolking uit het evenwicht te orenceu Hij achtte het niet mogelijk dat bij de Kominform aangesloten buurlanden het land binnen zouden vallen, zoals sommige geruchten wil den. De Sovjet-Unie en de Kominform zouden iedere andere methode aan wenden vóór tot openlijke invasie over te gaan. De Joegoslavische leiders, zo voegde Baker hieraan toe, schenen vol ver trouwen in de toekomst te zijn. De Joegoslavische propaganda maakte de berichten over een eventuele invasie in de laatste dagen belachelijk. Noel Baker zeide geen redenen te zien, waarom Tito niet onbeperkte tijd aan het bewind zou kunnen blijven De economische blokkade van de Komin form zou weliswaar kleinere belemme ringen voor het vijf-jarenplan kunnen veroorzaken, doch het was niet aan nemelijk, dat het in zijn geheel zou mislukken. Het was zeer wel mogelijk, dat nauwere economische betrekkingen met het Westen zouden worden aange knoopt en er waren reeds onderhande lingen met Engelsen en niet-officiële Amerikanen gaande. In politiek opzicht echter was het niet aannemelijk, dal Tito naar het Westen zou omzwaaien Maarschalk Tito bleef aldus Baker communist, zelfs al werd hij van de Soviet-Unie en de Kominform geïso leerd. Kweekt goodwill bij Amerikanen Het lid van de Nederlandse delega tie te Tokio voor reparatie en restitutie, de heer W. Hartman, is met de „Willem Ruys" in ons land teruggekeerd. Deze vertelde, dat Nederland uit de Japanse oorlogsindustrie een keuze mocht doen aan machines, die geschikt waren om onze vredesindustrie op gang te helpen. Op schadeloosstelling in vrije koop kracht en vrij geld behoefde niet ge rekend te wórden. Van het totaal door de Amerikanen toegewezen aantal machines kregen wij een zesde gedeelte. Dit heeft ons aan machines tegen de 5000 ton opgeleverd, of ongeveer vier maal de jaarlijkse in voer van voor de oorlog van overeen komstige machines in Indonesië. Het zijn meest werktuigen voor de metaal industrie, draaibanken en boormachi nes. Daarbij komt nog een paar dui zend ton pompen, compressoren, hef werktuigen, electromotoren en gereed schappen. Het totaal kan op 6000 k 7000 ton geschat worden, vertegenwoor digende een waarde van zes tot acht millioen gulden. De heer Hartman, die 1 14 jaar in Tokio is geweest, verklaarde dat een en ander slechts een buitengewoon klein gedeelte van de schade is, die de Japanners in Indonesië hebben aangericht. Deze wordt op milliardcn geschat, maar die enorme bedragen zijn toch nooit meer terug te krijgen. Over de huidige situatie in Japan zeide hij dat de Japanner op het ogen blik onbezorgder leeft dan ooit, sinds zijn minimum rantsoen door de Ameri kanen gewaarborgd is. In het afgelopen jaar kwamen er in Japan anderhalf millioen nieuwe wereldburgers bij. De wederopbouw gaat zeer langzaam en primitief. Overdag vertoeven er in BEKEERD! Max Reimann Jr., zoon van de leider der West-Duitse communisten, heeft na zijn terugkeer uit Russische krijgsge vangenschap gezegd, dat hij schoon ge noeg heeft van communistische ideeën, zo meldt de met Engelse toestemming verschijnende „Telegraf". Het blad meldt verder dat Reimann Jr tijdens zijn verblijf in de Sovjet-Unie als krijgs gevangene geheel van het communisme is genezen, zo zelfs, dat hij heeft ge weigerd, zijn intrek te nemen bij zijn ouders, die een zeer actief aandeel hebben in het communistische party - leven. (United Press). Tokio 5!£. millioen mensen, 's nachts een millioen minder. Die kunnen er n.l. door de huizennood geen onderdak vin den en slapen elders. Er is dan ook een intens verkeer per trein en bus. Voor het overige is het leven er volkomen rustig. De Japanner is bezig bij de Amerika nen goodwill tc kweken en dat ge lukt hem meer dan onze mensen in Indonesië lief Is. De poging van Amerika om er een democratisch be stuur en een Westerse wetgeving in te voeren laat de Japanner zich ge makkelijk aanleunen. Hij praat maar netjes mee om misschien straks, als de vreemdeling vertrokken is, toch weer zijn eigen gang te gaan. Het communisme schijnt op het ogenblik een sterke vat op dit volk te hebben, aldus besluit de heer Hartman. Opwinding over grenscorrecties „Koren op molen der communistische propaganda" KOMENDE BESPREKINGEN TE HAMBURG. Karl Arnold, do premier Tan Noord- Rijnland-Wcstfalen, heeft zijn mi nisters en dc fractieleiders in het Parlement bijeen geroepen met het doel een bespreking (c houden over de situatie, zoals die ontstaan is door de publicatie over de Westduitse grenscorrecties. Ter zclfder tijd zullen de commissies voor de grenzen van Nedersaksen, Noord-Rijnland-West- falen en de palts te Hamburg verga deren. De grenscommissies van de Landda gen van Noord-Rijn-Westfalen, Neder- Saksen en de Rijn-Palts zijn gisteren te Düsseldorf bijeengekomen om te be raadslagen over de grenscorrecties. De minister-president, dr Arnold heeft aan de commissies verslag uitgebracht over de huidige toestand. Vrijwel de gehele pers in West-Duits- land publiceert zeer scherpe commenta ren op de beslissingen. De strekking der meeste commentaren is. dat Duitsland deze wijzigingen nooit zal kunnen er kennen en dat zy koren zijn op de mo len der communistische propaganda. De Luxemburgse minister van Buit. Zaken, Dupong, heeft verklaard, dat de aanspraken van het Groot-Hertogdom op Duits gebied een oppervlakte van 550 H.A. betreffen De bewoners van de gebieden zouden Duitse staatsburgers blijven en behandeld worden als inge zetenen van een vreemde nationaliteit Hun geld zou converteerbaar zijn in Luxemburgse valuta. Luxemburg, zo zeide Dupong, eist 26 millioen fr. her stelbetaling van Duitsland. De grensher ziening zou 25 April van kracht worden. Anti-coiftmunistische betoger.- van wie °n'gf .7. Kroafsrh <;ederdracht Jagen geknield te bidden voor he: Waldorf Astoriahotel in New York tijdens e n massa-demonstratie tezen de communis'ische Culturele en WetenschanDeliike Conferentie voor Wereldvrede, waaraan verscheidene uitgeweken Russische ge delegeerden deelnemen. Wetsontwerp op journalistieke verant woordel ijkheid BESCHERMING VAN HET BEROEP. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, waarin de verant woordelijkheid van journalisten en andere voor journalistieke arbeid bü de pers werkzame personen, wordt ge regeld. De wetgever, zo wordt in de Memorie van Toelichting betoogd, die reeds re gelen gesteld heeft met betrekking tot andere vertrouwensposities als het be roep van advocaat of medicus, heeft tot nu toe nagelaten de verantwoordelijke positie van de journalist en de uit gever van persorganen in zijn gezichts kring te betrekken. De journalisten-or ganisaties kennen reeds een tuchtrege- ling in eigen kring maar zij, die als zo danig niet zijn georganiseerd, zijn hier niet aan onderworpen. Wil deze tuchtrechtspraak er toe bydragen dc stand der journalisten te maken tot een, die in eigen en ande- rer oog kenbaar is als drager van een roeping, dan mag niemand zich jour nalist noemen, die niet aan de tucht rechtspraak onderworpen is. Daarom wordt in het ontwerp een bescher ming van dit beroep voorgesteld. Om een scherpe afbakening van de kring der beroepsgenoten te verkrijgen, zullen de journalisten geregistreerd moeten worden. Een in te stellen pers gerecht kan dan Inschrijving weigeren, wanneer de adspirant de eer van de stand in gevaai zou brengen. Hiervoor zijn soortgelijke bepalingen ontworpen als geldend voor de advocaten. Voorts zal er een beroepsinstantie zijn, die in meerderheid wordt gevormd door rechters, die niet in relatie tot het pers wezen staan. In navolging van het re glement medisch tuchtrecht wordt voor de toepassing van de tuchtmaatregelen en voor de beoordeling van de aanvra gen tot inschrijving in het register in eerste instantie voorgesteld een college van personen die in de pers werkzaam zijn, voorgezeten door een jurist-buiten staander. Naar analogie van de Pacht wet is hiervooi gekozen een kamer van het Amsterdamse Gerechtshof, aange vuld met een tweetal leken. GEEN KOEK MAAR BANK BILJETTEN. Een eeriyke Wildervankster! Een inwoonster van Wildervank kocht in Groningen vier eierkoeken, die haar in een papieren zakje overhandigd wer den. Op de terugreis naar Wildervank opende zij haai tas om de Inhoud van het zakje te verorberen. Tot haar schrik bleek de inhoud van het zakje echter niet te bestaan uit eierkoeken, doch uiteen grool aantal bankbiljetten! Thuisgekomen, ging zij naar een in de nabyheld wonenae wachtmeester der rijkspolitie, die zich telefonisch in ver binding stelde mei de Groninger recher che. Deze bezocht de koekzaak, waar de bedrijfsleider onmiddellijk de kas op maakte endeze klopte precies. Bij nader onderzoek bleek echter, dat op die dag een bedrag van f 900 ln de winkel aanwezig geweest was er waarvan men veronderstelde da. de chauffeur van de firma het geld zou hebben meegenomen naar het hoofdkantoor van de zaak. Het geld had men voor het gemak maar ver pakt in een normaal winkelzakje en dit zakje was bliikbaai tussen de gereed staande zakjes met eierkoeken ge haakt Het was een opgetoeer filiaalhouder, die in Wildervank ziin eeld veer In bezit kon nemen De eerlijke Wildervankster, die op zo onverwaehte wll/o Ir» Hot ^<*7$% kwam van dit hodrae wilne hit epp be- dracr van f 1fi" afstaan maar zij wei gerde hardnekkig elke beloning.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1